Genre: Horror / Oorlog
Speelduur: 100 minuten
Alternatieve titels: Men behind the Sun / 黑太阳731
Oorsprong:
Hongkong
Geregisseerd door: Tun-Fei Mou
Met onder meer: Hsu Gou en Gang Wang
IMDb beoordeling:
6,1 (8.123)
Gesproken taal: Kantonees
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Hei tai Yang 731
Het verhaal over een Japans concentratiekamp net voor het eind van de Tweede Wereldoorlog. In dit kamp voerden de Japanners experimenten uit op de Chinezen om een dodelijk virus te maken.
Externe links
Video's en trailers
Reviews & comments
Onslaught
-
- 591 berichten
- 1160 stemmen
Aardige film.
Er zitten aardig wat schokkende scènes in deze film. Verder is het een interessant, maar erg gruwelijk verhaal wat zich heeft afgespeeld op die locaties. De productie zit goed in elkaar. Het acteerwerk is niet van hoogstaand niveau, maar zeker niet storend.
3.0*
mikey
-
- 28986 berichten
- 5138 stemmen
Nah wat ziek om zoiets te schrijven. Volgens deze site is niet alleen de autopsie echt maar leefde het kind ook nog, hij zou gedrogeerd zijn.
DwarreI
-
- 1170 berichten
- 1371 stemmen
Dat lijkt me wel heel stug, dan zou deze film zich een soort van schuldig maken aan dezelfde misdaad als waar ze over handelt..
MeteoraXV
-
- 374 berichten
- 330 stemmen
was best een goede film. ik houd niet zo van gore en zo maar de film is er gelukkig niet mee overboord gegaan en het was een redelijk trouwe weergave van wat er echt gebeurde in dat "onderzoekscomplex". minpuntje was de scene met de kat, maar ja...china...
kom ik erachter dat er nog een stuk of 4 vervolgdelen zijn gemaakt nou dat wordt leuk
het is jammer dat japan, in tegenstelling tot duitsland, haar scholieren niet veel onderwijst over de gruwelijke oorlogsmisdaden gedurende het japanse keizerrijk jegens de chinezen, de koreanen en andere oost aziaten en zuidoost aziaten en ook russen en westerse pows.
en foei amerika voor het laten van het vervolgen van de criminelen in ruil voor data
UmbraVitae
-
- 4319 berichten
- 4025 stemmen
Lekker tussendoortje, mocht van mij nog pak intenser, zieker en goorder zijn, maar er zaten leuke stukjes in en wetende dat dit waarschijnlijk ooit heeft plaatsgevonden tijdens de oorlog, maakt het des te leuker
Enige minpunt vond ik de echte kat die werd opgepeuzeld door ratten, doe dit met mensen en het doet me weinig tot niets, maar liever niet met andere dieren, anders had deze een 8/10 gekregen, nu een 7/10
bart007bond
-
- 1443 berichten
- 350 stemmen
Vandaag de 4 dvd limited edition box gekocht.
Vroeger, toen ik nog niet zoveel gewend was was dit de enige film die ik nooit kon uitkijken.
Nu jaren later, gore genoeg gezien, ga ik eens kijken of deze nog zo schokkend is.
bart007bond
-
- 1443 berichten
- 350 stemmen
SCHOKKEND.
misselijk makend.
Ik ben een hardcore gore fanaat, maar dit is een stap te ver.
alexspyforever
-
- 21517 berichten
- 2328 stemmen
Als je Martyrs al schokkend vond, kan je deze beter overslaan. Deze gaat toch nog een paar stappen verder door de ziekekelijke experimenten expliciet in beeld te brengen. Daar tegenover staat dan wel dat we hier niet echt veel karakterontwikkeling krijgen en het acteerwerk is ook niet geweldig. Uiteindelijk maakt dat niet zoveel uit want daar ligt de kracht van deze film niet. De film is echt horror gewoon door het feit dat zulke gruwelijke praktijken echt werden toegepast. Ja, toch wel behoorlijk indruk gemaakt.
UmbraVitae
-
- 4319 berichten
- 4025 stemmen
SCHOKKEND.
misselijk makend.
Ik ben een hardcore gore fanaat, maar dit is een stap te ver.
Dan ben je GEEN hardcore gore fan e
Dan zou je de ziekste gore kunnen appreciëren.
bart007bond
-
- 1443 berichten
- 350 stemmen
Ik ben absoluut een gore fan, maar deze vond ik niet prettig.
Dan liever braindead, evil dead.
Theunissen
-
- 12268 berichten
- 5513 stemmen
"Men Behind the Sun" werd me getipt door "umbra" en is een fictief verslag van de oorlogswreedheden die door de Japanners tegen Chinese, Koreaanse en Russische mensen zijn gepleegd tijdens de Tweede Wereldoorlog via "Unit 731".
Unit 731 (wat overigens ook een goed nummer is van de thrashmetalband "Slayer") is een geheime faciliteit (wordt tijdens het begin van de film ook uitgelegd via een animatie van een kaart / plattegrond) in het door Japan bezette Mantsjoerije, die biologische en andere medische experimenten uitvoert op zowel dieren als mensen. De film concentreert zich op de ervaringen van het laatste jeugdkorps (gedurende de periode februari t/m augustus 1945) dat zich bij "Unit 731" voegde voordat het werd gesloten onmiddellijk na de overgave van Japan aan de geallieerden in 1945.
Hoewel ik de gruwelijkheden in deze film eigenlijk nog wel vond meevallen, raad ik mensen met een sterke maag aan deze film niet te bekijken en zeker als je al moeite had met de Oorlog / Drama film "Schindler's List (1993)". Want de begane gruweldaden worden hier namelijk stukken realistischer in beeld gebracht, hetgeen niet al te fijn is om naar te kijken. De meest extreme scènes die voorbijkomen zijn een jongen van het jeugdkorps die wordt geëlektrocuteerd door een stroomhek (en dat vanwege een balletje), een baby die van een Chinese vrouw wordt afgenomen en die gedood wordt in de sneeuw, een "frostbite" experiment op zowel een Chinese vrouw (de moeder van de baby) als man (die beiden daarbij hun armen verliezen) bij temperaturen van -35 graden (op de vrouw) en -196 graden (op de man), een autopsie op een levend doofstom Aziatisch jongetje (hij wordt gelukkig wel buiten bewustzijn gebracht) welke bevriend was met het jeugdkorps, een Aziatische man die volledig naakt in een decompressiekamer wordt geplaatst (waarbij de druk wordt opgevoerd) en die daarbij opzwelt en ook komt er poep en zelfs zijn darmen uit zijn anus, een Russische vrouw die samen met haar dochtertje en een duif worden vergast (eerst gaat de duif dood, dan het dochtertje en als laatste de moeder), gevangenen die worden vastgebonden op palen en waarbij men mijnen laat ontploffen (waardoor ze zwaar gewond raken) en virussen die worden geïnjecteerd in gevangenen. De lijken / restanten worden daarna na een crematorium gebracht, waarbij een oude Japanner, die continue in beschonken toestand is en zingt, de lichamen in stukken hakt met een bijl en daarna in de oven gooit.
Het meest walgelijke om te zien was overigens een witte kat (en naderhand is het meer een rode kat door het bloed) die in een ruimte vol met hongerige ratten wordt gegooid en die daar levend wordt opgegeten door de hongerige ratten, waarbij de kat probeert te overleven tot de laatste stuiptrekking. De Japanse microbioloog en het hoofd van "Unit 731", te weten Shiro Ishii (de Japanse Josef Mengele en dan nog erger), die daarbij toekijkt, zegt dan ook nog nadat de kat dood is.:
"A smart rat can beat a cat. Fleas and germs can defeat bombers and guns too !"
De kat krijgt later min of meer nog zijn wraak, want als de Japanners moeten evacueren (Rusland heeft dan inmiddels ook de oorlog verklaard aan Japan) en de faciliteit beginnen te vernietigen, wordt ook de ruimte met ratten opgeblazen, die dan in vuur raken. Volgens mij werden er in deze film gewoon echte dieren gebruikt of beter gezegd misbruikt.
De eerder genoemde Shiro Ishii zorgt eigenlijk ook onbedoeld voor twee grappige scènes, waarbij in de eerste scène de zekere Japanse luitenant-kolonel Nakatome in een pot / apparaat moet plassen die urine omzet naar water en Shiro Ishii drinkt dat dan op (via een glas) in het bijzijn van de medewerkers van de faciliteit
In een latere scène waarbij hij vergezeld is met een jonge en kleine "geisha" (waarvan ook de borstjes te zien zijn), zegt deze tegen hem als hij haar begint aan te raken:
"General, it seems your sword's not rusted yet." 
Er valt in ieder geval genoeg te huiveren en daarbij is het plot ook nog eens redelijk boeiend, waarbij de focus ligt op een jeugddivisie van "Unit 731". Er wordt bij hun met de harde hand, o.a. door een drilsergeant (waarop ze later ook wraak nemen door hem met stokken in elkaar te slaan), ingehamerd dat de subjecten van de experimenten geen mensen zijn, maar slechts "maruta" (blokken hout), omdat ze uiteindelijk allemaal in het crematorium zullen belanden. Bovendien zijn de Russische, Koreaanse, maar bijna altijd Chinese proefkonijnen van "inferieure" afkomst (zoals de Joden dat vooral waren bij de Duitsers). Met extreme minachting wordt dan ook slechts hun waarde uitgedrukt in de data die ze opleveren voor het grote Japanse rijk.
Als het einde van de oorlog nadert (augustus 1945) en men de feiten wilt verdoezelen (zoals de Duitsers dat ook met de concentratiekampen deden), begint men met het vernietigen van deze papieren data en de faciliteit (gevangenen worden vergast en daarna in een massagraf verbrandt en gebouwen worden opgeblazen). Daarbij is een belangrijke rol weggelegd voor Shiro Ishii (de architect van de experimenten), want hij wist een aanzienlijke hoeveelheid informatie achter te houden en deze informatie gebruikte hij naderhand als wisselgeld voor de Amerikanen, om vervolging wegens oorlogsmisdaden (de Russen wilde maar al te graag Shiro Ishii in hun handen krijgen) te voorkomen. Daarover krijg je na het einde ook het volgende te lezen:
April 10, 1947: The Americans informed the Russians that Shiro Ishii and the others responsible for 731 squadron were missing. Therefore they could not be brought to trial for war crimes.
De Verenigde Staten deden er niet veel later hun voordeel mee met hun bacteriële oorlogsvoering in Korea en daarover krijg je volgende te lezen:
1951: Shiro Ishii arrived on the Korean war front from Tokyo.
January 28 - February 17, 1952: Bacterial weapons appeared on the Korean battlefields.
October 9, 1959: Shiro Ishii died of illness in Chiba Preceture.
De hoofdrolspelers in deze film zijn allemaal Aziaten, en ze deden het best verdienstelijk, alleen weet ik niet wie hun vertolkte en ook "IMDb" weet dat niet op Shiro Ishii min of meer na dan, want die werd gespeeld door Gang Wang.
Al met al is "Men Behind The Sun" een verontrustende maar ook intrigerende kijk op de gruwel (je wordt als kijker geconfronteerd met de volledige gruwel van oorlog) die in de mensheid leeft en zeker omdat het echt heeft plaatsgevonden. vanwege de scènes van dierenmishandeling, vind ik het wel moeilijk om "Men Behind The Sun" aan te bevelen,
Shadowed
-
- 11364 berichten
- 6689 stemmen
Wow.
Men Behind the Sun moet toch wel 1 van de meest misselijkmakende films zijn die ik ooit heb gezien, en ik bedoel dat niet in een manier dat het misselijkmakend slecht is. Nee, dit is echt een film waarbij ik de geïnteresseerden afraadt een snack erbij te pakken. De status van zeer verontrustende film verdient de film dan ook behoorlijk.
Maar het duurt wel eventjes voordat de film op gang komt. Het eerste halfuur is namelijk traag en komt moeizaam op gang. Ik zal ook bekennen dat ik een paar keer de samenvatting op Wikipedia heb gelezen om te kijken of ik wel de goede film aan het kijken was. Dit bleek dus uiteindelijk wel de goede film te zijn gezien de toon na een bepaald tijdstip volledig omslaat.
Alles daarvoor is in ieder geval een redelijk ridicule film die heroïsche beelden verbindt met stille oorlogsdreiging. Een combinatie die zo sterk wordt aangezet dat het alles behalve effectief is. Dat de soundtrack niet te bombastisch wordt is fijn, maar het overdreven acteerwerk, achterlijke verhaal en exploitatie sfeertje werken de film erg tegen en zorgen voor een uiterst onevenwichtige toon.
Daarna keert de film, zoals ik eerder aangaf. De beelden gaan plots een extreem pad op en als kijker krijg je een aantal schokkende scenes voorgeschoteld die je niet snel van je netvlies afkrijgt. Bijzonder is dat er eigenlijk geen effecten te bekennen zijn, gezien veel wordt uitgewerkt op echte dode lichamen. Het hart dat wordt verwijderd of de armen die bevroren worden, dat zijn daadwerkelijke ledematen.
Verder zijn de beelden wreed en laat de film niks aan de verbeelding over. Ik zat een aantal keer in de problemen, want ik voelde me oprecht misselijk en dat overkomt me niet vaak. Aangezien de film uiteindelijk steeds minder een exploitatie toon aanneemt en meer een wrede, harde toon weet het als resultaat de tij op een positieve manier te keren.
Toch is de onevenwichtigheid van de film niet bepaald voordelig, het acteerwerk barslecht en het verhaal bestaat eigenlijk niet. De film zet zo veel in op shock dat het vervolgens vergeet om een concreet verhaal uit te werken. De beelden zijn effectief, maar voelen te veel aan als schokkend, waardoor ze niet de maximale impact hebben. De film bevindt zich zo wel in de juiste hoek, maar weet het niet af te werken. "Leuk" om eens gezien te hebben voor de status, maar het is vooral een film die toont en niet vertelt.
Grindhouse62
-
- 2065 berichten
- 16591 stemmen
Men Behind the Sun heb ik vandaag maar eens gekeken. Een bizar intense film. Ik zou zeggen, lees de recensies en je krijgt een goede indruk wat je te wachten staat als je deze film gaat kijken.
Woland
-
- 4796 berichten
- 3817 stemmen
Men behind the sun maakte in deze herkijk best wel indruk, en nog wel meer dan de eerste keer dat ik 'm zag waarbij ik schijnbaar op 3 sterren bleef steken. Niet dat het per se een goede film is, wat dat ook mag betekenen. Echt veel plot is er niet te bekennen, en het acteerwerk is nou ook niet je van het. Het is vooral een hele gruwelijke film, die de misdaden van de Japanse Unit 731 documenteert en heel expliciet toont. Een eenheid die zich uitgebreid bezig hield met biologische wapens, met medische experimenten, en dit ook uitgebreid uitprobeerde op allerlei locals.
We volgen wel enigszins een aantal nieuwe, jonge recruten die net als generaal Ishii in het begin aankomen, en hun onschuld al snel kwijtraken. En er zijn ook nog wat gevangenen die hopen om ooit te ontsnappen. Maar de film is vooral berucht om alle expliciete ellende die getoond wordt, en het feit dat het praktisch allemaal gebaseerd is op waar gebeurde 'experimenten' geeft het nog een wat sinisterder randje. Helemaal als je weet dat veel van de schuldigen hiermee weg zijn gekomen, zoals Ishii die gepardoneerd is door de Amerikanen in ruil voor onderzoeksresultaten. Handen die er afgevroren worden, mensen in de decompressiekamer, gevangenen die met allerlei wapens worden bestookt, levende autopsieën, en ook nog wat dierenleed met een kat die door hongerende ratten wordt opgevreten en daarna een hoop ratten die in de fik staan en ga zo maar door. Ik ga weer even bijkomen met wat lichthartigers denk ik, want dit blijft toch heftig.
joolstein
-
- 10831 berichten
- 8917 stemmen
Deze film is geen horrorfilm in de conventionele zin van het woord. Veel van de gebeurtenissen in de film zijn namelijk ware feiten. De film volgt de jongens van een Japans Jeugdkorps van het Kwantung-leger die in Mantsjoerije (tussen 1931 en 1945) worden toegewezen aan Manchut 731 Deze Japanse Faciliteit voor biologisch en chemisch oorlogsvoeringonderzoek is berucht door de onethisch menselijke experimenten. Voor hun menselijke proefkonijnen gebruikte ze overigens de term maruta of boomstam
De film probeert met zeer grafische beelden een zo accuraat mogelijk beeld te schetsen van de oorlogsmisdaden die het Japanse Keizerlijke Leger beging. Daar schuilt ook een beetje het probleem van de film Buiten de opsomming van wreedheden is er niet veel van een plot. Ondanks regisseur Mou's beste bedoelingen (geef hem de voordeel van de twijfel) hebben we aan het einde niet echt veel substantie over Unit 731
De film kreeg nog meer controverse vanwege dat de regisseur beweert dat de vivisectiebeelden van een jonge jongen echt waren, er voor een scène in de vacuümkamer, een echt menselijk lijk werd gebruikt om te 'exploderen' en ook vanwege de realistische scène van een poes die bloedig wordt toegetakeld in een kamer vol ratten. Hoe dan ook, op een vreemde manier was het morbide fascinerend.
Exploitatiefilmspecialist Godfrey Ho maakte in de jaren '90 twee onofficiële vervolgen; Hei tai Yang 731 Xu Ji Zhi Sha Ren Gong Chang (1992) en Hei Tai Yang 731 Si Wang Lie Che (1994) Ook regisseur Mou keerde nog een keer terug naar de de Tweede Chinees-Japanse Oorlog met Hei Tai Yang: Nan Jing Da Tu Sha (1995) En in 2008 probeerde de Russische Andrey Iskanovs het met de buitengewoon lange speelduur van 247 minuten Philosophy of a Knife
Pre- en sequels

Hei Tai Yang: Nan Jing Da Tu Sha
1995
6 reacties

Hei Tai Yang 731 Si Wang Lie Che
1994
2 reacties

Hei tai Yang 731 Xu Ji Zhi Sha Ren Gong Chang
1992
5 reacties
Het laatste nieuws

Netflix-hits ingehaald door dramafilm 'Materialists' van Celine Song

'Blind Sherlock' is een kijkcijferhit op Netflix: dit zijn de best bekeken series van dit moment

Netflix voegt onverwachts alle seizoenen van 'The Vampire Diaries' toe aan het aanbod

Derde 'Yellowstone'-spin-off over personage Kayce Dutton in maart al op SkyShowtime
Bekijk ook

Threads
Drama, 1984
58 reacties

À l'Intérieur
Horror / Thriller, 2007
1.292 reacties

Henry: Portrait of a Serial Killer
Misdaad / Horror, 1986
220 reacties

Calvaire
Drama / Horror, 2004
491 reacties

Koroshiya 1
Misdaad / Horror, 2001
351 reacties

Taxidermia
Drama / Komedie, 2006
75 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.





