Black Christmas (1974)
Genre: Horror
Speelduur: 98 minuten
Alternatieve titel: Silent Night, Evil Night
Oorsprong:
Canada
Geregisseerd door: Bob Clark
Met onder meer: Olivia Hussey, Keir Dullea en Margot Kidder
IMDb beoordeling:
7,1 (55.772)
Gesproken taal: Engels
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Black Christmas
"If this picture doesn’t make your skin crawl...it’s on TOO TIGHT."
Een studentenhuis voor meisjes wordt, tijdens kerst, geterroriseerd door een hijger. Als er een meisje uit het huis verdwijnt, begint men een zoekactie. Maar dan treffen ze een ander lijk aan. Vervolgens probeert de politie er alles aan te doen om de hijger op te sporen.
Externe links
Acteurs en actrices
Jess
Peter
Barb
Mrs. Mac
Phyl
Mr. Harrison
Sargeant Nash
Chris
Clare
Patrick
Video's en trailers
Reviews & comments
Gizzmann
-
- 5617 berichten
- 2865 stemmen
Mijn verwachtingen waren een stuk minder hoog, wou deze vooral graag zien omdat zijn cultstatus mij wel nieuwsgierig maakte. Maar dat deze in het slashergenre, waar ik me al een tijdje meer in wil verdiepen, een van de betere lijkt te zijn had ik niet gedacht. Voor mij viel hij op alle fronten mee.
Tijdens het eerste gedeelte had ik nog wel eens het idee dat er niet echt gekeken was naar de opmaak van de film. Het leek allemaal een beetje slordig neergezet, onderdanig aan de spanning en humor (waar niks mis mee is natuurlijk). Maar de setting van de film wist mij steeds meer te intrigeren naarmate de film vorderde. Het grote hoge huis met al die houten trapspijlen en lullige gordijntjes en rommelige studentenkamers gaf de film vooral naar het einde toe een erg fijne sfeer.
De poster die hier staat is ook niet voor niks gekozen. Het macabere beeld van het lijk dat steeds voor het raam blijft zitten gaf mij ook rillingen. Dit soort vondsten maakte voor mij de film toch wel. De scene bij het beslagen kelderraam vond ik ook erg mooi bedacht. En dan zijn er nog de rare stemmen aan de telefoon en het einde wat voor mij wel precies was waar het had gemoeten, zelfs al kan iedereen het zien aankomen.
Ben blij hem gezien te hebben, een kleine 4* verdiend deze film toch wel. Voor mij misschien nog iets effectiever dan Halloween, in elk geval amusanter. Al moet ik die ook nodig weer eens kijken.
Halcyon
-
- 9952 berichten
- 0 stemmen
Herzien tijdens de kerstvakantie en dit blijft toch een juweeltje. IJzersterke pre-slasherfilm die met het point-of-view camerawerk en een ongrijpbare moordenaar een inspiratiebron was voor de vloedgolf aan slasherfilms in de jaren '70 en '80, waarvan Halloween als blauwdruk geldt. Saillant detail: Carpenter was destijds een grote fan van Black Christmas en vroeg aan Clark of hij van plan was een sequel te maken. Het antwoord was nee, maar als hij er een zou maken, zou die als volgt gaan: moordenaar Billy wordt opgepakt en in een instelling geplaatst, ontsnapt vervolgens in de nacht van 31 oktober en zaait dood en verderf in een klein stadje. Getiteld Halloween. Maar het project bleef louter hypothetisch, tot Carpenter er vier jaar later mee aan de haal ging. Weliswaar helemaal gepolijst, hier en daar aangepast en van eigen ideeën voorzien, maar niettemin thematisch en visueel sterk beïnvloed door Clark.
Daarnaast is er nog de telefoonterreur die in verschillende films herhaald werd, waarvan ik When a Stranger Calls en Eyes of a Stranger de beste vind.
Kortom, een essentiële horrorfilm die niet mag ontbreken in de dvd-verzameling.
Uzza_Sparta
-
- 1195 berichten
- 2138 stemmen
ook herzien tijdens de kerstvakantie, en voor de eerste keer sinds de begin jaren 80 op video, maar voor mij viel het nu wat tegen. zeker niet slecht, maar hier ben ik met wibro eens dat deze film komt niet in de buurt van klassieke horrors uit dezelfde periode zoals The Exorcist of The Wicker Man.
dutchtuga
-
- 16970 berichten
- 4101 stemmen
Herzien tijdens de kerstvakantie en dit blijft toch een juweeltje. IJzersterke pre-slasherfilm die met het point-of-view camerawerk en een ongrijpbare moordenaar een inspiratiebron was voor de vloedgolf aan slasherfilms in de jaren '70 en '80, waarvan Halloween als blauwdruk geldt. Saillant detail: Carpenter was destijds een grote fan van Black Christmas en vroeg aan Clark of hij van plan was een sequel te maken. Het antwoord was nee, maar als hij er een zou maken, zou die als volgt gaan: moordenaar Billy wordt opgepakt en in een instelling geplaatst, ontsnapt vervolgens in de nacht van 31 oktober en zaait dood en verderf in een klein stadje. Getiteld Halloween. Maar het project bleef louter hypothetisch, tot Carpenter er vier jaar later mee aan de haal ging. Weliswaar helemaal gepolijst, hier en daar aangepast en van eigen ideeën voorzien, maar niettemin thematisch en visueel sterk beïnvloed door Clark.
Daarnaast is er nog de telefoonterreur die in verschillende films herhaald werd, waarvan ik When a Stranger Calls en Eyes of a Stranger de beste vind.
Kortom, een essentiële horrorfilm die niet mag ontbreken in de dvd-verzameling.
Hey dit wist ik helemaal niet. Zo ga je Halloween toch met andere ogen bekijken. Heb je hier een bron voor?
Halcyon
-
- 9952 berichten
- 0 stemmen
Twee bronnen zelfs: het interview met Bob Clark op de Critical Mass Collector's Edition + een artikel in Adam Rockoffs boek 'Going to Pieces'.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Heb de film ook herzien, de film heeft zeker bijzonder sterke kanten. Zo is de killer erg mooi in beeld gebracht met de first person view, viel de humor mij nog meer op dan de eerste kijkbeurt en vind ik de telefoonterreur behoorlijk geniaal. Heerlijk hoe gestoord de killer is.
Toch blijf ik het jammer vinden dat het middenstuk totaal niet boeiend(traag en er gebeurt weinig waardoor de focus op de niet al te boeiende personages ligt) is en het einde nog steeds veel te ongeloofwaardig is. Ik kan veel slikken, maar dit is gewoon debiel.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Wat niet kan je beter vragen. Een huis vol dooie mensen en de duidelijk aanwezige zolder wordt niet eens gecheckt. Ook zit er een lijk gewoon tijden voor het zolderraam, iets wat je van buiten duidelijk kan zien(meerdere shots van gezien). Vervolgens laten ze het overlevende meisje alleen slapen op een plaats delict waar gruwelijke moorden zijn gepleegd. Het licht gaat doodleuk uit en ze laten haar helemaal alleen. Dat kan gewoon echt niet.
Al had ze van mij wel vermoord mogen worden hoor, zoals ik in mijn eerste mening al aangaf vind ik de hoofdrolspeelster maar een irritante vrouw. Ook zij tart alle wetten van de geloofwaardigheid door een telefoontje van een agent die haar waarschuwt om direct weg omdat de moordenaar in het huis zit te gaan te negeren. Vervolgens loopt ze doodleuk de trap op.
Je kan veel zeggen over geloofwaardigheid in horrorfilms, maar dit gaat mij gewoon echt te ver en vraagt teveel inlevingsvermogen. Ik kan echter geen onvoldoende geven omdat ik een aantal andere aspecten wel bovengemiddeld goed vind. Het streept elkaar weg.
dutchtuga
-
- 16970 berichten
- 4101 stemmen
Enkel in het alleen thuis laten van het meisje kan ik met je meegaan, maar verder is alles plausibel.
Zoals je weet is de buurt in de ban van de killer en het vermoorde meisje in het park. Dan kan iets als een vage schim van iemand achter het kleine zolderraampje best aan je voorbij gaan. Ook de zolder kan je zomaar over het hoofd zien, zeker als je daar in al geen tijden bent geweest en het geen deel uitmaakt van je dagelijkse leven. Dat het meisje de trap oploopt, tsjah er zijn nou eenmaal mensen die niet weten wat ze doen in een panieksituatie.
Je mag dit allemaal best als onwaarschijnlijk zien, maar onmogelijk is het niet. Beetje nitpicking vind ik het.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Tsjah, ik vind dat je het erg makkelijk goed praat. Hier gaan ze zeker over de grens van het toelaatbare qua geloofwaardigheid. Dat er een overduidelijke zolder over het hoofd wordt gezien door een peleton agenten op een plaats delict gaat er bij mij niet in. Het is ook al geen zolder die verborgen zit in het plafond, dat is nog het ergste. Daar is niks zeurderigs aan
Dan kan je dat van de zolderraam en de onlogische handelingen van het meisje inderdaad vergeven, maar het wordt wel een optelsom zo. Al vind ik het alleen laten van het meisje wel een van de domste dingen die ik ooit in een film heb gezien.
Ik vind dat dit punten zijn die makkelijk voorkomen hadden kunnen worden, nu geeft het de film een knullig karakter terwijl dit naast Halloween een legendarische film had kunnen zijn.
Tonypulp
-
- 21231 berichten
- 4608 stemmen
Friac
-
- 1323 berichten
- 1056 stemmen
Ik vind de inhoudelijke kritiek van rep_robert zeker niet onterecht; ook ik heb me bv. wel afgevraagd waarom de meisjes nooit iets hoorden van de moordenaar die, amper één verdieping hoger, aan de telefoon zat te razen.
De kritiek op het feit dat het meisje op het einde van de film alleen wordt achtergelaten heb ik ook al van vrienden gehoord, maar die is nog weerlegbaar: volgens de logica van de agenten was Peter de enige mogelijke dader. Aangezien hij dood is, is de dreiging voorbij. Zeker een beetje slordig en voorbarig van de politie, maar zelf vond ik het nog wel aannemelijk. Bovendien, en daar missen narratief gefocuste mensen wel eens vaker de "horrorboot", zorgt deze beslissing ervoor dat het einde van de film zo ongelooflijk sterk is Het getik van de klok, de stemmen van de politie die langzaam uitsterven, de stilte die na de hectiek zijn intrede doet, de panning naar het zolderluik dat langzaam opengaat...Afgesloten met een onbeantwoord telefoontje, wat erop wijst dat de moordenaar weer heeft toegeslaan..
Black Christmas is zeker en vast geen film zonder fouten. Op inhoudelijk vlak valt er her en der wel wat op aan te merken, en het kan zijn dat dit voor sommigen de spanning onderuit haalt. Voor mij - en voor zowat elke genrefan - blijft het echter een van de meest efficiënte horrorfilms uit de filmgeschiedenis.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
Ik vind de inhoudelijke kritiek van rep_robert zeker niet onterecht; ook ik heb me bv. wel afgevraagd waarom de meisjes nooit iets hoorden van de moordenaar die, amper één verdieping hoger, aan de telefoon zat te razen..
Friac
-
- 1323 berichten
- 1056 stemmen
Logica en slasher is als water en vuur. Het is ook effectief (onlogica) omdat het frustrerend is. Arg..Hoe kan dat nou??
Toch zitten er variaties in vind ik.
Bv. in de Halloweenfilms loopt Michael Myers altijd heel rustig, terwijl zijn slachtoffers rennen. Toch weet hij ze telkens te verrassen, ook al omdat hij overal lijkt op te duiken. Dat is een "onlogica" die past bij het ongrijpbare personage, het enigma van het gepersonaliseerde Kwaad.
Ook het feit dat de moordenaars in slasherseries telkens weer tot leven blijven komen, past hier in.
Wanneer je echter een "gewoon" menselijke moordenaar hebt die een verdieping hoger halvelings de ziel uit zijn lijf staat te schreeuwen, zonder dat de mensen in de woonkamer het horen; dat neigt al naar een anders soort "onlogica", die eerder irriteert (waarom konden de makers dit nu niet anders aanpakken?) dan intrigeert/charmeert.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
Ik had er helemaal geen last van.. nou ja.. het kwam ook in mij op. Hoe kan je dat allemaal doen zonder gestommel op zolder? Ik kan me ook niet voorstellen dat je een vrouw van 70 kilo op juist die zolder kan tillen.. anyway.
Maar dat hoort er gewoon in. Gewoon!
net als in de opening van Blow out een killer voor het raam staat en de meid kan hem niet zien. Het is het genre.
De telefoon staat beneden en de zolder is 2 verdiepingen hoger. 
Friac
-
- 1323 berichten
- 1056 stemmen
Is dat een zekerheid? Het lijkt me heel bizar om een werkende telefoon op zolder te plaatsen, al zitten we nu weer terug in de hele logicadiscussie
. Het is een tijd geleden dat ik de film nog eens zag, maar ik dacht dat de moordenaar telkens afdaalde alvorens een telefoontje te plegen...of was dit uitsluitend om de moord te voltrekken?.Nu goed, zelf laat ik er mijn kijkervaring allesbehalve door belemmeren, maar ik snap gewoon wel dat sommigen zich hieraan kunnen storen. Het moet mogelijk zijn om een perfect spannende slasher te maken die perfect logisch is; stiekem weet ik niet of ik er al één ben tegengekomen (of althans geen goede; Black Christmas is gewoon een supergoede horrorfilm)
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
De telefoon staat o[i]p zolder en van de meisjes onder aan de trap[/i]... Dit geldt ook voor When a Stranger calls (back) trouwens. (die ouwe films). Toffe films maar hier is hetzelfde geschetst. Bellen vanuit hetzelfde huis is tricky als je een moordenaar bent maar als het huis groot genoeg is dan lukt het misschien best
Wat isolering her en der
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Wat isolering her en der

-edit- Hetzelfde geldt voor Friacs bochten-wringende uitleg, die eerder bij City of the Dead wél over bepaalde (on)logica kon vallen. Geeft allemaal niks verder, maar het valt me ineens op.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
Er is natuurlijk een groot verschil. Het domme politieoptreden komt in deze film in de laatste secondes. Een huiszoeking op het einde was wel op zijn plek. In A'linterieur wordt het agentenspul gebruikt om de film nog verder op te rekken. En voor nog meer bloed. Dat is hier niet zo.
Plus, ben ik ook niet consequent. Zo vind ik slasher cool en mag het zo stom worden als ze willen. Home invasions (en met name de Franse
) sta ik kritisch tegenover. Omdat de slasher fun is en home invasions altijd schokkend en gewichtig moet zijn. Het 'realisme' moet in home invasions kloppen, dat is het uitgangspunt van ze, anders ga ik denken: wat realistisch, maar dit slaat nerges op, dat ook niet.. dat stoort me dan. 
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Okay, duidelijk. Ik zie À l'Interieur inderdaad meer als een gore-vehikel (en net als bij slashers - of laten we zeggen horrors in het algemeen - stoor ik me steeds minder aan eventueel ontbrekende logica) dan als een realistisch(bedoeld)e prent.
Ik dacht trouwens dat in BC toch al eerder dan in de laatste seconden bekend was dat de telefoontjes binnen het huis gepleegd werden (en je mag verwachten dat het huis eerder volledig doorzocht zou worden)...?
Bottleneck
-
- 8233 berichten
- 2117 stemmen
De kritiek op het feit dat het meisje op het einde van de film alleen wordt achtergelaten heb ik ook al van vrienden gehoord, maar die is nog weerlegbaar: volgens de logica van de agenten was Peter de enige mogelijke dader. Aangezien hij dood is, is de dreiging voorbij. Zeker een beetje slordig en voorbarig van de politie, maar zelf vond ik het nog wel aannemelijk. Bovendien, en daar missen narratief gefocuste mensen wel eens vaker de "horrorboot", zorgt deze beslissing ervoor dat het einde van de film zo ongelooflijk sterk is Het getik van de klok, de stemmen van de politie die langzaam uitsterven, de stilte die na de hectiek zijn intrede doet, de panning naar het zolderluik dat langzaam opengaat...Afgesloten met een onbeantwoord telefoontje, wat erop wijst dat de moordenaar weer heeft toegeslaan..
Precies, ze denken het mysterie dan al opgelost te hebben. Meen me trouwens te herinneren dat je de agenten wel hoort praten over de zolder. (Maar al zijn ze voorbarig dan nog weinig onmenselijks, beter dan al die tegenwoordige CSI-mannetjes die alles binnen 10 seconden uitdenken
). Die take waar je op doelt is inderdaad grandioos, duurt bijna 3 minuten tot ze bij de zolder zijn, dat kom je haast nooit tegen in horrors terwijl het zo effectief en mooi is.
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Zodra men weet dat de telefoontjes uit het huis zelf komen, gaat men logischerwijs het hele huis doorzoeken, daar is - ondanks mooie pogingen - niet omheen te lullen.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
Ze hadden het 2e aderpaar in huis best mogen zoeken. Maar in vroegah werd de politie wel vaker als onbetrouwbaar weggezet. Misschien niet geheel onterecht
Je kon er niet van op aan.
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Hmja, maar deze police force kwam toch best serieus en welwillend over, dat zou niet in character zijn. Maar goed, wat ik het ergste vind, is dat er gewoon geen moordenaar bekend wordt!, grrr!
/
(goeie zet dus, al meende ik ergens wel op een nachtkastje een clou te hebben gezien, maar dat is voor de herziening ^).
^ Maakt dan zeker kans op een halfje erbij, trouwens.
Bottleneck
-
- 8233 berichten
- 2117 stemmen
Zodra men weet dat de telefoontjes uit het huis zelf komen, gaat men logischerwijs het hele huis doorzoeken, daar is - ondanks mooie pogingen - niet omheen te lullen.
Ik had het over het feit dat ze haar alleen op bed lieten om te rusten.
Maar wat het doorzoeken betreft vind ik het ook niet zo vreemd. Op een gegeven moment is Peter hoofdverdachte mede vanwege de abortus kwestie, dan wordt het telefoontje getraceerd vanuit het huis en ze gaan er zo snel mogelijk heen. Daar vinden ze Peter dood in haar armen die dacht ik ervan uitging dat hij het was, dus denken ze probleem opgelost. Maasr het is allemaal in een kort tijdsbestek, vast dat ze daarna nog het huis doorzoeken/op orde maken maar dat heeft geen toegevoegde waarde voor de film, integendeel, dus einde film
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Daarvóór had dat hele huis al doorzocht moeten worden, dat blijft voor mij vaststaan.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
Huh? Wanneer had het huis dan doorzocht moeten worden? Op het einde werd bekend dat hij vanuit hetzelfd huis belde.Ze konden pas doorzoeken nadat het arme kind 'veilig' was.
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Ik meende dat dat al eerder bekend was, maar mijn precieze herinnering laat me in de steek. Dan moet ik hem sowieso maar snel weer eens zien, maar ik neem aan dat je het zeker weet. Dan is nog goed aan te voeren dat ze sowieso het huis en omgeving als zijnde crime scene eerder hadden moeten doorzoeken, los van waarvandaan de telefoontjes kwamen.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
De omgeving werd ook uitgekamd door de burgerwacht. Pas aan het eind hadden ze eindelijk door dat de telefoontjes uit hetzelfde huis kwamen. Je had een legendarische scene in de wijkcentrale/ telefooncentrale en de agent die Hussy uit het huis moest lokken. Zelfs dat veroorzaakte verwarring bij de politie omdat je dat niet verwacht. Pas toen kwam het meisje oog in oog met de maniak en vluchtte ze de kelder ins dat weer escaleerde door toedoen van de politie. Die dachten dat ze hem hadden en zij lag in shock op bed. Duidelijk allemaal. Wat de politie toen had moeten doen was achterhalen waar in het huis de telefoontjes werden gepleegd en ze hadden het kind in het ziekenhuis moeten leggen. Althans zo zou ik het gedaan hebben als chef de police.
Bottleneck
-
- 8233 berichten
- 2117 stemmen
Ik meende dat dat al eerder bekend was, maar mijn precieze herinnering laat me in de steek. Dan moet ik hem sowieso maar snel weer eens zien, maar ik neem aan dat je het zeker weet. Dan is nog goed aan te voeren dat ze sowieso het huis en omgeving als zijnde crime scene eerder hadden moeten doorzoeken, los van waarvandaan de telefoontjes kwamen.
Tot het telefoontje hadden ze dacht ik geen enkele reden om het huis als crime scene te zien, ze gingen nog uit van een vermissing
Gerelateerd nieuws

Een greep uit de favoriete horrorfilms aller tijden van regisseur James Wan
Bekijk ook

It's Such a Beautiful Day
Animatie / Komedie, 2012
14 reacties

Don't Look Now
Drama / Horror, 1973
317 reacties

Tyrannosaur
Drama, 2011
113 reacties

Invasion of the Body Snatchers
Sciencefiction / Horror, 1978
170 reacties

Angst
Misdaad / Horror, 1983
88 reacties

Henry: Portrait of a Serial Killer
Misdaad / Horror, 1986
220 reacties
Gerelateerde tags
wintermoordslasherprank telephone call christmas horrorsorority house obscene telephone callkerstmis
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








