- Home
- Films
- Welcome to the Dollhouse
- Filtered
Genre: Komedie / Drama
Speelduur: 87 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Todd Solondz
Met onder meer: Heather Matarazzo, Eric Mabius en Brendan Sexton III
IMDb beoordeling:
7,3 (40.058)
Gesproken taal: Engels en Hongaars
Releasedatum: 31 oktober 1996
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Welcome to the Dollhouse
"Not all girls want to play with dolls."
De 11-jarige Dawn Wiener is leerling op een middelbare school in New Jersey. Door haar klasgenootjes wordt het lelijke eendje voortdurend gepest en thuis wordt ze ook al niet begrepen. Op een dag wordt ze verliefd op een klasgenoot van haar oudere broer. Behalve het prille geluk dat de eerste verliefdheid met zich meebrengt, ervaart ze ook hier gevoelens van pijn en vernedering. Dawn vraagt zich dan ook af of het leven buiten New Jersey niet rooskleuriger zal zijn.
Externe links
Acteurs en actrices
Dawn Wiener
Lolita
Cookie
Cynthia
Chrissy
Brandon McCarthy
Jed
Lance
Troy
Missy Wiener
Video's en trailers
Reviews & comments
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5982 stemmen
Volgens mij moet ik deze film nog maar eens zien. Ik verbaas me een beetje over mijn eigen commentaar... In mijn herinnering is 'ie wel 4 sterren waard.
Na herziening vind ik de film inderdaad 4 sterren waard.
Welcome to the Dollhouse is zo ongewoon en anders dan andere films, dat 'ie moeilijk te omschrijven is. Het doet denken aan de wereld die Robert Crumb in zijn strips creeert.
Nerdmeisje Dawn Wiener, een perfecte rol van Heather Matarazzo, is onnozel, grappig en meelijwekkend tegelijk.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12847 stemmen
Aardig filmpje, dat het toch niet haalt bij Solondz nieuwere werk vind ik.
Misschien was het "nerd" gegeven weer iets te makkelijk. In z'n nieuwere films kiest Solondz toch wat gewaagdere doelwitten om de draak mee te steken. Iedereen weet ondertussen wel dat nerds gepest worden en het allemaal heel moeilijk hebben. Daarbij zijn het ook nog de sympathiekste personages in deze film. Ik mistte dan toch ook die erg bittere humor.
Maar verder wel aardig. Deed me ook wat denken aan Ghost World, al vind ik die film dan nog net iets beter. Kijkt aardig weg dit, is sporadisch wel grappig, maar mist de harde, droge hand van Solondz latere werk.
Goeie 3*
gotti
-
- 14075 berichten
- 5887 stemmen
Prima film. Solodonz' light. Niet helemaal zo weird en absurd als Storytelling en vooral Happiness, maar toch erg sterk, door de goed acterende Mattarazzo (jammer dat die idd weinig heeft klaar kunnen spelen verder), de pijnlijk grappige typetjes en het bijzondere gebruik van de muziek.
Ik ga voor 4*.
Baggerman
-
- 10839 berichten
- 8284 stemmen
Een film om je heerlijk te ergeren aan bepaalde situaties en personages. En dit bedoel ik in de goede zin. Nog nooit heb ik zo vaak uit plaatsvervangende schaamte de neiging gehad om de fastforward-button van mijn dvd-speler te activeren als tijdens het kijken van deze film! Brrrrrrr!
En dat irritante ballet-tutje van een zusje!! Grrrr! Ik hoopte de hele tijd dat Dawn dat kreng eindelijk eens zou knevelen en onder rembours op zou sturen naar Gary Glitter!
En hoera?? Solondz had nog een soortgelijk scenario in gedachten ook? Ik keek mijn ogen uit!
En die moeder! Wat een gigakutwijf zeg! Sorry voor de vleeswaren!
Al met al een aardige film van Solondz, maar nog niet van het niveau van Happiness. Minpuntje vond ik toch wel Dawn zelf. Zeg nu toch eerlijk? Als ze dat brilletje aan iemand in één of ander Oostblokland zou weggegeven of op een wc had gemonteerd, dan is ze nou toch óók weer niet zó óérlelijk?? Hebben alle personages in deze film last van een collectief Clark Kent-syndroom?????
Sorry hoor, maar als ik straks –pakweg: Charlize Theron- met Dawn’s brilletje op in mijn bed zou aantreffen, dan schop ik haar er echt niet uit omdat ze nu ineens ‘lelijk’ is!
De Bully van de klas vond ik daarentegen weer wel goed gecast!
otherfool
-
- 18519 berichten
- 3403 stemmen
Grappige film, iets minder indrukwekkend dan ik hem had verwacht (gezien de regisseur). Matarazzo is erg goed als Dawn en aan de rest van de karakters ga je gaandeweg de film een heerlijke hekel krijgen (vooral die vreselijke moeder). Einde is ook precies goed.
3* (ruim).
TinkerTex
-
- 312 berichten
- 312 stemmen
Ik heb met groot ontzag naar deze film gekeken. Matarazzo speelt fantastisch. Je krijgt als kijker sympathie voor haar. Hoewel sommige van haar acties ondoordacht over komen, kun je ze wel plaatsen. Solondz lijkt als schrijver en regisseur weinig hoop te bieden. Zoals Dawn's oudere broer zegt: High school's better than junior high. They'll call you names, but not as much. Confronterend, zielig, maar o zo overtuigend.
merijn82
-
- 1931 berichten
- 460 stemmen
Wrang, zwartgallig, bizar en toch grappig. Woorden die goed passen bij Welcome to the dollhouse en bij Solondz.
Matarazzo speelt op indrukwekkende wijze het meisje Dawn, in wiens leven het allemaal niet echt meezit. Gaandeweg de film kreeg ik steeds meer sympathie voor de hoofdpersoon (alhoewel ze niet altijd vrijuit gaat) en meer walging richting de andere personages. De onderwerpen die voorbij komen zijn soms vrij zwaar, maar passen goed binnen de algehele sfeer die de film met zich meebrengt.
Wat verder opviel was de goed gekozen soundtrack.
Wel gaat het verhaal op een gegeven moment een beetje van de hak op de tak en voelt het wat gehaast aan hier en daar (met name het gedeelte rondom de ontvoering van Missy). Dit is zo'n film die van mij iets langer had mogen duren en nog meer de diepte in had kunnen gaan.
Het einde is dan wel weer oke.
Ik geef 4*.
Bottleneck
-
- 8233 berichten
- 2117 stemmen
Aardig maar niet overweldigend, daar is het allemaal te vluchtig voor. Het gezins- en schoolleventje van Dawn is wel lekker cru neergezet. Bloedirritant klein zusje dat altijd voorgetrokken wordt en geluk heeft - zelfs tijdens en direct na een kidnapping
- de haat/liefde-verhouding met een pestkop, verliefd zijn op een onbereikbare gozer en dat soort coming-of-age dingen.
Dawn is een aandoenlijk personage en de soundtrack mag er ook zijn, vooral bij de overgangen van scenes. Denk alleen niet dat de film me lang bij zal blijven.
scorsese
-
- 13169 berichten
- 11078 stemmen
Uitstekende fillm over een brugklasmeisje die flink gepest wordt en altijd aan het korste eind lijkt te trekken. Het onmogelijke bestaan van een puber met alle onzekerheden die daarbij komen, komt hier goed naar voren. De humor is zwart, sarcastisch en bijtend. Heather Matarazzo is erg goed en ook erg goed gecast.
K. V.
-
- 4363 berichten
- 3768 stemmen
'k had deze al een tijdje liggen en me er eens aan gewaagd. 'k vond het een prima tragikomedie met een goeie verhouding tussen de twee genres.
Het acteerwerk was ook van een hoog niveau en het kwam overtuigend over.
De muziek was opmerkelijk, maar wel goed.
Het verhaal kon me ook boeien en viel zeker niet tegen.
'k had niet echt verwachtingen bij deze film, maar 'k heb het me niet beklaagd.
Insignificance
-
- 3220 berichten
- 5588 stemmen
Todd Solondz en de zwarte komedie. Dit keer over een buitenbeentje dat door iedereen als vuil wordt behandeld. Wat mij dan wel aanspreekt is dat hij haar ook niet uitsluitend in een slachtoffer-rol duwt. Ze gaat, zeker in eerste instantie, zelf ook niet helemaal vrijuit, de kleine klikspaan. Niet lief. Matarazzo heeft in alles het uiterlijk en de maniertjes voor een rolletje als dit.
Ander pluspunt is dat Solondz zijn film als het ware boven de realiteit tilt, zonder het contact daarmee te verliezen. Het zusje is een engeltje (de muziek wanneer ze weer een dansje inzet!), de broer is een nerd van een andere orde, moeder is onuitstaanbaar en dat zijn dan typetjes, maar het wordt nergens een klucht en je krijgt hoe langer, hoe meer met het meisje te doen.
Als ze uithaalt naar Ralphy, ook niet lief, kan je dat haar nauwelijks nog kwalijk nemen. Het is een zelfde soort reactie als het gedrag van Brandon, zij het wat minder extreem. Daarmee heeft Solondz zijn punt, of één van, gemaakt. Met zijn volgende film kwam hij nog wat scherper voor de dag, maar Welcome to the Dollhouse is een behoorlijke vingeroefening. Pijnlijk, bitter, enz.
wendyvortex
-
- 5196 berichten
- 7270 stemmen
In de herziening!
Helaas gaat de waardering dan toch ietsje naar beneden. Voornamelijk een pijnlijk onleuk verslag van het onmogelijke leven van het impopulaire 11-jarige meisje dat er voor een impopulaire 11-jarige nog wel een gecompliceerd liefdesleven op na houdt.
Ongeveer de helft van alle situaties treft doel, maar soms blijft het ook als een losse flodder hangen en al die zuurstokkleurtjes maken het allemaal ook al niet al te realistisch.
In ieder geval vergelijkbaar met "Happiness" al was ik daar ook maar matig over tevreden.
Todd Solonz en ik zullen nooit goede vrienden worden, maar hier kon ik soms nog wel wat mee.
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Onderhoudende film met een mix tussen coming-of-age en zwarte komedie. Eigenlijk is het helemaal niet grappig om een jong meisje steeds vernederd te zien worden en eenzaam te zien voelen, maar ze is ook wel pijnlijk naïef en apart met haar acties. Fantastische rol van Heather Matarazzo, die zo overtuigend speelt dat je de film alleen al vanwege haar moet zien. Ik kwam er trouwens ook achter dat Todd Solondz de regisseur van de briljante film Happiness is, iets wat je qua stijl en sfeer goed in deze Welcome to the Dollhouse herkent. Ik leefde mee met Dawn, maar zoals ik al zei waren haar acties soms ook wel stupide. Toch bleef ze sympathiek, helemaal ook omdat iedereen om haar heen echt heel naar was, haar moeder, zusje en juffrouw voorop. De scene aan de eettafel waar ze haar toetje niet krijgt is echt zo sneu. Net als het moment dat de familie de feestvideo kijkt en later ook helemaal niet door had dat ze naar New York was. De film blijft pijnlijk tot het laatste moment. Wel had van mij het deel met de ontvoering eruit gemogen, paste niet goed in de sfeer van de film.
3,5*
Flavio
-
- 4897 berichten
- 5232 stemmen
Leuk filmpje, met die typisch ongemakkelijke humor die Solondz kenmerkt. Het eerste shot doet zwaar denken aan het laatste shot van Repulsion, alsof Solondz meteen wil zeggen dat het niet goed gaat aflopen met Dawn. Ze wordt dan ook flink gepest en vernederd (“Why do you hate me?“ “Because you’re fucking ugly”)
Dawn is trouwens zelf ook geen engeltje, met een obsessieve haat voor haar irritante zusje. Geweldige vertolking van Heather Matarazzo. Goed getroffen ook de rol van de nerderige broer.
Baboesjka
-
- 891 berichten
- 1922 stemmen
Leuk! Ik heb mij van begin tot eind vermaakt met deze film. Een boeiend verhaal, goed geacteerd, grappige humor, maar soms ook erg zielig. Ik vind Dawn een interessant meisje, en het zusje vind ik lief. Persoonlijk houd ik wel van films die over buitenbeentjes gaan. Ik geef 4,5*, en ik heb een favoriet erbij!
thegoodfella
-
- 329 berichten
- 2533 stemmen
Na het zien van deze film ben ik een groter liefhebber geworden van het werk van Solondz. Toch kon Welcome to the Dollhouse mij niet enorm bekoren. Paradoxaal maar waar.
De elementen die in het briljante ‘Happiness’ zitten, zijn ook hier aanwezig. Zeer fijnbesnaard, onconventieel, vrijgevochten, eerlijk en doeltreffend gemaakt. Het was bijvoorbeeld genieten als het zusje balletent door de tuin zwierf (knap hoe Solondz iets ‘gewoons’ iets moois kan laten worden)
Toch is dit het voor mij niet helemaal (waar Happiness dat wel is) dat heeft met 2 dingen te maken. Ik had nul emphatie of gevoel bij de hoofdpersoon Dawn. Ik vond het simpel gezegd, maar een naar kutkind (mag ik dat woord hier gebruiken. Enfin ik waag het erop) en de belevingswereld van het ‘nerdie kind’ kan mij ook niet echt interesseren. Eigenlijk precies hetzelfde wat ik bij Anderson’s ‘Moonrise Kingdom’ ook had.
Voor liefhebbers van Wes Anderson’s kinderfilms of Linklater’s high-school-movies is dit echt een aanrader. Voor mij slecht 3 schamele sterren. Puur alleen voor de vorm. Niet voor de inhoud
perceived
-
- 1781 berichten
- 5601 stemmen
Na minimaal een decennium deze film eens herzien en hij heeft werkelijk niks aan kracht ingeboet.
Vond de toon wel een heel stuk milder dan ik in mijn herinnering had. Best een contrast met zijn opvolger en (mijn) favoriet van Solondz Happiness (1998) alsook (mijn tweede favoriet) Palindromes (2004) Niet zozeer een punt van kritiek, meer een constatering. Plot blijft sterk en heeft een vlot en heerlijk verloop, enkel dus een stuk lichter van aard dan ik dacht. Ben de film zelfs nog iets meer gaan waarderen door zijn tijdloze karakter en zijn fijne, hier en daar lekker rauwe, soundtrack die naadloos aansluit op de rest.
Toffe herziening dus. Bovendien had ik eindelijk eens een goede reden én mood om Dark Horse (2011) eindelijk eens te gaan bekijken.
Collins
-
- 7294 berichten
- 4311 stemmen
Meteen in de eerste scène wordt protagoniste Dawn Wiener door schrijver/regisseur Todd Solondz ondubbelzinnig gekarakteriseerd. Met haar kinderlijke kledingkeuze, haar grote bril, haar paardenstaart en haar naïeve houding is zij de klassieke personificatie van de buitenstaander. Tijdens de lunchpauze is er voor haar geen vrij plekje in de kantine. Klasgenoten noemen haar Wiener-dog. En bij elke gelegenheid wordt zij door hen gewezen op haar lelijke uiterlijk. Ook thuis loopt het niet lekker. Haar kleine zus en haar talentvolle oudere broer krijgen de ouderlijke aandacht zodat Dawn ook thuis een buitenstaander is.
Welcome to the Dollhouse is geen film die van de kijker vraagt om genoegzaam mee te lijden met zijn hoofdpersonage. Weliswaar is de film een bij tijd en wijle ongemakkelijke kijkervaring, maar Solondz zet Dawn niet weg als zielig en passief. Dawn kan zich goed verweren tegen de haatcampagnes en pesterijen. Met een scherpzinning gevoel voor nuances brengt Solondz de kijker voortdurend in verwarring. Moet hij nu meeleven met het lijden van Dawn of mag hij ook een beetje duivelse tevredenheid betrachten als Dawn na een laag-bij-de-grondse (tegen)actie zelf de kous op de kop krijgt. Medeleven en leedvermaak. De film roept beide emoties op. Het is een intrigerend lijntje waarop de kijker balanceert.
De film is doordrenkt met zwarte humor die de schier eindeloze reeks vernederende ervaringen voorziet van een relativerend en optimistisch tintje. De humor maakt de tragiek draaglijk en relativeert eveneens de gewichtigheid van gevoelens als leedvermaak en medeleven. Heel prettig. De humor is absoluut geestig en maakt het kijken naar de film minder ongemakkelijk.
Prima film.
Het laatste nieuws

Krijg jij geen genoeg van 'The Materialists'? Deze films zijn minstens even goed

Deense film 'Sorg og Glaede' doet het goed op MovieMeter: 'Als therapie voor de regisseur'

Netflix neemt binnenkort afscheid van de horrorfilm 'The Watchers'

Historische dramafilm 'The King's Speech' met Colin Firth morgen te zien op televisie
Bekijk ook

Lilja 4-ever
Drama, 2002
967 reacties

Happiness
Komedie / Drama, 1998
642 reacties

Buffalo '66
Drama / Romantiek, 1998
127 reacties

Chernobyl: The Lost Tapes
Documentaire, 2022
2 reacties

Ghost World
Komedie / Drama, 2001
351 reacties

24 Hour Party People
Komedie / Muziek, 2002
128 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








