
Ema (2019)
Chili
Drama / Muziek
107 minuten
geregisseerd door Pablo Larraín
met Mariana Di Girolamo, Gael García Bernal en Santiago Cabrera
De jonge Ema danst in het experimentele dansgezelschap van haar man: choreograaf Gastón. Na een schokkende gebeurtenis besluit het stel hun 7-jarige adoptiezoon Polo af te staan. In de nasleep hiervan wordt hun huwelijk hevig op de proef gesteld, terwijl Ema een plan smeedt om haar zoon terug te krijgen.
Trailer
https://www.youtube.com/watch?v=qsXhRE0jEhE
Wanneer je deze, als ook andere ingevoegde media op de site wilt zien, dan moet je hier even toestemming voor geven.
Met het tonen hiervan wordt er mogelijk door een andere partij cookies geplaatst en/of wordt je ip-adres geregistreerd, zonder dat MovieMeter hier invloed op heeft. Lees ons privacybeleid voor meer informatie over hoe MovieMeter met je privacy omgaat.
Links
Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op AmazonIMDb (6,8 / 6205)trailer (YouTube, ondertiteld)iTunes: € 7,99 / huur € 3,99Pathé Thuis: vanaf € 5,99 / huur € 2,99huur bij Ziggo On DemandIk ga dit wel in de bios zien, iig. Had destijds bij Jackie spijt dat ik te lang had gewacht, al was het ook thuis een indrukwekkende film. Ik gok zomaar dat er beelden hiervan in David Ehrlich's jaarlijst montage gaan komen (wellicht volgend jaar pas), gezien hij daar graag dansscènes instopt.
Wat is trouwens de meest wenselijke manier om een betere trailer ergens te krijgen kappeuter? Wanneer er intussen bijvoorbeeld eentje mét Engelse subs is? Ik zie dat ik dat niet zelf kan veranderen

Via pm.

Nu is het via jouw bericht hier ook geregeld.
Ema draait vanaf 19 maart 2020 in de bioscoop (Cinéart)
EDIT: bioscooprelease voor onbepaalde tijd uitgesteld
Typisch [in het kader van de gebruikte symboliek] dat MUBI en/of de distributeur besluit(en) de film op/met Beltane als preview aan te bieden.
De film begint met een brandend verkeerslicht, daarna de kleurige cinematografie (rood, blauw, paars) tijdens het dansoptreden met prachtige dromerige muziek, afgewisseld met de grauwe cinematografie van het straatleven. Oogstrelende beelden van de lichtjes in de stad met uitzicht op het water. Binnenscѐnes in huis en het theater, buitenscѐnes op straat of buiten de stad. Muziek in de film is een groot pluspunt, echt heel mooi! Cast: alle spelers spelen intens en realistisch. Ik vond de vrouwelijke hoofdrolspeelster wel een onnatuurlijk blond kapsel hebben.....
Plot: danseres/lerares Ema is getrouwd met choreograaf Gastón en ze hebben een zoon 'Polo' geadopteerd. Na een vreselijk familiedrama staan ze hem weer af. Ema en Gastón maken elkaar verwijten en hun relatie komt onder druk te staan. Ema wil Polo terug en zet alles op alles om te achterhalen waar hij gebleven is......
Resumé: veel scѐnes met vuur, die ook terugkwamen in het eerste dansoptreden. Verder lijkt het of tijdens deze film de seksuele revolutie plaatsvind, met een fors aantal blootscѐnes. Alles kan en mag, niets wordt vreemd gevonden, man/vrouw maakt niet uit, alle combi's zijn mogelijk. Toch waren de scѐnes niet erg expliciet. En achteraf begrijp je enigzins waarom Ema zo losbandig was, het leidde af van haar verdriet over het verlies van Polo.....
Een film met verschillende emoties: liefde, verlangen, verdriet, schuld, vergeving. De film eindigt bijzonder........
Film doet een hoop goede dingen. Dansen op deze manier is geweldig, en geeft de film een paar heerlijke scenes. Vond het begin ook erg sterk werken waarin we een dans zien en daartussen stukjes drama. Ik had even het gevoel dat de gehele film zo zou gaan maar het neemt na zeg een kwartier een meer traditionele vorm aan. Niet teveel want het blijft een poëtische Arthouse film. En die kunnen goed of slecht vallen. Deze smaakte wel. Dat komt ook door de hoofdrolspeelster, zij heeft een gezicht die je het scherm intrekt. Ze is niet eens sympathiek maar ik geloofde wel dat ze iedereen zo om haar vinger kon winden, ze heeft een ongekende aantrekkingskracht.
De film wil qua toon iets teveel en ik weet te weinig van de sociaal/politieke situatie in Chili om op dat vlak alles eruit te halen, leken mij nog wel wat parallellen in te zitten over hoe men omgaat in Chili met kinderen, vrijheden en homoseksualiteit. De relatie tussen de vier was niet wat de film voor mij maakte. Het was de sfeer, de vrijheid en dansen met een fijne soundtrack. Ik ben benieuwd of Pablo mij altijd weet te raken. Het zou zomaar een regisseur kunnen zijn waarvan ik een andere film 2 sterren geef. Maar deze film heeft het wel.
4 sterren.
Larraín heeft een beetje pech dat een zekere Argentijn vorig jaar ook al een filmpje gemaakt heeft waar de dansscenes centraal stonden. En laat die vergelijking niet in het voordeel van Ema uitvallen. Het statische camerawerk voegt niet zo heel veel toe aan de dansjes, die daarmee ook wat flauw aanvoelen soms.
Het drama vond ik dan net weer wat te Dardenne-esque. Op die momenten had het camerawerk vaak wat statiger gemogen, en het visuele net iets sterker. Acteerwerk was verder wel oké, al hielp het voor mij niet dat Di Girolamo eruit ziet alsof ze uit een New Kids film komt gewandeld. Een nogal dooie vod, want niet bepaald bij haar rol past.
Bij momenteel is het potentieel overduidelijk, maar Larraín lijkt niet altijd even goed te weten wat daarmee aan te vangen. Het is dan ook een film met nogal wat hoogtes en laagtes voor mij. Af en toe erg knappe momenten, vaak meteen weer afgewisseld met dooie, lelijke cinema. Beetje vreemd voor iemand die toch al een tijd bezig is. Misschien is Larraín's stijl gewoon de mijne niet, maar vond het wel apart genoeg om hem zeker nog een nieuwe kans te gunnen.
3.0*

PS. Je moet ook Pablo Larraín heten om in een van de mooiste steden van Zuid-Amerika te filmen, Valparaíso, maar dit decor bijna helemaal uit beeld te houden. Soms zie je wat van de bekende kleurenrijkdom en muurschilderingen in de achtergrond, vaak door ruiten heen.
4*
Gael García Bernal is zoals gewoonlijk weer goed, maar Mariana Di Girolamo steekt te weinig pit in haar personage. Dat valt vooral op als het een keer emotioneel wordt en dat amper tot uiting komt. Veel wordt wel goed gemaakt door de passende beelden, de muziek en de dansscènes. Qua dans is het geen hoogstaande klasse, of is het niet genoeg in beeld gebracht. Maar dan zou de de dans zelf teveel de aandacht trekken denk ik, nu is het een mooi evenwicht.
Er had zeker meer uit kunnen gehaald worden, het plot is niet zo bijzonder. Maar op één of andere manier, was ik als kijker toch steeds benieuwd hoe het ging uitdraaien en zorgde de muziek en cinematografie voor een onderhuidse spanning.
De thematiek van destructie en rebellie is zonder meer politiek geladen (zie de recente context van Chileense straatprotesten). Maar inhoudelijk begrijp ik het weinig, en ik snap Ema als personage ook niet goed. Alles wat ze aanraakt dreigt ze te vernietigen, zo legde de (overigens erg mooie) actrice uit in de MUBI-versie die ik zag met Q&A na afloop. En geleidelijk wordt misschien duidelijk wat haar plan was, en daarmee de emotie die ze met zich meedroeg rond het 'teruggeven' ter adoptie van haar zoontje. Maar daarmee is haar verdere gedrag - haar directe stijl, de open relaties, de vernielzucht etc - nog lang niet verklaard. Daarvoor zijn de scenes té fragmentarisch, en vindt er misschien ook te weinig dialoog plaats om haar als een geloofwaardig personage te kunnen volgen. Met haar mooie, eerlijke ogen maar tegelijk manipulerende gedrag belichaamt ze een vreemde, moeilijk te interpreteren moraal. En de uitleg die in de Q&A gesuggereerd werd, over de nieuwe, veel vrijere en kennelijk betere moraal van de jonge Chileense generatie, vond ik niet bepaald bevredigend.
Kunst die zichzelf uitholt omwille van zijn eigen boodschap, een boodschap die paradoxaal genoeg juist extreem omlijnd is.
Dit is wellicht wat cru gesteld door tbouwh, maar ik denk zeker dat er een kern van waarheid in zit. Ben ook wel benieuwd naar meer uitleg van je interpretatie over 'deconstructie'.
Zoals benoemd in het interview dat ik destijds aanhaalde (eventueel later nog even een linkje zoeken, want zo te zien heb ik er alleen impliciet naar verwezen) is de regisseur zich ten zeerste bewust van het feit dat hij instapt in een generatiekloof. [...] De hoofdrolspeelster belichaamt de uitwerking van die kloof. Alles wat bij de 'oude wereld' hoort qua (gedrags)normen en waarden moet gaan.
Misschien ben ik naïef, maar is dit werkelijk het enige dat Larraín wil in de film? Het afbreken van structuren en ze vervangen door nieuwe? Ik vind Ema als levend personage niet bepaald geloofwaardig, in de keuzes die ze maakt en vooral hoe ze met anderen omgaat. Dan zou Larraín haar dus enkel symbolisch gebruiken, want als het zo moet ben ik geen fan van die nieuwe structuren.
Maar het lijkt mij dus ook dat Larraín nog andere dingen wil met de film. Welke rol speelt bijvoorbeeld het adoptieverhaal? Ben benieuwd naar andere interpretaties.
We willen kunst zo graag als poëzie zien, maar heel veel kunst is nu eenmaal politiek/ideologisch geladen - als dat zo is, is dat relevant en verhoud ik me daar sterk toe. Ook als de cinematografie/muziek in enkele gevallen nog steeds de moeite zijn.
Is dat niet enkel eigen aan recente kunst (lees: film) die zich onvermijdelijk tot de huidige nog voelbare politiek verhoudt? Film is rechtstreeks en oppervlakkig, en daardoor een gemakkelijke prooi voor ideologie. Maar hoe lang duurt recent? Zodra de ideologische houdbaarheidsdatum is overschreden, verwordt politiek tot esthetiek. De populaire artfilm scene van eind jaren 60 barst ervan. Kunst is eeuwig. Politiek is dat niet. De hedendaagse film kijk je door een hedendaagse bril. Daar kan je niet omheen. Maar is die bril wel scherp, zoniet té scherp?
Met die reflectie kan ik wat, al aarzel ik bij de gedachte dat de houdbaarheidsdatum van ideologie beperkt is, en vooral, dat politiek met de tijd tot esthetiek verwordt. Ik zou eerder zeggen: de politieke laag is tenminste minder krachtig of direct omdat ze duidelijker te herkennen is als een product van een 'ander' verleden. Dat wil voor mij alleen niet automatisch zeggen dat ze dan ook geen ideologische lading meer heeft:) Concreet voorbeeld: ik zie nog steeds liever een vroege Godard dan Godard de rebelse marxist (nadruk op dat laatste hier) van de late '60s af aan.
Doorgaans waardeer ik het altijd beter als een regisseur uitkomt voor zijn/haar idealen dan wanneer deze verhuld blijven, maar wel door middel van het werk worden aangereikt of opgedrongen. Het probleem is dat veel regisseurs zich niet meer kunnen inhouden als ze eenmaal ergens voor uitkomen. De film is eerlijk maar vervlakt.
Het probleem is dat veel regisseurs zich niet meer kunnen inhouden als ze eenmaal ergens voor uitkomen.
Juist. Maar dat stoort me dus enkel (of toch bijna) als we een gemeenschappelijk 'nu' delen.
De mei 68 jongelingen die met hun rode boekjes dwepen en wat hermetische revolutiekreten in het rond spuien nestelen zich in mijn geheugen niet als ideologie, maar als symbool, of eerder esthetisch idee/vorm. Charles Bronson die een Native American speelt is volgens mij Charles Bronson die een Native American speelt. Idem Orson Welles die Othello speelt, los van de verlopen ideologische baggage die bovengenoemde vormen met zich meesleuren.
Doorgaans waardeer ik het altijd beter als een regisseur uitkomt voor zijn/haar idealen dan wanneer deze verhuld blijven, maar wel door middel van het werk worden aangereikt of opgedrongen
Wacht. Vind je het zonder meer een pluspunt als een regisseur uitkomt voor zijn/haar idealen? Of stip je enkel aan dat de maker niet flauw moet doen, mits het werk al overduidelijk voor zich spreekt.
In ieder geval, opdringerigheid is een zonde die een kunstenaar beter nalaat. Maar is ideologie niet per definitie opdringerig? Morele overtuiging is misschien een beter, minder eng begrip. Kan ik ook doorgaans meer mee. Als het in een interessante vorm gegoten is tenminste. Dat eis ik dan weer wel.

Wat het tweede betreft, bedoelde ik het volgende: áls je werk ideologisch geladen is, wees daar dan eerlijk en integer over. Dat kan in interviews, ook subtiel, en/of door de wijze van filmen. Altijd een pluspunt? Niet per se, maar als je ervoor kiest, naar mijn voorkeur zo. Ik heb er bij een andere film een ellenlange discussie over gevoerd omdat ik meende dat de regisseur die eerlijkheid/integriteit niet bewaarde. De ideologie verhuld of verpakt, in dat geval als sociaalrealisme - dan wordt het manipulatief. Wat je alleen moet voorkomen is dat als je geen blad voor de mond neemt, je té eenduidig wordt. Ik geef een voorbeeld: Kosakovskiy sloot een Q&A (online) na Gunda (2020) af met de expliciete vraag om te stoppen met het consumeren van vlees. Dat deed de film voor mij haast met terugwerkende kracht tekort. De beelden zetten al genoeg aan tot denken, maar door de boodschap te benadrukken, reduceert de maker zijn eigen kunstwerk. Probleem is dan dus niet dat hij dit vindt of hierdoor gemotiveerd wordt in zijn keuzes, maar dat hij de uiteindelijke reflectie niet meer aan zijn publiek over durft te laten.
[ik hoop dat dit mag blijven staan, maar voor de zekerheid, ik probeer het van hieruit niet nog verder te trekken zonder EMA niet te noemen
