Genre: Thriller / Drama
Speelduur: 115 minuten / 92 minuten (The Silent Army)
Alternatieve titel: The Silent Army
Oorsprong:
Nederland
Geregisseerd door: Jean van de Velde
Met onder meer: Marco Borsato, Thekla Reuten en Peter Van den Begin
IMDb beoordeling:
5,9 (1.235)
Gesproken taal: Nederlands en Engels
Releasedatum: 11 december 2008
On Demand:
Bekijk via Videoland
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Wit Licht
"A Father. A Missing Child. A Mission."
Eduard Zuiderwijk (Marco Borsato) heeft zijn dromen gerealiseerd in Afrika. Zijn droom wordt echter ruw verstoord als zijn vrouw bij een ongeluk overlijdt en niet veel later de politieke situatie in het Afrikaanse land instabiel wordt. Na een gewelddadige overval op een nabij gelegen dorp wordt het beste vriendje van zijn zoon ontvoerd en met harde hand opgeleid tot kindsoldaat. Verlies en onmacht, hoop en woede, angst en overtuiging staan vanaf dat moment centraal in het leven van Eduard Zuiderwijk.
Externe links
Acteurs en actrices
Eduard Zuiderdijk
Valerie
Anna Zuiderwijk
Agnes van Dam
François Lama
Video's en trailers
Reviews & comments
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
Alsof men bang is emoties toe te geven / te tonen.
Kom op zeg.
Precies, kom op zeg! De recensie in het NRC leek me redelijk genuanceerd en gaat dan wel veelal over Borsato, maar ook de krommetenen-goede-bedoelingen saus die van de film afdruipt.
rose
-
- 2280 berichten
- 0 stemmen
Wist niet dat er zoveel Borsato haters zijn. Dacht dat die man goed scoorde bij de meeste...
Quido
-
- 14649 berichten
- 6106 stemmen
Precies, kom op zeg! De recensie in het NRC leek me redelijk genuanceerd en gaat dan wel veelal over Borsato, maar ook de krommetenen-goede-bedoelingen saus die van de film afdruipt.
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
De nuance staat in dat NRC artikel. Er worden positieve kanten belicht (de film krijgt 2 sterren en niet 1 ster). The Dark Knight (of was het de laatste Bourne film?? - daar wil ik vanaf zijn) kreeg eerder dit jaar het volle pond dacht ik. Lijkt me toch ook commercieel product.
Die nuance is ook te vinden binnen de schrijvende pers, maar er is altijd wel een uitzondering waarmee je kunt schermen dat 'de schrijvende pers niet deugt'. Het zou ook kunnen dat dat bij NL-se films meer gebeurd als er publieke figuren meedoen (een optreden van Erica Terpstra of Gerrit Zalm wordt ook atijd genoemd). Ik denk omdat dat soort randverschijnselen gewoon dichter bij ons liggen (zowel van de schrijver als deze lezer).
In de Skrien heeft wel eens een serie gestaan (Mene Tekel) waarin de verschillende dagbladrecensies werden vergeleken om een beeld te vormen over hoe een film zou zijn. Ze zijn vaak verrassend tegengesteld.
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Wist niet dat er zoveel Borsato haters zijn. Dacht dat die man goed scoorde bij de meeste...
Haten is een te groot woord. Ik heb wel respect voor zijn zangkunsten en -carriere, maar deze film gaat voor mij net te ver. Maar mensen die zich er helemaal in kunnen vinden wens ik veel plezier.
starbright boy (moderator films)
-
- 22416 berichten
- 5124 stemmen
Ik scheer ook niks over één kam. Nuance is prima, maar die ontbreekt toch ook in veel stukjes, en nog meer in de verkondigingen alhier.
Probleem is dat je dat juist wèl doet. Er is geen consensus.
Quido
-
- 14649 berichten
- 6106 stemmen
Die zijn er altijd. En vaak zijn die van het publiek en de critici tegengesteld. Bovendien kan ik mezelf nergens betrappen op ongenuanceerde uitspraken. Zou ook niet slim zijn, aangezien ik zelf pleit voor nuance en eerlijke kansen.
rose
-
- 2280 berichten
- 0 stemmen
Haten is een te groot woord. Ik heb wel respect voor zijn zangkunsten en -carriere, maar deze film gaat voor mij net te ver. Maar mensen die zich er helemaal in kunnen vinden wens ik veel plezier.
Quido
-
- 14649 berichten
- 6106 stemmen
Vanaf vanavond zal er vast ook wel (eindelijk) inhoudelijk gereageerd gaan worden op de film. Ik ben in ieder geval benieuwd wat het publiek ervan vindt, maar durf nu al te wedden dat als de film een commercieel succes wordt men dit op gaat hangen aan de vrijkaartjes ...
Meneer Bungel
-
- 13163 berichten
- 0 stemmen
Feit is dat Borsato een flinke booster voor de cijfers is, daar is toch verder niets ergs aan? 'Binnen' is 'binnen', zoals Marco al eens zong...
speedy23
-
- 18945 berichten
- 14043 stemmen
Filmdebuut Borsato genadeloos afgemaakt in vakpers.
'Wit licht', het filmdebuut van Marco Borsato, wordt in de Nederlandse pers genadeloos neergesabeld. Zo omschrijft de Volkskrant de film van regisseur Jean van de Velde als een 'ongeloofwaardige, soms bijna kolderieke mix van melodrama en avonturenfilm'.
Ook volgens Trouw overtuigt de film niet. "Dat ligt deels aan Borsato, die aardig acteert maar voor een Nederlandse toeschouwer toch Marco Borsato blijft."
NRC Handelsblad oordeelt nog meedogenlozer over de acteerprestaties van de populaire zanger. "Hij is een gevoelsman die overal volschiet, potjes jankt, brokken in zijn keel krijgt. In 'Wit licht' behoedt men hem voor bombast, maar valt zijn gebrekkige timing des te meer op."
Volgens de Volkskrant bezit Borsato 'een zekere charme', maar heeft hij niet het vermogen 'om te transformeren, of gelaagd te spelen'.
Het AD veroordeelt het scenario en de keuze om te focussen op de rol van Borsato. "Ondanks de goede bedoelingen van de makers oogt de film toch als een egotrip van Borsato die minstens negentig procent van de tijd in beeld is", schrijft de krant.
Volgens het AD is het personage van de zanger 'de enige blanke held in dit verhaal dat de zwarte Afrikanen uitsluitend als beulen en slachtoffers voorstelt'. "Daardoor oogt 'Wit licht' als een onvervalst staaltje westers imperialisme."
Dat de film zich in de tweede helft ontpopt als actiefilm, waarbij Borsato eigenhandig besluit het ontvoerde Afrikaanse vriendje van zijn zoon te bevrijden, wordt door vrijwel alle kranten omschreven als aanfluiting.
"De metamorfose van naïeve kok tot roekeloze avonturier - een soort Hollandse actieheld - is overigens moeilijk te slikken", oordeelt Het Parool.
(novum/mvl/hln.be)
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
Op basis van dit stuk kan ik wel met Quido meevoelen.
Wit Licht wordt genadeloos afgemaakt, omdat het op meerdere gronden een slechte film blijkt te zijn (als ik dat zo lees tenminste). Om daar als kop 'Filmdebuut Borsato' bij te zetten link je het een aan het ander, terwijl zowel uit de recensies bljikt dat dat niet alleen de schuld is van Borsato.
Jean van de Velde heeft daar dus minstens zoveel schuld aan en de interviews die ik met hem heb gezien vind ik hem meer aan te rekenen en zouden ze daar op kunnen focussen. Borsato zingt en is dus buiten zijn eigen vakgebied aan het kijken (en heeft met deze film een eigen missie en doel, zijn eigen parochie van War Child - niks mis mee overigens). Jean van de Velde is filmmaker en die mist (voor de zoveelste maal op rij) een voldoende cijfer op zijn eigen vakgebied. Een kop als Jean van de Velde kunnen we na de derde zeperd op rij definitief afschrijven als regisseur die er enigzins toe doet, ljikt me dus in dit geval logischer.
kos
-
- 46703 berichten
- 8862 stemmen
Ja, vreemd is dat als de film zo overduidelijk geassocieerd wordt met Borsato door de makers zelf...
Quido
-
- 14649 berichten
- 6106 stemmen
De makers hebben toch overal benadrukt dat ze een verhaal wilden vertellen. Een verhaal dat alle betrokkenen na aan het hart ligt (bij Van de Velde omdat hij in Afrika is opgegroeid en bij Borsato 'door' zijn werk voor War Child).
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
Ja, vreemd is dat als de film zo overduidelijk geassocieerd wordt met Borsato door de makers zelf...
Quido
-
- 14649 berichten
- 6106 stemmen
Ik denk dat zowel Borsato en Van de Velde oprecht gehandeld hebben en dat ze zich beiden nergens voor hoeven te schamen. Dat de critici daar anders over oordelen, is jammer. Nu afwachten wat het publiek ervan vindt.
Denden 100 Piek
-
- 397 berichten
- 121 stemmen
Ik ben heel benieuwd naar deze film, het thema spreekt me heel erg aan, en hoewel ik sinds zijn afgrijselijke single Rood geen fan meer ben van Marco Borsato (daarvoor wel altijd geweest), ben ik nieuwsgierig naar hoe hij het ervan af brengt in een film met zo'n zwaar thema. Zijn acteerwerk in de videoclips van het album "Zien" staat me nog vers in het geheugen, dat was nog heel redelijk. Deze film ga ik zeker zien.
Wouter
-
- 18720 berichten
- 3085 stemmen
Dan kun je je ook afvragen hoe oprecht elke recensie is ...
Waarom? Het kan zijn dat dit geen film is waar recensenten voor warmlopen. Zegt weinig over het publiek.
De film mag dan zijn afgekraakt door alle kranten; ik denk dat de lezers van die stukken niet dezelfde groep is als de Borsato-fans.
Denk dat de film dus evengoed goed zal lopen.
Als ik de kritieken zo lees, ligt er een (te) grote focus op Borsato
Maar hij is toch ook de hoofdpersoon? Las dat hij negentig procent van de tijd in beeld is
deTuinman
-
- 1186 berichten
- 0 stemmen
Feit is dat Borsato een flinke booster voor de cijfers is, daar is toch verder niets ergs aan? 'Binnen' is 'binnen', zoals Marco al eens zong...
Net als al z'n gouden platen die bij voorbaat al door de verkopers gekocht zijn.
Ik vind het maar een belachelijk iets die commercie van Nederland.
hub_011
-
- 323 berichten
- 0 stemmen
De score begint al steeds meer ergens op te lijken,marco kan gewoon niet acteren en haalt de hele film naar beneden
De kranten hebben ook egt gelijk over deze film deze film is leuk voor de borsato fans oh nee de Indiana borsato fans
Rip off film bedenk een iets origineels !!!!!
en zoek een goede acteur ( tommy van sesamstraat zie ik liever, maakt meer emotie bij me los )

hub_011
-
- 323 berichten
- 0 stemmen
De makers hebben toch overal benadrukt dat ze een verhaal wilden vertellen. Een verhaal dat alle betrokkenen na aan het hart ligt (bij Van de Velde omdat hij in Afrika is opgegroeid en bij Borsato 'door' zijn werk voor War Child).
Wilt nog niet zeggen dat de film goed is 
Wouter
-
- 18720 berichten
- 3085 stemmen
Ik vind het maar een belachelijk iets die commercie van Nederland.
Wat is daar Nederlands aan? Britney Spears, Elvis, Jacques Brel, Will Smith, Johnny Halliday; het buitenland kent ook voorbeelden.
Mijn hemel, wat een aandacht. Zelfs Fokke en Sukke hebben het er over!
deTuinman
-
- 1186 berichten
- 0 stemmen
Wat is daar Nederlands aan? Britney Spears, Elvis, Jacques Brel, Will Smith, Johnny Halliday; het buitenland kent ook voorbeelden.
Het buitenland is net zo erg idd.
sinterklaas
-
- 11819 berichten
- 3319 stemmen
Krijg al meteen het liedje "ik leef niet meer voor jou" door mijn hoofd als ik de poster of iets anders van deze film zie. 
speedy23
-
- 18945 berichten
- 14043 stemmen
hoewel ik sinds zijn afgrijselijke single Rood geen fan meer ben van Marco Borsato (daarvoor wel altijd geweest).
Dan ben je nooit echt een fan geweest. Het is niet omdat je 'idool' een slecht liedje uibrengt dat je hem in de steek laat. Je doet mij denken aan zoveel 'voetbalfans' die alleen fan zijn als het goed gaat met de club... 
stinissen (crew films & series)
-
- 23474 berichten
- 76985 stemmen
Ik ben Ajax supporter in goede en ook in slechte tijden, ik hou gewoon van m'n club.
gijs (-.-)
-
- 183 berichten
- 515 stemmen
Ik ben Ajax supporter in goede en ook in slechte tijden, ik hou gewoon van m'n club.
gijs (-.-)
-
- 183 berichten
- 515 stemmen
deze film lijkt me trouwens helemaal niks met marco borsato. ik hou der niet van als een zanger die nooit acteerd in een keer gaat acteren
Het laatste nieuws

Hoe Netflix altijd weer unieke beelden weet te bemachtigen

Spaanse film 'Through My Window' is nog altijd een kijkcijferhit op Netflix

'Lead Children' op Netflix al af? Met deze 'schandalige' series blijf je in dezelfde sfeer

Dystopische film 'Children of Men' van Alfonso Cuarón is morgenavond te zien op televisie
Bekijk ook

The Lady
Drama / Biografie, 2011
32 reacties

TBS
Thriller / Misdaad, 2008
755 reacties

Bride Flight
Drama / Romantiek, 2008
330 reacties

Süskind
Oorlog / Biografie, 2012
175 reacties

Ciske de Rat
Drama, 1984
207 reacties

Alles Is Liefde
Komedie / Romantiek, 2007
1.014 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.

