• 15.775 nieuwsartikelen
  • 178.124 films
  • 12.218 series
  • 33.989 seizoenen
  • 647.188 acteurs
  • 199.039 gebruikers
  • 9.373.531 stemmen
Avatar
 
banner banner

Oldeuboi (2003)

Drama / Misdaad | 120 minuten
3,79 2.646 stemmen

Genre: Drama / Misdaad

Speelduur: 120 minuten

Alternatieve titels: Oldboy / Old Boy / 올드보이

Oorsprong: Zuid-Korea

Geregisseerd door: Park Chan-wook

Met onder meer: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae en Kang Hye-jeong

IMDb beoordeling: 8,3 (707.732)

Gesproken taal: Koreaans

Releasedatum: 11 november 2004

Plot Oldeuboi

"Laugh, and the world laughs with you. Weep, and you weep alone."

Zonder te weten waarom, wordt Oh Dae-su vijftien jaar lang vastgehouden in een kleine kamer. Hij heeft geen contact met de buitenwereld en is de waanzin nabij. Op een dag wordt hij wakker op het dak van een appartementsgebouw; hij is zonder enige waarschuwing weer vrijgelaten. Vastberaden gaat Dae-su op zoek naar de reden van zijn gevangenschap. Maar als hij hoort dat zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid werd vermoord, zweert hij wraak.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Alle Media

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van JayLunar

JayLunar

  • 748 berichten
  • 2961 stemmen

Van alle films die nog uit moeten komen, zie ik hier het meest naar uit. Geloof mij, dit gaat een topper worden!!


avatar van pjotr

pjotr

  • 2672 berichten
  • 2781 stemmen

Ik ben ook reuze benieuwd, hij bracht in Korea het dubbele op van Kill Bill en The Matrix: Revolutions.

Oldboy wordt ook naar de Benelux gehaald begreep ik.


Bright Angel heeft hem, geloof ik, aangekocht. Zij brachten o.a. ook Oasis in Nederland uit.


avatar van JayLunar

JayLunar

  • 748 berichten
  • 2961 stemmen

Al vanaf het moment dat ie werd aangekondigd (januari 2003) staat deze bovenaan m'n must-see list. Park Chan-wook beschouw ik als de meest talentvolle filmmaker van dit moment. Ik las niet lang geleden over eventuele nieuwe projecten waar hij mee aan de slag gaat, en dat zag er enorm indrukwekkend uit. Van hem gaan we nog veel horen.

De rechten voor deze film werden massaal opgekocht ruim voor de wereldwijde première, wat nogal opvallend is voor een Koreaanse film. Zegt veel over hoe eerdere films van Park zijn ontvangen. Eindelijk wat erkenning.


avatar van pascal83

pascal83

  • 2736 berichten
  • 2480 stemmen

Iemand enig idee wanneer deze film in de benelux uitkomt?


avatar van lodi

lodi

  • 69 berichten
  • 1051 stemmen

Voorlopig is het eerst nog wachten op een koreaanse dvd-release. Die was gepland voor maart dacht ik. Ben ook erg benieuwd naar deze film.


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Nog een krap weekje aftellen...


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87594 berichten
  • 12843 stemmen

Wat kan Koreaanse cinema toch fucking irritant zijn.

Hebben ze een leuk concept, goeie acteurs, prachtige locaties met fantastische kleuren ... wat doen ze ermee. Niks dus.

Waarom staat elke Koreaanse film bol van de zogenaamd shockerende inhoud (je weet wel, masturbatie, eet eens een octopus levend op, veel toiletscenes etc etc), en ziet elke Koreaanse film eruit als een gelikt commercieel van de band gerold Hollywood filmpje (ach, net iets beter) ? Waarom evolueert Oldboy naar een derderangs melodrama, en zit er op de score enkel opgeblazen klassieke muziek ? Stijlvol ? Niet echt. De enige indruk die Oldboy achterlaat is dat ze heel hard geprobeerd hebben, en hopeloos mislukt zijn. Volgens het boekje, maar ze hebben de passie gemist. Niet de eerste keer dat ik dit merk.

Verder nog wat inferieur knip en plakwerk van enkele Japanse films. Plotse stroom van mensen waar het hoofdpersonage in tegengestelde richting doormoet, met dank aan Shunji Iwai. Freeze en klein animatietje hoe een geweldadige scene zich gaat afspelen (niet meer dan een stippenlijn hier) met dank aan Miike (DoA 2, veel beter), iemand die z'n tong uit z'n mond knipt, met dank aan Miike maar weer.

Geef mij maar de Japanse cinema. Heel wat rauwer, minder fake cool, heel wat intenser.

Voor dit ding, 1.5.* Begon goed, aftakelingsproces was pijnlijk.

PS: was het niet voor Ki-duk Kim, er zou geen Koreaanse film meer binnenkomen bij mij.


avatar van GerwinF

GerwinF

  • 1643 berichten
  • 0 stemmen

Bij Imdb 9.0...met 141 stemmen???


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Vanavond maar eens even bekijken...


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87594 berichten
  • 12843 stemmen

Drijf de score maar een beetje op zou ik zeggen .


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Er zijn films die op voorhand bekend of berucht worden vanwege het aanwezige geweld dankzij trailers en previews. Veel mensen gingen naar, of bleven weg bij Fight Club in de veronderstelling dat ze een vechtfilm tegemoetgingen, om uiteindelijk een mindfuck te ontvangen of mis te lopen.
Oldboy slaagt erin het verontrustende geweld totaal te laten verbleken in vergelijking met iets pijnlijkers.

Net als Park's voorgaande films is het niet duidelijk uitgestippeld wie uiteindelijk de werkelijke pro- en antagonisten zijn. De 'rechtvaardigheid' van de daden van de verschillende karakters zijn allen afhankelijk van hun overtuiging, die per figuur geloofwaardig wordt neergezet zodat we zowel afgunst als sympathie kunnen opbrengen. In Park's wereld is niemand dus echt 'slecht'.

Werd je beeld op de Noord-Koreanen in JSA uiteindelijk nog enigszins [positief] bijgesteld,
kreeg je sympathie voor beide wraakengels in Sympathy for Mr. Vengeance;
In Oldboy is het niet anders. Daesu's brutaliteit, moordende instinct en vooral zijn dubbelzinnige grijns brengen zijn karakter en akties in een totaal ander daglicht, als uiteindelijk de aap uit de mouw is.
De 15 jaren hel kan zonder moeite geplaatst worden in Park's terugkerende thematiek. Er zijn twee kanten aan het verhaal;
Daesu's confrontatie met zijn kwelgeest Woo-jin, waar zijn 'liefje' Mido nog voor bad dat Woo-jin knielend voor zijn leven moest gaan smeken, maakt van Daesu een schim van zijn voormalig zelf, de brute monster.
Een monster die Woo-jin zelf creëerde en ook uiteindelijk kapotmaakt.

Een wraakfilm, inclusief alle woede, onbegrip en frustratie, maar met de benodigde substantie. Er zijn dus totaal geen knipoogjes.

Wat maakt Oldboy dan exceptioneel?
Het is een bijna-perfecte cinema-beleving.
Formeel, vakkundig neergezet. Sommige shots zijn bijna artsitiek te noemen.
Inhoudelijk gezien; een interessant gegeven, een boeiend verloop en uiteindelijk de sterke en compromisloze conclusie.
Een film die je empathiseert met de karakters, om je dan bij je strot te grijpen en je vol afschuw achterlaat en in je hoofd blijft spoken.
En dat zonder enige cheap thrills.


In conclusie is Oldboy niet een film voor iedereen.
Naast de drempel van de gewelddadige aard van de film, is er alsnog een barriere van psychologische terreur waar overheen gestapt moet worden.
Maar zoals met de meeste briljante, maar eigenzinnige films, wel één die door de beleving en vervoering alleen al, dik aangeraden kan worden.

Met een Grand Prix op zak krijgt het absoluut de erkenning die het verdiend en dat zal de [film]wereld weten ook.


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Zeg, Onderhond. Heb je de film wel met ondertiteling gezien, cq. iets van de plot meegekregen?

De minpunten die ik vooral [en enkel] opmerk in jouw bericht zijn van formele aard zonder enige relatie tot de inhoud. En vrijwel alle geweldexplosieves hadden tot een zeker hoogterelatie tot de plot of iig karakterontwikkeling.

Het is zekergeen poging tot cooldoenerij of buiten context schockeren.
Het geweld volgt het verhaal en is daaraan ondergeschikt, ipv andersom.
Anders had je een film die alleen leunde op geweldadige explosiviteit met een 'plotje' om het samenhangend te houden.
Aangezien er een hoop offscreen gebeurde, had het net zo goed explicieter gekunt, om het schokeffect nog groter te maken.
Maar dan zou het z'n doel voorbijstreven.

Oldboy gaat, om degene te herhalen die alles in werking zet, over de 'Waarom'-vraag en niet de 'Wie'. In dit geval voeg ik daar de 'Wat' toe.

Miike is een regisseur van uitersten. Zijn visie op een specifieke geweldadige scene zal uiteindelijk van een onnavolgbare, extreme aard zijn.
Maar bij de scene als de tong afknippen kun je Park alleen maar kwalijk nemen dat het 'eerder' gedaan is. Niet perse dat het vergeleken met Miike 'mak' is.
Het is niet gedaan als impulsieve daad om het publiek wederom te doen kokhalzen. Daarvoor had het net zo goed inframe kunnen gebeuren. De achterliggende gedachte ligt in het hele wraakmotief.
Daesu, of spreekwoordelijk zijn tong, is degene die de roddels de wereld in heeft geholpen. De opoffering van zijn tong is zijn boetedoening voor iets wat onomkeerbaar is.
Zo kun je bij elke scene uit elke film wel blijven zeggen dat het al een keer [beter] gedaan is.


avatar van bioscoopzaal

bioscoopzaal

  • 2805 berichten
  • 4325 stemmen

GerwinF schreef:

Bij Imdb 9.0...met 141 stemmen???

Al 190 stemmen, en nog steeds een gemiddelde van 9.0. Dat belooft...


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87594 berichten
  • 12843 stemmen

Hebben ze een leuk concept.

Waarom evolueert Oldboy naar een derderangs melodrama ?

Plot begon goed ja, maar mondt uit in melodramatisch gelul, dat mij voor geen meter wist te pakken. Ik heb m'n "stijl draagt en/of overheerst inhoud" verhaal al enkele malen elders gedaan, en uit m'n beschrijving blijkt wel dat daar m'n ergste bezwaar ligt.

Wat jij formeel en bijna artistiek noemt, noem ik flauw en mislukt. Totaal onpassend bij de inhoud van de film, wat de inhoud waardeloos maakt. Voor een wat duidelijkere uitleg, lees je die thread tussen mij en Ramon op het forum nog maar eens door.

Het deed me allemaal niks. En dat straf ik af.


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Dat is dan duidelijk. Punt.


avatar van kos

kos

  • 46692 berichten
  • 8850 stemmen

Ondanks het nogal vergezochte verhaal (mild uitgedrukt), is dit toch wel een coole, originele en vooral erg mooi gemaakte film.

De film zit vol met prachtige scenes, maar als geheel vond ik het toch wat minder, vooral door de verhaallijn en een ietwat suffe ontknoping.

3,5 ster kan er toch wel af vind ik.


avatar van kos

kos

  • 46692 berichten
  • 8850 stemmen

De hoofdrolspeler zou overigens de Koreaanse tweelingbroer van Gary Oldman kunnen zijn


avatar van De Knip

De Knip

  • 1885 berichten
  • 3681 stemmen

Ik vond de film ietwat onevenwichtig: het begin is vrij sterk, maar daarna viel het wat in een soort onderwerelds stramien met wat aparte overgangen en een aantal wreedheden. Het verhaal viel wat weg in die periode. Naar het einde toe komt het verhaal weer naar boven en is uitstekend verzorgd.

De actie scenes hadden voor mij soms wat teveel de overhand t.o.v. het goede verhaal.

Nu klink ik wat negatief, maar deze film heeft me nogal geboeid. Ik moest wel ff wegkijken toen hij zijn tong doorsneed .

Vooralsnog, een dikke:

****


avatar van Goodfella

Goodfella

  • 5091 berichten
  • 4875 stemmen

Hij viel mij toch wat tegen. Vond vooral die hypnose-gimmick nogal flauw en onnodig, had van de uiteindelijke ontknoping ook wat meer verwacht. Verder een ijzersterk begin, alles is prachtig vormgegeven en zeer stijlvol en soepeltjes in beeld gebracht (dat is dus positief, film loopt erg lekker). Bovendien veel variatie sfeer en toon van de film.... stijlvolle gevechten, droge humor, vieze effecten, romantisch subplotje.. alles volgt elkaar heel logisch op en het resultaat is gewoon heel aardig.

Ik moest wel ff wegkijken toen hij zijn tong doorsneed.

Gelukkig voor jou deed de camera dat op dat moment ook

Prima filmpje dus


avatar van bioscoopzaal

bioscoopzaal

  • 2805 berichten
  • 4325 stemmen

Uit de Variety van vandaag:

Filmmaker Justin Lin will adapt South Korean film Oldboy

Filmmaker Justin Lin, who wrote and directed the teen/crime/drama "Better Luck Tomorrow", has been assigned to adapt the critical acclaim South Korean film, "Oldboy", which recently won Grand Prix (second place) at this year’s Cannes.

According to Variety, Lin and "Better Luck Tomorrow" writing partners Ernesto Foronda and Fabian Marquez will write the America film adaptation for Universal Pictures.

Directed by Park Chan-wook, original "Oldboy" follows a man in his mid-30s who has been kidnapped by unknown captors and held in a room for years. On the 15th anniversary of his capture, he's knocked out and awakens in the middle of a city.

Plot centers on his search to find out who kidnapped him, who's killed his family while he was away, and why.


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Het was een kwestie van tijd.

What's next?

Memories of Murder in Alabama?


avatar van GerwinF

GerwinF

  • 1643 berichten
  • 0 stemmen

Erg aparte film met een paar gruwelijke scenes waar ik toch even de andere kant op keek waaronder de scene dat hij zn tong er af snijd, en ook die tanden+hamer en de octopus (voor westerse begrippen dan). Ik was op het einde even helemaal de kluts kwijt, mischien dat ik niet goed het opgelet maar het einde snapte ik niet. (kan iemand dit tussen spoiler tags nog een rustig uitleggen?). De eerste 30 min vond ik trouwens meesterlijk.

Voorlopig 3,5 sterren (mischien meer als ik het einde snap).


avatar van AjCaramba

AjCaramba

  • 9 berichten
  • 26 stemmen

De film was had een zeer boeiend verloop! Zeker wel 4 stars.

Alleen is het niet helemaal duidelijk wat Dea Su nou precies met [sub]die zus[/sub] gedaan had? Daar ging het tenslotte om!?! Kan iemand dat mij AUB duidelijk maken?!


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

AjCaramba:
Dae Su kwam achter de perverse relatie tussen broer en zus door ze te begluren.
De zus heeft uiteindelijk zelfmoord gepleegd vanwege de schande door verspreiding van de roddels. Maw. Daesu's mond [of tong] is verantwoordelijk voor het verlies van iemand die Woo-jin liefhad.


GerwinF:
Woo-jin's 'meesterlijke' wraakplan was niet zozeer het gevangenhouden van Dae Su. Maar hem met 'gelijke munt' terugbetalen, wat betekent dat er seksueel contact plaatsvindt met een bloedverwant. In Dae Su's geval, zijn eigen dochter.

In de laatste scenes in de sneeuw hoopt Dae Su d.m.v. hypnose 'het' te doen vergeten, waar de gecreëerde 'monster/persoonlijkheid' zgn. uitgedreven wordt en de 'goede' Dae Su achterblijft. Welke van de twee uiteindelijk overblijft weten we niet, maar de expressie op Dae Su's gezicht is er niet één van blijdschap.
Dus bepaal zelf...


avatar van AjCaramba

AjCaramba

  • 9 berichten
  • 26 stemmen

Thanks ToNe: That explains alot!
Maar als ik uit je tweede bericht (voor GerwinF) op moet maken dat Mido zijn eigen dochter was?>was dan de informatie dat zijn dochter ergens in Denemarken was gaan wonen door Woo-jin verspreid? Shiiiiit man, ik was nota bene nuchter!!
Reden genoeg om later weer te kijken!


avatar van GerwinF

GerwinF

  • 1643 berichten
  • 0 stemmen

Bedankt ToNe, alleen snap ik het volgende niet: waarom gedraagd Dae Su zich zo onderdaning in de laatste scenes, en snijd hij zn tong af?


avatar van ToNe

ToNe

  • 2865 berichten
  • 2336 stemmen

Zie bericht op de voorgaande pagina:

De achterliggende gedachte ligt in het hele wraakmotief.
Daesu, of spreekwoordelijk zijn tong, is degene die de roddels de wereld in heeft geholpen. De opoffering van zijn tong is zijn boetedoening voor iets wat onomkeerbaar is.

Ik zal die scene maar eens even opnieuw bekijken, want ik heb in mijn hoofd dat Daesu wilde voorkomen dat Woojin het kenbaar zou maken aan Mido. Hij doet er alles aan, waaronder zichzelf degraderen en mutileren.


avatar van dttom

dttom

  • 2146 berichten
  • 2156 stemmen

Briljante film, die mij vanaf het begin greep door het orginele uitgangspunt. De film wordt op geen enkel punt voorspelbaar en heeft een prima vaart waarbij de film er ook nog eens geweldig uit ziet, prachtige donkere sfeer. Acteerprestatie van vooral de hoofdrolspeler is uitmuntend. Na Friend weer een zuid-koreaanse film die ik geweldig vind. Voorlopig 4,5*


avatar van bisse

bisse

  • 646 berichten
  • 444 stemmen

Wow,de eerste keer in lange tijd dat ik een film heb gezien en nog niet helemaal zeker weet wat ik ermee moet. Ik breng nog geen stem uit want dit moet ik echt ff laten bezinken en ook nog eens herzien. Ik weet niet hoe ik erbij gekomen ben maar ik begon met kijken met de vooronderstelling de beste actiefilm van 2003 te gaan kijken en verwachte dus veel actie en weinig diepgang. Ik had het mis.