Pi (1998)
Genre: Thriller / Sciencefiction
Speelduur: 84 minuten
Alternatieve titel: π
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Darren Aronofsky
Met onder meer: Sean Gullette, Mark Margolis en Ben Shenkman
IMDb beoordeling:
7,3 (191.980)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 8 juni 2000
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Pi
"There will be no order, only chaos"
Een geleerde bouwt een supercomputer die vragen over het bestaan van de mensheid zou kunnen beantwoorden. Hij wordt benaderd door zowel een sekte als een belangrijk Wall Street-bedrijf.
Externe links
Acteurs en actrices
Maximillian Cohen
Sol Robeson
Lenny Meyer
Marcy Dawson
Rabbi Cohen
Devi
Farroukh
Jenna
Jenna's Mom
Mrs. Ovadia
Reviews & comments
K. V.
-
- 4363 berichten
- 3768 stemmen
Opmerkelijk kun je deze film op z'n minst noemen: Een zwart-wit film, drum & bass muziek en dan nog eens een vreemd verhaal. Het is dus wel even wennen aan de film.
'k heb de film dan toch uitgekeken, maar vond toch dat er meer had ingezeten. Het zal toch bij een keer blijven denk 'k.
Het deed me een klein beetje denken aan The Number 23, omdat hij ook zo obsessief met dat nummer bezig is. Al zou 'k dan eerder The Number 23 aanraden, omdat deze veel meer toegankelijk is voor het grote publiek.
Jimske
-
- 231 berichten
- 477 stemmen
Prachtige muziek in de film, die je wel een apart gevoel geeft. Verder deed me de montage erg veel denken aan zijn latere film Requiem for a dream. Het eerste deel kon ik goed pruimen, daarna begon het wat langdradig aan te voelen, iig ik kon men aandacht niet altijd bij houden. Denk dat de film me dan ook niet altijd even zeer kon boeien. ik ga voor de middenmoot hier, en verhoog met een halfje voor de aparte mooie muziek doorheen de film. 3*
SPT
-
- 433 berichten
- 3237 stemmen
Een bijzonder samenspel van beeld en geluid maakt deze film tot een uitzonderlijk kunstwerk, dat mij van de eerste tot de laatste seconde wist mee te slepen.
Semantisch vond ik de film zeer sterk. Het werk is werkelijk doordrenkt met symbolen. De gulden snede alsmede de getallen phi en pi houden de wetenschap al duizenden jaren bezig. De film is uiteraard fictie, maar dan wel hele mooie fictie.
SandLover
-
- 205 berichten
- 138 stemmen
Zo, wat een film dit. Hopelijk wordt deze na herziening steeds beter.
JTV-kijker
-
- 1066 berichten
- 2017 stemmen
Een film die een geweldige duistere sfeer weet te creëren met zeer veel symboliek. Een aantal stijlkenmerken zie je nog regelmatig in zijn latere films terugkomen. Toch best knap dat hij deze film gerealiseerd heeft met een budget van slechts 60.000 dollar. Als in de laatste scène dat meisje met een rekentoestel aan Max vraagt hoeveel 748 gedeeld door 238 is. Max weet niet meer dat de uitkomst 3,14 enz. is. Op de één of andere manier maakte dat de film wel af. 
Dreiecke
-
- 2768 berichten
- 902 stemmen
Ja, de cirkel is tenslotte rond 
Misschien vind je (of anderen) dit of dit als achtergrond ook wel interessant. De 216 letters van de gezochte naam bestaat o.a. uit 72 groepjes van 3 letters en dit zijn tevens de namen van 72 engelen of intelligenties. En in een andere ons bekende godsdienst komen die 72 drievoudigheden bv ook voor maar worden ze anders genoemd. Als je wilt valt er veel uit deze film te halen en kun je ermee verder speuren.
Spiekercoen
-
- 326 berichten
- 1450 stemmen
Aanstaande zondagmiddag is Pi te zien in 't Hoogt in Utrecht in het kader van de reeks Cult & Klassiekers.
gauke
-
- 9852 berichten
- 13069 stemmen
Een onafhankelijke, mysterieuze, duistere, inventieve, intensieve science fiction thriller over de persoonlijke worsteling van een man, die geïnteresseerd is in patronen en deze overal ziet. Een film die de scheidslijn aftast tussen genialiteit en gekte en vragen verbindt over God en oneindigheid. Het gebruik van zwart-wit leidt tot een dromerige sfeer. Ik blijf een hekel houden aan irritante beweeglijke camera's.
Nicolage Rico
-
- 20220 berichten
- 2364 stemmen
Wiskunde is voor mij een ver-van-mijn-bed-show, maar tegelijkertijd erg intrigerend.
Pi is een intelligente film, met een duidelijke vinger van Aranofsky en zijn vriend Mansell; fijne editing en een heerlijke score (+ soundtrack), al is het niet geheel de sfeer die me ligt.
Waar Aranofsky zich hierna mee ging bemoeien, ligt meer in mijn straatje - zijn heerlijke climaxen na schitterende cinema boordevol prijsscènes, met veel naargeestige trekken.
Desalniettemin is Pi zeker niet ongeslaagd. De paranoia van Max komt sterk tot uiting (achtervolging!) en het einde krikt het cijfer wat omhoog.
Ruime 3* en, net als alle andere Aranofky's, alleen kans op verhoging bij herziening.
3bdelilah
-
- 103 berichten
- 742 stemmen
Vanavond even kijken hoor, ben wel benieuwd naar deze film. Jammer dat 'ie geen 3,14 sterren op Moviemeter heeft.
Duurt wel erg kort met 84 minuten, alleen komedie no-brainers zijn gemiddeld zo kort. Vanwege het interessante verhaal mocht 'ie van mij wel het dubbele zijn, maar eerst zien natuurlijk.
3bdelilah
-
- 103 berichten
- 742 stemmen
Net gezien en had er eerlijk gezegd wel meer van verwacht. Qua spanning zit het wel goed, maar voor de rest kon het me weinig boeien. Vond het ook nogal een anticlimax aan het einde, verwachtte meer een twist. Ik ben dan ook een "domme kijker", ik wil dingen uitgekauwd zien als ik films kijk en verder zoek ik op het gebied van thema's ook erg weinig zelf achter een film.
Trouwens: nogal een blunder halverwege op 27:20. Je hoort verzen van de Koran als Max voor het eerst die supermarkt binnengaat.
Op zich normaal, maar aangezien er alleen joden en totaal geen moslims voorkomen in de film ga ik ervan uit dat Aronofsky verzen van de Thora wilde gebruiken. Arabisch en Hebreeuws klinken ook best op elkaar, zijn beiden Semitische talen.
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Schitterende kleine, volstrekt eigenzinnige film.
Mag zich in het rijtje scharen van andere 'American independent' juweeltjes als Heat and sunlight, Stranger than paradise, Laws of gravity en Clean, shaven.
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16349 stemmen
Heat and sunlight, .
Die titel ken ik niet - gaat maar eens op de lijst.
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Zou ik zeker doen.
Heat and sunlight won overigens de Grand Jury Prize op het prestigeuze Sundance Film Festival in 1988.
Ik geloof dat Pi niet veel later diezelfde eer ten deel viel...
beavis
-
- 6627 berichten
- 14795 stemmen
Die titel kende ik ook nog niet!
misschien mag Rob Tregenza met zijn films ook nog in dat rijtje??
ook nog niets van gezien en er ontbreekt ook nog wel wat van em op MM, maar wel een US independent waar ik héél benieuwd naar ben...
McSavah
-
- 9960 berichten
- 5268 stemmen
misschien mag Rob Tregenza met zijn films ook nog in dat rijtje??
ook nog niets van gezien en er ontbreekt ook nog wel wat van em op MM, maar wel een US independent waar ik héél benieuwd naar ben...
Tijd dus om Inside/Out toe te voegen beavis!
beavis
-
- 6627 berichten
- 14795 stemmen
Tijd dus om Inside/Out toe te voegen beavis!
moet eerst het juiste moment eens gaan vinden om die te kijken, nog "even" geduld 
mjk87 (moderator films)
-
- 14518 berichten
- 4516 stemmen
Eindelijk eens deze Pi gezien - waarom zijn sommige films toch zo lastig legaal verkrijgbaar? Het was het wachten gelukkig wel waard.
Een zwart-wit film, en bijna letterlijk deze keer. Wiskunde is een exacte wetenschap, zonder echt grijze gebieden zoals in psychologie, geschiedenis of rechtsgeleerdheid wel bestaan. Hoogstens onontgonnen gebieden, dat wel. En ook deze film toont weinig grijs. Lichte vlakken zijn vaak wit, donkere vlakken vrijwel altijd tegen het zwarte aan. Daar helpen kledij (van de joden) of metrostations als decor ook aan mee, maar ook overbelichting en onderbelichting die zo af en toe langs komt. Tezamen met veel close-ups geeft dit een heel benauwend beeld.
Ook de score van Mansell is uitstekend (en hij met een kleine cameo, leuk!) die perfect bij de leefwereld van Cohen past. Niet vaak wordt hoofdpijn zo goed door beeld en geluid getoond als hier. Je voelt het zelf gewoon. Dat komt ook door het intrigerende spel van Gullette als autistisch persoon (lijkt me): intens en overtuigend. Ook de bijrollen van Sal (vooral hij) en de jood worden heerlijk ingevuld.
Waar Aronofsky de mosterd vandaan haalde voor Requiem en Black Swan is heel duidelijk. Technisch zowel zijn snelle montage (die overigens nooit verwarrend wordt zoals bij veel slechte actiefilms wel gebeurt), de bodycam en het tonen van hallucinaties, maar ook plekken als Coney Island en de metro van New York. Dit is dus niet enkel een bijzondere film maar ook een goedkope blauwdruk voor die twee andere meesterwerken. En dan te bedenken dat deze film slechts $ 60.000 kostte. En toch ziet het het fantastisch uit. Wellicht zelfs door de goedkope materialen is het heerlijk smoezelig. Daarnaast een aardige inhoud over wiskunde dat voldoende brengt om naast het audiovisuele de film interessant te maken. Alleen tegen het einde zakt de film iets in, dus net geen absolute topscore. Verdiend 4,5*.
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Mag zich scharen in het rijtje fantastische, originele en creatieve lowbudget debuut films, naast Following, Stranger than paradise en Clean, shaven.
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Ik had er zeker aan gedacht ze allebei te noemen, uiteraard zelfs, maar ik wilde geen te lange opsomming neerpennen.
Maar bedankt voor de aanvulling nonetheless!!
McSavah
-
- 9960 berichten
- 5268 stemmen
Ik refereerde eigenlijk aan een gelijkaardige post van je op 3 oktober
Heb die twee films toen ook aan mijn te zien lijstje toegevoegd 
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Bedankt.
(Ik word echt oud, geloof ik...)
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Veel mensen zullen er precies het tegenovergestelde van denken, maar ik vond dit eerlijk gezegd de minste van Aronofsky. Al zijn andere films zijn stuk voor stuk ongelooflijk sterke drama’s, maar hier komt dat gevoel niet op me over. Aronofsky komt dan wel met een interessante stelling aanzetten, maar nergens wordt het goed onderbouwd en dan blijft voor mij alleen het verhaal van een wiskundige met migraine over. Punt is wel dat het visueel erg sterk wordt neergezet. Bijna volledig zwartwit, zoals wiskunde ook daadwerkelijk is, maar dan met minimale tinten grijs om het in ieder geval kijkbaar te maken. Ik kan er weinig anders van maken dat het visuele deel er voor gezorgd heeft dat ik de film afgekeken heb. Daar is in elk geval de hand van een meester te zien. Ook de manier waarop een migraine wordt verbeeld is verbluffend. Die soundtrack maakt het helemaal af, al kan ik ook helemaal niets met de overige muziek. Pi is absoluut een unieke ervaring, maar niet diegene die ik had gehoopt.
Shinobi
-
- 4305 berichten
- 2550 stemmen
Ik had deze film al een tijdje op m'n pc staan, maar nooit echt de behoefte gehad om 'm te zien, maar het moest er dus ooit van komen en ik moet zeggen dat het me reuze is meegevallen.
Een erg fascinerende doch bizarre film met een zeer beklemmend sfeertje doordat het in zwart-wit is, de ietwat drukke montering en de pompende soundtrack. De obsessie die Max heeft wordt door deze middelen dan ook goed in beeld gebracht.
Daarnaast is dit echt een film voor de wiskunde freaks met alle formules en theorieën die voorbij komen, zelf kende ik er wel een paar. Maar dat de Thorah gebaseerd is op cijfers wist ik nog niet.
Dikke 3,5 sterren.
%%%%%%
-
- 2543 berichten
- 1234 stemmen
Op dit moment is PI de beste film van wat ik van Darren Aronofsky heb gezien, maar met o.a. The Fountain , The Wrestler en in de toekomst respectievelijk Noah (2014) verwacht ik ook dat het nog een tijdje de beste van Aronofsky zal blijven. Wat een heerlijke abstract film is Pi geworden.
De film begint al heerlijk trippend met de harde beats, de zwarte/witte filters en de energieke/speelse montage wordt er een nihilistische leegte gecreëerd over een man die ontzettend getalenteerd is met cijfers en dat tot een vloek degradeert en tenslotte tten onder aan zal gaan. Op zich kan Aronofsky al zeer boeiend een aftakeling van iemands leven in beeld brengen (ik weet niet of je daar zo blij mee moet zijn ) maar goed hij heeft daar toch talent voor. Maar met Pi maakt hij toch de minst toegankelijkste, indrukwekkendste en bovenal de beste.
De wereld die hij creëert in Max zijn hoofd of daarbuiten is fascinerend en boeiend. De regie is hallucinerend. De film is zit daarbij ook nog eens zo vol met detail en andere kleine details waardoor je bij iedere kijkbeurt weer nieuwe boodschappen of invalshoek krijgt, want er wordt voor de kijker hier niks voorgekauwd je moet zelf op ontdekkingstocht. Het wiskundig gedeelde wordt als kapstok gebruikt de ware boodschap of moraal zit ertussen in.
Ondanks dat de film vol zit met cijfers en je zelf er niks mee hebt is deze film zeker een aanrader.
Potentiele top 10 materiaal.
$40.0000.- heeft dit meesterwerk maar gekost.
jippie2010
-
- 2613 berichten
- 8101 stemmen
Wow! Zwaar onder de indruk van deze film.
Heb nu geen tijd om een fatsoenlijke mening en onderbouwing te geven,
maar deze film komt zeker in mijn top 10!
*5.0
jippie2010
-
- 2613 berichten
- 8101 stemmen
In een zoektocht naar controle probeert Max het leven te verklaren door op een wiskundige manier het bestaan te vatten in terugkerende patronen.
Hij probeerd via deze patronen het leven te vatten, grip op de wereld te krijgen, maar hij verliest zichzelf in dwangmatigheden die hem drijven naar een aan psychotische grenzende gemoedstoestand. Wanneer hij dicht bij een antwoord lijkt te zijn eindigd zijn zoektocht in het bovennatuurlijke. Hoewel deze uitkomst totaal haaks staat op zijn eerdere kijk op het leven, durft hij het gevoel om zelf controle te hebben op te geven, wat hem de rust geeft die hij eigenlijk zocht.
Minken
-
- 668 berichten
- 494 stemmen
Derde kijk beurt nog iets beter geworden, weer nieuwe dingen ontdekt. Soundtrack 
Het laatste nieuws

Bijzonder veel series verlengd: zit jouw favoriet er ook tussen?

Dit is de ultieme kijkvolgorde voor alle Marvel-films tot 2026

Netflix voegt in maart 'The Invisible Man' toe: waar kijk je de horrorfilm nu?

WOII-klassieker 'A Bridge Too Far' over slag bij Arnhem zondag op televisie
Bekijk ook

Requiem for a Dream
Drama, 2000
3.074 reacties

Magnolia
Drama, 1999
1.554 reacties

Mulholland Dr.
Mystery / Thriller, 2001
2.984 reacties

Oldeuboi
Drama / Misdaad, 2003
830 reacties

Lost Highway
Thriller / Mystery, 1997
855 reacties

Blue Velvet
Thriller / Mystery, 1986
751 reacties
Gerelateerde tags
new york cityhackermathematicianparanoiahelixheadachechaos theorymigraine mathematicskrankzinnigheidgeniuscomputer chip math genius
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.






