Genre: Thriller / Oorlog
Speelduur: 145 minuten
Alternatieve titel: Black Book
Oorsprong:
Nederland / Duitsland / Verenigd Koninkrijk / België / Frankrijk / Verenigde Staten
Geregisseerd door: Paul Verhoeven
Met onder meer: Carice van Houten, Sebastian Koch en Thom Hoffman
IMDb beoordeling:
7,7 (83.502)
Gesproken taal: Nederlands, Duits, Engels en Hebreeuws
Releasedatum: 14 september 2006
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Videoland
Bekijk via meJane
Bekijk via CineMember
Bekijk via Viaplay
Bekijk via CANAL+
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Plot Zwartboek
"To fight the enemy, she must become one of them."
In het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog wordt plotseling de boerderij, waar de Joodse revuester Rachel Stein ondergedoken zit, gebombardeerd. Ze wordt opgevangen door een lokale zeiler, maar krijgt dezelfde avond nog bezoek van Van Gein, die hen waarschuwt dat de Duitsers dit nieuwe adres al op het spoor zijn, en hen een veilige doorvaart door de Biesbosch naar het (bevrijde) zuiden van Nederland aanbiedt. Het bezette deel van Nederland ontvluchten blijkt echter niet zo gemakkelijk als ze had gedacht.
Externe links
Acteurs en actrices
Rachel Stein / Ellis de Vries
Ludwig Müntze
Hans Akkermans
Ronnie
Günther Franken
Joop
Prison Guard with Baret
Gerben Kuipers
General Käutner
Notary Wim Smaal
Video's en trailers
Reviews & comments
movie-edje
-
- 498 berichten
- 0 stemmen
Dat valt echt wel mee. Maar als je vooraf al met een houding zit van .... zal het inderdaad nooit wat worden met het bekijken van Nederlandse films.
Het is gewoon zo, Nederlandse films zijn nooit echt goed.
Kouros
-
- 97 berichten
- 322 stemmen
slecht geacteerd zeg, walgelijk gewoon....het lijkt wel een toneelspel....
Uzza_Sparta
-
- 1195 berichten
- 2138 stemmen
slecht geacteerd zeg, walgelijk gewoon......
hier ben ik helemaal mee eens, wat mij uiterst verbaasde aangezien Paul Verhoeven intussen in Hollywood had gewerkt.
Hij ging in 2005 of 2006 hier weer een film maken en die werd weer zoals de jaren 70 en 80 met slechte acteurs en blote tieten - de standaardformaat voor een nederlandse film 
NYSe
-
- 1749 berichten
- 1611 stemmen
slecht geacteerd zeg, walgelijk gewoon....het lijkt wel een toneelspel....
Het acteren vond ik eigenlijk wel redelijk. Maar ik snap je punt, want de dialogen die de acteurs voorgeschoteld kregen waren af en toe ook lachwekkend, wat hun geloofwaardigheid niet ten goede kwam.
Julie
-
- 574 berichten
- 318 stemmen
Mooie oorlogsfilm, sommige pakkende scene's en uitstekend acteerwerk.
Laat de oorlog ook een klein beetje van de andere kant zien. Het doet me een beetje denken aan Inglorious Bastards, maar dan enkel over het personage Shosanna Dreyfus.
Niet slecht. helemaal niet slecht.
3,5*
AGE-411
-
- 10342 berichten
- 750 stemmen
Probleem met deze film is dat het dan ook eerder een thriller is met een oorlogdachtergrondje is dan een oorlogsfilm. Vooral naar het einde toe wordt de oorlog langs de kant geschoven en volgen een aantal onwaarschijnlijke toevalligheden mekaar op.
K. V.
-
- 4364 berichten
- 3769 stemmen
Deze NL/Duits/Engelse oorlogsfilm is zeker de moeite om te bekijken (ook al hou je niet van oorlogsfilms (zoals ik
)). 'k vond het één van de beste Nederlandstalige films dat 'k in een hele tijd nog heb gezien. Bevatte spanning, actie, een komische noot, ...
De hoofdactrice was zeer goed gekozen, was onder de indruk van haar acteerprestaties.
Een aanrader.
calimeroz
-
- 14 berichten
- 1186 stemmen
Deze film ging echt helemaal nergens over. Slecht acteerwerk en Johnny de Mol enzo speelde ongelooflijk slecht! het ging helemaal nergens over!
TragieStar.*
-
- 3473 berichten
- 1630 stemmen
Het speelt zich af tijdens de Tweede Wereldoorlog en dan gaat het nergens over?
Dat lijkt me niet. Er heeft zich heel veel afgespeeld in die tijd, en zo ook dit verhaal waar ook deels een waarheid inschuilt.
Thorak
-
- 6354 berichten
- 1887 stemmen
Omdat het in WO II afspeelt moet het dus wel ergens over gaan? Er zijn genoeg WO II films die inderdaad nergens over gaan, deze film is ook niet bepaald een hoogvlieger.
TragieStar.*
-
- 3473 berichten
- 1630 stemmen
Dan moet het zeker wel ergens over gaan, omdat er genoeg gebeurd en er genoeg verteld kan worden. Ze laten hier meerdere ontwikkelingen zien die echt wel de nodige inhoud hebben.
De bombardement op de boerderij, de boottocht over de Biesbosch, de nieuwe indentiteit van Rachel Stein, het verzetgroepje wat allerlei pogingen doet om de Duitsers dwars te zitten, Rachel die later haar leven onveilig maakt bij de SS en ga zo maar door. Allerlei soorten momenten die ook voorkwamen in de Tweede Wereldoorlog. Oftewel allemaal gebeurtenissen die alle spanning op laat komen, actie en romantiek in een wrede tijd. Emotie over het verlies van haar familie die uitgemoord word met nog zo veel andere miljoenen mensen.
De film gaat dus wel degelijk over iets.
BBarbie
-
- 12893 berichten
- 7675 stemmen
Deze film ging echt helemaal nergens over. Slecht acteerwerk en Johnny de Mol enzo speelde ongelooflijk slecht! het ging helemaal nergens over!
Dat kun jij wel vinden, maar met name jouw opmerking over "slecht acteerwerk" slaat werkelijk nergens op.
Terecht heeft deze film in binnen- én buitenland een hoge waardering gekregen -óók van de vakcritici !- en een groot aantal prijzen en nominaties in de wacht gesleept. Het is dan ook een van de betere films van Nederlandse bodem met internationale erkenning.
"Wij" zijn trouwens over het algemeen vrij goed in het maken van oorlogsdrama's.
NYSe
-
- 1749 berichten
- 1611 stemmen
Omdat het in WO II afspeelt moet het dus wel ergens over gaan? Er zijn genoeg WO II films die inderdaad nergens over gaan, deze film is ook niet bepaald een hoogvlieger.
Niet helemaal mee eens. De film gaat wel degelijk ergens over. Probleem is alleen dat ze uiteindelijk veel en veel te veel in één film willen stoppen. De intrige gaat maar op deze manier maar door en wordt uiteindelijk alleen maar langdradig.
Tegen het einde voelde ik me een beetje zoals Rachel terwijl ik op mijn horloge keek: "Houdt het dan nooit op?"
Insignificance
-
- 3220 berichten
- 5588 stemmen
Als oorlogsavontuur best goed te doen. Verder valt er niet zo gek veel te halen, of het moet zijn dat het scenario de zaken niet al te zwart wit voorstelt. Er zit ook wel wat rek in bepaalde karakters, maar veel ruimte om te bloeien is er niet. Daarvoor staat het te veel op volle kracht vooruit. Het tempo werkt daarmee twee kanten op, want er zijn her en der wel wat knullige dingetjes aanwezig die op deze manier niet echt irriteren.
Johnny de Mol misschien, maar wat moet je ook met zo'n lullig rolletje en dito teksten. Van Houten is goed, Koch beter en het verhaaltje heeft wel wat weg van zo'n spannend jongensboek met in dit geval dan enkele streken van Verhoeven erbij. Film duurt uiteindelijk wel wat te lang, neemt een bocht te veel en in het laatste kwart duiken ook enkele scènes op die te kluchtig zijn. Beetje lichtzinnig, maar wel een energieke verzetsfilm.
SuperNadine
-
- 11 berichten
- 27 stemmen
Zeer slecht geacteerd, houtigerig uitgesproken teksten en erg veel continuïteits- en andere filmfouten. En historische missers. Ik heb geen moeite met 'niet-realistische oorlogsfilms', maar binnen één film denk ik wel dat enige vorm van regie wenselijk is. De film zit zo vol fouten dat ik denk dat P. Verhoeven op vakantie was. Daarnaast de gebruikelijke hoeveelheid Nederlands overbodig bloot.
BBarbie
-
- 12893 berichten
- 7675 stemmen
Zeer slecht geacteerd, houtigerig uitgesproken teksten en erg veel continuïteits- en andere filmfouten. En historische missers. Ik heb geen moeite met 'niet-realistische oorlogsfilms', maar binnen één film denk ik wel dat enige vorm van regie wenselijk is. De film zit zo vol fouten dat ik denk dat P. Verhoeven op vakantie was. Daarnaast de gebruikelijke hoeveelheid Nederlands overbodig bloot.
Jouw mening wijkt wel heel erg af van vakjury's in binnen- én buitenland! nominaties "Zwartboek"
lila
-
- 67 berichten
- 98 stemmen
Ik vind het een beetje ondergewaardeerde film. In de bioscoop vond ik het best indrukwekkend, maar laatst weer gekeken en ik vond de film tegenvallen.
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
Ik vind het een beetje ondergewaardeerde film.
Vind je? Ik vind het eerder een wat overgewaardeerde film. Maar dat zijn er wel meer.
In de bioscoop is altijd wel weer een beetje anders.
martijn011
-
- 2034 berichten
- 1309 stemmen
Weer eens herzien en tot de conclusie gekomen dat dit echt een goede film is. Heb bij de vorige kijkbeurt m'n score verlaagt, maar snap daar helemaal niks van. De film is een uitstekende mix van drama, spanning en actie met een heerlijk verhaal wat prima te volgen is en wat sterk in elkaar zit.
Toch is de ster van de film Carice van Houten. Ze laat in deze film zien dat ze alle facetten van het acteren tot in de puntjes beheerst en ze is dan ook volledig terecht doorgebroken in Hollywood.
Maar ook de overige acteurs spelen overtuigend waardoor deze film echt een genot is om naar te kijken en ondanks de lange speelduur veel te snel voorbijgaat.
Was drieenhalve ster, wordt vier!
Leno
-
- 5921 berichten
- 4407 stemmen
Vlotte en vermakelijk film met hier en daar een donkere (gitzwarte) rand. Als thriller werkt de film uitstekend, maar de serieuze laag komt er wat minder goed uit. Over een aantal punten wordt erg gemakkelijk heen gestapt, wat de snelheid van de film wellicht ten goede komt, maar ook de nodige diepgang wegneemt. De scènes rondom Rachel springen soms wat van de hak op de tak en niets lijkt haar te deren (de eerste scene neemt overigens ook de nodige spanning weg, zeker voor later in de film).
De cast is wisselend van kwaliteit (kan bijna ook niet anders in Nederland) maar Koch en van Houten dragen de film met gemak. Sommige scènes werken niet en komen eerder knullig over. Deze zitten eigenlijk door de hele film heen. Mede hierdoor is het met name gewoon een thriller, een goed gemaakte, dat wel.
Beertje45
-
- 817 berichten
- 524 stemmen
Ik vond deze film een redelijke thriller met als achtergrond de tweede wereldoorlog. Het acteerwerk van de hoofdrolspeelster vond ik degelijk tot goed, de andere akteurs ken ik niet, maar ik kan me niet herinneren dat er iemand behoorlijk slecht speelde. Ik vind het een behoorlijke film die me niet verveelde. De film is volgens velen hier op moviemeter een zwak doorslagje van Soldaat van oranje, maar daar kan ik niet over oordelen. Ik ken de titel, maar in Belgie komen er nu eenmaal te weinig Nederlandse films op de buis en in de winkels is het ook ver zoeken.
Dk2008
-
- 11166 berichten
- 788 stemmen
De film is volgens velen hier op moviemeter een zwak doorslagje van Soldaat van oranje, maar daar kan ik niet over oordelen. Ik ken de titel, maar in Belgie komen er nu eenmaal te weinig Nederlandse films op de buis en in de winkels is het ook ver zoeken.
Maar je kan toch ook gewoon naar Nederland kijken als die op de buis komt? Soldaat van Oranje is al erg vaak op de Nederlands tv geweest.
Na terugkeer in Nederland dacht Verhoeven het succes van Soldaat van Oranje te herhalen door deze film te maken. Aanvankelijk lukt het hem aardig maar na de helft, slaagt hij daar niet meer in. Terwijl Soldaat van Oranje een vloeiende lijn kent en daarmee ook weer wordt afgesloten is dat bij Zwartboek niet het geval, wordt dan ook meer een verwarrende thriller. Begrijp niet helemaal goed waarom deze film het zo heel goed doet. Ook mist de film, met uitzondering van Van Houten, krachtige acteurs. Met Carice van Houten heeft Paul Verhoeven wel een sterke troef in handen gehad en zal ook wel bij het beoordelen van deze film een grote rol spelen.
Blijkbaar wordt er hier weer anders over gedacht, maar voor mij was het toch een teleurstelling.
Beertje45
-
- 817 berichten
- 524 stemmen
Maar je kan toch ook gewoon naar Nederland kijken als die op de buis komt? Soldaat van Oranje is al erg vaak op de Nederlands tv geweest.
Na terugkeer in Nederland dacht Verhoeven het succes van Soldaat van Oranje te herhalen door deze film te maken. Aanvankelijk lukt het hem aardig maar na de helft, slaagt hij daar niet meer in. Terwijl Soldaat van Oranje een vloeiende lijn kent en daarmee ook weer wordt afgesloten is dat bij Zwartboek niet het geval, wordt dan ook meer een verwarrende thriller. Begrijp niet helemaal goed waarom deze film het zo heel goed doet. Ook mist de film, met uitzondering van Van Houten, krachtige acteurs. Met Carice van Houten heeft Paul Verhoeven wel een sterke troef in handen gehad en zal ook wel bij het beoordelen van deze film een grote rol spelen.
Blijkbaar wordt er hier weer anders over gedacht, maar voor mij was het toch een teleurstelling.
popcorn en cola
-
- 354 berichten
- 500 stemmen
Natuurlijk is dit wel een goede NL-film. Veel onderscheidingen en nominaties, in diverse landen in de bioscopen. En eens wat anders dan die Hollywood-rommel
NYSe
-
- 1749 berichten
- 1611 stemmen
Natuurlijk is dit wel een goede NL-film. Veel onderscheidingen en nominaties, in diverse landen in de bioscopen. En eens wat anders dan die Hollywood-rommel
Ach joh, dit is gewoon een Nederlandse Hollywoodfilm.
mnrk
-
- 1876 berichten
- 1733 stemmen
Houdt het dan nooit op!?
Een redelijke film van Paul Verhoeven....
Het verhaal is natuurlijk wel in orde, maar ik had er veel meer van verwacht ! Ik had wat meer actie verwacht en wat minder richting de thriller/drama kant....
Wel is het acteerwerk in deze film goed en overtuigend,zowel van Nederlandse kant als Duitse kant....en natuurlijk de gehele aankleding en setting !
Gruffalo
-
- 207 berichten
- 603 stemmen
Wat ik altijd heb met dat Nederlands in films, is dat alles op de één of andere manier minder krachtig overkomt, in het speciaal het acteren. Gelukkig wen je er na een tijdje aan en begint het natuurlijk aan te voelen. Best raar eigenlijk dat je aan je eigen taal moet wennen.
Illum Sphere
-
- 538 berichten
- 904 stemmen
Een degelijke Nederlandse film die de rottigheid van zowel de oorlog als de bevrijding toont. De film neemt daarvoor geen blad voor de mond en toont die rottigheid zonder te gaan censureren. Het verhaal deed me af en toe denken aan de Joy Division, maar 'gelukkig' deed Rachel dit om informatie te verschaffen en was dit met wederzijdse goedkeuring. Ik vind het trouwens prettig dat er weinig heroïsche dingen werden getoond en dat er wat neutraler werd gedaan door bijvoorbeeld ook fouten van de andere kamp te tonen.
Dat moment bijvoorbeeld dat de Nederlandse 'idealisten' die zogenaamde 'moffenhoeren' moest aanpakken vond ik walgelijk. Ik weet niet of dit echt gebeurd is, ik heb het boek nog niet gelezen, maar toch blijft het een verachtelijke poging tot 'gerechtigheid'. Een zogenaamde gerechtigheid voor een misdaad dat niet eens een misdaad is. Als het komt op oorlog, dan bepaalt iedereen zelf hoe ze het willen overleven. En als dat betekent dat ze zichzelf gaan prostitueren voor de Duitse bezetter, dan is dat maar zo. Met zichzelf te prostitueren gaan ze allesbehalve iets verraden.. Maar goed, dat was nu eenmaal de rottigheid die een oorlog van het kaliber WOII met zich meebrengt.
Wouter
-
- 18718 berichten
- 3085 stemmen
hier ben ik helemaal mee eens, wat mij uiterst verbaasde aangezien Paul Verhoeven intussen in Hollywood had gewerkt.
Vreemde opmerking
Gerelateerd nieuws

Bevrijdingsdag 2025: De best beoordeelde Nederlandse films over de Tweede Wereldoorlog

Tweede Wereldoorlog-film 'Zwartboek' van Paul Verhoeven donderdag op televisie

Videoland heeft drie nieuwe indrukwekkende WOII-films toegevoegd aan het aanbod

Oranje boven! Dit zijn de best beoordeelde Nederlandse films ooit gemaakt
Bekijk ook

Soldaat van Oranje
Oorlog / Drama, 1977
1.045 reacties

Doctor Zhivago
Drama / Romantiek, 1965
128 reacties

Sophie Scholl - Die Letzten Tage
Drama / Oorlog, 2005
228 reacties

Elle S'appelait Sarah
Drama / Oorlog, 2010
252 reacties

Mai Wei
Drama / Oorlog, 2011
56 reacties

De Tweeling
Drama / Oorlog, 2002
401 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








