• 15.798 nieuwsartikelen
  • 178.221 films
  • 12.223 series
  • 34.000 seizoenen
  • 647.385 acteurs
  • 199.067 gebruikers
  • 9.375.149 stemmen
Avatar
 
banner banner

2001: A Space Odyssey (1968)

Sciencefiction / Avontuur | 161 minuten (oorspronkelijk) / 141 minuten (algemene bioscoopversie)
3,81 3.258 stemmen

Genre: Sciencefiction / Avontuur

Speelduur: 161 minuten (oorspronkelijk) / 141 minuten (algemene bioscoopversie)

Alternatieve titels: 2001: Een Zwerftocht in de Ruimte / 2001: Ruimte Odyssee

Oorsprong: Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten

Geregisseerd door: Stanley Kubrick

Met onder meer: Keir Dullea, Gary Lockwood en William Sylvester

IMDb beoordeling: 8,3 (774.567)

Gesproken taal: Engels en Russisch

Releasedatum: 3 oktober 1968

  • On Demand:

  • Pathé Thuis Bekijk via Pathé Thuis
  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

  • Bioscoop Te zien in 2 bioscopen

Plot 2001: A Space Odyssey

"An epic drama of adventure and exploration."

Even voor het ontstaan van menselijk leven op aarde ontdekt een groep apen een monoliet. Vier miljoen jaar later wordt een gelijkaardig object ontdekt op de maan dat een signaal uitzendt naar Jupiter. Commandant Bowman en astronaut Poole vertrekken op een speciale missie met het ruimteschip Discovery en de hulp van supercomputer HAL-9000.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Social Media

Volledige cast

Acteurs en actrices

Dr. David Bowman

Dr. Frank Poole

Dr. Heywood Floyd

HAL 9000 (stemrol)

Dr. Andrei Smyslov

Dr. Ralph Halvorsen

Dr. Roy Michaels

Mission Controller (stemrol)

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Weet ik , bedankt.


avatar van Brix

Brix

  • 19677 berichten
  • 5115 stemmen

Voor wie in de buurt woont en de film een keer op groot scherm wil zien:

morgen, maandag, 16 mei om 21:00 uur in Royal Theater Heerlen.


avatar van Gish

Gish

  • 1445 berichten
  • 6906 stemmen

Onderhond schreef:

Meest treffend blijft voor mij het besef dat een degelijk kwalitatief dark ambient album beter slaagt in het creeëren van de sfeer waar deze film zo duidelijk naar op zoek is. Volgende keer ander CDtje meneer Kubrick, en ook het maquettebouwen, hoe leuk het ook mag zijn, hoeft niet meer. 1*

Toch tamelijk naieve teksten hier beste Onderhond. De rest van je 2001 review geloof ik. Maar volgens mij kon Kubrick geen dark ambient CDtje vinden bij de plaatselijke platenboer. Bovendien, 300 miljoen INCEPTION budgetten waren er toen ook niet. Dus ja, maquettes bouwen, misschien wat gedateerd allemaal, maar logisch toch.

Als je over 10 jaar jouw Avalon nog eens ziet (eigenlijk nu al) rol je misschien rollend over de grond. Dus die ene ster is ook hier weer zwaar overdreven.


avatar van aishafee

aishafee

  • 7 berichten
  • 10 stemmen

een heeeele goede film. Grote betekenis zit er achter de film. 5 sterren waard :)


avatar van Malick

Malick

  • 9142 berichten
  • 640 stemmen

Brix schreef:

Voor wie in de buurt woont en de film een keer op groot scherm wil zien:

morgen, maandag, 16 mei om 21:00 uur in Royal Theater Heerlen.

En ik was erbij. Geweldige ervaring.


avatar van Number23

Number23

  • 8638 berichten
  • 5681 stemmen

Jammer dat de film eindigt in een totale trip, want het middenstuk was ijzersterk. Het zag er allemaal fantastisch uit, het toekomstbeeld van Kubrick, de decors allemaal harstikke mooi. Dus jammer dat de film een beetje ontspoort


avatar van kuk

kuk

  • 641 berichten
  • 674 stemmen

Als een film ooit de naam kunstwerk mag dragen, is het deze 2001 wel. Af en toe was het zelfs beangstigend hoe knap dit werk in elkaar steekt, zeker met het bouwjaar in gedachte. De shitload aan filosofische thema's, fascinerende beelden en soundtrack en de werkelijk buitenaardse briljante opbouw geven mij allen het gevoel dat ik dit minstens 10 keer zou moeten aanschouwen voordat ik enigszins kijk heb op alles wat deze Kubrick herbergt. Voorlopig was dat nog niet mijn plan, maar een herziening binnenkort zal minstens nodig zijn om alles op een rijtje te krijgen. Of tenminste: het idee krijgen dat alles ergens op een plek valt. Want van ordening of logica is geen spraken, in hoeverre dat uberhaupt bestaat.


avatar van sweinsteiger

sweinsteiger

  • 2278 berichten
  • 0 stemmen

De enige juiste mening.


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Zaterdag in Amsterdam. Ik zou er wel graag heenwillen!


avatar van MoFeDu

MoFeDu

  • 2946 berichten
  • 0 stemmen

Lijkt me ook een erg mooie ervaring inderdaad!


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Ik ga er straks heen. Ben benieuwd!


avatar van jipt

jipt

  • 3461 berichten
  • 3473 stemmen

Waar draait ie?


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Hij draaide in Tuschinski.


avatar van jipt

jipt

  • 3461 berichten
  • 3473 stemmen

Was het wat? Wil deze graag nog een keer op t grote doek zien, dan zit er zeker een 5* in.


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Volgens mij was het een opgepoetste versies, want sommige dingen leken minder authentiek dan normaal en het beeld was af en toe haarscherp. Soms was dat echt verbluffend goed, soms was het net kitsch. Maar vooral Jupiter and Beyond the Infinite is op het grote doek erg indrukwekkend.

Also Sprach Zarathustra en An der Schönen Blauen Donau moet je gewoon een keertje door het geluid van een bioscoopinstallatie gehoord hebben. Vooral eerstgenoemde.


avatar van jipt

jipt

  • 3461 berichten
  • 3473 stemmen

Hopen dat ie nog een keer ergens draait


avatar van Co Jackso

Co Jackso

  • 21924 berichten
  • 2791 stemmen

chevy93 schreef:
Volgens mij was het een opgepoetste versies, want sommige dingen leken minder authentiek dan normaal en het beeld was af en toe haarscherp. Soms was dat echt verbluffend goed, soms was het net kitsch.

Ik was er ook bij. Het was weer genieten, vooral het laatste shot waarin het sterrenkind de zaal/camera inkijkt.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Was het een 70mm projectie?


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Hoe kom je daarachter?


avatar van Malick

Malick

  • 9142 berichten
  • 640 stemmen

Het was digitale projectie. Dus geen 35MM en al helemaal geen 70MM.


avatar van Reinbo

Reinbo

  • 70660 berichten
  • 0 stemmen

Was het dan de blu ray of een andere digitale bron met een nog hogere resolutie?


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Het is nu bijna 1,5 jaar geleden dat ik 2001 voor het eerst zag. Inmiddels heb ik hem nog een keer gezien en had ik vorige week de privilege om deze prachtfilm te aanschouwen op het witte doek. En na iedere kijkbeurt kwam ik tot de conclusie dat dit één van de beste films ooit is.

De film was in mijn ogen saai en verliep traag.
en ik betrapte mezelf er 2 of 3 keer op mijn aandacht voor de film te hebben verloren.
Niet dat de film zo saai was, maar er gebeurde gewoon vrij weinig.
Aldus ikzelf, maar dan 1½ jaar geleden. Iedere keer dat ik deze film kijk, krijg ik eenzelfde gedachte.
Was het wel zo'n goed idee deze film te herkijken? Vind ik hem nog wel zo goed? Wat vond ik hier de vorige keer eigenlijk zo goed aan? Vragen waar ik wel antwoord op weet, maar die ik toch stel. Want laten we wel wezen, in het begin gebeurt er zo goed als niks en de dialogen zijn nou niet bepaald van dusdanige kwaliteit dat je op het puntje van je stoel ziet. De afstandelijkheid en droge manier van filmen die Kubrick zo kenmerkt, is dan ook niet echt bepaald helpend. Gelukkig is daar altijd nog An der schönen blauen Donau. Het prachtige stuk van Strauss komt in het begin regelmatig langs en bezorgde me in Tuschinski regelmatig kippenvel. Op volle (geluids)sterkte leer je pas de waarde van zo’n stuk kennen. Op dat andere epos kom ik later nog wel terug.

De beelden van de ruimteschepen, van de planeten en natuurlijk the infinite. Het zijn shots die je voelt, die je meemaakt. Shots die je letterlijk en figuurlijk even van de aarde wanen.
Dit zei ik zo’n 9 maanden geleden. Little did I know, totdat ik deze op het witte doek zag. Nu zal ik eerlijk toegeven dat sommige shots hun uitwerking volledig missen in HD. Sommige ruimteschepen zagen eruit alsof ze uit een willekeurige tekenfilm kwamen en sommige shots waren zo scherp dat het te kitscherig was. Het authentieke van deze film is er dan een beetje af, vind ik. Net zoals sommige mensen het gekraak van een vinyl veel mooier vinden dan een clean geluid. Hierdoor viel één van de hoogtepunten (de introductie van de ruimteschepen, zie link van An der…, ook in HD) flink tegen. Daar tegenover staat Jupiter and Beyond the Infinite. Dat is nog altijd een stuk dat mij ademloos laat kijken. Ruim 20 minuten lang vervreemde, doch prachtige beelden. Beelden die je echt alles doet vergeten om je heen. Op het moment dat Bowman de (imaginaire?) kamer in stapt, is het doodstil. Ikzelf en iedereen in de bioscoop waren muisstil. Want wat is er in godsnaam aan de hand? Niemand die het precies weet en niemand die het precies zal weten.

Die je achteraf versuft en volledig gedesillusioneerd achter laat met de vraag waar je net in godsnaam hebt naar zitten kijken. Je kunt het niet bevatten. Wel weet je dat het verdomd mooi was en je dit nooit zal vergeten.
Want dat is 2001. Waar heb je nou eigenlijk naar zitten kijken? Dan begint het pas. Het nadenken, wat heet, filosoferen over deze film. Welke betekenis zit er achter, wat wil Kubrick mij vertellen? Helaas heb ik destijds gelijk die uitleg op internet bekeken, zodat ik zelf geen tijd heb gehad om echt na te denken over deze film om tot een eigen theorie te komen. Hoewel ik dat later wel heb gedaan (zie hier; nog niet herzien!).

Het besef waar je naar hebt lopen kijken komt achteraf. Het proberen te bevatten. Alles gebeurt erna. Het lukt je maar half, volledig zal het je nooit lukken. Elke kijkbeurt ben je weer stil, ben je weer in "hyper-sleep" en zal je weer genieten.
Moet ik hier nog wat aan toevoegen? Het zal je nooit lukken deze film te doorgronden. Net zoals het je nooit zal lukken om niet van deze film te genieten, daar is 2001 simpelweg te goed voor.

Iedere kijkbeurt stel ik mezelf de vraag wat er nou zo goed aan deze film is. Hij is traag, er gebeurt niks en buiten wat mooie beelden in het begin, valt er weinig te genieten. En dan groei ik langzaam in de film. Soms ontwaak ik even uit mijn “hyper-sleep” en betrap mezelf erop totaal geen notie te hebben van de dingen die om me heen gebeuren. Langzaam maar zeker wordt het weer de topper die ik ken en krijg ik weer het gevoel dat hoort bij een echte top 10-film. Een sensationeel, niet te beschrijven gevoel. Dat gevoel houdt aan, totdat het sterrenkind geboren is en Also Sprach Zarathustra klinkt. De cirkel is rond. Tevens het magnum opus van 2001 en, op de theme song van The Good, The Bad and The Ugly na, het beste muziekstuk in de filmgeschiedenis. Vooral in zo’n bioscoopzaal is het ziekelijk goed.
Zodra het instart, ontwaak ik weer een beetje en probeer ik te bevatten wat ik net heb gekeken. Ik weet dat het een onmogelijke opgave is, maar toch probeer ik het. Echter zal ik de komende uren de wereld langs mij voorbij zien gaan, zonder erop te letten. De komende uren zal ik op de automatische piloot staan. Allemaal door een paar pixels op een scherm. Hoe is het mogelijk...


avatar van Naomi Watts

Naomi Watts

  • 54554 berichten
  • 3155 stemmen

. Mooi betoog.


avatar van MoFeDu

MoFeDu

  • 2946 berichten
  • 0 stemmen

Inderdaad, leuk dat je jezelf becommentarieerd


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Geheel in stijl van deze film: "Dat is weer eens wat anders".


avatar van sweinsteiger

sweinsteiger

  • 2278 berichten
  • 0 stemmen

2001 : A Space Odyssey

Kubrick had al heel veel indruk op mij gemaakt met The shining en Full Metal Jacket. Ik wou deze dus erg graag zien. Maar ja, de trailer was niet veelbelovend en de speelduur totaal niet aantrekkelijk (voor een sci-fiction toch, voor een fantasiefilm is dat geen probleem), maar toch wou ik hem zien.Om een film te kijken neem ik altijd een handvol films uit de kast en vervolgens kiezen ik en mijn papa er eentje uit. Maar ja, we waren het nooitt eens (168 min.!!!).

Op Kerstmisavond vorig jaar waren we uitgenodigt voor een Kerstfeest. Maar net toen we wouden vertrekken, begon het fel te sneeuwen (we konden dus niet vertrekken). Ik zei tegen mijn ouders : Dan zullen we een film moeten kijken, misschien 2001: a space odyssey??

Het begon met de apen, ik wist niet wat er gebeurde (dat kwam omdat ik dacht dat er niets gebbeurde). Maar toch bleef ik met grote ogen kijken ( ik denk door het camerawerk van Stanley Kubrick). Toen kwam het, het 2de stuk was zoooo mooi ; Stauss met op de achtergrond de ruimtebeelden (niet andersom, nee...). Ik wou tegen mijn mama zeggen dat het mooi was, maar toen ik keek was ze aan het slapen, en mijn papa keek ook al niet zo enthousiast. Toen kwam er het mysterieuze stukje over de geruchten van leven op een andere planeet., en zo begon volgens mij, een jongen van 12jaar, de beste film ooit gemaakt.

Wat ik er zo mooi aan vond was de muziek, de saaie sfeer(maar terwijl toch zo mooi, indrukwekkend en visueel) en het speciale verhaal. Stanley Kubrick maakte de film niet geniaal, fantastisch en ongelooflijk. Hij deed het : onbeschrijflijk!!!

De fantasy van Kubrick op het laatste over de toekomst was geniaal.

Na afloop van de film was ik omvergeblazen en gaf ik de film direct 5***** en een 10de plaats in mijn top 10. In de zomar ernaa (wanneer mijn bo mij komt halen bij mijn thuis) wou ik hem opnieuw aanzetten. Maar natuurlijk was ie na, of zelfs tijdens, het stuk van de apen al in slaap gevallen. Ik stopte. De volgende dag keek ik hem dan maar alleen voor de 2de keer.

Zoals alle Kubrickfilms word elke film een obsessie die onbeschrijflijk is (je zoekt er dan alles over op, je wilt het boek ervan hebben : zoals A clockwork orange en The shining, je wilt de film elke keer opnieuw zien, je wilt er foto's op je gsm van, je maakt er tekeningen over en je schrijft zo'n lange recensie gelijk deze ervan. En natuurlijk niet te vergeten :: hij staat nu steenvast 1ste in mijn top 10.

Een maand later kocht ik dan maar meteen de Stanley Kubrick collectie (zijn 7 beste films en de documentaire : Stanley Kubrick : A life in pictures). Dit zeg ik over Kubrick :

5*****

PS : De beginscene, klik hier : http://www.youtube.com/watc... , is de beste scene ooit. Kij kmaar ens naar het moment dat de naam van Stanley Kubrick komt.

PPS : Ik ben kritiser geworden na het kijken van deze film, dan denk ik : Ja in tegenstelling tot 2001 : A space odyssey....


avatar van SilverGun

SilverGun

  • 1151 berichten
  • 818 stemmen

Leuk stuk sweinsteiger


avatar van dr channard

dr channard

  • 563 berichten
  • 319 stemmen

Je moet het maar kunnen als regisseur. De film is verdomme uit 68' en laat nog steeds mensen genieten met zijn schitterende beelden.


avatar van sweinsteiger

sweinsteiger

  • 2278 berichten
  • 0 stemmen

SilverGun schreef:

Leuk stuk sweinsteiger

Dankje


avatar van Rory Breaker

Rory Breaker

  • 203 berichten
  • 666 stemmen

Heb 'm eindelijk in mijn bezig Kan niet wachten om 'm zo gauw mogelijk te gaan bekijken.