Genre: Western / Thriller
Speelduur: 148 minuten
Alternatieve titel: Koolhoven's Brimstone
Oorsprong:
Nederland / Frankrijk / Duitsland / België / Zweden / Verenigd Koninkrijk / Verenigde Staten
Geregisseerd door: Martin Koolhoven
Met onder meer: Dakota Fanning, Guy Pearce en Emilia Jones
IMDb beoordeling:
7,0 (48.804)
Gesproken taal: Nederlands, Engels en Portugees
Releasedatum: 12 januari 2017
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Videoland
Bekijk via NPO Start
Bekijk via CineMember
Bekijk via NLZIET
Bekijk via CANAL+
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Brimstone
"Retribution is coming"
De negentiende eeuw. Liz is een jonge vrouw die een gelukkig leven leidt, totdat een duivelse priester in het dorp verschijnt en alles wat Liz lief heeft probeert te verwoesten. Maar Liz is een doorzetter, geen slachtoffer. Een krachtige vrouw die terug vecht voor een beter leven waar zij en haar dochter recht op hebben.
Externe links
Reviews & comments
lezertje
-
- 938 berichten
- 0 stemmen
Ik denk dat je de film nog een keer moet zien...hopelijk snap je dan wel hoe het zit...
Als je een film twee keer moet zien om hem te berijpen, dan heeft de regisseur een onduidelijke film gemaakt en heeft hij dus gefaald.
n00r
-
- 669 berichten
- 1069 stemmen
Als je een film twee keer moet zien om hem te berijpen, dan heeft de regisseur een onduidelijke film gemaakt en heeft hij dus gefaald.
Nee hoor, het kan ook dat je als kijker niet goed oplet 
Arri
-
- 913 berichten
- 350 stemmen
Als je een film twee keer moet zien om hem te berijpen, dan heeft de regisseur een onduidelijke film gemaakt en heeft hij dus gefaald.
En als 95% van de kijkers de film wel snapt? Ligt het dan aan jou of aan de regisseur?
lezertje
-
- 938 berichten
- 0 stemmen
En als 95% van de kijkers de film wel snapt? Ligt het dan aan jou of aan de regisseur?
Aan de regisseur?
lezertje
-
- 938 berichten
- 0 stemmen
Het kan ook zijn dat de regisseur zijn verhaal niet duidelijk vertelt. en dat is hier het geval.
horizons
-
- 5688 berichten
- 2406 stemmen
Ik begreep de film wel bij eerste keer kijken. Jij niet. Kan toch.
(verwijderd)
-
- 1480 berichten
- 0 stemmen
Verander die 95% maar in 99,99%. Wat valt hier niet aan te begrijpen als ik vragen mag?
Donkerwoud
-
- 8673 berichten
- 3946 stemmen
Ik ben het een beetje met Lezertje eens. Die episodische, gefragmenteerde opbouw is een tikkeltje rommelig. Ik had het liever ook wat strakker en directer gezien. Niet omdat ik het anders niet begrijp, maar omdat het nodeloos complexe narratief eigenlijk geen logische functie heeft.
tbouwh
-
- 5815 berichten
- 5402 stemmen
Ik vond dat die dreiging in de eerste akte een grote meerwaarde had- zien en voelen dat Liz doodsbang is, maar (nog) niet precies weten daarom. Sterker nog, ik denk dat de vertelstructuur er mede voor zorgde dat ik zo in het verhaal zat. Ik had een chronologische vertelling hier waarschijnlijk sneller als standaard bestempeld, en het verhaal zou me wellicht ook minder gegrepen hebben. Gaat niet per se om complexiteit, maar wmb wel om een passende opbouw.
Donkerwoud
-
- 8673 berichten
- 3946 stemmen
Die eerste akte was magnifiek. Als het die toon had doorgezet was ik zeer tevreden. Maar precies wat jij zegt - het zou minder goed zijn als het chronologisch zou zijn verteld- is een beetje mijn ding. Rechtlijnig verteld zou het geforceerd en bedacht voelen, terwijl het nu enigszins werkt omdat het die puzzel-structuur heeft.
Arri
-
- 913 berichten
- 350 stemmen
Lees ik het goed: blu-ray te koop voor € 64,99?
Koolhoven moet er ook nog iets aan overhouden 
Fisico
-
- 10039 berichten
- 5398 stemmen
Ik heb deze film eventjes voor me uitgeschoven, maar dit weekend kwam het er toch van. Ik was vooral een beetje terughoudend omwille van de recensies in de media. Deze spiegelden een expliciete geweldfilm tegen vrouwen voor. Koolhoven werd ei zo na verketterd als een machts- en mediageile vrouwenhater enz ... Mel Gibson had een opvolger, zo ver ging het soms, al was het niet allemaal zo negatief. Nu, ik ben niet vies van een beetje geweld in een film, maar deze commentaren zorgden alvast voor lage(re) verwachtingen, iets in het genre van "goede film, maar omwille van ... toch mijn quotering wat bijpassen" wegens té.
Welk geweld en vrouwonvriendelijk vertoon kwam dan wel aan het licht? Een muilkorf (recht uit Con Air of Hannibal), wat zweepslagen en wat hoerderij, daar bleef het bij. Oja, ik was de tong, de zelfmoord en het varken haast vergeten... Uiteraard ben ik er me van bewust dat de film een eenzijdig en verdraaid beeld weergeeft van de uiterst gelovige geëmigreerde calvinisten uit die tijd, maar toch. Er is heus nog wel een verschil tussen sadisme en een streng gelovige gemeenschap. Nu, het was ook de periode van de Amerikaanse burgeroorlog waar zwarte burgerrechten ook op een laag pitje stonden (om het heel zacht uit te drukken, beeldmateriaal genoeg denk ik zo) en waar het 13e amendement een hot item was. Macht (hebben over iets of iemand) kan soms een aardig beestje creëren ...
De vrouw en vooral de vernedering en onderwerping ervan, gestoeld op de bijbelse leer van God de Heer staat centraal in deze film. Een vrouw moest haar man behagen, op alle mogelijke manieren, net omdat hijzelf zijn kostbare tijd in nuttigere dingen te stoppen. De vrouw wordt afgebeeld als een object, als een speeltje (al blijft het allemaal visueel braafjes). Psychisch blijft één en ander wel nazinderen: soms is de verbeelding sterker dan wat je werkelijk ziet. Koolhoven teert hier dan ook op. Die muilkorf als een soort boerka of het moment van de tong, het bezorgt je koude rillingen...
Ik hou wel van de opbouw van het verhaal volgens het principe van C-B-A-D. De kijker krijgt zo stelselmatig de noodzakelijke info en verklaringen. De uitstekende acteerprestatie van Guy Pierce gaf de film extra geloofwaardigheid mee, boeiende monologen/preken ook (vooral tijdens de zelfmoord van zijn vrouw). Dakota Fanning deed het ook erg goed, al vond ik de jongere Liz/Joanna sterker presteren. De dominee was de verpersoonlijking van het kwaad, een aardse duivel, letterlijk zelfs. De vlammen (zowel in het begin bij die radeloze vader) als op het einde symboliseerden dit mooi.
Het enige wat me echt stoorde was het zwakke einde waar Liz halve Excorcist-krachten krijgt door met haar armen te "zwaaien". De dood van de dominee was ook een beetje bizar: staat hij daar doodleuk een liturgie af te steken? Daarom ook geen hogere quotering. Ook de twee verborgen outlaws vond ik een plotloos idee met weinig toegevoegde waarde. De identiteitswissel daarentegen, Liz als vroedvrouw, de paar zinnen Nederlands of het hoerencafé vond ik dan wel fijn. Ook de scenes in de sneeuw vond ik een toegevoegde waarde en vond ik knap gefilmd. De spanning en het mystieke droop er toch echt af. Alleen begrijp ik niet dat zij wel kon ontsnappen.
De film kent geen happy end en de waarheid wordt achterhaald. Toch verloochent Joanna haar wilskracht en doorzettingsvermogen niet: ze beslist nog steeds zelf en zet iedereen te kijk door zelf haar lot in handen te nemen.
De sfeer en het decor zit goed. Ook de soundtrack was passend. Kortom: een geslaagde film voor Koolhoven. Het is geen perfecte film geworden, al merk je wel met hoeveel zorg en liefde Koolhoven deze film omarmt heeft.
Wouter
-
- 18720 berichten
- 3085 stemmen
Lees ik het goed: blu-ray te koop voor € 64,99?
Nee joh
arno74
-
- 8700 berichten
- 3342 stemmen
Nee joh
Film Pegasus (moderator films)
-
- 31155 berichten
- 5452 stemmen
Op het eerste zicht leek het een standaard western te worden. De tijd van cowboys en indianen ligt al lang achter ons, maar 'eigentijdse' westerns als Slow West, The Salvation of Bone Tomahawk tonen aan dat het genre nog niet dood is. Brimstone is vooral een thriller geworden dat mooi wordt opgebouwd en de nodige sfeer neerzet. Religieus extremisme ten top, het blijft een kwaad dat zowel in film als het echte leven hoog in het horrorlijstje prijkt.
De film is een mix van There will be blood en een boek van Stephen King. Subtiele horror en genoeg mysterie om de kijker vast te houden. Vooral Dakota Fanning en Emilia Jones zijn sterk. Guy Pearce heeft zijn momenten, maar speelt op het randje van een parodie. Wat gevaarlijk is voor de sfeer.
Een film die beter uitgedraaid is dan verwacht, al stelt het wel teleur naar het einde. Maar zeker van genoten.
Hachiman
-
- 26 berichten
- 954 stemmen
Toen ik de film opstartte had ik het gevoel dat alle Nederlanders weer typisch een film van Nederlandse bodem overdreven goed aan beoordelen waren, maar ik ben positief verrast.
De grimmige sfeer van de film weet constant te boeien en zorgt ervoor dat je volledig in de film zit. Hierbij komt er ook nog goed acteer werk van de meeste acteurs af. Hierbij wil ik vooral een speciale vermelding maken naar Guy Pearce, die een geweldige badguy neer zet. De algehele indeling van de film is ook leuk gedaan en het is mooi om te zien dat Koolhoven er niet in verstrikt raakt. Dit zorgt er dan gelukkig ook voor dat de film vloeiend loopt en geen seconde verveelt.
Dus ik ben over het algemeen gezien zeer tevreden, waarom ik hier niet de volle pond uitdeel is vooral omdat ik de film geen meesterwerk vind, maar Koolhoven heeft zeker wel het uiterste uit de film gehaald. Ik probeer eigenlijk vooral te zeggen dat de film geen meesterwerk in zich heeft en dat dit de best haalbare resultaat is. Goeie film, goed geregisseerd en nog beter geacteerd.
keimpeS
-
- 838 berichten
- 0 stemmen
Prima film, eentje waar Nederland internationaal trots op mag zijn. Koolhoven bewijst wederom na oorlogswinter een prima regisseur te zijn. De rol van Guy Pearce is erg goed en eng neergezet. Je begint die man echt te haten, zich zo schijnheilig voordoen en uiteindelijk als dominee dichter bij de duivel blijkt te staan dan bij de heer!
Barry83
-
- 714 berichten
- 698 stemmen
Tegenvaller voor mij. Erg ongeloofwaardig, ver over de top en vooral een aantal zieke fragmenten.
Berthil
-
- 101 berichten
- 3190 stemmen
Tegenvaller voor mij. Erg ongeloofwaardig, ver over de top en vooral een aantal zieke fragmenten.
Roger Thornhill
-
- 6030 berichten
- 2454 stemmen
Och ja, ik weet het wel, als je wilt laten zien hoe verschrikkelijk iets is dient er op de gruwelijkheden niet beknibbeld te worden, maar moet je dan ook per se uitpakken met zó'n opeenstapeling van wreedheden dat de (i.c déze) kijker er onpasselijk van wordt? Moord, verkrachting, incest, een man die met z'n eigen darmen aan een paal gebonden zit, afranselingen met de zweep, hersens op de lens van de camera, een man die we recht in het gezicht kijken terwijl hij gewurgd wordt, een uitgerukte tong... Het punt is duidelijk, hoewel westerns een favoriet filmgenre van Martin Koolhoven zijn wil hij toch niet verbloemen hoe rauw het leven indertijd in die contreien was voor de goedwillende mens in het algemeen en de vrouw in het bijzonder, maar deze film is bijna voldoende om mijzelf van diezelfde liefde voor westerns te genezen. De intenties zijn misschien oprecht, en ik bewonder het spel (vooral van Dakota Fanning, die ik ook al zo geweldig vond in American pastoral), evenals de technische credits en de visuals, maar dat helpt allemaal niets als je twee-en-een-half uur met de neus in het riool wordt gehouden, zonder adem, zonder kleur en vrijwel zonder humor.
willywilly
-
- 7 berichten
- 5 stemmen
Ik vind het een heel sterke film, maar het is een film die je een mep geeft. Je blijft niet onberoerd bij het bekijken ervan. Het geweld in de film is de ultieme vorm van geweld. Kaal, sober maar intens, tot op het bot. Voor één keer kon ik me niet afschermen tegen een gevoel van onbehagen; dat het 'maar' film was.
Prachtige beelden, sterke acteerprestaties. Sublieme opbouw.
Een film die met kop en schouders uitsteekt boven de overdaad aan films die we over ons heen krijgen.
Sommige mensen hebben problemen met de opbouw van de film. Ik vraag me af waarom. Het ligt volgens mij niet aan de film.
Ik zie de film als een film over onvoorwaardelijk doorzetten bij het overleven in een onmenselijke wereld, ook over godsdienstwaanzin of hoe een zieke geest God gebruikt om zijn daden goed te praten (hoe herkenbaar, toch?).
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5984 stemmen
Noodless
-
- 10047 berichten
- 6182 stemmen
willywilly schreef :
Prachtige beelden, sterke acteerprestaties. Sublieme opbouw.
Een film die met kop en schouders uitsteekt boven de overdaad aan films die we over ons heen krijgen.
Sommige mensen hebben problemen met de opbouw van de film. Ik vraag me af waarom. Het ligt volgens mij niet aan de film.
Ik zie de film als een film over onvoorwaardelijk doorzetten bij het overleven in een onmenselijke wereld, ook over godsdienstwaanzin of hoe een zieke geest God gebruikt om zijn daden goed te praten (hoe herkenbaar, toch?).
Niks aan toe te voegen. Het slot vind ik heel sterk, maar de ontknoping ( de vergelding ) kon beter uitgewerkt worden. Kwam wat te eenvoudig over. Anders een dikke 9/10......nu een half puntje eraf, dus 8,5/10. Sowieso beste film die ik dit jaar tot nu toe gezien heb.
Ebenezer Scrooge
-
- 2150 berichten
- 3092 stemmen
Koolhoven is toevallig ook een nieuwbouwwijk in Tilburg, waar koophuizen staan die vanuit een behoefte aan nostalgie in jaren '20 stijl zijn gebouwd zodat bewoners zich echt in die tijd wanen, wat natuurlijk een illusie is. Zo is het ook een beetje met Koolhoven zelf, wiens films ons door de media worden opgediend als zijnde meesterwerken, maar het allerminst zijn. De serieusheid straalt van zijn films af, voor zover serieusheid kan stralen. Het stramme geforceerde acteren wat we ook al in Oorlogswinter zagen, de vaak bespottelijke dialogen (Je bent nu een vrouw, Johanna. Je lichaam is klaar om kinderen te maken), de afwezigheid van humor, een goede grap af en toe zou wel fijn zijn om even op adem te komen.
Guy Pearce manoeuvreert zich als een stijve houten plank door de film, behalve dan op de momenten dat hij preekt, dan opeens speelt hij ontzettend overdreven. Ik heb een acteur nog nooit zo volslagen idioot zien doen als Guy Pearce als demonische dominee. En dat rare accent, leek wel André Rieu. Carice van Houten is natuurlijk ook weer van de partij.
Waar Koolhoven al meteen een grove fout maakt is dat hij het niet zo nauw neemt met de historische geloofwaardigheid. De zelfgeseling, de ijzeren muilkorf, de tong die als straf wordt uitgesneden, het excessieve geweld tegen vrouwen, het zijn eerder middeleeuwse gruwelijkheden ten tijden van de heksenvervolging dan iets uit het Amerika van de negentiende eeuw. Fantasy? Horror? Of heeft het toch allemaal iets diepzinnigs?
Over het 'feministische' karakter van deze film, ik hoorde Koolhoven daarover iets zeggen in een linkje hier op MM, ik heb het een beetje vrijelijk vertaald: Eigenlijk heeft een vriendin van mij, die feministe is, nou ja, een soort van, ze schrijft erover en zo
, die zei over de film: dit is de meest feministische film die ik ooit heb gezien, zij zag de film als een van de eerste, en ik besefte toen: ja, ik denk dat je het inderdaad zo zou kunnen zien. Ik ben een groot voorstander van vrouwenrechten en alles, dus ik kan mezelf een feministe noemen, maar het was niet mijn intentie een feministische film te maken, maar als je het vanuit het een vrouwelijk oogpunt bekijkt en weet wat hierover mijn opvattingen zijn, dan zou je deze film kunnen beschouwen als een feministische film.
De vrouwen in deze film zijn van die gedweeë figuren die geen enkele weerstand bieden, ik kreeg er echt de zenuwen van. Zoals die scene dat Carice van Houten op bed ligt met haar man en heel liefdevol haar hoofd tegen zijn schouder aanvlijt... De enige vrouw in de film die mij even van mijn stoel deed opveren was dat hoertje met die blonde krullen die niet door een klant gezoend wil worden en hem in zijn lip bijt. Maar dat was geen Koolhoven, maar een typische Verhoeven-vrouw: een vrolijke deerne die zich door geen enkele man laat onder krijgen, maar net iets minder grofgebekt.
Onceuponanytime
-
- 823 berichten
- 1065 stemmen
Meedogenloze film. Duidelijk en spannend opgebouwd, mede door de realistische weergave in die tijd en het geslaagd acteerwerk. Geen minuut verveling...
Gerelateerd nieuws

De deels Nederlandse western 'Brimstone' van Martin Koolhoven is gratis te zien op NPO Start

Western 'Brimstone' van Martin Koolhoven vandaag te zien op televisie

Bloed op de prairie: Dit zijn de beste western horrorfilms

De drie beste films van de jarige Kit Harington (35)
Bekijk ook

Den 12. Mann
Oorlog, 2017
45 reacties

Hostiles
Western / Drama, 2017
176 reacties

Andre the Giant
Documentaire / Sport, 2018
6 reacties

Kapsalon Romy
Drama, 2019
49 reacties

Min Dit: The Children of Diyarbakir
Drama, 2009
10 reacties

Gifted
Drama, 2017
72 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








