

Dekalog, Dwa (1988)
Genre: Drama
Speelduur: 57 minuten
Alternatieve titels: Dekalog II / Decalogue II / Dekalog 2
Oorsprong:
Polen
Geregisseerd door: Krzysztof Kieslowski
Met onder meer: Krystyna Janda, Aleksander Bardini en Olgierd Łukaszewicz
IMDb beoordeling:
7,8 (5.526)
Gesproken taal: Pools
Releasedatum: 2 maart 1990
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Amazon Prime
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Dekalog, Dwa
"Thou shalt not take the name of the Lord thy God in vain."
Een wat oudere dokter wordt benaderd door vrouw met aan gecompliceerd verzoek. Haar man is zwaar ziek en kan sterven en zij is zwanger van iemand anders. Als haar man sterft wil ze het kind houden. Maar niet als hij overleeft. De dokter zit met dit verzoek in zijn maag. Zijn antwoord heeft invloed over het leven en dood van mensen. Mag hij voor god spelen?
Externe links
Video's en trailers
Reviews & comments

mister blonde
-
- 12387 berichten
- 5311 stemmen
Zo lastig is het toch niet? De dokter zegt 'ik heb mij eigen god' De vrouw antwoord; 'een private god?' Dat is natuurlijk de achilleshiel van de film. De scene waarna hij liegt over de progressie van haar man, wordt hij zelfs als een soort duivel afgebeeld. Hoe hij gestraft wordt (wat volgens mij niet het belangrijkste is van Dekalog) is natuurlijk indirect.
Sterke film vooral in de tweede helft. Maar goed dat het niet te lang duurt (gezien de speelduur ook) voordat de veel betere tweede helft begint. Wat traag, maar alweer erg boeiende thematiek. 3,5 sterren. Komende 8 weken, nog elke week een dekalog te gaan! Je kan het nog maar tegoed hebben.

JJ_D
-
- 3757 berichten
- 1295 stemmen
De gefilmde gevoelens rond deze abortusproblematiek komen nu gedateerd over. [...] Door een gebrek aan boeiend gebleven herkenningspunten in het heden doet deze aflevering me denken aan een wegwerpproduct voor het soms weinig persoonlijke massamedium. En toch is het ook weer niet een heel erg slechte film voor op de tv.
Ik sluit me hier eigenlijk wel bij aan. Echt oninteressant is het allemaal niet, maar Kieślowski grijpt nergens echt naar de keel. Zijn personages zijn daarvoor te steriel, ze blijven, wat mij betreft, te onbewogen onder hun dagelijkse beslommeringen. Dat begrijp ik onder wat BASWAS met de (gevaarlijke) term "gedateerd" aanduidt.
Bovendien is de link met het gebod wel degelijk nogal vergezocht. Het biedt een waaier aan mogelijkheden dat Kieślowski de klemtoon verlegt naar menselijke dilemma's, en zo God naar de achtergrond doet verdwijnen, maar net als in deel 1 mis ik diepgang. In zijn 50 minuten wil de cineast het schijnbaar zo minimalistisch mogelijk houden, maar vreemd genoeg bevordert dat de inleving met de personages helemaal niet.
Toch heeft de 2e dekaloog ook zijn positieve kanten: de muziek blijft van een hoogstaand niveau, en wordt door Kieślowski meesterlijk ingepast. Ook de finale, met de wesp die uit het glas probeert te ontsnappen, kruipt de kijker in enkele seconden tijd dicht op de huid: een prachtige metafoor voor Andrzej die de glibberige handen van de dood van zich af schudt.
Kieślowski blijft dus boeien, maar echt overtuigd ben ik nog steeds niet. Op naar de volgende 'Dekalog'!
2,5*

Ik Doe Moeilijk
-
- 1145 berichten
- 197 stemmen
Volgens mij is het niet zo dat elk deel gekoppeld is aan het gebod met hetzelfde cijfer. Misschien door zelf na te denken valt er aan een deel uit de Dekaloog een gebod te koppelen, maar dat moet je zelf doen. Het was Kieslowski in deze serie niet erom te doen dat hij elk gebod op een sluitende manier aan zijn publiek zou gaan uitleggen volgens mij. Hij creeert een situatie, het is aan de kijker om binnen zijn of haar ethiek hierover na te denken. Eigenlijk wordt de kijker uitgenodigd om na te denken over de functie van ethiek in zijn leven, en over de geldigheid van een verworven denkbeeld in het algemeen. Dit is dus geen vermaak, maar een stimulans om te filosoferen, als je je hier niet van bewust bent kan het inderdaad nogal tegenvallen, de film valt niet op zich te beoordelen

JJ_D
-
- 3757 berichten
- 1295 stemmen
Dit is dus geen vermaak, maar een stimulans om te filosoferen, als je je hier niet van bewust bent kan het inderdaad nogal tegenvallen, de film valt niet op zich te beoordelen
De manier waarop jij het ziet is best interessant, maar zelfs als "stimulans" vind ik de 'Dekalog' nogal tegenvallen: Kieślowski reikt immers slechts dat verhaaltje aan, zonder filosofische franjes.
De kijker moet, zoals ik jou woorden interpreteer, initieel willen filosoferen, vooraleer de 'Dekalog' naar waarde te kunnen schatten. De stimulans moet dus uitgaan van de kijker, en zit niet in de film verweven.
Maar...ik ben aan het muggenziften.

offermans
-
- 152 berichten
- 196 stemmen
Een complexer verhaal dan deel één. Weer prachtig verfilmd en gespeeld. Net niet genoeg voor een 4.
De tweede keer deze blonde man (passant) met een expressief gezicht. Het moment van de film.

NarcissusBladsp.
-
- 1630 berichten
- 600 stemmen
Sfeervolle short story over een verrijzenis. Hij is dokter. Zij musicant. Beiden leven een individualstisch modern leven ver van de collectieve moederkerk. Zij overtreedt meer dan 1 gebod. Hij is meer agnost al heeft hij een persoonlijke god. Zij bevindt zich in een vacuüm: kiezen tussen leven of dood en speculeren op de dood van haar man. Haar ongelovig egocentrisme dwingt de arts tot een keuze. Zij speculeert, kwaadaardig, dat hij door haar keuze in gewetensnood moet komen. Hij zweert bij zijn diagnose. maar een medisch wonder is nooit uit te sluiten..
Gods Naam wordt volgens in dit parabel gesuggereerde Christelijke moraal door beide hoofdpersonen geschonden. Geloof leeft bij een( medisch) wonder.....
Veel Christelijke thema's komen samen in dit kort verhaal.
Kieslowsky:
"DEKALOOG is een poging om tien verhalen over tien, twintig personages te vertellen. Mensen die in de problemen graakt zijn vanwege nou net precies die ene omstandigheid en niks anders. Situaties die verzonnen zijn, maar in ieders leven kunnen voorkomen. Waarbij de mensen plotseling begrijpen, dat ze steeds in een kring ronddraaien, dat ze niet bereiken wat ze willen bereiken. We zijn te egoïstisch geworden. Bijna alles draait om onszelf en ons eigen behoeftes. Het lijkt er bijna op, alsof alles en iedereen naar de achtergrond is gedrongen. Voor hen, die onze naasten zijn, hebben we meestal wel aardig wat over. Maar als we alles voor ze gedaan hebben, moeten we constateren, dat we geen energie of tijd gehad hebben, om een arm om ze heen te slaan en een aardig of vriendelijk woord te zeggen. Voor gevoelens en hartstocht hebben we geen tijd meer, en daar ligt het werkelijke probleem. Het leven glijdt ons door de vingers."
[i]Ïk geloof dat ieder leven het waard is om zeer precies te worden onderzocht. Elk leven heeft zijn geheimen en drama's. De mensen praten niet over hun leven, uit verlegenheid. Ze willen niet altijd maar oude wonden openrijten of ze zijn bang sentimentel of oud te lijken. daarom zou elke film om te beginnen de indruk moeten wekken, dat het hoofdpersonage toevallig door de camera gevangen is"
"Ik geloof wel degelijk dart er een absolute toetsteen bestaat. Maar ik geloof daarbij eerder aan de God uit het Oude Testament, dan aan de Nieuwtestamentische God. De God uit het oude Testament is streng en wreed. Een God die niets vergeeft en meedogenloos gehoorzaamd aan zijn geboden eist. De God uit het Nieuwe Testament is heel genadig, een goedhartige oude man met een witte baard, die alles vergeeft. De God van het Oude Testaament geeft ons veel vrijheid en verantwoordelijkheid, houdt in de gaten hoe wij daarmee omgaan en uiteindelijk beloont of staft hij ons. Smeken of vergeven is er niet bij. Dat is consequent, absoluut en duidelijk. Dat is het principe van een absolute toetssteen. Heel nuttig voor iemand zoa;s ik, die zoekende is, die het ook niet allemaal precies weet"'
(Krzysztof Kieslowsky, in het boekje bij de verzamelbox van DEKALOOG, pag: 6 en 7, vert. Reiner Niehoff, Moskwood Media)
Verlangen naar 'Gods Bevel' zit in de strenge observatie van de twee personages en het opbouw van het verhaal. Maar vergis je niet alles speelt zich onderhuids en subtiel af. Het zit hem in de kleine bijna vanzelfsprekende dingen. (de Wesp!) De moraal blijkt past echt op het eind. De personages worden niet direct moralistisch veroordeeld maar door de voortgang van de gebeurtenissen uiteindelijk op hun (Oud Testamentische) plaats gezet. De vruchten van "Boom des Levens" en "Boom der Kennis" worden met Gods beslissende zwaard verdedigd...zoals Genesis 'ons' leert.
Door het realisme en haarscherpe spel en sfeer (muziek!) is het een film die, als Christelijke Parabel, veel meer verdiend dan het stempel: "wegwerpprodukt".

The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen
Interessante quote van Kieslowski die NarcissusBladsp. hierboven aanhaalt. Kennelijk is Kieslowski dus meer een liefhebber van de God uit het oude testament. Laat ik zeggen dat ik het niet bepaald met hem eens ben, want in die verhalen zou ik God allereerst omschrijven als een soort wrede dictator (een beschrijving waar ik waarschijnlijk geen gelovige blij mee maak). Laat dat nou net mijn kritiek zijn op de eerste Dekalog: God, als die er werkelijk is in dat verhaal, handelt te hard. Ik kan weinig met dergelijke visies. Hopelijk gaat dat niet tegenstaan in de rest van de Dekalogen.
In deel 2 was God nergens te bekennen. Ik wist vooraf niet om welk gebod het ging en toen ik er zojuist achterkwam was ik nog niet veel wijzer. Ik denk dat ik nu wel snap in welk opzicht dit ging over het verkeerd gebruiken van de naam van God. De dokter mag geen Godsoordeel voeren (voor God spelen is Gods naam nogal verkeerd gebruiken) en hij doet dit dan ook niet, maar liegt in plaats daarvan. De vrouw wordt er wellicht niet gelukkiger van, maar de dokter redt wel twee mensenlevens. Best een interessante invalshoek en het eindigt niet met een straf. Maar verder is dit wel een erg droge film. Het duurt een hele tijd voordat het eindelijk lijkt te beginnen en het wil maar nooit écht op gang komen. De personages zijn weinig boeiend en het geheel voelt te koud en afstandelijk aan. Gelukkig is er één grootse scène en dat is die waarin die wesp het glas limonade uitklimt. Een simpele metafoor voor onwaarschijnlijke wederopstanding, maar erg mooi uitgevoerd. Het redt de film een beetje.
2,5*
P.S. IMDb plaats Dekalog niet meer als tien aparte films op de site, maar nu als één film, of eigenlijk een tv-serie. Gaat MovieMeter het voorbeeld volgen?

NarcissusBladsp.
-
- 1630 berichten
- 600 stemmen
Ik geloof niet in een goddelijke toetsteen, maar zoals Kieslowski ze in de eerste twee film uitwerkt vind ik bijzonder mooi en sfeervol gedaan. The One Ring noemt de personages weinig boeiend kil en afstandelijk.....maar die onderhuidse spanning tussen de twee personages is juist voor mij daarom boeiend: zeker als je in je achterhoofd de Christelijke waarden houdt.... (waar je niet mee eens hoeft te zijn).
Ironie is, zonder Kieslowski dat lijkt te bedoelen, dat de regisseur de eigenlijke God is als strenge observator en heerser van het plot.
Ik hoop dat MovieMeter het zo laat....het zijn afzonderlijke films ondanks de overkoepelende thematiek.

Spetie
-
- 38582 berichten
- 5287 stemmen
Het tweede deel uit de Dekalogreeks is toch wel een stuk minder dan zijn voorganger. Het verhaaltje is iets minder boeiend en Kieslowski brengt het ook allemaal net wat minder over. De film komt ook wat langzaam op gang deze keer. Het acteerwerk is verder wel goed, vooral de dokter speelt overtuigend. De laatste 5 minuten zijn overigens ook erg sterk en zorgen ervoor dat het slechts een krappe onvoldoende wordt, i.p.v. een wat dikkere. Erg mooi om te zien hoe de man uiteindelijk weer ontwaakt, terwijl de vwesp in het glas met de limonade bezig is. Vooral de stilte is mooi en de beeldtaal zegt dan ook meer dan genoeg. Hopelijk is deel drie weer een stukje beter.
2,5*

Baggerman
-
- 10566 berichten
- 7925 stemmen
En misschien kan iemand me de volgende dingen helpen ophelderen?:
- Waarom wilde de dokter meer van Dorota weten over haar concert?
- Waren de aardbeien soms vergiftigd door Dorota? Toen ze ze meenam was haar man half comateus en vroeg zijn zaalgenoot om ze te laten staan, 'hij eet ze later wel op!'
Later in de film loopt Dorota door de ziekenhuisgang naar de kamer van haar man, vanwaaruit een lijk wordt afgevoerd (de zaalgenoot?). Dorota ziet dat en rent op een drafje naar de zaal.
Later kan de bij of wesp niet uit de aardbeien klimmen (prachtig shot trouwens!).
- Waarom kon ze sowieso niet het kind geboren laten worden? Was ze soms met een neger vreemdgegaan? Of was haar man steriel??? Ze had toch kunnen doen of het ZIJN kind was?
- Wat heeft haar man eigenlijk voor ziekte?? Kanker? En waarom herstelt hij zo plotseling?
Iemand?

Spetie
-
- 38582 berichten
- 5287 stemmen
De dokter hield in ieder geval van dezelfde soort muziek, daarom was hij ook in haar concert geinteresseerd.
De andere vragen kan ik ook niet duidelijk beantwoorden, dat blijft enigszins vaag moet ik toegeven.

NarcissusBladsp.
-
- 1630 berichten
- 600 stemmen
Baggerman mist de Katholieke pointe van deze dekalogische parabel. Zijn paraktische vragen gaan veelal voorbij aan de Christelijke dilemma's: het gaat om de gewetensvragen van beide hoofdpersonen. Zo doet b.v. de aard van de ziekte niet direct ter zake. De ernst van de kwaal is wel van belang....
Miischien is de Christelijke spanning vooral daarom onderhuids gezien het tijdstip waarop deze film gemaakt is: voor de val van de muur. Maar voor mij is juist dat het aantrekkelijke ervan.

kuk
-
- 641 berichten
- 674 stemmen
Hoewel het verhaal mij iets minder in de ban hield dan deel 1, toch weer een uiterst sterk Dekaloog episode. Langzaam komen de ontwikkelingen die de personages meemaken op gang en tegen het einde worden met enkele wonderschone shots de dilemma's steeds krachtiger duidelijk.

Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
Redelijk opvolger, maar toch wat minder dan het eerste deel. Vooral omdat de euthanasie/abortus kwestie voor mij gevoelsmatig te gedateerd is. Heb wat dat betreft allang een standpunt verworven en wist mij dus niet zo te beroeren. Kieslowski doet er ook iets te lang over to the point te komen. Bardini is geweldig.

Montorsi
-
- 9601 berichten
- 2251 stemmen
Ondanks de mooie symbolische kracht van het verhaal toch op elk vlak iets minder dan het eerste deel. Vooral omdat het muzikaal minder is en het verhaaltje wat minder weet te pakken.
3.5*

Malick
-
- 9014 berichten
- 0 stemmen
Je zult de naam van de Heer, je God, niet misbruiken, want de Heer zal diegene niet ongestraft laten, die Zijn naam misbruikt.
[...]
De resterende minuten zijn in ieder geval wel boeiend, maar de connectie met het bovenstaande gebod is wel ERG mager. En wordt dit tweede gebod uberhaupt wel overtreden door de dokter? En zo ja? Wat is zijn straf dan?
Lees dit even door:


Ramon K
-
- 13576 berichten
- 0 stemmen
Lees dit even door:

Uh.... je quote een bericht van me dat ik 14 (!) jaren geleden op MM heb gezet net na afloop van de film. No offense; het zal allemaal wel. Op Dekalog I na, heb ik geen enkele film uit die reeks herzien. En ik kan me ook niet voor de geest halen hoe en waarom die films een connectie met een bepaald gebod hebben
Je zou zo maar in alles gelijk kunnen hebben, maar ik ga me echt niet meer in de materie verdiepen.


Malick
-
- 9014 berichten
- 0 stemmen
Je begon er als eerste over dus het leek me wel gepast om jou te quoten. Vandaar.

tbouwh
-
- 5587 berichten
- 4830 stemmen
De kern van de film was voor mij: gij zult uw specialist niet tot god maken. En zo zit je wel degelijk ook op de nek van dat tweede gebod. Zij vertrouwt haar arts op haar woord en vraagt hem inderdaad te zweren.Dat aardse vertrouwen vindt uiteraard geen doorgang - het maakt de film an sich functioneel voorspelbaar.
Pre- en sequels

Dekalog, Dziesiec
1989
21 reacties

Dekalog, Jeden
1988
58 reacties

Dekalog, Trzy
1988
20 reacties

Dekalog, Cztery
1988
11 reacties

Dekalog, Piec
1988
20 reacties

Dekalog, Szesc
1988
22 reacties

Dekalog, Siedem
1988
11 reacties

Dekalog, Osiem
1988
22 reacties

Dekalog, Dziewiec
1988
17 reacties
Het laatste nieuws

Thriller 'The Last Boy Scout' met Bruce Willis morgenavond te zien op televisie

Het slechtlopende Viaplay krijgt lucht dankzij kapitaalinjectie: 'Liggen goed op koers'

Tim Burton rondt opnames van 'Beetlejuice 2' af

Warner Bros. deelt veelbelovende trailer van 'Mad Max'-prequel 'Furiosa' met Chris Hemsworth en Anya Taylor-Joy
Bekijk ook

Nuit et Brouillard
Documentaire / Historisch, 1956
27 reacties

The Sparks Brothers
Documentaire / Muziek, 2021
6 reacties

Dekalog, Jeden
Drama, 1988
58 reacties

Dekalog, Piec
Drama, 1988
20 reacties

Trois Couleurs: Rouge
Drama / Romantiek, 1994
142 reacties

Krótki Film o Milosci
Drama / Romantiek, 1988
24 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes | Publishing Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
Social media
Realtimes | Publishing Network
- Registreer |
- Contact ons |
- Over ons |
- Adverteren |
- MovieMeter Films Wiki |
- Series Wiki |
- Algemene voorwaarden en privacybeleid |
- Consent wijzigen |
- RSS Feeds |
- API

© 2023 MovieMeter B.V.