Dune (1984)
Genre: Sciencefiction
Speelduur: 137 minuten / 177 minuten (tv-versie) / 178 minuten (Alternatieve “spicediver” redux versie)
Alternatieve titel: Duin
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: David Lynch
Met onder meer: Kyle MacLachlan, Brad Dourif en Sting
IMDb beoordeling:
6,2 (191.408)
Gesproken taal: Engels en Italiaans
Releasedatum: 2 mei 1985
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via meJane
Bekijk via CANAL+
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Plot Dune
"A world beyond your experience, beyond your imagination."
Het jaar 10191: het gehele universum is afhankelijk van "spice" dat alleen te vinden is op de droge en afgelegen planeet Arrakis. De bewoners van de planeet zijn in afwachting van hun Verlosser die hen zal helpen in een heilige oorlog tegen het slechte Harkonnen keizerrijk. Verfilming van het klassieke boek van Frank Herbert.
Externe links
Acteurs en actrices
Paul Atreides
Lady Jessica
Gurney Halleck
Shadout Mapes
Padisha Emperor Shaddam IV
The Baron's Doctor
Thufir Hawat
Piter De Vries
Duncan Idaho
Princess Irulan
Reviews & comments
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
4.90 Euro voor de Blu-ray in de MM. Heb 'm dan maar gekocht. Jammer dat het niet de SE is.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Heeft die SE uberhaupt wel een degelijke release gehad?
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Mja, hier nog niet dus... Ik kan het verhaal dromen, maar die extra scenes zou ik nog eens graag willen zien. Ik houd alleen niet zo van bestellen via internet.
Triple G
-
- 472 berichten
- 404 stemmen
Ongetwijfeld een schande. Nog nooit van de film gehoord en zit ik ineens naar een Star Wars-achtig gebeuren te kijken van 30 jaar geleden. Zwaar gedateerd en toch zonder enig probleem uit te zitten heb ik gemerkt. Zou 'm indertijd waarschijnlijk fantastisch gevonden hebben.
oscaron
-
- 39 berichten
- 19 stemmen
Deze film gisteren op blu ray gezien, voor het eerst sinds zo'n 25 jaar
het viel mij op wat een geweldige aandacht er is geweest voor de art-direction.
De kleding, de interieurs, de ruimteschepen e.d. ogen zeer verzorgd, dat tilt de film absoluut naar een hoger niveau.
Het is natuurlijk -zeker voor diegenen die het eerste boek uit de cyclus niet hebben gelezen- een zeer complex verhaal dat danig is ingekort voor deze film.Toch is dat dat zeker goed gedaan.
Een aantal karakters zijn goed uitgediept, Baron Harkonnen en de referent mother brengen met hun acteerprestaties ook een meerwaarde.
Natuurlijk kan er in dit tijdperk met de computertechnieken veel en veel meer, maar in ogen schouw genomen dat deze productie bijna 30 jaar oud is, is er nog veel kijkplezier aan te beleven
Askikker
-
- 620 berichten
- 2649 stemmen
Ik heb nu zo goed als alles gezien van Lynch en deze uitgesteld om als laatst te gaan kijken. Dat zou misschien kunnen komen omdat ik een bloedhekel heb aan Sting.
Hahaha, hier idem dito, en dan zag ik ook nog es dat de muziek van Toto zou zijn.
Ik heb het met ontzettend veel inspanning een uur volgehouden, wanneer zal ik ooit verder kijken? Overigens lag dat niet aan Sing; die heeft maar een bijrolletje.
Ik houd meestal wel van goeie scifi (starwars dan weer niet, en daar lijkt dit helaas wel n beetje op), en David Linch is een favo van me, maar hier kan ik helemaal niks mee.
Ga natuurlijk geen punten geven voor ik m af heb gezien, maar ben bang dat t niet meer goedkomt . . . . .
Gruffalo
-
- 207 berichten
- 603 stemmen
Ik heb hem zelf ook niet helemaal af kunnen kijken. Gedeeltelijk ook omdat ik de Engelse versie zonder ondertiteling had geleend van mijn pa. Vond het blijkbaar toch wel te inspannend om alle conversaties te volgen.
Ik ben zo ie zo geen fan van sci-fi (op enkelingen na), maar dit is toch niet meer leuk. Hoopte ik op een avondje lekker intellectueel doen, krijg je planeten, rare mannetjes en een monster in een basin, of wat het dan ook mag zijn. Niks voor mij. Ik denk dat ik zo ff weer Twin Peaks opzet, alweer een tijdje geleden.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Toch zit het verhaal werkelijk moeilijker in elkaar dan je nu suggereert. Er is een heel interessant politiek stelsel aanweizig en daarnaast een aantal (religieuze) groeperingen met ieder hun eigen doeleinden, maar ik moet zeggen dat het totaalplaatje veel duidelijker wordt, wanneer je de boeken leest of besluit de miniseries te kijken die ongeveer tien jaar geleden zijn uitgebracht.
SENGOK
-
- 156 berichten
- 0 stemmen
Een bijzondere kijkervaring.
Decors, gebouwen, ruimteschepen, de reusachtige wormen, special-effects, trainingen en actie zien er allemaal fantastisch uit.
De bad-guys waren ook echt smerig en slecht.
alvinvdv
-
- 104 berichten
- 744 stemmen
Naar mijn mening een zwaar onderschatte film! Heb net de extended version gezien wat alles meer duidelijk maakt.
Knap verhaal, gepaste muziek, mooie decors.... ik begrijp niet dat deze film geen betere waardering heeft!
Kan m.i. he vergelijk met de Star Wars films doorstaan!
Van mij krijgt deze film 4*-en.
PS: Wat er bij mij niet ingaat is dat blijkbaar die vreselijke miniserie uit 2004 meer gewaardeerd word dan deze film.....
Simon Smith (crew films)
-
- 1374 berichten
- 4512 stemmen
Hoe wam je aan die extended version? Waar is die te koop?
alvinvdv
-
- 104 berichten
- 744 stemmen
Hoe wam je aan die extended version? Waar is die te koop?
Niettegenstaande ik de 'originele versie' film in m'n collectie heb op DVD heb ik deze 'gedownload' via thepiratebay.
Deze versie bevat veel nieuw en niet vertoond materiaal.
Heeft een proloog van een 10 tal minuten (deels getekend) die veel info geeft die je het verhaal beter doet begrijpen en ookinteressanter maakt.
Misschien is veel in de verlengde versie 'overbodig' maar na het zien van deze versie ga je de originele beter begrijpen...
alvinvdv
-
- 104 berichten
- 744 stemmen
Naar mijn mening een zwaar onderschatte film! Heb net de extended version gezien wat alles meer duidelijk maakt.
Knap verhaal, gepaste muziek, mooie decors.... ik begrijp niet dat deze film geen betere waardering heeft!
Kan m.i. he vergelijk met de Star Wars films doorstaan!
Van mij krijgt deze film 4*-en.
PS: Wat er bij mij niet ingaat is dat blijkbaar die vreselijke miniserie uit 2004 meer gewaardeerd word dan deze film.....
Moet zijn de miniserie uit 2000!!
(zie er gewoon 'cheap' uit... brrr.....
Het vervolg op het verhaal, de miniserie uit 2003/4 is daarintegen wel goed.
Dit even ter rechtzetting.
MyxomA
-
- 7 berichten
- 19 stemmen
Niet de beste Lynch. Ik heb hem gisteren (eindelijk) voor het eerst gezien en het was toch een beetje een lange zit. Prachtige vormgeving (kostuums, decors, ...) , best een goed verhaal en een paar sterke scenes maar het geheel valt me toch wat mager uit. Erg langdradig, en de grote finale is ronduit lachwekkend. Veel holle bombast, wat nog eens extra in de verf wordt gezet door de slechte Toto-muziek.
(Kijktip: toen ik het, ergens halverwege, begon op te vatten als een soort Lynchiaanse versie van 'Plan 9 from outer space' werd het nog best lachen :-p)
storm999
-
- 42 berichten
- 9870 stemmen
Ik heb eerst het boek gelezen en daarna de film gekeken. Wat een verschrikkelijke verfilming is dit geworden. Nergens weet de film mij aan te grijpen zoals het boek. Veel verhaal lijnen zijn niet uit gewerkt of worden zomaar voor lief aangenomen. Ik heb nog wel de lange versie gezien.
Loepsaal
-
- 434 berichten
- 0 stemmen
Gelukkig het boek niet gelezen, ben ik ook niet van plan.
Lynch is verrukkelijk smerig en pervers.
The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen

Lynch is een van de meest consistent interessante regisseurs aller tijden, maar dat ook hij vervelende films kan maken bewees hij met Dune. Sterker nog, kijkens naar de film zou je niet denken dat hij daarvoor al Eraserhead en The Elephant Man gemaakt had. Het is bij Dune net alsof iemand miljoenen dollars gegeven heeft om zijn eerste film te maken. De mooie sets en aparte kostuums en make-up waren al klaar, dus daar kon het niet mis mee gaan, maar vervolgens heeft de amateur geen idee wat hij er mee aan moet. Dat ik dat nog eens over Lynch zou schrijven.
Het begint al bij de mislukte opening waarin Virginia Madsen de kijker toespreekt om even de situatie uit te leggen, gevolg door lelijke computerbeelden met een saaie voice-over die wat planeten introduceren en hun onderlinge relaties toelicht. Dit is zo'n beetje de meest verschrikkelijke manier om zo'n film te starten en het geeft meteen aan dat je te maken hebt met een rampzalig scenario, dat zelfs zo ver gaat door regelmatig gedachten in voice-overs neer te zetten. Op zich niet zo vreemd, ware het niet dat het meestal om heel korte, simpele gedachten gaat die van het gezicht af te lezen zijn. Lynch' andere werk gaat heel erg uit van kijkers die mee kunnen denken. Deze doet juist het tegenovergestelde, alsof het meest simpele gebaar te hoog gegrepen zou zijn voor het publiek. Niet dat het zo heel vreemd is, want de rest van het scenario is een nauwelijks te volgen zooitje, waar logica regelmatig compleet over boord gegooid en waar personages maar wat doen en soms op plaatsen verschijnen waar ze niet kunnen zijn (dat kleine meisje dat bijvoorbeeld bij de climax doodleuk zomaar bij de kwaadaardige keizer in het vertrek verschijnt). Voeg daar de meeste duffe dialogen aan toe en laat ze dan ook nog eens emotieloos uitspreken door acteurs die er duidelijk geen zin in hebben en je krijgt een vreselijk saaie filmervaring.
Gelukkig is het ook nog een actievol epos, dus moet er genoeg te genieten zijn van de beelden en de actie. Of niet? Ik had nooit gedacht dat Lynch een goede actieregisseur zou zijn en dat blijkt te kloppen. Maar dat hij werkelijk niet weet hoe hij de imposante sets moet filmen is een verrassing. De film ziet er gewoon niet uit, zelfs al viel het me op dat er wel moeite gestoken was in de art-direction. Die gevechten in die blokken kan toch niemand verdedigen?
Maar goed, dat is mijn gevoel bij de hele film. Dit is een van de weinige gevallen waar ik niet kan begrijpen dat iemand er ook maar iets goeds in ziet. Zelfs de positieve recensies zijn niet echt verhelderend. Lynch zag het zelf als een mislukking en een nare ervaring om te maken en dat straalt er vanaf, want er zit geen spatje ziel in Dune. Het ergste was at ik dat na tien minuten al helemaal door had. Zelden zo'n moeite gehad om iets uit te zitten.
Een ramp.
1*
mister blonde
-
- 12693 berichten
- 5825 stemmen
Zo ga ik hem natuurlijk nooit zien. Deze film is recordhouder in mijn dvdcollectie. Heb hem al 8 jaar liggen en nog steeds niet gezien.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Grappig. De meeste punten van kritiek zijn zaken die ik als volstrekt logisch en verklaarbaar beschouw. Als het verhaal je tenminste ergens geinteresseerd heeft, dan zou je het boek eens moeten lezen. Dan kom je er al heel snel achter waarom bijvoorbeeld gedachten als voiceover komen.
mister blonde
-
- 12693 berichten
- 5825 stemmen
Als je het boek moet lezen om ergens achter te komen bij een film, lijkt me dat nogal een zwaktebod van de film (?)
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Behalve dat ik het daar wel mee eens ben, ben ik ook wel benieuwd wat er bijvoorbeeld in de extended cut nog naar voren komt. Wellicht wordt daarin nog een hoop verklaard, aangezien dat volgens mij de versie was waarmee Lynch (aanvankelijk) voor de dag wilde komen.
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Juist niet. Lynch heeft juist zijn naam laten weghalen van de extended cut. Althans die beschikbaar is. Er schijnt eerst een 5 uur durende workprint van de film gemaakt te zijn, maar die worden vaker flink gesnoeid.
Ik vind het zelf een prachtig curiosum. Onwerelds mooi. Maar ik raakte dan ook juist onder hypnose van de eerste 10 minuten. Prachtige set up, prachtge sets. Heb zelf het boek dat weer na 60 pagina's weggelegd. Niet doorheen te komen. 
starbright boy (moderator films)
-
- 22398 berichten
- 5070 stemmen
Zo ga ik hem natuurlijk nooit zien. Deze film is recordhouder in mijn dvdcollectie. Heb hem al 8 jaar liggen en nog steeds niet gezien.
Hij is nog geen recordhouder, maar hij ligt hier ook al tijden (ooit eens geruild) en staat hoog in de lijst "films waar ik nooit zin in heb". Ik denk dat het nog jaren duurt voor ik 'm zie.
The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen
De meeste punten van kritiek zijn zaken die ik als volstrekt logisch en verklaarbaar beschouw.
Geef eens een voorbeeld. En kan ik die verklaring uit de film zelf halen?
Het verhaal kwam hier op me over als de zoveelste versie van het verhaal van een uitverkorene die het heelal moet redden; een nogal populair onderwerp in science-fiction en fantasy. Maar ik ken wel wat mensen die deze film slecht vinden en fan zijn van de boekenreeks (inclusief de persoon van wie ik deze dvd leende), dus misschien moet ik die eens een kans geven.
Ik vind het zelf een prachtig curiosum.
Waar is je stem gebleven?
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Geef eens een voorbeeld. En kan ik die verklaring uit de film zelf halen?
Het moment waarin Alia bij de keizer komt: Het is namelijk dat ze gevangen genomen is en omdat ze de zuster van Muad'dib is dat ze voor de keizer gebracht wordt. Het wordt (weliswaar met een of hooguit twee zinnetjes uitgelegd). Overigens het moment dat de Harkonnens en de keizer erachter komen wie Muad'dib werkelijk is.[/spoiler
neo
-
- 15435 berichten
- 10035 stemmen
Blijkbaar ben ik niet enige die deze film lang links heeft laten liggen. Een aantal nachten van hypnotische Lynch cinema heeft mij doen besluiten Dune maar eens te aanschouwen...
Er is veel tijd gestoken in decors, die soms nog redelijk ogen. Maar voor de rest heeft Duine een enorm duffe en lelijke uitstraling. De cast bestaat uit een boel klinkende namen, maar hun prestaties zijn ver onder de maat. De gehele vertelling voelt behoorliojk stroef aan en boeit bitter weinig. Enige sfeerschepping is op het contro te schrijven van de score van Toto, maar het is vooral een grandioos thema van Brian Eno wat moeiteloos alle kwantiteit ferm overschaduwd.
Bekijk ook

Dune: Part Two
Sciencefiction, 2024
349 reacties

The Straight Story
Biografie / Roadmovie, 1999
585 reacties

The Elephant Man
Drama / Biografie, 1980
341 reacties

Lost Highway
Thriller / Mystery, 1997
855 reacties

Blue Velvet
Thriller / Mystery, 1986
751 reacties

Secrets & Lies
Drama, 1996
122 reacties
Gerelateerde tags
prophecyheksgebaseerd op boekmonstergeheimtelepathyatoombomspace marinetraitorkeizermutationtoekomstinsurgencespace warruimtereisguild dukewaterchosen onegalaxyinvasiondystopiejihad spiceoorloglegerepischsteampunkempireopstandconflictuitvoeringexplosiefictional wardrugswoestijnbased on graphic novelgiant wormruimte-operafuture warmessiahdenunciationliesloose adaptation
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.










