Irréversible (2002)
Genre: Drama / Thriller
Speelduur: 97 minuten / 86 minuten ('Irréversible - Inversion Intégrale')
Alternatieve titel: Irréversible - Inversion Intégrale
Oorsprong:
Frankrijk
Geregisseerd door: Gaspar Noé
Met onder meer: Monica Bellucci, Vincent Cassel en Albert Dupontel
IMDb beoordeling:
7,3 (160.920)
Gesproken taal: Frans
Releasedatum: 1 augustus 2002
On Demand:
Bekijk via Prime Video
Bekijk via CANAL+
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Irréversible
"Time destroys everything."
Twee vrienden, Marcus en Pierre, zijn in Club Rectum op zoek naar een persoon met als bijnaam 'de lintworm'. Marcus is blind van woede en Pierre onderneemt vruchteloze pogingen om de wraaklust van Marcus te temperen door op hem in te praten. Waarom Marcus zo obsessief op wraak uit is blijft vooralsnog onduidelijk.
Externe links
Acteurs en actrices
Alex
Marcus
Pierre
The Tapeworm
Man
Stéphane
Fistman
Mick
Mourad
Layde
Video's en trailers
Reviews & comments
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Beetje off-topic maar omdat het in de discussie past:
Details omtrent Michael Powell en diens geschade reputatie na het onbegrepen Peeping Tom zijn terug te vinden in de docu The Eye of the beholder die als bonus op de dvd van Peeping Tom te vinden is (op mijn versie in elk geval).
En ik denk dat Irréversible ook door veel mensen onbegrepen wordt omdat zij schijnbaar niet door de oppervlakte (het expliciete geweld) heen kunnen of willen prikken en dus de onderliggende boodschap c.q. bedoeling van de makers missen. Maar ja, zo ontstaat natuurlijk een controverse en daarmee voer voor heftige discussies, zullen we maar zeggen...
brabusRUS
-
- 1628 berichten
- 2810 stemmen
Deze film kun je beter niet kijken op een zonnige zaterdag? Of maakt het niks uit?
SaNDuTjE
-
- 1434 berichten
- 3241 stemmen
Ongeacht de dag en het weertype zul je er na het kijken gegarandeerd niet vrolijker op worden.
Ben benieuwd wat je er van vond 
brabusRUS
-
- 1628 berichten
- 2810 stemmen
Wat een topper. Het is inderdaad geen vrolijke film, maar wel een erg vermakelijke. Het eerste halfuur was wel even wennen met het beeld dat telkens rondjes draait. De film nodigt je in deze 30 min zeker uit om verder te kijken, en je wilt weten waarom Marcus zo boos is. Als je eenmal de oorzaak weet van de agressie, blijft de film nog steeds erg interessant, en krijg je de aardige en zachte kant te zien van Marcus. Het enige wat ik niet echt interessant vond was de metro-scene. Die was een beetje vermoeiend en duurde iets te lang, maar kwam wel erg authentiek over.
De film heeft een hele aparte sfeer. Mede door het aparte camera en kleuren gebruik heeft de film een interessante donkere sfeer.
De acteer prestaties waren ontzettend goed. Cassel was ongelooflijk goed. Vooral op de party was hij heel geloofwaardig als iemand die helemaal onder de drugs zit. Ook Belluci was erg goed. Ik heb veel respect voor haar door de bekende verkrachtings-scene. Lijkt mij niet makkelijk om zo'n zware scène uit te voeren. Maar ook in de rest van de film was zij erg goed.
Zeker een aanrader.
4.0*
Ferdydurke
-
- 1353 berichten
- 854 stemmen
Ook Belluci was erg goed. Ik heb veel respect voor haar door de bekende verkrachtings-scene. Lijkt mij niet makkelijk om zo'n zware scène uit te voeren.
Even met de kont omhoog, da...
Starmaster501
-
- 882 berichten
- 174 stemmen
Onzin, zo dacht ze er niet over. Er staan een aantal interviews op youtube waarin ze het over heeft. Kijk die maar 
Ferdydurke
-
- 1353 berichten
- 854 stemmen
Is dat zo? Ik kan in de gauwigheid maar één youtube-interview vinden, en dat spreekt het citaat (naar ik meen een onderdeel van een wat groter interview met ook Noé) uit de Volkskrant niet echt tegen. Geef maar een linkje, als je wilt; ik wil wel weten of Ockhuysen de boel uit z'n duim heeft gezogen, of dat ie in de maling is genomen (of dat Bellucci maar wat in de rondte kletst en elke keer wat anders vertelt; dat kan natuurlijk ook).
DwarreI
-
- 1170 berichten
- 1371 stemmen
We hebben het hier wel over professionele acteurs. Dat een dergelijke scene moeilijk is om als toeschouwer aan te zien maakt het niet per se ook emotioneel zwaar om als acteur te spelen. De bewuste scene is uiteraard volledig gechoreografeerd, geoefend zonder camera erbij en tijdens het opnemen waarschijnlijk meerdere malen halverwege afgebroken en overnieuw geschoten. De acteurs hebben zich tijdens hun voorbereiding op een dergelijke scene heus wel verplaatst in de emotionele gemoedstoestand van hun rol. Dat een acteur op het moment van filmen zelf niet echt meer met de emotionele ervaring van haar rol als slachtoffer bezig maar eerder met het fysieke acteerwerk wat wij op het scherm te zien krijgen lijkt me niet minder dan logisch. Wat het in dit geval niet minder overtuigend over doet komen, gewoon vakwerk dus.
Loefa
-
- 62 berichten
- 143 stemmen
Wat een verschrikkelijk verhaal dat zo verschrikkelijk tot zijn recht komt door deze film. Irreversible is een meesterwerk maar wel een meesterwerk dat je niet snel een tweede keer opzet.
De tedere en leuke scenes maken de gewelddadige scenes extra bruut. Die tederheid naar het einde van de film is zo mooi maar ook zo erg omdat je weet wat gebeuren gaat.
Ook de totale gekte, de reacties van Marcus en Pierre die zo goed in beeld en geluid zijn gebracht en heel het sfeertje: die huiskamer van dat appartement, dat feestje en Monica natuurlijk 
Maar ja.... gelukkig vernietigt de tijd alles? Dus ook dit trauma? Kan ik het zo begrijpen?
DwarreI
-
- 1170 berichten
- 1371 stemmen
De tijd zal ooit zelfs jouw gedachten hierover gaan vernietigen, berust je daar maar in 
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Ja, morgen of overmorgen vergaat de wereld en dan is zelfs geschiedenis verleden tijd....
puckb96
-
- 1849 berichten
- 0 stemmen
Al iets bekend over een mogelijke blu-ray uitgave?
maxroelofs
-
- 2838 berichten
- 1659 stemmen
Ja, morgen of overmorgen vergaat de wereld en dan is zelfs geschiedenis verleden tijd....
Onzin.
Fortune
-
- 4316 berichten
- 2772 stemmen
Inderdaad dat is pas in december ergens, we hebben nog even de tijd..
Ste*
-
- 2072 berichten
- 1387 stemmen
Herzien. Nog steeds een goede film, hoewel ik nu niet meer begrijp dat hij (meteen) in mijn top 10 terechtkwam. Het is niet echt een van mijn favorieten, ik kijk hem ook niet vaker ofzo.
Ik vind de vorm waarin de film gegoten is nog steeds geweldig, en ook het acteerwerk is lovenswaardig, alleen de kijkervaring (en dan zeker de eerste helft) is niet echt heel leuk (hoewel dat het verkeerde woord is), laat staan een tweede keer, als de verrassing eraf is.
Twijfel of ik hem ook met een halve punt zal verlagen. Ik vind het een goede en speciale film, maar een echt warm plekje in mijn hart heeft hij toch niet kunnen veroveren, is mijn conclusie na een jaar en na herkijk.
4 - 4,5*
Motato
-
- 61 berichten
- 1681 stemmen
Het eerste deel van de film is bijzonder indrukwekkend. De eerste scene is visueel heel interessant en bijzonder rauw. Tot aan de verkrachting scene vond ik het echt heel sterk en was ik benieuwd hoe de film zich verder ging ontwikkelen.
Helaas, vanaf dat moment kakte de film enorm in en werd er een poging gedaan om de karakters beter zich te laten ontwikkelen, maar dat vond ik niet nodig. Zeker niet omdat ze niets meer ondernamen. Het kabbelde een beetje voort met her en der een hele makkelijke verwijzing naar de dingen die (chronologisch gezien) nog moesten gebeuren. Dit vond ik wel heel makkelijk en voegde ook niets toe. Het verhaal was al halverwege de film verteld.
Jammer, want de rauwe beelden en het camerawerk in combinatie met geluid zorgde voor een hele sterke, ongemakkelijke en beklemmende opening die gaandeweg steeds minder werd. 3 sterren.
Bla
-
- 769 berichten
- 2146 stemmen
Ik zette deze op met een aantal vrienden en ik moest hem na 10 minuten onder dwang af zetten. Eén iemand ging bijna over zijn nek en de rest voelde zich opeens zo depressief dat we we ervan af zagen. Gelukkig had ik hem eerder al eens bekeken want het blijft een supergoede film.
nathalie26
-
- 3 berichten
- 1 stemmen
Als iemand zo'n klappen krijgt van een brandblusser, ligt die volgens mij
niet met enkel een plakker op zen hoofd in de ambulance????
voor de rest vond ik het wel een goede film die me wel bijbleef!!
JDSsmetje
-
- 6568 berichten
- 2313 stemmen
Als iemand zo'n klappen krijgt van een brandblusser, ligt die volgens mij
niet met enkel een plakker op zen hoofd in de ambulance????
nathalie26
-
- 3 berichten
- 1 stemmen
Oke nu kan ik helemaal niet meer volgen.
Als ik het goed begrijp begint de film eigenlijk met het einde.
Als in de eerste scene Marcus wordt afgevoerd en in de tweede scene dood wordt geslagen met een brandblusser, klopt de volgorde toch niet meer??
of zijn het nu twee verschillende personen?
wilofski
-
- 202 berichten
- 575 stemmen
Zoals al vermeld is de film sterk tot de scène in de tunnel, waarna alles een beetje in mekaar zakt. Op zich is er niets mis met de gezellige scènes tegen het einde, maar het einde zelf vind ik maar een beetje flauwtjes.
Het acteerwerk is wel puik, zelden beter gezien. Alles is ook wel sterk in beeld gebracht, chapeau daarvoor!
Het eerste deel is wel niet voor zwakke zieltjes en mensen die niet goed tegen bewegende beelden kunnen.
Zeker wel een aanrader denk ik, maar niet echt eentje die ik opnieuw ga zien.
Vooral omdat het begin/einde nu al gekend is...
Ik snap eigenlijk niet waarom dat de chronologie zo volledig omgekeerd is, in het begin was dat nog wel leuk en verrassend, maar na een tijd had je het wel al een beetje door. En moest het een logische tijdlijn geweest zijn denk ik niet dat de film minder goed geweest zou zijn.
Denk dat ik 3,5* ga geven.
wilofski
-
- 202 berichten
- 575 stemmen
Oke nu kan ik helemaal niet meer volgen.
Als ik het goed begrijp begint de film eigenlijk met het einde.
Als in de eerste scene Marcus wordt afgevoerd en in de tweede scene dood wordt geslagen met een brandblusser, klopt de volgorde toch niet meer??
of zijn het nu twee verschillende personen?
In die eerste scène wordt marcus idd afgevoerd, maar zijn gezicht is nog heel. Dus hij is sowieso al niet dood. Als je de scène erna (chronologisch dus eerder gebeurt) een beetje goed gevolgd hebt zie je dat die lintworm Marcus' arm breekt, waarna Pierre de lintworm zijn kop in mekaar timmert met een brandblusser.
De film gaat ook constant terug in de tijd, voor als je het niet door moest hebben.
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
@ wilofski...
Dat was niet de Lintworm wiens hoofd werd ingeslagen. Als je goed kijkt is de Lintworm wel een van de omstanders die verlekkerd toekijkt naar het gevecht maar het 'slachtoffer' is 'zomaar iemand' die in gevecht raakte met Marcus.
Dat maakt het alleen maar des te wranger: de Lintworm ontloopt zijn straf alsnog....
SaNDuTjE
-
- 1434 berichten
- 3241 stemmen
Zoals al vermeld is de film sterk tot de scène in de tunnel, waarna alles een beetje in mekaar zakt. Op zich is er niets mis met de gezellige scènes tegen het einde, maar het einde zelf vind ik maar een beetje flauwtjes.
Het acteerwerk is wel puik, zelden beter gezien. Alles is ook wel sterk in beeld gebracht, chapeau daarvoor!
Het eerste deel is wel niet voor zwakke zieltjes en mensen die niet goed tegen bewegende beelden kunnen.
Zeker wel een aanrader denk ik, maar niet echt eentje die ik opnieuw ga zien.
Vooral omdat het begin/einde nu al gekend is...
Ik snap eigenlijk niet waarom dat de chronologie zo volledig omgekeerd is, in het begin was dat nog wel leuk en verrassend, maar na een tijd had je het wel al een beetje door. En moest het een logische tijdlijn geweest zijn denk ik niet dat de film minder goed geweest zou zijn.
Denk dat ik 3,5* ga geven.
Het sterke van deze film is juist het schrijnend contrast tussen het eind en het begin, dus om dat nou 'flauwtjes' te noemen geeft eerder aan dat je het niet als één geheel hebt ervaren. Dat het niet chronologisch wordt verteld is de kracht van het idee omdat je in dit geval als kijker weet wat hun te wachten te staat terwijl je op pijnlijke wijze ziet dat ze als maar gelukkiger worden. Uiteraard was het minder sterk geweest wanneer het wel chronologisch was maar daarom heeft Noé juist hiervoor ook gekozen.
Gerelateerd nieuws

Vijf films buiten het horrorgenre die evengoed als griezelijk beschouwd kunnen worden

Vijf goed beoordeelde films die voor opschudding zorgden

Amazon Prime Video voegde deze week onder meer deze titels toe

Vijf van de beste meest verontrustende films ooit gemaakt
Bekijk ook

La Haine
Drama / Misdaad, 1995
818 reacties

Ônibus 174
Documentaire, 2002
37 reacties

Bara no Sôretsu
Drama, 1969
37 reacties

Al-Mummia
Drama / Mystery, 1969
8 reacties

Dancer in the Dark
Muziek / Drama, 2000
393 reacties

Enter the Void
Drama / Experimenteel, 2009
1.318 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.











