Genre: Mystery / Thriller
Speelduur: 90 minuten
Oorsprong:
Canada / Spanje
Geregisseerd door: Denis Villeneuve
Met onder meer: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent en Sarah Gadon
IMDb beoordeling:
6,9 (236.053)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 29 mei 2014
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Enemy
"You can't escape Yourself!"
Adam Bell is een leraar die een rustig leven leidt met zijn vriendin Mary. Hij ontdekt per toeval een fysiek identieke man, een acteur genaamd Anthony, die samenwoont met zijn zwangere vrouw Helen. Adam speurt zijn dubbelganger op met het doel hem van een afstand te observeren. Uiteindelijk blijkt een confrontatie onafwendbaar.
Externe links
Acteurs en actrices
Adam / Anthony
Mary
Helen
Mother
Teacher at School
Anthony's Concierge
Security Guard
Video Store Clerk
Lady in the Dark Room
Lady in the Dark Room
Reviews & comments
blurp194
-
- 5504 berichten
- 4198 stemmen
Niet mijn film.
Op zich best mooi gemaakt, maar het hele probleem blijft ietwat dat de boodschap te subtiel verpakt is. Dat zou dan werken als je ergens de uitdaging voelt om daar in te duiken, de puzzel op te lossen - maar dat komt niet echt bij me aan. Dus dan maar even de makkelijke oplossing genomen en het Stuckmann-filmpje op youtube gekeken.
Tsja. Het klopt vast allemaal wel. Maar maakt dat een goede film? Ik kan er weinig mee. Mooi gespeeld, dat wel. Maar de geelbruine beelden zijn eigenlijk gewoon lelijk, maken de film ontoegankelijk voor me. Maakt het ook erg weinig aantrekkelijk om met het verworpen begrip van het geheel de film nog eens te gaan zien.
Nee, niet mijn film.
Seam
-
- 991 berichten
- 2313 stemmen
Mha even laten bezinken, vond het wel een sterke film, maar ik vond dat er wel erg veel gelijkenissen met Mulholland Drive waren. En hoewel Villeneuve het best aardig doet, is dit genre toch niet echt aan hem besteed. De boodschap en het plot vind ik niet echt subtiel, diep, of wazig. Het lijkt me redelijk duidelijk wat er aan de hand is, maar het probleem is dat het zo weinig impact heeft. Bij Mulholland Drive heb je nog enkele losstaande scenes die hoogtepunten waren, maar hier kabbelt het allemaal voort.
Maar ik zal eens het eens laten bezinken, wat filmpjes kijken, theorien lezen en misschien dat ik nog van gedachte verander. Ik zie dat het youtube filmpje voor de verklaring van dezelfde gast is die Only God Forgives analyseerde. Hij legde alles wat al overduidelijk was. Even op zoek naar andere theorien dan.
Wel een dikke voldoende hoe dan ook, want cinematografisch was het best tof. Sowieso alweer een tijd geleden dat er een puike mindfuck film uit is gekomen, dus wat betreft ben ik wel blij.
jorriroosen
-
- 206 berichten
- 717 stemmen
Voor alle mensen die de film echt willen begrijpen kijk a.u.b. de Enemy explained - Movie Review op youtube. Daarna is alles een stuk duidelijker. En zal er misschien ook iets minder gezeur zijn over de opvatting, dat het allemaal nergens op slaat. Want dat doet het wel dergelijk.
Ik word er wel een beetje triest van als ik het cijfer van weer een top film zie kelderen. Vernieuwing wordt nou de dag niet echt meer gewaardeerd. Als het ook maar een beetje buiten de kaders van de gemiddelde film treedt, raakt het grootste deel van het publiek in paniek.
Men moet gewoon wat doen aan die trailers, zodat het duidelijk is dat deze film niet voor bij de popcorn is en het om een echte hersenkraker gaat. Misschien houd men dan op te zeuren wanneer er geen ACTIE voor komt in de film. Sorry, maar deze film impliceert geen enkel moment dit te zijn, dus stop die vreemde verwachting op de film te plakken.
Sorry, voor de tirade maar ik moest dit even kwijt
kidcassidy
-
- 1 berichten
- 33 stemmen
Wow, wat een fantastische film. Heerlijk dat dit soort kleine films zo'n sfeer weten neer te zetten. Wel jammer dat ik hem niet in de bios heb gezien, maar wel meuk zoals The Avengers.
komerad
-
- 467 berichten
- 403 stemmen
Mooi, mooi, mooi. De muziek en kleuren dragen zeker bij tot een aparte sfeer. Enkel de contrasten tussen licht en duister ervoer ik bij momenten als storend. Het is ondertussen al weer even geleden dat ik nog een film over meerdere persoonlijkheden gezien heb. Alhoewel het al snel duidelijk is welke richting het uit gaat zorgt de sfeer toch voor dat extra'tje waardoor ik toch nog geboeid bleef tot het eind.
johnhendrikos
-
- 650 berichten
- 409 stemmen
Voor alle mensen die de film echt willen begrijpen kijk a.u.b. de Enemy explained - Movie Review op youtube. Daarna is alles een stuk duidelijker. En zal er misschien ook iets minder gezeur zijn over de opvatting, dat het allemaal nergens op slaat. Want dat doet het wel dergelijk.
Nee hoor, dat doet het echt niet. Het slaat nergens op. En ja ik heb youtube ding gezien.
DragQueen
-
- 3224 berichten
- 4069 stemmen
Intrigerende film, hoewel het niet de aller toegankelijkste is. Knap gemaakt, en zeer sfeervol gefilmd. Het kleurgebruik komt ook goed tot z'n recht. Verder steekt het verhaal knap in elkaar. Het is geen hapklaar verhaal, en zet je nog eens aan het denken. De film geeft niet alles weg. Jake Gyllenhaal is bijzonder sterk aan het acteren hier, in een dubbelrol. 4 Sterren.
Barmy
-
- 26 berichten
- 1890 stemmen
Best een intrigerend idee, maar de uitwerking was zeer zwak. Het verhaal werd voor mij op geen enkel moment geloofwaardig, laat staan dat het ergens spannend werd. Dit in schril contrast met de opdringerige soundtrack.
Het einde daarentegen vond ik grandioos.
Ik vond het een geval van "ze hebben wel ergens een belletje horen rinkelen, maar ze weten niet waar de klepel hangt".
Glacius
-
- 4297 berichten
- 3032 stemmen
Voor alle mensen die de film echt willen begrijpen kijk a.u.b. de Enemy explained - Movie Review op youtube. Daarna is alles een stuk duidelijker. En zal er misschien ook iets minder gezeur zijn over de opvatting, dat het allemaal nergens op slaat. Want dat doet het wel dergelijk.
Waarom moet je een uitleg van de film bekijken om het te begrijpen? Dat is ook slechts een interpretatie.
Verder verbaast het me niet dat de film laag scoort. Dat is namelijk vaak het geval waarin het plot niet gericht is op het verklaren.
Montorsi
-
- 9716 berichten
- 2378 stemmen
Als ik de trailer in de bios zie denk ik toch iets beter terug aan deze film dan die 3* die hier stonden.
maurice74
-
- 586 berichten
- 436 stemmen
Eindelijk weer een film die gewoon 90 minuten duurt. Prachtige beelden, heerlijk trage sfeer
en spanning die wordt opgebouwd in de stijl van Hitchcock, Brian De Palma, met ook wat invloeden uit de hoek van David Lynch. Duidelijk wat minder toegankelijk en kleiner (noem het art house van mijn part) qua opzet dan Prisoners, maar Denis Villeneuve blijft een regisseur om in de gaten te houden.
Flat Eric
-
- 6443 berichten
- 1026 stemmen
Ik ga hem denk ik nog een keer herkijken en het boek van Saramago heb ik inmiddels ook!
Henk5659
-
- 12 berichten
- 0 stemmen
Voorpremiere gezien. Goed spel, goede sfeer en goed uitgangspunt voor een intrigerend verhaal met een opbouwende spanning. Zet echter niet door, men moet zelf maar raden of op YT zoeken wat de achterliggende bedoeling is (een nieuw soort cult idee). Het plotselinge einde laat alles over aan je eigen fantasie. Volgens sommigen hier is dat allemaal prachtig, maar deze film verdient toch echt iets meer. Vernieuwing is echt niet altijd verbetering. Het doet me wat denken aan bv acties van Wim T Schippers die een vloer insmeert met pindakaas en zie daar: vernieuwende kunst. Het hoeft nergens over te gaan als de beelden maar goed en sfeervol zijn.
mcdaktari
-
- 7311 berichten
- 0 stemmen
Vond "Enemy" best een goeie film, al begreep ik het einde niet helemaal, maar misschien is dat juist de bedoeling wel, ik weet het ook niet. Het zal ongetwijfeld ook wel wat met het begin te maken hebben. Films waar je na afloop over gaat zitten 'brainstormen' hebben over het algemeen ook wel wat. Ik bedoel, inhoudsloze films zijn er al genoeg.
Mélanie Laurent en Sarah Gadon zijn alleen al een genot om naar te kijken.
Toch was "Enemy" een totaal andere film dan ik in eerste instantie verwacht had, maar zeker geen slechte film.
james_cameron
-
- 7009 berichten
- 9793 stemmen
Aanvankelijk een wat statisch, arty-farty drama dat visueel en thematisch doet denken aan het werk van David Cronenberg en Atom Egoyan. Gelukkig wordt de film gaandeweg interessanter en spannender, mede door een aantal bizarre plotdetails. Jake Gyllenhaal is prima in de hoofdrol(len). Uiteindelijk niet veel meer dan een aardig tussendoortje dat opgenomen lijkt te zijn door regisseur Denis Villeneuve toen er nog wat draaidagen over waren gebleven van het recente Prisoners, maar prikkelend genoeg om bestaansrecht te hebben.
Glacius
-
- 4297 berichten
- 3032 stemmen
Uiteindelijk niet veel meer dan een aardig tussendoortje dat opgenomen lijkt te zijn door regisseur Denis Villeneuve toen er nog wat draaidagen over waren gebleven van het recente Prisoners, maar prikkelend genoeg om bestaansrecht te hebben.
Belachelijke opmerking dit...
johnhendrikos
-
- 650 berichten
- 409 stemmen
Inderdaad, prikkelend genoeg om bestaansrecht te hebben. Belachelijk, deze film is zo slecht ze hadden hem nooit moeten maken. Wat mij betreft is de film niet prikkelend en heeft geen bestaansrecht. Maar ja.
Reinoir
-
- 682 berichten
- 449 stemmen
Baas van een film waar goed & veel instrumentale muziek wordt gebruikt die voor een drijgende en sfeervolle film zorgt. Vond het hier en daar ook wel iets weghebben van Eyes Wide Shut en films van Lynch. Enemy vond ik persoonlijk stuk toffer dan Prisoners, Enemy voelt meer eigenzinnig en Prisoners iets wat mainstream. Villeneuve heeft hier naar mijn idee meer z'n ei kwijt gekunt wat voor mij tot een mooier resultaat heeft geleid.
cordiacovens
-
- 1526 berichten
- 1447 stemmen
Sommige films kijk je voor het vermaak, andere films omdat ze prijzen hebben gewonnen. Er zijn echter ook films die je kunt kijken om je hersen eens echt goed te laten werken, Enemy van de regisseur van Prisoners en Incendies is hier een voorbeeld van. Villeneuve weet een film neer te zetten die zoveel meer is dan het op het eerste ogenblik lijkt en waarin je minimaal 5x met een mond vol tanden de woorden ‘What the Fuck‘ hardop zegt zonder dat je hier erg in hebt. Een erg knap gemaakte film met een glansrol van Jake Gyllenhaal die twee identieke personen op een compleet andere manier weet neer te zetten, zijn het eigenlijk wel twee personen?
Richardus
-
- 2129 berichten
- 1197 stemmen
Meh, draait niet in Groningen, lekker achterlijk. Ik ben hier wel benieuwd naar, ook al ben ik absoluut geen fan van de puppydog-eyes van Gyllenhaal (doet me denken aan Cage, brrr); de commentaren op deze film maken me nieuwsgierig. Dan maar wachten op een dvd-release, mijn mening over een jaar ofzo dus haha.
Solipsis
-
- 80 berichten
- 105 stemmen
Interessante film, maar inderdaad wel cryptisch als een modder fokker.
sabsabsab
-
- 647 berichten
- 52 stemmen
Lijkt me wel tof om in de bios te zien, wel weer jammer dat ze deze niet in het noorden draaien...
Glacius
-
- 4297 berichten
- 3032 stemmen
Lijkt me wel tof om in de bios te zien, wel weer jammer dat ze deze niet in het noorden draaien...
Same shit, different day...
Djek
-
- 35 berichten
- 0 stemmen
Als je deze film al hebt gezien en nog met vragen zit is dit een heel handig filmpje: Enemy EXPLAINED - Movie Review (SPOILERS) - YouTube
jerry r
-
- 519 berichten
- 302 stemmen
een film waar je je hoofd goed bij moet houden.
en goed moet luisteren wat er gezecht word vooral door de moeder van Adam (Isabella Rossellini).
knape film.
b00ts
-
- 695 berichten
- 4603 stemmen
Pffffff...... Ik dacht wel het één en ander door te hebben, maar als je "explained" kijkt, blijkt er nog veel meer in te zitten, althans als je de interpretatie van die maker voor waar aanneemt. Anyway, geen luchtig filmpje waarbij je onderweg even een biertje kunt gaan pakken in de ijskast. Kans is groot dat je dan iets belangrijks mist.
Henry Spencer
-
- 468 berichten
- 1197 stemmen
Zou deze erg graag zien. Hoop dat ie in een cinema in België vertoond wordt...
Ben ook erg blij Gyllenhal nog eens in een interessante rol en een sterk verhaal te zien opduiken. Na Donnie Darko was het niet de goeie weg opgegaan.
Norman Mailer
-
- 873 berichten
- 657 stemmen
Ben ook erg blij Gyllenhal nog eens in een interessante rol en een sterk verhaal te zien opduiken. Na Donnie Darko was het niet de goeie weg opgegaan.
Uhmmm, Brokeback Mountain, Jarhead, Zodiac, Brothers, Prisoners gemist?
Serpicos
-
- 1140 berichten
- 4181 stemmen
Excellent filmpje!
Sober gebracht, met een fijne sfeer die doorgaans de hele film aanwezig blijft.+ Met een soundtrack die goed is (en mij trouwens deed denken aan dit stuk uit Von Triers wat mij betreft onovertroffen Melancholia) die perfect samenvloeit met elke scène.
Daarnaast is de film goed gecast, met 3 mensen die juist zaten in hun rol en me alle drie overtuigd hebben. -wat zag Sarah Gadon er goed uit!-
Het verhaal is er eentje om na de film te bespreken (als je daar voor te vinden bent natuurlijk), want er zitten een paar mindfuck-scènes in waardoor de meesten toch met vragen blijven zitten.
Dat mysterie wordt naar mijn mening al snel opgelost wanneer je de spin ziet als Anthony-Adam's dwang om overspel te plegen en daar kunnen dan ook velen zich in vinden.
Aanrader!
Het laatste nieuws

Waargebeurde WOII-film 'Anthropoid' met Cillian Murphy is vrijdag te zien op televisie

Nederlandse komedieserie 'Moedermaffia' scoort op Videoland

Duitse spionageserie 'Unfamiliar' nu beschikbaar op Netflix

Netflix-hit 'Finding Her Edge' zeker van een tweede seizoen
Bekijk ook

Donnie Darko
Mystery / Drama, 2001
4.059 reacties

Prisoners
Thriller, 2013
682 reacties

Marketa Lazarová
Drama / Romantiek, 1967
37 reacties

Fail Safe
Drama / Oorlog, 1964
16 reacties

Incendies
Drama / Mystery, 2010
368 reacties

Al-Mummia
Drama / Mystery, 1969
8 reacties
Gerelateerde tags
gebaseerd op boekontrouwsymbolismprofessorparanoianachtmerriezwangerschapspidertoronto, canadadelusionsurrealismegeestesziektedream sequencedoppelgängeracteurdouble identitylynchian subconscioustoronto a24
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








