Genre: Oorlog / Drama
Speelduur: 169 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Steven Spielberg
Met onder meer: Tom Hanks, Tom Sizemore en Edward Burns
IMDb beoordeling:
8,6 (1.621.556)
Gesproken taal: Tsjechisch, Duits, Engels en Frans
Releasedatum: 17 september 1998
On Demand:
Bekijk via Netflix
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Videoland
Bekijk via SkyShowtime
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Saving Private Ryan
"The mission is a man."
Tijdens de invasie van de Geallieerden in Normandië sterven twee broers. Een derde broer sterft gelijktijdig in Nieuw Guinea, bij het vechten tegen de Japanners. Als bekend wordt dat een vierde broer vermist is geraakt op het Franse platteland, wordt een missie gestart om hem veilig thuis te krijgen.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (8,6 / 1621556)
- Trailer (YouTube)
- Saving Private Ryan (BoekMeter)
- Saving Private Ryan (MusicMeter)
- Kijk op Netflix
- Pathé Thuis: vanaf € 8,99 / huur € 3,99
- Kijk op Videoland
- Kijk op SkyShowtime
Social Media
Acteurs en actrices
Captain John H. Miller
Technical Sergeant Michael Horvath
Private Richard Reiben
Private James Francis Ryan
Private Daniel Jackson
Private Stanley Mellish
Private Adrian Caparzo
T-Medic Irwin Wade
Captain Fred Hamill
Corporal Timothy Upham
Reviews & comments
mapejoba2011
-
- 21 berichten
- 42 stemmen
mooie film, een wat te amerikaanse remake van de ueber film : The Longest Day. Ook iets te veel Hanks weer, maar toch heel goed en niet geheel voorspelbaar
Nicolage Rico
-
- 20220 berichten
- 2365 stemmen
Allemaal verzonnen.
Stond het ook niet in de regelementen dat, als een moeder en/of vader al 4 zonen verloren heeft aan de oorlog, en de 5e is nog aan het vechten, om de 5e zoon uit de oorlog te halen?
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
mooie film, een wat te amerikaanse remake van de ueber film : The Longest Day.
te amerikaanse ? remake 
filmliefhebber92
-
- 1196 berichten
- 2574 stemmen
Prachtige film. Terecht in de toplijsten aldus mij. Het begin was ijzersterk. Middenstuk verveelde niet, want het praten werd op tijd met wat actie afgelost en het einde was erg sterk. De beelden en geluid maakte de film voor mij. Het verhaal is niet bijzonder, maar goed genoeg. De acteurs acteerde sterk. Al met al een topper en ik ben blij dat ik hem gezien heb. Ik heb nog niet veel oorlogfilms gekeken, maar door deze film zal ik dat zeker doen.
Uzza_Sparta
-
- 1195 berichten
- 2138 stemmen
Stress, oorzaak van zijn gevechtservaring die die sinds Noord-Afrika heeft opgelopen.
alleen dan jammer dat geen amerikanen mee hadden gevochten in Noord-Afrika
VS kwam pas mee doen in deze oorlog nadat de Britten al in Sicily waren. Jammer dat in deze film ze een andere versie gaven 
MoFeDu
-
- 2946 berichten
- 0 stemmen
Stond het ook niet in de regelementen dat, als een moeder en/of vader al 4 zonen verloren heeft aan de oorlog, en de 5e is nog aan het vechten, om de 5e zoon uit de oorlog te halen?
Dat wel, private Ryan heeft dan ook echt bestaan. In de persoon van Fritz Niland, die had 3 broers verloren. Maar de moeder kreeg niet alle brieven tegelijkertijd en er was ook geen lange zoektocht naar hem
Arnhemmer
-
- 629 berichten
- 345 stemmen
alleen dan jammer dat geen amerikanen mee hadden gevochten in Noord-Afrika
VS kwam pas mee doen in deze oorlog nadat de Britten al in Sicily waren. Jammer dat in deze film ze een andere versie gaven
Met operatie Torch ( Amerikaanse landingen in Noord-Afrika) kwamen de Amerikanen nl. de Britten versterken om Duitsland en Italië uit Afrika te verdrijven. Operatie Husky ( de geallieerde landingen op Sicilië) was een Amerikaans/Engelse operatie waar beide landen tegelijk aan meededen.
Sorry, Uzza_Sparta, maar misschien had je je wat beter in de geschiedenis moeten verdiepen, alvorens jouw bericht te plaatsen. 
Uzza_Sparta
-
- 1195 berichten
- 2138 stemmen
Met operatie Torch ( Amerikaanse landingen in Noord-Afrika) kwamen de Amerikanen nl. de Britten versterken om Duitsland en Italië uit Afrika te verdrijven. Operatie Husky ( de geallieerde landingen op Sicilië) was een Amerikaans/Engelse operatie waar beide landen tegelijk aan meededen.
Sorry, Uzza_Sparta, maar misschien had je je wat beter in de geschiedenis moeten verdiepen, alvorens jouw bericht te plaatsen.
Geschiedenis? Die geschiedenis maakt juist deze film een zwaar tegenvaller. Film heeft een geweldig openings scene maar vanaf die landing klopt de geschiedenis in deze film van geen kanten.
Dat de Tom Hanks figuur stress zou moeten hebben van Afrika? Laat me aub niet lachen. Toen de amerikanen in Afrika kwamen was de echte oorlog daar al voorbij.
Geschiedenis zeg je? In kort, Brits leger was bezig in Afrika sinds Juni 1940, en Brits Eighth Army was in strijd tegen Rommel en zijn Afrika Korps vanaf September 1941. De belangrijkste veldslag was in El Alamein in oktober 1942 en op 3 november 1942 begon Rommel aan zijn retreat. Tot nu toe geen enkel amerikaan op de grond in deze oorlog. 
En dan begin jij ineens over operaties Torch en Husky?
Operatie Husky was inderdaad de geallieerde landingen op Sicilië en was een Amerikaans/Britse operatie, maar dit gaat over Europa nu en niet die oorlog in Afrika.
Operatie Torch begon pas op 8 november 1942, en de eerste battle in deze operatie was niet tot 17 november, intussen twee weken nadat Rommel aan het terug trekken was. Operatie Torch was trouwens ook niet de Amerikaanse landingen in Noord-Afrika zoals jij dat noemt, maar een Brits-Amerikaans operatie en was eigenlijk bedoeld om Duits/Italianen uit west-afrika (voormalig Frans afrika) te drijven. Het is natuurlijk niet helemaal hoe jij het beschrijft. Amerikanen deden mee maar dat was alleen in naam vanwege wat de Britten hadden gedaan tegen de Vichy regering en de vernietiging van de Franse vliet in Mers el Kebir in 1940.
Tijdens operatie Torch was het de Britten die de three T’s (Tobruk, Tripoli en Tunis) terug pakte, en intussen was dat operatie Vulcan geworden, terwijl de Amerikaanse leger nu bij Bizerte was maar zonder gevecht omdat de Duits/Italiaanse troepen gaven zig over, en uiteindelijk op 13 mei 1943 was die oorlog in Afrika afgelopen en konden ze voorbereiden op hun invasie van Europa en operatie Husky begon in juli 1943.
Die Tom Hanks figuur had misschien wel stress op kunnen lopen in Sicily, want voor de meeste amerikanen was dat toen hun eerste ervaring van oorlog, maar zeker niet van zijn tijd in Afrika.
Hier meer over:
North African Campaign timeline - Wikipedia, the free encyclopedia - en.wikipedia.org
Deze film is redelijk, maar als reconstructie van geschiedenis is die erg ver van de waarheid, maar dat is dan ook typisch Spielberg natuurlijk. 
de grafhond
-
- 203 berichten
- 0 stemmen
En dan vergeet je al die veldslagen nog die ze hadden bij Medal of Honour en Call of Duty!!
Maakt toch geen klap uit of het nu wel of niet historisch correct is?! Ik vond het gewoon een fantastische film die me volledig gekluisterd aan de buis hield. Dat is geschiedenis!
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
Dat het verhaal verzonnen is, is niet erg. Maar dat de achtergrond historisch niet correct is maakt wel degelijk uit, zeker voor een film uit 1998.
En om antwoord te geven op mijn eigen vraag, zie een aantal berichten terug. Het zijn Amerikanen die de hoofdrol spelen in deze film, dus helemaal niet te Amerikaans, eerder te Spielberg-achtig. Een remake is het zeker niet, misschien dat het eerste halfuur een soort van remake is van The Longest Day.
DVD-T
-
- 15565 berichten
- 3125 stemmen
Sterke film van Spielberg.
De film sleept je vanaf de eerste minuten al mee. Alhoewel het echt pas begint bij de enorm sterk in beeld gebrachte landing in Normandië. Wat een weergaloze scènes zijn dit. Hiermee maakt Spielberg meteen een grote impact op de kijker. Alles wordt erg bloederig en realistisch in beeld gebracht. Een van de beste oorlogscènes allertijden. Ook de rest van de film mag er zijn. De film wisselt sterke momenten af emt sterke momenten. De onmenselijkheid van de tweede wereldoorlog komt goed op de kijker over. Jammer dat er dan weer wat langdraderige scènes inzitten. Vooral als ze Damon gevonden hebben valt de film wat dood. Dat is echter de stilte voor de storm, want daarna worden we getrakteerd op nog een heel sterk slotstuk.
Acteerwerk is erg goed. De acteurs komen overtuigend over als soldaten, zelfs Hanks en dat had ik niet verwacht. Sizemore is altijd wel ok. Damon is niet echt een favoriet van mij el laat het hierin ook wat afweten. Filmtechnisch is het perfect, zoals we ook van Spielberg gewend zijn.
Blijft toch wel een goede film. Nog steeds erg aangrijpend.
Driello
-
- 1379 berichten
- 0 stemmen
Dat het verhaal verzonnen is, is niet erg. Maar dat de achtergrond historisch niet correct is maakt wel degelijk uit, zeker voor een film uit 1998.
Mhhhhhhm. Volgens mij pretendeert Spielberg nergens dat hij het verhaal tegen een volledig correcte historische achtergrond plaatst (maar ik kan het mis hebben en dan wordt ik graag gecorrigeerd). Tarantino vervalst de waaarheid heel erg met Inglorious Basterds (alle nazi-kopstukken in een keer kaput) en dat levert geen enkel teken van kritiek op.
Ik vind het bij Saving Private Ryan veel belangrijker of het verhaal boeit, je meegesleept wordt enz. Anders vind ik het bij het hier al vaak aangehaalde The Longest Day, wat echt een zo waarheidsgetrouw mogelijke weergave van een historische gebeurtenis wil geven.
SPR is voor mij een persoonlijk verhaal tegen een historische achtergrond. Die historsche achtergrond voert niet de boventoon, het persoonlijke verhaal, de zoektocht, doet dat.
Dan, kijkend vanuit dat perspectief, is de film in mijn ogen best geslaagd, al is het niet hetgeen wat het meest bij mijn smaak aansluit. Wat me wel bevioel, is dat het niet te overdreven zoetsappig en melodramatisch is gebracht. Dat had veel erger kunnen zijn.
Nicolage Rico
-
- 20220 berichten
- 2365 stemmen
Dat wel, private Ryan heeft dan ook echt bestaan. In de persoon van Fritz Niland, die had 3 broers verloren. Maar de moeder kreeg niet alle brieven tegelijkertijd en er was ook geen lange zoektocht naar hem
Maar goed, dan kun je het toch niet ongeloofwaardig noemen, zoals velen dat vinden?
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
Volgens mij pretendeert Spielberg nergens dat hij het verhaal tegen een volledig correcte historische achtergrond plaatst
Spielberg heeft wel kritiek gekregen "hoe het dan zit met de rest van de geallieerden" dus toen ik de film zag miste ik dat inderdaad.
Maar goed, dan kun je het toch niet ongeloofwaardig noemen, zoals velen
dat vinden?
Akron777
-
- 472 berichten
- 0 stemmen
Als je een film wilt hebben over de oorlog die alle geallieerden behandelt, dan kun je beter een documentaire opzetten. Ik vraag me af hoe Spielberg überhaupt een land als Rusland bij zulk plot zou kunnen betrekken. Het land heeft een geweldige invloed gehad op de oorlog, maar zou helemaal niet in deze film kunnen.
Driello
-
- 1379 berichten
- 0 stemmen
Spielberg heeft wel kritiek gekregen "hoe het dan zit met de rest van de geallieerden" dus toen ik de film zag miste ik dat inderdaad.
Dat Spielberg daa kritiek op kreeg betekent wellicht dat er meer mensen zij die je mening delen. Dat betekent nog niet dat je in dezen gelijk hebt. Maar brgrijp me niet verkeerd: ik waaardeer het ook meer als historische feiten correct worden geintegreerd in een film, maar ik vind dat bij Saving Private Ryan niet de hoofdmoot. Dat is het verhaal van de zoektocht naar een soldaat. Niets meer en niets minder. Dat daarbij de historische feiten wellicht niet natuurgetrouw worden gevolgd, is n dit geval op dat verhaal niet van wezenlijke invloed.
Arnhemmer
-
- 629 berichten
- 345 stemmen
Dat de Tom Hanks figuur stress zou moeten hebben van Afrika? Laat me aub niet lachen.
En dan begin jij ineens over operaties Torch en Husky?
Amerikanen deden mee maar dat was alleen in naam vanwege wat de Britten hadden gedaan tegen de Vichy regering en de vernietiging van de Franse vliet in Mers el Kebir in 1940.
Tijdens operatie Torch was het de Britten die de three T’s (Tobruk, Tripoli en Tunis) terug pakte, en intussen was dat operatie Vulcan geworden, terwijl de Amerikaanse leger nu bij Bizerte was maar zonder gevecht omdat de Duits/Italiaanse troepen gaven zig over,
Deze film is redelijk, maar als reconstructie van geschiedenis is die erg ver van de waarheid,
moviemafketel
-
- 19752 berichten
- 2118 stemmen
Altijd indrukwekkend jouw kennis van de geschiedenis Arnhemmer. Geschiedenis gestudeerd of zo? 
boozebelly
-
- 1428 berichten
- 1908 stemmen
Altijd indrukwekkend jouw kennis van de geschiedenis Arnhemmer. Geschiedenis gestudeerd of zo?
Haha inderdaad
op 't gebied van oorlogsgeschiedenis staat ie altijd met goede argumenten paraat. Ik mag 't altijd graag lezen.
moviemafketel
-
- 19752 berichten
- 2118 stemmen
Sowieso interesseert de 2e WO me heel erg, dus altijd handig zo'n levende encyclopedie hier. 
Ralf81
-
- 714 berichten
- 682 stemmen
SPR dan toch eindelijk eens gezien, na al die jaren. De hoogstaande verwachtingen zijn niet helemaal ingelost; ik had meer aangrijpende scènes en een wat boeiender verhaal verwacht. Als er een soldaat stierf was het vaker van: "oh, wie is dat?" ipv "oh, wat erg!". Het was af en toe erg chaotisch. Er is naar mijn gevoel ook weinig geinvesteerd in de banden van de kijker met de personages. Vooral de actie is belangrijk en dat heeft natuurlijk een andere impact.
Daarbij is de missie om met 8 man gevaar te trotseren om ergens een soldaatje te redden, wat ongeloofwaardig. Waarom bedenken ze van tevoren niet dat ze niet een heel gezin de oorlog in sturen? Maar ik begrijp hier uit de reacties dat een dergelijke missie op waarheid berust dus het zal dan wel zo gegaan zijn.
Zijn er natuurlijk ook een aantal sterke punten aan de film te noemen. De grote namen, maar zeker ook de minder bekende acteurs spelen een sterke rol. Het is allemaal erg overtuigend. Daarnaast is de actie erg mooi en indrukwekkend in beeld gebracht. Het voelt bijna goed als er weer een Duitser wordt neergeknald. En alles speelt zich af in de setting van het wonderschone Normandië. Spielberg is qua regie toch wel dé man voor een film als deze.
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
Maar ik begrijp hier uit de reacties dat een dergelijke missie op waarheid berust dus het zal dan wel zo gegaan zijn
De missie is niet op waarheid berust, maar Private Ryan.
Arnhemmer
-
- 629 berichten
- 345 stemmen
Ik heb geen geschiedenis gestudeerd, maar ben er altijd wel heel erg in geïnteresseerd (geweest).
De missie is niet op waarheid berust, maar Private Ryan.
Zoals het in de film gaat, zal het in werkelijkheid niet precies gegaan zijn. Toch is het idee van deze film gebaseerd op ware gebeurtenissen.
Niland brothers - Wikipedia, the free encyclopedia - en.wikipedia.org
T.T
-
- 25 berichten
- 0 stemmen
Dit is voor mij toch een beetje ´´te´´ Amerikaans. De schiet stukken vind ik het meest interessant in deze film, zeker mooi gefilmd. De film zelf boeide mij niet veel, ik kon niet echt meeleven met ze. Ik heb liever Letters From Iwo Jima dan dit
.
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
Zoals het in de film gaat, zal het in werkelijkheid niet precies gegaan zijn.
Niet precies? De missie is gewoon verzonnen. Alleen het uitgangspunt van de film is losjes gebaseerd op waarheid dat vind ik toch wat anders.
Uzza_Sparta
-
- 1195 berichten
- 2138 stemmen
altijd indrukwekkend jouw kennis van de geschiedenis Arnhemmer.
Helaas heeft hij een beperkte kennis van geschiedenis over de Tweede Wereldoorlog in Noord-Afrika
Waar haal jij dat dan vandaan? Dat wordt in de film, als ik `t goed heb, nergens beweerd.
Was eigenlijk als een reactie bedoeld op een opmerking van Minotaures op 13 maart 2011 dat stress de oorzaak was van zijn gevechtservaring in Noord-Afrika. En toen kwam jij je mee bemoeien.
Je moet natuurlijk het geheel in context houden, maar zo te zien ben je erg selectief in hoe jij het nu ineens probeert te presenteren.
Misschien had ik beter kunnen zeggen dat de VS kwam pas mee doen in Afrika nadat de Britten al de Duitsers hadden verslaan, maar daar zal je hoogwaarschijnlijk ook een andere draai op kunnen vinden.
Ik moet wel lachen want wat jij oorspronkelijk probeert te vertellen in je post op 15 maart 2011 klopt natuurlijk niet, maar hoe je op mijn post reageert verbaast me dan ook niet als ik je vorige posts lees op deze film.
“misschien had je je wat beter in de geschiedenis moeten verdiepen, alvorens jouw bericht te plaatsen” draai ik dus nu om. 
Akron777
-
- 472 berichten
- 0 stemmen
Voor zover ik me kan herinneren werden de Duitse en Italiaanse legers in mei 1942 uit Egypte verdreven tijdens de slag bij El Alamein. Direct daarna landde een Anglo-Amerikaans leger in Marokko en Algerië om de rest van de Axis eruit te drijven. Daarna, in 1943, zouden de geallieerden eerst Sicilië en vervolgens Italië zelf binnenvallen, wat zich uiteindelijk in september van dat jaar overgaf. Uiteindelijk zouden de Duitsers Italië binnenvallen en het noorden en Rome bezetten. Zo staat het althans in een boek van McKay.
Minotaures
-
- 7810 berichten
- 2537 stemmen
@ Uzza_Sparta
Als het goed is diende Horvath samen met Miller in Afrika en dat zou met de veldslag om de Kasserine Pass zijn in Noord-Afrika. Volgens mij waren de Duitsers toen niet compleet verslagen door de Britten.
Ter ondersteuning is er een SPROE (Saving Private Ryan Online Encyclopedia) waarin feiten met deze film vergeleken wordt.
Het kan ook zijn dat het door Sicilië is gebeurd, in de film wordt het verder niet uitgelegd.
Arnhemmer
-
- 629 berichten
- 345 stemmen
altijd indrukwekkend jouw kennis van de geschiedenis Arnhemmer.
Helaas heeft hij een beperkte kennis van geschiedenis over de Tweede Wereldoorlog in Noord-Afrika
En toen kwam jij je mee bemoeien.
Misschien had ik beter kunnen zeggen dat de VS kwam pas mee doen in Afrika nadat de Britten al de Duitsers hadden verslaan, maar daar zal je hoogwaarschijnlijk ook een andere draai op kunnen vinden.
Ik moet wel lachen want wat jij oorspronkelijk probeert te vertellen in je post op 15 maart 2011 klopt natuurlijk niet,
Ik heb mijn zegje gedaan. Ik ben er verder helemaal klaar mee. 
Gerelateerd nieuws

WOII-film 'Saving Private Ryan' van Steven Spielberg morgen te zien op televisie

'Saving Private Ryan' van Steven Spielberg vanavond te zien op televisie

'Saving Private Ryan' verdwijnt uit het streamingaanbod: 'Cinematografisch zit alles perfect'

'Civil War' is razend populair: Welke andere oorlogsfilms mag je ook niet missen?
Bekijk ook

The Shawshank Redemption
Drama, 1994
7.379 reacties

The Godfather
Misdaad, 1972
3.379 reacties

The Godfather: Part II
Misdaad, 1974
1.569 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Pulp Fiction
Misdaad, 1994
5.091 reacties

Il Buono, il Brutto, il Cattivo
Western, 1966
2.379 reacties
Gerelateerde tags
war crimesself sacrificeoorlogsveteraantweede wereldoorlogwar shipvliegtuigbraverynormandy, franceparachutetroopswaffen ssomaha beach legerepischcowardiced-daygebaseerd op een waargebeurd verhaalrescue missionamerican flagwar memorialdeserted town soldaatdoodlegermilitary operation jaren 40brutal violence
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








