Genre: Misdaad / Drama
Speelduur: 119 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Tony Kaye
Met onder meer: Edward Norton, Edward Furlong en Fairuza Balk
IMDb beoordeling:
8,5 (1.262.921)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 12 mei 1999
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot American History X
"Some Legacies Must End."
Danny Vinyard is een tiener die helemaal onder invloed staat van zijn oudere broer, de skinhead Derek. Wanneer Danny op school een enthousiast verslag maakt over Hitlers 'Mein Kampf', stelt het schoolhoofd hem voor de keus, of een opstel schrijven over zijn broer Derek, of van school getrapt worden. Dereks haat tegen andere rassen vloeit voort uit de moord op zijn vader. Derek sluit zich aan bij een bende en belandt in de gevangenis voor moord. Weer vrij is Derek veranderd. Hij wil een aantal mensen een lesje leren, waaronder zijn eigen broertje...
Externe links
Acteurs en actrices
Derek
Danny
Doris
Davina
Seth
Stacey
Sweeney
Murray
Cameron
Dennis
Video's en trailers
Reviews & comments
lykathea
-
- 1872 berichten
- 684 stemmen
Apart, al meerdere malen bekeken, maar nog nooit hier op moviemeter gestemd. Dan vandaag, na een herziening dan toch maar definitief een mooi cijfertje hier plaatsen.
Tony Kaye moet meer maken, want alhoewel hij deze film niet beschouwd als de zijne, is het toch zijn manier van tonen die de film zo schrijnend maakt. Lake of Fire is zijn échte meesterwerk, overigens.
Davidus
-
- 648 berichten
- 947 stemmen
Waarom zou dat? Derek, de grote broer krijgt het op z'n geweten, dus het laat goed zien wat voor gevolgen zijn keuze heeft. Als zijn broer geen skinhead was, was zijn broertje dat waarschijnlijk ook niet. Dan was hij op school niet vermoord...
Ja, maar volgens deze redenering zou je bijna gaan denken dat het vermoorden van zijn broertje gerechtvaardigd is. In feite is zijn broertje nog relatief onschuldig en heeft nog niet veel aktiefs gedaan.
Het vermoorden van mensen is vele malen verwerpelijker dan het hebben van verwerpelijke ideeen. Daarom is het zo wrang dat juist dat broertje vermoord wordt; deze laffe daad kan juist als een bevestiging worden gezien door die racisten dat de zwarten laffe mensen zijn en minder zijn dan zij zelf.
_Moonwalker
-
- 549 berichten
- 477 stemmen
Als ik Edward Norton zie, dan bereid ik me al voor op prima acteerwerk. En hij heeft me weer niet in de steek gelaten.
Wat een prachtig film is dat. Erg goed geacteerd door Edward Norton en Edward Furlong. Zeer mooi gefilmd en mooie overgangen tussen heden en verleden.
Al zou ik een recensie van 10.000 woorden schrijven, zou ik deze film geen goed kunnen doen. Het is één van de films die je eens gezien moet hebben. Jammer dat ik zo lang heb gewacht met het kijken van deze film, want het heeft me geboeid van begin tot eind.
Respect voor Edward Norton die ik persoonlijk zie als één van de beste acteurs in de wereld.
M y r t h e
-
- 26 berichten
- 0 stemmen
Dit was echt zo'n goeie film!
Je leeft echt mee met de personages. Hoe ze overal in mee worden gesleept, dat iemand zo veel invloed op je kan hebben! Het acteerwerk was gewoon super. Edward Norton was echt gewoon geschikt voor deze rol.
Het was een heel boeiend onderwerp en vooral omdat dit ook in het echt gebeurd... Zo kijk je weer anders op het leven.
Zeker wel 5 sterren waard!
Btw. Erg jammer dat mensen spoilers schrijven. Ik bijvoorbeeld lees soms even om te kijken wat mensen van de film vinden voordat ik de film kijk. Het is erg jammer dat je dan per ongeluk bijvoorbeeld het einde in 1 keer ziet staan..
Wernertje
-
- 326 berichten
- 224 stemmen
De grote kracht van de film is zeker absoluut de acteerprestaties, maar eigenlijk naar mijn mening is de gehele film gewoon super goed. Geen standaard verhaal over een groep gefrustreerde blanken die zich zelf neo nazi's noemen en de gehele film alleen maar gaat over het constant inbeuken op vreemdelingen. Nee de film heeft een verrassend orginaal verhaal over een gezin dat verscheurt wordt door haat en ook nog eens prachtig met veel drama en emoties wordt weergegeven. Naar mijn mening is dit 1 van de betere drama films die ik heb gezien en mij eigenlijk gemende gevoelens gaf aan de ene kant had ik best sympathie en begrip voor Derek en zijn gezin en vrienden, ik kon echt mee leven en eigenlijk wel snappen hoe de haat ontstaat maar aan de andere kant kreeg ik wel een beetje walging van het idealisme van Derek en ging ik na denken dat de haat eigenlijk nergens over gaat en we allemaal mensen zijn ongeacht kleur en her komst. Misschien was dit de opzet eigenlijk wel van de film om aan het einde de mensen een gemend gevoel te geven. Norton speelt echt fantastisch en vooral indrukwekkend was de scene dat hij werd gearresteerd een mooie en vooral indruk makende scene. Ook leuk dat het verleden in het zwart wit is gefilmd en misschien niet handig om te zegen of mag ik het zegen (voor mensen die de film nog nooit hebben gezien) maar verrassend was het dat het geen happy end had. Ik heb de film zeker 10 keer gezien en hij boeide van het begin tot het eind en eigenlijk had deze film wel wat grote prijzen mogen hebben de film zit redelijk tegen een meesterwerk aan.
TMP
-
- 1891 berichten
- 1717 stemmen
Goede film. Zet het onderwerp goed neer. Met natuurlijk de gruwelijke stoeprandscène. De film is inderdaad erg moralistisch, dat maakt de film echter zeker niet slecht. Sterk acteerwerk van Edward Norton.
4*
AGE-411
-
- 10342 berichten
- 750 stemmen
Wat is er gruwelijk aan de stoeprandscène? Je ziet toch niets van bloed ofzo? 
Fortune
-
- 4316 berichten
- 2772 stemmen
Alsof het alleen maar gruwelijk kan zijn met bloed.
Het is gruwelijk omdat je hem gewoon kei hard uit ziet halen met zijn kisten.
Je een of ander krakend geluid hoort en dan die smile die Norton op zijn gezicht als hij zijn handen op zijn rug moet doen met zijn gerechtvaardigde grimas.
Seifer
-
- 805 berichten
- 356 stemmen
Wat is er gruwelijk aan de stoeprandscène? Je ziet toch niets van bloed ofzo?
Lol zet jij dan maar eens je tanden in een stoeprand, dan trap ik je wel met me volle kracht op je achterhoofd. Kom op man, je kan zelf toch ook wel inbeelden dat het pijnlijk zal zijn. 
AGE-411
-
- 10342 berichten
- 750 stemmen
Ok, mijn excuses voor vorig bericht
Alcoholrijke familiefeestjes + toch nog willen reageren op berichten = vage berichten 
Nelissuh
-
- 16 berichten
- 151 stemmen
Wat is er gruwelijk aan de stoeprandscène? Je ziet toch niets van bloed ofzo?
Een boek is ook (bijna) altijd beter dan de film, want wanneer je het je gaat voorstellen, en de details zelf moet invullen, wordt het beeld veel duidelijker en daardoor gruwelijker. Dat is m.i. hier ook gedaan, en met het gewenste resultaat.
orbit
-
- 12092 berichten
- 0 stemmen
Stoeprandscène is nog zo'n beetje het enige positieve aan de film.. inderdaad rauw en meedogenloos.. was de rest van de film maar zo 
AGE-411
-
- 10342 berichten
- 750 stemmen
Zit ik op moviemeter.NL?
Kijk 2 berichten er onder 
pride of 0318
-
- 7 berichten
- 0 stemmen
Is deze film voor slechts 12 jaar en ouder?? verbazingwekkend..
Ik hoorde dat er ook een deel 2 is weet iemand hoe die heet?
AGE-411
-
- 10342 berichten
- 750 stemmen
Is deze film voor slechts 12 jaar en ouder?? verbazingwekkend..
Ik hoorde dat er ook een deel 2 is weet iemand hoe die heet?
American History Y ?
Stephan
-
- 7890 berichten
- 1387 stemmen
Moet je de eerste 9 delen eigenlijk gezien hebben om deze te snappen?
Hans S.
-
- 65 berichten
- 0 stemmen
De meeste topfilms houden hun kracht na herziening. Bij American History X beginnen na de vierde kijkbeurt toch wel een aantal irritaties op te spelen. De eindscene is toch wel erg zwak geacteerd door Norton, die overigens in het merendeel van de film een van zijn betere rollen speelt en ook de slowmotion beelden die meerdere malen worden gebruikt doen wat kitcherig aan (bijv. Edward Furlong die naar buiten rent om te zien hoe zijn broer een paar negers omlegt). Verder blijft American History X natuurlijk wel een topfilm, maar de eerste keer dat je hem ziet is de film het meest indrukwekkend.
AntiChrist
-
- 33 berichten
- 38 stemmen
Zeer jammer dat er geen deel 2 van is gemaakt, oke het zal veel van hetzelfde zijn, maar het zou toch een topper zijn. Mits je natuurlijk het gaat doen zoals green street hooligans..>_> maargoed, geweldige film heb de DVD al.. vaker
.. gezien.
Thijssie1990
-
- 24 berichten
- 212 stemmen
Een 2e deel lijkt mij een beetje overbodig. Daar is het ook geen type film voor.
marloes v
-
- 18 berichten
- 133 stemmen
Gelukkig is er geen 2e deel van gemaakt, vaak als er een film veel heeft opgebracht willen sommige regiseurs er een deel 2, deel 3 etc achter aan plakken die vaak (helaas) een stuk slechter zijn.
Thijssie1990
-
- 24 berichten
- 212 stemmen
Ja inderdaad, maar dat zijn niet de regisseurs die dat willen maar de film studio's. 
Gerelateerd nieuws

'American History X' verschijnt morgenavond (7 april) op TV: 'Dit is zo'n film die in mijn ogen niet beter kon'

De veelgeprezen 'American History X vanaf deze week ook te zien op HBO Max: 'Een meesterwerk'

Geprezen misdaadfilm 'American History X' vanavond (2 augustus) te zien op televisie

Deze drie klassiekers worden zeer binnenkort van Netflix verwijderd
Bekijk ook

The Shawshank Redemption
Drama, 1994
7.379 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Schindler's List
Oorlog / Drama, 1993
2.113 reacties

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.










