Genre: Thriller
Speelduur: 136 minuten
Alternatieve titel: De Man Die Verdwijnen Moest
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Alfred Hitchcock
Met onder meer: Cary Grant, Eva Marie Saint en James Mason
IMDb beoordeling:
8,3 (367.389)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 18 december 1959
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot North by Northwest
"It's a deadly game of "tag" and Cary Grant is "it"!"
Roger Thornhill, een zakenman van middelbare leeftijd, wordt ontvoerd door twee mannen die hem als George Kaplan aanspreken en hem naar een verlaten landhuis brengen. Daar wordt hij stomdronken gevoerd en vervolgens in een auto gezet. Hij wordt gearresteerd door de politie, die hem vervolgens verhoort. Als hij dan zijn verhaal doet is er niemand die hem gelooft. Dan vlucht hij, waarna hij zowel door bad guys als door de politie wordt gezocht.
Externe links
Acteurs en actrices
Roger Thornhill
Eve Kendall
Phillip Vandamm
Clara Thornhill
Professor
Mrs. Townsend
Lester Townsend
Leonard
Valerian
Victor Larrabee
Reviews & comments
neo
-
- 15435 berichten
- 10035 stemmen
Ik vond echt niks bijzonders aan de muziek.
Mijn hart breek nu 
EmDee
-
- 7192 berichten
- 1417 stemmen
Over de titel: Ik wist dat Northwest een luchtvaartmaatschappij is, en zag bij een scène ook een groot bord van Northwest hangen. Northwest in de titel slaat daar ook op ?
De een zegt dat het heeft te maken met een uitspraak van Hamlet, de ander zegt dat het heeft te maken met de richting waarin de film zich begeeft (New York-Chigago-Black Hills).
Dat van Hamlet geloof ik zelf niet zo omdat de filmtitel eerst In a Northwesterly Direction zou heten.
pascal83
-
- 2736 berichten
- 2480 stemmen
Vermakelijke film maar toch niet de klassieker die ik hoopte/verwachte te zien, vindt de huidige positie in top 250 ook wel erg hoog. Ik vond het geheel allemaal iets te luchtig aan doen voor een thriller/mystery, vond het nergens echt spannend wat misschien ook wel kwam doordat het allemaal iets te voorspelbaar was (wat ik totaal niet had verwacht). Ook vond ik Cary Grant niet erg geloofwaardig overkomen als nietsvermoedende/onschuldige burger die opeens de spil wordt in een nationaal complot.
Wegens zijn 'vermakelijkheid' en de scène met het sproeivliegtuig, krijgt hij toch nog 3 (magere) sterren.
Linda
-
- 1336 berichten
- 0 stemmen
Een lekker spannende thriller. Leuk verhaal (misschien niet zo heel bijzonder maar wel ontzettend vermakelijk), een aantal geweldige scenes (de veilingscene is mijn favoriet denk ik) en een prima cast. Cary Grant blijft toch wel een van mijn favoriete acteurs, ook hier speelt hij weer erg goed.
Het laatste half uur vond ik helaas een stuk minder spannend maar dat zou misschien ook wel vanwege de lengte van de film kunnen komen, hij duurde me eigenlijk net iets te lang. Maar daar kom ik bij herziening (en die komt er absoluut ooit eens) vanzelf wel achter
. 3,5 ster.
gonnie
-
- 94 berichten
- 179 stemmen
Met dat verschil dat de deur vlak voor zijn neus dichtgaat en de bus wegrijdt...
Pitbull
-
- 558 berichten
- 1424 stemmen
Een klassieker, maar de moeilijkheid zit er dan - voor mij althans - in om het te beoordelen.
Zo'n scene met dat sproeivliegtuig is heel knap gemaakt voor die tijd, maar daar komt iemand nou niet meer mee weg. Dat is het nadeel van deze film, die toch behoorlijk waarde verliest in de tijd, wat bv. met een oudje als 12 angry men niet het geval is.
Uiteraard is het een revolutionaire op spanning gerichte film en hebben heel wat films hier elementen uit gebruikt, maar het kon mij niet echt boeien.
3 *
Eva Marie Saint lijkt wel heel veel op Cameron Diaz trouwens (mooie foto) al is het dan eigenlijk natuurlijk dat Diaz op haar lijkt.
LaMotta
-
- 182 berichten
- 114 stemmen
Mooie foto... wat je zegt. Gewoon maar zo'n zwartwitfoto, zonder opfokkerij. Daaraan kun je zien dat ze echt mooi en aantrekkelijk is.
Jordy
-
- 22567 berichten
- 2952 stemmen
Zo'n scene met dat sproeivliegtuig is heel knap gemaakt voor die tijd, maar daar komt iemand nou niet meer mee weg.
Nou kan ik dat bij heel veel scenes in heel veel klassiekers begrijpen, zo'n opmerking, maar bij deze absoluut niet! Wát een spanning...
Pitbull
-
- 558 berichten
- 1424 stemmen
Ik had het ook graag anders gezien, maar het lukte niet en de ontknoping van die scene sloeg natuurlijk echt alles. En ze waren vroeger toch niet dommer dan nu?als ze gewoon op zo'n afgelegen terrein nou met een autootje langskomen en pief-paf-poef, nee hoor lastig doen en dan lekker slim in een tankauto vliegen.
Nee, 't ging er bij mij niet in. Daarentegen vond ik de relatie & chemie tussen Marie Saint en Grant wel voortreffelijk.
starbright boy (moderator films)
-
- 22403 berichten
- 5070 stemmen
Mijn favoriete Hitchcock is dit absoluut niet (dat zal wel altijd Rear Window blijven). Maar toch erg vermakelijke onzin. Een vaak erg stripachtig script, waar , zeker naar het einde toe, losse scenes stukken belangrijker zijn dan het hele verhaal. En dat gaat op het einde net een beetje te ver als de FBI als een duveltje uit een doosje de boel in een keer rechttrekt, nadat Cary Grant de boel ook al wel heel plotseling voor Eve Marie Saint kwam redden.
Het zijn de losse scenes en de spectacualire decors die deze film maken. En er zitten veel leuke scenes tussen. De veilingscene is erg leuk, de woestijnscene erg spannend (en vrij gedurfd). De dialogen tussen Saint en Grant zijn ook erg leuk. Ik zie de invloed die dit op James Bond gehad moet hebben ook wel. Het spektakel, de humor, de droge, wat arrogante hoofdpersoon, een koude oorlog plot, een mooie dame, een grootse finale. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat dit niet een heel grote invloed is geweest.
3.5*
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Mijn favoriete Hitchcock is dit absoluut niet
De mijne wel! 5*
mister blonde
-
- 12694 berichten
- 5825 stemmen
En er zitten veel leuke scenes tussen. De veilingscene is erg leuk,
Redlop
-
- 8961 berichten
- 3566 stemmen
Je vergeet ook nog de treinscene en de beroemde Mount Rushmorescene.
Als ik dit lees heb ik weer zin om de film te zien. Leuk dat je zo enthousiast bent over deze film, vreemd dat je dan maar op een 3,5* blijft steken. Streng jurylid die Starbrightboy 
starbright boy (moderator films)
-
- 22403 berichten
- 5070 stemmen
Zoals ik al zei, vermakelijke onzin. Maar een echte click, kriebels in mijn buik, liefde voor de film. Zoiets ontbrak bij mij een beetje. En daar loopt voor mij de grens tussen 3.5* en 4.0* eigenlijk. Met (vooral) Rear window en Psycho heb ik dat wel.
EmDee
-
- 7192 berichten
- 1417 stemmen
de woestijnscene erg spannend (en vrij gedurfd).
Hiermee bedoel je de cropdust scene?
Want een woestijn komt in deze film volgens mij niet voor.
starbright boy (moderator films)
-
- 22403 berichten
- 5070 stemmen
Ach ja, een woestijn is het natuurlijk niet, maar zolang je maar begrijpt wat ik bedoel.
E V
-
- 1105 berichten
- 3048 stemmen
Spannend verhaal.
Met de bekende scene waarin Cary Grant achterna gezeten wordt door een sproeivliegtuig--Die is echt geweldig.
Dit vindt ik de beste Hitchcock film die ik tot nu toe heb gezien.
gemaster
-
- 1005 berichten
- 2716 stemmen
prachtig!
eindigd met hitchcock's meest 'onbeschaamde' shot
Ah ik ben niet de enige die dat was opgevallen.
Voor de rest een erg vermakelijke film. Het verhaal was af en toe een beetje té stripachtig, maar het mag de pret absoluut niet drukken. 4 dikke sterren.
mister blonde
-
- 12694 berichten
- 5825 stemmen
prachtig!
eindigd met hitchcock's meest 'onbeschaamde' shot
ik weet geloof ik niet precies wat je bedoelt, maar ik er zitten in Frenzy een aantal shots die daar eerder voor in aanmerking komen...
gemaster
-
- 1005 berichten
- 2716 stemmen
Op het einde zie je de 2 hoofdrolspelers in de trein, klaar om een potje te gaan rollebollen in de coupé. Het laatste shot is dat je een trein in een tunnel ziet rijden. Dat is nogal suggestief. Volgens mij is dat shot zelfs een keer gebruikt in een parodie film.
GerwinF
-
- 1643 berichten
- 0 stemmen
Op het einde zie je de 2 hoofdrolspelers in de trein, klaar om een potje te gaan rollebollen in de coupé. Het laatste shot is dat je een trein in een tunnel ziet rijden. Dat is nogal suggestief. Volgens mij is dat shot zelfs een keer gebruikt in een parodie film.
Ik weet wel dat er in Eurotrip een scene met een trein en een creepy italian guy is
mister blonde
-
- 12694 berichten
- 5825 stemmen
Op het einde zie je de 2 hoofdrolspelers in de trein, klaar om een potje te gaan rollebollen in de coupé. Het laatste shot is dat je een trein in een tunnel ziet rijden. Dat is nogal suggestief. Volgens mij is dat shot zelfs een keer gebruikt in een parodie film.
ik snap wel welke scene hij bedoelt (immers, ik heb de film ook meerdere malen gezien) maar ik vind het allemaal wel mee vallen, hoewel ik me bewust ben van de brave jaren '50. nee, dan Frenzy.....
EmDee
-
- 7192 berichten
- 1417 stemmen
In een making of wordt die eindscene ook besproken en toen hadden ze het erover dat het allemaal ver vrij ging (voor die tijd).
Moovey
-
- 63 berichten
- 487 stemmen
Gisteren opnieuw gezien. Een van de betere Hitchcock films met een leuke Cary Grant en Eva Marie Saint. Beetje vreemd dat ze in de film iemand van 26 speelt. Dat vond ik nogal jong.
Verder mooie scenes in de trein, met het sproeivliegtuig. Jammer van laatste FBI-oplossing want hier had nog meer in gezeten.
4 sterren (half puntje er af)
Poisonthewell
-
- 4939 berichten
- 13399 stemmen
Fantastische film. Samen met Vertigo de allerbeste Hitchcock. Deze film bevat alles: spanning, avontuur, romantiek, actie en bovenal, veel droge humor. Een moddervette 5*
Captain Pervert
-
- 4644 berichten
- 2099 stemmen
Je zou denken dat een film uit 1959 niet meer kijkbaar is in deze tijd, maar de 'oude' sfeer voegt juist veel toe. Een lekker retrosfeertje, beetje zoiets als Chinatown/Two Jakes (weliswaar iets later gemaakt, maar het speelde zich rond de jaren '50 af) of Dr. No. Ik houd daar wel van. Waar mensen in 1959 verbluft waren door de actie en de special effects (die nu hopeloos gedateerd zijn), ben ik nu uitermate geboeid door de algehele sfeer in de film. En dat compenseert ruimschoots.
Het doet denken aan de tijd dat James Bond films nog spionagefilms waren en geen overthetop actiefilms (het wachten is als het ware op de dag dat The Rock voor James Bond zal gaan spelen, maar da's een andere discussie).
Tuurlijk, de achtervolgingsscènes hebben zo'n achterruit met beeld erin geprojecteerd en de dialogen zijn wat houterig - typisch voor die tijd - en lijken meer op hun plaats in het theater. Desalniettemin weet de film te boeien van begin tot eind.
4 sterren
Gerelateerd nieuws

'North by Northwest' straalt in 4K-uitgave voor verzamelaars: 'Cooler dan alle James Bonds bij elkaar'
Bekijk ook

C'era una Volta il West
Western, 1968
2.820 reacties

Il Buono, il Brutto, il Cattivo
Western, 1966
2.379 reacties

One Flew over the Cuckoo's Nest
Drama, 1975
1.461 reacties

12 Angry Men
Drama, 1957
870 reacties

Shoah
Oorlog / Documentaire, 1985
110 reacties

Roger Waters the Wall
Documentaire / Muziek, 2014
27 reacties
Gerelateerde tags
new york citymoordspionmount rushmore national memorial undercover agentespionagebedrogromantiekverkeerde identiteitop de vluchtvoortvluchtigespionagereclameframedon the roadgovernment agentroadmovieframed for murdertrainscold war eramount rushmore adventureman on the runcouple on the runmoral relativism
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








