Genre: Misdaad / Drama
Speelduur: 119 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Tony Kaye
Met onder meer: Edward Norton, Edward Furlong en Fairuza Balk
IMDb beoordeling:
8,5 (1.263.878)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 12 mei 1999
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot American History X
"Some Legacies Must End."
Danny Vinyard is een tiener die helemaal onder invloed staat van zijn oudere broer, de skinhead Derek. Wanneer Danny op school een enthousiast verslag maakt over Hitlers 'Mein Kampf', stelt het schoolhoofd hem voor de keus, of een opstel schrijven over zijn broer Derek, of van school getrapt worden. Dereks haat tegen andere rassen vloeit voort uit de moord op zijn vader. Derek sluit zich aan bij een bende en belandt in de gevangenis voor moord. Weer vrij is Derek veranderd. Hij wil een aantal mensen een lesje leren, waaronder zijn eigen broertje...
Externe links
Acteurs en actrices
Derek
Danny
Doris
Davina
Seth
Stacey
Sweeney
Murray
Cameron
Dennis
Video's en trailers
Reviews & comments
donnie darko
-
- 6140 berichten
- 2823 stemmen
Herzien, en hij is me dit keer nog veel beter bevallen als de eerste keer. Het is en blijft gewoon een prachtige film rond neonazi's.
Edward Norton speelt de rol van zijn leven, en één van de beste die ik ooit heb mogen aanschouwen. Voor de rest staat ook de rest van de cast goed te acteren.
Het verhaaltje is niet vlekkeloos, maar is zeker goed en de muziek is formidabel.
Hoogtepunten:
avondeten en de scene waarin hij opgepakt wordt
4* wordt 4.5*, en dat omdat hij in de gevangenis iets te rap een goed mens wordt
wannas
-
- 10 berichten
- 96 stemmen
Dit is echt een onwijs mooie film!!!
Je gaat er echt bij nadenken, wat er tussen de mensen speelt!!!
Maar het is ook echt een super zielige film, ik heb er bij moeten huilen, en heb met mijn hand voor mijn mond gezeten!!
we hadden het in de klas gekeken, en bij de meeste liepen de tranen over hun wangen!!
zeker een 5 waard!!
us_raider
-
- 2034 berichten
- 0 stemmen
Dat had ik dus wel, en dat is ook de reden dat ik deze film 4,5* geef en niet 5*.
De neo-nazi's die dit een goede film vinden interpreteren het ook zo. Het lijkt me dat dit niet de bedoeling van de film is, en wat wel de bedoeling is is dat de film zo wordt opgevat als Phooze doet. Maar dit is niet goed genoeg gedaan waardoor er veel mensen denken dat negers vaak slecht zijn en het neo-nazisme begrijpelijk is.
Daarnaast vond ik de gevangenis-situatie ook een minpuntje. Je zag eigenlijk alleen de nazi's en de kleurlingen. Ik had liever gehad dat er allemaal verschillende groepjes waren, waaronder de nazi's en de 'brothers'
En die nazi's waren allemaal kaal, mogen ze in die gevangenis zo vaak naar de kapper?

Al met al een uitstekende film al hadden de gevangenis-situatie en het slot iets beter uitgewerkt mogen zijn.
Remi
-
- 6720 berichten
- 0 stemmen
Tony Kaye Regisseur... damn is dat geen Nazi ??
Omdat hij op de foto kaal is..? 
JJ_D
-
- 3815 berichten
- 1344 stemmen
Omdat hij op de foto kaal is..? 
Hij kijkt ook alsof hij er net 1 gemold heeft... 
JJ_D
-
- 3815 berichten
- 1344 stemmen
Ik vind dat hij er wel schattig opstaat 
Ben je zelf een nazi ofwat? 
felix89
-
- 124 berichten
- 0 stemmen
Weinig accurate film over een onwaarschijnlijk plot van iemand die zomaar zijn ideologie in de steek laat?
Zwaar overschatte film, 1 erbij voor het acteerwerk van Norton als nationalsocialst.
helemaal mee eens!
Anarchist
-
- 497 berichten
- 607 stemmen
helemaal mee eens!
ik ook!..maar ik gaf hem toch 2.5* voor de entertainmentwaarde
Rob82
-
- 60 berichten
- 722 stemmen
Sommige acteurs (actrices) zie je gewoon in TE veel films, je kunt ze dan bijna niet meer serieus nemen of goed inleven omdat je nog het vorige typetje voor je hebt.
Edward norton blijf ik toch als een halve nazi beschouwen door deze topprestatie in american history X (was ook de eerste film die ik zag met hem in de hoofdrol). Als je kijkt naar zijn andere films denk ik af en toe nog steeds dat die tattoo nog steeds op z'n chest staat, maar goed.
kortom..blijft een overtuigende film 4,5 *
Anarchist
-
- 497 berichten
- 607 stemmen
Edward norton blijf ik toch als een halve nazi beschouwen door deze topprestatie in american history X (was ook de eerste film die ik zag met hem in de hoofdrol). Als je kijkt naar zijn andere films denk ik af en toe nog steeds dat die tattoo nog steeds op z'n chest staat, maar goed.
kortom..blijft een overtuigende film 4,5 *

NKyou
-
- 3081 berichten
- 747 stemmen
En ik dus helemaal niet! Ik zie hem juist als de gast die hij is nadat ie uit de gevangenis is.
MarjoleinM
-
- 148 berichten
- 295 stemmen
Hahaha....gelukkig kan ik zeggen dat ik hem los zie van al zijn rollen. En áls: dan is zijn personage in 25th hour bij mij toch nog het meest blijven hangen!
Remi
-
- 6720 berichten
- 0 stemmen
Ben je zelf een nazi ofwat? 
Nee, maar het was meer sarcastisch bedoelt... 
Drs. DAJA
-
- 4355 berichten
- 4515 stemmen
Het verhaal is orgineel. Een neonazi die wordt opgepakt en gebeterd uit de gevangenis komt. Ik vind ook dat er mooi word ingegaan op zijn veranderingen. Het is namelijk een slimme jongen die eerst nadenkt over zijn standpunten. de simpele boodschap "make peace not war" komt ondanks dat ie een beetje cliché is toch nieuw en goed uit de verf, ook het einde is een sterke en onverwachte verandering.
Het acteerwerk vind ik buitengewoon goed, Derek komt heel vredig en normaal over. Alsof hij goed over zijn daden nadenkt, toch doet hij veel dingen in de film die de sympathie voor hem breken. Dit alles buitengewoon geloofwaardig. Danny speelt ook erg goed, en zeer realistisch. Ook niets dan goeds over de rest van de cast.
De tregie vond ik erg goed. flashbacks in zwart wit geeft hem wat extra's. Het camerawerk is ook heel erg goed, zo neem ik de "diner-scene" die vanaf de chaos heel mooi en "slordig" gefilmd wordt waardoor deze vreemde situatie heel bedreigend en realistisch over komt.
Deze film bevat informatie, een belichting van een andere kant over veel voorkomende problemen in de maatschappij. Zoals bij "Wir Kinder Vom Bahnhof Zoo" en "Gegen Die Wand".
4.5 sterren
Peter1989
-
- 1 berichten
- 38 stemmen
Deze film dient met de hoogste score beloont te worden, en wel om het volgende:
- het is een anti-nazi/white power/rassendiscriminatie film
- de film pleit voor tolerantie en respect, en doet dit ook nog is op een zodanig pakkende manier dat het nergens prekerig en zweverig wordt.
- men laat duidelijk zien aan de doelgroep waar deze film voor bedoeld is(namelijk ongeveer 14-19, naar mijn mening de leeftijd waarop je meer open staat voor dit soort dingen) dat alle ideeën van de neo-nazi`s zijn gebaseerd op onvolledige gegevens/zwart-wit zicht op gebeurtenissen/ éénduidige berichten van de media enz.
-het lukt de regiesseur om een soort van illusie te creeren in het 1e deel, op sommige momenten dan. Ik voelde soms een soort van symphatie met Derek, en had bewondering voor zijn kracht(niet alleen lichamelijk)/moed Hij durft het voortouw te nemen. Maar dit gezegd hebbend, realiseer ik me dat vlak na zo`n moment gelijk een moment van desillusie volgde, of later in de film. Je realiseert je opeens hoe belachelijk de ideaelen van die club zijn. Je krijgt door dat de meesten zelf geen idee hebben waar ze voor staan, en ze hebben totaal geen gevoel voor realilteit. Aan de andere kant, was dit maar in alle gevallen van Nazisme zo. Er zullen altijd mensen als
die ene leider van de beweging zijn(ik ben even zijn naam kwijt) die de "domme" massa ophitsen, als je dat zo mag noemen. Om mij heen zie ik snel radicaliserende jongeren, van mijn leeftijd. Ik vraag me het volgende af: zijn de geschiedenislessen zo slecht op school tegenwoordig? Zijn we het zo snel vergeten? De laatste keer dat iemand met soortgelijke idealen aan de macht kwam, was het gevolg 6-9 Miljoen rassenmoorden. Is dit wat deze jongeren willen? Ik weiger het te geloven.
ps: sorry van deze preek, dit moest me echt even van het hart na het zien van deze film. 
ivg1
-
- 46 berichten
- 186 stemmen
Ondanks het feit dat het verhaal nogal simplistisch is (en wat ongeloofwaardig) een prachtfilm dankzij de briljante acteerprestatie van Edward Norton. Spijtig dat hij niet meer films maakt.
LaCaméraStylo
-
- 266 berichten
- 368 stemmen
Ik zag gister weer zo'n tsjernobil hoofd fietsen die dat antisemitische liedje uit deze film op z'n mobiel aan het draaien was. Ik had echt de neiging om hem iets aan te doen, maar de vraag is of je daar iets mee opschiet.
Ik vond dit een hele goede film, jammer dat al die kale leeghoofden de film verkeerd interpreteren.
X__Liesjj
-
- 329 berichten
- 586 stemmen
Echt een goede film,alleen wel een kut einde omdat Danny dood werd geschoten
ivg1
-
- 46 berichten
- 186 stemmen
Politieke discussie verwijderd.
Wel, wel ruikt exact naar Totalitair, enggeestig en Intolerant gedrag. Mensen die niet dezelfde mening als jij en peter1989 zijn toegedaan de mond maar snoeren.

Enkel omdat men verder nadenkt, niet voor een populistische, pseudo-intellectuele benadering opteert en zich niet bedient van cliches en political (IN)correctness.
Het is typererend dat de (linkse) strekking die de onverdraagzaamheid van extreem rechts aanklaagt zo intolerant is wanneer men alludeert naar het gevaar van de sectaire houding van de Islam.
Beiden zijn verfoeilijk.
BTW, dit is een politiek getinte film en het thema onverdraagzaamheid (van gelijk welke hoek ook) is zeer actueel. Dus bijgevolg... 
Anarchist
-
- 497 berichten
- 607 stemmen
ivg1
1. zgn. linkse politiek en mensen met een linkse ingesteldheid zijn 2 compleet verschillende dingen
2. deze film had even goed over een islamextremist of een gangsta-from-the-hood kunnen gaan,de film gaat over het zwart-wit denken en blinde (generaliserende) haat en hoe haat en geweld alleen maar meer haat en geweld met zich voortbrengen
dat deze dingen niet goed worden uitgewerkt in deze film is een andere zaak,de film benaderd de zaak zeer simplistisch en tevens ook onrealistisch en doorgrondt de kern van de zaak niet en had op mij praktisch geen impact
het lijkt me ook dat deze film vooral wordt gewardeerd door zijn thema dan door de uiteindelijke uitwerking hiervan(+ kuddegedrag),ok hij is boeiend en visueel zeker in orde..maar overtuigen deed 'm zeker niet
Gerelateerd nieuws

'American History X' verschijnt morgenavond (7 april) op TV: 'Dit is zo'n film die in mijn ogen niet beter kon'

De veelgeprezen 'American History X vanaf deze week ook te zien op HBO Max: 'Een meesterwerk'

Geprezen misdaadfilm 'American History X' vanavond (2 augustus) te zien op televisie

Deze drie klassiekers worden zeer binnenkort van Netflix verwijderd
Bekijk ook

The Shawshank Redemption
Drama, 1994
7.379 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Schindler's List
Oorlog / Drama, 1993
2.113 reacties

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








