Genre: Misdaad / Drama
Speelduur: 119 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Tony Kaye
Met onder meer: Edward Norton, Edward Furlong en Fairuza Balk
IMDb beoordeling:
8,5 (1.262.726)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 12 mei 1999
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot American History X
"Some Legacies Must End."
Danny Vinyard is een tiener die helemaal onder invloed staat van zijn oudere broer, de skinhead Derek. Wanneer Danny op school een enthousiast verslag maakt over Hitlers 'Mein Kampf', stelt het schoolhoofd hem voor de keus, of een opstel schrijven over zijn broer Derek, of van school getrapt worden. Dereks haat tegen andere rassen vloeit voort uit de moord op zijn vader. Derek sluit zich aan bij een bende en belandt in de gevangenis voor moord. Weer vrij is Derek veranderd. Hij wil een aantal mensen een lesje leren, waaronder zijn eigen broertje...
Externe links
Acteurs en actrices
Derek
Danny
Doris
Davina
Seth
Stacey
Sweeney
Murray
Cameron
Dennis
Video's en trailers
Reviews & comments
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
noem is 2 films met hetzelfde verhaal die 'voor' deze film zijn uitgekomen?
Het verhaal is niet cliché, maar de manier waarop het uitgewerkt is wel.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Ik vond deze wel mooi en indrukwekkend toen ik 12 was, gisteren herbekeken om er een goed oordeel over te kunnen vellen en het was waar ik al voor vreesde. Een uiterst clichématige en zwaar overschatte film
Niet dat American History X rotslecht is, de acteerprestaties onder andere zijn wel goed. Al vond ik Norton en Furlong niet altijd even denderend, ze worden bijgestaan door een paar sterke bijrollen. Elliot Gould bijvoorbeeld vond ik erg goed. Bovendien is de film steeds goed in beeld gebracht en de niet-chronologische vertelwijze is aangenaam om te volgen.
Maar waarom deze film als een diepzinnig meesterwerk wordt afgeschilderd blijft mij een raadsel. De clichématige Hollywood stijl druipt er gewoon vanaf. Het is al onrealistisch in de eerste plaats dat die zwarte in de gevangenis zo zijn best zou doen om Derek de hand toe te reiken. Maar dat deze hierdoor zijn racistische levensstijl helemaal verandert, is al helemaal absurd. Wat misschien ook meespeelt is doordat hij ziet dat zijn mede skinheads in de gevangenis zijn ideologie over rassensegregatie niet delen. Maar ik zou eerder denken dat dit Derek zijn racistische karakter zou versterken. Ook begrijp ik niet dat hij z'n oude vrienden dan zomaar in de steek laat, je zou denken dat ze wel andere eigenschappen met elkaar gemeen hadden dan hun xenofobie. Dat zijn vriendin ineens zo vijandig doet is al helemaal ongeloofwaardig, ze leek mij eerder het type dat met al zijn rechtse praat meeheult om erbij te horen. Het einde is er met de haren bijgesleurd, waarschijnlijk omdat de film al tien minuten niet meer dramatisch genoeg was. En dan nog die beelden van de kalme oceaan met Danny als voiceover en die stukjes van Danny en Derek als kinderen op het strand, man man, hoe kunnen mensen toch in zo een pseudo-diepzinnige nonsens trappen.
Ik zou ook nog even iets kwijt willen over de beruchte "stoeprand" scène, die volgens mij ontzettend fout in beeld is gebracht. Het gebruik van slowmotion dat gepaard gaat met de epische, bijna religieuze muziek, zorgt ervoor dat de scène iets poëtisch heeft. Terwijl het eigenlijk een laffe, sadistische daad is. Niet helemaal onbegrijpelijk dus waarom veel mensen die scène "vet heftig" of zo noemen.
RagnaToad
-
- 144 berichten
- 186 stemmen
Ook begrijp ik niet dat hij z'n oude vrienden dan zomaar in de steek laat, je zou denken dat ze wel andere eigenschappen met elkaar gemeen hadden dan hun xenofobie.
Dat is toch net het punt. Dat zijn natuurlijk geen 'vrienden'. Gewoon zotten met hetzelfde gedachtegoed. Veel echte vriendenactiviteiten doen ze ook niet samen. En de relatie met zijn 'vriendin' leek me enkel seks en racisme, dus verbazend is dat niet dat het slecht gaat achteraf.
Ik snap ook niet goed of je opmerking over de stoeprandscene nu positief of negatief bedoeld is. O_o
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Over dat van die vrienden kan je nog wel gelijk hebben, maar ook al zagen we misschien niet veel over de relatie tussen Derek en z'n vriendin, toch denk ik dat ze echt wel verliefd waren. Bovendien leek ze allesbehalve op de hoogte van politiek of actualiteit, alsof ze zich alleen maar racistisch voordeed om bij Derek in de gunst te komen.
Die stoeprandscène daar was ik dus wel degelijk negatief over. Sommige fans vinden die scène op de verkeerde manier indrukwekkend, lijkt me, en dat is te wijten aan hoe het in beeld gebracht is.
RagnaToad
-
- 144 berichten
- 186 stemmen
Sommige fans vinden die scène op de verkeerde manier indrukwekkend, lijkt me, en dat is te wijten aan hoe het in beeld gebracht is.
Hoe bedoel je 'op de verkeerde manier'?
orbit
-
- 12092 berichten
- 0 stemmen
noem is 2 films met hetzelfde verhaal die 'voor' deze film zijn uitgekomen?
Romper Stomper, Made In Britain, Higher Learning, The Infiltrator, Tala! Det Är Så Mörkt, en nog wel wat anderen.. het thema is natuurlijk verre van origineel, zelfs de boodschap niet.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Hoe bedoel je 'op de verkeerde manier'?
Lees de laatste drie zinnen van mijn recensie.
acornelissen
-
- 1 berichten
- 14 stemmen
Zelf vind ik de film door een eenvoud en de manier van het brengen van het thema een geslaagd project.
Er wordt erg overtuigend geacteerd en ik heb niet het idee dat het fanatieke neo-nazisme en het racisme overdreven worden.
Als het doel van de film is de discussie los te maken over dit soort groeperingen en mensen met deze fanatieke overtuigingen en het onrechtvaardige geweld dat het met zich meebrengt dan is het missie geslaagd. Hij maakt wel degelijk indruk. En inderdaad zeker op jonge mensen. Als je twaalf bent en ervoor kiest om deze film te kijken dan kan ik me heel goed voorstellen dat het behoorlijk veel indruk maakt, maar zeker ook je mening vormt over dit onderwerp.
Ik ben zeker geen expert, maar de film is voor mij een goede bijdrage binnen dit thema. En volgens mij behoorlijk realistisch.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
De manier waarop de neo-nazis worden geportretteerd vind ik wel overtuigend en realistisch. Maar de manier waarop racisme zelf wordt voorgesteld daarentegen niet.
In deze film wordt er gedaan alsof racisme gewoon een idee is en dat racisten met de juiste argumenten wel kunnen overtuigd worden dat ze fout zitten. Dit is allesbehalve de waarheid, racisme zit dieper dan dat en racisten zijn vaak heel onredelijke en irrationele mensen, die denken dat ze alles beter weten. Een neo-nazi gaat echt niet tot inkeer komen omdat een zwarte is een beetje sympathiek doet tegen hem.
Nogal gemakkelijk om een serieus maatschappelijk probleem zo simpel voor te stellen.
RagnaToad
-
- 144 berichten
- 186 stemmen
Heb ik gedaan. En?
Je denkt dat sommige mensen die scene als iets positiefs zien door de manier waarop het in beeld is gebracht?
Dan heb je wel een heel simplistisch beeld van je medemens.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Heb ik gedaan. En?
Je denkt dat sommige mensen die scene als iets positiefs zien door de manier waarop het in beeld is gebracht?
Dan heb je wel een heel simplistisch beeld van je medemens.
Ik denk dat niet, ik weet het met zekerheid. Uit m'n eigen omgeving en ik zie hier iemand nog een paar pagina's terug: "I love de stoeprandscène" verkondigen.
Ik wil daarmee ook niet zeggen dat die mensen achterlijk of sadistisch zijn of zo, het is eerder de schuld van de regisseur. Hij brengt het op een bepaalde manier in beeld (zoals ik dus eerder uitlegde) die niet past bij de inhoud van de scène.
deTuinman
-
- 1186 berichten
- 0 stemmen
Romper Stomper, Made In Britain, Higher Learning, The Infiltrator, Tala! Det Är Så Mörkt, en nog wel wat anderen.. het thema is natuurlijk verre van origineel, zelfs de boodschap niet.
doe niet zo kortzichtig joh,, het verhaal is heel wat anders dan de setting
orbit
-
- 12092 berichten
- 0 stemmen
doe niet zo kortzichtig joh,, het verhaal is heel wat anders dan de setting
Thema is rascisme, plot is man komt tot bezinning.. letterlijk aanwezig in enkele van mijn voorbeelden. Waar heb jij het over?
RagnaToad
-
- 144 berichten
- 186 stemmen
na 14 keer kijken nog steeds een goede film
Jij telt dat? O_o
fonzie96
-
- 34 berichten
- 55 stemmen
Ik vond deze wel mooi en indrukwekkend toen ik 12 was, gisteren herbekeken om er een goed oordeel over te kunnen vellen en het was waar ik al voor vreesde. Een uiterst clichématige en zwaar overschatte film
Niet dat American History X rotslecht is, de acteerprestaties onder andere zijn wel goed. Al vond ik Norton en Furlong niet altijd even denderend, ze worden bijgestaan door een paar sterke bijrollen. Elliot Gould bijvoorbeeld vond ik erg goed. Bovendien is de film steeds goed in beeld gebracht en de niet-chronologische vertelwijze is aangenaam om te volgen.
Maar waarom deze film als een diepzinnig meesterwerk wordt afgeschilderd blijft mij een raadsel. De clichématige Hollywood stijl druipt er gewoon vanaf. Het is al onrealistisch in de eerste plaats dat die zwarte in de gevangenis zo zijn best zou doen om Derek de hand toe te reiken. Maar dat deze hierdoor zijn racistische levensstijl helemaal verandert, is al helemaal absurd. Wat misschien ook meespeelt is doordat hij ziet dat zijn mede skinheads in de gevangenis zijn ideologie over rassensegregatie niet delen. Maar ik zou eerder denken dat dit Derek zijn racistische karakter zou versterken. Ook begrijp ik niet dat hij z'n oude vrienden dan zomaar in de steek laat, je zou denken dat ze wel andere eigenschappen met elkaar gemeen hadden dan hun xenofobie. Dat zijn vriendin ineens zo vijandig doet is al helemaal ongeloofwaardig, ze leek mij eerder het type dat met al zijn rechtse praat meeheult om erbij te horen. Het einde is er met de haren bijgesleurd, waarschijnlijk omdat de film al tien minuten niet meer dramatisch genoeg was. En dan nog die beelden van de kalme oceaan met Danny als voiceover en die stukjes van Danny en Derek als kinderen op het strand, man man, hoe kunnen mensen toch in zo een pseudo-diepzinnige nonsens trappen.
Ik zou ook nog even iets kwijt willen over de beruchte "stoeprand" scène, die volgens mij ontzettend fout in beeld is gebracht. Het gebruik van slowmotion dat gepaard gaat met de epische, bijna religieuze muziek, zorgt ervoor dat de scène iets poëtisch heeft. Terwijl het eigenlijk een laffe, sadistische daad is. Niet helemaal onbegrijpelijk dus waarom veel mensen die scène "vet heftig" of zo noemen.
RagnaToad
-
- 144 berichten
- 186 stemmen
Wat heeft het voor nut om iemands post volledig over te nemen en er niets aan toe te voegen?
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Wat heeft het voor nut om iemands post volledig over te nemen en er niets aan toe te voegen?
Duidelijk een fanboy van mij die fonzie 
powerman
-
- 1226 berichten
- 3230 stemmen
Fantastische film. Nou ja, dat rascisme nu niet echt tot het verleden behoorde in Amerika, wisten we al, maar het wordt hier toch weer op een uiterst boeiende, intelligente en bovenal meeslepende wijze belicht en onder onze aandacht gebracht. De film levert toch weer de nodige stof tot nadenken op en en er zitten beelden in die nog behoorlijk lang in je hoofd rondspoken.
fappie
-
- 2688 berichten
- 2005 stemmen
Ik heb deze film ook gezien toen ik nog vrij jong was. Ik vond de film behoorlijk hard en volgens mij wordt die ook niet door iedereen begrepen. Iedereen had het altijd over de scene met "de stoeprand". Voor de rest vond ik het een goede film.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Wat valt er niet aan te begrijpen? De moraal is zo voor de hand liggend als het maar kan.
deTuinman
-
- 1186 berichten
- 0 stemmen
Hij doelt op de pubertjes, gabbertjes, tokkies die enkel de stoepscene als de aorta van de film zien.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Daarover geef ik 'm alleszins gelijk.
Maar nogmaals, ik vind dat niet zozeer de schuld van die pubers. Het is de manier waarop de scène is in beeld gebracht, dit lokt fascinatie en zelfs verafgoding uit.
Don Dijk
-
- 7079 berichten
- 0 stemmen
Ik vind het een geweldige scene. Heerlijk hoe je bijna zelf de pijn ervaart.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Mooi in beeld gebracht, sowieso. Maar moet zoiets verachtelijk er wel mooi uitzien?
83Utreg!
-
- 827 berichten
- 0 stemmen
Dat was inderdaad de scene waar iedereen het over had, en ik moet zeggen dat het ook een zeer heftige scene is. Maar het is niet zoals sommige mensen doen voorkomen het enige belangrijke moment in de film. Ik vind het verhaal zeer sterk, enerzijds de sympatie die ik had voor Derek, anderzijds de waanzin en de keerzijde van zijn ideeen. Hoe Norton deze nazi neerzet vind ik erg indrukwekkend, een van zijn beste rollen tot nu toe. Het blijft een juweeltje deze film.
yeyo
-
- 6351 berichten
- 4615 stemmen
Mijn favoriete scène (ongeveer de enige die ik echt goed vond) is zonder twijfel het gesprek tussen de Vinyard familie aan de eettafel. Het toont dat racisten als Derek intelligent kunnen zijn en overtuigende argumenten kunnen hebben, maar als je ze eenmaal te ver drijft worden ze irrationeel en zelfs gewelddadig.
Mx1991x
-
- 27 berichten
- 19 stemmen
Heerlijk brute film met een enorme boodschap erin. Om het einde heb ik gehuild. Ik ga trouwens mee met Yeyo. Die scene vind ik echt geweldig, door, inderdaad, de argumenten die gegeven worden.
De haat die in de film naar voren komt, maar toch plaats maakt voor het goede van vriendschap en de prijs die je voor verraad moet betalen. Goed in elkaar gezet en een mooi, doch 'zielig' einde.
4.5 sterren.
Gerelateerd nieuws

'American History X' verschijnt morgenavond (7 april) op TV: 'Dit is zo'n film die in mijn ogen niet beter kon'

De veelgeprezen 'American History X vanaf deze week ook te zien op HBO Max: 'Een meesterwerk'

Geprezen misdaadfilm 'American History X' vanavond (2 augustus) te zien op televisie

Deze drie klassiekers worden zeer binnenkort van Netflix verwijderd
Bekijk ook

The Shawshank Redemption
Drama, 1994
7.379 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Schindler's List
Oorlog / Drama, 1993
2.113 reacties

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








