• 15.829 nieuwsartikelen
  • 178.405 films
  • 12.229 series
  • 34.010 seizoenen
  • 647.671 acteurs
  • 199.116 gebruikers
  • 9.378.301 stemmen
Avatar
 
banner banner

Salò o Le 120 Giornate di Sodoma (1975)

Drama / Horror | 116 minuten
2,58 641 stemmen

Genre: Drama / Horror

Speelduur: 116 minuten

Alternatieve titels: Salò, or the 120 Days of Sodom / Salo of de 120 Dagen van Sodom / Salo - De 120 Dagen van Sodoma / Salo ou les 120 Journées de Sodome

Oorsprong: Italië / Frankrijk

Geregisseerd door: Pier Paolo Pasolini

Met onder meer: Paolo Bonacelli, Giorgio Cataldi en Umberto P. Quintavalle

IMDb beoordeling: 5,8 (71.744)

Gesproken taal: Duits, Frans en Italiaans

Releasedatum: 25 oktober 2001

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Salò o Le 120 Giornate di Sodoma

"The final vision of a controversial filmmaker."

Italië tijdens de Tweede Wereldoorlog. Plaats van handeling: een afgelegen landhuis aan het Gardameer. Een hertog, een bankier, een politicus en een geestelijke laten negen jongens en negen meisjes bijeenbrengen. Terwijl drie courtisanes scabreuze verhalen vertellen ter inspiratie, vergrijpen de mannen zich op allerlei manieren aan de gevangenen. Een scala van sadistische en scatologische perversiteiten passeert de revue, uitmondend in een gruwelijke moordpartij...

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

The President

Signora Castelli

Signora Maggi

Signora Vaccari

Sergio - Male Victim

Carlo Porro - Male Victim

Alle Media

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

Het schandaal van Salò stelt een kwart eeuw na zijn uitbreng niet zoveel meer voor.

Zeg nooit tegen iemand dat een film te ranzig/shockerend is voor woorden, zo verpest je al de halve film. Veel van verwacht, en wat viel hij tegen.

Ben het eens met tovenaar als hij de vergelijking maakt met derderangs porno. Niet zozeer dat ik me stoor aan de content in deze film, maar wat een trieste registratie van wat shockerend zou moeten zijn. Wat ik miste was impact, enige vorm van medelevenheid, suspension of disbelieve (zoals ze het zo mooi zeggen in het Engels). De film had bij momenten meer weg van een farce dan van een serieuze film. Meerdere malen heb ik me afgevraagd of't misschien niet om te lachen was. De lipsync die er af en toe stevig naast zat hielp ook niet echt.

Ik zag Goodfella dit vergelijken met die Guinea Pig filmpjes, wat mij betreft zijn die zeker 6 keer zo leuk om kijken. Bij die films heb ik nog regelmatig moeten lachen, geen betere "shock" maatstaf. Wat mij betreft een zielige film op alle aspecten. Nooit verwacht dat dit een saaie film zou zijn.

0.5*


avatar van Ramon K

Ramon K

  • 13575 berichten
  • 0 stemmen

maar wat een trieste registratie van wat shockerend zou moeten zijn. Wat ik miste was impact, enige vorm van medelevenheid, suspension of disbelieve (zoals ze het zo mooi zeggen in het Engels).

Trieste registratie? Doel je dan op het visuele? Toch blijf ik het raar vinden dat de ene groep kijkers deze film als shockerend ervaart en de andere groep de film een lachertje vindt. Wat ervaart een mens als shockerend? Bloed, een torso met de ingewanden eruit? En dan zo expliciet mogelijk in beeld gebracht met een paar swingende camerabewegingen erbij? Alleen de gedachte al dat een mens een ander mens dwingt om stront te eten draait mijn maag al om en laat mijn bloed koken. Ik ga daar helemaal in mee. Pasolini brengt het zonder opsmuk naar het scherm. Het simpelweg registreren van composities, het simpelweg registreren van gruweldaden en de associaties die ik er als kijker bij krijg. Voor mij is dat genoeg. Voor jou niet. Jammer.


avatar van Gorro

Gorro

  • 701 berichten
  • 11654 stemmen

Onderhond schreef:

De lipsync die er af en toe stevig naast zat hielp ook niet echt.

Dat is overigens bijna bij alle oude Italiaanse films zo, omdat ze er geen ene reet om gaven of dat gelijk liep of niet. Daarom zie je ook regelmatig Amerikaanse of Franse acteurs in die films. Vaak lazen ze hun teksten niet op in het Italiaans, maar gewoon in het Engels of Frans. Donald Sutherland zei zelfs voor z'n rol in één van de films van Fellini cijfers op ipv z'n tekst, omdat dat nou eenmaal makkelijker was en het later toch gedubt zou worden.


avatar van kos

kos

  • 46697 berichten
  • 8853 stemmen

Klopt, dat is ook leuk te zien bij de Italiaanse actrice in La Nuit Americaine.


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

Trieste registratie? Doel je dan op het visuele? Toch blijf ik het raar vinden dat de ene groep kijkers deze film als shockerend ervaart en de andere groep de film een lachertje vindt.

Hangt er vanaf wat je van een film verwacht denk ik. Zie je een film als totaalervaring, of enkel een trigger waarbij je de rest zelf wil bijdenken. Jij wordt al woedend bij de gedachte van het anderen dwingen stront te eten, ik lig daar eerlijk gezegd niet zo wakker van.

Van de "daden" zelf was ik ook niet onder de indruk, enkel het idee van mensen te dwingen dingen te doen die ze zelf niet willen had dan nog enige kracht kunnen hebben, maar ook dat kwam totaal niet uit de verf. Op geen enkel moment had ik de indruk van echt gezag (beetje hetzelfde probleem als Funny Games eigenlijk), mede door slechte acteerprestaties en die vervelende "zang/verhaal" scenes (het zijn die scenes me deden denken aan een farce). Het geheel kwam enorm scripted over, en dan verglijdt zoiets als snel naar "shockeren om te shockeren" cinema, die 30 jaar na datum totaal geen effect meer heeft (da's dan een persoonlijk oordeel).

Dat onzorgvuldige nasync common practice was in Italië zal best, maar dat maakt het er niet minder knullig op.


avatar van J.S.

J.S.

  • 11754 berichten
  • 3060 stemmen

Ik heb deze film nu al een tijdje in men bezit en heb hem al 2 keer gekeken.

Ook ik dacht dat dit een ongeloofelijke schokende film zou worden,maar toen ik hem zag voelde ik niets.....helemaal niets.

De meeste scene's waren wel goor en de sfeer die in de film hangt is echt luguber maar de meest shockerende film ooit was hij nou niet (de Slachting op het einde was toch nog indrukwekkend).

Toch vond ik dit een zeer goede film van een zeer getalenteerde regisseur.

Moge Pasoline ruste in vrede.


avatar van dutchtuga

dutchtuga

  • 16970 berichten
  • 4101 stemmen

Niet al te shockerende film, maar toch de moeite waard wegens zijn controverse en een aantal bijzondere scenes, zoals bv de verrekijker scene tegen het eind aan, die eigenlijk alles over het fascisme zegt.


avatar van Epitaph

Epitaph

  • 466 berichten
  • 3439 stemmen

Ik vind dit echt een weerzinwekkend iets,dit is toch geen film.Zou eigenlyk min 5*moeten kunnen stemmen.BAH


avatar van predator

predator

  • 1671 berichten
  • 1954 stemmen

Hele foute film, onder de noemer van een film tegen fascisme????

Bah.

0*


avatar van Ramon K

Ramon K

  • 13575 berichten
  • 0 stemmen

Heel fout commentaar. Bah! Yuk!

Dit is horror van de zuiverste soort, horror die waarheid was op elk moment in de historie onder elk dictatoriaal en fascistisch bewind. Maar nu gaat het om echte mensen en dat trekt het publiek blijkbaar niet. Dan toch liever zombies, weerwolven of karikaturen die elkaars ingewanden opvreten. Dan is de confrontatie met jezelf niet zo hard en kun je je zelfs amuseren. Zeer belangrijke film. Ik ga naar 5*, een beetje positieve promotie kan de film wel gebruiken lijkt me.


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

Stemmen geven de waardering van een gebruiker weer, en dienen niet om film omhoog, dan wel omlaag te stemmen.

[/moraalridder]

Dit is inderdaad menselijke horror, maar vooral omdat dit maar een film is, niet zo indrukwekkend. Ik ben iemand die slecht naar lijken en executies op het nieuws kan kijken, maar geef mij een film, en weinig schokt mij. Hangt er vanaf hoe sterk je je kan inleven denk ik, misschien faalt deze film daar bij velen.


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22412 berichten
  • 5077 stemmen

Akkoord. Maar dat is nou net niet de teneur van de commentaren waar Ramon op doelt. Die hebben veel meer een toontje van weerzinwekkend, fout en ziek.

Ben het trouwens met Ramon eens. Wellicht dat ik nog wel hoger uit ga komen dan mijn huidige 4.0*.


avatar van Ramon K

Ramon K

  • 13575 berichten
  • 0 stemmen

Als men post dat het een 'foute' film is, een 'bah' daar achteraan ... dan staat inleven niet ter discussie. Die post van hem impliceert een verderfelijke inhoud, uitbuiting van menselijk leed, een film die niet gemaakt had mogen worden en daar gaat mijn kritiek dan ook over.


avatar van BoordAppel

BoordAppel

  • 14274 berichten
  • 3282 stemmen

Onderhond schreef:
Zeg nooit tegen iemand dat een film te ranzig/shockerend is voor woorden, zo verpest je al de halve film. Veel van verwacht, en wat viel hij tegen.

Inderdaad, had er erg veel van verwacht qua gruwelijkheden maar dat viel allemaal toch wel heel erg mee. Een film als Ôdishon of Irréversible is duizend maal erger. Komt vooral omdat je in Salo totaal geen binding hebt met de mensen die gemarteld worden. Het deed me echt helemaal niets.

Meerdere malen heb ik me afgevraagd of't misschien niet om te lachen was.

Haha dat had ik ook al. Bij de massale schijteetscene kon ik een lach niet onderdrukken. Totaal niet shockerend.

De lipsync die er af en toe stevig naast zat hielp ook niet echt.

Bah ja daar heb ik ook al zo'n hekel aan. Alsof je de hele tijd naar een slechte wasmiddelenreclame zit te kijken.

Dat Pasolini een aanklacht wilde maken tegen het huidige regime in Italie vind ik best, maar verpak dat dan in een boeiende kijkervaring en niet een erg saaie met tussendoor nog wat loze dialogen. De verhalen van die vrouwen kwamen me op een gegeven moment ook mn strot uit. Duizend keer een verhaal laten vertellen over iemand die graag in zn bek gescheten wordt maakt het niet erger. Dit alles was wel bekwaam geschoten en er waren enkele mooie shots maar die konden de film toch echt niet redden.

1,5*


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22412 berichten
  • 5077 stemmen

BoordAppel schreef:

Komt vooral omdat je in Salo totaal geen binding hebt met de mensen die gemarteld worden.

Ik kan me daar iets bij voorstellen. maar het volledig depersonaliseren van de slachtoffers is net een van de dingen die me juist veel doen bij deze film. Ik vond overigens Audition nauwelijks schokkend, best gruwelijk, maar vooral fascinerend. Ik zit oneindig veel makkelijker naar die film te kijken dan naar deze.

Dat Pasolini een aanklacht wilde maken tegen het huidige regime in Italie vind ik best

Het fascisme en totalitaire regimes. Met een verwijzing naar de Salo-republiek die tegen het einde van W.O. 2 echt bestond. (Even mierenneuken)


avatar van predator

predator

  • 1671 berichten
  • 1954 stemmen

Ramon K schreef:

Heel fout commentaar. Bah! Yuk!

Dit is horror van de zuiverste soort, horror die waarheid was op elk moment in de historie onder elk dictatoriaal en fascistisch bewind. Maar nu gaat het om echte mensen en dat trekt het publiek blijkbaar niet. Dan toch liever zombies, weerwolven of karikaturen die elkaars ingewanden opvreten. Dan is de confrontatie met jezelf niet zo hard en kun je je zelfs amuseren. Zeer belangrijke film. Ik ga naar 5*, een beetje positieve promotie kan de film wel gebruiken lijkt me.

Ok, ik had het moeten toelichten, hierbij.

Ik vind dat als je een film over een dictatoriaal en fascistisch regime wil maken, je dan niet een film moet gaan maken waarbij je in beeld brengt hoe mensen zonder verdoving worden geopereerd, baby's dood worden gegooid tegen de muur of kleine kinderen door honden worden verkracht (gebeurde allemaal bij de nazi's!!!). Maak dan gebruik van suggestie of maak een film zoals Holocaust, Schindler's list, Pianist etc.

Deze film schaar ik in de categorie Ilse, ss-wolvin etc.

Nog een voorbeeld: wil je een film maken om snuffmovies met kinderen aan de kaak te stellen, dan ga je dat ook niet uitgebreid in beeld brengen, maar dan maak je gebruik van suggesties en psychologisch drama.

Hiermee schaar ik me overigens niet in de club die de maker van de film dood wil hebben of de film uit de schappen wil hebben. Wat dat betreft vind ik artistieke vrijheid erg belangrijk. Maar in een boek gruwelijke dingen benoemen (Painted Bird) werkt, maar in een film dit soort verschrikkingen platvloers in beeld brengen werkt niet. Mensen die kwaad willen, gaan er echt niet minder kwaad door denken. En er ontstaat nu vooral een discussie over de gorigheid en niet zozeer over het fascisme.

Daarbij vind ik het een gemiste kans dat er niet meer is ingegaan op de republiek Salo, want over die periode is toch best het één en ander te vertellen. Gelukkig heeft Pasolini ook nog goede films gemaakt.


avatar van Menni

Menni

  • 1762 berichten
  • 0 stemmen

predator schreef:

er ontstaat nu vooral een discussie over de gorigheid en niet zozeer over het fascisme.

Na Schindler's List is er meer over het rode jasje gepraat dan over het nazi-regime, dus deze vlieger gaat niet op.. IK, Ramon kennelijk ook en velen met ons - zijn dus wél nog eens extra hard gaan nadenken over fascisme in zijn engste vorm. Dat mensen een 'verkeerde discussie' gaan voeren, ligt met name aan die mensen, niet aan de filmmaker. Plus, er is meer dan alleen dat fascisme, er wordt wél veel gepraat over 'hoe ver je in kunst mag gaan' en dergelijke, ook niet geheel onbelangrijke thema's.


avatar van Zavo

Zavo

  • 6392 berichten
  • 1616 stemmen

Overigens is Pasolini wel een beetje hypocriet, want hij was zelf communist en als je van de nazi's uit deze film communisten zou maken zou je het nog steeds geloven... Ik zie de boodschap uit deze film dan ook liever als: macht corrumpeert.


avatar van Menni

Menni

  • 1762 berichten
  • 0 stemmen

Waarom is het hypocriet? Klinkt alsof je een wat nauwe visie op communisme hebt..


avatar van Zavo

Zavo

  • 6392 berichten
  • 1616 stemmen

Menni schreef:

Waarom is het hypocriet? Klinkt alsof je een wat nauwe visie op communisme hebt..

Helemaal niet, ik kan voor de ideeen erachter zelfs sympathie opbrengen (maar ik noem dat dan liever socialisme), maar de praktijk heeft uitgewezen waar het toe kan leiden... Zowel communisme als de extreme vorm van kapitalisme leidt tot één of enkele partijen die veel te veel macht krijgen en hier kunnen de meeste machtshebbers niet mee omgaan, volgens mij gaat daar deze film over. Het hypocriete is nu dat Pasolini dit enkel aan het fascisme hangt.


avatar van kos

kos

  • 46697 berichten
  • 8853 stemmen

Onzin, fascisme wordt volgens mij niet eens bij naam genoemd, het gaat puur over machtsmisbruik en wie dat doet is irrelevant.


avatar van Menni

Menni

  • 1762 berichten
  • 0 stemmen

Amen. En ook al ZOU 'ie fascisme expliciet noemen, dan wil dat toch nog niet zeggen dat 'ie wandaden der communisme daar hypocriet mee verdedigt? Die logica ontgaat me volledig.


avatar van Zavo

Zavo

  • 6392 berichten
  • 1616 stemmen

Fascisme niet genoemd? Het waren toch nazi's die dit allemaal deden in de film, of ben ik nu in de war?

dan wil dat toch nog niet zeggen dat 'ie wandaden der communisme daar hypocriet mee verdedigt?

Dat zeg ik toch ook niet. Maar om in de jaren 70 nog steeds overtuigd communist te zijn, niet zo lang na Stalin en met kennis van alle andere mislukte communistische regimes...


avatar van kos

kos

  • 46697 berichten
  • 8853 stemmen

Net alsof alle communisten een regime van Stalin voor ogen hebben...

De grondbeginselen van het communisme hebben weinig te maken met strafkampen in de Goelag-archipel hoor.


avatar van Zavo

Zavo

  • 6392 berichten
  • 1616 stemmen

Laat ook maar, ik geloof niet dat jullie het (willen) begrijpen...


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22412 berichten
  • 5077 stemmen

Jaren voor deze film is Pasolini al de Italiaanse communistische partij uitgezet en hij worstelde gedurende zijn hele leven met het verschil tussen communistische idealen en de praktijk van zich communistisch noemende staten. Pasolini heeft meerdere malen zeer fel afstand genomen van toenmalige communistische regimes (een van de dingen die ruzie veroorzaakte tussen hem en de communistische partij). Maar hij werd wel zeer aangetrokken door de oorspronkelijke ideeën van Marx. Deze film is net zo goed ook een afrekening met totalitair communistische staten.


avatar van Zavo

Zavo

  • 6392 berichten
  • 1616 stemmen

Oke, dat is nuttige informatie. Dan neem ik terug dat hij hypocriet zou zijn. Overigens begon ik te zeggen dat de film voor mij over misbruik van macht ging en dat ik het hypocriet zou vinden als het alleen een aanklacht tegen het fascisme zou zijn (wat anderen in dit forum zeiden) omdat deze praktijken niet alleen binnen fascistische regimes voorkomen. Maar blijkbaar dacht Pasolini er dus wel genuanceerder over.


avatar van eduard

eduard

  • 289 berichten
  • 229 stemmen

Iedere keer zien we weer dat als een groep mannen de macht hebben er perversiteiten om de hoek komen kijken. Zelfs nu zien we het weer met de Amerikanen en de Engelsen die gevangene misbruiken en er zelfs foto's van maken. Hier blijkt weer uit dat we niet meer dan gecultiveerde beesten zijn met nog heel veel beestachtigs in ons. Iedereen ontkent het dat we dat beestachtige in ons hebben want het zijn altijd anderen, maar ik denk dat de mens gewoon slecht is. Het draait altijd om sex, geld en macht. Laatst nog "das experiment" gezien daar zien we ook waar de mens toe in staat is en is gebaseert op waar gebeurde expirimenten. En ik denk dat in oorlogstijden dit altijd gedaan zal worden, macht maakt geil lijkt het wel.


avatar van mister blonde

mister blonde

  • 12698 berichten
  • 5832 stemmen

en dan eindelijk gezien. vraag me af waarom ik de dvd heb gekocht, omdat ik betwijfel of ik de film ooit weer wil zien. maar fascinerend is het. aanvankelijk had ik hem gekocht omdat ik minimaal een film van Pasolini in bezit wilde hebben.

ben niet zo gauw vies van iets, maar de perverse sex spelletjes op het begin waren al niet prettig om naar te kijken, laat staan de pis en poepscènes halverwege de film. het eind van deze film kent de meest heftige scènes die ik ooit heb gezien. ik heb gewoon hoofdpijn gekregen van deze film.

deze film is duidelijk niet voor het vermaak. het is net wat je opvatting is van film. wanneer dat puur vermaak is, laat deze film alsjeblieft links liggen. wanneer je open staat voor een enorme klap in je gezicht; is dit je film. verwacht echter niet dat het met de platte hand is.

de symboliek is wel duidelijk, het is alleen net wat je er als kijker mee kan. de beelden zijn bij vlagen echt schitterend. de meest perverse sexspelletjes met op de voorgrond een biddend beeld van Maria. hoe bedoel je geen symboliek.

verder vind ik deze film als drama op zich ook wel geslaagd. ik leefde constant mee met de kinderen en ik hoopte dat het elk moment afgelopen zou zijn. (ik vond het acteerwerk trouwens wel aardig, iets wat ik wel belangrijk vind wanneer ik mee leef met bepaalde karakters). 4 sterren voor de meest gruwelijk film die ik zag. op fysiek en psychologisch niveau.


avatar van EEE

EEE

  • 74 berichten
  • 4313 stemmen

Toch maar eens bekeken deze film, van al die ophef wordt je toch wel nieuwsgierig. Al met al vind ik het maar een saaie film, behalve de coprofilische praktijken is het allemaal niet zo schokkend, alleen smerig, buiten het feit dat dit soort dingen ook echt gebeuren.

Twee sterren voor het naar buiten durven brengen van een taboe,

al vraag ik me af wat de achterliggende gedachte van Pasolini was.

Gerelateerde tags

italiëchristendomkindermishandelingverkrachtingchild labourseksueel misbruikgebaseerd op boekitaliaansfascismegroup sexbishopnazifascistrage and hatepolitical instabilitysadismevomitsodomy spankingverraadslaughterdonkere komediedead childtragic executionerstatutory rapesexual art sexual tensionrape victimanal sexdark killer conflictslaughter begins brutal deathmartelenrape and murderuitvoeringbloedbadviolent deathtabooteenage rape catholicsadistic sexfeces masturbatiestory in storyblood type cultfilmdominanceintercourse religious hypocrisykwaadaardigartistic intercourse ritual murdersexual torturedvdlibertinecoprophiliascat catholicismvomitingunderage sex teen suicidetortured to deathdeath camp criterionchildhood sexual abusenon conformity nazi occupationkill count nazismedisturbed teenagerdie evil dictatorhorror fanskids in peril rape revengepre-teenkilled misbruikdisgustinghell on earthsex slaverysex slave fear of dyingpower abusetit fuckingsudden deathgraphicsad story life or deathabusedbrutal deathsitalian cinema nazi war criminalchildren on warrejected betrayal of trustnazi crimes lgbt interestfrequent executionsforced to watch rapenazi italy