eXistenZ (1999)
Genre: Thriller / Sciencefiction
Speelduur: 97 minuten
Oorsprong:
Canada / Verenigd Koninkrijk / Frankrijk
Geregisseerd door: David Cronenberg
Met onder meer: Jennifer Jason Leigh, Jude Law en Ian Holm
IMDb beoordeling:
6,8 (112.778)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 24 juni 1999
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot eXistenZ
"Play it. Live it. Kill for it."
Allegra Geller (Jennifer Jason Leigh) is de ontwerper van een virtual-reality spel eXistenZ. Ze staat op het punt om het spel te demonstreren en daarvoor worden 12 willekeurige spelers geselecteerd uit het publiek. De spelers worden aangesloten via hun ruggegraat op het spel, maar dan opeens is er iemand die dit wil boycotten en hij begint iedereen neer te schieten. Een bewaker (Jude Law) moet ervoor zorgen dat Allegra in veiligheid wordt gebracht.
Externe links
Acteurs en actrices
Allegra Geller
Ted Pikul
Kiri Vinokur
Gas
Yevgeny Nourish
Hugo Carlaw
Seminar Leader
Merle
D'Arcy Nader
Chinese Waiter
Video's en trailers
Reviews & comments
Loepsaal
-
- 434 berichten
- 0 stemmen
Ziet er belabberd uit en het einde zuigt, niet voor herbekijken vatbaar.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Gruwelijk en verbazingwekkend. So far is dit mijn favoriete Cronenberg. Alles zit er wel in, want het idee van een plug (en alle gevolgen van dien) mag je wat mij betreft ook rustig onder body horror plaatsen. Visueel heeft de meester zijn zaken op orde. De cast bestaat uit een schare aan goede acteurs en het verhaal is goed. Althans, voor zover je het verhaal in de eerste keer meekrijgt. Het geeft in ieder geval ook wel weer aan hoe gruwelijk overschat de vermeende originaliteit is van Inception. Cronenberg heeft zijn zaken hier keurig op orde en daarnaast een erg sterke boodschap. Cronenberg zet zich af tegen tegen een digitale cultuur die in 1999 nog in de kinderschoenen stond. Snel maar eens herzien, want ik ben ervan overtuigd dat het verhaal een heel stuk duidelijker wordt.
Insignificance
-
- 3220 berichten
- 5588 stemmen
Mislukt spel. De vergelijking met Videodrome ligt voor de hand en ook deze worp zit tjokvol interessante denkbeelden, theorietjes, vragen, creaties en noem maar op. Het idee om een virtuele werkelijkheid c.q. game met allerlei lagen naar live action te promoveren, is nobel. Om dat te doen met een organische link in plaats van hardware is creatief. Alles bij elkaar misschien wel een vijf sterren concept, maar zodra het wordt vertaald naar film, blijft er bitter weinig van over. Neem de houterige, stijve manier van acteren.
Ik begrijp best waarom, maar het is, simpel gezegd, niet leuk om naar te kijken. Idem voor het sfeertje dat de film domineert. Lullig, bij gebrek aan een beter woord. Het verhaaltje -de game, welke dat ook is- biedt verder ook weinig soelaas. Wie nog twijfelt na de eerste zetten, realiseert zich na een half uurtje waar dit zich (niet) afspeelt en zo komt het helemaal niet meer tot leven. Wat een doolhof tussen hier en daar moet zijn, wordt meer en meer een lethargische ervaring. De slotscène kon me dan ook gestolen worden.
Zinema (crew films)
-
- 10270 berichten
- 7279 stemmen
Futuristisch videospel.
Een avontuurlijke sciencefiction van de hand van body-horror-meester regisseur David Cronenberg. Hier kan hij zich slechts een beetje uitleven in zijn specialisatie door middel van een videospel dat rechtstreeks op het lichaam dient te worden aangesloten in een futuristische wereld. Het levert een spannend en vermakelijk filmpje op met een ietwat flauwe finale.
Zeer goed.
kampsie1
-
- 254 berichten
- 263 stemmen
Ik had nog nooit van deze film gehoord, 14 jaar oud al weer.
Bizar idee, luguber sfeertje soms.
Klein meesterwerk in mijn ogen.
milus
-
- 214 berichten
- 158 stemmen
Aardige psychologische-sf vondsten, maar ondanks de redelijk gepakte sfeer blijft de impact van zijn in en het rommelen met virtuele werkelijkheid vs niet-virtuele werkelijkheid uit. Toch maar zien, wel wat curieus namelijk.
Spetie
-
- 38871 berichten
- 8156 stemmen
Bij deze eXistenZ wordt de link vaak gelegd naar Videodrome, wat niet geheel onlogisch is. Videodrome vond ik tot nu toe Cronenbergs minste en helaas is eXistenZ van hetzelfde niveau.
Het idee is best mooi gevonden. Sowieso heeft Cronenberg altijd wel goede ideeën en vaak weet hij er wel iets moois van te maken. Het begint allemaal ietwat wazig, maar al snel had ik wel door hoe de vork precies in de steel zat. Het spel speelt als het ware met de spelers. Daarin zitten op zich best mooie vondsten. Aan originaliteit is er dan ook geen gebrek.
Het acteerwerk en de personages konden me niet echt bekoren, waardoor je altijd van de zijkant blijft toekijken. Leigh , Law en Holm acteren alle drie vrij tam en daardoor werd ik zelf eigenlijk ook nooit eXistenZ ingezogen. Onderhoudend is het wel en slecht ook zeer zeker niet, maar helaas weet het niet continu te boeien, waardoor het uiteindelijk toch niet de vooraf gehoopte kijkervaring werd.
2,5*
dexino
-
- 9 berichten
- 26 stemmen
Nooit gedacht dat deze film mij zo kon boeiend. Ik kreeg een beetje een 'Inception' film gevoel, maar dan anders. Het is vooral mooi om te zien hoe de realiteit en onwerkelijkheid door elkaar heen gaan lopen. Het is erg fascinerend hoe de film mij aan het denken krijgt.
Wat zou het toch ontzettend gaaf zijn als Cronenberg in samenwerking met Gus van Sant hier een film over maakt. Een soort combinatie Elephant en eXistenZ.
Paulus53
-
- 59 berichten
- 93 stemmen
Het gevoel achteraf was niet echt bevredigend. Ik vond het verhaal wel goed, maar erg onsmakelijk.
Theunissen
-
- 12273 berichten
- 5515 stemmen
Wat een maffe Thriller / Sciencefiction was dit, maar wel eentje met een origineel verhaal.
Het verhaal vond ik best leuk gevonden, maar helaas zijn de vele wendingen wat bizar en ook regelmatig lachwekkend. O.a. die op het einde, welke ook nog eens behoorlijk cliché was. Maar ondanks dat wist de film me toch nog wel te boeien en zat het met de uitvoering ook wel goed. De cast deed het best verdienstelijk, maar een fan van Jude Law zal ik zeker nooit worden want hij acteert (vooral zijn stemverheffingen) vaak zo overdreven. Het was verder leuk om Jennifer Jason Leigh weer eens terug te zien in een film.
Al met al leuk om eens gezien te hebben en deze film duurt ook niet echt lang met circa 90 minuten, waardoor hij goed te bekijken valt.
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Totaal niet mijn soort film en de visie van Cronenberg op de gamewereld vind ik ook maar een belachelijke. Ondanks dat hij creatief te werk is gegaan met zijn fantasieën wist dit me nooit te boeien. Het werd allemaal steeds warriger tot het richting het einde me allemaal weinig meer kon schelen.
1,5*
flaphead
-
- 849 berichten
- 978 stemmen
Niet best. Films waarin gespeeld wordt met realiteit vs droom/spel/fantasy zijn er al veel, volgens mij ook wel met het thema virtual reality. Op zich is het idee wel leuk, maar grootste mislukking in deze prent is toch het acteerwerk. Ondanks enkele bekende namen is het grotendeels zo vreselijk houterig, al vanaf de eerste 'actiescene'. Het leek wel een parodie hoe mensen omvielen bij schoten en dergelijke. Je krijgt het gevoel of je naar een film van 40 jaar oud zit te kijken. Daarbij zitten er ook best wat tamelijk onsmakelijke scenes in, maar dat schijnt zo te lezen een ding van de regisseur te zijn, waar ik verder niet zo bekend mee ben. De 'twist' op het einde is aardig, maar niet groots genoeg om de boel nog te redden. Pijnlijke boel.
Rickyman
-
- 1282 berichten
- 2724 stemmen
Een typische aparte film van Cronenberg, met een fijn vreemd verhaaltje. Een Cronenberg tentop.
De acteurs spelen ook gewoon uitstekend. Kan deze film nu wel beter waarderen dan vroeger.
HK Senator
-
- 666 berichten
- 1559 stemmen
Niet best. Films waarin gespeeld wordt met realiteit vs droom/spel/fantasy zijn er al veel, volgens mij ook wel met het thema virtual reality. Op zich is het idee wel leuk, maar grootste mislukking in deze prent is toch het acteerwerk. Ondanks enkele bekende namen is het grotendeels zo vreselijk houterig, al vanaf de eerste 'actiescene'. Het leek wel een parodie hoe mensen omvielen bij schoten en dergelijke. Je krijgt het gevoel of je naar een film van 40 jaar oud zit te kijken. Daarbij zitten er ook best wat tamelijk onsmakelijke scenes in, maar dat schijnt zo te lezen een ding van de regisseur te zijn, waar ik verder niet zo bekend mee ben. De 'twist' op het einde is aardig, maar niet groots genoeg om de boel nog te redden. Pijnlijke boel.
arno74
-
- 8700 berichten
- 3342 stemmen
Niet zo best. Misschien een beetje aardig voor gore-liefhebbers, smerigheid genoeg. Maar het verhaal (een goedkope variant op Inception (2010) in de verte, ditmaal als een virtual-reality game in een game, en waar niets aan verbeelding of als mystery wordt overgelaten) is heel mager en het acteerwerk is al helemaal ondermaats, al is de cast ook niet bepaald super. Ik schaar dit meer onder de B-films dan als een serieuze scifi / horror / thriller. Best slecht. 1,5*
Aazhyd
-
- 640 berichten
- 305 stemmen
Maar het verhaal (een goedkope variant op Inception (2010)
Hallo! Deze film is 11 jaar ouder!
arno74
-
- 8700 berichten
- 3342 stemmen
Hallo! Deze film is 11 jaar ouder!
martijnk
-
- 774 berichten
- 310 stemmen
Haha geweldige film dit, einde misschien een beetje onbevredigend / vreemd maar echt super en zwaar ondergewaardeerd.
martijnk
-
- 774 berichten
- 310 stemmen
Niet zo best. Misschien een beetje aardig voor gore-liefhebbers, smerigheid genoeg. Maar het verhaal (een goedkope variant op Inception (2010) in de verte, ditmaal als een virtual-reality game in een game, en waar niets aan verbeelding of als mystery wordt overgelaten) is heel mager en het acteerwerk is al helemaal ondermaats, al is de cast ook niet bepaald super. Ik schaar dit meer onder de B-films dan als een serieuze scifi / horror / thriller. Best slecht. 1,5*
Pfff Inception is gewoon een hollywood aktiefilm die zich voordoet als meer. Dan vond ik dit toch stukken beter hoor.
joolstein
-
- 10841 berichten
- 8930 stemmen
Iedereen mag zijn mening hebben natuurlijk! Echter als deze film een goedkope variant van Inception (2010) is. Dan was deze film zijn tijd ver vooruit! Daarom de film afdoen als slecht en een B-film is een wel heel groot contrast. Zeker als Inception dus leentjebuur speelt van een film die aan jou punten te zien een slechte film zal moeten zijn.
Vermoedelijk heeft het dus meer te maken met je smaak dan dat de film echt slecht is. Christopher Nolan regisseur van Inception filmt in een meer toegankelijkere stijl. En krijg daardoor ook veel grotere budgetten om films te maken en de nodige bioscoopreleases. David Cronenberg daarentegen vergt van de kijker soms wat meer en is daarom soms minder geliefd. Toch maken beide regisseurs goede films maar persoonlijk vind ik Cronenberg beter omdat hij met een lager budget, specialere films weet te maken.
Nu is het verhaal over een wereld in een wereld ook verre van nieuw! Het eveneens in 1999 uitgekomen The Matrix had bv hetzelfde thema. (de Wachowski's borduurde zelfs nog heel lang verder op die film) Maar ook films als Abre Los Ojos, The Lawnmower Man, The Thirteenth Floor, Total Recall, Tron, The Truman Show, Vanilla Sky, Avalon en Cronenbergs eerdere films Videodrome en Naked Lunch hadden alle in minder of meerdere maten dit thema. En ook met wisselend succes.
Jammer dat je niet heb kunnen genieten van Cronenbergs eXistenZ of eigenlijk Ex-God-Z. Tja, smaken verschillen helaas.
mrklm
-
- 11419 berichten
- 9920 stemmen
“eXistenZ” gaat over de invloed die de wereld van de virtuele games heeft op de spelers, die niet alleen hun consoles via een biopod rechtstreeks aansluiten op hun lichaam, maar die door de ultra-realistische vormgeving van het spel nauwelijks het verschil tussen de virtuele wereld en de echte wereld kunnen onderscheiden. Toen de film in 1999 uitkwam was dit in de ogen van filmcritici erg vergezocht, maar bijna 20 jaar later is niet alleen de technologie zo ver ontwikkeld dat de virtuele wereld haast net zo realistisch oogt als de echte wereld, we zien ook dat gameverslaving – in het bijzonder onder jongeren – een explosief groeiend probleem is.
De film begint bij een demonstratie van een nieuw spel genaamd “eXistenz”, ontworpen door de beroemde game-designer Allegra Geller [Jennifer Jason Leigh]. Een select groepje aanwezigen krijgt de unieke kans om mee te doen in een demo-versie, waarbij Allegra hun spel direct kan downloaden in hun bioports. Ondanks dat Ted Pikul [Jude Law] alle bezoekers heeft gefouilleerd, pleegt één van hen tijdens de download een aanslag met een zelfgemaakt wapen, waarbij hij de woorden “Death to the demonessf Allegra!” roept. Allegra overleeft de aanslag, maar slaat samen met Ted en haar beschadigde console op de vlucht. Om er zeker van te zijn dat “eXistenZ” niet onherstelbaar is beschadigd, moet ze samen met Ted het spel spelen. Maar dat spel speelt zich af in een virtuele wereld waarin iedereen een potentiële vijand is en niemand de absolute macht heeft.
Dit was de eerste hoofdrol voor Jude Law en hij en Leigh zijn voortreffelijk in complexe rollen. Dit is namelijk geen film waarin je als kijker achterover kunt leunen en het verhaal zich in makkelijk verteerbare, hapklare brokken aan je ontvouwt. “eXistenZ’ verwondert van begin tot einde, niet alleen door de sterke kleine rollen van toppers als Ian Holm en Willem Dafoe, maar ook door de geloofwaardige manier waarop Cronenberg de gamewereld tot leven brengt. De game-karakters ogen authentiek, maar kunnen alleen reageren op ondubbelzinnige vragen en opmerkingen. De manier waarop de karakters enerzijds stilvallen wanneer ze een ‘commando’ niet begrijpen, anderzijds tot leven komen wanneer ze een ‘commando’ wel vatten, is goed geregisseerd waardoor je als kijker accepteert dat je naar een gamewereld zit te kijken.
“eXistenZ” is niet alleen spannend en bizar: Cronenberg maakt ook volop gebruik van de mogelijkheden om verlichtende humor in het verhaal te verwerken. Dat zorgt voor een prima balans in een film die je aandacht vereist, maar je dan wel trakteert op een finale met een aantal intrigerende twists en een sterk en nog immer relevant slot.
Basto
-
- 11944 berichten
- 7408 stemmen
Toen er na een uur nog niks gebeurd was maar afgezet.
Voortaan niet kijken als er geen 'Marvel' op staat.
Basto
-
- 11944 berichten
- 7408 stemmen
Het heeft helemaal niks met Inception te maken. Dat is gewoon een simpele droom in droom film. Hier verkent Cronenberg de wereld van de virtual reality. En dat zo'n 18 jaar voor het concept bij de rest van de wereld begint te landen. Intelligenter dan de sci fi tijdgenoot de Matrix, die toen vooral door de actie en special effects wist op te vallen. Nee, dit is een film die ook nu nig z'n tijd vooruit is. Een prototype van de ervaringen die ons te wachten staan.
Schande dat hier nog steeds geen mooie blu ray van is.
Quentin
-
- 10202 berichten
- 8556 stemmen
Komt uit op bluray in het VK op 21 mei: eXistenZ (Limited Edition) – 101 Films Store - 101-films-store.myshopify.com.
Basto
-
- 11944 berichten
- 7408 stemmen
Komt uit op bluray in het VK op 21 mei: eXistenZ (Limited Edition) – 101 Films Store - 101-films-store.myshopify.com.
Top, besteld!
baspls
-
- 4118 berichten
- 1673 stemmen
In een door games-geobsedeerde toekomst met organische technologie, is een PR-stagair getuige van een assasinatie-poging op game-designster Allegra Geller die zojuist op het punt staat om haar nieuwe game eXistenZ te demonstreren. De PR-man en Geller slaan samen op de vlucht gezien er meer mensen achter Geller aan zitten. Geller staat erop dat ze controleren of haar game nog intact is. Eenmaal ondergedompeld in de virtuele wereld is het lastig om game en werkelijkheid uit elkaar te houden.
Eind jaren '90 vond het publiek dat zojuist The Matrix had gezien eXistenZ over het algemeen een teleurstelling. Men verwachtte actie en special effects en geen allegorie op gameverslaving. Nu 19 jaar later de wereld die Cronenberg hier schetst een stuk plausibeler is geworden, stijgt ook de algemene waardering van de film.
Het was een zeer wijs besluit van Cronenberg om geen grote hoeveelheid special effects te gebruiken voor de film. De virtuele realiteit is gewoon als live-action uitgespeeld met practical effects en zoveel mogelijk in camera. De meeste effecten waren nodig om de gemuteerde vissen en amfibische schepsels uit de biofarms tot leven te wekken.
eXistinZ lijkt natuurlijk gegroeid uit Scanners en Videodrome, het is een vereniging van de paranoïde sfeer van Scanners en de combinatie van organische technologie, body horror en seksuele verwijzingen van Videodrome. Op dezelfde manier waarop Cronenberg destijds inspeelde op de invloed van televisie, speelt hij nu in op de invloed van games.
Nog meer als Videodrome maakt de film een heel erg smerige indruk. De game-pords (net als als de cassette-ingang een duidelijke verwijzing naar (vrouwelijke)geslachtsdelen) maken niet bepaald een hygiënische indruk om nog niet te spreken over de bio-fram en het Chinese restaurant.
De film weet je op een geslaagde manier onder te dompelen in diverse alternatieve werkelijkheden. Zo ver dat je uiteindelijk als kijker niet meer weet wat nu de echte werkelijkheid was. Een geheugensteuntje is het haar van Allegra dat in iedere verschillende werkelijkheid anders is. In de realiteit is het stijl en in de games steeds een andere variant van gekruld.
Hoewel ik de film een erg sterke allegorie vind op onze afhankelijkheid van 'digitale werelden' vond ik wel dat het plot zich heel erg liet beïnvloeden door de diverse games en er uiteindelijk voor een 'lui' einde is gekozen om de hele boel om te draaien en de hele film een grote game te laten blijken. Desalniettemin, opnieuw een erg sterke film van David Cronenberg. Jude Law speelt een prima hoofdrol samen met Jennifer Jason Leigh en daarbij hebben we ook nog Ian Holm, Willem Dafoe en Christopher Eccleston (Doctor Who).
Basto
-
- 11944 berichten
- 7408 stemmen
Net de blu ray gekeken. Mooie uitgave en wat is dit toch een briljante film. In 20 jaar tijd op vrijwel geen enkel vlak verouderd (de vormgeving is bij Cronenberg altijd ontdaan van de heersende stijl). Maar ik was vooral onder de indruk van het thema dat vooral de psychologische aspecten van VR verkent. Op dit moment veel actueler dan 20 jaar terug en zal ook beter begrepen worden. Dit is geen gimmickfilm s The Matrix of RPone, maar een volwassen en onheilspellende beschouwing van de tijd die voor ons ligt
Misschien wel Cronenbergs beste werk (al is dat heel lastig)
In ieder geval 5* voor dit meesterwerk.
Het laatste nieuws

'The Terminal' met Tom Hanks gaat vandaag het Netflix-aanbod verlaten

Nederlandse serie 'Rampvlucht' is een kijktip op NPO Start Plus

Krijg jij geen genoeg van 'The Materialists'? Deze films zijn minstens even goed

Deense film 'Sorg og Glaede' doet het goed op MovieMeter: 'Als therapie voor de regisseur'
Bekijk ook

Lost Highway
Thriller / Mystery, 1997
855 reacties

Das Experiment
Drama / Thriller, 2001
775 reacties

Pi
Thriller / Sciencefiction, 1998
733 reacties

Gattaca
Sciencefiction / Thriller, 1997
247 reacties

Brazil
Fantasy / Sciencefiction, 1985
259 reacties

Rundskop
Misdaad / Drama, 2011
490 reacties
Gerelateerde tags
videogamehackerbodyguardpop starvirtuele realiteitdystopievirtual fight body horrornabije toekomst
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.









