• 15.814 nieuwsartikelen
  • 178.383 films
  • 12.228 series
  • 34.008 seizoenen
  • 647.645 acteurs
  • 199.107 gebruikers
  • 9.378.044 stemmen
Avatar
 
banner banner

Blade Runner (1982)

Sciencefiction / Thriller | 117 minuten
3,75 3.422 stemmen

Genre: Sciencefiction / Thriller

Speelduur: 117 minuten

Alternatieve titel: Blade Runner: The Final Cut

Oorsprong: Verenigde Staten / Verenigd Koninkrijk

Geregisseerd door: Ridley Scott

Met onder meer: Harrison Ford, Rutger Hauer en Sean Young

IMDb beoordeling: 8,1 (874.275)

Gesproken taal: Engels, Duits, Kantonees, Japans en Hongaars

Releasedatum: 11 november 1982

Plot Blade Runner

"Man has made his match...now it's his problem."

Los Angeles, 2019: Rick Deckard (Ford) is een 'Blade Runner': een politieagent die ingezet wordt om 'replicants' (androïden) uit te schakelen, omdat onze planeet na een gewelddadige opstand verboden terrein is voor hen. Hij wil eigenlijk stoppen, maar moet z'n baantje weer oppakken wanneer vijf replicants een ruimteschip kapen en terugkeren naar de Aarde.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van VoorDeFilm

VoorDeFilm

  • 43 berichten
  • 0 stemmen

De beste science-fiction film ooit. Waarom?

Hierom:

VoorDeFilm: Blade Runner, The Final Cut (1982 - 2015) - YouTube


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Of toch de beste sinds 2001: ASO.


avatar van mjk87

mjk87 (moderator films)

  • 14535 berichten
  • 4519 stemmen

Jaren terug eens gezien en niet helemaal overtuigd, maar het werd toch weer eens tijd dat ik naar Amsterdam ging dus direct maar een voorstelling in Eye meegepakt waar deze in zaal 1 draaide met het grote scherm. Als je deze films immers ziet, dan toch maar op groot scherm en met fatsoenlijk geluid; op dat punt verdient deze het absoluut.

Want audiovisueel is deze film overdonderend, met een fantastische noir-look maar dan in de toekomst geplaatst, vol zielloze wolkenkrabbers en waar de zon nooit schijnt en het altijd regent. Dat kan goedkoop lijken, maar Scott weet wel verdomd goed waar hij zijn camera moet plaatsen om interessante composities te krijgen. Daarnaast is de lichtinval gewoon prachtig, de beelden van Aziatische eettentjes bij neonlicht erg sfeervol en past de muziek van Vangelis hier echt uitstekend bij. Het is ook opvallend hoe weinig gedateerd de film eruit ziet, anders dan een 2001 of Scott's eigen Alien, waarvan veel duidelijk was dat die films nu al enkele decennia oud zijn. Het production design in deze Blade Runner heeft behoudens een enkel apparaat een bepaalde tijdloosheid. Overigens was het wel beter geweest de film in 2119, desnoods 2219 te tonen, maar storen doet dat het niet dat wij nu slechts vier jaar van de tijd van de film afzitten.

Maar goed, het is wel een vrij lege huls allemaal. Een mooie huls om te zien, maar leeg niettemin. Deze film lijkt soms volledig style over substance, waarbij die inhoud ergens in het proces vergeten lijkt te zijn Als we Deckard zien in zijn eentje, een zoveelste fles whiskey leegdrinkend, of fastfoodbami haalt op de markt, dan is dat niet om te tonen wat voor een eenzame man dat is, maar het moet vooral sfeer geven van een vervelende toekomst. Overal in de film zie je mogelijkheden tot een mooie karakterschets (al is Ford daar dan weer niet de acteur naar), tot kritiek op modernisering, levensvragen over wat echt is en niet et cetera. Maar nergens komt dat er echt uit. Dan helpt ook al niet mee dat de plot ook niet veel voorstelt. Ford krijgt het allemaal vrij simpel voor elkaar om de Replica's op te sporen, dus ook op dat punt weet de film nergens spannend te worden. En zoals de hele film me eigenlijk niets doet.

Dat alles is zonde, want puur op uiterlijk krijgt de film de volle mep. Maar ja, innerlijk is ook belangrijk hè? 3,0* blijven staan.


avatar van Basto

Basto

  • 11958 berichten
  • 7413 stemmen

Toch wel jammer dat je zelfs bij herziening mist dat het juist de bedoeling is om Deckard's karakter vlak en ontoegankelijk te houden. De eenzame scenes draaien dan ook niet enkel om sfeer, maar zetten juist het karakter neer. de grote vraag van de film is immers: hoe menselijk is hij? Wat mij betreft overtreft de substance de sfeer ruimschoots. Nog steeds de beste AI film ooit.


avatar van mjk87

mjk87 (moderator films)

  • 14535 berichten
  • 4519 stemmen

Basto schreef:
karakter vlak en ontoegankelijk te houden.


Ook dat kan een karakterschets opleveren, maar zelfs dat kwam maar niet uit de verf. Net als die vraag die je stelt die de film blijkbaar stelt, dat komt ook eigenlijk niet over. Of je hebt ineens tientallen voorbeelden waarin Scott duidelijk de menselijkheid van Ford als punt neemt. Maar behoudens de vraag van Rachael of hij zelf weleens die test heeft gedaan heb ik dat niet gezien.


avatar van horizons

horizons

  • 5688 berichten
  • 2406 stemmen

Basto schreef:
Toch wel jammer dat je zelfs bij herziening mist dat het juist de bedoeling is om Deckard's karakter vlak en ontoegankelijk te houden. De eenzame scenes draaien dan ook niet enkel om sfeer, maar zetten juist het karakter neer. de grote vraag van de film is immers: hoe menselijk is hij? Wat mij betreft overtreft de substance de sfeer ruimschoots. Nog steeds de beste AI film ooit.

Op gebied van AI is het recente Ex Machina toch al een stuk beter dan Blade Runner.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

mjk87 schreef:

Maar ja, innerlijk is ook belangrijk hè?

Uiteraard! Vandaar dat hij vandaag zo hoog staat aangeschreven en wordt de inhoud zo vaak besproken. Goh, de film is ondertussen 33 jaar oud, als het een lege huls was dan kraaide er al lang geen haan meer naar.


avatar van mjk87

mjk87 (moderator films)

  • 14535 berichten
  • 4519 stemmen

Vrij lege huls schreef ik dan ook, niet lege huls. Typisch een film waar heel veel potentie in zit, en blijkbaar worden daar talloze essays over geschreven en flink over gediscussieerd, maar als je heel eerlijk naar de film kijkt komt dat in de film zelf helemaal niet zo goed naar voren.

En allicht is de term 'vrij lege huls' dan niet helemaal zuiver, eerder de Smart met trekhaak (wil veel, kan weinig, vrij naar Youp van 't Hek)


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Ik weet niet of je een rijkere ervaring als oneerlijk mag beschouwen. Ik heb ooit eens een bespreking gelezen waarin de schrijver zei dat de film zo leeg of betekenisvol is als de kijker zelf wilt. Ik moet zeggen dat ik eigenlijk heel goed begreep. De film geeft de eerste aanzet maar laat het meeste aan de kijker over. Persoonlijk hou ik daar wel van. Liever zo dan dat de karakters het in onze plaats doen.


avatar van Basto

Basto

  • 11958 berichten
  • 7413 stemmen

horizons schreef:

(quote)

Op gebied van AI is het recente Ex Machina toch al een stuk beter dan Blade Runner.

Ja inhoudelijk is dat een goed verhaal, maar qua filmische kwaliteiten staat die nog niet in de schaduw van de schaduw...

Na ruim 30 jaar is Bladerunner nog steeds state of the art.


avatar van horizons

horizons

  • 5688 berichten
  • 2406 stemmen

mjk87 schreef:

Vrij lege huls schreef ik dan ook, niet lege huls. Typisch een film waar heel veel potentie in zit, en blijkbaar worden daar talloze essays over geschreven en flink over gediscussieerd, maar als je heel eerlijk naar de film kijkt komt dat in de film zelf helemaal niet zo goed naar voren.

En allicht is de term 'vrij lege huls' dan niet helemaal zuiver, eerder de Smart met trekhaak (wil veel, kan weinig, vrij naar Youp van 't Hek)

Dat is een beetje het zelfde als wat bij 2001 aan de hand is: er wordt meer diepgang aan de film toegekend dan er eigenlijk in zit. Nu heeft blade runner wel meer inhoud dan 2001.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Dat is nou net waarom deze films net als kunst fungeren. Je kan de inhoud en de betekenis van kunst niet letterlijk meten. Veel hangt af van de waarnemer. Als film mensen aanzet tot denken en filosoferen - 2001: ASO en Blade Runner zijn daar toch uitgesproken voorbeelden van - dan komt dat door de wisselwerking tussen de waarnemer en 'inhoud'. Kunst als spiegel voor de ziel. Wat jij er in ziet is uiteindelijk het belangrijkste.


avatar van Respekked

Respekked

  • 6286 berichten
  • 1229 stemmen

Halfje erbij na herziening op grote scherm. Qua sfeer en muziek komt t allemaal beter tot zijn recht, maar blijf moeite hebben met Ford en Hauer. Poppen scène richting t einde blijft wel de beste van de film!


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Respekked schreef:

Halfje erbij na herziening ... blijf moeite hebben met Ford en Hauer.

Werkelijk? Voor mij zonder enige twijfel hun beste en mooiste rollen ooit.


avatar van de grunt

de grunt

  • 4336 berichten
  • 1576 stemmen

Hauer is indrukwekkend, hoewel hij me in Nighthawks meer is bevallen, omdat zijn accent daar meer passend is. Evengoed schmiert hij er in Ridley Scott's kunstwerk naar hartenlust én met verve op los. Ford doet naar mijn mening niks bijzonders, maar als een film iconische status bereikt, is vaak alles ineens goed. Ik zie hem veel liever in Witness. Een rol met nuance.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Evengoed schmiert hij er in Ridley Scott's kunstwerk naar hartenlust én met verve op los. Ford doet naar mijn mening niks bijzonders

Een prachtig contrast. De één (Hauer) haalt werkelijk alles uit de kast terwijl de andere "niks" doet en toch overeind blijft. Dat moet je kunnen. Als Blade Runner vandaag zou worden gemaakt dan zou Ford zich ongetwijfeld schuldig maken aan overacting (veel met zijn vinger poken, allerlei grimassen trekken, grote gebaren met z'n armen maken). De Deckard op het einde van de film is niet meer dezelfde. De geleidelijke overgang van hard, cynisch en levensmoe tot bijna zacht, bezield en vastberaden is een mooie, subtiele metamorfose. Zelfs zijn stem klonkt met plotseling met emotie.

Ik denk niet dat de internationale wereld zich Rutger Hauer zal herinneren voor Nighthawks. Daarvoor is het karakter veels te stereotiep voor. Dat was gewoon 'evil' zonder enige diepgang.

... maar als een film iconische status bereikt, is vaak alles ineens goed.

Zou kunnen, maar ik was al fan van Blade Runner fan in 1982, lang voor de iconische status.


avatar van Montorsi

Montorsi

  • 9716 berichten
  • 2378 stemmen

Je favoriet in de bioscoop is altijd een mooie beleving. Ook al kun je elk scene wel dromen... wat is het geluid toch ook fantastisch. Kan hem nog wel 100x zien.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Over bioscoop gesproken, ik was niet blij met die laser projectie in Antwerpen maar wat me ook opviel was dat er van de groene-blauwe tint (zoals we die kennen van The Final Cut op Blu-ray) niks meer te zien was. Was dat bij jullie ook zo? Misschien hebben we hier weer met een andere versie te maken.


avatar van Montorsi

Montorsi

  • 9716 berichten
  • 2378 stemmen

Het is toch ook een andere (nieuwe opgepoetste) versie van the final cut?


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Een opgepoetse FInal Cut? Was dat dan nodig? Ik heb er nog nooit van gehoord.

The Final And Ultimate Cut?


avatar van de grunt

de grunt

  • 4336 berichten
  • 1576 stemmen

AC1 schreef:

Als Blade Runner vandaag zou worden gemaakt dan zou Ford zich ongetwijfeld schuldig maken aan overacting (veel met zijn vinger poken, allerlei grimassen trekken, grote gebaren met z'n armen maken).

Dit zeg je mooi. Dan krijgen we een The Fugitive achtige presence; veel trekjes met de mond. Zijn overacting cv puilt aardig uit, inderdaad.

AC1 schreef:

Ik denk niet dat de internationale wereld zich Rutger Hauer zal herinneren voor Nighthawks.

De kenners wel

Het fascinerende is juist dat hij zo ijzig kalm en 'leeg' speelt. Een échte, gewetenloze psychopaat. Edward Fox kon dat ook in The Day of the Jackal. De Hauer van Blade Runner gooit echter alle registers open en is 180 graden omgekeerd. Dit maakt hem tot een van de beste.

AC1 schreef:

Zou kunnen, maar ik was al fan van Blade Runner fan in 1982, lang voor de iconische status.

Sloeg deze niet in als een bom in '82 ?


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

de grunt schreef:

Sloeg deze niet in als een bom in '82 ?

Helemaal niet! De film werd heel lauw ontvangen destijds. Negatieve kritiek en mond-tot-mond reclame hebben ervoor gezorgd dat de film zowaar een flop werd. In de loop van de jaren '80 hebben veel mensen de film (her-)ontdekt op home entertainment (BR was een tijd lang de best verkochte video). Toen de Director's Cut uitkwam was de publieke opinie helemaal veranderd. Vele recensenten spraken toen van een film die z'n tijd 10 jaar voorop was. De meeste fans hebben de film meerdere keren moeten zien vooraleer ze fan werden.


avatar van Karl van H.

Karl van H.

  • 2812 berichten
  • 2256 stemmen

AC1 schreef:

Over bioscoop gesproken, ik was niet blij met die laser projectie in Antwerpen maar wat me ook opviel was dat er van de groene-blauwe tint (zoals we die kennen van The Final Cut op Blu-ray) niks meer te zien was. Was dat bij jullie ook zo? Misschien hebben we hier weer met een andere versie te maken.

Dat viel me ook al op: qua kleur had de bioscoopversie meer weg van de Director's Cut dan van de Final Cut. Ik dacht al dat ik me de laatste verkeerd herinnerde, maar blijkbaar toch niet.


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Dat is precies wat ik dacht maar toen zag ik geen kabels zag hangen boven de spinner wist ik dat het toch The Final Cut moest zijn. Alle veranderingen waren aanwezig behalve die groene of blauwe tint.


avatar van horizons

horizons

  • 5688 berichten
  • 2406 stemmen

Scott dus nog steeds niet klaar met z'n cuts lijkt het dan wel. The Finally final cut?


avatar van Montorsi

Montorsi

  • 9716 berichten
  • 2378 stemmen

AC1 schreef:

Een opgepoetse FInal Cut? Was dat dan nodig? Ik heb er nog nooit van gehoord.

The Final And Ultimate Cut?

Er staat me iets van bij dat dit weer een heruitgave was van het BFI?

Vraag me anders af waarom hij nu dan weer in de bios draait als het dezelfde versie is als met het 25-jarige jubileum.


avatar van de grunt

de grunt

  • 4336 berichten
  • 1576 stemmen

AC1 dank voor de info.

Montorsi schreef:

Er staat me iets van bij dat dit weer een heruitgave was van het BFI.

Klopt


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

De BFI organiseerde de release in de U.K. vanwege hun sci-fi festival.


avatar van Montorsi

Montorsi

  • 9716 berichten
  • 2378 stemmen

Oke dus in principe is dit dezelfde versie als 8 jaar terug?


avatar van AC1

AC1

  • 5775 berichten
  • 909 stemmen

Dat lijkt mij het meest waarschijnlijk.