• 15.814 nieuwsartikelen
  • 178.383 films
  • 12.228 series
  • 34.008 seizoenen
  • 647.602 acteurs
  • 199.107 gebruikers
  • 9.378.047 stemmen
Avatar
 
banner banner

The Sixth Sense (1999)

Thriller | 108 minuten
3,87 6.532 stemmen

Genre: Thriller

Speelduur: 108 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: M. Night Shyamalan

Met onder meer: Bruce Willis, Toni Collette en Olivia Williams

IMDb beoordeling: 8,2 (1.132.805)

Gesproken taal: Latijn, Spaans en Engels

Releasedatum: 23 december 1999

  • On Demand:

  • Pathé Thuis Bekijk via Pathé Thuis
  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot The Sixth Sense

"Not every gift is a blessing."

Dr. Malcolm Crowe, een kinderpsycholoog, neemt de taak op zich om een jongetje te genezen dat geesten ziet. Het jongetje, Cole, heeft door z'n gave veel problemen op school en met z'n moeder. Door Cole te helpen hoopt Crowe in het reine te komen met zichzelf, nadat hij in het verleden bij een soortgelijk geval niet voldoende heeft kunnen helpen.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Dejive

Dejive

  • 40 berichten
  • 62 stemmen

Moet toch eerlijk zeggen dat ik het einde de allereerste keer niet zag aankomen..achteraf denk ik dat ik het had moeten zien..maar ik zat die eerste keer zo in de film dat ik daar totaal niet mee bezig was.

Wat goed geacteerd..prachtfilm.

@Yener

Jij hebt blijkbaar een rare kijk op van alles..je hebt de film gewoon niet begrepen en zoekt nu overal wat achter wat nergens op slaat.

Dat meisje wist niet dat ze dood ging..ze had het vermoeden dat haar moeder haar ziek maakte..niet dat ze perse dood zou gaan. Misschien was ze nog van plan om het te laten zien..weet jij veel..


avatar van slam1975

slam1975

  • 283 berichten
  • 300 stemmen

we hadden het plot meteen door vanaf het begin, daardoor was het einde helemaal niet verrassend ;-(


avatar van moviemafketel

moviemafketel

  • 19752 berichten
  • 2118 stemmen

Misschien omdat het plot nu ook niet meer origineel is, maar in 1999 zeker wel.


avatar van erik1677

erik1677

  • 1787 berichten
  • 0 stemmen

Persoonlijk vind ik dit een van de beste thrillers uit de jaren 90.

Met een minimum aan special effects weet men een ijzingwekkende sfeer te creeren.

En de film bevat volgens mij een paar scenes die regelrechte klasiekers zijn en ook nog supereng en naargeestig af en toe.

Neem nu bijvoorbeeld de de videoscene op de begravenis, sjonge echt wat een mokerslag blijft dat toch.

Nu ik er zo weer aan denk heb ik het kippenvel weer op de armen staan, prachtig gemaakt gewoon.

En het einde! Subliem gewoon!

Ook naar al die jaren staat deze film nog fier overeind.


avatar van edje555

edje555

  • 189 berichten
  • 0 stemmen

vandaag op BLU-RAY gekocht!

super film.


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8161 stemmen

Redelijke thriller, die weinig verschilt van Shyamalans Unbreakable.

En dan heb ik het niet over Bruce Willis, die in beide films speelt, maar vooral de opbouw van het verhaal, die behoorlijk wat overeenkomsten vertoont. Lange tijd vraag je jezelf af wat er nu precies aan de hand is, tot er een grote twist aan het einde komt, waar natuurlijk al veel over geschreven en gezegd is.

Laat is vooropstellen dat de twist goed is en de boodschap versterkt. Het probleem is echter dat het gebeuren voor de twist niet altijd even boeiend is. Qua sfeer is het niet geweldig en ook de schrikeffecten zijn niet altijd even goed. Osmont speelt overigens wel sterk, Willis is redelijk, maar wordt in enkele scènes met Osmont same,n duidelijk weggespeeld door het jongetje. In het middenstuk zitten ook serieus wat saaiere stukken en Shyamalan slaagt er daar ook niet in om het de gele speelduur boeiend te houden.

Uiteindelijk kom ik uit op een gemiddelde score. De film leunt erg op de twist, die sterk is, maar daarvoor is het lang niet altijd even goed.

2,5*


avatar van anders99

anders99

  • 22 berichten
  • 0 stemmen

Volgens mij de beste thriller die ik ooit heb gezien(op the ring na)

Deze film verdient gewoon om in de top 250 te staan.


avatar van mar007

mar007

  • 1151 berichten
  • 949 stemmen

geweldige film met een grandioos plot.

goed verhaal

goed acteerwerk

ik vind vooral haley joel osment geweldig acteren in deze film,bruce willis zie ik liever in

actiefilms maar wat een goeie film.


avatar van misterdhdh

misterdhdh

  • 488 berichten
  • 746 stemmen

eerste keer gekeken en was inderdaad verrast met het einde, al had ik van deze film nog net iets meer verwacht. Ik had er zeer hoge verwachtingen van, paar weken geleden gekeken maar deze film is toch niet echt blijven hangen, ben er al veel van vergeten. denk wel dat acteerprestaties goed waren, leuk met dat jongetje. Wel makkelijk om te zeggen dat je alleen ziet wat je wilt zien, zo mag je fouten maken want niet alles is waar. nu ik de film helemaal begrijp, lijkt het me goed om hem nog eens te bekijken zodat alle puzzelstukjes in elkaar vallen. goede film, maar voor mij net geen topfilm. Hoort wel in de top 250, niet in de top 100 voor mij. mocht van mij spannender zijn, sfeer was niet altijd even eng.

toch 4/5


avatar van stijngeraats

stijngeraats

  • 21 berichten
  • 165 stemmen

Prachtig einde !


avatar van anders99

anders99

  • 22 berichten
  • 0 stemmen

prachtig en origineel einde.

Dit is echt een spannende film.

Bovendien was er ook goed acteerwerk te zien van Bruce Willis.

Deze film moet dan ook veel hoger staan in de top


avatar van congo

congo

  • 898 berichten
  • 0 stemmen

SandLover schreef:

Wat heeft The Sixth Sense nou met horror te maken. En in die categorie is het ook niet zo moeilijk hoog te scoren.

The Sixth Sense heeft alles met horror te maken. Het combineert een klassiek spookverhaal met drama en in die opzet is M. Night Shyamalan helemaal geslaagd!


avatar van Dee Al

Dee Al

  • 272 berichten
  • 197 stemmen

yener schreef:
1- De man waardoor hij wordt vermoord heeft een plukje haar wat lichter is als het rest van zijn haar. De kleine jongen heeft precies hetzelfde.. daarom dacht ik dus dat hij naar het verleden ging. Of in ieder geval.. het verhaal zich afspeelde voor de moord.
Daarnaast verklaart de dialoog tussen zijn vrouw en hem (vlak voor de moord) dat hij in het verleden zijn vrouw weleens op de 2e plaats zetten. Dus de kinderen gingen voor zijn vrouw.
En dat gebeurde dus ook na zijn "moord"..
Dat zijn dus 2 redenen om te denken dat hij terug naar het verleden gaat.

2-De scene waarin hij binnen het huis van het jongetje staat te wachten en samen met zijn moeder op een stoel zit. Hoe kan hij binnen komen en het niet vreemd vinden dat de vrouw niet met hem praat.

3- Het meisje die in haar geest gedaante de film afgeeft slaat echt alles. Ik bedoel, iemand moet dat filmpje toch echt hebben opgenomen. Het kwam niet uit de lucht vallen. Waarom heeft diegene die het filmde dan het filmpje niet voor haar dood gegeven? Of als het door een buitenmenselijke gedaante of wat dan ook is gedaan... waarom lag die video dan niet gewoon op de stoep?

4- Het jongetje kan geesten zien... maar een geest kan geen geesten zien? Ook dat vind ik knap.

5- Waarom zijn geesten zo angstaanjagend in die film als ze alleen maar geholpen willen worden?

Dit zijn nog maar enkele voorbeelden. En daarom vind ik de film ronduit BAGGER. Het slaat gewoon helemaal nergens op!


1. Nee, dat zijn 2 dingen die je zo kunt interpreteren dat ze inderdaad in jouw richting wijzen. Het is echter geen fout, want als je goed interpreteert klopt het verhaal gewoon. Je hebt het gewoon niet goed begrepen. En hoe valt het anders te verklaren dat die patiënt zo veel jonger is en Malcom eigenlijk niets in uiterlijk veranderd?

2. Hij vind het ook vreemd: daarom onthoudt hij het ook, want op het einde valt bij hem het kwartje. Dan begrijpt hij opeens waarom die vrouw niets tegen hem zei. Natuurlijk vind hij het vreemd, maar hij denkt ook niet meteen van 'o, misschien ben ik dan wel dood'. Ik snap echter wel dat je dit punt aanstipt. Ik snap dat je dit als 'niet kloppend' kunt opvatten.

3. Dit is echt een kwestie van opletten. Als je goed had opgelet had je gezien dat dat meisje ZELF aan het filmen was: ze was voor de lol haar poppen aan het filmen. Toen ze haar moeder aan hoorde komen, ging ze snel weer in bed liggen (misschien was ze niet echt ziek en wilde ze niet dat haar moeder haar betrapte): ze had daardoor geen tijd om de camera uit te zetten en zo kwam het dat de vergiftiging gefilmd werd. Heel logisch en het klopt volledig. Dat dat meisje die film naderhand vond? Dat is een kwestie van het bovennatuurlijke element in de film willen accepteren. Misschien heeft ze het filmpje naderhand wel teruggekeken, maar wist ze niet wat het was wat moeder in haar eten deed. Het had evengoed een medicijn kunnen zijn, en kom nou: wie geloof er nou dat zijn/haar moeder hem/haar aan het vergiftigen is? Ze was nog maar een kind. Waarschijnlijk had ze zoiets: het zal wel een medicijn zijn. Ze legt de link niet met haar ziekte en het vergif, en ziet dus ook niet dat ze het nog zieker worden kan voorkomen. Ze gaat uiteindelijk dood. Eerst zal ze niet weten dat ze dood is, maar net als Malcolm vogelt ze uit dat ze dood is. Dan ziet ze dat haar jongere zusje ook ziek begint te worden en dat zij hetzelfde ''medicijn'' krijgt. Dan legt ze wel de link met het filmpje en geeft dit filmpje aan Cole om haar zusje te redden. Als haar vader het ziet, realiseert die zich natuurlijk wel wat er aan de hand is. Hij is volwassen en herkent het vergif. Voila, je uitleg.

4. Klopt ook gewoon. Dat jongetje heeft een bepaalde gave waardoor hij geesten kan zien. De doden hebben die gave niet gehad en zullen die ook nooit hebben: daar is geen enkele reden voor. Velen beseffen eerst nog niet dat ze dood zijn; laat staan dat ze andere doden zouden zien.

5. Dat heeft te maken met de manier waarop Cole ze ziet. De eerste geest is een wanhopige vrouw die totaal de weg kwijt is. Komen in het echte leven ook wel voor. Puur door de sfeer die erom heen opgebouwd is is die geest eng, anders zou ze niet echt eng zijn. De tweede geest is die jongen die het over het pistool van zijn vader heeft. Zegt helemaal niks engs, doet ook niks engs: puur door de sfeer die eromheen opgebouwd is is de geest eng. Die sfeer is gebaseerd op Cole's angsten: hij denkt dat de geesten hem kwaad willen doen, dus is hij er bang voor, dus zijn ze angstaanjagend. Tot het moment dat Malcolm hem verteld dat de geesten hem mogelijk geen kwaad willen doen, maar zijn hulp willen. De eerste geest die daarna komt is dat meisje. Zij is angstaanjagend, omdat Cole nog niet zeker weet of Malcolm wel gelijk heeft. Misschien heeft Malcolm het mis en wat dan? Maar Cole zet zich over zijn angst heen en wat gebeurt er? Het meisje wordt meteen minder angstaanjagend en normaler: '' ik voel me al weer een stuk beter'' zegt ze. Als Cole eenmaal weet hoe het zit, zijn de geesten ook niet eng meer. Je kunt zien dat ze dood zijn, maar ze doen niets engs meer; ze zeggen geen enge dingen; geen enge sfeer: of de geesten angstaanjagend zijn of niet wordt puur bepaald door hoe Cole naar de geesten kijkt. Je kunt als kind bang zijn voor het donker. Als je er bang voor bent, is het donker gelijk angstaanjagend. Zodra je over je angst heen bent is het niet meer angstaanjagend. Ook dit deel van de film klopt gewoon.


avatar van congo

congo

  • 898 berichten
  • 0 stemmen

Yener vond de film gewoon tegengevallen en bedenkt nou allemaal bullshit argumenten waarom de film 'niet kloppend' is. Ach ja, laat hem toch. Zegt iets over hem


avatar van SENGOK

SENGOK

  • 156 berichten
  • 0 stemmen

Zeker één van de beste horrorfilms die ik heb gezien door de beangstigende sfeer, spannende muziek, vele schrikmomenten en zeer verassende einde.

Het samenspel van Osment en Willis is ook erg goed.


avatar van milus

milus

  • 214 berichten
  • 158 stemmen

Leuk gevonden, leuk filmconcept (mn plot) maar het blijft me te eenvoudig en niet indringend genoeg. Verder is alles dat op horror lijkt al gauw overbodig, dat maakt het flauw.vluchten naar de kerk, beeldjes,schrikbeelden en geluiden, mensen met fysieke beschadiging Ik zou er liever een soort paranormale thriller in zien dan een horror, dat maakt het verhaal boeiender. Het mag natuurlijk best spannend zijn. Wat wel aardig is is dat de band die je als kijker met Willis krijgt later een band met een geest blijkt te zijn die daarvoor anders in beeld worden gebracht . Gelukkig blijkt Willis ook nog andere dan tough-guy rollen te kunnen spelen.


avatar van Dominootje

Dominootje

  • 564 berichten
  • 0 stemmen

Willis weerhield me ervan om deze film te kijken.. Achteraf zie ik niet in waarom..

Goede film, had toch iets meer thriller mogen zijn..

Einde zag ik toch niet aankomen nee.. Vroeg me ook af of het dan allemaal wel klopte in de film, maar vast wel ^^


avatar van raymonb

raymonb

  • 13 berichten
  • 626 stemmen

dit is gewoon de beste Thriller die ik gezien heb meesterwerk en een goed einde


avatar van Multivitamine

Multivitamine

  • 187 berichten
  • 616 stemmen

"Dr. Malcolm Crowe, een kinderpsycholoog, neemt de taak op zich om een jongetje te genezen dat geesten ziet." Dat dacht ik dus ook de hele film, tot de laatste 5 minuten, hoe heb ik die tig aanwijzingen kunnen missen?


avatar van Korbie

Korbie

  • 159 berichten
  • 0 stemmen

The Sixth Sense, als klassiek spookverhaal met een opmerkelijke hoeveelheid aan drama, is waarschijnlijk wel het meest bekend door haar beruchte "twist-ending". Maar het is nog zoveel meer dan dat.

Voor de mensen die zeggen dat dit geen horrorfilm is, maar een psychologische thriller zal ik zeggen: leer je feitjes! Dit is toch echt wel een horrorfilm. Dat een horrorfilm drama bevat wil niet zeggen dat het meteen geen horrorfilm meer is. Maar ja: sommige mensen zien "horror als iets waar geen verhaal inzit". Dat is natuurlijk onzin.

Deze film heeft een behoorlijke vorm van suspense. Maar deze komt eerder op emotioneel gebied beklemmend maar gekweld als effect voor en niet echt als "gewoon eng". Buiten dat de film buitengewoon naargeestig is, zijn de karakters ook erg sterk neergezet. De relatie tussen Malcolm en Cole, Cole en zijn moeder en natuurlijk Malcolm met zijn vrouw blijven op hoog niveau interessant om te volgen. Haley Joel Osment is een geweldig kinderacteur die niet voor de methode gaat van "oh, wat een schattig kindje". Nee, zijn uitstraling is naargeestig en ook zijn moeder wordt briljant geacteerd, geweldig om te volgen blijft haar liefde voor haar zoon hoewel ze hem niet kan begrijpen omdat hij haar niet binnen laat.

Toch ben ik nog altijd het meest onder de indruk van regisseur M. Night Shyamalan. Hij weet de middelen langs elkaar te leggen waardoor het allemaal samenkomt en volledig werkt. Ook zijn geweldige manier van werken met de achtergrond: de gedempte kleur wat een enorme toevoeging biedt aan de naargeestige sfeer, de opbouw naar de spanning die gaat komen en de kleur 'rood' die telkens weer terugkomt. Maar hij weet vooral voor verrassing te zorgen: de wendingen in het verhaal zijn onvoorspelbaar.

Shyamalan creëert met deze middelen een opmerkelijke film die zowel erg emotioneel als zeer beangstigend is.


avatar van Akkiej

Akkiej

  • 236 berichten
  • 530 stemmen

Goede film, sleept je helemaal mee! Met een prachtig einde


avatar van Devedeetje

Devedeetje

  • 65 berichten
  • 84 stemmen

Prachtige en super originele film / 5***** / TOPPER

Met (destijds) zeer verrassend plot !

Later is dit "trucje" meerdere malen nagedaan,

maar nooit meer zo goed als in The Sixth Sense !

(Nou.., behalve dan in The Others met Nicole Kidman..,

welke ook zeer goed is, maar dan niet meer zo origineel.)


avatar van Gruffalo

Gruffalo

  • 207 berichten
  • 603 stemmen

Scrubs was hier voor mij de grote spoiler.


avatar van arno74

arno74

  • 8700 berichten
  • 3342 stemmen

Een van de beste horrors aller tijden wat mij betreft. Subliem acteerwerk, vooral van het jongetje, en een constante gespannen sfeer.

Een unieke film die helaas te veel wordt besproken waardoor mensen die het niet hebben gezien helaas wel vaak de clue al hebben gehoord. Zonde om het voor anderen zo te verpesten.

Het blijft een steengoede film.


avatar van moviemafketel

moviemafketel

  • 19752 berichten
  • 2118 stemmen

Bij een film van 14 jaar oud kun je er van uitgaan dat je de clue van deze film al ergens hebt gehoord of gelezen ja, maar zelfs als je het weet blijft deze film bij

vlagen nog steeds spannend.


avatar van TomPSV

TomPSV

  • 503 berichten
  • 445 stemmen

Een aardige film, die zeker boeiend is en ook een goed, verrassend einde kent, maar toch waren mijn verwachtingen op de een of andere manier wat hoger. Ik had vooral verwacht dat de film wat enger zou zijn en ik had dan ook goede hoop op een aantal sterke schrikmomenten. Helaas waren die ongeveer op één hand te tellen en zelfs die momenten vond ik niet echt eng. Gelukkig is het wel een boeiend verhaal, waardoor ik de hele tijd aandachtig heb zitten kijken en ook benieuwd was naar de afloop. Die was erg goed gekozen en maakt nog een hoop goed. Bruce Willis doet het in deze rol ook goed, net als dat kind dat overtuigend acteerde. Dat is nog weleens anders geweest met kinderen die een grote rol spelen in een film, dus zijn acteerprestaties zijn zeker knap voor zijn leeftijd.

Al met al heb ik me er zeker mee vermaakt, maar veel meer ook niet echt. 3,5*


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60517 berichten
  • 4107 stemmen

TomPSV schreef:

Een aardige film, die zeker boeiend is en ook een goed, verrassend einde kent, maar toch waren mijn verwachtingen op de een of andere manier wat hoger. Ik had vooral verwacht dat de film wat enger zou zijn en ik had dan ook goede hoop op een aantal sterke schrikmomenten. Helaas waren die ongeveer op één hand te tellen en zelfs die momenten vond ik niet echt eng. Gelukkig is het wel een boeiend verhaal, waardoor ik de hele tijd aandachtig heb zitten kijken en ook benieuwd was naar de afloop. Die was erg goed gekozen en maakt nog een hoop goed. Bruce Willis doet het in deze rol ook goed, net als dat kind dat overtuigend acteerde. Dat is nog weleens anders geweest met kinderen die een grote rol spelen in een film, dus zijn acteerprestaties zijn zeker knap voor zijn leeftijd.

Al met al heb ik me er zeker mee vermaakt, maar veel meer ook niet echt. 3,5*

Dit is ook geen horror, maar een bovennatuurlijke thriller. De film is ook niet uit om je te laten schrikken zoals in een Paranormal Activity. Ik heb van een behoorlijk aantal scenes toch wel koude rillingen gekregen. Maar dat zijn dan geen scares, maar gewoon momenten die erg overtuigend zijn.


avatar van TomPSV

TomPSV

  • 503 berichten
  • 445 stemmen

The Oceanic Six schreef:
(quote)


Dit is ook geen horror, maar een bovennatuurlijke thriller. De film is ook niet uit om je te laten schrikken zoals in een Paranormal Activity. Ik heb van een behoorlijk aantal scenes toch wel koude rillingen gekregen. Maar dat zijn dan geen scares, maar gewoon momenten die erg overtuigend zijn.


Daar heb je ook wel gelijk in, misschien had ik het ook anders moeten verwoorden. Voor een thriller vond ik de film ook niet echt spannend. Vooral het eerste stuk was erg traag. Richting het einde werd dat wel beter, maar nog steeds niet dat ik echt op het puntje van mijn stoel zat. En de scènes die dan als spannend of eng door moesten gaan, vond ik niet echt indrukwekkend. Enige echt geslaagde vond ik dan die scène waar dat dode meisje hem liet schrikken in zijn eigen huis en dat ze vervolgens nog even met elkaar aan het praten waren Dat was wel goed gedaan.


avatar van schrans

schrans

  • 494 berichten
  • 1092 stemmen

Een film die je echt van de eerste tot laatste minuut aan het scherm gekluisterd houdt.

De plot is echt erg goed en op bepaalde momenten was het toch geregeld eens schrikken door de opgebouwde suspense. Verder was twist op het einde ook de moeite waard en vond ik goed dat het om den duur geen horrorfilm werd.

Het kindacteurtje deed het echt goed, achteraf vroeg ik me af of er op die leeftijd iemand zou zijn die dit ooit beter kan. Willis was degelijk en de moeder ook.

Al bij al een echt sterke film waar ik enorm van genoten heb en die zijn faam meer dan waar maakt.


avatar van Lco

Lco

  • 8 berichten
  • 1043 stemmen

The Sixth Sense, een film die mijn hoge verwachtingen niet kon waarmaken totdat het einde van de film werd bereikt. Een meer dan geslaagde plot twist!