The Shining (1980)
Genre: Horror
Speelduur: 115 minuten (Europese release) / 146 minuten (Amerikaanse release)
Oorsprong:
Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten
Geregisseerd door: Stanley Kubrick
Met onder meer: Jack Nicholson, Shelley Duvall en Scatman Crothers
IMDb beoordeling:
8,4 (1.212.967)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 30 oktober 1980
Beleef deze film nu bij Pathé! (re-release) TIPOn Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Te zien in 80 bioscopen (re-release)
Plot The Shining
"A masterpiece of modern horror."
Jack Torrance (Jack Nicholson) is een schrijver met een writer's block. Wanneer hij wordt aangenomen voor een baan als huismeester van het prestigieuze Overlook Hotel, dat zich op een afgelegen plek in de bergen van Colorado bevindt, ziet hij dit als de ideale kans om inspiratie op te doen en zijn boek af te maken. Bovendien is het de perfecte plek voor hem, zijn vrouw Wendy (Shelly Duvall) en zijn zoontje Danny (Danny Lloyd) om tot rust te komen. In al zijn arrogantie slaat hij de geruchten dat er kwade krachten in het hotel zouden huizen, en het lugubere verhaal over de vorige huismeester die waanzinnig is geworden en daarna op gruwelijke wijze zijn gezin heeft uitgemoord, in de wind.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (8,4 / 1212967)
- Trailer (YouTube, ondertiteld)
- Spoilertopic
- The Shining (BoekMeter)
- The Shining (MusicMeter)
- Pathé Thuis: vanaf € 9,99 / huur € 2,99
- Kijk op Amazon Prime
Social Media
Acteurs en actrices
Jack Torrance
Wendy Torrance
Danny
Hallorann
Ullman
Grady
Lloyd
Doctor
Durkin
Young Woman in Bath
Reviews & comments
Hectometerpaal
-
- 722 berichten
- 964 stemmen
Damn....al dat gezeur hier of de film WEL of NIET overeenkomt met het boek! Sjezus man, wat the fuck boeit dat!
In de meeste gevallen wordt een film NOOIT precies zo verfilmd als het boek!!
Bovendien bevat The Shining (1980) wel degelijk schrikscenes!
(o.a. de vrouw in de badkamer!)
Ik vind hem echt super! Geen overdreven gedoe en toeters en bellen eromheen, geen ongeloofwaardige special effects, gewoon simpel, puur en krachtig!
Sterk verhaal met een uitmuntende Jack Nicholson EN Shelley Duvall ...die zich in hun rol helemaal laten gaan! 
5 sterren! No doubt!
Inderdaad een groot moeilijkdoenerij om het boek.....helemaal gelijk!
PaulieWalnuts
-
- 1239 berichten
- 815 stemmen
Ja, die Shelly Duvall is zo afzichtelijk. Perfect voor die rol haha.
Coco111
-
- 72 berichten
- 0 stemmen
we zeuren nou nie bepaald om het boek

maar schrikscene's die muziek waarschuwde me al dat er ergs ging gebeuren
en bovendien hadden we het over de europese realese van 1980 nie om het boek
Max en Joep
-
- 1815 berichten
- 0 stemmen
Ja, die Shelly Duvall is zo afzichtelijk. Perfect voor die rol haha.
het gekke is dat als je de 146 minuten versie hebt gezien, je veel meer sympathie voor Wendy gaat krijgen.
Met name zij heeft veel meer screentime en dat doet haar karakter alleen maar goed
Gael
-
- 34 berichten
- 340 stemmen
1 van de engste horror films allertijden. jack nicholson acteert ook ongelooflijk goed in deze film en ook shelley duvall acteert geweldig.
simge
-
- 17 berichten
- 11 stemmen
mijn 1e indruk?
de cover ziet er echt niet uit
ik dacht eerst dit is een komedie ofzo
maarja ik ga hem nu kijken
Pastichio Rocker
-
- 6344 berichten
- 0 stemmen
mijn 1e indruk?
de cover ziet er echt niet uit
ik dacht eerst dit is een komedie ofzo
maarja ik ga hem nu kijken
Doe maar niet.
Tabossi
-
- 157 berichten
- 80 stemmen
Een van de beste films die ik ooit gezien heb. Niet voor de volmaaktheid, niet voor het verhaal, maar voor het complete plaatje en juist voor dátgene dat deze film zo geweldig maakt: SFEER! Kan eigenlijk niet echt benoemen hoe Kubrick het precies heeft gedaan (buiten onder meer het kiezen van een sublieme soundtrack en setting) maar deze film weet me nog na 20 kijksessies immens te boeien. En dan te bedenken dat ik het allemaal nooit echt héél eng heb gevonden met uitzondering van die ijskoude scene waarin Danny in die kille kamer vraagt aan Jack of hij hem en moemsie ooit pijn zou doen, brrrr --> gewoon, het gegeven dat je aan de goedaardigheid van je vader - toch vaak de ultieme beschermengel - begint te twijfelen en je als kijker heel goed ziet dat hij in een gevaarlijke neerwaartse spiraal zit. Tja, kan er - zoals wel blijkt - niet de vinger opleggen, maar mocht ik ooit een top 10 samenstellen (hou daar niet zo van, wil niet de kans lopen een goede productie uit te sluiten) dan staat hij ergens bovenaan.
Je kunt zeggen wat je wilt, maar Shelley Duvall speelt ook echt slecht in deze film. Okay, in de loop der jaren is dat een beetje 'part of the legend' geworden en zou The Shining zonder haar ook niet hetzelfde zijn geweest, maar acteren kan ze duidelijk niet zo goed.
Max en Joep
-
- 1815 berichten
- 0 stemmen
Je kunt zeggen wat je wilt, maar Shelley Duvall speelt ook echt slecht in deze film
100% mee oneens.
Als je speciaal op haar gaat letten, naar haar bewegingen kijkt, haar blikken, haar emoties, dan speelt ze zelfs ongelooflijk goed.
Dat je haar karakter (een breekbare, onzekere ietwat irritante zwakkere vrouw) irritant vind, dat kan.
Maar dat zegt niets over Duvalls acteerprestaties.
Ik vind haar werkelijk subliem.
Coco111
-
- 72 berichten
- 0 stemmen
100% mee oneens.
Als je speciaal op haar gaat letten, naar haar bewegingen kijkt, haar blikken, haar emoties, dan speelt ze zelfs ongelooflijk goed.
Dat je haar karakter (een breekbare, onzekere ietwat irritante zwakkere vrouw) irritant vind, dat kan.
Maar dat zegt niets over Duvalls acteerprestaties.
Ik vind haar werkelijk subliem.
vindt ik ook. ik vondt haar ongeloofelijk gepast voor die rol.
Sasja
-
- 1338 berichten
- 120 stemmen
Deze film is een van de eerste horror films die ik ooit heb gezien (ik denk ongeveer 10 jaar geleden, en pas geleden heb ik em weer gezien en nog steeds blijft hij me boeien. Misschien komt het ook vanwege de onduidelijkheid in de film. want op deze site is ook een topic over deze film en na 20 jaar zijn er nog steeds mensen aan het discuseren over bepaalde dingen. dingen die dus onduidelijk zijn, vragen zonder antwoorden.
Een mysterie dus. En jack nicholson is geniaal in deze film
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
't is ook geen rol die je verliefd op haar moet doen worden. Dat ze een zenuwinzinking nabij is speelt ze beter dan wie dan ook.
p_tah
-
- 61 berichten
- 57 stemmen
van deze film heb ik een week nachtmerries gehad toen ik hem als jong jochie gekeken had... tegenwoordig doet het me niet zoveel meer
beetje overrated volgens mij
Stephan
-
- 7894 berichten
- 1387 stemmen
't is ook geen rol die je verliefd op haar moet doen worden. Dat ze een zenuwinzinking nabij is speelt ze beter dan wie dan ook.
Ze speelde behoorlijk zichzelf in die film.
tommykonijn
-
- 5143 berichten
- 2358 stemmen
Ik vind dit een hele mooie en Goed afgewerkte Film. Het zijn met name de acteerprestaties van Jack Nicholson, Shelly Duvall en Danny Lloyd die de Film een bijzondere sfeer geven, Ook was het verhaal van Stephen King (of hij was van iemand anders maar ik dacht deze) héél mooi en Goed en oh ja mijn Vader (Dirigent, Zo heet hij op Moviemeter) vindt dit trouwens nog altijd de beste Film ooit.
*****
Ik had deze Film eerst 5* gegeven en aangezien ik dat achteraf wat té veel van het Goede vindt verlaag ik m'n Stem één ster maar Jack Nicholson doet het echt erg Goed hier en dat blijft een feit voor mij.
Patat
-
- 319 berichten
- 0 stemmen
Overbekende horrorklassieker uit 1980 met een schitterende Jack Nicholson in de hoofdrol als Jack Torrence die samen met zijn vrouw en zoontje zijn intrek neemt in het ondersneeuwde Overlook Hotel om in alle rust aan zijn boek te schrijven. Tien jaar eerder werd een gruwelijke moord gepleegd in het hotel, maar dit kan hem niet weerhouden.
Het hotel is erg grotesk en voelt erg desolaat aan: ideaal voer dus voor een stevige griezelfilm. In dit isolement lopen de gemoederen tussen de drie gezinsleden meer en meer uit de hand. Ondertussen krijgen elk van de gezinsleden te maken met een aantal surrealistische uitstapjes zoals Jack die in The Gold Room terug naar de jaren '20 verhuisd of zoontje Danny die regelmatig een tweeling ziet opduiken of liters bloed uit de liften ziet stromen. Ook de scènes in Room 237 zijn erg spannend -met name de confrontatie met de naakte vrouw. De film voelt niet alleen erg beklemmend aan door de setting en het puike verhaal, maar ook de soundtrack draagt erg bij aan de sfeer.
Nog opmerkelijk is de uitstekende cinematografie met veel oog voor kleuren en symmetrie. De camera tast regelmatig de verlaten gangen van het hotel af, waardoor je je als kijker ook werkelijk ín het hotel voelt. De finale is een regelrechte klassieker -"Here's Johnny!".
Deze beklemmende film heeft naast een berg positieve aspecten ook een minder puntje zoals het nogal matige acteerwerk van Shelley Duval als de vrouw van Jack. Verder uitstekend kijkvoer voor wie een avond sfeervol wil griezelen.
parvus_flamma
-
- 96 berichten
- 161 stemmen
Nicholson is geweldig
. De sfeer is zo goed! Het engste moment in de film vind ik als dat Jack tegen zijn zoontje zegt dat hij maar even bij hem moet komen zitten, terwijl je al weet dat hij een beetje aan het doordraaien is. Er gebeurt uiteindelijk helemaal niks dan, maar ik vond het zo eng, de suspence gewoon. Verder vind ik het echt geniaal dat die kok helemaal aan komt rijden en dat hij, zodra hij het hotel binnenkomt, meteen van kant wordt gemaakt, en verder dat hij alleen de hele tijd maar dezelfde zin heeft getypt, maar daar moeten we vooral stephen king krediet voor geven natuurlijk.
606
-
- 23879 berichten
- 12278 stemmen
pas voor de 2de keer gekeken en blijft gewoon ongelooflijk goed.
ook al weet je wat er gaat gebeuren je voelt de spanning gewoon.
blijft
5 sterren
DVD-T
-
- 15565 berichten
- 3128 stemmen
Ik heb deze een paar jaar geleden al eens proberen te kijken op tv,maar kon mij toen totaal niet boeien,nu toch maar eens aangeschaft en ik vind het nu een geweldige film.Komt misschien ook wel omdat mijn filmsmaak inmiddels wat meer ontwikkeld is.
De spanning is om te snijden in deze film het word nergens echt eng maar is wel heel creepy.Het camerawerk is geweldig en het acteer werk van Nicholson is subliem.Qua verhaal had het wat mij betreft wel iets meer op Danny gericht mogen wordenomdat hij eigenlijk degene is die de "shining"heeftwat in de Stephen King versie wel wat meer gebeurd.Maar toch een super film.
4.5* en op naar de volgende Kubrick film.
Minotaures
-
- 7810 berichten
- 2540 stemmen
Indrukwekkende film waar je lekker mee kan kijken. Het bevriest je van het begin tot aan het eind aan je bank/stoel. 3,5*
dualcia
-
- 953 berichten
- 2311 stemmen
Hij was vetterdevet
Hij was echt cooool. En ook heel spannend
Alleen die geesten ja, dat is gewoon vaag
Het hoort bij Stephen King, maar het is wel vaag.
Plus het einde was een beetje een snel einde.
Die vrouw kon echt niet acteren. En ze was zo lelijk dat ik me er echt de hele film aan geërgerd heb.
Maar Jack Nicholson maakte heel veel goed.
Veel spanning, en dat is wel leuk altijd.
kArIzMa_Movie
-
- 1290 berichten
- 334 stemmen
The Shining is al met al een zeer goede film, die zich terecht een klassieker mag noemen. Nicholson acteert (zoals altijd wel) uitstekend goed! De sfeer en spanning is de gehele film aanwezig, mostly door de goede, maar ietwat eentonige muziek. 4*
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Ik vind het moeilijk om deze film te beoordelen omdat ik over sommige punten heel tevreden was en over sommige punten totaal niet. Jack Nickelson zet een werkelijk magnifieke rol neer als psycho. Je ziet hem langzaam aan veranderen van een redelijke normale man in een zieke gek. Meesterlijk. Ook zijn zoontje zet een sterke rol neer, al viel het me tegen dat hij vanaf halverwege de film weinig meer in beeld kwam. Jammer, want zijn creapy momenten vond ik juist heel sterk. Maar Shelley Duvall zet weer een enorm zwakke rol neer als de moeder. Konden ze niemand anders krijgen voor die rol? Ze irriteerde me met haar geschreeuw, nutteloze teksten en domme kop. Maar goed...
Het verhaal was op zich ook niet zo geweldig omdat er eigenlijk weinig gebeurde. Het hotel zelf is het verhaal. Het lege, kille hotel komt beangstigend over. Maar op zich gebeurd er in het hotel niet zo heel veel. De film is vooral het laatste half uur erg sterk. Oa de legendarische ''Hereeeee's Johnny'' scene vond ik erg goed. Op het einde is het meer horror, daarvoor is het een psychologische thriller.
Ik had meer bloedstollende momenten verwacht. Je krijgt wat creapy paranormale zaken voorgeschoteld maar in mijn ogen wel te weinig. Misschien komt het doordat ik de versie van een kleine 2 uur heb gezien...
Toch is de film beklemmend en spannend.
4*
COBHC
-
- 51 berichten
- 0 stemmen
Geweldig meesterwerk! De sfeer is apart en er is amper gore. Perfect voor een horror zoals The Shining. Vooral door Jack Nicholson wordt er erg goed geacteerd. De dingen die Danny ziet zijn erg beangstigend en geven je een apart benauwd gevoel. De scene in de doolhof vind ik het beste van de hele film omdat die spanning gewoon niet te beschrijven valt. De film is soms wel moeilijk te begrijpen. Shelley Duvall acteert goed en geeft een eigen draai aan het verhaal. De filmlocatie vind ik schitterend en heeft ook een grote invloed op de sfeer. The Shining is een sfeervolle horrorfilm met een psychologische kant.
Cijfer: 4,0
Arnie
-
- 1082 berichten
- 1882 stemmen
Waar ik lange tijd bang was volledig afgestompt en emotieloos geraakt te zijn door alle filmische ervaringen, heeft The Shining me gelukkig met beide benen op de grond gezet. Niet gedacht een film ooit nog echt eng te vinden, ondanks de karikaturen die de personages zijn. Ik denk dan ook dat dit voorlopig mijn laatste film in dit genre geweest is. Niet vanwege de kwaliteit dus, laat dat voorop staan. Dit is een prachtige film, helemaal volgens het Kubrick-boekje.
Overigens moet gezegd dat ik Shelley Duvall's gezicht afschrikwekkender vond dan dat van Nicholson, wat een horrorgezicht...
boeliebab
-
- 56 berichten
- 89 stemmen
beste horror aller tijden. waarom deze lager staat dan saw??? onbegrijpelijk en belachelijk. een van de weinige horrors die visueel subliem is, goede acteerprestaties bevat en het verhaal ook nog eens een behoorlijke inhoud heeft.
Tessaliscious
-
- 7 berichten
- 1 stemmen
hmm... deze film vind ik wel mooi, maar niet echt horror, want er zit niet superveel spanning in, behalve als er met die bijl achteraan wordt gezeten. En je moet echt het begin hebben gezien als je hem wilt snappen...
Snapt iemand dat Wendy die konijn en die butler ziet vrijen wanneer ze achterna wordt gezeten? *-)
Pre- en sequels

Doctor Sleep
2019
329 reacties
Gerelateerd nieuws

Legendarische horrorfilm 'The Shining' van Stanley Kubrick vanavond te zien op televisie

Dit zijn enkele van de beste films uit de koker van Warner Bros.

Geen enkele nominatie: vijf klassiekers die ooit volledig werden genegeerd bij de Oscars

'The Shining' is net op tijd voor Halloween weer te streamen: 'Voel nog de rillingen over mijn rug'
Bekijk ook

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties

The Silence of the Lambs
Thriller / Misdaad, 1991
1.252 reacties

The Usual Suspects
Thriller, 1995
1.685 reacties

American Beauty
Drama, 1999
1.914 reacties
Gerelateerde tags
kindermishandelinghoteloudjaarsavondmontanagebaseerd op boektelepathyisolatiehotelier oregon, usacoloradomazegravehalloweensnowstormbartenderseclusionaxdelusionalcoholismepsychic powersurrealismeeenzaamheidpremonitioncaretakervisionsneeuwhuiselijk geweldpostmodern psychologische thrillerauteurtweelingenlabyrinthalcoholischcultfilmblizzardpsychological horrormutilationbloody body of childextrasensory perceptionuxoricide motherhoodfilicidesnowed inburial ground hypothermiahaunted hoteloff seasonpsychological disintegration detachedparanoidvexedafi franticpediatricianrepetition moeder zoon relatiemalicioussupernatural poweranxiousnew year supernatural horrorghost childpsychotronic filmdrearyaxwriters-blockcabin fever psychological horrornegativedeal with the devilnuclear family avant gardeyosemite national park suspensefulegotisticalnew year's partytwin sistersidentical twins arrogantassertivedemeaningenraged frustratedharshmean spiritedsardonic
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








