Ben X (2007)
Genre: Drama
Speelduur: 93 minuten
Oorsprong:
België / Nederland
Geregisseerd door: Nic Balthazar
Met onder meer: Greg Timmermans, Laura Verlinden en Marijke Pinoy
IMDb beoordeling:
7,3 (19.737)
Gesproken taal: Nederlands
Releasedatum: 8 november 2007
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Ben X
"Everything's dare"
Ben is anders. Zijn leven zit vol vreemde rituelen. Hij lijkt te leven in zijn eigen universum, dat zich voor meer dan de helft afspeelt in de wereld van online computergames. In de echte, harde wereld van een technische school is het leven voor hem een dagelijkse hel, met twee kerels die hem het leven bijna letterlijk onmogelijk maken. Ben heeft een plan. Een plan van één woord: moord!
Externe links
Acteurs en actrices
Ben
Scarlite
Moeder
Vader
Bogaert
Desmedt
Sabine
Jonas
Coppola
Ben - 6 jaar
Video's en trailers
Reviews & comments
Friac
-
- 1323 berichten
- 1056 stemmen
De media in België waren over het algemeen laaiend enthousiast over Nic Balthazar's regiedebuut. Persoonlijk vind ik dat de film een tikkeltje overroepen wordt. Het lijkt wel alsof wanneer een Vlaamse film eens niet over boeren, corruptie of criminaliteit gaat, dit sowieso een schot in de roos is. Alhoewel Ben X zeker een prima film is op het eerste zicht, vond ik het niet het Vlaamse meesterwerk van 2007 (laat staan de laatste jaren), die eer gaat voor mij naar 'Dagen Zonder Lief' van Felix van Groeningen.
Naar mijn gevoel bleef de film een beetje teveel op de oppervlakte rondhangen, en ook het gevoel van herhaling binnen de film was vrij sterk aanwezig. Bovendien heb ik dergelijke pestdrama's al in beter vormen gezien, zoals bv. het Finse (?) Klass.
Om eerlijk te zijn zat ik ook niet echt graag naar Ben te kijken: ten eerste was de acteur die hem vertolkte gewoonweg veel te oud voor de rol, en als hoofdpersonage vertoonde hij enkele vervelende trekjes die een identificatie binnen de film gedeeltelijk verhinderen. De begingeneriek in de vorm van Ben's virtuele gamewereld vond ik erg origineel aangepakt, maar ik was niet echt een fan van de latere vermenging tussen de gamewereld en de live-action. Langs de ene kant oogt het erg fris, maar mij kwam het bij vlagen nogal knullig over. Voor de rest waren de beelden en de muziek van Praga Khan in orde.
3*
djelle
-
- 6070 berichten
- 0 stemmen
ten eerste was de acteur die hem vertolkte gewoonweg veel te oud voor de rol
Leek inderdaad nergens naar.
JJ_D
-
- 3815 berichten
- 1344 stemmen
De media in België waren over het algemeen laaiend enthousiast over Nic Balthazar's regiedebuut.
'De Standaard', 'De Morgen' en Humo' geven slechts 2/4, en 'Focus Knack' slechts 1/4: niet bepaald wat je noemt "laaiend enthousiast", toch? 
djelle
-
- 6070 berichten
- 0 stemmen
Wow, dat wist ik ook niet. Verwonderlijk.
Matchostomos
-
- 4171 berichten
- 535 stemmen
Versta de media in België maar gerust onder het gegeven 'VRT' (ook wel 'Één' in een meer gankelijke term), of zoals Focus Knack het vattend omschreef: ...euforische, aan mediamanie grenzende kreetjes (als we de VRT mochten geloven was 'Ben X' de nieuwe 'Citizen Kane')... En gelijk hebben ze, want de adorering kende werkelijk geen grenzen, op het schaamwekkende zelfs...
Friac
-
- 1323 berichten
- 1056 stemmen
Precies, ik doelde ook eerder op de VRT. Ongelooflijk hoeveel nieuwsitems (proportioneel gezien, gezien het onderwerp film) aan Ben X besteed werden. Dat heeft echt voor een halve 'massahysterie' rond de film gezorgd vond ik.
En in mijn herinnering was de Morgen nog behoorlijk positief over Ben X, maar blijkbaar laat mijn geheugen een beetje in de steek
Van de Focus Knack weet ik al langer dat ze niets van Ben X moeten weten, maar daar zitten af en toe dan ook bijzonder grote criticasters tussen 
Onderhond
-
- 87599 berichten
- 12854 stemmen
Och, Balthazar zit niet voor niks bij Canvas natuurlijk. Daarbij mogen dit soort films ook best wat aandacht krijgen. Leuk om te zien dat België een beetje uit de filmbanaliteit kruipt.
JJ_D
-
- 3815 berichten
- 1344 stemmen
Precies, ik doelde ook eerder op de VRT. Ongelooflijk hoeveel nieuwsitems (proportioneel gezien, gezien het onderwerp film) aan Ben X besteed werden. Dat heeft echt voor een halve 'massahysterie' rond de film gezorgd vond ik.
Klopt, maar het is nu eenmaal niet gegeven aan de VRT om een kritische houding aan te nemen zoals de geschreven media doen, of toch zeker niet in een nieuwsuitzending... De VRT heeft de hype mede gecreëerd, die door de kristische media werd neergehaald. Zo begrijpen we elkaar. 
Friac
-
- 1323 berichten
- 1056 stemmen
Loud and clear 
Het kan overigens inderdaad nooit kwaad dat films van eigen bodem wat extra 'klank' krijgen, maar 't is dan wel een beetje jammer dat een film als 'Dagen zonder Lief' het met veel minder aandacht van bepaalde media heeft moeten stellen. Gezien de onderlinge relaties te 'begrijpen', maar natuurlijk wel erg jammer dat de éne film overdreven vaak onder de aandacht wordt gebracht terwijl veel Vlamingen allicht nog nooit van de andere gehoord zullen hebben.
Leonor
-
- 2 berichten
- 0 stemmen
ik zit met een vraag. ik heb deze film zelf niet gezien, maar ik ga met mijn mentorklas (leerlingen zijn ongeveer 13/ 14 jaar) naar Ben X toe. er zit een jongen met autisme in die klas. zou deze film voor de leerlingen te heftig zijn?
ik hoor graag reacties!!
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16416 stemmen
ik zit met een vraag. ik heb deze film zelf niet gezien, maar ik ga met mijn mentorklas (leerlingen zijn ongeveer 13/ 14 jaar) naar Ben X toe. er zit een jongen met autisme in die klas. zou deze film voor de leerlingen te heftig zijn?
ik hoor graag reacties!!
Fijne vraag! Kun je aangeven om welke redenen het niet zou passen? Geweld? Onderwerp? Kopieergedrag?
Ben niet meer zo bekend met wat die (doel)groep denkt, ervaart, etc. Lijkt me dat het wel kan, want de film is qua vormgeving wel van deze tijd zeg maar en echt expliciet is de film niet. Bovendien legt de 'sympathieke sentimenten' zeg maar goed neer. Maar zie graag ook andere meningen.
Leonor
-
- 2 berichten
- 0 stemmen
Bedankt voor je reactie (ik wilde je 'quoten' maar dat snap ik niet helemaal
.
Ik zal proberen mijn dilemma wat concreter maken.
Zou het kunnen dat leerlingen erdoor geshockeerd zijn (dus dat het emotioneel te heftig is zeg maar) en hier nog niet aan toe zijn (al denk ik dat ze heel wat gewend zijn...)?
En gaan ze misschien hun klasgenootje die autistisch is met andere ogen bezien (er is op dit moment al wel begrip voor die jongen)? Ook vraag ik me af of sommige leerlingen het pestgedrag misschien wel 'stoer' zullen vinden ofzo en zoiets ook gaan doen.
Anyway, het zal allemaal wel meevallen, maar er is best veel over te doen geweest dus vandaar mijn vraag.
Freud
-
- 10772 berichten
- 1153 stemmen
Een aangename verrassing, na alle slechte recensies had ik er eigenlijk niet veel van verwacht. Maar ten onrechte: de film is niet alleen buitengewoon origineel en visueel vaak verbluffend en erg modern (dan heb ik het over de integratie van de game-elementen, maar veel meer nog over de 'gewone' cameravoering), maar heeft me bovendien echt wel weten te raken. Hij is erg overtuigend in zijn poging om de problematiek duidelijk te maken, zowel die van autisme als die van pestgedrag, en hoewel de aanpak niet echt subtiel genoemd kan worden: het werkt absoluut, ik was bij momenten oprecht verontwaardigd en had moeite me te beheersen, en dat gebeurt me niet zo enorm vaak.
Daarnaast is het echt wel een heel mooi verhaal, zo'n boom van een kerel die eigenlijk niet meer is dan een weerloze baby, hoe goed hij dat ook voor zichzelf probeert te verbergen. Zijn relatie met het meisje heeft me ook echt ontroerd, ook al was het grootste deel ingebeeld: een kleine steek van jaloezie kon ik ondanks al het drama toch niet vermijden. Maar goed, dat terzijde
.
Het einde is onverwacht en compleet origineel, en hoewel het misschien wat kinderachtig is allemaal, past het perfect in het beeld dat Ben voor zichzelf en van zichzelf geschapen heeft, en in die zin geeft het wat het inboet aan geloofwaardigheid, ruimschoot terug als emotionele lading.
Ik volg Onderhond wel in zijn stelling dat het allemaal nog net iets minder braaf had gekund, en ik heb intussen genoeg ervaring in films om een aantal trucjes wel te doorzien, vandaar dat de film 'maar' een vier scoort, maar daarmee is het nog steeds een van de beste, en in ieder geval origineelste en meest ambitieuze Belgische films.
Waarom de Vlaamse pers, na de aanvankelijk wat overroepen jubelsfeer op de vrt, ineens zo negatief was over deze film, kan ik trouwens moeilijk verkroppen. Aan de ene kant was ik zelf ook wat Ben X-moe toendertijd en ben ik de film bewust niet gaan bekijken in de gewone biscoopzaal, maar nu ik hem gezien heb vind ik het toch wat onrechtvaardig. Mocht het een Spaanse film zijn geweest die enkel in Cartoon's gedraaid had, gegarandeerd dat zowel Knack als De Standaard hem een véél betere bespreking gegeven hadden.
kimberlyVD
-
- 5946 berichten
- 1567 stemmen
goed verhaal, al bij al leuke film... enkel de 'game wereld' die er steeds tussen kwam irriteerde me soms.. maar toch nog een 4****! vrij origineel verhaal met diepgang en een stuk werkelijkheid toch...
johnhendrikos
-
- 650 berichten
- 409 stemmen
superfilm. heel orgineel een afgezaagd onderwerp al pesten aangepakt. extra boeiend doordat de hoofdpersoon helemaal in een andere wereld leeft (gamen) en dit goed in relatie met de werkelijkheid word neergezet. zo zie je bijvoorbeeld die 2 pestkoppen telkens terug in zijn hoofd als 2 lelijke trollen. moet ook echt zeggen dat die ben, supergoed geacteerd is. syndroom van asperges naspelen is echt heel goed gedaan, maar het einde, dat was nog het meest meesterlijke van de flim. echt supergoed en dat verwacht je niet van een belgische film toch?? wat ik echt erg kon waarderen is hoe die gast nadacht over woorden e.d en alles zo letterlijk nam. in 1 woord een must see ( ja ja dat zijn 2 woorden )
Fishman1964
-
- 1 berichten
- 3 stemmen
Heftige film.....er zaten enkele mensen in de zaal waarvan de (autistische) kinderen in huilen uitbarsten vanwege de enorme herkenbaarheid in de film. Goed acteerwerk!! Wij zaten zelf ook met kippenvel. (En het is trouwens het Syndroom van Asperger en niet asperges dat is een groente...)
Renzzie
-
- 26 berichten
- 122 stemmen
Heb deze film net gekeken zonder me er in te verdiepen waar de film nu precies over ging. Normaal gesproken zijn zulke films totaal niet aan mij besteed, maar deze film heeft me zeker wel geraakt. Het acteren van 'Ben' is zo verschrikkelijk goed dat je wel mee moet leven met hem.
Echt een prachtige film! Aanrader om te kijken!
magic-d
-
- 2 berichten
- 10 stemmen
Ik heb deze film net gezien en ben zwaar onder de indruk.
Goed acteerwerk, goed camerawerk en een zinvol thema dat mij persoonlijk erg aanspreekt .
Ik denk dat dit een goede film is om op scholen te vertonen.
De film geeft een keiharde blik in de realiteit.
5.0
Friday the 13 th
-
- 2558 berichten
- 2023 stemmen
Deze film geeft perfect weer hoe personen met het syndroom van Asperger denken en hoe ze alles ervaren.
Persoonlijk denk ik dat er veel aanwezig is qua didactisch materiaal om het probleem 'pesten" aan te pakken. Doch denk ik dat er nog steeds met oogkleppen hiernaar gekeken wordt en dat zelfs zulke drama's niet tijdig gemeld worden.
Wat de film betreft: een toppertje.
4
cap01
-
- 19 berichten
- 16 stemmen
Tsja, ook aangenaam verrast moet ik zeggen.
Geeft wel aan wat er speelt op onder de jongeren.
Deze jongen heeft een vorm van autisme, maar hoeveel jongeren die "normaal" zijn gaan er niet gebukt onder deze vorm van pesterijen ?
Zeker het einde vond ik schitterend.
4*
Raffael77
-
- 1891 berichten
- 0 stemmen
Zeer sterke film meer sterk acteer werk. Goed eind.
Autistische jongen maar niet dom.
MasterRRR
-
- 146 berichten
- 688 stemmen
Erg sterke film. Mooi en origineel aangepakt. De combinatie ingame-outgame ook leuk verwerkt door beelden van beide 'werelden'. Bovendien erg onverwacht en boeiend einde. Had niet verwacht dat deze zo goed zou zijn!
Aanrader!
4*
jantje.vlaam
-
- 57 berichten
- 59 stemmen
Zeer goede film die de waan van alledag op de diverse scholen laat zien. In mijn klas zaten ook een paar aparte figuren die vaak gepest werden. Men gaat nu alleen wel verder.
Qua film is het einde zeer goed, ik houd wel van een plotwending.
Tharoy
-
- 313 berichten
- 511 stemmen
Wat een mooie, en originele film. Vooral de manier waarop het gemaakt is; je ziet eigenlijk een documentaire en film door het ogen van de autist tegelijk.
Knap. Ook mag het acteerwerk er zeker wezen, wat kan die jongen goed acteren zeg..
De plotwending op het einde was ook geniaal.
Banjo
-
- 2036 berichten
- 4298 stemmen
wow!.. zo hard en confronterend had ik hem niet verwacht..!
deze jongen had allang naar een speciaal onderwijs gemoeten!
maar goed... en uitstekende film met een knipoog naar donniedarko.
Timecop
-
- 501 berichten
- 1459 stemmen
Prachtige film, om kippenvel van te krijgen. Fantastich einde. "Autisme is voor de autist geen probleem, voor de omgeving wel", sterke zin vond ik dat. en erg van toepassing op deze film. Van mij krijgt ie een 4.0.
Het laatste nieuws

Eerste teaser en releasedatum onthuld van de goed beoordeelde horrorserie 'FROM'

Netflix gooit ook de geprezen oorlogsfilm 'Platoon' uit het aanbod

Waargebeurde WOII-film 'Anthropoid' met Cillian Murphy is vrijdag te zien op televisie

Nederlandse komedieserie 'Moedermaffia' scoort op Videoland
Bekijk ook

Mary and Max
Animatie / Drama, 2009
395 reacties

Das Experiment
Drama / Thriller, 2001
775 reacties

Detachment
Drama, 2011
102 reacties

Abril Despedaçado
Drama, 2001
57 reacties

Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles Forever
Actie / Animatie, 2009
17 reacties

The Snow Walker
Avontuur / Drama, 2003
58 reacties
Gerelateerde tags
underdogvideogameautismedaily lifemobbing dangerousvirtuele realiteitgamesasperger's syndromeschool life
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.



