Genre: Misdaad / Thriller
Speelduur: 157 minuten / 162 minuten (director's cut)
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: David Fincher
Met onder meer: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo en Robert Downey Jr.
IMDb beoordeling:
7,7 (664.019)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 31 mei 2007
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Zodiac
"There's more than one way to lose your life to a killer."
Deze film vertelt het waargebeurde verhaal van een beruchte seriemoordenaar die eind jaren '60 in San Francisco huishield. Deze moordenaar, die nooit opgepakt is, liet vreemde aanwijzingen en brieven achter bij zijn slachtoffers. Deze methode en het feit dat hij nooit is opgepakt geeft hem nog altijd een legendarische status.
Externe links
Acteurs en actrices
Robert Graysmith
David Toschi
William Armstrong
Paul Avery
Melvin Belli
Arthur Leigh Allen
Melanie
Martin Lee
Jack Mulanax
Bob Vaughn
Video's en trailers
Reviews & comments
Slipvin
-
- 20 berichten
- 0 stemmen
Een zorgvuldige reconstructie van de nog altijd onopgeloste Zodiac-moorden. David Fincher zorgt voor de kers op de taart met een ontzettend realistisch tijdsbeeld.
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
Toch wel wat tegenvallend.
Ik had een film a la 'The Good Shepherd' verwacht (die ik veel beter vond dan verwacht), waarbij er veel meer focus zou liggen op de mensen die het onderzoek doen in plaats van narratieve spanningselementen van zo'n serial killer: hoe reageert men en hoe de omgeving en hoe is de thuissituatie. Dat zat er op zich wel een beetje in, maar eigenlijk teleurstellend (veel te) weinig. Behalve wat gegrinnik en obsessief gepuzzel is Gyllenhaal een halve film 'zichtbaar' onzichtbaar aanwezig en plots in het laatste deel de enige hoofdfiguur.
Teleurstellend expliciet dus allemaal en daarmee als landerig tijdsbeeld maar half geslaagd. Wel boeiend als vertelling en het oogt als vakwerk, maar dus vooral ook nogal saai en eenvormig en te weinig "eigen" om onder de fijne Amerikaanse cinema te vallen. Fincher is duidelijk geen Haynes.
mcdaktari
-
- 7311 berichten
- 0 stemmen
Toch wel wat tegenvallend.
Ik had een film a la 'The Good Shepherd' verwacht (die ik veel beter vond dan verwacht), waarbij er veel meer focus zou liggen op de mensen die het onderzoek doen in plaats van narratieve spanningselementen van zo'n serial killer: hoe reageert men en hoe de omgeving en hoe is de thuissituatie. Dat zat er op zich wel een beetje in, maar eigenlijk teleurstellend (veel te) weinig. Behalve wat gegrinnik en obsessief gepuzzel is Gyllenhaal een halve film 'zichtbaar' onzichtbaar aanwezig en plots in het laatste deel de enige hoofdfiguur.
Teleurstellend expliciet dus allemaal en daarmee als landerig tijdsbeeld maar half geslaagd. Wel boeiend als vertelling en het oogt als vakwerk, maar dus vooral ook nogal saai en eenvormig en te weinig "eigen" om onder de fijne Amerikaanse cinema te vallen. Fincher is duidelijk geen Haynes.
zo zie ja maar dat het allemaal heel persoonlijk is, want jij noemt een film als The Good Shepherd die jij veel beter vond, nou die vond ik nou juist helemaal niks, dus het blijft toch een kwestie van persoonlijke smaak en voorkeur.
van duijn
-
- 935 berichten
- 845 stemmen
Geweldig geacteerd door Gyllenhaal. Na Donnie Darko en deze gezien te hebben weet ik het zeker. Gyllenhaal is een geniale acteur.
Maar goed het gaat hier om de film. En die was goed maar daarbij ook vrij ingewikkeld. Al was hij niet bloedstollend... Toch een zeer goede seriemoord die je vrij goed aan het denken zet.
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Geweldige film. Ik heb hem gister herzien en ik vond hem beter dan de eerste keer. De karakters worden lekker uitgediept, en je ziet gewoon 158 minuten in spanning. De film vervelden mij ook geen minuut en ze hadden er van mij gerust nog een uur aan mogen plakken.
Het sfeertje in de film is zo lekker, dat zorgde er bij mij voor dat ik als het ware in de film werd gezogen. Je wilden weten hoe het veder ging. Ik voelde mij ook verbonden met de personages.
De drie acteurs Downey Jr, Ruffalo en Gyllenhaal. waren echt fantastisch goed. Jammer dat Ruffalo veder nog niet echt een grote film heeft gehad want hij kan acteren als de beste.
Kortom gewoon een top film die je gezien moet hebben.
Leo1954
-
- 2073 berichten
- 2565 stemmen
Lekkere spannende misdaad film. Geen effect bejag, geen spektakel. Goed getroffen sfeer, door de jaren heen. Jake Gyllenhaal speelde perfect, iedereen die bij deze zaak betrokken raakte werd er min of meer gestoord van. Min puntje vond ik Robert Downey, wat een vervelende acteur is dat zeg. Overacteren heeft ie nog nooit van gehoord blijkbaar. Enfin, hij speelde gelukkig niet de hoofdrol. Niet missen deze film!
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Dus Robert Downey Jr. moest overacteren volgens jou? Als ik ergens een hekel aan heb is het wel overacting in serieuze films.
Spetie
-
- 38871 berichten
- 8162 stemmen
Een meer dan aardige film van David Fincher, maar ik had er misschien wel iets meer van verwacht. Het begint allemaal erg aardig met een aantal moorden, waarbij het al snel duidelijk is dat we hier met een inteligente seriemoordenaar te maken hebben.
Daarnaast bevat de film een prima sfeer en is het acteerwerk van de hoofdrolspelers niet onaardig, waarbij vooral Ruffalo er in positieve zin bovenuit springt. Daarnaast bevat de film een erg mooie cinematografie, waarbij Fincher mij af en toe erg mooie beelden weet voor te schotelen.
Het enige wat ik echt misste bij deze film was de spanning. Met was meer spanning had de film echt een topper kunnen zijn. Ondanks dat is het verder gewoon een knap gemaakte film, die ondanks het gebrek aan spanning en de tijdsduur eigenlijk geen moment verveelde.
3,5*
Laoslander
-
- 686 berichten
- 434 stemmen
Fincher mag voor mij part toch wel eens gaan oppassen dat hij zijn films niet té theoretisch onderbouwd, de aandacht verslapte een beetje (er was geen ontknoping!)
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Dat vond ik juist zo goed aan de film, heerlijk gepuzzel en giswerk naar de dader. Er is geen echte ontknoping omdat die er in het echt ook niet is. De film is gebasseerd op een waargebeurt verhaal.
Pipoo!
-
- 446 berichten
- 2635 stemmen
Hele boeiende film. Heeft mij vanaf het begin tot het eind kunnen boeien. Dat er geen ontknoping is, is ook niet zo gek, aangezien de zaak nooit is opgelost. Dus dat is een beetje loze opmerking natuurlijk.
Goede Thriller! Absoluut.
Minotaures
-
- 7810 berichten
- 2538 stemmen
Een boeiende film over een nog-onopgeloste zaak, inderdaad.
Vanaf het begin wist het je te boeien en te interesseren, mede dankzij dat dit een verfilming van een boek en waargebeurd verhaal is.
De jacht naar de Zodiac was interessant, puzzelig en ingewikkeld te volgen. Zo zie je maar hoe moeilijk een moordzaak wel niet kon zijn.
Opzich was de trieste moordenaar best slim bezig; dat ze hem in vele jaren beschuldigden maar nooit konden inrekenen door gebrek aan bewijs. Zijn brieven, puzzels, moordwijze en houding; geniaal!
In feite heeft de ''Zodiac'' maar 5 mensen gedood, terwijl hij 37 claimde lees ik op informatie sites... bizar.
Over het acteren valt niets op aan te merken. Iedereen speelde zijn rol prachtig. Downey Jr. vond ik wel een grappige karakter, altijd aan de drugs en drank.
Het is een goede film, gebaseerd op waargebeurde momenten. Een aanrader voor diegene die zulk films interesseren en die ook een beetje van gepuzzel houden.
Onderhond
-
- 87598 berichten
- 12853 stemmen
Matig.
En da's jammer voor een Fincher. De man heeft al veel laten zien tot wat hij in staat is, maar deze Amerikaanse versie van Memories of Murder (waarmee ik niet bedoel dat het om een officieuze remake zou gaan) deed me niet zoveel.
Het eerste half uur kent nog wat actie, maar de moorden overtuigen niet echt. Daarna start eigenlijk een twee uur durend onderzoek bestaande uit mensen die een kamer binnenlopen en ofwel 1: zeggen dat er nieuw bewijs is, of 2: zeggen dat eerder bewijs weerlegd is. Ad Infinitum.
Veel van het verzamelen of weerleggen zien we niet, daarvoor is te weinig tijd blijkbaar. Zo wordt het toch aardig saai na verloop van tijd. Zeker als Gyllenhaal plots het hele laatste uur voor z'n rekening moet nemen. Dom rolletje en schiet aardig tekort, Downey en Ruffalo waren stukken beter.
Visueel is het verzorgd. Zo verzorgd dat het oersaai oogt. Sowieso denken regisseurs vaak dat ze om een authentieke sfeer na te bootsen niet te visueel (/modern) te werk mogen gaan, onnodig en jammer. Mooie scene als de taxi gevolgd wordt, da's zo'n beetje de enige opvallende. Verder ubergelikt en bombastisch camerawerk. Wil het niet eens op de cinematograaf steken, Fincher flikte het Khondji ook al een keer en die bewees later toch tot veel meer in staat te zijn.
Vervelen doet het niet, de kunde en het oog voor detail stralen dan ook van de film. Maar daarmee heb je nog geen goeie film, zeker als het wat aan visie, sfeer en interessante elementen ontbreekt. Het over en weer getennis van feitjes is saaiig, de focus niet al te best en de setting muf.
Al heb ik wel weer vertrouwen in Fincher's nieuwe, zou ook wel nodig zijn want anders is het tijd om hem af te schrijven wat mij betreft. Je kan niet blijven teren op twee films.
2.5*
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Nou Nou, dat laaste zinnetje kan echt niet, en dat de film voor jou niet goed is oke, maar kijk naar het gemiddelde, daar kun je niet echt uit opmaken dat dit een slechte film is.
De stijl en het sfeertje in de film vond ik juist heerlijk je krijgt echt het gevoel van de jaren 60, 70. Het lange gepuzzel vond ik ook niet storend evenals de lange speelduur, want de film zakt naar mijn mening nergens in en blijft constant het zelfde tempo houden, van mij zou Fincher er nog een uur mogen aanplakken. Als je de film het eerste uur niks vind begrijp ik dat je de rest ook niks vind. Maar jij vind het eerste uur wel aardig en in de film zit continuiteit, dus ik snap eigenlijk niet waarom je de rest niet aardig tot goed vind.
Onderhond
-
- 87598 berichten
- 12853 stemmen
Mjah, wat ben ik daar mee?
Dat ik het eerste uur "wel aardig" vind maak jij ervan. Het is niet slecht, maar ook het eerste uur valt er genoeg aan te merken op de film. Daarbij is "aardig" niet genoeg voor 2.5 uur film. Hoe langer een film dan duurt, hoe overbodiger de lengte wordt.
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Je wilt fincher afschrijven terwijl hij nog gewoon goede films maakt, jij vind dat hij teert op het succes van zijn andere films, terwijl vele het daar mee oneens zijn, als bewijs moet je maar naar de score kijken van deze film. Wat ik daar mee wil zeggen is dat Fincher nog lang niet eens afgeschreven.
Verkeerde interpetatie van me, maar je zegt nu dat jenooit lange films kijkt , want die lange speelduur is overbodig 
Onderhond
-
- 87598 berichten
- 12853 stemmen
Ik schrijf Fincher inderdaad af als hij povere films blijft maken. Dat dat een persoonlijk is mag duidelijk zijn, ik verwacht niet dat de rest van de wereld hem meteen mee afschrijft.
En wat betreft lange films, zolang een film continue sterk weet te zijn is er weinig aan de hand, maar een film die gewoon "aardig" is en dat niveau vasthoudt verliest inderdaad waardering hoe langer hij aansleept. Als regisseur vraag je meer van een kijker met een lange film, dan moet je ook maar meer bieden en die lengte kunnen verantwoorden.
Iets waar Fincher hier wat mij betreft niet in slaagt.
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Oke ieder zijn ding toch, laten we het houden op een meningsverschil. 
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Ik vind de score van Onderhond nog redelijk positief eigenlijk, had het erger verwacht
Altijd interessant om te kijken bij een film wat Onderhond ervan vindt.
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Huh die man geeft mee van de beste films 0,5 sterren, apart maar ja ieder zijn ding. Onderhond ik denk dat we elkaar nog wel tegen komen 
Partyboooi
-
- 792 berichten
- 1392 stemmen
Als je van films houdt die over personen gaan die achter een (serie)moordenaar aanzitten met een hoop gepuzzel idd, dan is dit een perfecte film! Ik reken mezelf tot zo'n persoon en daarom was ik van begin tot eind geboeid en omdat ik vantevoren wist dat de Zodiac-killer nooit is gepakt weet je dat het een open eind wordt, maar de maker wil uiteraard wel duidelijk maken wie hij verdenkt. Dat maakt de film nog beter wat mij betreft. Een dikke dikke 4
Zero_Sunshine
-
- 98 berichten
- 255 stemmen
Met Jake Gyllenhaal en Robert D.J. dacht ik van wow, die moet toch een goede film zijn. Maar hij viel mij toch iets tegen.
Ik vond hem op sommige momenten onduidelijk en langdradig en niet echt spannend.
Zoals ik hierboven ook al lees, vond ik ook dat het hele 60's-70's sfeertje er dan weer wel inzat.
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Het is ook de bedoeling van de film dat hij een beetje onduidelijk is,, je moet lekker zelf gaan puzzelen. Houd je daar niet van snap ik je 2.5 ster.
J. Clouseau
-
- 976 berichten
- 1075 stemmen
Schitterende film over een nog steeds onopgeloste moordzaak. Ik had hier eerst al een boek over gelezen, dus wist ik al welke richting het ging uitgaan, maar toch vond ik deze film nog razend spannend. De sfeer van een drukke redactie in de jaren '70, de details, de speurders die zich vastbijten in de zaak, de geweldige acteerprestaties (Gyllenhaal en Downey Jr. zijn grandioos!), de kurkdroge humor, de donkere, paranoïde sfeer die boven dit puzzelwerk hangt, de schitterende regie van Fincher... Allemaal pure klasse. Fantastische, spannende thriller, alleen een beetje te lang (maar dat benadrukt natuurlijk het jarenlange, moeizame onderzoek naar de killer).
Albus Dumbledore
-
- 2041 berichten
- 884 stemmen
"Positieve Verrassing"
David Fincher is een regisseur die me wel aanstaat. Zo vond ik zijn Alien film wel leuk, zijn Se7en geweldig en zijn Curious Case of Benjamin Button ook erg intrigerend. Daarom besloot ik eens een kijkje te nemen in de filmografie van Fincher: daar zag ik Zodiac. Ik ontdekte dat het een film was over een seriemoordenaar, en gezien Fincher daar al een goede ervaring mee had werden mijn verwachtingen nog eens extra aangescherpt. Helaas las ik toen dat de film een stuk "tammer" zou zijn dan Se7en. En ik zag dat de film een behoorlijk lange zit was. Met gemixte gevoelens ging het schijfje dan toch maar de Playstation 3 in...
Maar wat een film! Het eerste wat ik dacht na de film is: waarom zijn alle gemiddeldes zo laag? Ik vond deze film eerlijk gezegd beter dan Se7en. En waarom? Se7en is veel goedkoper, die film lokt zijn publiek met ernstige moorden, flink wat actie en gaat hier en daar zelfs flink over the top. Met Zodiac probeert Fincher zijn publiek echter te lokken met personages; met de mate waarin je je in hen in kunt leven. En daar was de film erg in geslaagd. Tegen het einde zat ik rechtop op de bank, te schreeuwen wie de moordenaar moest zijn, en ik besefte dat het heel erg lang geleden was dat ik zó geboeid naar een film heb zitten kijken.
Het eerste stuk van de film is goed. De moorden zijn spannend en realistisch in beeld gebracht, de brieven gooien er nog wat extra suspense bovenop en er was al snel te zien dat de acteurs goed in hun rollen zaten. Robert Downey Jr. speelt zoals altijd een erg goede rol, maar ook Jake Gyllenhaal was erg sterk met zijn nerdy-rol.
Vervolgens vind ik de film wat inzakken, hier komt eigenlijk het enige minpunt van de film voorbij gevlogen. Dit is het stuk dat de Zodiac geen brieven meer stuurt en van de aardbodem verdwenen lijkt te zijn. Er gebeurt hier vrij weinig en het lijkt alsof de spanning voor je neus word weggenomen door de praatjes van de politie die zegt dat de Zodiac alleen maar aandacht wilde hebben.
Maar dan begint Robert Graysmith zijn obsessie te krijgen. Hij doet er alles aan om antwoorden te vinden... vervolgens krijgt hij ook telefoontjes met een hijgende stem aan de andere kant van de lijn. En het gaat er hem niet meer om om hem op te pakken, maar om zijn identiteit te vinden en hem dan eens recht in de ogen aan te kijken. Wat hij in een geniale scène uiteindelijk ook doet. In dat stuk zat ik compleet in de film, ik deelde de obsessie van Graysmith gewoon! Het hoogtepunt was wel die man die wilde dat Graysmith mee een kijkje nam in zijn kelder. In feite gebeurde er helemaal niets, maar het was verschrikkelijk spannend...
Ten slotte wil ik nog een laatste ding aanprijzen. En dat is de sfeer. Fincher zet hier een ongelooflijk goede 70's sfeer neer. Op sommige momenten had ik ook gewoon letterlijk het gevoel dat ik naar een film aan het kijken was die gereleased was in de 70's. Erg goed gedaan, Fincher!
En mijn theorie? Ik denk dat, zoals Graysmith op een gegeven moment ook zei, ze met z'n tweeën waren. Leigh Allen pleegde de moorden, terwijl de man van de kelder de brieven schreef 
4,5 sterren
Eraser2
-
- 387 berichten
- 922 stemmen
Gisteren gezien en ik moet zeggen dat ik dit Fincher's beste werk tot nu toe vind.
De film is boeiend, spannend, sfeervol en bovenal heel erg realistisch (logisch natuurlijk als het gebaseerd is op een waargebeurd verhaal).
De acteerprestaties vind ik erg sterk met een hele goede rol van Gyllenhaal.
Als een film mij tijdens de aftiteling met open mond achterlaat is het een goede film en bij deze film was dat het geval.
Thumbs up voor David Fincher voor de perfecte regie.
4,5*
nognooit
-
- 308 berichten
- 2123 stemmen
Prima film die op een gegeven moment toch iets té lang duurt.
De sfeer, cinematografie en het acteerwerk zijn sterk.
Eigenlijk wil ik de cinematografie nog even onderstrepen want er zaten een paar sterke shots in. 
Jammer dat veel waar gebeurde films eindigen met wat tekst. Dat had verteld kunnen worden in wat scenes. Ik had liever gezien dat ze wat andere scenes hadden geschrapt of ingekort, in ruil daarvoor.
Fascinerend verhaal overigens, het lijkt me een zaak dat niet meer opgelost zal worden, nu de hoofdverdachte allang dood is.
sofripa
-
- 1516 berichten
- 1143 stemmen
Allemachtig wat een zit. Das niet perse slecht maar hou wel Redbull bij de hand. Fincher is perfect geslaagt in het neerzetten van een jaren 70 sfeer. Ook acteerprestaties zijn top. Het verhaal is mij net een slag te breed van opzet en mist daardoor een stuk spanning.
BlueJudaskiss (moderator films)
-
- 11917 berichten
- 5321 stemmen
Uitstekende film die op alle fronten m'n verwachtingen inloste. Spannend, uitstekend gespeeld door met name Downey jr. en een schitterend tijdsbeeld. 4,0*
JigSaw_Doll
-
- 413 berichten
- 627 stemmen
Meesterwerk van een thriller, ik kijk uit naar "Social Network"! 
Gerelateerd nieuws

In de ban van 'Monster' op Netflix: vijf andere titels over échte seriemoordenaars

Robert Downey Jr. over samenwerken met David Fincher: 'Wat is er mis met jou?'

Netflix voegde vandaag onder meer deze vijf goed beoordeelde titels toe

Drie goede films met een hoofdrol voor Robert Downey Jr.
Bekijk ook

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

Prisoners
Thriller, 2013
682 reacties

Rear Window
Thriller / Mystery, 1954
640 reacties

Per Qualche Dollaro in Più
Western, 1965
398 reacties

The Prestige
Mystery / Drama, 2006
1.403 reacties

Interstellar
Sciencefiction / Mystery, 2014
1.581 reacties
Gerelateerde tags
californiësan francisco, californiëdodendetectivejournalistgebaseerd op boekkrantbarjaren 70mass murderplanned murderembassyvictimthreat of deathcodeonderzoekpolitiemoordseriemoordenaarcrime sceneverslaggeverwhodunitalcoholischyoung man fourth of julynewspaper article cartoonistneo-noirjaren 60zodiac killer bar70'sinfamous serial killercalifornia in the 1960'sthe chroniclethe san francisco chroniclethe chronicle newspapersan francisco young girlyoung girlscalifornia, usapsycho california1960's1960's killer1970's1970's killersan francisco california, usasan francisco, usa
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








