• 16.959 nieuwsartikelen
  • 181.417 films
  • 12.516 series
  • 34.634 seizoenen
  • 654.053 acteurs
  • 200.195 gebruikers
  • 9.448.693 stemmen
Avatar
 
banner banner

American History X (1998)

Misdaad / Drama | 119 minuten
4,18 10.396 stemmen

Genre: Misdaad / Drama

Speelduur: 119 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Tony Kaye

Met onder meer: Edward Norton, Edward Furlong en Fairuza Balk

IMDb beoordeling: 8,5 (1.276.125)

Gesproken taal: Engels

Releasedatum: 12 mei 1999

Plot American History X

"Some Legacies Must End."

Danny Vinyard is een tiener die helemaal onder invloed staat van zijn oudere broer, de skinhead Derek. Wanneer Danny op school een enthousiast verslag maakt over Hitlers 'Mein Kampf', stelt het schoolhoofd hem voor de keus, of een opstel schrijven over zijn broer Derek, of van school getrapt worden. Dereks haat tegen andere rassen vloeit voort uit de moord op zijn vader. Derek sluit zich aan bij een bende en belandt in de gevangenis voor moord. Weer vrij is Derek veranderd. Hij wil een aantal mensen een lesje leren, waaronder zijn eigen broertje...

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van LLoyd Gallagher

LLoyd Gallagher

  • 292 berichten
  • 160 stemmen

Deze film is niet erg genuanceerd. Hoewel de film erg politiek van aard is, lijkt het er niet op dat hij deze thema's op een tot nadenken stemmende manier wil onderzoeken. Het zou zich liever concentreren op melodrama en een oppervlakkig 'cyclus van haat'-concept dat al vele malen is uitgevoerd. Het personage van Norton voelt gehaast aan en dat is jammer, want het personage had veel potentieel om interessanter te zijn. Zeker voor dit soort films was een betere regisseur hard nodig.


avatar van nijkerkbert

nijkerkbert

  • 637 berichten
  • 806 stemmen

Heftig drama, helaas nog steeds actueel.

Een zeer overtuigende Norton.


avatar van Shadowed

Shadowed

  • 11606 berichten
  • 6831 stemmen

Solide herziening. American History X scoort vooral met het acteerwerk van Edward Norton, die hier een grandioze transformatie doormaakt. Het blijft een veelzijdig acteur die zowel harde als zachte personages aankan en dat is maar weinig gegeven. De moraal ligt er verder redelijk dik bovenop en een aantal scenes voelen behoorlijk geforceerd aan, maar niettemin zitten er hier genoeg scenes tussen die doeltreffend zijn op zowel schokkend als educatief vlak. Fijn dat het verhaal nergens wordt afgeraffeld en genoeg tijd neemt om de inhoudelijke nuance vorm te geven. De omschakeling van Edward Furlong was echter net wat te gehaast.


avatar van Lovelyboy

Lovelyboy

  • 4072 berichten
  • 3050 stemmen

Lovelyboy schreef:
Mooi en degelijke drama waar heel wat facetten van het leven, en menselijke emoties voorbij komen. Vooroordelen, haat, egocentrisme, en dan ook juist weer verbroedering, empathie en vergeving. Mooie menselijke dingen als een 'ommekeer' en geestelijke groei.


Fijn acteerwerk vooral van Edward Norton, waarvan ik toch altijd zoiets heb van daar heb je die melkmuil ook weer, maar mijn god wat zet hij zijn karakter in het begin goed neer. En dan vooral die mimiek, die haat en fanatisme die hij laat zien wanneer hij die twee autodieven heeft gedood. Echt mooi geacteerd, ook het tweede deel in die zin waar hij plotseling de rustige verzorgende rol speelt. Dat hij eindelijk dat door egocentrische gehersenspoelde karakter van hem aan de kant gezet heeft en ziet wat het gezin écht nodig heeft. Prima ook geacteerd door Furlong en Suplee is ook fantastisch. Wat een figuur is dat toch, wat een hork.


Mooie cinematografie ook. Mooi shots met prima muziek bij tijd en wijlen. En een mooie keuze om het verleden in zwart/wit te doen en het heden in kleur. Op een of andere wijze past dat perfect bij de film.


Het einde is bedroevend uiteraard maar kan wat mij betreft niet beter de eindeloze cyclus van het leven zelf illustreren. Een eindeloze gang van haat, liefde, opoffering, ontwikkeling, zorg en verdriet en niet altijd in de volgorde die graag zou willen.


Erg mooie film.


Eens even voor de herkijk en dat mocht opzich wel na zoveel jaar en het gevoel dat ik AHX best waardeer en een goede film vind maar het net niet helemaal top notch is voor mij. En waarom dat is ontdekte ik gisteravond tenvolste waar ik zo nu en dan even pauzeerde om mijn mee kijkende vader zo nu en dan dingen en het tijdsverloop uit te leggen.

Want waar de film opzich duidelijk van start gaat met de actie van Derek jegens de boeven krijgen we de volledige afloop daarvan niet te zin en verzandt de film toch een beetje in een overdaad van geswitch tussen heden verleden met een overdaad aan namen, karakters en eerdere gebeurtenissen en verstandhoudingen. Is het onbegrijpelijk? Nee, dat niet. Maar heel soepel verloopt het ook niet en heb ik regelmatig de vrees dat mijn vader moeite heeft het verhaal te volgen met het geswitch, en ik moet zeggen dat mijn gevoel op dat moment over het geheel rommelig is, het voelt rommelig aan tot dat Derek uit de gevangenis komt en zijn relaas vertelt waarop het allemaal iets chronologischer wordt.

Desalniettemin bezit American History X een uitermate gelaagd beeld over haat en vergeving, over vooroordelen en juist gedrag dat breekt met stereotypering, maar vooral het opgroeien en gehersenspoeld worden in een giftige omgeving vol haat en woede, iets dat een soort van domino effect van beinvloeding meebrengt. Maar gelukkig zien we ook dat dit ten goede kan keren en dat een mens nooit alleen staat, hulp uit onverwachte hoek kan verwachten en hoopvol en tolerant kan worden. Een mens verandert, een mens krijgt inzichten, een mens wordt wijzer, maar dit komt niet in alle gevallen op tijd. 'Oh God! What did I do?!'

Afijn, een sterke film met goede cast en een meer dan behoorlijk verhaal. Vooral Ethan Suplee is weergaloos als dikke neo-nazi. De vier sterren staan en blijven staan.


avatar van cantforgetyou

cantforgetyou

  • 2007 berichten
  • 1724 stemmen

Een klassieker, prachtig gedragen door Edward Norton. Wederom beschamend hoe wij mensen toch niet kunnen accepteren dat iedereen anders is. Wat maakt het uit of je bruin, dik, geel, homo, hetero, joods of islamitisch bent?

Als je elkaar toch gewoon met rust laat moet dat toch niet moeilijk zijn? Je hoeft geen dikke vrienden te worden, maar elkaar vermoorden of in elkaar slaan? Vreselijk ras......de mens!


avatar van stratmans

stratmans

  • 947 berichten
  • 966 stemmen

meeslepende film, spijtig dat er racisme is bij elke kleur


avatar van ValAktaion

ValAktaion

  • 120 berichten
  • 100 stemmen

In '98 of '99 op een verjaardag gezien en was er als 14-jarige diep van onder de indruk. Nu, bijna 30 jaar later is dat niet anders.

AHX is sterk omdat de film oordeelt noch veroordeelt. Wit is niet slecht en zwart is niet goed. De kijker wordt niet belerend beschermd tegen soms steekhoudende argumenten van extreem rechts. De drijfveer achter Dereks bekering is niet een of andere Martin Luther King-achtige preek, maar een omkering van zijn werelbeeld. Zijn stamgenoten, zijn mensen blijken uiteindelijk zijn vijanden en zijn vijanden zijn vrienden. Sterker en realistischer wordt het m.i. niet.

4.5-5*


avatar van Vikanohara

Vikanohara

  • 494 berichten
  • 892 stemmen

Toch een uitmuntende film die je gebiologeerd doet verder kijken. k Had hem nog nooit heel aandachtig gekeken, bij deze eindelijk rechtgezet. Uiteraard een ietsiepietsie te gemakkelijke ommezwaai, maar anderzijds wel te begrijpen met hoe de gebeurtenissen in het gevangeniswezen hem de ogen opent plus de wens dat broer Danny niet in z'n voetsporen zou treden, ingegeven door zowel de wanhoop bij hun moeder als de oud-leraar die het zonde vindt dat de pientere Derek zo ontspoorde.

Wat leven we toch vaak hier en daar nog in moeilijke omstandigheden met veel onderlinge haat. Blijft ook anno 2026 zo een tristesse. Al hebben we zeker al een weg afgelegd, het kan nog altijd zo veel beter, van allerlei kanten.