• 15.828 nieuwsartikelen
  • 178.405 films
  • 12.228 series
  • 34.008 seizoenen
  • 647.671 acteurs
  • 199.114 gebruikers
  • 9.378.190 stemmen
Avatar
 
banner banner

Zodiac (2007)

Misdaad / Thriller | 157 minuten / 162 minuten (director's cut)
3,62 3.509 stemmen

Genre: Misdaad / Thriller

Speelduur: 157 minuten / 162 minuten (director's cut)

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: David Fincher

Met onder meer: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo en Robert Downey Jr.

IMDb beoordeling: 7,7 (664.019)

Gesproken taal: Engels

Releasedatum: 31 mei 2007

Plot Zodiac

"There's more than one way to lose your life to a killer."

Deze film vertelt het waargebeurde verhaal van een beruchte seriemoordenaar die eind jaren '60 in San Francisco huishield. Deze moordenaar, die nooit opgepakt is, liet vreemde aanwijzingen en brieven achter bij zijn slachtoffers. Deze methode en het feit dat hij nooit is opgepakt geeft hem nog altijd een legendarische status.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Near_Dark

Near_Dark

  • 754 berichten
  • 424 stemmen

Waaaw, deze film begon ijzersterk en wist meteen mijn aandacht te trekken !
De moorden zijn ontzettend goed in beeld gebracht, vooral die van dat koppel aan het meer, dat was afschuwelijk.

Vanaf dan begint het onderzoek door de politie naar de mogelijke dader. Tot ergens halverwege de film was ik helemaal mee en betrapte ik mezelf erop hoe ontzettend ik zat te genieten van hetgeen zich voor mijn ogen afspeelde. De camera standpunten waren typisch David Fincher, origineel en tot in de puntjes afgewerkt. Denk maar aan die scène waarbij een taxi in vogelvlucht wordt gevolgd en de camera een hoek van 90 graden maakt, héél vreemd ! Zo zijn er nog enkele sublieme shots maar zoals ik reeds zei, ergens halverwege stopte de inventieve filmerij en leek het alsof een andere regisseur het roer had overgenomen, vreemd...

De klad begon er dus serieus in te komen en hoe langer hoe meer begon mijn interesse te verzwakken en nam de verwarring toe. Op het einde kon ik eigenlijk niet écht meer volgen wie nu wie was, erg verwarrend allemaal. Waarschijnlijk wordt alles duidelijk na een tweede kijkbeurt maar veel zin heb ik daar niet in. Misschien binnen enkele jaren als ik eens niets anders om handen heb...?

6,5/10.
Het begon zo veelbelovend maar ergens halverwege raakte de regisseur de pedalen kwijt en wist hij mijn aandacht niet meer te houden, een gemiste kans.

Filmsite: Zodiac Movie | A David Fincher Film | Official Movie Site - zodiacmovie.com


avatar van Vinokourov

Vinokourov

  • 3143 berichten
  • 2909 stemmen

Las ik dus de plotomschrijving, dacht ik 'Goh dit lijkt wel veel op Se7en', kijk ik naar de regisseur, blijkt deze film door jawel, David Fincher geregisseerd te zijn . Anyway, in vergelijking met Se7en valt deze film toch wat tegen, mede doordat het naar het eind toe zo langdradig wordt. Ook ben ik het niet eens met de conclusie. Sterker nog, naar mijn mening heeft Paul Avery veel meer te maken met deze zaak dan alleen artikels erover schrijven.

Het is daarom des te jammer dat hij richting het einde van de film nauwelijks meer aan bod kwam. Misschien dat een tweede kijkbeurt mijn intuïtieve aanname/theorie zal bevestigen en daardoor ook de film beter kan waarderen. Het is namelijk wel een interessant mysterie, waar ik tot voor kort nog nooit eerder over had gehoord.


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60517 berichten
  • 4107 stemmen

Boeiend, maar er had meer in gezeten..

Zodiac stond nog op mijn lijstje omdat het de enige film van David Fincher was die ik nog niet had gezien. Met onder andere The Game en Seven heeft hij toch echte toppers gemaakt.

Zodiac begint erg sterk met de introductie van de Zodiac seriemoordenaar die diverse mensen vermoord en de politie laat puzzelen om eruit te komen wat hij wil zeggen. Zeker de scene met het stelletje aan het meer vond ik spannend en sterk. Ik had eigenlijk graag meer van de werkwijze van hem willen zien.

Maar dan verandert de film in een detectivefilm met vooral veel speurwerk. Ook best boeiend, maar ik vond het na een tijdje wel langdradig worden. Zo vond ik de 2,5 uur speeltijd wel erg lang. Ik denk dat de film beter aan was geslagen als er wat overbodige momenten uitgehaald waren zodat de film een uur of 2 duurde.
Ik hoopte eigenlijk op een kat en muisspel tussen de Zodiac en tussen hen die hem opjagen maar later wordt vooral de fascinatie van de speurders in hem belangrijk. Ik had de film liever een andere kant uit zien gaan. Denk een beetje aan de zoektocht als in een film als The DaVinci Code ofzo.

De film ziet er verder wel goed uit. Je waant je tientallen jaren terug en de sfeer is goed aanwezig. Dit kan ik ook zeggen van het acteerwerk. Goede rollen. Er zitten eigenlijk geen matige rollen in. Al zijn het ook weer geen rollen waar mensen er echt uitspringen.

Zodiac is een heel behoorlijke film. Iets te lang, soms iets te langdradig, maar ik keek er toch wel met plezier naar. Het is niet de beste van Fincher, maar zijn ondergrens ligt wel hoor. Hij heeft geen slechte films gemaakt. Wel jammer dat de film een klein beetje onbevredigd eindigt met een ietswat open einde...

3,5*


avatar van Knisper

Knisper

  • 13038 berichten
  • 1279 stemmen

Een jaar of drie/vier geleden, toen deze film werd aangekondigd, was ik dolenthousiast. David Fincher, mijn favoriete regisseur, met Jake Gyllenhaal, een topacteur, en een interessant gegeven als plot. Toch duurde het drie jaar voordat ik de film zou zien. Fincher is inmiddels allang niet meer mijn favoriete regisseur en voor Gyllenhaal loop ik ook niet meer bijzonder warm. Met flink getemperde verwachtingen begon ik dus aan deze film van een goede 2,5 uur.

Zodiac volgt duidelijk de lijn van het politie-onderzoek. Dat is mijns inziens ook het eerste grote pluspunt. De film heeft wel een aantal vaste rollen als hoofdpersonages, maar die worden prima afgewisseld en verdwijnen soms ook lang uit beeld, puur omdat juist het politie-onderzoek en de ontwikkelingen rond de Zodiac-killer centraal staan. Dat is een perfecte opbouw, die goed werkt. Daarnaast is de 70's sfeer goed neergezet. Het is niet te prominent, maar wel duidelijk voelbaar.

Het keerpunt komt echter in het laatste uurtje, waar de focus uiteindelijk volledig op Robert Graysmith komt te liggen. Helaas, want hoewel hij aanvankelijk als bijpersonage wel goed uit de verf komt, lukt dat als hoofdpersoon toch een stuk minder. Zijn toewijding aan zijn eigen onderzoek en de paranoia die ontstaat als hij steeds dieper en dieper graaft, wordt maar matig uitgewerkt en is nooit voelbaar. Gyllenhaal zelf overtuigt niet, maar wellicht ligt het ook aan de beperkte screentime, waardoor het lastig is om echt met hem mee te voelen. Deze switch doet de film dus geen goed.

Wat dan overblijft is een film die gemakkelijk 2,5 uur entertaint, maar uiteindelijk maar weinig indruk achterlaat.


avatar van sandokan-veld

sandokan-veld

  • 171 berichten
  • 984 stemmen

Verwarrende film die hinkt op veel te veel gedachtes. Gyllenhaals karakter komt niet integer over, is saai, en pas tegen het einde van belang voor de loop der dingen. Omdat hij nou eenmaal de hoofdrolspeler is, krijgen we een hele hoop betekenisloze scenes te verwerken, waarin wordt geprobeerd de saaiheid te compenseren door Robert Downey Jr. in de film te plakken. Die laatste speelt meteen zijn meest nutteloze rol aller tijden. Bovendien is de seriemoordenaar in de film, net zoals de meeste psychopaten in het echt, waarschijnlijk niet bepaald Kevin Spacey in Seven, maar een tragisch, dom en oninteressant figuur. Met alle pogingen om de spanning toch zoveel mogelijk op te vijzelen (aanzwellende violen etc.), wordt het eigenlijk een beetje een soepzooitje. Jammer.


avatar van Q Jones

Q Jones

  • 3525 berichten
  • 2882 stemmen

Geweldige film. Ik heb hem gister herzien en ik vond hem beter dan de eerste keer. De karakters worden lekker uitgediept, en je ziet gewoon 158 minuten in spanning. De film vervelden mij ook geen minuut en ze hadden er van mij gerust nog een uur aan mogen plakken.

Het sfeertje in de film is zo lekker, dat zorgde er bij mij voor dat ik als het ware in de film werd gezogen. Je wilden weten hoe het veder ging. Ik voelde mij ook verbonden met de personages.

De drie acteurs Downey Jr, Ruffalo en Gyllenhaal. waren echt fantastisch goed. Jammer dat Ruffalo veder nog niet echt een grote film heeft gehad want hij kan acteren als de beste.

Kortom gewoon een top film die je gezien moet hebben.


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8161 stemmen

Een meer dan aardige film van David Fincher, maar ik had er misschien wel iets meer van verwacht. Het begint allemaal erg aardig met een aantal moorden, waarbij het al snel duidelijk is dat we hier met een inteligente seriemoordenaar te maken hebben.

Daarnaast bevat de film een prima sfeer en is het acteerwerk van de hoofdrolspelers niet onaardig, waarbij vooral Ruffalo er in positieve zin bovenuit springt. Daarnaast bevat de film een erg mooie cinematografie, waarbij Fincher mij af en toe erg mooie beelden weet voor te schotelen.

Het enige wat ik echt misste bij deze film was de spanning. Met was meer spanning had de film echt een topper kunnen zijn. Ondanks dat is het verder gewoon een knap gemaakte film, die ondanks het gebrek aan spanning en de tijdsduur eigenlijk geen moment verveelde.

3,5*


avatar van Minotaures

Minotaures

  • 7810 berichten
  • 2537 stemmen

Een boeiende film over een nog-onopgeloste zaak, inderdaad.

Vanaf het begin wist het je te boeien en te interesseren, mede dankzij dat dit een verfilming van een boek en waargebeurd verhaal is.

De jacht naar de Zodiac was interessant, puzzelig en ingewikkeld te volgen. Zo zie je maar hoe moeilijk een moordzaak wel niet kon zijn.

Opzich was de trieste moordenaar best slim bezig; dat ze hem in vele jaren beschuldigden maar nooit konden inrekenen door gebrek aan bewijs. Zijn brieven, puzzels, moordwijze en houding; geniaal!

In feite heeft de ''Zodiac'' maar 5 mensen gedood, terwijl hij 37 claimde lees ik op informatie sites... bizar.

Over het acteren valt niets op aan te merken. Iedereen speelde zijn rol prachtig. Downey Jr. vond ik wel een grappige karakter, altijd aan de drugs en drank.

Het is een goede film, gebaseerd op waargebeurde momenten. Een aanrader voor diegene die zulk films interesseren en die ook een beetje van gepuzzel houden.


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

Matig.

En da's jammer voor een Fincher. De man heeft al veel laten zien tot wat hij in staat is, maar deze Amerikaanse versie van Memories of Murder (waarmee ik niet bedoel dat het om een officieuze remake zou gaan) deed me niet zoveel.

Het eerste half uur kent nog wat actie, maar de moorden overtuigen niet echt. Daarna start eigenlijk een twee uur durend onderzoek bestaande uit mensen die een kamer binnenlopen en ofwel 1: zeggen dat er nieuw bewijs is, of 2: zeggen dat eerder bewijs weerlegd is. Ad Infinitum.

Veel van het verzamelen of weerleggen zien we niet, daarvoor is te weinig tijd blijkbaar. Zo wordt het toch aardig saai na verloop van tijd. Zeker als Gyllenhaal plots het hele laatste uur voor z'n rekening moet nemen. Dom rolletje en schiet aardig tekort, Downey en Ruffalo waren stukken beter.

Visueel is het verzorgd. Zo verzorgd dat het oersaai oogt. Sowieso denken regisseurs vaak dat ze om een authentieke sfeer na te bootsen niet te visueel (/modern) te werk mogen gaan, onnodig en jammer. Mooie scene als de taxi gevolgd wordt, da's zo'n beetje de enige opvallende. Verder ubergelikt en bombastisch camerawerk. Wil het niet eens op de cinematograaf steken, Fincher flikte het Khondji ook al een keer en die bewees later toch tot veel meer in staat te zijn.

Vervelen doet het niet, de kunde en het oog voor detail stralen dan ook van de film. Maar daarmee heb je nog geen goeie film, zeker als het wat aan visie, sfeer en interessante elementen ontbreekt. Het over en weer getennis van feitjes is saaiig, de focus niet al te best en de setting muf.

Al heb ik wel weer vertrouwen in Fincher's nieuwe, zou ook wel nodig zijn want anders is het tijd om hem af te schrijven wat mij betreft. Je kan niet blijven teren op twee films.

2.5*


avatar van J. Clouseau

J. Clouseau

  • 976 berichten
  • 1075 stemmen

Schitterende film over een nog steeds onopgeloste moordzaak. Ik had hier eerst al een boek over gelezen, dus wist ik al welke richting het ging uitgaan, maar toch vond ik deze film nog razend spannend. De sfeer van een drukke redactie in de jaren '70, de details, de speurders die zich vastbijten in de zaak, de geweldige acteerprestaties (Gyllenhaal en Downey Jr. zijn grandioos!), de kurkdroge humor, de donkere, paranoïde sfeer die boven dit puzzelwerk hangt, de schitterende regie van Fincher... Allemaal pure klasse. Fantastische, spannende thriller, alleen een beetje te lang (maar dat benadrukt natuurlijk het jarenlange, moeizame onderzoek naar de killer).


"Positieve Verrassing"

David Fincher is een regisseur die me wel aanstaat. Zo vond ik zijn Alien film wel leuk, zijn Se7en geweldig en zijn Curious Case of Benjamin Button ook erg intrigerend. Daarom besloot ik eens een kijkje te nemen in de filmografie van Fincher: daar zag ik Zodiac. Ik ontdekte dat het een film was over een seriemoordenaar, en gezien Fincher daar al een goede ervaring mee had werden mijn verwachtingen nog eens extra aangescherpt. Helaas las ik toen dat de film een stuk "tammer" zou zijn dan Se7en. En ik zag dat de film een behoorlijk lange zit was. Met gemixte gevoelens ging het schijfje dan toch maar de Playstation 3 in...

Maar wat een film! Het eerste wat ik dacht na de film is: waarom zijn alle gemiddeldes zo laag? Ik vond deze film eerlijk gezegd beter dan Se7en. En waarom? Se7en is veel goedkoper, die film lokt zijn publiek met ernstige moorden, flink wat actie en gaat hier en daar zelfs flink over the top. Met Zodiac probeert Fincher zijn publiek echter te lokken met personages; met de mate waarin je je in hen in kunt leven. En daar was de film erg in geslaagd. Tegen het einde zat ik rechtop op de bank, te schreeuwen wie de moordenaar moest zijn, en ik besefte dat het heel erg lang geleden was dat ik zó geboeid naar een film heb zitten kijken.

Het eerste stuk van de film is goed. De moorden zijn spannend en realistisch in beeld gebracht, de brieven gooien er nog wat extra suspense bovenop en er was al snel te zien dat de acteurs goed in hun rollen zaten. Robert Downey Jr. speelt zoals altijd een erg goede rol, maar ook Jake Gyllenhaal was erg sterk met zijn nerdy-rol.

Vervolgens vind ik de film wat inzakken, hier komt eigenlijk het enige minpunt van de film voorbij gevlogen. Dit is het stuk dat de Zodiac geen brieven meer stuurt en van de aardbodem verdwenen lijkt te zijn. Er gebeurt hier vrij weinig en het lijkt alsof de spanning voor je neus word weggenomen door de praatjes van de politie die zegt dat de Zodiac alleen maar aandacht wilde hebben.

Maar dan begint Robert Graysmith zijn obsessie te krijgen. Hij doet er alles aan om antwoorden te vinden... vervolgens krijgt hij ook telefoontjes met een hijgende stem aan de andere kant van de lijn. En het gaat er hem niet meer om om hem op te pakken, maar om zijn identiteit te vinden en hem dan eens recht in de ogen aan te kijken. Wat hij in een geniale scène uiteindelijk ook doet. In dat stuk zat ik compleet in de film, ik deelde de obsessie van Graysmith gewoon! Het hoogtepunt was wel die man die wilde dat Graysmith mee een kijkje nam in zijn kelder. In feite gebeurde er helemaal niets, maar het was verschrikkelijk spannend...

Ten slotte wil ik nog een laatste ding aanprijzen. En dat is de sfeer. Fincher zet hier een ongelooflijk goede 70's sfeer neer. Op sommige momenten had ik ook gewoon letterlijk het gevoel dat ik naar een film aan het kijken was die gereleased was in de 70's. Erg goed gedaan, Fincher!

En mijn theorie? Ik denk dat, zoals Graysmith op een gegeven moment ook zei, ze met z'n tweeën waren. Leigh Allen pleegde de moorden, terwijl de man van de kelder de brieven schreef

4,5 sterren


avatar van Eraser2

Eraser2

  • 387 berichten
  • 922 stemmen

Gisteren gezien en ik moet zeggen dat ik dit Fincher's beste werk tot nu toe vind.

De film is boeiend, spannend, sfeervol en bovenal heel erg realistisch (logisch natuurlijk als het gebaseerd is op een waargebeurd verhaal).

De acteerprestaties vind ik erg sterk met een hele goede rol van Gyllenhaal.

Als een film mij tijdens de aftiteling met open mond achterlaat is het een goede film en bij deze film was dat het geval.

Thumbs up voor David Fincher voor de perfecte regie.

4,5*


avatar van nognooit

nognooit

  • 308 berichten
  • 2123 stemmen

Prima film die op een gegeven moment toch iets té lang duurt.

De sfeer, cinematografie en het acteerwerk zijn sterk.
Eigenlijk wil ik de cinematografie nog even onderstrepen want er zaten een paar sterke shots in.

Jammer dat veel waar gebeurde films eindigen met wat tekst. Dat had verteld kunnen worden in wat scenes. Ik had liever gezien dat ze wat andere scenes hadden geschrapt of ingekort, in ruil daarvoor.

Fascinerend verhaal overigens, het lijkt me een zaak dat niet meer opgelost zal worden, nu de hoofdverdachte allang dood is.


avatar van mjk87

mjk87 (moderator films)

  • 14535 berichten
  • 4519 stemmen

Film met sterke en slechte punten. Die laatste maken het daarom geen meesterwerk.
Allereerst het goede maar. Fincher heeft een interessant verhaal, en geeft een interessante invalshoek. Er is sober camerawerk, maar af en toe mooie shots (boven die taxi) en zeker erg mooie fotografie, met constant een geelachtige waas. De moorden zijn sterk in beeld gebracht, en je voelt het haast zelf. Ook het beeld van versnelde bouw van de Transamerica Pyramid is ronduit briljant. Ook wordt er een prachtig beeld geschetst van SF in de jaren 70, zijn kostuum,s decors, kapsels prima in orde. Je ziet het ook allemaal door de jaren heel subtiel veranderen. Dat deed Fincher later ook in Benjamin Button. De sfeer is toch wel het hoogtepunt.
Ook een goede en leuke rol van Downey Jr.
Dan de minder goede punten. Allereerst de rol van Gyllenhaal, toch geen slecht acteur. Hij overtuigt niet, en driekwart van de film vroeg ik mij werkelijk af wat hij daar deed. Net als scènes met zijn privé situatie, die niets toevoegen aan het verhaal of de sfeer. Dat was waarschijnlijk wel de bedoeling, maar dat kwam slecht over. Ook de lange tijdspanne waarin het verhaal speelt is een bezwaar. Dan weer 5 dagen verder, dan weer 3 jaar. Steeds stukjes die je ziet, maar echt emotioneel meeleven is er niet bij. Wat de hoofdrolspelers moeten voelen aan beleving, of paranoia, of weet ik wat, niets van dat kwam zo tot mij over. Deels ligt dat aan acteerwerk, deels aan de afstandelijke manier van het verhaal vertellen. Duidelijk het zwakste in de film.
Het middenstuk is duidelijk het minste deel. Naarmate het einde vordert wordt de film weer beter, maar tussendoor toch 30 nietszeggende minuten gehad. Deels begrijp je die wel na afloop, maar tijdens het kijken zelf heb je geen idee waar de film heen wil gaan, evenals wat sommige hoofdrolspelers doen. En dat is toch jammer, voor een prima concept.


avatar van Zinema

Zinema (crew films)

  • 10276 berichten
  • 7283 stemmen

Mega-moordmysterie.

Zodiac duurt 162 minuten en dat is lang. Toch weet Fincher genoeg sfeer te creëren om de aandacht vast te houden. De cast doet hetzelfde met Downey Jr. en Ruffalo voorop.

Het plot verzand echter regelmatig in, over het algemeen sterke, dialogen omtrent samenwerking tussen de verschillende politiemachten en bewijsmateriaal. Dit is soms vermoeiend naast de uitstekende thrillermomenten met de Zodiac. Het einde voelt aan als een spurt naar de finish. Met zo een mega-lengte nogal overbodig.

Goed.


avatar van Pitakaas

Pitakaas

  • 2962 berichten
  • 246 stemmen

Zodiac is een heerlijke thriller die, ondanks een lengte van dik tweeënhalf uur, geen seconde verveelt.

Het valt mij meteen op dat de camerashots stuk voor stuk prachtig waren. Dit geldt voor vrijwel de complete film, maar om toch wat scenes te noemen, de moord op Stine en de bouw van die toren in SF. Maar over het algemeen bekroop mij een heel lekker gevoel tijdens het kijken dat ik me realiseerde dat ik naar een goede film zat te kijken. Fincher is dan ook een perfectionist die alles tot in de puntjes wil hebben geregeld. Dit zorgt zeker voor een goede sfeer, door de muziek en outfits (van vooral Ruffalo, fantastisch) waan je je echt in het SF van de jaren '60/'70.

De cast is ook echt top.. Ruffalo vond ik heel sterk, en samen met Edwards vormden hij een heel leuk duo om naar te kijken. Gyllehaal als de verlegen comic geek die daar zijn beroep van heeft gemaakt, vond ik ook erg overtuigend. Zijn grootste kritiek was dat hij hier zonder ziel speelde, maar ik vond dat juist bij zijn rol passen. Tja, en van Downey ben ik totaal geen fan, en ook dat semi-intellectuele stemmetje wat hij opzet kan ik van gruwelen, maar gelukkig krijgt hij niet al te veel screen time. Het is en blijft een hate or love acteur, en ik hoor zeker bij de eerste categorie.

Het verhaal is natuurlijk fantastisch. Alhoewel het vast en zeker immoreel is, heb je als kijker toch wel een beetje verwantschap met de dader, die speelt met de SFPD en ze telkens te slim af is. Als dit een fictief verhaal zou zijn, zou je bijna hopen dat hij niet gepakt wordt. Echter, in dit geval wordt je na het einde van de film juist alleen maar nieuwsgierig.. Het is en blijft natuurlijk 1 van de meest grote onopgeloste mysteries in het crime circuit. Daarom vond ik het ook wel ietsjes jammer dat het einde wel erg snel werd afgeraffeld, maar mag de pret niet drukken.

Het constant benoemen van plaats en datum helpt zeer zeker bij het gevoel van waarheid, maar werd op den duur nogal vervelend vond ik. Al was het wel weer leuk om te zien hoe het straatbeeld en de acteurs meegingen met het tijdsbeeld, vast en zeker iets waar Fincher veel op benadrukt heeft tijdens het schieten van de film.

Het deel waar Graymith zich ermee gaat bemoeien heeft een redelijk snel tempo, en als je het eerste gedeelte niet goed hebt gevolgt (het gedeelte waar Edwards en Ruffalo vooral centraal staan) kun je bepaalde namen en gebeurtenissen niet meer herkennen.

Al met al een hele spannende film, maar vooral erg interessant en heerlijk om op te zetten dankzij die typische Fincher touch. Ondanks dat je de uitkomst van het onderzoek al weet, is de honger naar antwoorden zo groot dat je het einde hoe dan ook wilt zien. Dat een er misser (zoals Graysmith die op bezoek gaat bij Vaughn) inzit mag de pret voor mij niet drukken. Dit is gewoon een hele goede film die Fincher een van mijn favoriete regisseurs maakt.


avatar van El ralpho

El ralpho

  • 1481 berichten
  • 1092 stemmen

Krachtig maar lang

Voorop mag worden gesteld dat er veel werk in Zodiac heeft gezeten. Het verhaal, de decors, en de acteurs zijn allemaal tot in de puntjes verzorgd.
De Zodiac killer boeit en maakt nieuwsgierig naar de ontknoping van de film.

Deze ontknoping weet helaas niet te bevredigen. Dan mag de film wel op waargebeurde dossiers gebaseerd zijn en mag het einde hier goed bij aansluiten; toen ik de teksten die het einde van de film betekenden voor mijn kiezen kreeg bekroop mij al snel een ''was dit nu alles'' gevoel. Er had namelijk meer spanning in de film gemogen. De theorieën van de killer zijn dan wel hoogst interessant te noemen; in een later stadium van de film -vanaf het moment dat de moordenaar een paar jaar niks meer heeft laten horen en vervolgens weer opduikt- overheersen de dialogen en begonnen deze mij steeds meer tegen te staan. Deze sterke dialogen met betrekking tot bewijsmateriaal worden naar verloop van tijd zwaar om te volgen omdat ze gortdroog zijn en na verloop van tijd door de lange speelduur te langdradig worden. Hierdoor snapte ik het verhaal in grote lijnen nog wel maar ontgingen mij bijvoorbeeld bepaalde aanleidingen die het onderzoek een bepaalde richting instuwden. Krachtige, maar voor mij te serieuze film met deze lange speelduur. Het eerste gedeelte was met name boeiender omdat er ook moorden in beeld werden gebracht. deze ''actiemomenten'' waren in het 2e gedeelte volledig afwezig. Alsnog houdt de film er echter een zeer nette score aan over maar met een betere spanningsboog was de score een stuk hoger geweest.

3,5*


avatar van TMP

TMP

  • 1891 berichten
  • 1717 stemmen

Sterke thriller, met een goed acterende Gyllenhaal, Ruffalo en Downey Jr.

De spanning wordt gedurende de hele film goed opgebouwd. Had mij vantevoren niet ingelezen, dus ik had wel gedacht/gehoopt dat ze de Zodiac-killer uiteindelijk zouden vinden. Een zeer onderhoudende en vermakelijke film.

4*


avatar van scorsese

scorsese

  • 13171 berichten
  • 11080 stemmen

Just because you can't prove it doesn't mean it isn't true.

Wederom een geweldige film van David Fincher. De opening van de film doet vermoeden dat het hier om een doorsnee serial-killer-movie gaat. Maar niets is minder waar. Wat volgt is een jarenlange zoektocht van een cartoonist naar de ware identiteit van de Zodiac.

De film ziet er prachtig uit en de jaren '60 en '70 zijn werkelijk tot in de puntjes na-gecreëerd en geven de film een authentieke look mee. Ook het script houdt zich voornamelijk aan de feiten. Hierdoor komt het materiaal soms wat droog over, maar dit wordt zeker goed gemaakt mede door het acteerwerk van een uitstekende cast.


avatar van Nicolage Rico

Nicolage Rico

  • 20220 berichten
  • 2365 stemmen

Deze film express een tijdje laten liggen, als een goede wijn, omdat Fincher één van mijn favoriete regisseurs is en ik niet meteen al het lekkers op wil maken.

Lekkere duistere sfeer weer, al heeft Fincher het weleens duisterder gemaakt (Seven). Mooi visueel intro. De moorden hadden misschien wat gruwelijker gemogen, maar Fincher is nooit iemand geweest van de uitvoering van de moorden, meer van het resultaat (opnieuw Seven). Daarnaast moest Fincher zich natuurlijk aan de feiten houden.

Het is een lange rit, en terwijl er eigenlijk niet zo gek veel gebeurt, verveelt de film geen moment. Dat heeft vooral te maken doordat je - hoe dan ook - wilt weten wie de dader is. Ik wist vooraf bar weinig van de Zodiac Killer, maar ik had halverwege wel het sterke idee dat de dader nooit opgepakt zou worden. Fincher is iemand van de opmerkelijke eindes, dus er bleven maar weinig opties over (ook hier moest hij zich weer aan de feiten/dossiers houden.)

Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. en Mark Ruffalo doen het allen goed. De film deed me regelmatig denken aan Reservation Road, ook met Mark Ruffalo, alleen was het in Zodiac precies andersom; in deze film is hij juist op zoek naar de dader. Maar het was vooral het oneindige doordrijven van het zoeken naar de dader dat me aan Reservation Road deed denken.

Een paar mooie en creepy scènes; het moment dat Graysmith op bezoek gaat bij Bob Vaughn . Hier bereikte Fincher het hoogtepunt qua spanning wat mij betreft. Ook het benoemen waard, was het moment dat Graysmith zegt de dader in de ogen te willen kijken, op de vraag waarom hij zo overdreven fanatiek is in het zoeken naar de dader, en later het moment dat hij Arthur Leigh Allen opzoekt in een winkel en hem recht in de ogen kijkt. Hij weet dat Leigh de dader is, maar hij weet tegelijkertijd ook dat Leigh nooit opgepakt zal worden.

Al met al weer een goede film van Fincher, die een lekker creepy gevoel achterlaat. Geen film met een hoge herzieningswaarde, maar wel eentje om niet snel te vergeten.

4*


avatar van Denzz

Denzz

  • 533 berichten
  • 590 stemmen

Fincher weet het non-fictieboek van Robert Graysmith op een erg beklemmende manier te verfilmen. De film is heel knap gefilmd (zoals we van hem gewoon zijn, zie films als Se7en en Fight Club), bevat een knappe soundtrack en de cast is zorgvuldig gekozen. Jake Gyllenhaal speelt een toffe, brave rol als cartoonist en Ruffalo is veruit de beste in zijn rol. Maar Downey Jr. is echt wel de kers op de taart: eigenzinnig, arrogant en droog. Zodiac heeft ook een enorm grimmige sfeer die perfect in balans ligt met de uiterst gewelddadige moorden van de Zodiac. Toch vond ik dat de film na een uur (wanneer de moorden ophielden) saai begon te worden en te langgerekt. Fincher had de film beter naar 2 uur ingekort volgens mij. Ook het einde was redelijk tegenvallend. Toch een 3.5* voor deze thriller!


avatar van Karl van H.

Karl van H.

  • 2812 berichten
  • 2256 stemmen

Director's Cut gekeken. Ik had Zodiac een tijd geleden al eens gezien; daarvan was vooral blijven hangen dat het een betrekkelijk saaie film was. Dat blijkt deels te kloppen, maar het zou onterecht zijn de film slechts als zodanig te herinneren: ik zou voorbijgaan aan het fe-no-menale camerawerk (die openingsscène! de taxi!), de zenuwslopende spanning hier en daar (die openingsscène! die kelder!) en de heerlijke sfeer. Dat Zodiac saai is, valt echter niet echt te ontkennen: het middenstuk is echt ontzettend lang en vervelend en doet de aandacht enorm verslappen. Spijtig, want tegen het einde gebeurt er nog wel eens wat leuks, al weet Fincher het niveau van het eerste uur niet meer te evenaren. Wat overblijft is een mooi gemaakte film, maar wel eentje die veel te lang duurt helaas. Toch nog een ruime voldoende.

3,5*


avatar van John Lee Hooker

John Lee Hooker

  • 14934 berichten
  • 1625 stemmen

Ik had al verwacht dat Fincher me niet zou teleurstellen. Elk shot ziet er weer boeiend uit.

Het oog voor detail is ook weer opmerkelijk. Zo is er een scène aan een bar: Iemand zit een sandwich te eten, iemand anders komt erbij en pakt die andere boterham van het bord af en haalt de tomaat ertussen uit. Een tijdje later gaat die andere weg en vraagt of aan hem of hij nog wat friet wil. Gedurende het gesprek blijven ze uiterst sirieus en dat zorgt ervoor dat het allemaal erg overtuigend overkomt.
Gedurende 2,5 uur heb ik me niet verveeld, ik was bang dat ik m'n concentratie zou verliezen maar het werd totaal niet saai. Dat komt wellicht doordat de gehele film eigenlijk gebaseerd is op een onderzoek naar de moordenaar. Robert Graysmith doet hierbij talloze pogingen om erachter te komen wie deze geheimzinnige persoon nou werkelijk is. Steeds als we denken dat hij 'm beet heeft, is het toch weer de schijn die bedriegt.

Goede cast.

Toch wordt het nergens echt memorabel. Misschien had Fincher, door wat meer te laten zien van de dader, ietsjes meer spanning kunnen creeëren maar aan de andere kant blijft het zo wel lekker mysterieus.


Mooi, boeiend.


avatar van Number23

Number23

  • 8638 berichten
  • 5684 stemmen

Interessante film met een sterk begin met zeer apart camerawerk. De personages worden goed geintroduceerd en de rollen zijn goed bezet. Behalve Mark Ruffalo, Jake Gyllenhaal en Robert Downey Jr. zijn acteurs als Philip Baker Hall, Donal Logue, Elias Koteas, Dermot Mulroney en Brian Cox in kleinere rolletjes te zien. Na dat goede begin slaat de film aant wankelen en dat komt pas weer goed als Gyllenhaal's personage gaat graven. Mooi einde, maar door iets te lange speelduur wordt een hogere score belemmert.


avatar van Dreiecke

Dreiecke

  • 2768 berichten
  • 902 stemmen

Gebaseerd op een waargebeurd verhaal en dat kwam overtuigend over, met diverse realistische haperingen in de voortgang van de zaak. In de realiteit zal ook regelmatig een onderzoek worden gestopt en hervat en in deze film kwam goed naar voren dat opsporen mensenwerk blijft en dat er verschillende belangen zijn van hogerhand en de werkvloer en van elk individu afzonderlijk. Ik vond het een interessant inkijkje en het leek mij vrij volledig te zijn neergezet.
Wel apart dat een cartoonist van de krant de gelegenheid krijgt om in alle politiearchieven te speuren en de zaak op te lossen
Het verhaal was een spannende speurtocht en ook ik wilde geen pauzes inlassen. Toch gedaan en uiteraard iets gemist, omdat er constant van alles gebeurde. Ik zou deze film graag nog eens zien vanwege alle details.
Het camerawerk vond ik af en toe heel apart, van bovenaf of met bepaalde draaiingen en vanuit aparte hoeken gefilmd. Ik vond soms de muziek wat hard en overheersend. Goede cast!
Voor mij was deze film zeker niet te lang, echt een fijne thriller.


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22412 berichten
  • 5077 stemmen

Een stuk beter dan The Curious Case Of Benjamin Button, waar Fincher kort hierna mee kwam aanzetten, maar toch is ook deze film het bepaald niet voor me.

Het begon toch erg goed. Mooi sfeervol tijdsbeeld, Duidelijk refererend aan het Hollywood uit die tijd soms ook, met zijn gritty misdaaddrama's en vooral ook All The President's Men. Veel mooie kleine rollen. Langzaam maar zeker gaat het dan toch een beetje mis met de film. En dat komt voor mijn gevoel doordat de film zich steeds meer gaat focussen op puur het onderzoek. Als de film met Jake Gyllenhaal dan ineens een van de vele rollen tot hoofdrol bombardeert krijgt de film vrij serieuze problemen.

Dat komt omdat de film het verhaal benadert als een sfeerfilm, waarbij de straten van San Francisco en omgeving, de redactieruimte van de krant, het politiebureau en al die settings en de uiterst gedetailleerde voorstelling van de jaren '70 belangrijker zijn dan de mensen die er in rondlopen. Op het moment dat een van die mensen ineens de focus wordt van de film wreekt dat zich nogal.Graysmith wordt geen moment een echt overtuigend personage Gyllenhaal slaagt er niet in om 'm daarvoor genoeg relief mee te geven. Veel dramatische ontwikkelingen worden nogal cliché weergegeven.

Daardoor maakt de film zijn eigen belofte nooit waar en blijft het bij lekker tijdverdrijf en een nogal gemiste kans.

3.0*


avatar van moviemafketel

moviemafketel

  • 19752 berichten
  • 2118 stemmen

Redelijke verslaggeving over deze mysterieuze moordenaar. Acteerwerk was niks mis mee, maar de film duurde mij veel te lang. Het werd echt saai op het moment dat Gyllenhaal bijna alle onderzoeken weer fijntjes over gaat doen. Fincher heeft een heel blik bekende acteurs open gemaakt, maar is hier zo in doorgeschoten dat het daadwerkelijke verhaal naar de achtergrond is geschoven. Ook had het toevoegen van een mooi vrouwelijk personage nog wel wat leven in de brouwerij kunnen brengen. Nee, je kan beter gewoon de docu op Discovery o.i.d. kijken om het hele Zodiac-gebeuren op een spannende manier te ervaren. Deze film voelde als een gemiste kans en dat is zonde.


avatar van Decec

Decec

  • 6743 berichten
  • 8588 stemmen

Een goede mysteriefilm...

Wel een lange speelduur/verhaal...

Uitstekende puzzelen verhaal...

Prima acteerwerk...

Bekende acteur Jake Gyllenhaal speelt zeer goed...

Mooi HD kwaliteit...

Prima achtergrond muziek (Dolby Digital)...


avatar van K. V.

K. V.

  • 4364 berichten
  • 3769 stemmen

Hij viel goed mee. Ondanks de lange speelduur verveelde hij eigenlijk niet en leek hij toch niet zo lang te duren. De film zag er goed uit en de cast deed het prima ('k wist eigenlijk niet dat Robert Downey Jr ook mee deed).

Oja de kritiek was ook nog dat je op het einde niet weet wie de dader is, maar 'k vond toch dat ze lieten uitschijnen wie de dader waarschijnlijk wel was.

Het is wel geen film die 'k zou kopen, maar voor een keertje was hij de moeite waard.


avatar van Zandkuiken

Zandkuiken

  • 1747 berichten
  • 1432 stemmen

De eerste keer al gecharmeerd door Zodiac, maar toen de kapitale fout gemaakt om er industriële hoeveelheden bier bij te drinken... Het láátste waar ik dan zin in heb, is een film, dus naar het einde toe er toch wat 'uit' gesukkeld.

Gelukkig wist Fincher me bij herziening wel ruim 2,5 uur te boeien met zijn ode aan All The President's Men. De film is in se een opeenstapeling van 'feiten', maar toch zit er schwung in het geheel en de paranoïde sfeer is raak getroffen. De sobere, met een retro-sausje overgoten fotografie versterkt de seventies vibe, maar mist wel iets om echt te imponeren.

Geen briljante cinema wat mij betreft, maar binnen het genre wel een uitstekende prent. Ruime 3,5*.