

Genre: Horror / Thriller
Speelduur: 109 minuten
Alternatieve titel: Alfred Hitchcock's Psycho
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Alfred Hitchcock
Met onder meer: Anthony Perkins, Janet Leigh en Vera Miles
IMDb beoordeling:
8,5 (687.870)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 23 december 1960
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Google Play
Bekijk via meJane
Bekijk via SkyShowtime
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Amazon Prime
Niet beschikbaar op Disney+
-
Claim tot 100 euro bonus bij Jacks.nl
Heb je nog geen account bij Jacks.nl? Dan wordt in samenwerking met MovieMeter je eerste storting verdubbeld tot 100 euro!Claim je welkomstbonus van €100,- bij Jacks.nl
Wat kost gokken jou? Stop op tijd, 18+
Plot Psycho
"A new—and altogether different—screen excitement!"
Bediende Marion Crane werkt hard, maar verdient te weinig. Ze zou dolgraag gaan samenwonen met haar vriend Sam, maar ook hij moet rondkomen met een schamel loon. Op een dag krijgt ze van haar baas de opdracht een grote som geld naar de bank te brengen. In een vlaag van wanhoop besluit Marion zich het geld toe te eigenen en vervolgens slaat ze op de vlucht. Onderweg komt ze in een hevige storm terecht en moet ze noodgedwongen overnachten in het Bates Motel. Daar ontmoet ze Norman Bates, de mysterieuze, jonge eigenaar die een obsessie heeft voor zijn moeder.
Externe links
Acteurs en actrices
Norman Bates
Marion Crane
Lila Crane
Sam Loomis
Det. Milton Arbogast
Sheriff Al Chambers
Dr. Fred Richman
Tom Cassidy
Caroline
George Lowery
Reviews & comments

Chainsaw
-
- 8580 berichten
- 3338 stemmen
Blijft een opvallend sterke film, die op veel fronten zijn tijd ver vooruit was. De film blinkt nog altijd uit in zijn knappe shots en vooral uitstekende visuele vertelling. Zo’n moment dat we Janet Leigh thuis zien, de camera vervolgens de envelop met geld op haar bed laat zien en daarna de koffer met geld is de reden waarom Hitchcock zo’n grootmeester was; één shot zonder dialoog vertelt ons een heel verhaal. Ook het spel is voortreffelijk en fijn modern, het is geenszins zo theatraal als veel films uit die tijd. Met name Anthony Perkins speelt een uiterst sterke rol als de sympathieke, klungelige en een tikkeltje mysterieuze Norman. Een memorabele rol in een film die vooral bekend staat vanwege een paar memorabele scènes. Wat wel opvalt is dat twee van die iconische scènes (de twee sterfscènes) zowel effectieve als wat gedateerde en knullige shots bevatten. Het shot van Arbogast die van de trap valt is vooral lachwekkend. De scène ervoor - waarin Arbogast Norman Bates ondervraagt - is daarentegen briljant en wellicht de beste scène uit de hele film.
4 sterren.

alexspyforever
-
- 20764 berichten
- 2328 stemmen
Wel enkele maanden geleden heb ik dan eindelijk de film met de meest besproken moordscène uit de filmgeschiedenis gezien Dat moet in die tijd wel wat geweest zijn, aangezien moorden in die tijd zowat allemaal off screen gebeurden. De film haalt vooral de sterkte uit zijn verhaal. Ik zat dus ook compleet op het verkeerde spoor betreffende de dader. Een film die ik misschien niet meer zo vlug zal herbekijken, maar wel steeds in mijn collectie zal blijven.
Ik moet mezelf dus gaan tegenspreken nu. De film is al een heel tijdje uit mijn collectie verdwenen. Nu heb ik wel de sequel in mijn verzameling, een veel leukere film vind ik.

Ebenezer Scrooge
-
- 1800 berichten
- 2929 stemmen
Welk boek Norman Bates in zijn kast heeft staan zullen we nooit te weten komen, want op het moment dat Marions zus het boek openslaat en bijna achteruitdeinst als ze er iets uit leest, verspringt het beeld naar de volgende scène. Hij luistert in ieder geval wel naar Eroica van Beethoven.
Er zijn filmkenners die klagen dat de charismatische sexy Marion/Janet Leigh al na een halfuur het loodje legt. Maar het schokeffect is om die reden des te groter. Marions krachtige persoonlijkheid wordt in ieder geval vervangen door haar zus, die al net zo haar mannetje staat. Wat een verschrikkelijke uitdrukking trouwens. De film is na de douchescène in ieder geval nog spannend en boeiend genoeg, het is niet zo dat de film daarna ineens niets meer voorstelt. Ook het einde wordt door zekere filmologen bekritiseert; te uitleggerig. Ik vond die laatste paar scènes juist heel goed, de Freudiaanse analyse van de psycholoog, heerlijk om dat allemaal aan te horen. De slotscène van Bates in zijn cel, die allerlaatste boosaardige lach. Als je het beeld zou stilzetten dan heb je een levensechte mugshot van een of andere beruchte seriemoordenaar: Ted Bundy, Ed Gein, ze hadden allemaal diezelfde grijns. En vlak daarvoor, dat gekke gedraai met z'n ogen, heel subtiel gedaan overigens, het is weer weg voor je 't doorhebt.
Sowieso levert Perkins voortreffelijk werk af; het stotteren bijvoorbeeld, wat bij de detective vaker terugkomt dan in het gesprek met Marion. Dat dubbele van hem, aan de ene kant het onhandige wat slungelachtige moederskindje, aan de andere dat stiekeme, het alerte...
Een scène die me nu pas opviel: Bates die de trap oploopt, de camera blijft beneden aan de trap, en dan zwiept Perkins zijn wiebelkontje heen en weer, als een dragqueen op een catwalk. Daarna verdwijnt hij in de slaapkamer van zijn moeder en horen we haar hoge krijsstem. Alsof de transformatie reeds op de trap begon.
Hitchcocks angst voor de politie komt in deze film misschien wel het beste tot zijn recht; de scène met Leigh en de politieagent, zó goed geacteerd door Leigh; de nervositeit, de schuld die van haar gezicht valt te lezen, maar tegelijk zoiets van "Schiet nou maar op, lul." Telkens ziet ze zichzelf terug in een spiegel. Haar schuldgevoelens drijven haar regelrecht in de armen van het kwaad.
De douchescène is ongetwijfeld de meest besproken scène in de geschiedenis van de cinema. Wat me nu opviel was dat ik overeenkomsten zag met Maria Falconetti in La Passion de Jeanne D'Arc, visueel gezien dan. Niet op het moment van de moord zelf, maar daar vlak voor, als Leigh net onder de douche is gestapt en haar haren nat maakt. Ik kan er ook naast zitten hoor. Eigenlijk zou iemand de beelden uit beide films naast elkaar moeten zetten. Ik heb daar de apparatuur niet voor haha.
De vogelsymboliek zal ook niemand ontgaan; de bird's eye view in het openingsshot, de camera die als een vogeltje over de stad (Phoenix!) vliegt en ten slotte neerstrijkt op de vensterbank van een hotelkamer, waar we de twee geliefden zien. Later weer een scène in vogelperspectief: de moeder van Norman die al zwaaiend met een mes haar kamer uit komt stormen, van bovenaf gezien. Het verborgen gat in de muur waar Bates doorheen gluurt, alsof hij door het ronde gaatje van een vogelhuisje naar binnen kijkt. Bates jaagt op vrouwen alsof het vogels zijn. De achternaam van Marion, Crane, refereert naar de gracieuze kraanvogel. Norman Bates' eigen achternaam verwijst naar het Engelse 'Bate', een term in de valkerij, dat in het Nederlands 'afvliegen' genoemd wordt; de roofvogel die van de hand van de valkenier wil opvliegen. Metaforisch gezien: Bates die zich wil losrukken uit de tentakels van zijn moeder.
Bates is zowel de jager als de seriemoordenaar die zijn trofeeën meeneemt naar huis, waar hij ze bewaart/opzet. Stuffed = eufemisme voor 'penetratie'. De opgezette uil met gespreide vleugels die achter hem hangt verzinnebeeldt zijn moeder.
Afgekeken van Hitchcock heeft men in latere thrillers de symboliek der dieren toegepast: de kruisspin in De Vierde Man en de doodshoofdvlinder in The Silence of The Lambs.
Beste filmtitel ooit.

fritsy
-
- 785 berichten
- 6570 stemmen
Die kill in de douche viel wel beetje tegen, beetje amateuristisch het moest van het muziek hebben.

Dick2008
-
- 9981 berichten
- 806 stemmen
Op de dvd staat een zeer uitgebreide making of op van ruim anderhalf uur. Die vrij oninteressant begint maar later steeds boeiender wordt. (Alleen als je de film zo gaat bekijken ben je aan het observeren en niet amuseren). Ook weer een film die ik een groot deel van mijn leven ken en profiteert daar wel van. Had ik hem niet eerder gezien had ik hem nu nog niet gezien.
Het was wel spannend om te zien, zoals iedere keer, hoe hij het nu ervan afbracht. Het is een film die met niet al teveel budget is gemaakt en dat is wel te zien. De film past eigenlijk meer in de jaren '50. Zodra de detective in de film komt wordt het toch weer spannend en is ook grappig gemaakt. Wat dat betreft klopt het wel dat Hitchcock The master of suspense (=spanning) wordt genoemd. De uitleg aan het eind boeide maar weinig, die is veel te uitgebreid. Ook is de film veel te lang voor wat je te zien krijgt.
Kan wel in mijn favorietenlijst blijven maar van de beste van de vier is het nu de minste. De andere 3 favoriete Hitchcock-films blijven amusanter maar ook mooier om te zien. (1 The Birds, 2 North by Northwest, 3 Topaz)

kappeuter (crew films)
-
- 69468 berichten
- 5540 stemmen

ZAP!
-
- 4564 berichten
- 3404 stemmen
Hitchcocks Most Hopperesque Film: Psycho - alfredhitchcockgeek.com.

rcuppen79
-
- 674 berichten
- 1563 stemmen
Laatst deze film voor het eerst in ruim 20 jaar weer herzien. Ditmaal op 4K Bluray.
Psycho wordt wel eens genoemd als een inspiratiebron voor het Slasher-genre. Nu heb ik laatst ook de Scream-reeks herzien alsmede het eerste deel van Friday the 13th en dan moet ik toch bekennen dat Psycho van een veel hoogstaander niveau is. De trage opbouw en het beperkt aantal 'kills' komt een film als deze ten goede. De spanning is om te snijden en het acteerwerk van met name Janet Leigh (de moeder van Jamie Lee Curtis) en Anthony Perkins als de schuchtere Norman Bates is uitstekend. Een jonge Anthony Perkins doet me een beetje denken aan Andrew Garfield en als ik op Google kijk, ben ik niet de enige die dit opviel.
Psycho is een klassieker binnen de filmgeschiedenis en dat is in mijn ogen absoluut terecht. Ondanks de leeftijd van ruim 60 jaar, is deze film een schoolvoorbeeld van hoe je spanning moet opbouwen.

johnbeton
-
- 2 berichten
- 406 stemmen
Vraagje: ik heb niet de originele film uit 1960 in mijn collectie, maar wel de bluray versies van 2010 (rode hoes) en die van 2015 (witte hoes). Ik wil er nu één wegdoen...de vraag is dewelke? Lijken mij identiek op de hoes na...ik veronderstel niet dat de 2015 versie beter in kwaliteit is of meer opties bevat of meer waarde heeft? bedankt voor jullie input.

Bobbejaantje
-
- 1477 berichten
- 1648 stemmen
Essentiële Hitchcock en in het algemeen een iconische film. Voor mezelf blijft dit het beste werk van Hitchcock waarin het allemaal samenvalt op het juiste moment en op de juiste manier. Het is tegelijk old school horror (het schaduwrijke landhuis van Bates zoals in jaren ‘30 Universal horror) en een moderne thriller (het motel Bates met die vernieuwende douchescene). Voor die tijd een script met ongeziene twists waarbij Hitchcock ook heel ver gegaan is met zijn Freudiaanse analyse van de moeder-zoon relatie. Visueel prachtig in beeld gebracht met als huzarenstukje de douchescene (70 camerashots voor 45 seconden scene). Visueel en narratief is er bovendien de onderliggende toon van voyeurisme wat me bij eerdere kijkbeurten niet was opgevallen (het oog van Leigh dat de 3e wand doorbreekt, Perkins die spioneert, de eindmonoloog van Perkins over kijken en bekeken worden …). En dan is er nog de muziek. Een tour de force van jarenlang partner in crime Bernard Herrmann. De begeleiding van de douchescene zal een template leggen voor thriller/horror van komende decennia. Natuurlijk zie je ook wel dat het een film van zijn tijd is maar uiteindelijk is het ook nu nog steeds een zeer genietbare en unieke film.

Tommy De Vito
-
- 546 berichten
- 1235 stemmen
Van het weekend maar eens Psycho een tweede kijkbeurt gegeven. Ooit 4 sterren gegeven blijkbaar en deze sterren blijven netjes staan.
Het blijft een fantastisch goede film met een sterke spannings opbouw. De generatie regisseurs (jaren '50, '60) bouwden de spanning op en er werd gedurende de film meer verhaal verteld. Hierdoor was er weinig ruimte over voor actie (in dit geval spanning/horror omdat het een horrorfilm betreft). Daarnaast is de climax het spannendst en valt in één klap alles op zijn plek. In mijn optiek is dit geen schoolvoorbeeld meer anno deze tijd. Het mag best allemaal sneller en spannender gedurende de hele film. Met meer onverwachte gebeurtenissen en wendingen. En niet dus pas in de laatste 10, soms zelfs in de laatste 5 minuten. Maar dat is mijn mening.
Vreemd genoeg vind ik de film pas echt interessant worden na de eerste moord. Hoewel de dialoog tussen Bates en Marion tijdens het diner ook al heel boeiend was. Mooie sfeer met die vogels om hen heen en Bates die bijna uit zijn slof schiet, maar zich weer weet te herstellen. Fantastisch acteerwerk, met name van Perkins in zijn beroemdste rol (absurd dat hij niet eens was genomineerd voor deze rol). Hij heeft de personage Bates volledig onder controle. De dialoog tussen de privédetective Arbogast (gespeeld door Martin Balsam) is ook erg fraai. De zelfverzekerde Bates, tegenover de ervaren detective waarbij de detective het onderspit moet delven. Bates die even het bos in werd gestuurd en spontaan daarvan begon te stotteren.
Het enge duistere huis die zich op een heuvel bevind draagt bij aan de creepy sfeer. Hitchcock had heel erg oog voor detail. Dat komt in heel veel scenes naar voren. Complimenten ook naar de fotografie. De zenuwachtige muziek van Herrmann doet het ook uitstekend. Deze psychologische horrorfilm heeft menig andere regisseurs geïnspireerd, want als filmmaker kan je hiervan alleen maar leren. Tijd om ook weer eens Rear Window een tweede kijkbeurt te geven, want deze is na een half jaar nog steeds geseald in 4K transformatie. Schandalig zeg.

blondiefilmfreak
-
- 251 berichten
- 108 stemmen
Van het weekend maar eens Psycho een tweede kijkbeurt gegeven. Ooit 4 sterren gegeven blijkbaar en deze sterren blijven netjes staan.
Het blijft een fantastisch goede film met een sterke spannings opbouw. De generatie regisseurs (jaren '50, '60) bouwden de spanning op en er werd gedurende de film meer verhaal verteld. Hierdoor was er weinig ruimte over voor actie (in dit geval spanning/horror omdat het een horrorfilm betreft). Daarnaast is de climax het spannendst en valt in één klap alles op zijn plek. In mijn optiek is dit geen schoolvoorbeeld meer anno deze tijd. Het mag best allemaal sneller en spannender gedurende de hele film. Met meer onverwachte gebeurtenissen en wendingen. En niet dus pas in de laatste 10, soms zelfs in de laatste 5 minuten. Maar dat is mijn mening.
Vreemd genoeg vind ik de film pas echt interessant worden na de eerste moord. Hoewel de dialoog tussen Bates en Marion tijdens het diner ook al heel boeiend was. Mooie sfeer met die vogels om hen heen en Bates die bijna uit zijn slof schiet, maar zich weer weet te herstellen. Fantastisch acteerwerk, met name van Perkins in zijn beroemdste rol (absurd dat hij niet eens was genomineerd voor deze rol). Hij heeft de personage Bates volledig onder controle. De dialoog tussen de privédetective Arbogast (gespeeld door Martin Balsam) is ook erg fraai. De zelfverzekerde Bates, tegenover de ervaren detective waarbij de detective het onderspit moet delven. Bates die even het bos in werd gestuurd en spontaan daarvan begon te stotteren.
Het enge duistere huis die zich op een heuvel bevind draagt bij aan de creepy sfeer. Hitchcock had heel erg oog voor detail. Dat komt in heel veel scenes naar voren. Complimenten ook naar de fotografie. De zenuwachtige muziek van Herrmann doet het ook uitstekend. Deze psychologische horrorfilm heeft menig andere regisseurs geïnspireerd, want als filmmaker kan je hiervan alleen maar leren. Tijd om ook weer eens Rear Window een tweede kijkbeurt te geven, want deze is na een half jaar nog steeds geseald in 4K transformatie. Schandalig zeg.
het is een goede film net als the birds*maar aangezien ik de pest heb aan zwart wit,word het tijd om ze eens in te kleuren

blondiefilmfreak
-
- 251 berichten
- 108 stemmen
net als the birds een heel erg goede film*maar het word tijd om ze in te kleuren*verbaast me dat het nog niet is gebeurd met alle mogelijkheden van tegen woordig*zwart wit movies zijn vreselijk vermoeiend vind ik zelf*zodra ze ingekleurd zijn,een hoger cijver

Pre- en sequels

Psycho
1998
180 reacties

Psycho IV: The Beginning
1990
29 reacties

Psycho III
1986
31 reacties

Psycho II
1983
84 reacties
Gerelateerd nieuws

Het is maar een film? Deze echte moordenaars vormden inspiratie voor beroemde horrortitels

Dit zijn de elf beste horrorfilms volgens de legendarische regisseur Martin Scorsese

Deze wereldberoemde horrorfilms zijn alleen op SkyShowtime te bekijken

Deze populaire series zijn gebaseerd op een film
Bekijk ook

Il Buono, il Brutto, il Cattivo
Western, 1966
2.335 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.441 reacties

The Silence of the Lambs
Thriller / Misdaad, 1991
1.239 reacties

12 Angry Men
Drama, 1957
855 reacties

The Shining
Horror / Mystery, 1980
2.658 reacties

Shichinin no Samurai
Actie / Drama, 1954
908 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes | Publishing Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
Social media
Realtimes | Publishing Network
- Registreer |
- Contact ons |
- Over ons |
- Adverteren |
- MovieMeter Films Wiki |
- Series Wiki |
- Algemene voorwaarden en privacybeleid |
- Consent wijzigen |
- RSS Feeds |
- API

© 2023 MovieMeter B.V.