Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker (2019)
Genre: Sciencefiction / Fantasy
Speelduur: 141 minuten
Alternatieve titel: Star Wars: The Rise of Skywalker
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: J.J. Abrams
Met onder meer: Daisy Ridley, Adam Driver en Mark Hamill
IMDb beoordeling:
6,3 (535.773)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 18 december 2019
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Disney+
Bekijk via meJane
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Google Play
Vandaag om 22:30 uur op PRO 7
Plot Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker
"Every generation has a legend"
Een jaar na de gebeurtenissen uit 'The Last Jedi' vindt voor een laatste keer de confrontatie tussen het verzet en de First Order plaats. Wie komt er als overwinnaar uit de bus? Naast de strijd moeten Rey en consorten ook hun persoonlijke demonen en verleden onder ogen zien. Terwijl het conflict tussen de Jedi en de Sith zijn hoogtepunt bereikt, mengen ook oude bekenden zich in de strijd.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (6,3 / 535773)
- Trailer (YouTube, ondertiteld)
- Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker (MusicMeter)
- Pathé Thuis: vanaf € 14,99 / huur € 3,99
- Kijk op Disney+
- Kijk op meJane
Social Media
Acteurs en actrices
General Leia Organa
Luke Skywalker
Rey
Kylo Ren / Ben Solo
Finn
Poe Dameron
C-3PO
Jannah
General Hux
Allegiant General Pryde
Video's en trailers
Reviews & comments
horizons
-
- 5688 berichten
- 2406 stemmen
Dat veel te hoge tempo gaat bij mij ten koste van de beleving. Het stompt af. Ik heb het verveeld aanschouwd.
Tempo paste juist bij de urgentie.
En de ene keer vind ik een traag tempo fijn en de andere keer hoog tempo. Deze keer werkte het hoge tempo wonderwel goed.
lala83
-
- 36 berichten
- 418 stemmen
Weergaloos afscheid van de skywalker saga, als je als fan dit en slechte film vond dan heb je er ook geen verstand van. Zijn zeker dingen die beter konden maar dat is met alle films. dikke 10 !!!
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Vind het echt een verademing. Bij zo veel moderne actiefilms denk ik, knip er 20-30 minuten uit. We snappen het ook allemaal wel zonder extra uitleg en de romantiek hoeft ook niet eindeloos aandacht. Maar hier zat een heerlijk tempo in. Keek voor het eerst na een ruim uur op mijn klokje, waar ik dacht dat ik toch al op 1,5 uur zat, bleek het pas een uur onderweg. Verder werd het ook enkel duisterder en zag het er allemaal prachtig en dreigend uit. Palpatine blijft de enige goede bad guy naast Darth Vader. Fijn rood, zwart, donker(ijs)blauw kleurenpallet. Moest ook een paar keer flink lachen en was blij dat de film ook eindigde met een offer. (Wat ik overigens ook wel verwacht had)
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Al vind ik dat het offer symbolisch gezien mooier was geweest als Rey ook dood zou gaan. Dat daarna Driver omhoog klimt en hij met haar lichaam terug zou komen.
Emotioneel zou dat veel sterker zijn. Dit einde vind ik ook prima, maar net weer te veilig. Het werkte gelukkig wel met de Skywalker ranch.
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Al vind ik dat het offer symbolisch gezien mooier was geweest als Rey ook dood zou gaan. Dat daarna Driver omhoog klimt en hij met haar lichaam terug zou komen.
Emotioneel zou dat veel sterker zijn. Dit einde vind ik ook prima, maar net weer te veilig. Het werkte gelukkig wel met de Skywalker ranch.
Maar het was zo logischer. Kyle had immers gezondigd en Ren was altijd puur gebleven. Het blijft een Christelijk land, dat Amerika. Was al lang blij dat het geen everybody happy eind was en ze beide zouden overleven met een trouwpartij en feest op het eind of zo...
Maar het is Disney he, dus die hebben natuurlijk goed naar Titanic gekeken.
synec
-
- 752 berichten
- 439 stemmen
Iemand die het ook erg jammer vond dat Anakin/Hayden er niet in voor kwam? Het Skywalker verhaal is toch allemaal bij hem begonnen, en het leek me erg leuk om Hayden een laatste keer terug te zien. Een erg gemiste kans om hem niet als force ghost voor Kylo te laten verschijnen ipv Han Solo. Hoewel Han emotioneel de juiste keuze was om hem naar het licht te trekken, had Anakin zoveel logischer geweest gezien zijn obsessie met Darth Vader.
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Iemand die het ook erg jammer vond dat Anakin/Hayden er niet in voor kwam? Het Skywalker verhaal is toch allemaal bij hem begonnen, en het leek me erg leuk om Hayden een laatste keer terug te zien. Een erg gemiste kans om hem niet als force ghost voor Kylo te laten verschijnen ipv Han Solo. Hoewel Han emotioneel de juiste keuze was om hem naar het licht te trekken, had Anakin zoveel logischer geweest gezien zijn obsessie met Darth Vader.
Ik probeer alles uit de prequels zo veel mogelijk te vergeten.
Corran
-
- 369 berichten
- 388 stemmen
We snappen het ook allemaal wel zonder extra uitleg...
Ik had hier toch wel wat extra uitleg gewenst.
Palpatine is plots terug, die was toch dood, hoe kan dat? Geen vragen bij stellen
Hij heeft plots duizenden star destroyers waar nooit iemand iets van had gehoord? Geen vragen bij stellen
Al die star destroyers zijn plots even krachtig als een death star? Geen vragen bij stellen
Hij kan plots zelf krachtige Siths zoals Snoke bouwen en de force uit anderen zuigen? Geen vragen bij stellen
Hij draagt plots de gehele universele Sith-geschiedenis in zich en kan een hele vloot neerhalen? Geen vragen bij stellen
Dat zijn een handvol dingen die plots gewoon "zijn". Bij eentje kan je nog wel zelf een vergezochte uitleg verzinnen, een tweede kan je nog met de mantel der liefde bedekken omdat de rest zo goed in elkaar zat, dit is gewoon luie plot convenience. En in die spoiler staan gewoon wat voorbeelden die ik zo op 5 minuten kan verzinnen bij 1 personage in 1 situatie, het zijn er veel te veel om ze allemaal op te noemen, de gemakzucht is strong in this one.
En dan gaan ze dingen die geen uitleg behoeven, wel proberen uitleggen.Als Rey plots anderen kan genezen, vind ik dat geen vergezocht gebruik van de force. Het is nog niet eerder gebruikt, maar hoeft echt geen toelichting. Maar ze doen dan toch door haar in een bizarre scene plots een superslang te laten genezen, want dan is het eerder gebeurd en komt het niet uit het niets. Overbodig, maar vooral heel knullig en geforceerd. Je weet gewoon dat ze later iets gaat oplossen door te genezen, want die scene ging nergens over.
Wat ik eigenlijk erger vond bij Palpatine, was dat hij gewoon exact hetzelfde doet als in Return of the Jedi. Hij staat hier wéér de jonge jedi te treiteren, hij probeert die wéér te overtuigen om Palpatine te doden omdat hij zo veel krachtiger zal worden, hij gebruikt weer een ruimte-raampje om te laten zien dat de vriendjes van de held(in) gaan sterven in een oorlog die ze alleen kan stopzetten door hem zijn zin te geven. Hetzelfde personage zorgt voor dezelfde climax met zelfs exact dezelfde dialogen en drijfveren. Dat is gewoon genant. Ik heb er in principe geen probleem mee dat ze nog maar eens Palpatine laten opdraven. Het is heel lui en gemakkelijk, maar mits goed gebracht nog enigszins logisch als overkoepelende baddie voor de 9 films. Maar dan hadden ze 't moeten opbouwen in deeltjes 7 en 8, wat ze niet deden omdat het uiteraard niet de bedoeling was dat hij nog eens terugkeerde. En dan hadden ze Palpatine zelf in deel 9 veel boeiender moeten maken in plaats van hem een parodie op zichzelf te maken
Dit script is echt gewoon heel slecht en wordt gelukkig nog sporadisch gered door de sterke acteurs of door Abrams die er wat visuele flair overheen gooit zodat het niet zo erg opvalt.
horizons
-
- 5688 berichten
- 2406 stemmen
Dat van Rey is wel eerder gebeurd. Har har.
Ik zal de rest aan de hand van de prequels en original trilogie verklaren. Als ik de tijd krijg.
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Tja, al die vraagtekens vind ik niet zo boeiend. Lijkt me doodvermoeiend als ze dat allemaal zouden uitleggen. Dan krijg je zo nog 20 scenes zoals met die slang. Overbodig exposé...
Ik kijk Star Wars voor actie en spektakel.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Maar de actie en spektakel... The Knights of Ren waren toch ook bijzonder underwhelming en compleet kansloos gebruikt in deze film? Kylo Ren vs Rey zat ook geen tempo in, traag lightsaber gevecht. Ja, dan kan je zeggen dat Obi Wan vs Darth Vader ook niet bijzonder was. Maar met een film van dit budget kan de actie toch echt wel beter. Vooral de 1 op 1 combats waren zwak gefilmd.
Plottechnisch is TLJ een ramp, maar audiovisueel scoort de film toch wel op elk vlak 100x beter dan deze film. Dit oogde een beetje als een generieke blockbuster. Het gevecht met de Praetorian Guards, the Battle of Crait en de Hyperdrive Crash. Allemaal zaken die ik nog lang blijf herinneren uit TLJ. Rise of Skywalker ziet er gelikt uit, maar op het einde met Palpatine na vind ik het een beetje... Meh... Weinig speciaals. Er zijn geen woow momenten dat ik denk... "De actie en spektakel is bijzonder" . Het had mooier gekund.
Pecore
-
- 923 berichten
- 1691 stemmen
Ik vind het hele valide aanmerkingen. Met name dat met die slang heeft mij ook enorm gestoord. Wat een gemakzucht.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Maar het was zo logischer. Kyle had immers gezondigd en Ren was altijd puur gebleven. Het blijft een Christelijk land, dat Amerika. Was al lang blij dat het geen everybody happy eind was en ze beide zouden overleven met een trouwpartij en feest op het eind of zo...
Ene kant niet, maar dat past sowieso niet meer in deze tijd. Mijn biosgenootje en ik werden wel compleet melig richting het einde van alle zoetsappige Disneymomenten. Ze zijn alleen wel anders verpakt dan vroeger.
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Ene kant niet, maar dat past sowieso niet meer in deze tijd. Mijn biosgenootje en ik werden wel compleet melig richting het einde van alle zoetsappige Disneymomenten. Ze zijn alleen wel anders verpakt dan vroeger.
Star Wars is natuurlijk altijd zoetsappig geweest. Kijk ook naar de medaille uitreiking in het origineel of het Wookie bosfeest waar RotJ (en deze) mee eindigt. Cheesy as hell!
synec
-
- 752 berichten
- 439 stemmen
audiovisueel scoort de film toch wel op elk vlak 100x beter dan deze film. Dit oogde een beetje als een generieke blockbuster. Het gevecht met de Praetorian Guards, the Battle of Crait en de Hyperdrive Crash. Allemaal zaken die ik nog lang blijf herinneren uit TLJ.
Helemaal eens wat betreft TLJ. Visueel is die nog steeds de meest indrukwekkende Star Wars. Rian is dan ook gewoon een veel betere regisseur dan JJ. Vond JJ zijn actie al tam in TFA. Enkel de lightsaber duel in het bos met sneeuw vond ik er boven uitsteken. In deze film komt hij daar jammer nergens in de buurt van op visueel vlak.
Tacameso76
-
- 10 berichten
- 26 stemmen
Zucht..... Dan heb je als Disney de meest iconische scifi franchise ooit in handen, en dan doe je dit ermee. The Last Jedi was een gedrocht. Hier klopte werkelijk niets van, van begin tot eind één groot fouten festijn dat gebukt ging onder de feministiche Kennedy agenda. Dit gafweinig vertrouwen in het afsluitende deel. Voordeel was wel, het kon in ieder geval niet slechter dan TLJ. Helaas, dat kan dus wel. Ik heb geen eens zin om er inhoudelijk op in te gaan, dat is echt verspilde moeite. Star Wars is dood voor mij......
synec
-
- 752 berichten
- 439 stemmen
Was het hem dan toch? Maar ik had hem liever toch in de flesh gezien. De beste acteur was hij niet maar vind wel dat Hayden wat onverdiende haat heeft gekregen ten tijden van de prequels.
Corran
-
- 369 berichten
- 388 stemmen
Tja, al die vraagtekens vind ik niet zo boeiend. Lijkt me doodvermoeiend als ze dat allemaal zouden uitleggen. Dan krijg je zo nog 20 scenes zoals met die slang. Overbodig exposé...
Ik kijk Star Wars voor actie en spektakel.
Ik heb van Star Wars iets hogere verwachtingen dan van Hobbs & Shaw, naïef als ik ben, verwacht ik dat SW niet dermate banaal hoeft te zijn.
Daarnaast hoef je niets uit te leggen als je het logisch opbouwt. Dan is het vanzelfsprekend. Als je zoiets op het einde van de rit plots volstrekt willekeurig uit de duim zuigt om iets wat krom is toch nog recht te proberen lullen, dan is het inderdaad vermoeiend als je 't ook nog eens allemaal moet gaan proberen uitleggen.
Maar dat is de doodsteek van zoveel moderne franchises die aan world of universe building willen doen. Marvel deed dat met succes, dus ze willen dat ook allemaal. Marvel heeft dat echter heel zorgvuldig opgebouwd en heeft daar na jarenlang investeren de vruchten van geplukt. Star Wars (en DC en zovele anderen) willen dat allemaal meteen, na 2/3 films. En dan krijg je van die overvolle, chaotische misbaksels die van de hak op de tak springen, waarbij dingen aan sneltreinvaart gebeuren omdat ze nu eenmaal gebeuren, want alles moet in déze film zitten, niet in de volgende. Ze willen de eindresultaten van Marvel, maar weigeren wel om dezelfde inspanningen te leveren. Ik denk dat het geheim van de zo aanbeden Kevin Feige eigenlijk heel simpel is. Die kerel heeft gewoon geduld.
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Marvel deed dat met succes, dus ze willen dat ook allemaal. Marvel heeft dat echter heel zorgvuldig opgebouwd en heeft daar na jarenlang investeren de vruchten van geplukt.
Endgame was met afstand het slechtste dat ik dit jaar in de bioscoop heb gezien. Met die aanpak had deze film waarschijnlijk 4 uur geduurd...
Kennelijk hebben we hele andere behoeften als het op film aankomt. Hoe je het ook wendt of keert, superhelden en space opera’s zijn (zeker na 23 of 9 delen) gewoon banaal. Wees het dan ook met volle overgave.
Als er nog een trilogie komt, hoop ik dat Michael Bay ‘m regisseert.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Ben je bezopen of zo?
Ik kan me dat laatste gedrocht the Last Knight van Transformers nog herinneren. Die gozer maakt actiefilms zo infantiel. Dat wil je toch niet haha. De Transformers films staan bv ook niet bekend om de goed gefilmde actie.
horizons
-
- 5688 berichten
- 2406 stemmen
Ben je bezopen of zo?
Ik kan me dat laatste gedrocht the Last Knight van Transformers nog herinneren. Die gozer maakt actiefilms zo infantiel. Dat wil je toch niet haha. De Transformers films staan bv ook niet bekend om de goed gefilmde actie.
Doe normaal. De eind actie in the last knight is de aller aller aller beste actie scene ooit. Geen enkele film weet dat ook maar te evenaren.
Bay is actiescene held. En veel regisseurs zie je stukjes van Bay te proberen kopieren, zelfs een Scott.
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Michael Bay is natuurlijk een afschuwelijk slechte regisseur die enkel actie wel aardig in beeld weet te brengen. Al zijn films de laatste 20 jaar zijn zo leeg als maar kan.
Die Transformers rotzooi van hem hoort verbannen te worden uit de filmgeschiedenis. My god.
Basto
-
- 11963 berichten
- 7413 stemmen
Ben je bezopen of zo?
Ik kan me dat laatste gedrocht the Last Knight van Transformers nog herinneren. Die gozer maakt actiefilms zo infantiel. Dat wil je toch niet haha. De Transformers films staan bv ook niet bekend om de goed gefilmde actie.
6 underground vond ik anders erg vermakelijk. En dat Transformers infantiele zooi is lijkt me logisch. Kun je moeilijk Bay verwijten. Dat is een serie over kinderspeelgoed...
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Het publiek heeft die film zelfs in de steek gelaten. Terwijk elke Transformer film bakken met geld opbracht. De kijker was de troep gewoon zat. Kan me van dat wat je bedoelt alleen dat gedoe in de lucht nog herinneren. Het is maar wat je de beste actie ooit noemt.
Met Bay aan het roer krijg je de meest infantiele films ooit. Dat past niet bij Star Wars. De beste films van Bay zijn niet de grote blockbuster Hollywood films in ieder geval.
Transformer tekenfilms zijn niet infantiel. De Transformer films die hij ervan gemaakt heeft zijn kinderachtiger dan de tekenfilms. Spacecakend vretende moedertjes en wippende hondjes. Hij heeft genoeg kritiek op zijn films gehad en hij heeft er iig in de Transformer reeks niet van geleerd. Hij beloofde met deel 4 een betere film dan zijn eerste drie films, maar met alleen een andere cast maak je geen andere film. Overigens maak ik me ook geen zorgen dat hij ooit een Star Wars film zal regisseren. Daar is hij te incompetent voor.
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Spielberg zou het kunnen, die bezit de magie voor een reeks als deze.
Of gewoon eens voor een duistere, serieuze stijl gaan (Nolan) of voor een totaal over de kop gaande achtbaan vol hilarische dialogen. Tarantino dus.
John Barry
-
- 3410 berichten
- 638 stemmen
Vanochtend (na eerste ruim een halfuur door reclame te moeten heen worstelen, het went nooit) heb ik deze film in IMAX gezien. Ik heb mij erg vermaakt, ik vind dit een veel leukere film dan The last Jedi. Vanaf de eerste minuut is het echt een non stop achtbaan rit. Visueel ziet de film er erg mooi uit. Hoogtepunten voor mij waren de vormgeving van planet Exegol en de oude Death Star in het kolkende water.
Iedereen doet er denk ik verstandig aan deze film volledig te kijken met het verstand op nul. Vooral de manier waarop Palpatine in het verhaal is geschreven roept veel vragen op. Hoe kan hij nog in leven zijn en stiekem een heel leger opbouwen? Misschien ging de film te snel voor mij, maar een echt een goede uitleg krijgen we niet. Wat ik eigenlijk nog wel het zwakste aspect van de film vind is dat Palpatine aan het eind gewoon weer wordt verslagen. Ik bedoel, als Palpatine dan zo nodig terug moest keren is het wel een erg zwakte bod om hem maar weer "gewoon"te laten vernietigen. Ik had gehoopt op een goede twist. Maar goed, Sidious kon nog altijd als Force ghosts terugkomen. Als je ziet wat Luke en Yoda als ghost kunnen doen.
Het is overigens wel echt genieten om Ian McDiarmid bezig te zien. Heerlijke overacting en de scenes met Palpatine zijn op zich best sterk.
Deze nieuwe sequel trilogie is naar mijn mening een puinhoop. Johnson en Abrams lijken twee kapiteins op een schip te zijn die totaal geen respect hebben voor elkaars werk. Het verhaal vliegt alle kanten uit.
1 In TFA wordt er een mysterie opgebouwd wie Rey is en wie haar ouders zijn. In TLJ leren we dat Rey's ouders niemand zijn. Zeker gezien de laatste scene in TLJ lijkt Johnson te suggereren dat in iedereen the Force sterk aanwezig kan zijn. In de grote finale film blijkt Rey de kleindochter van Darth Sidious te zijn
2 Snoke is in TFA de geheimzinnige grote eindbaas . In TLJ wordt Snoke zomaar uit de film gegooid en wordt Kylo Ren de opperschurk. Maar in de laatste film blijkt Sidious het grote meesterbrein te zijn en wordt de rol van Snoke nog meer gedegradeerd.
3 Hux is in TFA een soort schurk wat zo uit het derde rijk lijkt te zijn weggelopen. In TLJ is hij een comic relief karakter. In deze laatste film is hij een verrader (hier had veel meer uitgehaald kunnen worden) en is hij plots uit de film verdwenen.
4 Finn en Rey groeien in de TFA naar elkaar toe. In TLJ groeit Finn naar Rose toe, in de finale film hebben Finn en Rose nauwelijks scenes met elkaar.
Het interessantste en meest geslaagde aspect van de sequel trilogie is de relatie tussen Rey en Ben/ Ren. De scene waarin Ben zich offert om Rey te redden vind ik erg sterk. Eigenlijk was ik in eerste instantie niet echt een hele grote fan van het personage Ren/ Ben, maar ik moet nu toch wel toegeven dat hij toch wel het best geschreven personage van de sequel trilogie is. Daisy ridley als Rey was in deze film ook opdreef. En complimenten hoe is omgegaan met het personage Leia. Door het overlijden van Fisher moet het niet gemakkelijk zijn geweest om aan Leia recht te doen. Maar ik vind de scene waarin Leia haar laatste krachten gebruikt om tot haar zoon door te dringen erg sterk. De korte scene tussen vader en zoon Solo vond ik overigens ook erg goed. Verder valt op Anthony Daniels als C-3PO dit keer wel een erg leuke rol heeft. Tja de rest van de cast loopt er een beetje verloren bij. Niks ten nadele van Billy Dee Williams, maar ik had echt meer verwacht van de terugkeer van Lando Calrissian.
Voor de negende keer verzorgd John Williams de muziek en wat hij doet is ongelooflijk. Op zijn 87ste jaar componeert hij een van zijn beste Star Wars soundtracks. De muziek is mischien niet zo episch als zijn werk voor de Revenge of the Sith (wat veel mensen mischien hadden gehoopt). Maar de muziek is wel wel erg emotioneel en melodramatisch en werkt hiermee perfect als afsluiter van negen films.
Oude thema's komen op een goede manier terug en in de film zitten echt een paar fantastische versies van het thema van Rey. Maar Williams heeft voor zijn laatste Star Wars film ook een paar goede nieuwe thema's bedacht. En dit muziekstuk is nu al een klassieker. Iedereen die een liefhebber is van goede filmmuziek raad ik aan de soundtrack te luisteren, maar weet wel dat veel goede muziek uit de film op het album is weggelaten.
Al met al heb ik gemengde gevoelens bij deze film. Ik moet hem eigenlijk nog een keer zien om een definitief oordeel te kunnen geven. Voor nu geef ik de film het voordeel van de twijfel.
3,5*
horizons
-
- 5688 berichten
- 2406 stemmen
Bay's eerste Transformers is de blauwdruk voor alle MCU films geweest. Zeker phase 1 & 2.
Mensen bleven bij TLK weg om dat het schrijversteam bagger was. En Spielberg is altijd executive producer geweest.
Bay zou een actie only Star Wars film moeten maken. 90 minuten x-wing en stormtrooper actie. Lol.
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Bay's eerste Transformers is de blauwdruk voor alle MCU films geweest. Zeker phase 1 & 2.
Mensen bleven bij TLK weg om dat het schrijversteam bagger was. En Spielberg is altijd executive producer geweest.
Bay zou een actie only Star Wars film moeten maken. 90 minuten x-wing en stormtrooper actie. Lol.
Je hebt echt geen liefde voor Star Wars als dat je wens is.
IH88
-
- 9734 berichten
- 3186 stemmen
“We've passed on all we know. A thousand generations live in you now. But this is your fight.”
The Rise of Skywalker is een bevredigende afsluiter van een trilogie met veel hoogtepunten en waanzinnige scenes, maar ook veel mindere momenten die gehaast, onsamenhangend en niet logisch aanvoelen. Alle drie de films hebben gelukkig veel meer sterke momenten, en over het algemeen heb ik genoten van de trilogie. The Rise of Skywalker zit overvol en vooral het eerste half uur lijkt genoeg plot te bezitten voor drie films. Ik had wel een half uur kunnen kijken naar Leia die Rey traint en wijze raadt geeft, maar door het overlijden van Carrie Fisher was dit jammer genoeg niet mogelijk. De korte scene waarin Leia en Luke samen trainen was fantastisch en gelukkig niet al te vreemd (door de verjongingstechniek), en ook dit had van mij veel langer mogen duren. Zo zaten er nog wel meer momenten in. De dingen die voor mij niet werken in de film hebben vooral te maken met het plot en de editing. Alle Star Wars films hebben een plot waar je maar beter niet te lang over na moet denken, en ook The Rise of Skywalker zit weer vol met ongeloofwaardige en onsamenhangende zaken. De ‘Wayfinder’, de ‘Sith Dagger’, personages die precies de goede persoon kennen om het plot voort te kunnen stuwen, Palpatine die 30 jaar lang gewacht heeft en nu pas aan zijn snode plan begint… Nogmaals, dit is Star Wars. Het hoge tempo zorgt er wel voor dat er voordat ik het wist al anderhalf uur voorbij was. Saai is het zeker niet.
Finn, Poe, Chewbacca, Rose, Hux, Luke, Leia, Han, Lando, Palpatine, Maz Kanata, alle robotten, de nieuwe personages (Zorii Bliis ziet er erg sexy uit), de Knights of Ren (hebben ze een woord gezegd?) etc. Allemaal hebben ze hun moment in de film en trilogie, maar Rey en Kylo/Ben zijn veruit de belangrijkste personages. Hun gezamenlijke scenes en onlosmakelijke band zorgen ook hier weer voor de beste scenes. Ridley en Driver kan ik niet genoeg roemen. De ‘Force-bond’ die Rian Johnson heeft geïntroduceerd wordt door Abrams verder uitgebouwd, en het is zelfs van grote invloed op het plot. Hun lichtzwaard gevecht op de ruïne van de tweede Death Star is een hoogtepunt in de franchise (vooral ook door de scene na het gevecht met Han), maar ook de scene op Pasaana waarbij ze beide een ruimteschip willen afstoppen door middel van de Force is geweldig. Dat Rey opeens een bliksemschicht loslaat waardoor het ruimteschip wordt vernietigd is al een teken aan de wand voor welke richting haar verhaal heengaat. Leuk detail is trouwens dat Rey en Baby Yoda in een week tijd dezelfde ‘force power’ gebruiken die we tot nu toe alleen nog in de expanded universe hebben gezien (het genezen van wonden). Heeft Rey training gehad van Baby Yoda tussen The Last Jedi en The Rise of Skywalker? Interessant om over te speculeren. De production design is van het allerhoogste niveau, en een Star Wars film die veel nieuwe planeten aandoet kan ik altijd wel waarderen. Het laatste gedeelte is actievol, maar de sterkste momenten zijn toch weer de rustige momenten tussen Rey en Ben (en Palpatine). Er zit veel fan service in de film (Luke, Han, Ewoks, Wedge, de stemmen van Anakin, Obi-Wan, Kannan Jarrus, Qui-Gon Jinn en Yoda op het laatst), en voor het grootste gedeelte werkt het. Vooral Harrison Ford laat in maar één scene weer eens zien over hoeveel charisma hij beschikt.
Hoe de personages Rey en Ben Solo uiteindelijk eindigen is passend en sterk gedaan. Het laat zien dat de mensen met wie je omgaat van grote invloed kunnen zijn op de beslissingen die je neemt, en het kan zelfs van invloed zijn op wat voor mens je uiteindelijk wordt. Rey mag dan van de duistere kant van de Force afstammen, door de bescherming van haar ouders op jonge leeftijd, Luke, Leia en Han als vader/moederfiguur, en vrienden als Poe, Finn en Chewie heeft ze de kracht om Palpatine te weerstaan en voortaan als Rey Skywalker door het leven te gaan. Ben komt juist van de lichte kant van de Force, maar door verkeerde invloeden en een aantal misverstanden is hij op het verkeerde pad terecht gekomen. Maar zoals iedere Star Wars fan weet, “No one’s ever really gone”.
Pre- en sequels

Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi
2017
970 reacties

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
2015
1.322 reacties

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
2005
2.022 reacties

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
2002
783 reacties

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
1999
775 reacties

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
1983
706 reacties

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
1980
723 reacties

Star Wars
1977
1.066 reacties
Gerelateerd nieuws

Nieuwe 'Star Wars' trilogie aangekondigd met Simon Kinberg aan het hoofd

'Star Wars'-actrice Daisy Ridley gecast voor WOII-film 'Women in the Castle'

De beste science fiction-films van de afgelopen vijf jaar, volgens Moviemeter
Bekijk ook

Joker
Misdaad / Drama, 2019
1.811 reacties

1917
Drama / Oorlog, 2019
780 reacties

Gisaengchung
Drama / Komedie, 2019
344 reacties

Star Wars
Fantasy / Sciencefiction, 1977
1.066 reacties

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Sciencefiction / Fantasy, 2005
2.022 reacties

Ford v Ferrari
Sport / Biografie, 2019
170 reacties
Gerelateerde tags
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








