Alexander (2004)
Genre: Avontuur / Historisch
Speelduur: 175 minuten / 167 minuten (director's cut) / 214 minuten ("Alexander Revisited: The Final Cut")
Oorsprong:
Verenigde Staten / Duitsland / Nederland / Frankrijk / Verenigd Koninkrijk / Italië
Geregisseerd door: Oliver Stone
Met onder meer: Colin Farrell, Angelina Jolie en Val Kilmer
IMDb beoordeling:
5,6 (182.597)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 23 december 2004
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Alexander
"The greatest legend of all was real"
Alexander de Grote was een Macedonische strijdheer die negentig procent van de toen bekende wereld veroverde door zijn leger 22.000 mijl in acht jaar af te laten leggen. Alexander trok via het Perzische Rijk naar Egypte en van daaruit naar India in het Oosten. Het verhaal richt zich op deze acht rumoerige jaren en op Alexander's relatie met zijn jeugdvriend en strijdmakker Hefaistion.
Externe links
Acteurs en actrices
Alexander
Olympias
Philip
Hephaistion
Cassander
Old Ptolemy
Child Alexander
Aristotle
Young Alexander
Young Hephaistion
Video's en trailers
Reviews & comments
ags50
-
- 778 berichten
- 7426 stemmen
Deze film was niet zo best voor Colin Farrell, hij moest homo spelen en zijn haar blond verven>
In de eerste grote veldslag waarin Alexandros een belangrijke rol speelde, die van Chairoonea (Chaeronea) in 338 vóór onze jaartelling, stond hij tegenover de Thebaanse heilige schare: 150 paren mannelijke geliefden, de oudere meer ervaren krijger rechts en links diens jongere geliefde met het schild. De gedachte was (en in de voorgaande decennia gebleken) dat dergelijke paren om elkaar te beschermen veel harder zouden strijden waardoor de schare nog nooit was verslagen. Terwijl de Atheners op de vlucht sloegen, hield dit keurkorps stand. Van de 300 man werden in deze slag 254 gedood (Ploutarchos beweert dat allen werden gedood, maar andere schrijvers houden het op 254. Bij opgravingen van hun gezamenlijk graf zijn inderdaad 254 skeletten teruggevonden.) Dit voorbeeld om aan te geven hoe ten tijde van Alexandros over man-man seks werd gedacht (de "afschuw" stamt uit de joods-christelijke traditie).
Ook in de film wordt zijdelings (in ieder geval duidelijker in de final cut) gewag gemaakt van die traditie bij Philippos, waarbij ik diens minnaar Pausanias bedoel, de somatophylax (lijfwacht) die hem tijdens het huwelijk met Eurydike wil spreken (en daarna op de achtergrond door enkele bruiloftsgasten wordt verkracht) en later bij het betreden van het stadion met een kus begroet.
Alexandros was blond, dus Colin kwam daar niet onderuit, evenmin als Richard Burton in de filmversie van 1956 ("Alexander the Great"). Overigens heb ik ooit eens gelezen (kan niet zo snel het juiste boek voor de geest halen) dat Alexandros' ogen verschillend van kleur waren, het ene blauw en het andere bruin.
Demeter
-
- 261 berichten
- 1665 stemmen
Ik heb gisteren Alexander Revisited The Final Cut gezien op Blu Ray en ik moet zeggen: het is een lange zit, maar hij is beter dan het origineel.
De verhoudingen tussen de karakters worden duidelijker en er wordt een betere uitleg gegeven over de man-vrouw- en man-man-verhoudingen in die tijd. De beweegredenen van Alexander werden voor mij ook duidelijker.
De gedeeltes uit zijn jeugd worden doorheen de film getoond door middel van terugblikken en de oude Ptolemeus zien we alleen aan het begin en het eind, zodat je niet steeds uit het verhaal gehaald wordt.
Al met al vond ik de film evenwichtiger en epischer aandoen, waarschijnlijk is de film nu meer zoals Stone hem gewild had, want al het extra materiaal had hij natuurlijk weg moeten snijden om de film kijkbaar te maken voor het bioscooppubliek.
Nogmaals, het is een lange zit en mensen die de film toch al niks vonden, zullen hem waarschijnlijk nog steeds niks vinden, maar voor de fans is The Final Cut wel een aanrader.
E2K
-
- 113 berichten
- 75 stemmen
Ik heb gisteren Alexander Revisited The Final Cut gezien op Blu Ray en ik moet zeggen: het is een lange zit, maar hij is beter dan het origineel.
Ik ga hem dadelijk kopen. Kan me niets meer van de bioscoop versie herinneren, behalve dat ze tegen olifanten vechten 
E2K
-
- 113 berichten
- 75 stemmen
ik heb de film nu, en ik ben opzoek naar het telefoonnummer van a-film entertainment. Ze hebben de blu ray release compleet om zeep geholpen. De subtitels zijn hardcoded en de film heeft een aanzienlijk lagere bitrate dan de engelse release. Dit is werkelijk een belediging voor iedereen die de blu ray kijkt omdat ze de beste kwaliteit verlangen.
Maar het hardcoden van de ondertiteling is nog vele malen erger. Ik kijk films nooit met ondertiteling, (tenzij ik de taal niet beheers), deze film heeft niet eens de mogelijkheid om het uit te zetten!! wat is dit??
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Erg groot want de concurrentie loog er niet om.
. (Hij was overigens qua lengte vrij klein geloof ik).
BoordAppel
-
- 14274 berichten
- 3282 stemmen
Een Macedoniër die als grootste Griek wordt gekozen. Mmmkay.
ags50
-
- 778 berichten
- 7426 stemmen
Laat dat nu vanaf 480 voor onze jaartelling (ten tijde van een andere Alexandros als koning van Makedonia) tot in Alexandros III's tijd het twistpunt zijn geweest: is Makedonia Grieks (lees: Helleens)?
Het streven van de Makedonische koningen tot en met Alexandros III was om zich als Grieken te laten erkennen door de andere meer zuidelijk gelegen staten (met Athene voorop), indien niet goedschiks dan maar kwaadschiks. Pas na de overwinning bij Chairoonea in 338 v.o.j. werd de bond van staten opgericht waarvan Philippos de "hegemon" werd en in dezen Alexandros als zijn erfgenaam.
Het gebied dat vroeger tot Makedonia behoorde ligt nu in verschillende landen en vandaar dat Griekenland bezwaar maakt tegen het gebruik van enkel Macedonië voor de republiek die nu heet: de voormalige Joegoslavische republiek (FYR = Former Yugoslav Republic) Macedonië.
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Idd, en de regio waar Alexander vandaan kwam ligt in het Griekse Macedonie.
ags50
-
- 778 berichten
- 7426 stemmen
Eigenlijk wel grappig: indertijd moesten de Makedonische Philippos en Alexandros hun beste beentje voorzetten om als Hellenen erkend te worden, nu roept Griekenland Alexandros juist tot grootste Griek ooit uit. Het kan verkeren ...
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Dat is inderdaad de ironie, al is het een onzinnige vergelijking aangezien de Hellenen van toen wel even wat anders zijn dan nu, sterker nog, Alexander heeft een heel groot aandeel gehad in de vorming van het huidige Griekenland.
wasta
-
- 72 berichten
- 508 stemmen
Ook bij herkijken de 2e helft op fast forward gekeken. Hoe kon Stone deze film toch zo laten mislukken?
Martinator
-
- 172 berichten
- 0 stemmen
ik heb revisited op blu-ray gezien en vond dit echt een verbetering op de bios versie die ik 2,5* had gegeven,
hoewel op actie gebied er weinig verandering inkomt en de film zeer traag blijft is alles wel veel duidelijker.
ook vond ik al die flashbacks nu wel goed werken wat ik in de biosversie niet vond, daarom nu 4*
Frok
-
- 94 berichten
- 0 stemmen
Erg langdradige film met vele saaie stukken. Goede cast maar de acteerwerk kon wel iets beter.
Script ........................... 2,50
Acteerwerk .................. 2,50
Cinematografie .......... 2,50
Muziek/speelduur e.d. 1,50
Bart Simpson
-
- 2153 berichten
- 0 stemmen
Kos ben jij Griek dan?
-- On-topic --
Erg slechte film, weinig veldslagen. De film gaat dan ook over de man zelf, alleen hij heeft volgens mij wel meer gedaan dan alleen praten. De film is niet boeiend genoeg en te langdradig. De film had korter gemogen, maar de veldslagen die te zien zijn in de film, zijn dan wel weer mooi.
Hoger dan een 2.5* wordt het niet.
Nieksnut
-
- 128 berichten
- 0 stemmen
Serieus de grootste kwelling die ik ooit voor de tv heb moeten doorstaan (ik skip namelijk standaard langs sbs6). Ik heb doorgaans zat geduld voor films. Als ze langzaam opstarten en dus pas laat interessant worden dan vind ik dat echt niet zo erg. Deze film word nergens interessant en duurt gevoelsmatig eeuwen. De aanblik van Angelina Jolie sleurt je er de eerste anderhalf uur nog wel doorheen, maar zelfs dat gaat vervelen. Eeuwig zonde, zo'n vet verhaal, zo vakkundig naar de ***** geholpen...Voor de mooie natuurshots een sterretje.
Edit: wat is er in NL opgenomen?
zoldar
-
- 14 berichten
- 13 stemmen
op blu-ray de extended versie. machtig mooi en zeker een lange zit. daar zit er nu een pauze in de film zelf 
prima film, goed over-geacteerd en battles zijn mooi en bloedig. niet iedereens smaak zo te zien 
bild
-
- 318 berichten
- 0 stemmen
Buiten de veldslagen die wel goed in beeld gebracht worden valt er verder enorm weinig te beleven. En zoveel veldslagen zijn er ook niet.
JohnWilliams
-
- 7504 berichten
- 1006 stemmen
Mooie beelden, veldslagen en een pracht rol van Hopkins. Die man kan echt goed acteren 
Ook mooie muziek van Vangelis maar ik had hier veel meer van verwacht.
DB10
-
- 277 berichten
- 1096 stemmen
Hier had wel meer ingezeten. Vrij rommelig gefilmd, met name de veldslagen. Lichte teleurstelling, 2.5*
kryptex
-
- 42 berichten
- 296 stemmen
Wel de rommelige veldslagen geven misschien wel net een heel realistisch beeld over hoe het er toen aan toeging. Ik kan mij inbeelden dat men toen in die zanderige woestijn en in die jungle in India ook niet meteen wist hoe men er voor stond en van welke kant men wie moest verwachten.
Maar ik geef toe, aangenaam om naar te kijken was het misschien niet echt.
powerman
-
- 1226 berichten
- 3230 stemmen
Een groots opgezette spektakelfilm van een groot filmmaker en bekende acteurs. Een mooie film en kijk op de geschiedenis van Alexander. Alleen waren de gevechten soms zo groot opgezet dat je werkelijk niet meer kon zien wie nu wie was en dat kwam wel eens chaotisch over. Sommige stukken waren mij ook te langdradig
moviemafketel
-
- 19752 berichten
- 2118 stemmen
Kingdom of heaven 2005, Troy 2004, Alexander 2004.
Ik denk dat het gewoon even iets teveel van het goede was allemaal.
Iedereen dacht met een epos snel geld te kunnen verdienen.
Ik ben gek op dit soort films, maar de veldslagen-films werden op me afgevuurd in korte periode, waardoor deze film me niet meer genoeg kon raken. De expertise van Alexander op oorlog voeren vind ik wel heel erg interessant. Ook veel van gezien op National Geographic.
Hij vroeg alleen soms echt teveel van zijn leger en wou door zijn gretigheid soms teveel in te korte tijd op momenten dat het moreel er gewoonweg even niet was bij zijn manschappen.
Het laatste nieuws

HBO Max scoort in Nederland met de matig beoordeelde bodyhorrorfilm 'Nightbitch'

Prime Video-hitserie 'The Night Manager' krijgt een derde seizoen

Netflix verwijdert de dramafilm 'It Ends With Us' met Justin Baldoni en Blake Lively

WOII-film 'The Boy in the Striped Pyjamas' wordt donderdag uitgezonden op televisie
Bekijk ook

Lion of the Desert
Biografie / Drama, 1980
35 reacties

The World's Fastest Indian
Biografie / Roadmovie, 2005
311 reacties

Apocalypto
Actie / Avontuur, 2006
1.874 reacties

A Bridge Too Far
Oorlog / Drama, 1977
307 reacties

Perfume: The Story of a Murderer
Misdaad / Drama, 2006
873 reacties

Phone Booth
Mystery / Thriller, 2002
667 reacties
Gerelateerde tags
aristotle egyptegriekenlandpersiakeizerolifantcampaignalexander the great epischzwaardgevechtroyaltymannelijke homoseksualiteithomoseksuele relatieoude wereldancient greeceepic battlehistorical dramaaction hero4th century bc homo
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.









