• 15.798 nieuwsartikelen
  • 178.213 films
  • 12.223 series
  • 34.000 seizoenen
  • 647.385 acteurs
  • 199.065 gebruikers
  • 9.375.080 stemmen
Avatar
 
banner banner

2001: A Space Odyssey (1968)

Sciencefiction / Avontuur | 161 minuten (oorspronkelijk) / 141 minuten (algemene bioscoopversie)
3,81 3.258 stemmen

Genre: Sciencefiction / Avontuur

Speelduur: 161 minuten (oorspronkelijk) / 141 minuten (algemene bioscoopversie)

Alternatieve titels: 2001: Een Zwerftocht in de Ruimte / 2001: Ruimte Odyssee

Oorsprong: Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten

Geregisseerd door: Stanley Kubrick

Met onder meer: Keir Dullea, Gary Lockwood en William Sylvester

IMDb beoordeling: 8,3 (774.567)

Gesproken taal: Engels en Russisch

Releasedatum: 3 oktober 1968

  • On Demand:

  • Pathé Thuis Bekijk via Pathé Thuis
  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

  • Bioscoop Te zien in 2 bioscopen

Plot 2001: A Space Odyssey

"An epic drama of adventure and exploration."

Even voor het ontstaan van menselijk leven op aarde ontdekt een groep apen een monoliet. Vier miljoen jaar later wordt een gelijkaardig object ontdekt op de maan dat een signaal uitzendt naar Jupiter. Commandant Bowman en astronaut Poole vertrekken op een speciale missie met het ruimteschip Discovery en de hulp van supercomputer HAL-9000.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Social Media

Volledige cast

Acteurs en actrices

Dr. David Bowman

Dr. Frank Poole

Dr. Heywood Floyd

HAL 9000 (stemrol)

Dr. Andrei Smyslov

Dr. Ralph Halvorsen

Dr. Roy Michaels

Mission Controller (stemrol)

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Madecineman schreef:

Baby's zijn dol op felle kleurtjes die bewegen.

Dat weet ik maar ik heb het niet over baby's en felle kleurtjes.

Madecineman schreef:

Toch denk dat ook zonder 'het moderne aanbod' waar kinderen tegenwoordig mee overspoeld worden deze film voor de meeste12 jarige een stapje te hoog gegrepen is en daar is niets mis mee. Het begrip is gewoon nog niet zover ontwikkeld om deze film te kunnen grijpen, het is ook het missen van het juiste sociale, wetenschappelijke en culturele referentiekader.

Begrijpen? Er zijn zat volwassenen die er ook niks mee kunnen aanvangen, hoor. Ik praat hier ook niet over 'begrijpen' maar over het wel of niet kunnen 'smaken' van de onconventionele vertelwijze. Je hoeft niet per se de thema's volledig te begrijpen om van 2001 te kunnen genieten. Het is en blijft een audiovisueel schouwspel ... een aaneenschakeling van moods en uitdrukkingen. Als kind kun je daar best gevoelig voor zijn.


avatar van Madecineman

Madecineman (moderator films)

  • 7484 berichten
  • 1715 stemmen

Ik heb het niet over begrijpen maar begrip, dat is wat anders. De meeste 12 jarige zullen het gewoonweg niet aanvoelen omdat ze bepaalde emoties nog niet kennen of ervaren hebben. Ze missen het begrip om een film als 20o1 een betekenis te geven binnen de voor hen bekende context.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Wat is "begrip"? Volgens mij is dat wel 'bevatten' of 'begrijpen'. En je hoeft niet iets te begrijpen om het goed te vinden.

Juist omdat ze nog meer openstaan en minder eng beoordelen denk ik dat 6-jarigen meer aan deze film zullen hebben dan 12-jarigen. Om iets te ondergaan moet je je eerst kunnen openstellen. Een twaalfjarige denkt al gauw: "Het is zus en zo dus hou ik er niet van". Het ontwikkelen van bepaalde criteria gaat vaak gepaard met het vernauwen van een visie.


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

Als 14-jarige ben je weliswaar jong, maar geen kind meer. Het is een leeftijd waar je erg gevoelig begint te worden voor "Kunst". Zo herinner ik mezelf die leeftijd in ieder geval. Het is nieuw en één grote spannende ervaring. Ik kan er alleen maar jaloers op zijn en als een veertien jaar oude lid commentaar geeft, heeft dat minstens zoveel zeggenschap als ik op mijn 56ste.


avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Ben wel 16 hoor Maar daar heb je een sterk punt met je stelling over kunst en leeftijd. Misschien niet gewoonlijk voor mensen van me leeftijd dat ze 2001 interessant vinden, maar in elke groepen heb je wel uitzonderingen


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

Ja, sorry, je vertelde dat je de film op je veertiende had gezien en 16 bent, mijn fout Ik ben ook met je eens dat niet kunt generaliseren, maar 16 jaar is dé leeftijd hoor. Het is geen recente film meer, ik heb m samen met mijn ouders gezien toen hij uitkwam. In Cinerama in Rotterdam, zo'n gaaf groot doek. Ik weet ook nog wel dat de leeftijds grens mijn vader woedend kon maken als hij me me nam, toen had je nog 14 en 18 jaar. Hij vond dat hij dat beter kon bepalen dan een maffe commissie.

Daar had hij ook gelijk in.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Leo1954 schreef:

. Het is een leeftijd waar je erg gevoelig begint te worden voor "Kunst". Zo herinner ik mezelf die leeftijd in ieder geval. Het is nieuw en één grote spannende ervaring.

Dat was bij mij ook zo maar ik merkte dat de meeste van mijn leeftijd gewoon slikte wat werd voorgeschreven: de top 30, de nieuwste kaskrakers, enzovoort. Nu ja, misschien was het wel anders in jouw tijd. Geboren in 1954? De 'zeitgeist' in de jaren '60 was wellicht van een andere orde. In die tijd veranderde er veel.


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

Ac1, zoals Limelou ook al opmerkte, je kunt niet generaliseren. Niet iedereen heeft op die leeftijd die interesse. Maar wij blijkbaar wel en dat vergeet ik niet meer En wellicht speelde de jaren zestig wel mee, ik was toen in die leeftijd.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

2001 is de film van de Baby Boomers generatie, Leo. Ikzelf hoor bij de Generation X. Jullie hadden 2001: A Space odyssey die zorgde voor een mentale 'click'. Wij hadden Blade Runner.


avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Leo1954 schreef:

Ik ben ook met je eens dat niet kunt generaliseren, maar 16 jaar is dé leeftijd hoor.

Ik denk het niet. Meeste mensen van mijn leeftijd zullen zich vervelen tijdens de film, omdat ze net als de massa gewend zijn aan films waarbij alles in dienst is van het dialoog en verhaal. Niet zoals 2001. Dan kan je het beter bekijken als je meer ruimdenkend en wijzer bent geworden. Maar aan de ene kant kan nostalgie en interesse voor het vreemde op die leeftijd ook toedoen. Er zijn genoeg films en games van mijn kindertijd die ik vandaag de dag niet zou kunnen waarderen als ik ze vroeger niet zag.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

LimeLou schreef:

Ik denk het niet. Meeste mensen van mijn leeftijd zullen zich vervelen tijdens de film, omdat ze net als de massa gewend zijn aan films waarbij alles in dienst is van het dialoog en verhaal. Niet zoals 2001.

Heel goed gezien. Er wacht een interessante toekomst voor jou.


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

Het enige wat ik kan zeggen dat ik me niet verveelde en heel open stond op die leeftijd. Niet alleen film, maar ook literatuur. En dat het met de jaren minder is geworden, die openheid. Het kan zijn dat het aanbod minder is geworden, maar er zijn nu nog steeds goede films, filmhuizen hebben een goed aanbod.


avatar van Davidus

Davidus

  • 648 berichten
  • 947 stemmen

AC1 schreef:

Ik denk dat jonge kinderen die nog niet geconditioneerd zijn geen problemen hebben met de aparte vertelwijze van deze film.

Kortom, deze film heeft een universele waarde en schoonheid, en is maatgevend voor alle films.

Een soort platonische vorm (lichaam) voor de ideale film


avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Leo1954 schreef:

Het enige wat ik kan zeggen dat ik me niet verveelde en heel open stond op die leeftijd. Niet alleen film, maar ook literatuur. En dat het met de jaren minder is geworden, die openheid. Het kan zijn dat het aanbod minder is geworden, maar er zijn nu nog steeds goede films, filmhuizen hebben een goed aanbod.

Is te begrijpen. Mensen zijn sneller geneigd zijn om wat in hun tijd als goed gevonden werd beter te vinden dan wat nu (even) goed is. Nu heb je Avatar en Enter The Void als visueel baanbrekend, maar mijn ouders zijn daar niet voor te porren. Gewoon iets met nostalgie, denk ik.

Heel goed gezien. Er wacht een interessante toekomst voor jou

Bedankt!


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87595 berichten
  • 12846 stemmen

Davidus schreef:

Kortom, deze film heeft een universele waarde en schoonheid, en is maatgevend voor alle films. Een soort platonische vorm (lichaam) voor de ideale film

Zolang je het zelf maar niet gelooft.


avatar van Davidus

Davidus

  • 648 berichten
  • 947 stemmen

was een (voorlopige) conclusie uit de voorgaande discussies :AC1 en Madecineman over geconditioneerdheid....


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Davidus schreef:

Kortom, deze film heeft een universele waarde en schoonheid, en is maatgevend voor alle films. Een soort platonische vorm (lichaam) voor de ideale film

Misschien wel. Het heeft natuurlijk veel te maken met het feit dat het jonge kinderen sterk visueel zijn ingesteld. Taal (het woord) is een barrière als je iets "universeel" wil maken. Muziek is universeel. Ik denk dat deze film aardig in die buurt komt met als enig probleem de scénes met HAL aan boord van de Discovery.


avatar van Davidus

Davidus

  • 648 berichten
  • 947 stemmen

HAL, misschien juist de verbeelding van de geconditioneerdheid van de mens


avatar van Madecineman

Madecineman (moderator films)

  • 7484 berichten
  • 1715 stemmen

AC1 schreef:

Wat is "begrip"? Volgens mij is dat wel 'bevatten' of 'begrijpen'. En je hoeft niet iets te begrijpen om het goed te vinden.

Je hoeft iets niet te begrijpen om iets mooi te vinden dat kan, iets kan uit esthetisch oogpunt gezien aantrekkelijk zijn inderdaad maar om de finesse te grijpen of te bevatten is gewoonweg meer levenservaring nodig.

Hoeveel 12 jarige luisteren naar Radiohead? Weinig. Net zoals weinig 12 jarige details aangaande seksualiteit en relaties of filosofie en wetenschap uit films zullen weten te halen die niet voor de doelgroep gemaakt is. Is toch ook logisch, het brein van een 12 jarige is daar gewoonweg nog niet mee bezig...

Overigens een geweldig kunstwerk aangaande deze materie


avatar van Uzza_Sparta

Uzza_Sparta

  • 1195 berichten
  • 2138 stemmen

Davidus schreef:

HAL, misschien juist de verbeelding van de geconditioneerdheid van de mens

en HAL is gewoon IBM

Kubrick was van plan computer van IBM te gebruiken maar IBM vond dat niks dus had Kubrick gewoon elke letter in de alfabet met een opgeschoven en HAL was geboren


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

LimeLou schreef:

(quote)

Is te begrijpen. Mensen zijn sneller geneigd zijn om wat in hun tijd als goed gevonden werd beter te vinden dan wat nu (even) goed is. Nu heb je Avatar en Enter The Void als visueel baanbrekend, maar mijn ouders zijn daar niet voor te porren. Gewoon iets met nostalgie, denk ik.

(quote)

Bedankt!

Dat ben ik met je oneens, nostalgie kan weliswaar sterk zijn, maar ik sta nog steeds open voor wat nieuw is. Op een ander niveau wellicht, maar anders zou ik beter gelijk dood kunnen gaan. Wat ik heb gezegd is dat een jonge leeftijd uitstekend is voor nieuwe ervaring en film is ervaring. Wat nu goed is kan ik uitstekend ervaren en beoordelen. En je sleept wat ervaring mee, waarmee je niet elk nieuws per definitie goed vind.


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

Uzza_Sparta schreef:

(quote)

en HAL is gewoon IBM

Kubrick was van plan computer van IBM te gebruiken maar IBM vond dat niks dus had Kubrick gewoon elke letter in de alfabet met een opgeschoven en HAL was geboren

Dat wist ik niet, wat een vondst zeg. En HAL is zoveel sterker dan IBM Over creativiteit gesproken..


avatar van Davidus

Davidus

  • 648 berichten
  • 947 stemmen

Uzza_Sparta schreef:

(quote)

en HAL is gewoon IBM

Kubrick was van plan computer van IBM te gebruiken maar IBM vond dat niks dus had Kubrick gewoon elke letter in de alfabet met een opgeschoven en HAL was geboren

Wat een vooruitziende blik over wat ons leven bepaalt; de stekker uit IBM !!


avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Leo1954 schreef:

(quote)

Dat ben ik met je oneens, nostalgie kan weliswaar sterk zijn, maar ik sta nog steeds open voor wat nieuw is. Op een ander niveau wellicht, maar anders zou ik beter gelijk dood kunnen gaan. Wat ik heb gezegd is dat een jonge leeftijd uitstekend is voor nieuwe ervaring en film is ervaring. Wat nu goed is kan ik uitstekend ervaren en beoordelen. En je sleept wat ervaring mee, waarmee je niet elk nieuws per definitie goed vind.

Ah, oké. Sorry


avatar van Davidus

Davidus

  • 648 berichten
  • 947 stemmen

LimeLou schreef:

Is te begrijpen. Mensen zijn sneller geneigd zijn om wat in hun tijd als goed gevonden werd beter te vinden dan wat nu (even) goed is. Nu heb je Avatar en Enter The Void als visueel baanbrekend, maar mijn ouders zijn daar niet voor te porren. Gewoon iets met nostalgie, denk ik.

Beide films technisch interessant, alhoewel een wereld van verschil tussen beiden

Maar toch van een compleet andere orde dan 2001...


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

Nee joh Limelou, geen excuses. Gewoon een volwassen discussie toch.


avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Ach ja, ben slecht in discussies Ik denk dat ik te snel iemand beledig.

Beide films technisch interessant, alhoewel een wereld van verschil tussen beiden

Maar toch van een compleet andere orde dan 2001...

Klopt. Ik probeer alleen te vermelden dat al die films visueel gezien baanbrekend waren voor die tijd. Daar ben je het toch wel mee eens?


avatar van Davidus

Davidus

  • 648 berichten
  • 947 stemmen

Zeker, ik wil alleen nog maar eens zeggen dat 2001 toch heel wat meer is dan 'visueel sterk'. Maar dat moge wel duidelijk zijn...


avatar van LimeLou

LimeLou

  • 2048 berichten
  • 777 stemmen

Jazeker


avatar van Leo1954

Leo1954

  • 2073 berichten
  • 2565 stemmen

LimeLou, je hebt niemand beledigt, je hebt een mening geuit. En meningen maken deze site interessant, ze zijn bijna altijd anders . En ik lees heel goed door je bedoeling heen.