Genre: Mystery / Thriller
Speelduur: 90 minuten
Oorsprong:
Canada / Spanje
Geregisseerd door: Denis Villeneuve
Met onder meer: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent en Sarah Gadon
IMDb beoordeling:
6,9 (235.780)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 29 mei 2014
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Enemy
"You can't escape Yourself!"
Adam Bell is een leraar die een rustig leven leidt met zijn vriendin Mary. Hij ontdekt per toeval een fysiek identieke man, een acteur genaamd Anthony, die samenwoont met zijn zwangere vrouw Helen. Adam speurt zijn dubbelganger op met het doel hem van een afstand te observeren. Uiteindelijk blijkt een confrontatie onafwendbaar.
Externe links
Acteurs en actrices
Adam / Anthony
Mary
Helen
Mother
Teacher at School
Anthony's Concierge
Security Guard
Video Store Clerk
Lady in the Dark Room
Lady in the Dark Room
Reviews & comments
jarno1975 (moderator series)
-
- 10972 berichten
- 2792 stemmen
jarno1975 (moderator series)
-
- 10972 berichten
- 2792 stemmen
Verfilming van O Homem Duplicado - José Saramago (2002) - BoekMeter.nl
Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
Als Prisoners al als meesterwerk wordt betiteld wat is Enemy dan wel niet? Wat een mooie overdonderende audiovisuele symbiose. Veelzeggende poster ook, raakt de essentie van de storyline perfect. Ik zie The Double met Eisenberg - ook al is Dostojevski daar het bronmateriaal - niet over heen gaan. Later meer.
cordiacovens
-
- 1526 berichten
- 1447 stemmen
Mr Thee
-
- 1589 berichten
- 1202 stemmen
Heerlijk vaag, duister en verwarrend. Gemaakt aan de hand van het boek The Double van José Saramago.
Montorsi
-
- 9716 berichten
- 2378 stemmen
Wil deze zo graag zien, wie gaat hem oppikken in NL?
Is al aangekocht door Filmfreaks.
Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
“You have to dig inside your own intimacy to find images that can translate fears in a more efficient way"
Aan de hand van Saramago's boek levert Villeneuve zijn tweede (eigenlijk eerste) Hollywood productie af, en dankzij het succes van Prisoners zijn deverwachtingen hooggespannen. Waar Prisoners in vorm de kenmerken van een grootmeester toonde, was de inhoud te conventioneel en vloog de film uiteindelijk enorm door de bocht. Dat is met Saramago's The Double zeker niet het geval, maar dit alleen op het conto van Saramago toe te schrijven zou onterecht zijn.
De plot kent de welbelkende mindfuck constructie die we vaker gezien hebben maar onnodig je het jezelf moeilijk te maken want Villeneuve slaagt er wonderwel in deze tragische lovestory duidelijk over te brengen. Mij raakte het in ieder geval enorm, sneed door de ziel en de oogjes moesten op het einde wel gedroogd worden. De main premise is een man die zijn minnares wilt verlaten en terug wil gaan naar zijn zwangere vrouw maar hierdoor zich moet ontdoen van zijn "vijand" (hier gelijk de reden waarom Villeneuve niet Saramago's titel heeft overgenomen), zijn seksuele obsessieve zelf die zijn verlangen naar intimiteit in de weg staat. Daar vanuit mag je uit de kijkbeurten alles in perspectief gaan plaatsen. Als je dat wil natuurlijk, ik hou me er graag mee bezig.
De premise wordt ondersteund door 3 factoren die echt uitmuntend zijn. Het visuele aspect en dan heb ik het vooral over het kleurenpallet die Villeneuve hanteert die de bevreemding alleen maar versterkt. De tweede factor is het sublieme gebruik van muziek en geluid (bekend dat Villeneuve hier geen fan van is maar kiest er in Enemy wel voor) . Omdat het de perceptie van imagery versterkt of zelfs verandert, een standpunt waar ik het volledig mee eens ben. Ook het design van de stad waar het zich in afspeelt, die de imprisonment van Adam belichaamd en dat ghost city Mississauga qua design een inspiratiebron was is overduidelijk en maakt de bevreemding ook nog zo veel intenser. Dan als derde is de dubbelrol van Gyllenhaal die echt magnifiek is, hij weet de twee zijdes van Adam zo gebalanceerd en divers te vertolken (zie bvb de hotelscene, de vibe van hun personages is zo divers). Mag ik de vergelijking met Irons in Dead Ringers maken? Ja, dat mag ik. Ook de keuze van Villeneuve om er geen special effects film van te maken is er ééntje waar ik heel blij mee ben.
Een prachtige tragische door de ziel snijdende lovestory, die zowel qua vorm als inhoudelijk uitermate vakmanschap uitstraalt en zie hier weinig films overheen gaan dit jaar. The Double met Eisenberg mag dan een soortgelijk (wel in ruim genomen) een gelijkwaardig thema hebben en als materiaal The Double van Dostojevski hebben maar Saramago/Villeneuve leggen de lat wel erg hoog. Te hoog. Om over de performance van Gyllenhaal te zwijgen. Jammer, Jesse.
kevin_vp
-
- 950 berichten
- 0 stemmen
ik ben ook erg benieuwd. ik heb gelezen dat het einde misschien het engste is uit de geschiedenis der films. Zou dit kunnen kloppen?
Mr Thee
-
- 1589 berichten
- 1202 stemmen
ik ben ook erg benieuwd. ik heb gelezen dat het einde misschien het engste is uit de geschiedenis der films. Zou dit kunnen kloppen?
nee, zie hieronder mijn typering van de film als geheel
Flat Eric
-
- 6443 berichten
- 1026 stemmen
Oeh, van de makers van Prisoners! Deze staat ook op mijn To-See List!!
Flat Eric
-
- 6443 berichten
- 1026 stemmen
“Chaos is order yet undeciphered"
Intrigerende film. Vanaf het begin geboeid zitten kijken en me steeds afvragend hoe gaat dit aflopen....
Het einde is mind blowing in de zin dat ik nog steeds niet eruit ben hoe het nou zit. De spin op het einde zal wel een metafoor zijn. Ik verliet heftig nadenkend de bioscoopzaal. Gyllenhaal was geweldig in zijn dubbelrol. De karakterverschillen tussen de 2 personages kwam goed tot uiting. Zelfs bij de 'switch' kon je nog door het subtiele spel zien wie in de huid kroop van de ander.
Leuk trouwens om de Maman sculptuur van Louise Bourgeois in de film voorbij te zien komen. Heb die zelf in Bilbao gezien, vond het een indrukwekkend ding.
wibro
-
- 11590 berichten
- 4098 stemmen
Voor deze film gisteren speciaal naar Imagine gegaan en de reis van Nijmegen naar Amsterdam was niet voor niks geweest. In de eerste plaats kreeg ik een zeer boeiende en op visueel vlak een prachtige film te zien. In de tweede plaats was het mijn eerste kennismaking met een van de bioscoopzalen (Eye 1) van The Eye. Wat een ruimte. Daar valt de grootste bioscoopzaal van Lux Nijmegen bij in het niet.
Wat de film zelf betreft was er voor mij een nadeel. De film was niet ondertiteld en gezien de complexiteit van het verhaal zou dat wel op zijn plaats geweest zijn. Het een en ander is mij daardoor ook ontgaan. Gelukkig kan ik goed uit de voeten met de uitstekende recensie van Naomi Watts en wordt mij het een en ander duidelijk. Deze film is dus voor herziening vatbaar. Niet alleen voor het verhaal maar zeker ook vanwege de schitterende cinematografie.
4,0* met kans op verhoging.
kinjutsu
-
- 1549 berichten
- 2582 stemmen
Leuk trouwens om de Maman sculptuur van Louise Bourgeois in de film voorbij te zien komen. Heb die zelf in Bilbao gezien, vond het een indrukwekkend ding.
Ik moest er ook aan denken, heb degene in Roppongi Hills gezien maar er kwam toch niet een ECHT sculptuur voorbij? Het was toch CGI? Kan aan mij liggen...
Flat Eric
-
- 6443 berichten
- 1026 stemmen
Ik moest er ook aan denken, heb degene in Roppongi Hills gezien maar er kwam toch niet een ECHT sculptuur voorbij? Het was toch CGI? Kan aan mij liggen...
Nee hèhè,
natuurlijk CGI maar gebaseerd op exact hetzelfde kunstwerk!
Universal
-
- 2 berichten
- 1152 stemmen
Gisteren gezien. Goede breinbreker. Het einde spookt nog steeds door mijn hoofd... 
Safaci
-
- 79 berichten
- 278 stemmen
Fuck. De verteller op het beeldspoor heeft mij misleid. Het was vooral de intro en het verhaal van de dictators die mij op het verkeerde been hebben gezet. Hierdoor heb ik de clue volledig gemist. Ik verwachtte dat een of andere instantie achter alles zat . I've never been so wrong. Ik liep met een WTF gevoel de zaal uit! Chapeau! Wat een geniaal meesterwerk. Die sfeer, het geluid, de beelden. Kan niet wachten tot de reguliere release.
olbo
-
- 304 berichten
- 2156 stemmen
Het geluid was indrukwekkender dan de beelden. Het kabbeld eigenlijk rustig door(krijg het gevoel dat het is uitgerekt om in 90 minuten te passen). Einde snap ik nog niet (wil het wel weten natuurlijk).
Seamus
-
- 181 berichten
- 405 stemmen
Voor wie antwoorden zoekt op wat er allemaal gebeurt in de film, hier is een mooie interpretatie 
spoilers evident 
Flat Eric
-
- 6443 berichten
- 1026 stemmen
Aha! Bedankt Voor de link! Het spookte al dagen door mijn hoofd.
Voor wie antwoorden zoekt op wat er allemaal gebeurt in de film, hier is een mooie interpretatie 
spoilers evident 
Montorsi
-
- 9716 berichten
- 2378 stemmen
Viel me al bij al toch een beetje tegen. Zeker erg sfeervol en mooi geschoten, en vooral de geluidsband is indrukwekkend, maar ik vond het script, het mysterie etc. toch te weinig om het lijf hebben. Natuurlijk blijven er ook hier vragen open maar eigenlijk nodigen ze amper uit om er echt over na te denken, iets wat iemand als Lynch heel wat beter voor elkaar krijgt. Een veelbelovende premisse met een te vrijblijvende afwikkeling vond ik het.
3*
The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen
Voeg mij bij de groep die niet weet waar alle heisa hier op gebaseerd is. Voor de derde keer op rij bij Villeneuve, overigens.
Al liggen de problemen hier anders dan bij Villeneuve's vorige werk, dat mij vooral stoorde door onzinnige plottwists. Enemy wil echter geen al te duidelijk verhaal vertellen. Het valt in een lange traditie van surrealistische mindfucks. Echt conventioneel kun je zulke films nooit noemen natuurlijk, maar mocht je dat wel doen dan is Enemy een goed voorbeeld. In de traditie van Lynch en alles wat hem opvolgde is dit gewoon niet heel bijzonder.
Dat wil niet zeggen dat het totaal niet werk. Vooral de grauwe sfeer en al helemaal de soundtrack doen goed hun werk. Het zorgt voor een nerveus sfeertje. Maar echt spannend werd het niet, omdat Villeneuve eigenlijk niets op het toneel brengt dat werkelijk beangstigend is. Ik bedoel, het is vast erg vreemd om een perfecte dubbelganger van jezelf te zien, maar ik kan me gewoon niet voorstellen dat je er zo compleet van flipt als iedereen in deze film doet. Zodra die zwangere vriendin de dubbelganger van haar vriendje ziet resulteert dat in blinde paniek en eindeloze huilbuien, maar er is gewoon niet echt iets aan de hand. Dat gevoel bleef ik de hele tijd houden, dat er niet echt iets serieus loos was.
Ben ik er te nuchter voor? Iemand met hetzelfde uiterlijk betekend voor mij niet dat die ander ook hetzelfde is als jou, iets wat de film ondersteunt door de twee Gyllenhaals andere karakters te geven. Als de twee zich echt als elkaar zouden gedragen en gelijke levenslopen hadden gehad was het wellicht akeliger geweest, maar nu is er geen reden tot paniek. Om dan toch een gevoel van ongemak te veroorzaken moet Villeneuve zich beroepen op de soundtrack, een vreemd soort seksclub en een flauw gebruik van spinnen (nee, ik vond de slotscène echt totaal niet eng). En daar zit het probleem, het gevoel dat Villeneuve probeert op te roepen komt nauwelijks voort uit zijn hoofdonderwerp. Niet dat dit onderwerp niet interessant is, de film is continu boeiend, maar het levert uit zichzelf niet veel op en Villeneuve lijkt dat op een bijna wanhopige manier op te vangen met wat gekkigheid. In feite maakte hij gewoon een minder interessante versie van La Double Vie de Véronique, die trouwens ook qua (totaal andere) sfeer deze overtreft.
Dan zijn er nog de dubbele lagen die aannemelijk draaien om buitenechtelijke relaties, maar dit is gewoon zo'n geval waarin een surrealistische film zo'n laag alleen maar tegenwerkt in plaats van mee, omdat het niet echt natuurlijk aanvoelt. Het zal allemaal ongelooflijk persoonlijk zijn voor Villeneuve, zoals hij zelf beweerd, maar wellicht weet alleen hij waarom. Enemy is gewoon oké, meer niet.
3*
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
Dat wil niet zeggen dat het totaal niet werk. Vooral de grauwe sfeer en al helemaal de soundtrack doen goed hun werk. Het zorgt voor een nerveus sfeertje. Maar echt spannend werd het niet, omdat Villeneuve eigenlijk niets op het toneel brengt dat werkelijk beangstigend is.
Ik deel je analyse wel, alleen vond ik ook de muziek maar matig werken. Nu werd alles in de thriller sfeer gebracht door de muziek en kregen we dat nerveuze sfeertje. Volgens mij was het vooral veel benagstigender geweest als de wereld van Adam veel gewoner, rustiger, herkenbaarder, meer naturel was geweest en niet zo opgefokt door die onheilszwangere muziek.
Nog iets dat ik niet deel in je verder prima review is dat ik de rol van Gyllenhaal wel heel sterk vond werken. Als je 'de tweede' goed en wel in het verhaal krijgt heb je er al meer gezien. Zoiets. Die nuance verschillen werkte goed. En ik heb naar dat haar zitten kijken. Hoe doet hij dat toch ??
De Knip
-
- 1885 berichten
- 3681 stemmen
Sorry maar het einde is volslagen belachelijk. De spanning is wel sterk aanwzig de hele tijd, maar om nou te zeggen dat hier allemaal lagen onder zitten met zo'n abrupt einde? Heb al een beetje rondgeneusd voor verklaringen, maar niet interessant genoeg voor mij. Nee, het gaat er bij mij totaal niet in. Ik heb ook geen behoefte de film nogmaals te zien:
**1/2
LOTR-lover
-
- 937 berichten
- 908 stemmen
Ik wist van tevoren dat het een 'vage' film zou zijn, maar dat vind ik meestal juist een extra motivatie om 'm te gaan kijken. Enemy is inderdaad geen standaard productie en daagt de kijker uit om na te denken. Er zijn bij veel scènes van die momenten dat je als kijker echt even achter je oren krabt en denkt: 'Wat zie ik nu precies?' Het is een, in mijn ogen, heerlijke mindfuck en Enemy nodigt uit tot meerdere kijkbeurten, wat ik ook zeker ga doen.
Vooral na het lezen van verschillende verklaringen online heb ik mijn eigen theorie kunnen vormen. En wat is het toch fijn om eens een keer niet een hap-slik-weg kant-en-klare film voorgeschoteld te krijgen. Met als toppunt natuurlijk ook het acteerwerk van Jake Gyllenhaal wat Enemy naar een nog hoger niveau tilt dan het al is door het plot.
4,5*
9/10 (IMDB)
tattoobob
-
- 8198 berichten
- 2567 stemmen
Ff laten bezinken....snapte hem niet helemaal....
Daarom begin ik met 4 sterren want hij maakte al zeker een super indruk op me..terwijl het kwartje nog niet eens is gevallen 
Koerok
-
- 1196 berichten
- 1422 stemmen
Ik vond de 25 min. durende uitleg in de YouTube-video waar Seamus hier naar verwijst meer dan overtuigend. Ik vond het vooral prettig dat het allemaal tenminste uit te leggen valt, dus dat het niet vervalt in puur absurdisme, wat bij Lynch nog wel eens het geval is (als ik ergens een hekel aan heb...).
Ik heb 'm in eerste instantie niet helemaal gesnapt, maar met de uitleg erbij vond ik het toch wel een redelijk sterke film. Een 3.5.
Het laatste nieuws

'Outlander'-serie 'Blood of My Blood' snel te streamen op HBO Max

Avonturenfilm 'Seven Years in Tibet' is binnenkort te vinden in het Netflix-aanbod

Mysteryklassieker 'The Da Vinci Code' met Tom Hanks vrijdagavond op televisie

Mysteryfilm 'Identity' van James Mangold verdwijnt binnenkort van Netflix
Bekijk ook

Donnie Darko
Mystery / Drama, 2001
4.059 reacties

Prisoners
Thriller, 2013
682 reacties

Marketa Lazarová
Drama / Romantiek, 1967
37 reacties

Fail Safe
Drama / Oorlog, 1964
16 reacties

Incendies
Drama / Mystery, 2010
368 reacties

Al-Mummia
Drama / Mystery, 1969
8 reacties
Gerelateerde tags
gebaseerd op boekontrouwsymbolismprofessorparanoianachtmerriezwangerschapspidertoronto, canadadelusionsurrealismegeestesziektedream sequencedoppelgängeracteurdouble identitylynchian subconscioustoronto a24
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








