Genre: Fantasy / Horror
Speelduur: 89 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: David Lynch
Met onder meer: Jack Nance, Charlotte Stewart en Allen Joseph
IMDb beoordeling:
7,2 (141.938)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 22 december 1983
On Demand:
Bekijk via MUBI
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Vanaf woensdag 4 februari in 2 bioscopen
Plot Eraserhead
"Where your nightmares end..."
Henry is een onschuldige jongeman met een zwak voor insecten en vuiligheid. Wanneer hij een meisje zwanger maakt, dwingen haar ouders hem tot een huwelijk. Zijn vrouw krijgt al snel genoeg van de echtelijke plichten en laat haar man en baby, een baarlijk monster, in de steek. Tussen vader en gedrocht groeit een groteske, tegelijk ontroerende en afstotelijke relatie.
Externe links
Acteurs en actrices
Henry Spencer
Mary X
Mr. X
Mrs. X
Beautiful Girl Across the Hall
Lady in the Radiator
Man in the Planet
Grandmother
The Boy
Bum
Reviews & comments
olivier
-
- 1249 berichten
- 1577 stemmen
Onzin, het leidt tot creatieve oplossingen die op dat moment broodnodig zijn om het gebrek aan budget te compenseren. Anders neemt de neiging tot creativiteit vaak af, gooit men gewoon een bundeltje $$$ ertegenaan. En daar mag men niet al te gek mee doen natuurlijk, want dat bundeltje $$$ moet terugverdiend worden.
Je reinste onzin. Film is van nature uit een uiterst kostelijke bezigheid. Het commerciële aspect is er nooit los van te zien. En dit is de film zeer vaak ten goede gekomen. Dat weinig geld noopt tot grotere creativiteit vind ik in het algemeen een erg naïeve gedachte. Voor film in het specifiek vind ik het haast een onmogelijke gedachte omdat de verwezenlijkingen voor Grote Cinema vaak gepaard gaan met een hoog prijskaartje.
thomzi50
-
- 1991 berichten
- 2530 stemmen
Dat komt goed uit, ben ik met het boek Lynch On Lynch in de hand 's mans hele oeuvre aan het herkijken, en dan is zijn enige werk dat ik niet heb ineens op tv 
Onderhond
-
- 87598 berichten
- 12853 stemmen
Als je LOTR grote cinema wil noemen wel ja. Films als Primer, Following, Pi en genoeg anderen zijn voor een prikje gemaakt.
Je vindt het maar naief, punt blijft wel dat er maar weinig "grote" films zijn die wat creatiefs en eigens laten zien.
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Je reinste onzin. Film is van nature uit een uiterst kostelijke bezigheid. Het commerciële aspect is er nooit los van te zien. En dit is de film zeer vaak ten goede gekomen. Dat weinig geld noopt tot grotere creativiteit vind ik in het algemeen een erg naïeve gedachte. Voor film in het specifiek vind ik het haast een onmogelijke gedachte omdat de verwezenlijkingen voor Grote Cinema vaak gepaard gaan met een hoog prijskaartje.
En dat vind ik nu weer onzin. Creativiteit heeft niets met geld te maken. Ik heb zelf een creatief beroep (Evenementenbureau) en juist bij opdrachten met minder budget wordt je genoodzaakt creatief te zijn. Met geld smijten om kwaliteit in te kopen is dan immers niet mogelijk. Zie ook je eigen 5* film. Zitten talloze relatieve low budget films tussen. Bovenal. Als met 100 millioen uitgeeft aan een film moet het wel een groot publiek trekken. de keuzes worden dan gemaakt op commerciiel vlak: Wat moeten we doen om een zo breed mogelijk publiek te trekken. Dat leidt vaak tot een totaal andere keuze dan de creative keus: Wat is het mooist cq meest gepast om te doen?
Pastichio Rocker
-
- 6344 berichten
- 0 stemmen
Ben zeer benieuwd naar deze debuutfilm van Lynch.
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Nou nog effe geduld hebben.Veel plezier 
Friday the 13 th
-
- 2558 berichten
- 2023 stemmen
Srr, maar hebben jullie ook zwart beeld op Ned 2. Bij mij valt deze post constant uit, woon in BelgiË.
Lijkjuh
-
- 157 berichten
- 0 stemmen
Hij staat nu op maar volgens mij is dr geen ruk aan als ik ut zo zie.. maar volg ut niet echt
Baksteen
-
- 720 berichten
- 748 stemmen
Jup, bij mij lag hij er ook uit en hij begon nog zo goed.
Zal wel stormen ofzo. :/ hij komt nu weer een beetje terug..
Misschien liep er iemand op de kabel. 
ridder80
-
- 15 berichten
- 10 stemmen
jammer dat ik heb gekeken naar deze film, en nog zwart wit ook, hij valt vies tegen.
De fil is erg nep
dutchtuga
-
- 16970 berichten
- 4101 stemmen
Film is nog niet afgelopen hoor...
Dat is de eerste 0,5 van de nacht...
Fikret8
-
- 6170 berichten
- 4235 stemmen
Ik heb geen beeld meer, hoe kan dat????
Is weer het geval. 
Ejerika
-
- 63 berichten
- 79 stemmen
Ik vind de film zo vreselijk eng gefilmd. Met die zwarte gaten steeds.
Ik lig er nu ook uit. 
ridder80
-
- 15 berichten
- 10 stemmen
hahahahah als je goed heb opgelet zie je 3 keer een microfoon in beeld en 1 keer de cmera man.
Lennert
-
- 2412 berichten
- 1400 stemmen
Geen enkel moment heb ik er ook maar bij stilgestaan dat deze film met een laag budget is opgenomen en het zal mijn score dan ook niet veranderen. Het gebrek aan een duidelijke verhaallijn stoorde me absoluut niet, omdat de plaatjes en de beklemmende, claustrofobische sfeer gewoonweg fantastisch waren.
4 sterren van mijn kant
Respekked
-
- 6286 berichten
- 1229 stemmen
Bij mij viel niks uit, maar wat een rare film. Kan hier echt helemaal niks mee. Vond het bewegende kippetje en de rokende oma nog wel geinig, en af en toe zag het er visueel wel aardig uit.
1*
gipspoot
-
- 19 berichten
- 21 stemmen
Nou serieus mensen dit moet haast wel de vaagste film zijn die ik in mijn hele leven heb gezien. Echt hij is net afgelopen maar waar de fok ging dit wel niet over.
Eng vond ik hem totaal niet en smerig?...ach het was allemaal zo surrealistisch (zo noem je dit toch?) dat ik niet echt wist wat ik ervan moet denken.
De film duurt maar anderhalf uur en het schiet echt voor ene meter op dus hij is ook nog eens gruwlijk langdradig. Ik wou hem gewoon afkijken gewoon om het feit dat ik helemaal gezien wou hebben en omdat hij zo ontieglijk vaag was.
Echt ''not my cup of tea'' 1.0 ster
thomzi50
-
- 1991 berichten
- 2530 stemmen
Als ik dit zo lees heb ik geluk gehad dat de film niet uitviel. Blijft bij herziening fier overeind staan. Met weinig middelen gemaakt, maar extreem sfeervol en uiterst effect. Ik word alsmaar een grotere Lynch-fan.
Beitel
-
- 415 berichten
- 0 stemmen
Ik weet niet waardoor het komt, maar wat heb ik genoten van Eraserhead. Lynch meest abstracte film, maar tegelijkertijd is het verhaal dat verteld wordt wat dichter bij huis, waardoor ik meer meegesleept werd dan zijn latere werk. Films als Mulholland Dr. en met name Inland Empire zijn nog vrijer en directer, maar wisten me niet mee te slepen als dit claustrofobische debuut.
Het enige waar ik me echt aan begin te storen is het feit dat Lynch wel erg simplistisch kan zijn: het draait vaak om één element dat vernietigd moet worden om meteen een hele hoop goed te maken. Wellicht niet alles deze keer, zoals bij Inland Empire, maar na het vernietigen van de baby is het probleem geheel opgelost. Terwijl ik meer vind dat het centrale probleem uit een combinatie van meerdere baby's hoort te bestaan.
Niet dat iemand dit zal begrijpen (hopelijk doe ik dat zelf straks wel nog), maar deze film bewijst maar weer eens dat het werk van Lynch niet op papier te vatten is. Het is een reis die je maakt waarbij je je gevoel en herinneringen volgt. Afijn, samen met Mulholland Dr. mijn favoriete Lynch en wellicht komt deze nog op eenzame hoogte te staan.
Tommy The Cat
-
- 102 berichten
- 161 stemmen
'Tussen vader en gedrocht groeit een groteske, tegelijk ontroerende en afstotelijke relatie'.
Als je dat leest verwacht je een film met dialoog en gevoel. Wat je echter krijgt is een zeer trage, surrealistische, absurde en bijna dialoog loze film met minimale menselijke interactie.
Het komt op mij neer als een ongrijpbare film met absurde zijstraten en een wel heel summier verhaal, hoewel je eigenlijk niet eens van een verhaal kunt spreken. Geen idee wat hiermee beoogd wordt. Ik kan me slecht voorstellen dat mensen hier iets in zien of het plezierig vinden om naar te kijken. Ik was blij dat 't eindelijk afgelopen was.
*2
The Last
-
- 7169 berichten
- 0 stemmen
Ik vraag me nog steeds af waar ik anderhalf uur lang naar heb gekeken...
Aan de ene kant vond ik het een gedrocht van jewelste, maar aan de andere kant wekte de film veel facinatie bij me op. Nergens kreeg ik ook maar de indruk dat ik naar iets fatsoenlijks zat te kijken, maar de zwart wit hypnotiserend beelden hadden wel een bepaald effect op mij. Waarom, weet ik niet. Daarvoor 2,0*, want veel kon ik hier helaas niet mee. Ongetwijfeld voor de fans dit.
Is het overigens iemand opgevallen dat de film is opgenomen in de National Film Registry. Mag daarom al gerust als een (Amerikaanse) 'klassieker' worden gezien.
Lennert
-
- 2412 berichten
- 1400 stemmen
Niet dat iemand dit zal begrijpen (hopelijk doe ik dat zelf straks wel nog), maar deze film bewijst maar weer eens dat het werk van Lynch niet op papier te vatten is. Het is een reis die je maakt waarbij je je gevoel en herinneringen volgt. Afijn, samen met Mulholland Dr. mijn favoriete Lynch en wellicht komt deze nog op eenzame hoogte te staan.
Niet op papier samen te vatten is ook wat ik erover dacht. Het gaf me een aantal indrukken van iets ongrijpbaars, Immanuel Kant zou het 'het sublieme' noemen waarschijnlijk. Ik doorzag niet direct de verhaallijn, maar was wel overdonderd door de beelden zelf.
OlafK
-
- 955 berichten
- 1817 stemmen
Hm, jammer dat het gemiddelde na vanavond, tot dusver, is gezakt i.p.v. gestegen. Ik werd volledig meegezogen in dit bizar stukje cinema. De idioot krankzinnige band tussen kind en vader blijft de hele film lang bevreemdend. Het feit dat er niet veel gesproken wordt in de film, komt de sfeer uitermate ten goede. De duistere, rauwe setting die de film uitdraagt komt hierdoor veel beter tot zn recht.
Een indrukwekkende film die ik waarschijnlijk nog eens moet bekijken wil ik er écht dieper op ingaan.
Ejerika
-
- 63 berichten
- 79 stemmen
Ik ben erg gecharmeerd van deze film. De zwarte gaten, de opbouw van de spanning. Dat hoofd van Jack Nance. De overbuurvrouw, helemaal goed. De stilte, erg confronterend. Ja, ik voelde de sfeer zeker en vond hem soms ook eng.
Er gaan er voor mij meer van Finch volgen.
Yes, he sounds very bright
Beitel
-
- 415 berichten
- 0 stemmen
Niet op papier samen te vatten is ook wat ik erover dacht. Het gaf me een aantal indrukken van iets ongrijpbaars, Immanuel Kant zou het 'het sublieme' noemen waarschijnlijk. Ik doorzag niet direct de verhaallijn, maar was wel overdonderd door de beelden zelf.
Het is allemaal wel te volgen (ik had er geen moeite mee, eigenlijk), maar daarvoor moet je diep in jezelf duiken en gebruik maken van het gevoel dat je zelf bij de beelden krijgt en dat vertalen naar een verhaal (zelfs dit klinkt vaag). Maakt het een hele intensieve kijkervaring, alhoewel het veel tijd en moeite kost om zover te komen.
John Doe
-
- 916 berichten
- 2122 stemmen
Heerlijke herziening. Wat is het toch prachtig zorgvuldig in elkaar gezet door David, waardoor het lage budget niet stoort. Dit is in mijn ogen absoluut kunst. Wat je nodig hebt om ervan te genieten is een beetje fantasie. De soundtrack valt me ook weer erg positief op, die ga ik eens los beluisteren.
Friday the 13 th
-
- 2558 berichten
- 2023 stemmen
Ok, de film was bij mij 7 minuten uitgevallen, stormt ook ontzettend hard hier. Maar ben toch blij dat ik deze film verder heb kunnen zien, had er ontzettend veel van gehoord.
Ik vond de film een raar sfeertje hebben. Lekkere enge fragmenten soms (zeker dat gezicht van die schoonvader dat maar bleef lachen brrrrr. We worden eigenlijk meegesleept in een droom (of moet ik zeggen drie dromen) van de hoofdrolspeler, die wel erg creepy zijn uitgewerkt. Zeker dat meisje dat in de radiator leeft is echt wel raar.
De film heeft geen duidelijke verhaallijn, maar dit stoorde niet zo. Ik denk dat ik de film nog beter en enger had gevonden als hij niet zo laat op tv kwam (ben echt wel moe momenteel en had pas een film gezien). Dat zijn allemaal factoren die ervoor zorgde dat de film soms te vermoeiend werd voor dit uur, alhoewel hij enkele meesterlijke scenes bevatte.
Ik ga niet beweren dat ik de film snel nog eens ga terugzien, ik heb het nu wel allemaal gezien. Maar zal hem ooit zeker nog eens terugkijken, maar dan met een frisser hoofd.
Voorlopig een 3,5
Bekijk ook

Sátántangó
Drama, 1994
383 reacties

Taxi Driver
Film noir / Thriller, 1976
1.673 reacties

Lektionen in Finsternis
Documentaire, 1992
17 reacties

Neotpravlennoye Pismo
Drama / Romantiek, 1960
33 reacties

Stalker
Mystery / Sciencefiction, 1979
932 reacties

Le Notti Bianche
Drama, 1957
53 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.









