Genre: Misdaad
Speelduur: 136 minuten
Oorsprong:
Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten
Geregisseerd door: Stanley Kubrick
Met onder meer: Malcolm McDowell, Patrick Magee en Adrienne Corri
IMDb beoordeling:
8,2 (930.526)
Gesproken taal: Engels
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Te zien in één bioscoop ()
Plot A Clockwork Orange
"Being the adventures of a young man whose principal interests are rape, ultra-violence and Beethoven."
Groot-Brittannië, de toekomst: een groep tieners gaat elke avond op stap om een spoor van vernieling achter te laten: ze slaan en verkrachten hulpeloze slachtoffers. Als één van de jongens opgepakt wordt, stemt hij toe om een speciale therapie te ondergaan. Als hij uiteindelijk vrijkomt heeft hij een hekel aan geweld, maar stapelen de problemen zich vervolgens op.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (8,2 / 930526)
- Trailer (YouTube)
- A Clockwork Orange (BoekMeter)
- A Clockwork Orange (MusicMeter)
- A Clockwork Orange (MusicMeter)
- Pathé Thuis: vanaf € 9,99 / huur € 2,99
Social Media
Acteurs en actrices
Alex
Mr. Alexander
Dr. Brodsky
Chief Guard
Dim
Georgie
Pete
Catlady
Mrs. Alexander
Mum
Reviews & comments
kevin_vp
-
- 950 berichten
- 0 stemmen
Ik had het niet tegen jou
oke, schrijf dan maar gerust nog wat meer berichten naar jezelf.

kevin_vp
-
- 950 berichten
- 0 stemmen
Ik schreef het niet naar muzelf.
Maar zie, nu schrijf je weeral naar juzelf

Dominootje
-
- 564 berichten
- 0 stemmen
Afschuwelijk!
Maar mogelijk maakt dat de film juist goed.. Ik kan er niet uit komen..
Chapeau voor de geluidseffecten/muziek (:
kevin_vp
-
- 950 berichten
- 0 stemmen
Afschuwelijk!
Maar mogelijk maakt dat de film juist goed.. Ik kan er niet uit komen..
Chapeau voor de geluidseffecten/muziek (:
Wanneer kan je er wel uit komen ?
Sommige gebeurtenissen waren inderdaad afschuwelijk maar het dystopische verhaal met veel maatschappijkritiek en de cinematografie was toch gewoonweg schitterend mooi ?
Al je het boek nog niet hebt gelezen raad ik je A Clockwork Orange van Anthony Burgess aan. Ik denk dat je de film dan beter zal kunnen waarderen. 
Dominootje
-
- 564 berichten
- 0 stemmen
Goede vraag kevin_vp 
Voorlopig in ieder geval niet, mogelijk na een herziening over zoveel jaar...
Zal is een keer een poging wagen met het boek, dan heb ik in ieder geval niet die afschuwelijke "braak"-neigingen (: thnQ!
king-kevino
-
- 54 berichten
- 643 stemmen
Boeiend aan deze film is dat ik hem zonder herkijken ineens een stuk hoger inschaal, heb er veel over nagedacht en wellicht is het het waard om hem nog een keer te kijken.
ook veel geluisterd naar funeral of queen mary: hoort inmiddels zeker bij 1 van mijn favoriete filmscores. wat een creepy sound
Movsin
-
- 8286 berichten
- 8432 stemmen
Prachtige hekeling van overheid, politie, media en politiek...eigenlijk maatschappij in zijn geheel. Malcolm McDowell zet een onvergetelijke prestatie neer.
Flavio
-
- 4900 berichten
- 5236 stemmen
DeaQoN
-
- 33 berichten
- 648 stemmen
Wat een fenomenale score, puur genieten. En werkelijk prachtig camerawerk: bijna elk shot heeft een prachtige benadering, ook de acteurs spelen hier een grote rol in door geweldig acteerwerk.
Maar het verhaal en de sfeer in de film vind ik ronduit vreselijk. Kubrick lijkt te graag kunstig en controversieel te willen zijn en dat pakt gewoon niet goed uit. Ook de decors ergerde ik mij dood aan. En het verhaal, tja, zo bijzonder is die nou ook weer niet. Of ik moet totaal wat gemist hebben....
JeroenFR08
-
- 557 berichten
- 419 stemmen
Deze A clockwork orange stond al ontzettend lang op mn lijstje, wat was ik blij toen ik hem uit t niets vond bij de Media markt. Maar, die blijheid is nu aardig voorbij. Dit is niet het meesterwerk waar ik op gehoopt had.
Om maar eens andere Kubrick film erbij te halen die ik zag: The Shining, ik vind de Shining wel 3x beter dan deze. De sfeer van van beide heb ik met elkaar vergeleken waarbij ik tot de conclusie kwam dat de sfeer bij deze A clockwork gewoon vervelend is. Irritante muziek, rare kapsels, raar en overdreven acteerwerk, lelijke decors, lelijke costuums. Nee ik heb er niks mee. Veel zien het als kunst. Maar ik niet. In the Shining is het allemaal iets rustiger, maar is de sfeer zoveel beter dan hier.
Dat ligt volledig aan de regisseur, maar waar ik voorheen ook wel geraakt werd door Full metal Jacket, werd ik bij deze ook absoluut niet geraakt. McDowell zn personage is irritant. Vooral in de laatste scene met zn mondje de hele tijd open. Man wat een vervelende vent speelde hij. Ook totaal geen medeleven voor hem tijdens zijn behandeling. Waarbij t overigens wel heel makkelijk gaat dat hij door een paar filmpjes ineens misselijk word en niks meer van geweld en verkrachtingen wil weten.
Nee het verhaal van deze film kwam in mijn ogen tekort, evenals de sfeer en de toevalligheden. Beste maten zijn ineens politie agenten...
Wel een dikke voldoende omdat het acteerwerk wel sterk was. Maar ook omdat ik wel het gevoel heb dat dit niet zomaar een film is. Het is er een die ik sowiezo nog een keer ga bekijken. Want dom is ie niet. Had er alleen stiekem wel wat meer van verwacht.
The main man!!
-
- 305 berichten
- 210 stemmen
Vrije wil bestaat ook niet, maar dat is een andere discussie dan ACO aanhaalt. Daar is het de vraag in hoeverre de overheid zich mag bemoeien met je 'vorming'.
Maar dat eerste inzicht had men nog niet in de tijd dat het boek en de film gemaakt werden, dus dat het met elkaar verward wordt is begrijpelijk.
Wat een zielige onzin vertel jij zeg, om je te schamen, wanneer vrije wil niet bestaat, dan hoeft dus niemand rekenschap en verantwoording af te leggen voor zijn daden, en zijn dus alle gevangene onschuldig!!
Overigens een mooie en leuke film, en die mannen hebben wel veel humor, met hun luiers boven hun broek, zeer vermakelijk!!
The main man!!
-
- 305 berichten
- 210 stemmen
Ja, als iemand een nieuwe theorie loslaat, zeker eentje die in strijd is met de bijbel, zijn er altijd criticasters. Ken de kritiek grotendeels, maar ben het daar niet mee eens. Vind de argumenten van Lamme veel sterker dan de kritiek. Geef de neurowetenschap nog een paar jaar en die criticasters zullen hun ongelijk moeten toegeven. Maar ben wel benieuwd op welke specifieke kritiek jij doelt.
Nee, Reinbo geeft liever iedereen de schuld , want vrije wil bestaat immers niet volgens hem,oftewel geloofd hij nog in het lot, of hij is geïndoctrineerd, lekker makkelijk toch,zodat hij geen verantwoordelijk hoeft te nemen voor zijn gedrag, denk dat hij is blijven hangen in de flower power tijd, hahahihi!!!
nakada
-
- 2203 berichten
- 1679 stemmen
Ik krijg nooit helemaal hoogte van Kubricks films. Verhaaltechnisch is er nooit iets mis, zoals altijd weer een aantal briljante scenes. Maar soms ook totaal niet overtuigende. De autorit onder ( onder een vrachtwagen door ), sommige 'geweld' scenes en het acteren dat hier en daar weer amateuristisch lijkt. En toch blijven ze altijd nog lang in mijn hoofd rondspoken. Voorlopig niet te hoog stemmen, misschien later na herziening.
nakada
-
- 2203 berichten
- 1679 stemmen
Wat een zielige onzin vertel jij zeg, om je te schamen, wanneer vrije wil niet bestaat, dan hoeft dus niemand rekenschap en verantwoording af te leggen voor zijn daden, en zijn dus alle gevangene onschuldig!!
Overigens een mooie en leuke film, en die mannen hebben wel veel humor, met hun luiers boven hun broek, zeer vermakelijk!!
Over die vrije wil : wat Reinbo daar beweerde is helemaal zo gek nog niet. Meestal worden onze 'keuzes' bepaald/gestuurd door externe invloeden.
The main man!!
-
- 305 berichten
- 210 stemmen
Over die vrije wil : wat Reinbo daar beweerde is helemaal zo gek nog niet. Meestal worden onze 'keuzes' bepaald/gestuurd door externe invloeden.
Wanneer deze persoon niet meer op movie meter aanwezig is wat jij beweert, waarom is het dan wel zinvol om deze persoon te verdedigen, want het was toch zo genaamd zinloos, dat waren immers jouw woorden!!
Iedereen die op movie meter staat is nog aanwezig, of hij of zij, moet haar account verwijderen, dat ten eerste, en ten tweede, wat jij zegt klopt, tot op zekere hoogte, maar uiteindelijk bepaal jij of je de trekker overhaalt, of vind jij ook dat iedereen onschuldig is zoals dictators en gevangenen in deze wereld?
NYSe
-
- 1749 berichten
- 1611 stemmen
Wanneer deze persoon niet meer op movie meter aanwezig is wat jij beweert, waarom is het dan wel zinvol om deze persoon te verdedigen, want het was toch zo genaamd zinloos, dat waren immers jouw woorden!!
Iedereen die op movie meter staat is nog aanwezig, of hij of zij, moet haar account verwijderen, dat ten eerste, en ten tweede, wat jij zegt klopt, tot op zekere hoogte, maar uiteindelijk bepaal jij of je de trekker overhaalt, of vind jij ook dat iedereen onschuldig is zoals dictators en gevangenen in deze wereld?
Het dilemma van vrije wil is niet eens zo irrelevant bij deze film, dus ik wil er wel een poging toe doen me er in het debat te mengen.
"Uiteindelijk bepaal jij of je de trekker overhaalt" is een ietwat problematische uitspraak. Niet dat hij per definitie onjuist is, maar omdat precies hier het debat omheen is ontstaat. Zijn wij het wel zelf die bepalen of je de trekker overhaalt, of, om bij de film te blijven: is het wel Alex zelf die de controle over zijn driften heeft? Bepaalt hijzelf of hij die arme vrouw wel of niet verkracht?
Volgens veel wetenschappers, inclusief Victor Lamme, zou Alex, net als ieder ander, een arme slaaf van zijn genen en hersenen zijn. Die zouden al bij voorbaat besloten hebben dat Alex op één of meerdere punten in zijn leven een verkrachting zou plegen. Dat zit, om het maar zo te zeggen, "in de aard van het beestje."
Nu ben ik het niet helemaal met Lamme eens. Niet zozeer omdat hij stelt dat wij gestuurd worden door onze hersenen, maar omdat hij daaruit de conclusie trekt dat we daarom geen vrije wil zouden moeten hebben. Waardoor moeten we dan gestuurd worden? Door onszelf? Zijn onze hersenen dat dan niet?
Anyhoo, het debat is minder simplistisch dan je doet voordoen. 'We kunnen wel doen wat we willen, maar niet willen wat we willen,' is een bekende uitspraak binnen de filosofie. Als wij onze hersenen zijn (zoals Dick Swaab stelt), en onze hersenen ons sturen (zoals Swaab eveneens stelt), volgt hier dan niet noodzakelijkerwijs uit dat wij onszelf sturen? 'We kunnen doen wat we willen,' daar ben ik het mee eens. Dat we daarentegen geen keuze hebben uit onze driften en onze instincten geloof ik ook wel: dat we het niet voor het zeggen hebben bij het uitdelen van de hersenen en de genetische bagage lijkt me logisch. 'We kunnen niet willen wat we willen,' lijkt me eveneens correct.
Maar is het overhalen van een trekker dan wel daadwerkelijk mijn vrije keuze? Of is het slechts onderdeel van een gedetermineerd traject waar wij slechts een onderdeel binnen zijn? Vragen, vragen...
Wat Alex ook doet, het lijkt zijn eigen vrije wil te zijn, of hij daar nu controle over heeft of niet. En Kubrick wil slechts zeggen dat daar niet mee te tornen valt. We zijn onze wil. We zijn onze hersenen. Maar of we hiermee een duidelijker beeld hebben van schuld en onschuld... ik weet het niet, volgens mij is dat weer een heel andere discussie.
nakada
-
- 2203 berichten
- 1679 stemmen
Wanneer deze persoon niet meer op movie meter aanwezig is wat jij beweert, waarom is het dan wel zinvol om deze persoon te verdedigen, want het was toch zo genaamd zinloos, dat waren immers jouw woorden!!
royals
-
- 489 berichten
- 836 stemmen
Echt één van de ziekste films die ik heb gezien. Pervers, geweldadig, occult, en behoorlijk zinloos. Ik kan de mooie aspecten hiervan niet zien. Spreekt je dit aan? Ik bedoel, wat gaat er om in je gedachten? 
JuliusCaesar
-
- 33 berichten
- 101 stemmen
Vandaag hoorde ik het nummer Singing in the rain, moest gelijk aan deze film denken. Een film die je toch wel bij blijft, al is het alleen al om de leipheid en grofheid. Hoe verzin je het. Toch op een bepaalde manier wel van de film genoten, en af en toe ook flink gelachen. Met name om die gast die de hoofdrolspeler op het rechte pad moest houden. Al met al moet je deze zeker een keer gezien hebben!
TornadoEF5
-
- 5616 berichten
- 1726 stemmen
Ben es benieuwd. Zal ik zeker bekijken
Twee films gezien tot nu toe van Kubrick. 2001 is een voltreffer geworden en een potentiele favoriete film ooit. Dr. Strangelove viel wat tegen, en kon me niet echt boeien.
lucdecoster
-
- 1644 berichten
- 6323 stemmen
Speciaal filmpje moet ik zeggen, toch eens opnieuw bekijken vanavond.
-LvB-
-
- 306 berichten
- 554 stemmen
Apart dat ze er voor kiezen het Nadsat te ondertitelen. Alleen doe het dan ook wel goed (geen Gullova ipv Gulliver bijvoorbeeld)
Richard_Voorhees
-
- 2311 berichten
- 2135 stemmen
Ik had eigenlijk helemaal geen problemen met de ondertiteling, daar het er in dit geval wel goed aan bijdroeg om de film te kunnen blijven volgen. Het zou anders maar knap moeilijk zijn geweest met al die aparte woorden.
McDowell zet in deze film een puike acteerprestatie neer als een gestoorde jonge knaap die besluit mee te doen aan een experimentele "genezingswijze". De film begint best onheilspellend en met het geweld en de actie gaan ze flink over-the-top. Erg vermakelijk om het gewelddadige viertal aan het werk te zien, waarbij ik naast McDowell ook nog een jonge Warren Clarke wist te onderscheiden. Ik ken hem vooral van het spelen van die oude brompot uit Dalziel & Pascoe. Daarnaast wist Michael Bates bijzonder te vermaken als de stijve en strenge gevangeniswachter.
Geweldig hoe Kubrick het experimentele van de (geestelijke) gezondheidszorg naar boven weet te brengen. Daarnaast komt er in het tweede gedeelte van de film een soort vicieuze cirkel waarin bijna alle mensen die McDowell in zijn wilde verleden kleineerde of fysieke/psychische pijn toebracht op brute wijze hem weten af te straffen.
Ook komt de kritiek op de politiek duidelijk naar voren.
Ondanks de vele, soms bijna grappige absurditeiten weet Kubrick zijn boodschappen wel goed door te brengen door middel van deze film. Sterk gedaan.
FunkStarr
-
- 1922 berichten
- 719 stemmen
Voor ons Hollanders is die Vlaamse ondertiteling soms toch wel wat vreemd. Ik zag gister ook bepaalde woordjes en zinnen voorbij komen waarvan ik dacht huh?
Herculaas
-
- 132 berichten
- 132 stemmen
Ik vond de ondertiteling opvallend goed (al klopt gullova inderdaad niet).
-LvB-
-
- 306 berichten
- 554 stemmen
Klopten wel meer dingen niet, maargoed ik vind het ook wel een pluspunt alleen zorg dan dat je het letterlijk schuingedrukt vertaald en ga ook geen woorden vervlaamsen/vernederlandsen (Droogs werd Droeken
)
Herculaas
-
- 132 berichten
- 132 stemmen
Zo zal het in de vertaling van het boek ook wel staan. Lijkt me een goed te verantwoorden keuze.
Gerelateerd nieuws

Je hebt nog 30 dagen - of minder - om deze absolute fillmhits te bekijken op Prime Video

Geboortedag Stanley Kubrick (1928): Zijn tien best beoordeelde films

Vijf goed beoordeelde films die voor opschudding zorgden

Malcolm McDowell noemt opnames 'A Clockwork Orange' een absolute martelgang
Bekijk ook

The Godfather
Misdaad, 1972
3.379 reacties

Pulp Fiction
Misdaad, 1994
5.091 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

Scarface
Misdaad / Drama, 1983
3.811 reacties

American History X
Misdaad / Drama, 1998
2.795 reacties

The Silence of the Lambs
Thriller / Misdaad, 1991
1.252 reacties
Gerelateerde tags
londen, engelandstraatbendediefstalseksualiteitgebaseerd op boekouder-kindrelatiegreat britainnihilismsocial workermaatschappijdystopiepsychopaatsatirebeatingcontroversialdonkere komediegeweldjeugddelinquenthuisinvasiecultfilmsex crimemade up language speculativefuturistic society philosophicalultraviolencesocial decay teenage protagonistdrearycautionaryfaithful adaptationcriticaltenseintenseaudaciousmean spirited
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








