• 15.826 nieuwsartikelen
  • 178.405 films
  • 12.228 series
  • 34.008 seizoenen
  • 647.671 acteurs
  • 199.114 gebruikers
  • 9.378.170 stemmen
Avatar
 
banner banner

High Noon (1952)

Western / Thriller | 85 minuten
3,68 694 stemmen

Genre: Western / Thriller

Speelduur: 85 minuten

Alternatieve titels: Klokslag 12 / De Trein Zal Drie Maal Fluiten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Fred Zinnemann

Met onder meer: Gary Cooper, Grace Kelly en Lloyd Bridges

IMDb beoordeling: 7,9 (115.699)

Gesproken taal: Engels en Italiaans

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot High Noon

"The story of a man who was too proud to run."

Will Kane is al jaren de wetshandhaver in het stadje Hadleyville in Kansas. Op de dag dat hij heeft besloten zijn penning in te leveren en te trouwen, krijgt hij te horen dat de door hem opgepakte crimineel Frank Miller met zijn bende terugkeert om wraak te nemen. Het plan was om met zijn kersverse bruid de stad te verlaten, maar Will besluit om toch te blijven om Miller onder ogen te komen. Hij probeert hulp te krijgen van de bange bewoners.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Marshal Will Kane

Amy Fowler Kane

Mayor Jonas Henderson

Deputy Marshal Harvey Pell

Helen Ramírez

Judge Percy Mettrick

Sam Fuller

Frank Miller

Mildred Fuller

Alle Media

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van yeyo

yeyo

  • 6352 berichten
  • 4616 stemmen

Het publiek bleek in 1952 nog niet klaar te zijn voor High Noon. John Wayne en Howard Hawks noemden de film on-Amerikaans en een ware schande voor het westerngenre. Anno 2011 wordt de film blijkbaar nog steeds niet gewaardeerd, als ik de commentaren hier zo lees. Wellicht omdat het qua toon de tegenpool is van de ongelofelijk populaire Leone westerns: larger-than-life vs. down-to-earth. Gary Cooper speelt geen onverslaanbare revolverheld, maar een man van vlees en bloed, met echte gevoelens en begrijpelijke angsten. Hierdoor komt de dramatiek op psychologisch vlak zeer goed tot zijn recht. Ook weet Zinneman door interessante shots en real time gebruik op een heel subtiele wijze spanning op te roepen.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Mooi stukje commentaar yeyo


avatar van yeyo

yeyo

  • 6352 berichten
  • 4616 stemmen

Bedankt!


avatar van mrmojorisin123

mrmojorisin123

  • 1869 berichten
  • 1808 stemmen

High Noon, een film over persoonlijke moed, individualisme, haat en massahysterie, is een verhaal die in alle tijden en alle landen voordoet. In de jaren 50 draaide tenslotte alles om de strijd tegen infiltrerende communisten, een tijd waarin lafheid en verraad overwonnen.

Deze parel is een buitenbeentje tussen alle Amerikaanse westernklassiekers en kreeg daarom veel kritiek van o.a. John Wayne zelf. Er ontstond een tegenreactie, een film waar de Amerikaan niet mocht afgeschilderd worden als een laffe : Rio Bravo.

Een klein minpuntje volgens mij was dat het gevecht tussen Kane en de vier bandieten er nogal simplistisch uitzag, maar dat kwam misschien omdat het werd voorafgegaan door een langzaam opbouwende suspense, een race tegen de klok.

Het absoluut hoogtepunt is Gary Cooper. Zijn heupaandoening vergemakkelijkte de karakterisering van Will Kane, een gebroken held met veel aanzien en bedachtzaamheid. Ook Grace Kelly, de latere prinses van Monaco, liet hier een ontzettend sterke indruk na en brak internationaal door.

4,0*


avatar van Dogie Hogan

Dogie Hogan

  • 13381 berichten
  • 788 stemmen

Gelezen in Veronicagids: 'actiearme Western'. Had het niet beter kunnen uitdrukken.

*******************************

yeyo schreef:

Het publiek bleek in 1952 nog niet klaar te zijn voor High Noon. .

Anno 2011 deze doorgewinterde Westernliefhebber ook nog steeds niet...


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Ga toch niet op Veronica te werk.

In de jury die deze films moeten waarderen zijn allemaal gefrustreerde lieden die meedraaien met het weer.


avatar van yeyo

yeyo

  • 6352 berichten
  • 4616 stemmen

Dogie Hogan schreef:

Anno 2011 deze doorgewinterde Westernliefhebber ook nog steeds niet...

Misschien omdat de film nogal ingaat tegen conventies / verwachtingen? Of ligt het toch voornamelijk aan het gebrek aan actie? (want ik heb al gemerkt dat je de westerns van John Ford ook niet bepaald kunt waarderen)


avatar van Dogie Hogan

Dogie Hogan

  • 13381 berichten
  • 788 stemmen

@yeyo. Gebrek aan actie.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Wat heb je aan actie zonder verhaal neem die recentelijke. westerns daar vallen de doden bij bosjes de hele 90 minuten actie, en je weet niet waar het over gaat .

Bij de IMBD weten ze High-Noon met cijfer 8.3 toch wel beter in te schatten ,werden er nu nog maar eens een paar zo gemaakt, kwam de western weer wat uit het slop, die laatste recentere heb ik al opgeruimd( en kwamen al helemaal nog niet eens in de cinema)


avatar van Brix

Brix

  • 19684 berichten
  • 5119 stemmen

Vermakelijk voor- en- tegen duel hier.

Ik hoop alleen dat er niet met "scherp" geschoten gaat worden.

Western liefhebbers zijn er toch al te weinig op MM


avatar van Barfly

Barfly

  • 1873 berichten
  • 1749 stemmen

Ook maar even met scherp schieten dan: Voor actie moet je eigenlijk niet bij westerns zijn.

De actie in "High Noon" speelt zich voornamelijk in het hoofd af. Maar dat maakt de film meteen intrigerend en spannend. Actie genoeg, al is het niet fysiek.


avatar van Justinw

Justinw

  • 5378 berichten
  • 1803 stemmen

Toch zeker wel een aardige western.

Gary Cooper zet niet een rol neer maar een mens. Hij geeft dan ook als antwoord op de vraag: Ben je bang?. Ja wel een beetje. Dit gegeven word nog eens versterkt door de treffende beelden waarin hij alleen op straat staat met de naderende gang. Sowieso ziet de film er prachtig uit. Mooie beelden van onder waarin Marshall Kane afsteekt tegen een heldere lucht. En ook al zitten er in het gevecht wat continuïteitsfouten, toch is het dapper om een andere weg in te slaan en voor een wat flitsende montage te gaan.

De film is zo trouw aan de tijd als 24 maar weet toch de aandacht te boeien voor wat komen gaat. En wat er dan komt is goed. Geen groots gevecht maar een degelijk einde.


avatar van Brix

Brix

  • 19684 berichten
  • 5119 stemmen

@Justinw: (De film is zo trouw aan de tijd als 24 )

Juist niet, vandaar de kritiek op de film destijds, vooral is de USA .

Kwa vormgeving misschien wel, maar inhoudelijk in tegenstelling tot bijna alle andere westerns uit die tijd)

(verder wel een mooie bespreking )


avatar van Justinw

Justinw

  • 5378 berichten
  • 1803 stemmen

ik bedoelde met de tijd eerder de tijd tot de trein aankwam. De film duurt 90 minuten en begint ook met nog 90 minuten voordat de trein aankwam. En ik las inderdaad dat de film niet echt gewaardeerd werd.


avatar van Brix

Brix

  • 19684 berichten
  • 5119 stemmen

Excuses, verkeerd opgevat


avatar van Driello

Driello

  • 1379 berichten
  • 0 stemmen

Ik heb niets tegen een film met gebrek aan actie, maar in High Noon gaat er wat mij betreft toch echt iets mis. Dat er, de gehele film lang, wordt opgebouwd naar een spannend einde vind ik best. Maar dan moet dat einde ook wel wat te bieden hebben. Het is precies dat waarmee het in High noon mis gaat. Het eindgevecht is echt niet om aan te zien, met de al eerder aangehaalde continuiteits foutjes, het totale gebrek aan spanning, de warrige manier van filmen en de onwerkelijkheid en ongeloofwaardigheid die ervan af spat. Het loopt uit op een deceptie. Jammer, want de dreiging was best fraai opgebouwd. Ook zo'n minpunt was de daadwerkelijke aankomst van de opper-bad-guy, Miller. Een niets-zeggende, niet imponerende, inwisselbare nobody. Erg jammer.
Ook heb ik me ontzettend gestoord aan dat uber-lullige liedje wat telkens weer door de strot geduwd moest worden.
Positieve zaken dan? Wel hoor. De mooie opbouw van de spanning, met de vergezichten over de rails in de richting waarvandaan de trein zou komen, of het Cooper (sorry, de naam van zijn personage vergeten) zou lukken een posse bij elkaar te krijgen enz. Allemaal best leuk gedaan en spanning was er zeker wel. Jammer dat lee van Cleef zo'n klein rolletje had. Hij had het acteerwerk wellicht naar een iets hoger niveau kunnen tillen. De hoofdrol speler was wat mij betreft niet sterk genoeg. Kon hij werkelijk degene zijn die ooit het stadje van een groep bendieten had gered?
Sommige van de bijrollen waren echt zo slecht geacteerd dat het lachwekkend werd, terwijl anderen het eigenlijk heel behoorlijk deden en het geheel ondersteunden.
Natuurlijk heeft deze film nu een beetje te lijden onder het feit dat het in 1952 is gemaakt. Toch denk ik dat er voor die tijd, met een behoefte aan sterke helden (John Wayne - The Duke!!) en solidariteit, een zeer dappere keuze is gemaakt voor een confronterende film met karakters die lafheid of desintresse uitbeelden. Dat op zich is al lovenswaardig. Dat het de hoofdpersoon niet lukt een groep mannen bereid te vinden hem te helpen vond ik ook sterk, want onverwacht. Maar dat hij dan weer zo eenvoudig van die vier bad-guys wint, was erg ongeloofwaardig en matig in beeld gebracht. Ik ben benieuwd hoe een re-make er nu uit zou zijn. Niet met meer en specaculairdere actiescenes (die heb ik hier niet gemist) maar met een wat meer realistische en wat spannendere shoot-out. En wat betere choreografie en acteerwerk. Voor de dappere keuze en prima opgebouwde spanning een 3*


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Er is een recente remake uit2000 met Tom-Skerrit, en ondanks de middellen van de moderne tijd blijf ik bij de oudere verzie , die zeker niet perfect is, maar op mij toch een bepaalde indruk maakt door zijn onvermogen, en af wijking van de toenmalige traditionele westerns


avatar van Brix

Brix

  • 19684 berichten
  • 5119 stemmen

Hoe je het ook draait of keert, inclusief alle voors- en tegens, dit is en blijft een western klassieker van belang.

Cooper máákt deze film met zijn uitstraling en invulling van zijn rol.

De remake kan niet aan deze tippen, en is ook mosterd na de maaltijd, want het thema lafheid, dat in 1952 'not done' was in westerns, heeft in een film uit het jaar 2000 helemaal geen impact meer.

Overigens bestaat er ook nog een soort "vervolg" , met in de hoofdrol Lee Majors.

Die film is kwalitatief nog (veel) minder dan de remake uit 2000.

High Noon, Part II: The Return of Will Kane (1980)


avatar van Dk2008

Dk2008

  • 11166 berichten
  • 788 stemmen

Brix schreef:

Cooper máákt deze film met zijn uitstraling en invulling van zijn rol.

Ja goed is hij daarin en niet alleen in deze film. Ik heb helaas niet veel films met hem gezien maar zijn uitstraling is toch wel goed.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Eigenlijk te gek voor woorden maar ik blijf deze western verdedigen, het blijf een mysterie.toch heeft deze western er aan bijgedragen dat er plotseling een stop kwam aan de spectaculaire b western , met name de grote psychologische inbreng kreeg de overhand ,door deze ommekeer werden de jaren erna de beste westerns gemaakt ,ook manco boy . John Wayne maakte zijn beste films, nu hij had ingezien dat de realistische inbreng een geweldige tegenreactie teweeg bracht .

Niemand minder dan Cooper had deze film zo kunnen spelen ook Grace Kelly is geen vervangster voor in die tijd.

Ook Frankie –laine met zijn geweldige song is overbodig ,Tex-Ritter brengt het in steil van het verloop van de film.

Ook geen greintje humor te bespeuren voor de serieuze is hij te serieus.


avatar van Dk2008

Dk2008

  • 11166 berichten
  • 788 stemmen

Waarom zou je deze film blijven verdedigen. Maakt mij verder niet uit.

Waarom staat er eigenlijk bij genre western/thriller. Bij IMDb staat western/drama dat is dan beter maar western lijkt me ook voldoende.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Mij maak het niks uit of er triller drama bijstaat, wel maakt het wat ui t als je reageert als het je niks uit maakt


avatar van Dk2008

Dk2008

  • 11166 berichten
  • 788 stemmen

O ik zie het al, ook weer een film die "heilig" is. Een goede genre-indeling maakt wel degelijk uit. Mensen die van thrillers houden komen hier uit ????


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Ik zeg toch maak me niks uit ,voor mij mag je het weg halen.


avatar van Dk2008

Dk2008

  • 11166 berichten
  • 788 stemmen

Ik geloof dat je twee dingen door elkaar haalt.

De eerste regel slaat inderdaad op je bericht die begint met eigenlijk te gek voor woorden...... Maar je kan niet verwachten dat iedereen alleen maar positieve berichten schrijft.

De tweede regel is gewoon een algemene vraag. Dus daar hoef jij niet persé op te reageren.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Zeg maar je.

Als je een paar tabblads, terug kijk zie je toch ook dat ik die film niet heilig verklaar


avatar van Driello

Driello

  • 1379 berichten
  • 0 stemmen

Na nog wat bezinking heb ik het idee dat ik meerdere kleine elementen van deze film in latere films heb terug gezien. Er was een western met Clint Eastwood waarin hij een sherrif spoelt die alleen optreedt tegen een groep bandieten en ook geen hulp kreeg van de laffe dorps-bevolking, bijvoorbeeld. Het geeft wellicht aan dat dit een belangrijke, invloedrijke film is geweest die echter echt wel wat minpuntjes kent. Mijn waardering blijft gelijk.


avatar van Dk2008

Dk2008

  • 11166 berichten
  • 788 stemmen

madmax1 schreef:

Zeg maar je.

Als je een paar tabblads, terug kijk zie je toch ook dat ik die film niet heilig verklaar

Des te verwarrender hoe u, uw bericht begint. Want deze film doet het nog helemaal niet onaardig. Maar zoals ik eerder al heb opgemerkt, u doet maar.


avatar van Brix

Brix

  • 19684 berichten
  • 5119 stemmen

Let's all be at ease, and have us some peace

(De discussie vanaf de zijlijn volgende, zie ik hier een aantal misverstanden 'prikkelingen' oproepen tussen MM users van goede wil, jammer)

http://img3.imageshack.us/img3/7162/vredespijp.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/5659/img3505496x500.jpg


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Mocht zich iemand gekrenkt voelen, sorry ik bied mijn verontschuldigen aan.

Was gisteren in de saloon en verloren met kaarten, en dan wordt ik wat obstinaat.