- Home
- Films
- The Shining
- Filtered
The Shining (1980)
Genre: Horror
Speelduur: 115 minuten (Europese release) / 146 minuten (Amerikaanse release)
Oorsprong:
Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten
Geregisseerd door: Stanley Kubrick
Met onder meer: Jack Nicholson, Shelley Duvall en Scatman Crothers
IMDb beoordeling:
8,4 (1.211.221)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 30 oktober 1980
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Vanaf woensdag 4 februari in 58 bioscopen (re-release)
Plot The Shining
"A masterpiece of modern horror."
Jack Torrance (Jack Nicholson) is een schrijver met een writer's block. Wanneer hij wordt aangenomen voor een baan als huismeester van het prestigieuze Overlook Hotel, dat zich op een afgelegen plek in de bergen van Colorado bevindt, ziet hij dit als de ideale kans om inspiratie op te doen en zijn boek af te maken. Bovendien is het de perfecte plek voor hem, zijn vrouw Wendy (Shelly Duvall) en zijn zoontje Danny (Danny Lloyd) om tot rust te komen. In al zijn arrogantie slaat hij de geruchten dat er kwade krachten in het hotel zouden huizen, en het lugubere verhaal over de vorige huismeester die waanzinnig is geworden en daarna op gruwelijke wijze zijn gezin heeft uitgemoord, in de wind.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (8,4 / 1211221)
- Trailer (YouTube)
- Spoilertopic
- The Shining (BoekMeter)
- The Shining (MusicMeter)
- Pathé Thuis: vanaf € 9,99 / huur € 2,99
- Kijk op Amazon Prime
Social Media
Acteurs en actrices
Jack Torrance
Wendy Torrance
Danny
Hallorann
Ullman
Grady
Lloyd
Doctor
Durkin
Young Woman in Bath
Reviews & comments
Chainsaw
-
- 8845 berichten
- 3576 stemmen
Duister, eng, sfeervol. Deze King verfilming heeft alle ingrediënten voor een perfecte horror/ thriller en dat is het dan ook geworden. Vooral het naargeestige sfeertje valt op. Verder is Jack Nicholson werkelijk fenomenaal gecast, zijn mimiek is ongeëvenaard. Wat een psycho. 4,5 sterren.
jay73
-
- 1184 berichten
- 1388 stemmen
Ik geloof al jaren dat dit de spannendste film aller tijden is. Of dat nou waar is of niet, dat doet er niet toe; ik geloof dat nou eenmaal. Maar daar zit een verhaaltje aan vast.
Toen deze film uitkwam in de bioscoop, is mijn moeder erheen geweest. Mijn moeder, zo weet ik inmiddels, is niet de grootste heldin als het aankomt op het kijken naar spannende films. Maar toen (ik was een jaar of 7) had ik dat nog niet zo door. Ze was, zo vertelde ze mij en mijn broertjes (beiden 1 jaar jonger dan ik), trillend als een riet de bioscoop uit gekomen en had een halve nacht wakker gelegen van The Shining. Ze noemde het de spannendste film die ze ooit had gezien. Nou dat maakte wel indruk in drie kinderkoppies: de allerallerspannendste film….van de hele wereld! "Mam, waarom was hij dan zo spannend?" en "Wat gebeurde er dan precies?" Met dergelijke vragen bestookten wij haar met z'n drietjes. Ze heeft er geloof ik nooit veel over losgelaten, behalve "…die scène in het doolhof, toen durfde ik echt niet meer te kijken." Voor ons drieën stond toen als een paal boven water: The Shining is de spannendste film aller tijden. In die jaren daaropvolgend hadden we nog geen video thuis maar af en toe huurden we er een. Dat was altijd groot avontuur. Met het hele gezin naar de videotheek en films uitzoeken! En daar binnengekomen werden we als drie magneetjes getrokken naar de horrorhoek, daar waar The Shining altijd stond. En in dat korte wandelingetje van de videotheekdeur naar de kast met de spannende films steeg ons drieër hartslag. Zou hij er staan of zou hij verhuurd zijn? En aan wie dan? Misschien zit er nu wel iemand hier in de buurt voor de tv te trillen van angst! Van The Shining! Maar bijna iedere keer stonden we een paar tellen later oog in oog met een krankzinnig ogende Jack Nicholson, die ons bloeddorstig aankeek. We durfden de videohoes nauwelijks op te pakken.
En iedere keer kwamen we blij maar ietwat teleurgesteld thuis, met James Bond, Bud Spencer of Louis de Funès. Voor The Shining waren we nog te jong, vond onze moeder. En ergens waren we dat iedere keer stiekem ook wel met haar eens.
Maar de tijd tikte ook in die tijd gewoon door en zo kwam onze tijd. 13 was ik inmiddels en mijn broertjes dus 12. Mijn ouders kregen die avond bezoek van mensen die niet zo vaak langskwamen. Dus de kans dat 3 ettertjes ook deze avond zouden verstieren, moest zo klein mogelijk gemaakt worden. We mochten twee films huren voor die avond. Dit kozen wij:
1. The Shining en 2. een lachfilm (ik ben helaas vergeten welke). Ik kan me nog vaag een discussie herinneren over welke film eerst te kijken: a) eerst de lachfilm om de spanning van de avond rustig op te bouwen, of b) eerst The Shining want dan hadden we daarna altijd nog de lachfilm om tot bedaren te komen en om daarna misschien wat gemakkelijker in slaap te vallen.
Het werd optie a), de hardcore-variant.
Dus daar zaten we, op het kleinste slaapkamertje, op de grond, in het pikkedonker. En The Shining ging beginnen. Eindelijk!
En zoals mijn moeder destijds de bioscoop uit was gekomen, zo kwamen wij anderhalf uur later stilletjes naar beneden, met drie bleke koppies. We hadden zojuist de spannendste film aller tijden gezien!
5*.
mister blonde
-
- 12694 berichten
- 5828 stemmen
je opmerking deed vermoeden dat alleen Nicholson de film de moeite waard maakt, terwijl het juist (eens ter meer) de voortreffelijke regie van Kubrick is. De jongen die op zijn driewieler gevolgd wordt door de gangen van het Overlook hotel, behoort tot het beste camerawerk ooit. In tegenstelling tot veel genrefilms, komt hier de dreiging van binnenuit. Kubrick weet dit door timing perfect in beeld te brengen.
Tel daar de vele erg sterke scènes (here is Johnny, de scène met die vrouw op de kamer(nr. is me ontschoten), de tweeling etc.) bij op en je hebt een topfilm. Kubrick volgt zijn eigen weg, i.p.v. het boek en dit blijkt eens te meer een goede keus. King (ongelofelijke ijdeltuit) was natuurlijk niet blij, maar zijn ongelijk werd bewezen met de verschrikkelijke mini-serie (die wel het boek nauwkeurig volgt.
Nicholson smiert er heerlijk op los, maar past dat niet ontzettend goed bij deze film?
The Shining is een van de beste films in het genre, no doubt.
Verder vind het woord 'Kut' ook niet direct getuigen van ijzersterke argumentatie.
Halcyon
-
- 9952 berichten
- 0 stemmen
The Shining heeft op het eerste zicht veel te bieden: een topregisseur, een topacteur, een veelbelovend plot en een uiterst geschikte locatie. Aanvankelijk ziet het er dan ook erg goed uit. Mooie fotografie en dito decors zorgen ervoor dat je meteen goed in de film zit. De waanzinnige grootte van het verlaten hotel met z’n eindeloze gangen wordt door middel van “walk-through-camerawerk” heel efficiënt gevisualiseerd. Elke gang en elke kamer hebben een eigen visueel karakter en vormen stuk voor stuk prachtige/kitscherige decors met schitterende combinaties tussen vloerkleden, behangpapier en meubilair. Samen met de soundtrack vormt dit een mooi audiovisueel geheel.
Tot daar loopt het allemaal goed. Het is alleen spijtig dat de actie zo lang op zich laat wachten. Uiteraard is een degelijke opbouw onontbeerlijk om de langzame metamorfose van vader Jack te verantwoorden. Maar matig acteerwerk van Shelley Duvall en Danny Lloyd doen deze trage opbouw echt geen goed. Bovendien komen sommige dialogen iets te langgerekt over wat het tempo uit de film haalt.
Uiteraard verhindert dit minpunt niet dat we als kijker nog enkele onvergetelijke scènes voorgeschoteld krijgen: de doolhof, het zoontje dat op z’n driewieler door het gangencomplex van het hotel fietst, de oude dame in de badkamer, here’s Johnny, …
Conclusie: Een film die uitblinkt in visuele kunde, maar helaas een beetje tekortschiet wat onvervalste spanning betreft.
Prudh
-
- 3124 berichten
- 1874 stemmen
Eindelijk ook eens gezien.. En zeker geen spijt. Nicholsons personage glijdt langzaam maar zeker af, heerlijk hoe dat in beeld is gebracht. Ik las hier kritiek over de traagheid waarin Jack door sloeg. Alsof mensen aan het wachten waren op dat ene moment. Maar juist de spanning die zijn toenemende krankzinnigheid met zich mee brengt maakt deze film goed. En dat natuurlijk niet alleen. De constante suspence die er heerst in dat grote, schijnbaar lege gebouw. Waar tweelingen op de gang verschijnen.. waar lege zalen vol zijn.. brrr
****
maxcomthrilla
-
- 15578 berichten
- 2843 stemmen
Ik ga ook mee met het verhogingsvirus. Toevallig zag ik dat deze film op tv was. Ik kon niet wegzappen en begreep niet waarom ik deze film maar een 3* had gegeven. De paranormale gaven van het kind irriteerden me nou niet. En de prachtige cinematografie viel me nu pas op. Bovendien vond ik hem nu een stuk minder saai en zelfs af en toe spannend. Ik vind overigens wel nog steeds dat Jack al labiel is als hij het huis in gaat. Ik had liever een wat normale toegewijde vader gehad die langzaam gek zou worden. 4*
Chr.s
-
- 3671 berichten
- 1703 stemmen
Alwel een aantal keer gezien deze klassieker, de laatste keer was echter een flinke poos geleden. Vandaag dus de tijd genomen voor een herziening.
Zeker een film die zijn klassieker status wat mij betreft volledig waar maakt.
Allereerst is de lokatie natuurlijk briljant, draagt enorm veel bij aan de fantastische sfeer in deze film. Zelfde geld voor de prachtige muziek en het fantastische acteerwerk, Nicholsons beste rol misschien wel.
Verder zit de film propvol briljante scénes, om enkelen aan te halen; het feest, de scéne op de trap, het "bloedbad", prachtig. 
Conclusie; perfect gemaakte, enorm sfeervolle film.
Linn
-
- 3289 berichten
- 3798 stemmen
Horror?
Dit is niet iets wat ik horror noem. De enge beelden vallen echt wel mee en naar mijn mening is het meer een thriller. Niettemin een aardige film.
Bevat wel enkele saaie stukken, waarbij ik het even moeilijk had om mijn aandacht erbij te houden. King was er niet super tevreden over en kwam met een miniserie die ook ik wat meer waardeer als het gaat over het volgen van de verhaallijn van King's bestseller. Maar Kubrick heeft het prima gedaan. Jack Nicholson doet het erg goed als doorgedraaide man en lijkt haast perfect voor de rol van Jack Torrance. Als ik King's boek lees zie ik ook gewoon Nicholson voor me. Minder slecht als ik had verwacht een meevaller dus 4.0*
606
-
- 23876 berichten
- 12263 stemmen
super film met kippenvel momenten
leuk om Scatman Crothers uit One Flew over the Cuckoo's Nest
samen met jack ook in deze film te zien.
alweer zeer zeer goede acteer prestatie's van jack niet te geloven zo goed en dat gezicht
maar een vraag hoe zat het met het einde met die foto waar jack opstaat met 1921 ??
5 sterren
Leland Palmer
-
- 23785 berichten
- 4895 stemmen
Spannende film van meesterregisseur Kubrick! Jack Nicholson is briljant terwijl zijn vrouwelijke collega Shelley Duvall een minpuntje was in vele scenes in deze film. De opbouw van spanning is goed, zo wordt er perfect gebruik gemaakt van goede, spannende muziek en prachtig camerawerk! Het is wel jammer dat de versie die ik heb gezien aardig is ingekrimp in vergelijking tot de Amerikaanse versie. Zo miste ik direct de scene waarin Halloran de snow-cat krijgt! Van het een op het andere moment rijdt hij in dat ding!
De versie uit '97 vond ik toch ietsjepietsje beter denk ik! Misschien na deze een keer te hebben herzien veranderd dat, maar de miniserie van 1997 heeft mij met nog een betere indruk achtergelaten dan deze. Neemt niet weg dat dit een topfilm is!
Shinobi
-
- 4305 berichten
- 2550 stemmen
Gisteren opgenomen en vanochtend gekeken. Op zich wel een aardige film, de sfeer zit er goed in en Nicholson speelt een goede psycho. 
Vooral de laatste 3 kwartier à 30 minuten vind ik meesterlijk en dan die meesterlijke one-liner: "Here's Johnny." 
Dat jongetje doet het overigens ook wel aardig.
Mede door de laatste 3 kwartier geef ik 'm 4, 0 sterren.
Theunissen
-
- 12271 berichten
- 5514 stemmen
Heerlijke thriller / horror film met een excellente spelende Jack Nicholson.
Het verhaal is prima en de film is superspannend en soms zelfs eng. Heerlijk als de jongen met zijn skelter zit te racen en dan een geest tweeling tegenkomt. Ook de vrouw die uit bad komt is geweldig.
De beelden zijn prachtig in deze film en de spanning wordt uitstekend opgebouwd. Het einde van de film was trouwens subliem.
De vrouwelijke hoofdrolspeelsters doet het trouwens ook goed in deze film, ze is echter niet moeders mooiste.
Zeker als je deze film nog niet hebt gezien is het een absolute aanrader. Voor kleine kinderen is hij niet geschikt want die kunnen er wel eens slecht van slapen !
DVD-T
-
- 15565 berichten
- 3124 stemmen
Ik heb deze een paar jaar geleden al eens proberen te kijken op tv,maar kon mij toen totaal niet boeien,nu toch maar eens aangeschaft en ik vind het nu een geweldige film.Komt misschien ook wel omdat mijn filmsmaak inmiddels wat meer ontwikkeld is.
De spanning is om te snijden in deze film het word nergens echt eng maar is wel heel creepy.Het camerawerk is geweldig en het acteer werk van Nicholson is subliem.Qua verhaal had het wat mij betreft wel iets meer op Danny gericht mogen wordenomdat hij eigenlijk degene is die de "shining"heeftwat in de Stephen King versie wel wat meer gebeurd.Maar toch een super film.
4.5* en op naar de volgende Kubrick film.
kArIzMa_Movie
-
- 1290 berichten
- 334 stemmen
The Shining is al met al een zeer goede film, die zich terecht een klassieker mag noemen. Nicholson acteert (zoals altijd wel) uitstekend goed! De sfeer en spanning is de gehele film aanwezig, mostly door de goede, maar ietwat eentonige muziek. 4*
Zinema (crew films)
-
- 10270 berichten
- 7279 stemmen
Mooie cinematografie, een onheilspellende sfeer en een sublieme Nicholson dragen bij aan een zeer goede King-verfilming.
®Tc
-
- 8212 berichten
- 1087 stemmen
Gekomen bij de laatste Kubrick dvd die ik had liggen en moest zien. Hier stelt hij ook niet teleur.
Z'n spannende film heb ik nog nooit gezien, dat is duidelijk. In het begin is het allemaal losjes maar na een tijd gaat het snel met spannende scènes. De kracht van deze film vind ik ook dat je nooit schrikt, althans ik toch niet. Maar wel een hele tijd met ogen open de spanning te te aanschouwen.
Waarom Stephen King zelf niet tevreden is over deze film begrijp ik niet, met voorsprong is dit de beste horrorfilm aller tijden. Spannend, Veel sfeer die z'n films nodig hebben. Goede actie, Geacteerd op een enorm niveau vooral door de 2 mannen en perfecte decors en camerawerk.
Mss is een 5 sterren wat teveel maar een minpunt vind ik niet terecht dus laat ik ze toch maar uitrijken.
*****
wwelover
-
- 2605 berichten
- 3957 stemmen
Briljante film. Ik ga het ook geen horror noemen, maar meer een erg angstaanjagende thriller, en ik ben al een held op sokken met dit soort films.
Het verhaal is briljant, dat hebben zowel Kubrick als natuurlijk King goed gedaan. De personages zijn goed en bedoel ik natuurlijk Danny en Jack Torrance. En die jongen heeft die rol goed neergezet en Jack Nicholson is echt werkelijk briljant. Op Wendy kom ik later terug...
De Muziek is ook gewoon briljant, ik schrok zelfs van de tussentitels van welke dag het was. En zo zitten er nog een paar kleine eigenlijk grappige schrikelementen in.
Minpunt in deze films is Duvall, door haar geef ik ook geen 5* aan deze film. Zij verneukte het nogal. En dan snap ik ook wel dat haar rol niet makkelijk was en dat ze vreemde personage had, maar ik vond dat zij het gewoon te onnatuurlijk bracht, ik had ook het gevoel dat ik naar Plien (of Bianca) zat te kijken.
Opvallend weinig awards gewonnen, had sowieso wel een prijs voor de muziek verwacht. En voor Nicholson. En de 2 razzieawards zijn ook best opvallend, okay die van Duvall snap ik maar Kubrick niet. De film zal dan zeker pas later echt gewaardeerd zijn.
4.5*
serpico
-
- 2900 berichten
- 491 stemmen
Dat Kubrick een bovenmenselijk getalenteerd filmmaker is, daar was ik wel uit na A Clockwork Orange en 2001: A Space Odyssey. Het is zelfs raar om je te realiseren dat die vent, net als wij, ook 'maar een mens' was.
Niet zo vreemd dan ook dat ik van The Shining wolkenkrabbende verwachtingen had. En wanneer heeft dat een film ooit goed gedaan? Zaken uit het verleden bieden geen uitsluitsel voor de toekomst, en dit ís nota bene een Kubrick, de favoriet van mijn ouders nog wel, mét Jack Nicholson, dus zou The Shining het allemaal waar kunnen maken?
Een verlaten huis. Er is ooit een moord gepleegd. Een geflipte bijlmoordenaar. Ring a bell? Ik had eigenlijk iets meer originaliteit verwacht van een verhaal dat Kubrick zou verfilmen, maar ehm, die bleek er dus niet te zijn. Het hele verhaal achter 'The Shining' is het onderscheid, maar dat is ook niet echt spectaculair.
Maar Kubrick zou niet in zijn eigen doen zijn wil hij een onoriginele film maken. The Shining is dan ook moeiteloos de best uitgevoerde versie van het verlaten huis en de mysterieuze, bloederige moorden. En waarom? Omdat Kubrick aan het roer staat. Uiteraard.
Maar genoeg over Kubrick, wat heeft The Shining te bieden? Een hoop lol, dat staat vast. Ik heb het niet zozeer eng alswel vreselijk grappig gevonden als die verlaten hal weer in beeld kwam waar zo'n onmogelijk grote hoeveelheid bloed doorheen stroomde. Of als de twee dode meisjes weer om de hoek kwamen kijken. Of als het (briljant acterende!) jongetje REDRUM op de deur kalkte. Het is allemaal zo absurd, zo vervreemdend, zo maf, dat je niet anders kan dan er keihard om lachen. Nicholsons dronken overpeinzingen met ingebeelde vriendjes, nog zoiets. Of de muziek. Best wel eng hoor, maar echt angstaanjagend? Neuh.
Maar ik heb zelden een film gezien die zo briljant is voorbereid. De luchtshots, de tracking shots, maar eigenlijk iedere camera-positie leek de perfecte. De aankleding, het acteerwerk, de scène-opbouw, het verhaal zelf: allemaal top-notch! Jack Nicholson voorop, als hij eenmaal zijn bijl heeft gevonden is hij te goed voor woorden. Alles wat hij opmerkt is raak, en je kunt de maniakale furie uit zijn ogen voelen spuiten. Fantastisch! Shelley eveneens, wie had er beter met haar handjes wapperend om hulp kunnen gillen dan zij? Heerlijk om ze door het huis te zien stieren. Maar nog altijd niet écht eng.
Of het aan mijn mede-publiek lag of aan de film weet ik echt niet. Maar de film heeft teveel humor, lol, plezier en overrompelende genialiteit in zich om niet aan een goede score te komen. En het voelt alsof die alleen maar kan stijgen.
3,5*
Wel een beetje anti-climax dat Nicholson zijn gezin niet gewoon lekker de pan inhakt. Ook al had ik het jongetje en Tony nog een lang leven gegunt.
Fingquality
-
- 105 berichten
- 204 stemmen
Erg goede, misschien wel de beste horrorfilm aller tijden. Over alles is heel erg goed nagedacht door Kubrick en het blijft nou gissen wat er precies gebeurd is. Spookt het nou wel in dat huis of worden de hoofdpersonages gewoon stuk voor stuk gek? Er lijken voldoende aanwijzingen te zijn dat het daadwerkelijk spookt, maar een echt betrouwbaar beeld krijgen we niet. Kubrick lijkt voor beide aannames wel bewijs te geven.
Een niet ijzersterk verhaal, maar de uitwerking is wel erg sterk. Kubrick maakt hier van een doorsnee horrorverhaal een goed uitgedachte film. Alles klopt gewoon en dat komt door het perfectionisme dat Kubrick nastreefde. Niet voor niets werd van Shelley Duvall verlangt dat een bepaalde take naar verluidt maar liefst 126 keer over moest worden gedaan.
Dat is ook een reden dat deze film zo vreselijk goed is, het ijzersterke acteerwerk: Jack Nicholson als de langzaam gek wordende alcoholist, Shelley Duvall als het naïeve en irritante 'slachtoffer' en ook de kleine Danny Lloyd zet een uiterst puike rol neer.
De film kent heel weinig schrikmomenten, maar toch voel je constant de spanning. De meer recentere horrors pogen eng te zijn door de film vol te stouwen met schrikmomenten. The Shining heeft dit niet nodig en is door de sfeer juist zo vreselijk spannend. Voor mij hangt er in deze film een spanning die ik zeer zelden geëvenaard zie.
DeCol
-
- 7009 berichten
- 3022 stemmen
Eindelijk The Shining gezien! Mijn vierde Kubrick en voorlopig ook gelijk de beste. Waar de vorige films mij net niet konden overtuigen, doet The Shining dat wel. Sterk zijn Kubrick's films zeker, maar bij The Shining heeft het net iets extra.
Het eerste wat me opviel is een klein kritiekpuntje. Je ziet een auto rijden in dat mooie landschap en er wordt van boven gefilmd. Op een gegeven moment zie je rechtsonder in het beeld de schaduw van de helicopter. Lijkt me sterk dat dat de bedoeling was.
Maar toch doet het er niet toe. Ik was het al snel vergeten. Vrijwel één locatie, drie personen en toch tot zo'n geheel komen. Ik vond de film eigenlijk al vanaf minuut één een bepaalde spanning hebben die niet meer weg gaat. Natuurlijk wordt die steeds verhoogt dankzij de beelden en muziekgebruik.
Jack Nicholson speelde wederom weer sterk en begint een echte status te krijgen bij mij. Jack Torrance ervaarde ik als een vervelende man die constant loopt te vitten op zijn vrouw en zijn kind weinig aandacht geeft. Het perfecte slachtoffer dus! Zoals anderen ook al hebben opgemerkt vond ik Shelley Duvall niet goed acteren. Hoe ze er soms bij liep, inderdaad alsof ze aan de drugs zat.
Kubrick heeft van vrij weinig toch veel gemaakt. Waar ik vooral van heb genoten is de sfeer. Je weet nooit wat er gaat gebeuren, wanneer Jack Torrance helemaal doordraait. Daarnaast zijn er nog een aantal ijzersterke scenes. Deze film laat je dan ook geen moment vervelen.
Voorlopig een dikke 4,0*!
MNV2
-
- 6932 berichten
- 1899 stemmen
Wat krijg je als je één van de beste schrijvers aller tijden met één van de beste regisseurs aller tijden verbind? En daar dan ook nog eens één van de beste acteurs aller tijden in betrekt? The Shining is het antwoord.
Ik had deze film enkele jaren geleden al eens gezien maar ik kon me niet alles meer herrineren, ik wist wel dat de film toen een behoorlijke impact had op mij. Toen ik me hier op de site inschreef vorig jaar, had ik dan ook besloten om nog geen stem te plaatsen en te wachten op een herziening. Eindelijk was dat moment (deze avond) aangebroken en heb ik de film terug herzien, en wederom maakte de film indruk op mij. Het is en blijft de meest spannende thriller aller tijden..
Wat ik zo interessant vind aan films van Stanley Kubrick is dat de filmtechnische elementen zoals het kleurgebruik en de symmetrische shots best opvallend zijn, dat was al zeer duidelijk in A Clockwork Orange maar dat wordt hier nog maar eens opnieuw gedaan. Een voorbeeld zijn de hotelsettings van het Overlook Hotel, alles oogt heel ruimtelijk en symmetrisch, alsof je naar het 'Laatste Avondmaal' van Da Vinci kijkt. Het personage zie je altijd centraal in een ruimte staan terwijl dat de muren en de omgeving aan beide kanten van het personage hetzelfde lijken te zijn. Ook het kleurgebruik is weer opvallend, op sommige momenten maakt Kubrick gebruik van de meest felle kleuren zoals de vloer in die slaapkamer en de toiletten in de Gold Room. Verder zijn er ook weer prachtige en originele shots zoals die camera die de hele tijd achter Danny hangt wanneer hij op zijn driewieler door het hotel rijdt, de camera volgt hem op dezelfde hoogte als Danny en slechts een meter of twee van hem af. De locaties zijn ook zeer geslaagd: grote, open ruimtes waar je niet in je eentje zou willen rondlopen, en zeker ook noemenswaardig is die reusachtige doolhof. Een ander element dat kenmerkend voor Kubrick is, is de soundtrack die zoals bij vele Kubrick-films redelijk hoogstaand is. Ook hier is de soundtrack heerlijk onheilspellend en soms valt die muziek op de juiste momenten abrupt stil.
Jack Nicholson begin ik steeds beter en beter te vinden, ik vond hem al schitterend in 'One Flew over the Cuckoo's Nest' en 'A Few Good Men', ook hier zet hij zijn rol schitterend neer. Ik vind dit zelfs tot nu toe zijn beste rol, hij komt zo al een beetje gestoord over, iets wat voor deze film uitermate goed past. Verder zijn ook Shelley Duvall en Danny Lloyd zeer goed gecast.
The Shining krijgt van mij het maximum aantal sterren en uiteraard een plaatsje in mijn top 10, Die Hard ligt eruit.
5.0 sterren
AmazingShikoku
-
- 143 berichten
- 463 stemmen
Wat een meuk zeg, zelfs stoned zou deze film mij nog niet kunnen pruimen. Ik zat maar wat naar mijn scherm te staren en de film kon me dus absoluut niet boeien
Na een half uurtje maar op 'eject' gedrukt
0.5/5
misterwhite
-
- 4726 berichten
- 656 stemmen
Terjuist weer eens herbekeken:
Ik heb hem al 4 keer geizen en het verveeld echt nooit een moment. Jack wordt echt door de juiste acteur gespeeld waardoor de film absoluut ook een topper is geworden.
De kleine danny speelde eigenlijk geweldig voor die leeftijd, helaas heeft hij zijn acteercariëre opgegeven
Hij is zeker het beste kind acteur wat ik ooit heb zien spelen.
De sfeer in de film is zeker 1 van de grote pluspunten, de sfeer komt grootste deel door de griezelige achtergrond muziek waardoor het ook spannend wordt.
Ik ben op dit moment alle stanley kubrick films aan het bekijken en tot nu toe vind ik ze allemaal goed die ik bekeken heb ( 2001: space odyssey, a clockwork orange, eyes wide shut)
Ik ben benieuwd naar de volgende film die ik ga kijken van Kurbrick:
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Vinokourov
-
- 3143 berichten
- 2909 stemmen
Heel sfeervol werk van Kubrick met wederom weer een fantastische rol voor Jack Nicholson. Hij lijkt geknipt (+ geschift) te zijn voor de invulling van het creepy personage Jack Torrance. Shelley Duvall is minder goed gekozen. Sommige scenes schijnen wel tientallen keer overgedaan, omdat de perfectionistische Kubrick het idee had dat het nòg beter kon. Het contrast tussen Duvall en Nicholson blijft desalniettemin zichtbaar.
Maar goed het acteerwerk is niet het belangrijkste in The Shining. Het gaat om de sfeer en al die bizarre angstaanjagende beelden: de eindeloze driewielscenes, de tweelingmeisjes en al die uitgetikte pagina's. En dan vergeet ik nog bijna de overbekende 'Here is Johnny!'-scene!
movie acteurs
-
- 3086 berichten
- 3244 stemmen
Weer zo'n Kubric film die ik niet hoger dan een 3,5 kan geven.
Wat natuurlijk de goede dingen zijn van deze film is dat Jack Nicholson een van zijn beste acteerprestatie's laat zien. En dat het best wel een goed grimmig sfeertje is. Ik moet Full Metal Jacket maar eens zien en dan kijken of ik die film hoger kan geven dan een 3,5.
Lucsz
-
- 180 berichten
- 1375 stemmen
Samen met A Clockwork Orange de film waar ik als eerste into raakte, op vrij jonge leeftijd.
Inmiddels al een keer of 12 gezien en ik kan de decorstukken, de citaten, de grimassen van Jack, de oenigheid van Duvall makkelijk vloeiend opdrommen. Ik heb dan ook niet veel toe te voegen aan deze film, het zit gewoon ontzettend sterk in elkaar en ik denk dat dit Stephen King-boek zonder Kubrick helemaal nergens geweest zou zijn.
Elineloves
-
- 24071 berichten
- 3630 stemmen
Huiveringwekkende Stephen King verfilming waarin de sfeer goed behouden blijft. Een fascinerend aspect van de film is de spanning tussen de psychologische en paranormale interpretaties van het verhaal. Het cynistere en macabere van deze film joeg me de stuipen op het lijf. Een betere acteur als Jack voor deze rol is er in mijn ogen dan ook niet. Dit is dan ook zijn beste film.
De muziek speelde een grote rol, dat maakte het geheel zo duister en onheilspellend.. voel nog de rillingen over mijn rug!
Superieure horror!
Bottleneck
-
- 8233 berichten
- 2117 stemmen
Wat eigenlijk ook zo mooi is van The Shining is het visuele. Vrijwel elke scene in het hotel heeft een fantastisch perspecief van rechthoekige lijnen van gangen, kamers, hallen en van patronen op tapijten. Allemaal zorgvuldig en met opzet, want het is vaak exact symmetrisch in beeld gebracht. Kan ik wel van genieten, en het versterkt ook het claustrofobische element. Je ziet het perspectief al bij de sollicatie en het komt natuurlijk ook terug in het (symbolische) doolhof en de camera achter de fietsende Danny.
Ook de openingscene is super met de shots van de kronkelige, krappe bergweg richting eenzaamheid en meteen de onheilspellende muziek. Sowieso is de score zenuwslopend (soms zelfs iets té aanwezig).
sinterklaas
-
- 11816 berichten
- 3317 stemmen
Tjonge jonge jonge, dat werd me toch eens een keer tijd dat ik The Shining ging zien. Het was inderdaad weer zo'n hele mooie jaren 80 klassieker en ook een van de betere van Kubrick. 2001 A Space Odessy kwam een beetje verkeerd op de maag terecht en Full Metal Jacket viel ook wel best tegen op de tweede helft vanwege de goedkoopheid. Maar over The Shining valt niks te klagen. Gewoon een superfilm met een onderwerp waar je toch niet echt achterkomt. Of wel? Het begint allemaal met dat gezinnetje met die keigoede Jack Nicholson als de beruchte Jack Torrance. Eerst een gewone huisvader en uiteindelijk word ie helemaal krankzinning en zijn zijn vrouw en zoon het doelwit van hem. Alleen spookt er dan wel van alles door je hoofd want de film lijkt verdacht veel op een hallucinatie of schyzofrenie. Of het kan zijn dat die Jack Torrance een soort angst/ verzonnen figuur is van die vrouw en zoon. Maar of het nou waar is weet ik niet en zo komen we ook bij:
Alleen wat ik niet snap was het einde..met die foto..?!
En dan lijkt het wel alsof die Torrance een soort geest uit het verleden is of een gereanimeerd lijk kan zijn ja, volgens mij was het de doel van Kubrick om de rest van het verhaal zelf in te vullen. Echt zo mooi gedaan om als regiseur de kijker met zoveel vraagtekens te bekogelen.
Ook het "heeeerrre's Johnny scene vond ik prachtig. En die tweeling en die dromen van dat jongentje waren ook best griezelig.
Voor de rest gewoon weer een hele mooie klassieker met een heel ingewikkeld onderwerp maar wel superspannende momenten.
4,5*
dutchtuga
-
- 16970 berichten
- 4101 stemmen
Gisteren herzien op BD en deze Kubrick blijft echt moeiteloos overeind als het meesterwerk dat het is. Het inventieve camerawerk zorgt ervoor dat het hotel een nieuwe dimensie krijgt en daardoor bijna een personage op zich wordt. Ook het acteerwerk en de geniale muziek dragen bij aan deze angstaanjagende beleving. Dit blijft een must see voor elk zichzelf respecterende horror liefhebber.
Uitgebreidere review
Pre- en sequels

Doctor Sleep
2019
329 reacties
Gerelateerd nieuws

Legendarische horrorfilm 'The Shining' van Stanley Kubrick vanavond te zien op televisie

Dit zijn enkele van de beste films uit de koker van Warner Bros.

Geen enkele nominatie: vijf klassiekers die ooit volledig werden genegeerd bij de Oscars

'The Shining' is net op tijd voor Halloween weer te streamen: 'Voel nog de rillingen over mijn rug'
Bekijk ook

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties

The Silence of the Lambs
Thriller / Misdaad, 1991
1.252 reacties

The Usual Suspects
Thriller, 1995
1.685 reacties

American Beauty
Drama, 1999
1.914 reacties
Gerelateerde tags
kindermishandelinghoteloudjaarsavondmontanagebaseerd op boektelepathyisolatiehotelier oregon, usacoloradomazegravehalloweensnowstormbartenderseclusionaxdelusionalcoholismepsychic powersurrealismeeenzaamheidpremonitioncaretakervisionsneeuwhuiselijk geweldpostmodern psychologische thrillerauteurtweelingenlabyrinthalcoholischcultfilmblizzardpsychological horrormutilationbloody body of childextrasensory perceptionuxoricide motherhoodfilicidesnowed inburial ground hypothermiahaunted hoteloff seasonpsychological disintegration detachedparanoidvexedafi franticpediatricianrepetition moeder zoon relatiemalicioussupernatural poweranxiousnew year supernatural horrorghost childpsychotronic filmdrearyaxwriters-blockcabin fever psychological horrornegativedeal with the devilnuclear family avant gardeyosemite national park suspensefulegotisticalnew year's partytwin sistersidentical twins arrogantassertivedemeaningenraged frustratedharshmean spiritedsardonic
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








