De beroemde regisseur Woody Allen regisseerde in zijn leven tot nu toe meer dan 50 films, waarvan velen worden gezien als klassiekers. Toch heeft de filmmaker in een recent interview gezegd dat hij ondanks zijn indrukwekkende oeuvre niet gelooft dat hij in zijn lange carrière ooit een echt meesterwerk heeft gemaakt.
Met films alsAnnie Hall, Manhattan,Hannah and Her Sisters, Crimes and Misdemeanors en The Purple Rose of Cairo in zijn repertoire, kunnen we toch met recht zeggen dat Woody Allen tot de grote iconische regisseurs gerekend kan worden. Want hoewel Allen zelf de afgelopen jaren een controversieel figuur blijft, wordt zijn oeuvre over het algemeen beschouwd als een van de meest robuuste en een bewijs dat hij een van de meest productieve van alle Amerikaanse filmmakers is. Een meesterwerk heeft Allen naar eigen zeggen echter nooit gemaakt.
Geen meesterwerk
"Ik had alle voordelen. Ik verdiende geld, ik had volledige artistieke vrijheid en ik kon precies de films maken die ik wilde, de een na de ander," zo vertelde de 87-jarige Allen voorafgaand aan de wereldpremière van zijn nieuwe Franse thrillerfilm Coup de Chance op het Filmfestival van Venetië tegenover het Griekse tijdschrift K. "Ik heb een paar goeie gemaakt, maar geen meesterwerken. En omdat ik geen meesterwerk heb gemaakt, heb ik het gevoel dat ik mezelf teleurgesteld heb. Iemand die mijn kansen had, had twee of drie meesterwerken moeten maken," aldus Allen.
Coup de Chance
Allens nieuwste film, Coup de Chance, gaat over een ideaal Frans echtpaar dat een schijnbaar perfect leven leidt. De jonge getrouwde vrouw is echter goed bevriend met een jonge man die ze al langer kent. Hun hechte band leidt tot echtelijke ontrouw en uiteindelijk tot een misdaad. De hoofdrollen worden gespeeld door Lou de Laâge, Melvil Poupaud en Niels Schneider. De film zal vanaf donderdag 30 november te zien zijn in de Nederlandse bioscopen. De trailer zie je hieronder.
Ik snap dat wel, ik vind ook lang niet al zijn films goed van de 15 die ik er zag, en soms zitten er in een verder wel aardige film echt heel irritante scenes. Dat die neurotische humor iemand niet echt ligt kan ik volledig begrijpen. Toch heeft Woody naast enkele misperen een behoorlijke stapel 3,5* films bij me, en één enkele, eenzame 4* waardering.
Allen is altijd voor kwantiteit gegaan en heeft een belachelijk groot euvre. Dat je dan vaak niet de maximale aandacht en finesse kan geven die een meesterwerk nodig heeft lijkt me logisch.
20 gezien. Bijna al z’n films op 3 sterren, met een enkele op 3,5 en 2,5. Nooit slecht, maar ook nooit echt fantastisch. Match Point is z’n beste denk ik.
Annie Hall (heeft Oscar gewonnen nota bene) en Manhattan zijn makkelijk de (eenzame) hoogtepunten van zijn oeuvre. Dan heeft hij nog een handjevol aardig goede films, maar het gros is verder middelmaat tot vrij slecht, ja.
Tja, als je elk jaar een film maakt... dan is het eerder kwantiteit over kwaliteit.
Meer dan 40 films gezien. De mensen die hier weer kinderachtig een hoog woord voeren hebben er vast niet veel gezien. Annie Hall is een meesterwerk. Manhattan, Radio Days, Stardust Memories, Husbands and Wives, Hannah and her Sisters, Zelig, Broadway Danny Rose, Deconsstructing Harry, Interiors, Crimes and misdemeanours en Manhattan Murder Mystery zijn kleine meesterwerken. Hij doet zichzelf tekort en de mensen die niet weten waar ze het over hebben sowieso:
Jammer dat je na zo'n mooie carrière dit over jezelf zegt. Manhattan, Vicky Christina Barcelona, Blue Jasmine, Annie Hall en Crimes and Misdemeanors zijn mijn top 5. Manhattan schuurt overigens wel tegen een klein meesterwerk aan.
Nou nou... niet meteen zulke lange teentjes hebben. Er wordt niets geks gezegd, en it is fair to say dat Allen echt een eigen stijl heeft. Die moet je liggen, waarderen, je smaak zijn. Mijn smaak is het niet.
Geen lange tenen. Ik twijfel aan de hoeveelheid van Woody Allen films die sommigen hebben gezien. De makkelijke berichten weer van mensen die niet weten waar ze het over hebben. Hoeveel heb jij er gezien? En niet smokkelen.
Ik heb er 14 gezien en ben het met hem eens dat er geen meesterwerk tussen zit. Maar toch een fijn oeuvre, dat ook juist misschien wel goed werkt in de breedte.
Verder moet je de opmerkingen van een maker over z'n eigen werk natuurlijk met een flinke korrel zout nemen.
Ik heb er drie gezien... te weinig om zijn oeuvre op waarde te schatten. Maarrr... als ik langs een film zap waarvan ik niet weet dat hij het geregisseerd heeft kan ik binnen vijf minuten zijn stijl herkennen. Hij heeft nou eenmaal een typische stijl, die je moet liggen.
3 gezien. Effe serieus. En er dan ook nog serieus wat over willen blaten en het hebben over lange tenen. Waarom denk je dat ik de vraag stel? Omdat mensen die te weinig van Allen hebben gezien, meestal een beperkt en dus gemankeerd beeld hebben. Houd gewoon je gemak als je ergens geen kaas van hebt gegeten.
Zijn stijl is veel diverser dan dat jullie, die er dus te weinig van af weten, weten. Hij heeft slapstick gemaakt aan het begin van zijn carrière, mockumantaries, romkoms, neurotisch Woody allen films (waarvan iedereen die er niets van weet denkt dat dat is wat ie 60 jaar maakt. Bergman achtige drama’s, dromerige Fellini bewerkingen, lichtvoetige komedie, Dostojevski achtige thriller/drama’s en echt nog meer. Maar als je een onbenullige menig wil laten doorklinken omdat je een halve notitie denkt te hebben van zijn werk in een discussie over een meesterwerk in bijna 60 films, terwijl je zelf een fractie hebt gezien, dan voldoe je perfect aan de hedendaagse internet standaarden.
Hou op man. Dit is een film site. Reageer als je weet waar je over hebt met je 3 films gezien. Ik reageer verder gewoon inhoudelijk. Ik heb het letterlijk over mensen die er niet veel gezien zullen hebben en dan kom jij met je lange tenen opmerking. Bemoei je er dan niet mee.
2 films afgekeken en die vond ik nog matig. Veel films ooit opgezet, maar niet afgekeken. De laatste jaren kijk ik ze niet eens meer als ze van Woody Allen zijn. In mijn ogen de meest overgewaardeerde top regisseur.
Ik durf te wedden dat er voor de meeste filmliefhebbers minstens 1 film tussenzit die ze leuk vinden. Vrienden die ook obv 2 of 3 films een (verre van) halve mening vormde, heb ik succesvol (én liefdevol) er een paar door de strot kunnen rammen. Je ziet aan de mensen hier die er wel meer zagen dat er echt wel wat tussen zit. Kijk bij mijn berichten bij Allen films en zie hoe ik alsnog een genuanceerde mening heb kunnen vormen. En Fisco, fijn die schaal van 20, dat had op een schaal van 10 niet te doen geweest…
Ik heb het even coor de zekerheid gecheckt. Ik heb nog nooit een film van allen gezien. Dat lijkt me ook een prestatie. Het is ook niet zo dat ik in mijn leven nog nooit een film heb gezien...
Geen punt hoor Splinters, ik ook niet. En da's overigens niet met opzet. Daar moet bij gezegd dat de gedachte oeh, ik heb echt zin om 's aan Woody Allen te beginnen nog nimmer bij me opkwam. Maar ik verzet me er ook niet hevig tegen zodra de mogelijkheid zich gaat voordoen. Zeker niet na dit commentaar van de regisseur op zijn eigen werk.
Ik heb nog nooit een film van Woody Allen gezien. Het komt me altijd zo gemaakt intellectueel en druk over, als ik er eens een fragment van tegenkom. Toch eens mezelf er toe zetten een eind aan mijn non-kennis van Allen te maken. Ik wil graag zelf bepalen of hij wel of niet een meesterwerk op zijn naam heeft staan. Daar kan hijzelf natuurlijk niet over oordelen.
Reacties (35)