• 15.963 nieuwsartikelen
  • 178.985 films
  • 12.271 series
  • 34.076 seizoenen
  • 649.096 acteurs
  • 199.246 gebruikers
  • 9.388.579 stemmen
Avatar
 
banner banner

Halloween (1978)

Horror / Thriller | 91 minuten / 101 minuten (extended cut)
3,59 2.073 stemmen

Genre: Horror / Thriller

Speelduur: 91 minuten / 101 minuten (extended cut)

Alternatieve titel: John Carpenter's Halloween

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: John Carpenter

Met onder meer: Jamie Lee Curtis, Donald Pleasence en Nancy Kyes

IMDb beoordeling: 7,7 (336.650)

Gesproken taal: Engels

Releasedatum: 23 mei 1979

  • On Demand:

  • CANAL+ Bekijk via CANAL+
  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Halloween

"The Night He Came Home!"

Halloween 1963. De 6-jarige Michael Myers neemt een mes uit de keukenla en loopt de trap op, waar hij zijn oudere zus vermoordt. Hij wordt daarna opgenomen in een psychiatrische kliniek. Hij is nu 21 en er moet bepaald worden of hij vrijgelaten mag worden. De dokter die zich al die jaren met hem bezighield vindt dat Michael nooit vrij mag komen. Maar Michael wacht het onderzoek niet af en ontsnapt. Hij keert terug naar huis waar hij doorgaat met moorden tijdens Halloween.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Dr. Sam Loomis

Laurie Strode

Annie Brackett

Lynda Van Der Klok

Sheriff Leigh Brackett

Lindsey Wallace

Tommy Doyle

Marion Chambers

Graveyard Keeper

Alle Media

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Friday the 13 th

Friday the 13 th

  • 2559 berichten
  • 2028 stemmen

mikey schreef:
(quote)
Om even tegen deze ex-leerkracht in te mogen gaan (zonder te st i gmatiseren): de moordenaar van Friday 13 lijkt me anders ook rijp voor eenzame en permanente afzondering van de buitenwereld. En het liefst in een psychiatrische inrichting..


Ja, maar er is tenminste een motief. Het hele verhaaltje my only child Jasonis gewoonweg doeltreffend. Je zou er sympathie voor krijgen. En geloof me een moeder met verdriet en pijn is tot veel in staat.

Het verhaal in Halloween beter? Neen, echt niet voor mij. Zot ontsnapt uit psychiatrie en trekt op killing spree in een wijk. In Friday the 13th is er ook niet echt veel meer verhaal, maar toch anders, de motieven en de uitwerking ervan maken het wel allemaal meer aannemenlijk. Een kind dat op 6 jarige leeftijd aan het moorden slaat zonder aanleiding is belachelijk gewoon. Akoord de film wilt duister blijven, maar veel verhaal is er niet hé mensen. Was hij misschien van streek dat zijn oudere zus seks had en daar 20 jaar later nog een trauma van heeft? Tell me want ik weet het echt niet.

De moorden in Friday slecht? Niet dat ik weet. Volgens mij meer gevarieerd dan in Halloween en door horrormaster Tom Savini gedaan. Volgens mij toch niet slecht hoor gezien het beperkte budget.


avatar van mikey

mikey

  • 28999 berichten
  • 5148 stemmen

Friday the 13 th schreef:
Ja, maar er is tenminste een motief. Het hele verhaaltje my only child Jasonis gewoonweg doeltreffend. Je zou er sympathie voor krijgen. En geloof me een moeder met verdriet en pijn is tot veel in staat.
Het is een motief van een psychopaat en ik durf zelf verder niets te zeggen over mensen die kinderen hebben verloren.. maar eeeh...


avatar van Friday the 13 th

Friday the 13 th

  • 2559 berichten
  • 2028 stemmen

mikey schreef:

(quote)
Het is een motief van een psychopaat en ik durf zelf verder niets te zeggen over mensen die kinderen hebben verloren.. maar eeeh...

Ik begrijp je post niet zo goed. Het is inderdaad een motief van een psychopaat, maar toch wel aannemelijk.Denk je dat ouders van vermoorde kinderen de dader niet eigenhandig zouden willen aanpakken? Volgens de laatste mediaberichten rond al die kindermoorden denk ik toch van wel hoor. Maar doen is natuurlijk nog iets anders.


avatar van dutchtuga

dutchtuga

  • 16970 berichten
  • 4101 stemmen

Lol, allebei toppers hoor in mijn optiek maar het moge duidelijk zijn dat Halloween veel meer conematografische klasse bevat dan Friday the 13th. John Carpenter heeft gewoon veel meer in zijn mars en dat toont hij ook.

Verder boeien de motieven mij niet. Het liefst géén motief en laat Halloween dat nou beter aanpakken. Geen einde met eindeloze uitleg over de motieven van de dader. Best verfrissend.


avatar van Reinbo

Reinbo

  • 70660 berichten
  • 0 stemmen

Friday the 13 th schreef:

Ook de overdagscènes in Friday waar bij wijze van spreken de volgeltjes fluiten in het bos vind ik behoorlijk sfeervol en eng. Gewoon die begluurscènes als de jongeren aan het meer aan het spelen zijn. Het stalk - element komt hier meer tot zijn uiting.

De sfeer van de buitenwijken in Halloween zijn inderdaad goed gedaan. Maar de straten staan dan ook vol van de pompoenen en Halloween is zoiezo al een enge feestdag.

Bovendien een summercamp dat zou moeten uitpuilen van vreugde en pret zo wreedzaam kunnen maken is volgens mij zeker niet gemakkelijk.

Friday the 13 th heeft bovendien een verhaal, iets wat ik in Halloween niet echt terugvind. Een voormalig leerkracht heeft trouwens gezegd dat films als Halloween psychiatrische patiënten alleen maar meer en meer stygmatiseren. Geef nu toe, wat is nu eigenlijk de clue rond Michael Myers?? Ik begrijp wel dat Rod Zombie in de remake wou inzoomen op die kinderjaren van Michael want de clues komen echt niet tot uiting hoor in het origineel. Iets wat Friday uiteraard wel heeft.

Pompoenen in de straat? Die heb ik niet of nauwelijks gezien, het hele Halloween thema wordt enkel gebruikt voor de boogyman= het kwaad, heeft verder ook niets met psychiatrische patienten te maken. Michael is geen patient, maar 'pure evil.'


avatar van Goldenskull

Goldenskull

  • 24398 berichten
  • 3097 stemmen

dutchtuga schreef:

Verder boeien de motieven mij niet. Het liefst géén motief en laat Halloween dat nou beter aanpakken. Geen einde met eindeloze uitleg over de motieven van de dader. Best verfrissend.

Inderdaad, vooral dat laatste.


avatar van Friday the 13 th

Friday the 13 th

  • 2559 berichten
  • 2028 stemmen

Dat pure evil is wel uit een psychiatrische instelling ontsnapt nogthans . En pompoenen waren er zeker vermits het Halloween was.

Maar ja iedereen zijn mening hé. Ik heb allesinds voldoende beargumenteerd.


avatar van Film Pegasus

Film Pegasus (moderator films)

  • 31163 berichten
  • 5455 stemmen

Halloween heeft een groter thrillergehalte dan Friday the 13th. Carpenter is sterker in het zetten van de sfeerweergave en slaagt erin een echte psychotische moordenaar neer te zetten. Bij Friday the 13th krijgen we een slashermovie die Halloween wat parodieert. Niet voor niets dat gaandeweg de reeks het accent nog meer gaat liggen op de formule van de moordenaar met het hockeymasker en een reeks jongeren die uitgemoord worden op geweldadige wijze. Dat masker was er in het begin nog niet en ook de moorden zijn nog spectaculairder in de latere films. Alleen hebben ze daar te maken met een lager budget en een mindere kwaliteit.

Carpenter maakt van Myers een geloofwaardige psychoot die zonder enige reden mensen vermoordt. Jason Voorhees is meer een fantasyfiguur die wel een reden heeft. Om het geloofwaardig te houden werd Voorhees ook gaandeweg veel struizer en iets meer een stripfiguur. Ook niet slecht, maar toch anders dan Carpenter.

Zowel Myers als Voorhees zijn klassiekers, maar kwalitatief is Myers toch een grote stap voor op Voorhees.


avatar van Tonypulp

Tonypulp

  • 21231 berichten
  • 4608 stemmen

De remake van Rob Zombie had ik al gezien, en daardoor werd ik erg benieuwd naar het origineel, nu eindelijk heb ik hem gezien.

Wat ik zo goed vind aan Halloween is vooral het feit dat de film een ontzettend sterke, en zelfs zieke sfeer heeft.

Het begint al met die gruwelijke begin-scene, waardoor je er meteen inkomt en je met veel goede hoop doorkijkt, want je wilt meer.

En meer krijg je, Carpenter heeft op een geniale manier een sfeervolle, spannende en tegelijk zieke film afgeleverd, waarin geen overdreven moorden en liters bloed aan te pas komen, maar constante dreiging, en een myers die op zichzelf al alles bezit wat een goede slasher nodig heeft.

Hoe cliché die verschijningen ook lijken, het gevoel dat ik kreeg wanneer hij met dat masker achter een raam weer staat te kijken naar zijn slachtoffer geeft gewoon kippenvel.

De kracht ligt voor mij in de rust die hij uitstraalt, hij blijft zo kalm, ook wanneer hij achter iemand aan zit, en dat geeft meer spanning.

En dan de muziek, die blijft nog wel een tijdje in mijn hoofd hangen, dat deuntje, wanneer je het hoort voel je het al weer aankomen, geweldig gewoon..

Kan niet anders dan de volle 5* geven, ik heb genoten en ben geschrokken, en nu nog maar al die vervolgen bekijken..Ook al heb ik zo'n vermoede dat die niet zo heel goed zijn


avatar van BlueJudaskiss

BlueJudaskiss (moderator films)

  • 11940 berichten
  • 5337 stemmen

Uitstekende recensie Jeroen. Thumbs up!


avatar van ted_striker

ted_striker

  • 69 berichten
  • 34 stemmen

Film Pegasus schreef:

Zowel Myers als Voorhees zijn klassiekers, maar kwalitatief is Myers toch een grote stap voor op Voorhees.

Ben je hier nou niet een beetje mening met feiten aan het verwisselen?


avatar van Film Pegasus

Film Pegasus (moderator films)

  • 31163 berichten
  • 5455 stemmen

ted_striker schreef:

(quote)

Ben je hier nou niet een beetje mening met feiten aan het verwisselen?

Feit is dat het twee klassiekers zijn. En wat kwaliteit betreft blijft het kwestie van smaak. Alhoewel ik evengoed een zwak heb voor Jason en graag kijk naar de Friday the 13th reeks.


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60515 berichten
  • 4107 stemmen

Kan deze film nergens vinden meer in de winkels...zonde. Heb nu op Marktplaats een bod gedaan. Ben benieuwd, wil deze heel graag nog eens terugzien. Zeker nadat ik recent ook het origineel van Friday the 13th en A Nightmare on Elm Street heb gekeken.


avatar van ted_striker

ted_striker

  • 69 berichten
  • 34 stemmen

The Oceanic Six schreef:

Kan deze film nergens vinden meer in de winkels...zonde. Heb nu op Marktplaats een bod gedaan. Ben benieuwd, wil deze heel graag nog eens terugzien. Zeker nadat ik recent ook het origineel van Friday the 13th en A Nightmare on Elm Street heb gekeken.

De gewone editie:

Halloween

De speciale editie

Halloween SE

Kosten geen drol, prijzen incl verzending. Moet je wel een creditcard voor hebben helaas.


avatar van Nomak

Nomak

  • 11634 berichten
  • 0 stemmen

The Oceanic Six schreef:

Kan deze film nergens vinden meer in de winkels...zonde. Heb nu op Marktplaats een bod gedaan. Ben benieuwd, wil deze heel graag nog eens terugzien.

Op de site van FRS kan je hem gewoon bestellen met Nederlandstalige ondertiteling voor € 6,99

FRS


avatar van Halcyon

Halcyon

  • 9952 berichten
  • 0 stemmen

Maar dat is de versie met verknipt beeldformaat. Vraag maar aan Reinbo, die kan je er alles over vertellen .


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60515 berichten
  • 4107 stemmen

Ik heb hem besteld, krijg hem voor 8 euro thuisgestuurd.

Hopelijk kan ik hem binnen enkele dagen zien.


avatar van Max en Joep

Max en Joep

  • 1815 berichten
  • 0 stemmen

Halcyon schreef:

Maar dat is de versie met verknipt beeldformaat. Vraag maar aan Reinbo, die kan je er alles over vertellen .

verschil is nihil hoor.

ik heb beide versies en dat gezever dat de widescreen versie een totaal andere kijk ervaring is enzo, allemaal overdreven.

als je de 4:3 versie kan scoren voor 5 euro ofzo, zou ik dat gewoon doen en je centen lekker in je zak houden.


avatar van Halcyon

Halcyon

  • 9952 berichten
  • 0 stemmen

Reinbo schreef:

Door deze opmerking bekruipt mij het idee dat je de zeer brakke Nederlandse 4:3 dvd hebt zitten kijken. Of heb je wel de 1:2,35 widescreen versie geien? Scheelt namelijk een hoop (zo'n 40% van het beeld, meer contrast (minder donker), meer kleur en niet onbelangrijk in deze stijlvolle slasher, de juiste kadrering.)


avatar van Nomak

Nomak

  • 11634 berichten
  • 0 stemmen

Ik heb de berichten van Reinbo ook doorgelezen.

Ik heb in elk geval wel kunnen genieten van de Nederlandse dvd.


avatar van Halcyon

Halcyon

  • 9952 berichten
  • 0 stemmen

Ik heb ook genoten van de Nederlandse versie, maar heb achteraf de US release aangekocht omwille van de extra's. En toegegeven, het beeld is gewoonweg beter. Maar het is sowieso aangeraden om alle Carpenters in origineel formaat te zien.


avatar van The Last

The Last

  • 7169 berichten
  • 0 stemmen

Waarom doen ze dat eigenlijk?? Dat knippen in films voor bepaalde dvd releases.

Kwam er laatst achter dat het precies hetzelfde geval was met Straw Dogs. Had er destijds toen ik die film zag geen last van, maar ik denk wel dat er een behoorlijk verschil te zien zal zijn als je de film in z´n originele formaat ziet.


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22425 berichten
  • 5130 stemmen

Max en Joep schreef:

verschil is nihil hoor.

Tsja, als je dit nihil noemt? In de link is het Lord of the Rings, maar bij de Nederlandse DVD verlies je net zoveel beeld uit Halloween.


avatar van Mochizuki Rokuro

Mochizuki Rokuro

  • 18942 berichten
  • 16416 stemmen

starbright boy schreef:

(quote)

Tsja, als je dit nihil noemt? In de link is het Lord of the Rings, maar bij de Nederlandse DVD verlies je net zoveel beeld uit Halloween.

Ongelofelijk. Ik sta er elke keer weer van te kijken. De link die hier ergens in het apsect rato topic staat vind ik ook nog steeds informatief over het effect van het afsnijden van beeldformaten. Maar waarom ze dat doen (zie opmerking The Last). Geen idee. Je zou zeggen dat het meer werk is. Al weet ik van huisgenoten vroeger dat ze ook liever een film beeldvullend zagen. Dus wie weet was er gewoon vraag naar, omdat sommigen (zie Max en Joep) het blijkbaar niet storend vinden.


avatar van Reinbo

Reinbo

  • 70660 berichten
  • 0 stemmen

Is nog blijven hangen uit het VHS tijdperk. In die tijd waren alle tv's nog 4:3 en gaf er enkel een heel klein groepje mensen om de juiste beeldverhouding. Film werd toen vooral als vermaak gezien dat je hooguit één keer keek. J ewas gek als je een film kocht. Je wist toch al hoe het verhaal afliep was een vaak gehoorde opmerking tot diep in de jaren 90.

De waardering voor film vanwege de artistieke kwaliteiten begin de laatste jaren gelukkig langzaam meer terrein te winnen. Maar als hier op MM de meningen nog verdeeld zijn kan je nagaan in hoeverre de grote grijze massa zich hier druk om maakt of zich hiervan bewust is.


avatar van Jan Vanhulle

Jan Vanhulle

  • 96 berichten
  • 0 stemmen

dammit, dacht dat ik Halloween had gehuurd maar stond onder Resurrection

is het de moeite die Halloween Resurrection of niet ?


avatar van Tonypulp

Tonypulp

  • 21231 berichten
  • 4608 stemmen

Jan Vanhulle schreef:

dammit, dacht dat ik Halloween had gehuurd maar stond onder Resurrection

is het de moeite die Halloween Resurrection of niet ?

Denk als je de score en reacties daar ziet dat het wel duidelijk word, niettemin moet je hem gewoon proberen, ik heb hem paar jaar geleden gezien, en vond hem toen nog wel gaan (voor zover ik nog weet..) maarja dat zal de leeftijd wel zijn geweest eh..:)


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60515 berichten
  • 4107 stemmen

Zo, ik heb vanaf zaterdag eindelijk na veel zoekwerk de film in mijn bezit gekregen en uiteraard meteen dit weekend dus gekeken want ik keek hier echt naar uit. Ik weet dat ik hem vroeger heb gezien, of althans een groot deel maar ik herinnerde me er nog weinig van. Dat komt natuurlijk ook omdat ik diverse vervolgen heb gezien en dan gaan films toch wat op elkaar lijken. Hoogste tijd voor een herkijkbeurt.

De film is gewoon zeer geslaagd! Waar hedendaagse slasherhorror vooral bestaat uit hersenloze kutjes en macho's die afgeslacht worden zonder enige spanning, daar is deze Halloween gewoon beklemmend en spannend. Niet eng, maar dat komt omdat de kills natuurlijk er wel aan zitten te komen na een bepaalde tijd. Ik schrok slechts 1x echt en dat was met de scene met de dokter en de agent in Myers huis met het kapotte raam maar dat neemt niet weg dat de film verder gewoon beklemmend was. De opbouw is gewoon heel goed, men praat over Myers alsof hij de duivel zelf is. Je voelt dat je te maken hebt met een onmenselijk iemand. De sfeer is gezet!

Michael Myers vind ik sowieso de meest interessante van de bekende horrorpersonages. Freddy Krueger is toch meer over the top en Jason Voorhees is me soms te wazig. Myers is gewoon heel boeiend omdat je eigenlijk niks van hem weet, behalve dat hij een gestoorde psychopaat is die zonder reden zijn zus afgeslacht heeft en nooit is gestopt met moorden toen hij vrij kwam. Dat maakt hem boeiend. Eens een keer geen getraumatiseerd kind dat gek wordt door mishandeling of aanranding of iets dergelijks, wat meest standaard is in dit genre. Hij ziet er ook creapy uit in de film met dat masker en het feit dat je hem (bijna) nooit volledig in beeld ziet. De opening van de film waarin Myers wordt geintroduceerd met de gruwelijke moord op zijn zus is steengoed. Je ziet niet eens veel, maar de manier van filmen maakt het heel intens en spannend en laat gewoon veel aan je eigen fantasie over, wat een goed idee is. Ook de uitstekende muziek met het spannende, bekende deuntje zorgt voor veel sfeer en maakt bepaalde scene's net wat beter en spannender. Al had het deuntje wel ietsjes minder gebruikt mogen worden want dan was het iets specialer nog geweest.

En dat concept houdt je heel de film door. Veel wordt aan je verbeelding overgelaten doordat het grootste deel van de film in de donkere avond afspeeld. De film is niet erg bloederig en er wordt ook niet zoveel gemoord als in de vervolgen, maar de opbouw naar de momenten met de moorden is heel goed gedaan. Zeker de stalkmomenten bij Laurie zijn sterk. Grappig trouwens dat Jamie Lee Curtis haar rol speelt. Ik had haar nog nooit als jonge vrouw in een film gezien. Haar karakter bevat enige inhoud wat je toch iets meer een band geeft met haar dan met de andere mensen in de film.

Kortom, behoorlijk spannnende horror-thriller die ik zie als 1 van de beste horrors die is gemaakt. Zeker in het slasher genre. Waar ik het herziening Friday the 13th (het origineel dus) bijzonder tegen vond vallen, daar blijft Halloween als een huis staan.

4*


avatar van Adrenal

Adrenal

  • 1381 berichten
  • 0 stemmen

Met het horrorgenre heb ik helemaal niets. Het vermogen om een film eng te kunnen vinden ben ik al tijden kwijt, en er is maar een handjevol regisseurs die me in spanning kunnen brengen.

Als je dit inlevingsvermogen mist, zal deze uiterst simpele en voorspelbare film hoogst waarschijnlijk niets voor jou zijn.

Zijn status heeft deze film enkel aan de invloed, die hij op latere "slasher"-pulp uitgeoefend heeft, te danken. Er gebeurt namelijk na een aardig begin helemaal niets. Na dit leuk gefilmde begin, waar je Michael als kind zijn zus ziet vermoorden, is het zeker een uur wachten op de volgende paar moorden (niet meer dan 4) . Als de moorden (die ook nog eens heel saai zijn) dan eindelijk plaatsvinden, ben je al lang bijna in slaap gesust door beelden van Michael die tieners bespiedt (wat een deugniet!!) en een psychiater die je ervan probeert te overtuigen dat die Michael toch echt een gevaarlijke gek is.

Het acteerwerk is van een bedroevend niveau, Jamie Lee Curtis laat zien dat ze nog veel te leren had, de rest heeft gewoon geen greintje talent.

Het grootste minpunt is nog het ontbreken van een plot dat ergens op slaat. Michael vermoordt op zijn zesde zijn zus met een keukenmes, zit vijftien jaar in een instelling, ontsnapt en gaat wat babysitters van kant maken... Makes sense...

Het enige echt positieve punt is de muziek die Carpenter heel behoorlijk heeft gecomponeerd en effectief gebruikt.

Voor al wie dit objectief en wat afstandelijk bekijkt en voor wie dit geen nostalgie is, een absolute afrader. 1*, voor de moeite.


avatar van Reinbo

Reinbo

  • 70660 berichten
  • 0 stemmen

Adrenal schreef:

Zijn status heeft deze film enkel aan de invloed, die hij op latere "slasher"-pulp uitgeoefend heeft, te danken.

Onzin! De film kent prachtige cinematografie van Dean S. Cundey, een weergaloze oneindig geciteerde soundtrack en een killer die nog steeds niet overtroffen is door een van zijn klonen.

Daarbij is de film buiten gewoon sfeervol. Ook daarin schieten alle opvolgers en na-apers ruimschoots tekort. Probeer eens verder te kijken dan het verhaal en de acteerprestaties en te genieten van de cinematografische aspecten. Want dan zal je het meesterwerk ontdekken.