• 15.742 nieuwsartikelen
  • 177.914 films
  • 12.203 series
  • 33.971 seizoenen
  • 646.886 acteurs
  • 198.966 gebruikers
  • 9.370.161 stemmen
Avatar
 

Meningen

Hier kun je zien welke berichten Basto als persoonlijke mening of recensie heeft gemarkeerd.

Jaws (1975)

Alternatieve titel: De Zomer van de Witte Haai

Nagelbijtend spannend meesterwerk

Ik kreeg gister door het lekkere weer en alle mensen op het strandje bij de Kralingse Plas zin om Jaws te herzien.

Toen had ik geen tijd, dus het werd vandaag, waardoor de honger nog verder was toegenomen.

Ik heb Jaws natuurlijk heel vaak gezien en aangezien de 4K UHD geroemd wordt voor de transfer besloot ik deze kijkbeurt extra op de cinematografie te letten. Ondanks dat voornemen werd ik vanaf de eerste minuut het verhaal ingezogen. Mede door de fantastische Atmos track en het geluid op standje plus, is dat echt een heerlijke brute binnenkomer.

Verder verveelt de film, ook als je m al 10 keer hebt gezien gen moment. Spielberg rijgt de ene vlotte scene aan de andere en ze zijn echt allemaal fantastisch gechoreografeerd. Vaak in een prachtige long take, dan weer meesterlijk gemonteerd. Ik denk echt dat je zo 4 jaar filmschool enkel rond deze film kunt invullen.

Naast de cinematografie maakt Spielberg ook heel slim gebruik van geluid. De spanningsopbouw met de ratelende hengel, het trommelen op de tafel dat overgaat in het beuken van het schip en de bonkende motor die de finale in overdrive vaart. En dan is er ook nog die geweldige soundtrack….

Dit is wat mij betreft toch zonder twijfel Spielberg’s beste film. Want naast alle eerder genoemde zaken zijn ook de personages en de cast geweldig en levert het dorp dat het van de zomerse klandizie moet hebben een fijn en geloofwaardig drama op.

Maar de grootste troef van deze film is dat Spielberg nog rauw durfde te zijn. Zijn visuele grootmeesterschap heeft hij altijd gehad, maar inhoudelijk is het na Jaws bijna altijd te braaf en te sentimenteel geworden. Maar dit is nog een heerlijk ‘gritty’ jaren 70 product, waarin er nog naakt gezwommen werd, kinderen geslachtofferd worden, emoties niet onnodig uitgemolken worden en het eind niet uitgesproken happy is. In ieder geval lekker onderkoeld.

Heb echt twee uur ademloos aan het scherm gekluisterd gezeten. Wat een film!

5*

Jaws 3-D (1983)

Alternatieve titel: Jaws III

Wat een heerlijke camp! Het heeft werkelijk niks met de eerdere Jaws films te maken en symboliseerd ongeveer alles wat er mis kan zijn met jaren 80 films.

Het begint al met de idiote 3d begin credits, gevolgd door een cheerleader waterski team, een foute tv personality, domme blondjes, zowel mannelijk als vrouwelijk en super slechte special effects. Het lijkt haast wel CGI.

Haha, dit was echt bij vlagen hilarisch slecht. Heb ne er desalniettemin prima mee vermaakt.

Verhoogd naar 3*

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton (2017)

Een van de meest bizarre en verontrustende docu’s die ik ooit heb gezien. Totaal geflipt hoe Carrey de hele cast en crew, de regisseur incluis tot waanzin drijft met zijn totale persoonsverwisseling...

Geniaal!

João en het Mes (1972)

Alternatieve titel: João and the Knife

Mooie vertelling over een trotse oude man en zijn jonge bruid waarvoor hij vier jaar de jungle intrekt om haar een fortuin te schenken. Het mes uit de titel hangt de hele speelduur als een zwaard van Damocles boven hun relatie.

Er is werkelijk niets Nederlands aan deze film, ondanks een Nederlandse (maar in Parijs geboren) regisseur en Jan de Bont (geassisteerd door Theo van der Sande) op camera. Je waant je gewoon 1,5 in Brazilië en dat is een fijne authentieke belevenis.

Film zit in de prachtige George Sluizer box van Eye.

3,5

Jui Kuen II (1994)

Alternatieve titel: The Legend of Drunken Master

Fenominale Chan!

Voor het verhaal of je de film niet te kijken en de vaak flauwe humor zal ook niet iedereens theekopje zijn. Maar wat Chan hier laat zien in de gevechtscenes is acrobatiek van de allerhoogste soort.

Drunken Master 2 staat bekend als Chan’s beste en dat is (op Police Story 3 na), zondermeer waar. Die titel sleept hij wel pas binnen in het laatste kwartier van de film, want het eindgevecht in de staalfabriek voor vuur en aangespoord door industriële alcohol is echt ongelooflijk spectaculair en compleet gekkenwerk. Heb echt weer met stijgende verbazing zitten kijken. Daarbij is Chan’s ‘drunken fighting’ ook nog eens hilarisch en buitengewoon knap.

Maar goed, ook voor het laatste kwartier valt er genoeg te genieten, want er zitten nog wel een drie- of viertal mooie vechtscenes in. Het verhaal... Tja ach, het verhaal. Daar kijk je een Chan film niet echt voor.

Dikke 4*

Komt trouwens binnenkort een nieuwe blu ray van uit van Warner. Zelf zag ik de prachtige editie van Hong Kong Rescue met de iets langere Aziatische cut.

Jungle Book, The (2016)

Ik ben doorgaans niet zo enthousiast over de films van Disney, maar ik vind dit toch wel een goed stuk entertainment met een aantal prima actiescenes en een mooi verhaal.

Kleine 4*