Genre: Misdaad / Drama
Speelduur: 119 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Tony Kaye
Met onder meer: Edward Norton, Edward Furlong en Fairuza Balk
IMDb beoordeling:
8,5 (1.263.232)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 12 mei 1999
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot American History X
"Some Legacies Must End."
Danny Vinyard is een tiener die helemaal onder invloed staat van zijn oudere broer, de skinhead Derek. Wanneer Danny op school een enthousiast verslag maakt over Hitlers 'Mein Kampf', stelt het schoolhoofd hem voor de keus, of een opstel schrijven over zijn broer Derek, of van school getrapt worden. Dereks haat tegen andere rassen vloeit voort uit de moord op zijn vader. Derek sluit zich aan bij een bende en belandt in de gevangenis voor moord. Weer vrij is Derek veranderd. Hij wil een aantal mensen een lesje leren, waaronder zijn eigen broertje...
Externe links
Acteurs en actrices
Derek
Danny
Doris
Davina
Seth
Stacey
Sweeney
Murray
Cameron
Dennis
Video's en trailers
Reviews & comments
moviemarloes
-
- 43 berichten
- 53 stemmen
Harde film, heel realistisch.
Edward Norton speelt de sterren van de hemel in deze film.
Mescaline
-
- 7089 berichten
- 3228 stemmen
De film vanmiddag weer eens opgezet. en ben weer net zo onder de indruk als bij de andere kijkbeurten!
Dit is nou zo typische goed uitgewerkte film met een indrukwekkend einde en zeer goede acteer prestaties!
Gewoon een klein meesterwerkje opzich en een film die goed blijft ongeacht het aantal kijkbeurten.
Edward Norton is aan het uitgroeien als 1 van mijn favoriete Acteurs! door deze film en 25Th Hour! die van het zelfde niveau is als American History X
van 4,5 naar 5 omdat deze film het gewoonweg meer dan verdiend heeft!
what is truth
-
- 468 berichten
- 969 stemmen
Wat mij betreft de allerbeste film ooit gemaakt tot nu toe. Helemaal in balans.
Zero_Sunshine
-
- 98 berichten
- 255 stemmen
Ik vond het einde ook jammer, desalwelteplus is deze film één van mijn favorieten en dat zal ook zo blijven.
Het is een geweldige film en de acteurs hebben elk superwerk geleverd.
4,5*
Xx_se7en_xX
-
- 575 berichten
- 495 stemmen
Een van de beste acteerprestaties allertijden. Wrede maar goede scenes en een heel goed einde. Hoe Derek 'verandert' in de gevangenis wordt wel een beetje erg snel laten zien, maar het wordt ook wel weer goed laten zien. Kortom: fantastische film.
tijn79
-
- 250 berichten
- 207 stemmen
Een wrede, brute en harde film, maar mijn god wat grijpt ie je bij je k@#te zeg!
Indrukwekkend!
LucretiaBorg
-
- 148 berichten
- 107 stemmen
Sterke film, goede acteerprestaties, goed script, relevant en lekkere harde scènes, maar ook een film met een boodschap, dat is altijd goed. Echte aanrader i.i.g, en een heerlijke Edward Norton voor de ladies onder ons, lol.....
ninoboy1
-
- 222 berichten
- 0 stemmen
Laatst herbekeken, blijft een harde, maar toch wel goede film.
kooivechter
-
- 1 berichten
- 1 stemmen
american history x is veruit de tofste film die ik ooit heb gezien. iedereen heeft het over de acteerprestaties van norton en uiteraard terecht. hij speelde de sterren van de hemel, alleen ik vond edward furlong ook heel goed in deze rol. en paste goed in deze rol als z'n broertje. daarna niks meer van furlong gehoord. 5 sterren bestaat niet in mijn ogen daarom 4,5 ster. een film die blijft hangen en die je een keer gezien moet hebben .
M-film
-
- 7 berichten
- 158 stemmen
Wow, dit is echt een hele mooie film. Goed geacteerd, goed verhaal. Ik heb er zelfs bij moeten huilen (gebeurt niet vaak).
Zeker het kijken waard!
5/5
Rogyros
-
- 228 berichten
- 1870 stemmen
Een van de beste acteerprestaties allertijden. Wrede maar goede scenes en een heel goed einde. Hoe Derek 'verandert' in de gevangenis wordt wel een beetje erg snel laten zien, maar het wordt ook wel weer goed laten zien. Kortom: fantastische film.
Hoe Danny verandert nadat zijn broer is veranderd. Dat is pas snel en zonder echte protesten. Hij volgt zijn broer en dat begrijp ik wel, want hij stond onder grote invloed van zijn broer. Maar dit was wel heel erg zonder morren etc. En in mijn ogen doet dat een behoorlijke afbreuk aan de film. Jammer. Voor de rest een boeiende film. Inclusief de afbreuk 3,5.
marissaheinrich
-
- 50 berichten
- 487 stemmen
Ontzettend goede film, geen moment verveeld!
Op aanrader van een vriendin gekeken, leek me eerst niet zoveel aan maar ben blij dat ik gekeken heb, vind het één van de beste films die er zijn. Goed acteerwerk, goed verhaal!
Disko
-
- 8 berichten
- 11 stemmen
Echt keigoede film snap niet waarom racisten bestaan,
Je zal wel weer zien dat ze altijd overlopen ;p.
Disko
-
- 8 berichten
- 11 stemmen
GregNeck
-
- 35 berichten
- 38 stemmen
De eerste keer dat ik deze film zag was een jaar of 4 geleden. Toen keek ik m met n groep vrienden en drong de film niet echt tot me door. Heb m net weer helemaal gekeken voor het eerst dus in jaren. In mijn eentje ditmaal. Dan dringt alles pas echt tot je door. Wat een topfilm. Ben zelden of nooit zo geraakt geweest door een film. Bij de laatste scène heb ik zelfs een traantje moeten wegpinken, wat ik normaal ongeveer nooit doe. Zo diep zat ik in de film. Alles aan deze film is gewoon perfect, daarom ook de volle 5 sterren. Normaal was The Shawshank Redemption mijn absolute nummer 1, maar die is nu overklast.
Vijf sterren dus en een nummer 1 plek in mijn top 10.
NinjaNade
-
- 15 berichten
- 19 stemmen
Ik vond deze film zeer interessant. Met zijn zeer beroemde scéne van de stoeprand.
4.5
sandesh036
-
- 47 berichten
- 61 stemmen
Tot mijn grote schaamte heb ik deze film vandaag voor de eerste keer gezien, maar wat een geweldige film is dit. Zeker 5* waard
MovieFreak1995
-
- 123 berichten
- 449 stemmen
Een goed verhaal , gruwelijk goed geacteerd (met name Edward Norton) en ook nog een beetje actie erbij
Alleen wat me soms irriteerde dat elk tweede woord F*cking was 
doodah
-
- 1538 berichten
- 1233 stemmen
Dat vond ik hier nog wel meevallen.
Maar ja,wat wil je als je een aantal kookafleveringen met Gordon Ramsey hebt gezien... 
je80roen
-
- 357 berichten
- 611 stemmen
Zwaar zwaar zwaar overschatte film. Totaal niet realistisch hoe mr. super-nazie opeens het licht gaat zien. Zonder de stoeprand-scene denk ik ook niet dat deze film zo een enorme hit zou zijn.
!!!!*Lucky
-
- 3933 berichten
- 2935 stemmen
Dat vond ik hier nog wel meevallen.
Maar ja,wat wil je als je een aantal kookafleveringen met Gordon Ramsey hebt gezien...
haha, idd ja. Je kan een dag vullen met het woord " fuck(ing) " uit alleen al ze eerste seizoen. 
JDSsmetje
-
- 6568 berichten
- 2314 stemmen
Bijzonder interessant verhaal die heel aangrijpend is. Norton acteert super.
geert bollen
-
- 10 berichten
- 10 stemmen
De film begint met de moord op twee inbrekers: twee leden van de Crips.Het hoofdpersonage ziet hoe zijn broer die twee vermoordt. Dat is een traumatische ervaring voor hem.Zijn broer gaat daarvoor in de gevangenis. Hij is erg beïnvloed door zijn broer.Hij moet een werkstuk maken dat gaat bij hem over’ Mein Kampf’.een autobiografie van Hitler.De leraar geschiedenis wil hem daarvoor schorsen.Hij moet bij de directeur komen.Dat is een zwarte: Sweeney.Die huldigt een positief mensbeeld: de jongen heeft die haat aangeleerd en hij kan het ook weer afleren. Sweeney blijft geloven in de goedheid van hem een ook van zijn broer die hij later in de gevangenis opzoekt.
De titel heeft betrekking op de uitspraak van de directeur : van nu af aan ga ik je geschiedenislessen geven: American History X.Hij vraagt hem een nieuw werkstuk over zijn broer te maken. Dan is sprake van de Venice beach gang. Dat is een groep skinheads die hun territorium tegen zwarten verdedigt. Er is sprake van steeds meer criminaliteit en de blanke moet lijdzaam toezien hoe zijn buurt verloedert.
Dan verschijnt Cameron Alexander.op het toneel. Wie is hij?Hij is een regeltechte racist die jongen rekruteert om aanslagen te plegen en haat te verspreiden.Hij speelt in op de frustraties van jongeren. Zo ook bijv bij Derek. We zien op het nieuws hoe hij zijn vader verloor doordat die werd doodgeschoten omdat hij aan het werk was in zwarte buurt en door een drugsdealer werd doodgeschoten.Zijn racisme is daardoor geïnspireerd.Derek ontpopt zich als de leider van de groep en hitst de jongeren op. Zo houdt hij een pleidooi over immigranten die het land overspoelen . Dat werkt want ze vallen een Koreaanse supermarkt binnen en vernielen heel de boel.
Er is ook een rel bij hen thuis wanneer Derek discussieert met de geschiedenisleraar die bij hem op bezoek is.Zo zou Rodney King het geweld uitgelokt hebben van de politie.Hij zegt ook dat de zwarten problemen maken waar er geen zijn . De slavernij is 130 ja geleden door Lincoln afgeschaft. Hij beweert dat zwarten luie nietsnutten zijn die de VS naar de verdoemenis helpen.Derek wordt gewelddadig en laat zijn swastikatattoo zien aan de leraar en pakt zijn zus hardhandig aan. Zijn moeder is verbouwereerd: ik ben beschaamd dat je uit mijn buik bent gekomen.Volgens Murray is hij verloren. Zijn moeder neemt het voor hem op :’ Hij is een jongen die zijn vader mist’.
Derek heeft zijn milde straf aan zijn broer te danken. Hij had levenslang gekregen als die had getuigd.Derek komt uit de gevangenis als een gelouterd persoon.Hij zoekt Cameron op een maant hem aan om zijn broer Danny met rust te laten. Cameron zegt dat die uit eigen beweging komt en zegt: ‘ Ik ben belangrijker dan jij ooit voor hem bent geweest’. Dan slaat Derek tilt en geeft hem een pak slag. Derek vlucht weg en roept Danny om mee te komen.Daarop ontstaat er tumult en valt een schot en Derek moet vluchten.Danny is helemaal verontwaardigd en vraagt zich af wat zijn broer bezielt.
Dan keert de film terug naar Derek zijn verblijf in de gevangenis.Een zwarte waarmee hij samenwerkt vertelt hem de volgende wijsheid; pas op in de gevangenis ben jij de neger. Daarmee refereert hij naar het feit dat de blanken in de minderheid zijn. Dat is een levensles voor hem, want alles is een kwestie van perspectief. Hij komt nog tot een ander inzicht :dat er sympathieke zwarten zijn zoals de jongen waarmee hij in de wasserij werkt. Later in de film zeg hij : ‘ik heb mijn leven aan jou te danken anders was ik al lang dood geweest’.
Aanvankelijk trekt hij op met de andere blanken die een aparte groep vormen. Maar gaandeweg begint hij hun praktijken te verachten.Hij ziet hoe één van de blanken drugs dealt met latino’s. Was dit het ideaal waarvoor hij vocht? Deze blanken hebben hun idealen verloochend en hij walgt ervan.Hij die vroeger dacht dat alle kwaad aan de anderen toegeschreven moest worden ziet dat zij zelf corrupt zijn.Bovendien wordt hij verkracht omdat hij steeds meer met de zwarten mee basket. Hij staat er dus helemaal alleen voor en kan oh ironie alleen op de hulp van een zwarte rekenen.
Sweeney zoekt hem in zijn cel op na zijn verkachting.Hij zegt dat Danny dezelfde weg op gaat als hem vroeger.Sweeney zegt dat hij zichzelf herkent in Derek. Er was een tijd dat ik iedereeen en alles de schuld gaf van mijn gedrag. Hij geeft hem boeken om te lezen en na te denken.
Derek doet een heel belangrijke uitspraak en zegt WAAROM BEN IK IN DIE ONZIN GAAN GELOVEN? IK WAS BOOS EN NIETS KON DAT WEGNEMEN; MAAR IK BEN HET BEU OM BOOS TE ZIJN.
Wanneer is die haat dan beginnen te groeien?De dag dat pa vermoord werd was de druppel die de emmer deed overlopen. Het begon eigenlijk veel vroeger , bij een gesprek aan tafel waar Derek zich lovend uitlaat over zijn leraar Sweeney. Zijn vader is tegen positieve discriminatie.Hij zegt dat Derek moet oppassen voor dat negergelul. Want is de gewone geschiedschrijving niet goed genoeg niet meer? Hij vind dat de zwarten aan geschiedvervalsing doen.En de film eindigt in een anticlimax.Danny is tot inzicht gekomen dat zijn haat verkeerd is door het verhaal van zijn broer en juist op de dag dat hij zijn werkstuk wil inleveren wordt hij doodgeschoten door een zwarte.
Nizzii
-
- 31 berichten
- 66 stemmen
Een hele goeie film naar mijn mening een dikke 5 waard.
Wel heb ik nog een vraag toen hij op laatst dood werd geschoten die skinhead in de wc.Door een zwarte, is Derek toen weer een skinhead geworden dus weer racistische gaan denken zoals vroeger?
!!!!*Lucky
-
- 3933 berichten
- 2935 stemmen
Een hele goeie film naar mijn mening een dikke 5 waard.
Wel heb ik nog een vraag toen hij op laatst dood werd geschoten die skinhead in de wc.Door een zwarte, is Derek toen weer een skinhead geworden dus weer racistische gaan denken zoals vroeger?
Plaats AUB even spoiler tags. Op je vraag .. daar kan je je fantasie los laten. Dat mag je zelf invullen, wat je denkt, wat je hoopt. Er is geen vervolg of wat dan ook gekomen ( voor zover ik weet ), dus dat is allemaal niet bekend/gemaakt.
Seifer
-
- 805 berichten
- 356 stemmen
Goede film en had een betere indruk op me achter kunnen laten als mij niet van te voren het einde werd verteld... dat Danny werd vermoord door een zwarte.
Bernd D.
-
- 9 berichten
- 11 stemmen
Goed uitgewerkt verhaal met een mooie inhoud. Hoe oud hij ook is, hij blijft gewoon ontzettend goed. Keer op keer..
Gerelateerd nieuws

'American History X' verschijnt morgenavond (7 april) op TV: 'Dit is zo'n film die in mijn ogen niet beter kon'

De veelgeprezen 'American History X vanaf deze week ook te zien op HBO Max: 'Een meesterwerk'

Geprezen misdaadfilm 'American History X' vanavond (2 augustus) te zien op televisie

Deze drie klassiekers worden zeer binnenkort van Netflix verwijderd
Bekijk ook

The Shawshank Redemption
Drama, 1994
7.379 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Schindler's List
Oorlog / Drama, 1993
2.113 reacties

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








