• 15.799 nieuwsartikelen
  • 178.285 films
  • 12.224 series
  • 34.003 seizoenen
  • 647.419 acteurs
  • 199.084 gebruikers
  • 9.376.493 stemmen
Avatar
 
banner banner

The Proposition (2005)

Drama / Western | 104 minuten
3,37 680 stemmen

Genre: Drama / Western

Speelduur: 104 minuten

Oorsprong: Australië / Verenigd Koninkrijk

Geregisseerd door: John Hillcoat

Met onder meer: Guy Pearce, Ray Winstone en Emily Watson

IMDb beoordeling: 7,3 (57.561)

Gesproken taal: Engels

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot The Proposition

"This land will be civilized."

Het verhaal speelt zich af in Australië in de 19e eeuw. Charlie Burns en zijn broer Mikey worden gevangen genomen door Captain Stanley. Ze worden er samen met hun psychopathische broer Arthur van verdacht een brute misdaad te hebben gepleegd. Stanley doet Charlie een bijna onmogelijk voorstel in een poging een einde te maken aan de bloedige vicieuze cirkel.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Charlie Burns

Captain Morris Stanley

Arthur Burns

Jellon Lamb

Eden Fletcher

Martha Stanley

Brian O'Leary

Asian Prostitute

Asian Prostitute

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van orbit

orbit

  • 12092 berichten
  • 0 stemmen

Kon de chemie tussen de acteurs ook niet helemaal terugvinden.. zeker mooie soundtrack (Nick Cave) en mooie beelden, maar verder een beetje dunnetjes. Geen uitschieter in het genre.


avatar van lykathea

lykathea

  • 1872 berichten
  • 684 stemmen

Zhero schreef:

En het plot was nogal verwarrend en onlogisch..

Verwarrend allicht. Niet alles (lees: vrijwel niks) wordt voor je uitgekauwd, maar alles in de film heeft een kloppend en logisch geheel qua verhaallijn. De keuzes van vooral Arthur and Charlie Burns zijn soms wat moeilijk te accepteren, maar dat moet je in de context van hun karakter zien. Charlie is een verward en angstig mens, levend in angst voor z'n jongere broertje, maar ook de liefde voor z'n oudere broer blijft intact. Wat te doen? Arthur is een savage, en zoals de film hint, een misantroop, met dat in je achterhoofd zijn de keuzes van hem al een stuk makkelijker te accepteren.


avatar van neo

neo

  • 15435 berichten
  • 10038 stemmen

Interessante in Australië gesitueerde western. De film bevat prachtig geschoten beelden en heeft een intrigerende, naargeestige sfeer. Muziek van Nick Cave en Warren Ellis is prachtig, maar ik heb mijn twijfels over enkele momenten dat er daadwerkelijk tekst wordt gezongen. Juist de momenten waarin wel stemmen worden gebruikt, maar deze alleen maar een eind weg neuriën, zijn zoveel effectiever. Op audio-visueel gebied is vrijwel niks te klagen en ook de acteurs zijn briljant, maar je leeft werkelijk met niemand mee. Dat is een behoorlijke dooddoener voor een film waarbij men wel probeert om sympathie of empathie te creëren voor bepaalde karakters.


avatar van Mr_White

Mr_White

  • 2067 berichten
  • 0 stemmen

Meesterwerk op alle vlakken. De film heeft een ijzersterk, nihilistisch sfeertje dat constant op de oppervlakte broeit. Uitzichtloze mensen in een door god verlaten plek, waar buitensporig geweld de orde van de dag is. Iedereen ziet er ook vies en smerig uit, behalve Emily Watson, maar die is net zoals de andere personages net zo verrot van binnen. Het script en de muziek van Nick Cave is écht geweldig, met name in combinatie met de montage, die op precies de juiste momenten knipt. De zwartgallige sfeer wordt hiermee extra aangedikt waardoor je je eigenlijk constant ongemakkelijk voelt, net als de personages die in twijfel zijn over de keuzes die ze zullen moeten maken. Dan wil ik hier nog één scène aanhalen die de nihilistische, verrotte sfeer van de film in een enkele keer weergeeft:

die scène waar Charlie nog op zoek is naar zijn broer, vanuit het niets een speer in zijn borstkas geworpen krijgt, bloedend de dreigende aboriginals ziet staan, waarvan er één vervolgens zijn halve hoofd weggeblazen wordt en cut, scène voorbij.

Wow!


avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

Mwah, er zitten best een paar leuke scenes tussen, dat moet ik toegeven. In de kern een interessant verhaal, maar de uitwerking is vrij saai rechttoerechtaan-werk met matig acteerwerk. De muziek van Cave is op zich best leuk, maar voegt hier weinig toe. Nee, ik had hier veel meer van gehoopt.

2,5* en dat is nog best gul.


avatar van Zhero

Zhero

  • 80 berichten
  • 213 stemmen

Die scene die Mr_White beschrijft vond ik inderdaad ook een mooie scene, samen met het einde waren dat de hoogtepunten voor mij. Daar is ook alles mee gezegd.

Maar met dat dillemma tussen het vermoorden van zijn broer ja of nee werd totaal niks gedaan. Nee, voordat hij uberhaupt zijn oudere broer vind wordt hij doorboort door een speer en loopt hij er de rest van de film als een zombie bij..


avatar van Mr_White

Mr_White

  • 2067 berichten
  • 0 stemmen

Zhero schreef:
Die scene die Mr_White beschrijft vond ik inderdaad ook een mooie scene, samen met het einde waren dat de hoogtepunten voor mij. Daar is ook alles mee gezegd.

Maar met dat dillemma tussen het vermoorden van zijn broer ja of nee werd totaal niks gedaan. Nee, voordat hij uberhaupt zijn oudere broer vind wordt hij doorboort door een speer en loopt hij er de rest van de film als een zombie bij..

Spoiler alertje perhaps?

Maar goed, het dilemma komt juist heel sterk naar voren, alleen wordt het niet in je gezicht geduwd van "Oh oh, wat heb ik het moeilijk". Charlie moet kiezen tussen twee broers, één goede, één slechte, maar zelf is hij ook niet zonder zonden en het blijven alletwee zijn broers. Daarbij moet je in de gaten houden dat Charlie in het begin al een ander leven zocht, omdat hij bij Arthur is weg gegaan. Als hij hem terug vindt, beseft hij dat hij hem niet kan vermoorden, maar hij kan hem ook niet vertellen dat Mike vast zit, want hij weet dat Arthur dan naar het stadje zou gaan om Mike te bevrijden en een bloedbad aan te richten.

Op het moment dat Arthur echter het lot van Mike ontdekt, verandert Charlie's houding. Hij weet dat Arthur niet te stoppen is en helpt dus mee om in ieder geval Mike levend weg te halen, wat ook nog eens mislukt. Zijn broer is ondertussen alweer los geslagen en Charlie heeft geen optie meer dan hem toch te vermoorden
.

Een innerlijk conflict bovenop een uitzichtloze situatie waarbij de enige uitweg geweld is, en dat allemaal zonder het er dik op te leggen maar puur door de beelden, de muziek, de acteurs, alles gewoon. Schitterend.


avatar van lykathea

lykathea

  • 1872 berichten
  • 684 stemmen

Mr_White schreef:
(quote)

Spoiler alertje perhaps?

Maar goed, het dilemma komt juist heel sterk naar voren, alleen wordt het niet in je gezicht geduwd van "Oh oh, wat heb ik het moeilijk".


Dat is volgens mij het enige wat er echt mist ja. (niet dat ik het mis, integendeel, liever niet.) Maar het interpreteren als "hij loopt als een zombie rond" is het ronduit compleet missen van alle kleine hints en gezichtstrekkingen die getoond worden. - Hij bezint zich, hij twijfelt, hij weet het niet meer.

Ik vond trouwens de scene nádat Charlie doorboord wordt misschien zelfs nog wel sterker. Die blik van Danny Huston als hij z'n broer zo ziet liggen... hoe kan je daar niet van genieten.


avatar van Samio

Samio

  • 100 berichten
  • 172 stemmen

walgelijke film die je geen western mag noemen.

Muziek deed pijn in mijn oren, en de film was geen moment spannend of boeiend.

als ik een o kon geven dat was dat mijn cijfer!!


avatar van cfreak24

cfreak24

  • 63 berichten
  • 69 stemmen

Wat een ballen film zeg. Na 40 uber saaie minuten heb ik de film maar uit pure ellende uitgezet. Ik ben zeker fan van westerns maar hier gebeurde echt te weinig en zaten er veel te veel niets zeggende beelden in waardoor ik gewoon geen zin meer had om verder te kijken en dat gebeurt maar heel zelde --> 1,5*


avatar van Near_Dark

Near_Dark

  • 754 berichten
  • 424 stemmen

Fuck, wat een deprimerende film....

Hij speelt zich af tijdens de pioniersdagen (eind 19e Eeuw...), toen Australia werd ingenomen door de Britten, die de Aboriginals genadeloos afslachtten.

De sfeer zit van in't begin juist, donker en deprimerend.

Voor deze film moet je sterk in je schoenen staan, want hij toont ons geen fraai beeld van de mensheid...

Ik kan me perfect voorstellen dat zonder onze technologische beschaving de Wereld er binnen de kortste keren terug uitziet zoals in deze film wordt getoond...

Thank God dat we in België leven, met onze computers, druk verkeer en stresserende jobs, alles lijkt me beter dan een leven zoals in die tijd !

De geromantiseerde versie die meestal wordt getoond van "de tijd van toen" is een leugen, een hersenspinsel, daar ben ik zeker van !

Ik geef hem 7/10, een aanrader voor filmfans.

En nu ga'k een gewone film bekijken, want ik heb geen zin om vannacht wakker te schrikken, badend in angstzweet ...


avatar van aburex

aburex

  • 843 berichten
  • 2189 stemmen

Vind deze film toch een beetje overschat. Had er veel meer van verwacht door de goede kritieken. De acteurs zijn hier niet op hun plaats vind ik en het geweld wordt volgens mij te expliciet getoond ( ala Peckinpah). Het verhaal verloopt soms ook traag ( te veel dode momenten).


avatar van mayhemblik

mayhemblik

  • 1389 berichten
  • 731 stemmen

Geweldig, wat een sfeer!!!


avatar van gmx

gmx

  • 1034 berichten
  • 778 stemmen

Tja, tis het allemaal net niet, he. Hoewel de muziek en beelden best mooi zijn, ontbreekt de inhoud. Blij vlagen zitten er best mooie scenes in, maar het is allemaal veel te dun om echt interessant te zijn. Bovendien balanceert de cinematografie nogal eens op het randje tussen kunst en kitsch waarbij het meer dan eens in de buurt komt van dat laatste.

Krappe 2.5 *


avatar van Juneau_

Juneau_

  • 55 berichten
  • 0 stemmen

Op wat voor momenten vond je de cinematografie dan precies kitscherig overkomen?

Ik vond de hele film juist een lust voor het oog, bij geen een scène kreeg ik het idee dat het over the top was.


avatar van cees72

cees72

  • 100 berichten
  • 117 stemmen

In aansluiting op de laatste spreker; inderdaad mooie scènes qua cinematografi die een lust voor het oog blijken te zijn, met aandacht voor detail. (In bad bijvoorbeeld, de druppels op haar rug).

Met het branden ging er iets niet goed, dus ik had geen ondertiteling. Nou is dat geknauw wat voor Engels doorging niet altijd even goed te volgen. (Charlie praat nogal eens binnensmonds), maar 'gelukkig' was de verhaallijn redelijk eendimensionaal, zoals je dat van een 'echte' western mag verwachten. Of is dit een vooringenomen stelling? Hoe dan ook: de film bleef boeien. Hier en daar werd geroepen dat het een nogal trage film zou zijn, maar daar had ik geen last van. Integendeel, de details maken het juist af. Ik weet even niet meer hoe ik een spoiler moet plaatsen dus lees de volgende regel even niet door, maar het zit 'm echt in de details. Wat te denken van de Abbo die zijn schoenen uitdoet en daarna letterlijk 'de beschaving' uitwandelt?

Het geweld is inderdaad redelijk buitensporig in mijn ogen en soms ook wat overdone en niet realistisch (de soldaten zonder hoofd).

De film voert je terug naar een tijdperk dat wij ons allang niet meer kunnen voorstellen. Ik kan me echter indenken dat het zo was. Zo rauw, puur en gericht op overleven.


avatar van Fayerin

Fayerin

  • 66 berichten
  • 914 stemmen

de soundtrack is pure magic, werkt vresenlijk goed met de sfeervolle (landschaps)beelden.

harde film wel, maar alles in de juiste sfeer.


avatar van VanRippestein

VanRippestein

  • 1178 berichten
  • 1052 stemmen

nice sfeer: beelden, geluid, mise-en-scene, acteerwerk. Helaas, zoals door meerdere mensen aangegeven, is het verhaal nogal ondoordacht. Motivaties lijken sferisch allemaal goed te kloppen, totdat je er een uurtje of 2 later nog is plottechnisch over gaat nadenken. Maar dat neemt niet weg dat dit een intrigrerende film is. Geen topper alleen. P.s. soundtrack is goeeeed.


avatar van U-96

U-96

  • 11875 berichten
  • 2080 stemmen

Aardig sfeervolle film waarvan het scenario is geschreven door Nick Cave, die ook verantwoordelijk is voor de eveneens sfeervolle muziek.

Van begin tot eind laat deze film een ietswat sombere maar toch mooie indruk achter. Het acteerwerk van de gehele cast is prima en de soundtrack is, hoewel wat buitenspringend voor een western, bijzonder treffend. Verhaal is niet erg bijzonder, maar slaat door de sfeer en interessante personages toch meer dan voldoende aan.

Jammer en licht onbegrijpelijk aan deze film vind ik dat er erg veel wordt gericht op Captain Stanley, maar vooral ook zijn (saaie) vrouw. Waar de film daarmee naar toe wil, geen idee. Ik vond die lijn helemaal niet interessant en het zou veel doeltreffender zijn geweest als er wat meer diepgang op de rest van de personages werd gericht, en dan vooral Arthur Burns.


avatar van dennis013

dennis013

  • 175 berichten
  • 504 stemmen

Tegenvaller. Het was allemaal wel mooi in beeld gebracht, maar ik vind deze film maar een rare combinatie van filosofie, mystiek en extreem geweld die niet goed mixt door het dunne verhaal.

Misschien is het iets persoonlijks en ben ik te veel gevormd door de western klassiekers, maar dat vind ik wel echt.

Jammer, want op zich is Australie wel een interessante setting voor een western. En sommige acteurs waren ook wel in orde, maar ik miste echt een goede uitwerking van de karakters en vaak was het ook niet helemaal duidelijk wat en hoe de situatie inhield.


avatar van Picker

Picker

  • 368 berichten
  • 2810 stemmen

Vond het een redelijke film. De actie die er in zat was goed en rauw, helaas was het geheel net iets te traag naar mijn idee wat de vaart behoorlijk uit de film haalde.

Muziek was mooi, maar naar mijn mening te veel!

Al met al toch zonder moeite uitgekeken.


avatar van gauke

gauke

  • 9852 berichten
  • 13069 stemmen

Visueel schitterend, verbluffend gewelddadig en een goed en boeiend verhaal.


avatar van SnakeDoc

SnakeDoc

  • 4687 berichten
  • 2243 stemmen

Een wat matig verhaal maar wel mooie beelden en goede acteer prestaties. Helaas net wat te weinig spanning.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Nou dan maar naar Australië .

Het beste zou zijn je colts omruilen voor een paar vliegenmeppers.

Overdreven geweldadige film die ik niet als western bestempel.

Het verhaal is goed ,maar komt er maar matig uit, mist overtuiging.

ik heb hem afgekeken, en op sommige stukken na, best wel in orde.


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8157 stemmen

Erg sfeervolle broeierige Australische western!

De film heeft een behoorlijk deprimerende toon. Dat komt mede ook door de soundtrack, die niet bepaald vrolijk is, maar wel erg goed past bij de film en versterkt diverse scènes.

Guy Pearce vind ik ook een uitstekende acteur. Ik zie hem niet zo heel vaak spelen, maar in de films die ik met hem gezien heb, speelt hij bijna altijd overtuigend. Zo ook hier. Hij ziet er hier ook bijna letterlijk uit als een soort van kluizenaar met zijn lange haren en magere lichaam. Dan zie je al goed, dat iemand zijn best heeft gedaan om zich in te leven in zijn rol. Zijn personage is ook het meest interessante van de film. Het verhaaltje rondom Captain Stanley is trouwens niet zo bijster interessant, jammer dat daar soms wat te lang bij werd stilgestaan.

Maar wat deze film uiteindelijk echt bovengemiddeld goed maakt, is het soms echt prachtige camerawerk. De manier waarop sommige zaken vastgelegd worden is echt mooi, ook zien we daardoor niet direct de schoonheid van het Australische landschap wordt vastgelegd, maar juist de rauw en kilheid ervan. Het mooiste shot vond ik de scène, waarbij Pearce al rijdend op zijn paard door het nachtse landschap rijdt, de camera een laag standpunt heeft en je ziet hoe mooi de sterren aan de hemel staan. Die scène is pure filmkunst en maakt film kijken zo leuk.

Ja uiteindelijk is dit best een fijne western. Geen vrolijke film, maar dat hoeft ook niet altijd. Wel een bovengemiddelde en dat is uiteindelijk hetgeen wat telt.

3,5*


avatar van ASman

ASman

  • 1715 berichten
  • 929 stemmen

Film verdient uiteindelijk toch de volle 5*

Ik heb al veel westerns gezien, maar jammer genoeg is 3/4 totaal overgeromantiseerd en veel te tam. Ik ben altijd gelukkig als ze met een rauwe western op de proppen komen. The Proposition en de tv-serie Deadwood blijven in dit genre het beste wat ik al te zien heb gekregen.

Deze film komt ook nog het dichtst in de buurt van Cormac McCarthy's boek Blood Meridian. Als ze van dat boek een film willen maken stip ik John Hillcoat als de voornaamste keuze aan als regisseur.


avatar van Mr_White

Mr_White

  • 2067 berichten
  • 0 stemmen

Fijn dat je die vergelijking met Blood Meridian aantipt ASman, want daar ben ik het er helemaal eens. Hillcoat en Cave hebben dat boek volgens mij als leidraad gebruikt om de film op te baseren, die zachte poëtische teksten van Cave zouden zo van de hand van McCarthy kunnen komen. En Hillcoat heeft natuurlijk met The Road al laten zien dat hij McCarthy goed naar het witte scherm kan vertalen.


avatar van ASman

ASman

  • 1715 berichten
  • 929 stemmen

Blood Meridian is mijn favoriete boek


avatar van Bottleneck

Bottleneck

  • 8233 berichten
  • 2117 stemmen

Gave film. In plaats van alleen maar close ups van zwijgzame koppen komen er hier woorden uit, en blijft het niet bij stoer poseren maar zijn ze het ook echt, vooral Arthur Burns. Jammer dat hij zo weinig aan bod komt, had wat mij betreft meer tijd in gestoken mogen worden. De Aboriginals geven het dat typisch Australische sfeertje mee, maar van Guy Pierce ben ik niet echt overdonderd.

Verder mooie beelden en inderdaad een erg goede soundtrack. Het verhaaltje mist wat impact maar is wel lekker straight forward en heeft aardige dialogen (iets te vaak poëtisch). Wat dat betreft en qua sfeer/muziek doet The Propisition precies dát wat ik hoopte en verwachtte bij True Grit.


avatar van mister blonde

mister blonde

  • 12698 berichten
  • 5831 stemmen

Vooral een erg interessante film. Fantastische setting en een geweldig uitgangspunt. Dan sta je al met 1-0 voor. Die score wordt verder opgevoerd door het bij vlagen erg mooie camerawerk, de goede muziek en veel heel sterke scènes. Dat zijn veelal de gewelddadige scènes. Af en toe niet minder dan briljant zelfs. Er wordt erg nadrukkelijk gestreefd naar een rauw en compromisloos Peckinpah sfeertje, maar ja dat is eigenlijk wel geslaagd. Af en toe is de film zelfs poëtisch. Op basis van deze informatie zou je vermoeden dat we te maken hebben met een briljante film. Maar dat is niet zo. Hoe dat in godsnaam kan?

Ten eerste is het op papier leuke scenario van Cave helemaal niet goed uitgewerkt. Die wat opgedrongen poëtische sfeer komt niet uit de verf (hooguit op momenten). Maar het grootste manko is dat de personages niet goed uitgewerkt zijn. Een eventuele worsteling met het dilemma of ie nou zijn broer moet vermoorden of niet, blijft volledig uit. Het zwaartepunt ligt voor het grootste gedeelte bij die Captain Stanley, terwijl dat natuurlijk bij de broers had moeten liggen, die je dus amper leert kennen. Je hebt als kijker (ik althans) geen binding met de karakters en je aanschouwt het allemaal vrij afstandelijk.

En dat maakt het verschil tussen een briljante film en een zeer aardige film. Die Hillcoat had goud in handen en ook met een film als the Road (die ik verder wel ok vond) had een echt goede regisseur misschien meer gedaan. En dus maar 3,5 sterren. Op voorhand had ik dat een prima score gevonden gezien ik niet bepaald (hoge of lage) verwachtingen had, maar er lag een geniale film in het verschiet. 3,5 sterren dus.