2001: A Space Odyssey (1968)
Genre: Sciencefiction / Avontuur
Speelduur: 161 minuten (oorspronkelijk) / 141 minuten (algemene bioscoopversie)
Alternatieve titels: 2001: Een Zwerftocht in de Ruimte / 2001: Ruimte Odyssee
Oorsprong:
Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten
Geregisseerd door: Stanley Kubrick
Met onder meer: Keir Dullea, Gary Lockwood en William Sylvester
IMDb beoordeling:
8,3 (774.567)
Gesproken taal: Engels en Russisch
Releasedatum: 3 oktober 1968
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Te zien in één bioscoop ()
Plot 2001: A Space Odyssey
"An epic drama of adventure and exploration."
Even voor het ontstaan van menselijk leven op aarde ontdekt een groep apen een monoliet. Vier miljoen jaar later wordt een gelijkaardig object ontdekt op de maan dat een signaal uitzendt naar Jupiter. Commandant Bowman en astronaut Poole vertrekken op een speciale missie met het ruimteschip Discovery en de hulp van supercomputer HAL-9000.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (8,3 / 774567)
- Trailer (YouTube)
- Spoilertopic
- 2001: A Space Odyssey (BoekMeter)
- 2001: The Legendary Original Score (MusicMeter)
- 2001: A Space Odyssey (MusicMeter)
- Pathé Thuis: vanaf € 9,99 / huur € 2,99
Social Media
Acteurs en actrices
Dr. David Bowman
Dr. Frank Poole
Dr. Heywood Floyd
HAL 9000 (stemrol)
Moonwatcher
Dr. Andrei Smyslov
Elena
Dr. Ralph Halvorsen
Dr. Roy Michaels
Mission Controller (stemrol)
Reviews & comments
Rory Breaker
-
- 203 berichten
- 666 stemmen
Wooow, wat een bijzonder stukje cinema! Ik ben nog totaal overdonderd door het einde... Ik weet niet zo goed wat ik ervan moet vinden. Vind ik dit nou goed of niet? Ik kan enkel zeggen dat dit een van de bijzonderste stukken film is die ik heb gezien...
Ik slaap er nog een nachtje over, en beslis dan wel verder...
Blur
-
- 109 berichten
- 308 stemmen
Welkom Rory Breaker bij de familie van 2001 fans.
Jouw ervaring is identiek aan een ieder die deze Film voor de eerste keer beleeft.
Wat heb ik gezien? waarom?
Deze vragen gaan waarschijnlijk nooit beantwoord worden.
vandaar de unieke intense beleving.
Goed voor inmiddels ruim 40 jaar discussie over de fasinerdende beelden.
Rory Breaker
-
- 203 berichten
- 666 stemmen
2001: A Space Odyssey, de film die bovenaan mijn to-see-list stond. Waarom? Het mysterieuze sfeertje sprak me erg aan, de film is geregiseerd door Kubrick en zo kan ik nog wel even doorgaan. Kortom, ik was erg blij deze film eindelijk in mijn bezit te hebben en keek dan ook de hele dag uit naar het zien van deze film.
Ik geef 'm voorlopig 4,5*. De decors zijn echt super, heel erg Kubrickiaans(denk hierbij aan het decor van het docking station in deel 2). De filmtechnische snufjes zijn overweldigend. Vooral de special effects zijn ongelooflijk goed. Acteerprestaties zijn erg goed (overigens wel erg emotieloos, waardoor 't leek alsof HAL meer emotie uitstraalde dan de personages). De scenes met de 'dansende' ruimteschepen, begeleidt door de klassieke muziek vond ik echt schitterend. Samen met de natuurlijk die geweldige eindscenes, de beste scenes van de film.
Toch betrapte ik mezelf af en toe op klokkijken, bijvoorbeeld bij het eerste deel met de apen. Ik had zo'n zin de rest van de film, waardoor mijn aandacht voor dit stuk verdween. Dit was het enige minpuntje van de film, vond ik: sommige scenes, die mij niet volledig boeide, duurde wat te lang.
Ik zal nu een hoop informatie zoeken over verschillende interpretaties over deze film. Vooral het einde was voor mij een totaal raadsel. Met dat in het achterhoofd, heb ik eigenlijk al weer zin de volgende kijkbeurt 
Rory Breaker
-
- 203 berichten
- 666 stemmen
Schitterend trouwens, die overgang van het allereerste werktuig, naar wat we nu hebben 
StopDave
-
- 5 berichten
- 4 stemmen
Zoals te zien aan mijn nick en avatar, mijn favoriete film allertijden 
David Aaronson
-
- 193 berichten
- 1204 stemmen
Zeer indrukwekkende gedachtespinsel van Stanley Kubrick. Cinematografisch zijn tijd ver vooruit, filosofisch gezien indrukwekkend.
Deze film heeft, vanaf dit weekend dat ik hem voor het eerst zag (!), mijn leven aangevuld en antwoorden gegeven op vragen die in mijn hoofd rondzongen. Door de huidige wereldsituatie uiterst actueel.
Stanley Kubrick visualiseerde in 1968 zaken waar wij in 2011 nog niet aan toe zijn, terwijl ze onvermijdelijk zijn.
sweinsteiger
-
- 2278 berichten
- 0 stemmen
Yes, 2001 : A space odyssey is gewonnen in Knock-out : Top 250 (geen stemverplichting) !!!!!

Nomak
-
- 11634 berichten
- 0 stemmen
Yes, 2001 : A space odyssey is gewonnen in Knock-out : Top 250 (geen stemverplichting) !!!!!
Geweldig zo een KO waar elke know-not de uitslag kan beïnvloeden. 
Nomak
-
- 11634 berichten
- 0 stemmen
Zeker, want nu kan je je mening geven over films waar je niets van afweet. 
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Ben altijd benieuwd naar een goede onderbouwing van een tegendraadse mening.
Fortune
-
- 4316 berichten
- 2772 stemmen
Inderdaad dat is altijd leuk.
Maar ik denk niet dat er bij iemand die zegt wat een saaie boutfilm dat daar nog een goede onderbouwing bij zit.
Alhoewel je zult het nooit weten.
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Zijn argumentatie zal ons willen vertellen dat er haast niks gebeurt in de film en dat er op acteervlak eigenlijk ook niets valt te beleven. In zijn ogen heeft hij gelijk. Het is niet zijn idee van cinema. Een eventuele discussie voeren zal meer dan waarschijnlijk een zinloze bezigheid zijn. Je zal alleen jezelf kunnen overtuigen.
Graag gedaan.
sweinsteiger
-
- 2278 berichten
- 0 stemmen
Zijn argumentatie zal ons willen vertellen dat er haast niks gebeurt in de film en dat er op acteervlak eigenlijk ook niets valt te beleven. In zijn ogen heeft hij gelijk. Het is niet zijn idee van cinema. Een eventuele discussie voeren zal meer dan waarschijnlijk een zinloze bezigheid zijn. Je zal alleen jezelf kunnen overtuigen.
Graag gedaan.
Je neem me de woorden uit de mond 
ViDector
-
- 13 berichten
- 33 stemmen
Ik moet de voorstanders toegeven dat de film zijn tijd heel erg voor was. Wat een ruimtebeelden voor die tijd (1968!)
Maar waarom ik dit een 'slechte boutfilm' vind wil ik wel beargumenteren.
Ten eerste ben ik van mening dat je een film moet kunnen kijken zonder van te voren informatie moeten hebben verzameld om hem überhaupt te kunnen snappen. Simpel gezegt, een film moet zelf verbanden leggen tussen de beelden. Anders kun je net zo goed naar een powerpoint presentatie gaan zitten kijken. En een beetje kort door de bocht: hoe die verbanden gelegt worden maakt een film goed/slecht.
- Bij deze film is daar dus absoluut geen sprake van. Na wat gegoogled te hebben, kwam ik er dus achter dat je eigenlijk een boek had moeten lezen om maar iets van de film te kunnen snappen. Op deze film is niet bezuinigt, de beelden zijn extreem voor die tijd, hoeveel moeite had het dan gekost om iets van achtergrond informatie te geven, wat je niet zou hebben als je het boek niet hebt gelezen?
Dat maakt een film toch af? Ik koop toch ook geen boek met 30 hoofdstukken, waarvan er 14 missen?
Ten tweede, en dat kun je absoluut niet ontkennen, is deze film ENORM TRAAG. En dan heb ik mij nog licht uitgedrukt. Tering wat een slakkentempo. Het enige waardoor ik nog wakker bleef is dat ik boos en gefrustreerd werd van het slome tempo. Bv. beginnen met 20 minuten apen die een werktuig gaan gebruiken om een sterkere positie te krijgen tov de andere groep apen, wat de evolutie van de mens moet voorstellen? En 7 minuten kijken naar wat trippende beelden van een jaren 60 screensaver, wat een zogenaamde ruimtereis moet voorstellen. Laat staan dat er ook maar enige dialoog of acteerkunsten gebruikt is.
Wat AC1 verteld is inderdaad hoe ik mij voel. Mijn beeld van cinema is heel anders dan dat deze film weerspiegelt. Ik vind het kunst hoe een regisseur van losse beelden een lopend verhaal maakt en van een lijkend doolhof toch een kraakhelder verhaal kan maken. Sterke acteerkunsten en de kracht om de kijker te boeien zonder dat er relatief veel gebeurd. Dat vind ik Cinema!
Ik hoop dat ik mijn gevoel duidelijk heb proberen over te brengen.
Gr,
ViDector
Stephan
-
- 7890 berichten
- 1387 stemmen
Uitstekend betoog. Uiteraard kunnen we erover discussiëren. Zoals bijvoorbeeld dat het "boek" waar je het over hebt, niet bestond voor de film gemaakt was. Het boek is eigenlijk door de film tot stand gekomen. Het korte verhaal waar het allemaal op gebaseerd is (The Centennial) zal ook niet de lading van de film dekken.
Maar ik vind dat je het uitstekend verwoord hebt.
Driello
-
- 1379 berichten
- 0 stemmen
Yep, waarbij dan weer eens aangemerkt dat een film niets 'moet', ook niet het leggen van verbanden. Maar goed, het is duidelijk dat deze film niet bij het verwachtingspatroon aansloot, wat goed en helder is beargumenteerd. Ik heb nooit een boek over de film gelezen en heb mijn eigen idee van wat er in de film wordt uitgebeeld en hoe ik de film kan interpreteren. Dat resulteerd bij mij in een hoge score. Bij een ander niet.
tot slot: de film is heeeeeerlijk traag. 
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
@VIiDector: Dank voor je heldere uitleg. Is zoveel waardevoller dan enkel de term boutfilm het forum op knallen. Kan me overigens prima vinden in je betoog. Na mijn eerste kijkbeurt dacht ik er precies zo over, ook al was dat nog jaren voordat de eerste screensaver werd geïntroduceerd.
Maar ben met de jaren wat 'wijzer' geworden over wat cinema 'moet' of 'kan' zijn en kijk mijn score nu. 
chevy93
-
- 12754 berichten
- 1324 stemmen
Ik zou willen toevoegen dat het loont om de animaties op deze site te kijken: Kubrick 2001: The space odyssey explained - kubrick2001.com. Uiteraard is het maar één van de vele interpretaties, maar het is wel de meest gangbare en meest kloppend met de beelden.
Een boek? Wat is dat? 
Driello
-
- 1379 berichten
- 0 stemmen
Een boek? Wat is dat?
Dat is zo'n papieren ding, een voorloper van de kindle.............
inquestos
-
- 95 berichten
- 515 stemmen
De nieuwe kleren van de Keizer
2001, is een tergend traag Quasi-intelectueel schouwspel, dat door het ontbreken van enig plot nooit een echte film wordt, en zich verlaagt tot enkel vernuftige vindingen en vormgeving.
Ik dacht na het bekijken van deze film dat ik iets had gemist, maar niets is minder waar. Kubrick laat in 2001 zijn eigen visie los over hoe het medium film ook zou kunnen zijn maar faalt daar jammerlijk in. Door de afwezigheid van een verhaal blijft de kijker aan de oppervlakte; ben je meer bezig met wat je ziet en hoe het is gemaakt, en grijpt het je nooit aan.
Positieve punten zijn er ook, zo is er de prachtige vormgeving en cinematografie, is er goed nagedacht hoe de wereld er drie decennia later uit zou kunnen zien, en is er HAL.
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
[i]Door de afwezigheid van een verhaal blijft de kijker aan de oppervlakte; ben je meer bezig met wat je ziet en hoe het is gemaakt, en grijpt het je nooit aan.
Uhm, dat geldt wellicht voor de kijker Inquestos. Andere kijkers zoals ik zien er juist een hele rijke vertelling in over de evolutie en ontwikkeling van de mens.
En waarom zou een 'echte film' een plot moeten hebben? Ik zou bijna eerder het omgekeerde beweren. Een echte film communiceert een Idee (of gevoel) in beeld en geluid en heeft helemaal geen plot nodig.
Pre- en sequels

2010
1984
109 reacties
Gerelateerd nieuws

Vervangen door techniek: Deze prominente films tonen een grimmig beeld voor de mensheid

Wat is 'de beste film allertijden'? Dit is waarom juist deze films altijd als eerste worden genoemd

Ingehaald door de tijd: zeven sterke films waarin 'de toekomst' in het echt inmiddels al het verleden is

Geboortedag Stanley Kubrick (1928): Zijn tien best beoordeelde films
Bekijk ook

C'era una Volta il West
Western, 1968
2.820 reacties

Il Buono, il Brutto, il Cattivo
Western, 1966
2.379 reacties

O.J.: Made in America
Documentaire / Biografie, 2016
47 reacties

12 Angry Men
Drama, 1957
870 reacties

Shoah
Documentaire / Oorlog, 1985
110 reacties

Apocalypse Now
Oorlog, 1979
3.450 reacties
Gerelateerde tags
maanjupiterkunstmatige intelligentieman vs machinegebaseerd op boektechnologiesuper computerruimtereisspace missionmoon base astronautcultfilmevolutionmonolith space stationruimte-operacomplex2000sdrearyai rebellion absurdtenseambiguousaudaciousbaffledexcitedmetrocolorsuper panavision 70
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








