• 158.044 films
  • 9.626 series
  • 28.727 seizoenen
  • 607.278 acteurs
  • 352.918 gebruikers
  • 8.841.623 stemmen
Avatar
 
banner banner

Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

Actie / Avontuur | 127 minuten
3,79 3.913 stemmen

Genre: Actie / Avontuur

Speelduur: 127 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Steven Spielberg

Met onder meer: Harrison Ford, Sean Connery en Alison Doody

IMDb beoordeling: 8,2 (791.946)

Gesproken taal: Duits, Grieks, Engels en Arabisch

Releasedatum: 29 september 1989

Plot Indiana Jones and the Last Crusade

"The man with the hat is back. And this time, he's bringing his Dad."

In 1912 zit een jonge Indiana Jones een bende achterna die een kostbaar kruis hebben gestolen. Wanneer het hem uiteindelijk gelukt is het juweel te bemachtigen en aan historicus Brody te overhandigen, kan hij opnieuw zijn baan als leraar oppikken. Op een dag wordt hij na schooltijd opgepikt en meegenomen naar de rijke Donovan. Deze bezit een steen, waarop een soort beschrijving staat die naar de Heilige Graal moet leiden. In het bezit van de notities van zijn vader reist Jones naar Venetië. Met de hulp van dokter Elsa Schneider vindt hij de ontbrekende schakel voor de locatie van de Graal. Eindelijk kan hij samen met zijn vader naar Afrika vertrekken, maar hij is natuurlijk niet de enige die de waardevolle Graal op de kop wil tikken...

logo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimage

Externe links

Social Media

Volledige cast

Acteurs en actrices

Reviews & comments


Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van notsub

notsub

  • 1280 berichten
  • 1267 stemmen

De overeenkomsten met Raiders of the Lost Ark liggen er erg dik boven op. Je kan de verhalen zo naast elkaar leggen: jonge vrouw, nazis, archeologische zoektocht, wilde avonturen die toch nog luchtig genoeg blijven voor het grote publiek en een horrormomentje in de climax. De toevoeging van Sean Connery als de vader van Junior is een leuke bonus en levert een paar leuke momenten extra op, maar de film houdt in het begin niet altijd even lekker het tempo vast. Zo vind ik deze film meer leuk dan echt goed.


avatar van Grindhouse62

Grindhouse62

  • 2062 berichten
  • 15077 stemmen

Ik heb vandaag Indiana Jones and the Last Crusade maar weer eens uit de collectie gehaald en na vele jaren weer eens herzien. De film blijft gewoon een feest om naar te kijken en verveelt nooit.


avatar van Movsin

Movsin

  • 7438 berichten
  • 7967 stemmen

Na al wat hier al werd geschreven over deze film, valt er nog weinig aan toe te voegen.

Misschien toch dit.

Acte en Avontuur, maar ook heel veel humor, wat toelaat dat ook diegenen die niet bepaald voor dit genre gewonnen zijn, beseffen dat het louter om puur amusement gaat en geboeid blijven kijken.

Nog eens te onderstrepen de grandiose enscenering en de puike cast natuurlijk.


avatar van Porta

Porta

  • 41 berichten
  • 167 stemmen

Filmkriebel schreef:
Dus Indiana en zijn vader zijn onsterfelijk op het einde want beiden drinken uit de graal ? Waarom dan nog een vierde film maken waar hij in "levensgevaar" verkeert terwijl er geen vuiltje aan de lucht is. Waren ze The Last Crusade zo erg vergeten?

Niettemin is dit een heel goede aflevering, met veel humor en grote spectaculaire setpieces zoals Indiana tegen de Duitse tank. De grappen waren echt wel spitsvondig ook: haha, altijd weer lachen wanneer Hitler het notitieboekje van vader Jones tekent . Dit is amusement van het allerhoogste niveau. Was ook de enige Indy film die ik nog een stem moest geven.

Raiders of the Lost ark : 4,5*
Temple of Doom: 4*
Last Crusade : 4,5*
Kingdom of the Crystal Skull: 3,5*


Je blijft alleen onsterfelijk als je niet voorbij de zegel zou gaan....


avatar van Boneka

Boneka

  • 2312 berichten
  • 1231 stemmen

Ik denk dat dit de leukste Indiana Jones film is van deze 4 luiks. Afgezien van de eerste paar minuten waar we nog River Phoenix zien (dit eerste stuk is echt vreselijk om naar te kijken) wordt het vervolg steeds beter en beter. Ook de toevoeging van Sean Connery doet de film goed. Daarnaast zien we ongelooflijk veel mooie beelden. En een film van een Zeppelin zie je ook niet veel. Ook dat is erg fraai gemaakt. Gelukkig zit de film niet met teveel actie wat vooral een manco was van het eerste deel. Er is meer ruimte voor dialoog en hier en daar zitten wat kleine grapjes. Het blijft natuurlijk wel een typische Indiana Jones film, maar vervelen doet deze Last Crusade nooit. Ook het eind in Jordanie (Petra) is mooi gemaakt. Uiteraard zijn de technieken weer een stuk beter. Ook is de 4K subliem om naar te kijken. Helaas vermoed ik dat het vierde deel een stuk minder is, maar goed je kunt niet alles hebben.

Film 4.0

Beeld 5.0 (4K)

Geluid 4.5 (Dolby Atmos)


avatar van Basto

Basto

  • 9655 berichten
  • 6699 stemmen

Ik zou die 4k box ook wel willen hebben, maar de prijs en het feit dat deze en deel 4 er ook in zitten, houdt me voorlopig tegen. Connery is zo’n beetje de flauwste side kick ooit.

Wacht wel tot Black Friday.


avatar van Captain Pervert

Captain Pervert

  • 4272 berichten
  • 1988 stemmen

Ik blijf me maar verbazen over die ene quote van Indy:

"Hmmm... nazis, I hate these guys".

Zou de kijker anders misschien vermoeden dat Indy wel eens nazisympathieën zou kunnen koesteren?

"Hmmm... water..... I think it's wet."


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 58158 berichten
  • 3829 stemmen

- How did you know she was a Nazi?

- She talks in her sleep.

Ik heb me er er zeer op verheugd om deze film weer eens opnieuw te bekijken, nu op Bluray met duidelijk scherper en kleurrijker beeld. Deze reeks verdient het beste beeld en geluid, want ik zit alweer drie films lang te genieten en bij deze Last Crusade nog wel het meest. Want eerlijk, ik heb de film in ver het verleden de mindere van de originele trilogie genoemd en ik weet absoluut niet waarom, want dit is veruit de allerleukste Indiana Jones. Ik had de film de vorige keer al op 4,5* gezet en erkent dat deze film veel beter was dan ik daarvoor dacht en nu ben ik er nog meer onder de indruk van.

De grootste verbeterpunten? De terugkeer van de Nazi's als de vijand en Sean Connery! Harrison Ford is al fantastisch als Indiana, maar Sean Connery zijn vader maken is een absolute meesterzet geweest, want zijn rol is enorm boeiend en vooral grappig. Indiana miste in de vorige films soms wel een echt leuke sidekick om bijdehand tegen te doen. Ze waren er wel, maar absoluut niet van het niveau Sean Connery. En dat hij zijn vader speelt geeft beide rollen ook gewoon extra dimensie, want ze hebben nogal persoonlijke issues richting elkaar en staan bepaald niet op 1 lijn, dus zoals je kan verwachten zit de film vol gekibbel en gedoe voordat ze uiteraard nader tot elkaar komen. Niet origineel, maar leuker dan hier kan je het niet uitwerken. De chemie tussen beiden spat van het scherm en het is enorm zonde dat er geen vervolg op deze film met beide mannen samen kwam. Aan de andere kant was dit niet te evenaren, laat staan verbeteren dus misschien is het maar beter.

Ook als avonturenfilm is dit ontzettend leuk met historisch gemengd met Nazi's en prachtige locaties. De scène met Hitler is misschien too much, maar wel bijzonder leuk gedaan, zoals heel de film gewoon een grote glimlach op mijn gezicht bleef houden door het toffe verhaal, de heerlijke humor en de grootse actie. De scène met de tank is geniaal, maar ook de ontsnapping tijdens een brand en de motorachtervolging is ook zeker wel een klassiekertje.

En dan kom ik op het punt dat ik eens na ging denken of mijn score nog wel terecht was, maar eigenlijk heb ik geen enkele reden hier niet de volle punten aan te geven. Ik geef die zelden, maar hier is het gewoon logisch en dik verdiend. Beeld, geluid, muziek, twee acteerkanonnen. Misschien wel de beste avonturenfilm ooit gemaakt die ik toch eens vaker op moet zetten.

5* (was 4,5*)


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 58158 berichten
  • 3829 stemmen

Captain Pervert schreef:

Ik blijf me maar verbazen over die ene quote van Indy:

"Hmmm... nazis, I hate these guys".

Zou de kijker anders misschien vermoeden dat Indy wel eens nazisympathieën zou kunnen koesteren?

"Hmmm... water..... I think it's wet."

Is dat niet gewoon omdat hij in Raiders of the lost ark al last van ze had?


avatar van mcdaktari

mcdaktari

  • 5982 berichten
  • 0 stemmen

Deze hele Indiana Jones reeks blijft een heel vermakelijke reeks avonturenfilms. Mijn favoriet blijft nog altijd Raiders of the Lost Ark, maar deze blijft toch ook wel heel mooi. Sean Connery is ook wel een meerwaarde aan deze film. Ik geloof niet dat ze een betere Henry Jones hadden kunnen vinden. Het zijn natuurlijk wel echte Spielberg films, behoorlijk overdreven en tegen het kinderachtige aan, maar het is gewoon heel prettig en aangenaam om naar te kijken. De Indiana Jones films blijven toch wel één van de betere avonturen films. Of betere nou net, misschien kan ik beter zeggen, één van de prettigst wegkijkende avonturen films


avatar van martijn011

martijn011

  • 1941 berichten
  • 1284 stemmen

Met het herzien van de vier Indiana Jones films eindelijk tot de conclusie gekomen dat dit deel toch echt de beste en leukste is. Ik twijfelde altijd tussen Raiders en deze, maar na de herziening van gisteravond kan ik eindelijk een keuze maken.

De reden dat deze film zo goed is komt vooral door de perfecte chemie tussen Ford en Connery. Ze gaan beiden op zoek naar de Heilige Graal en moeten het, wederom, opnemen tegen een groep nazi's. Ze belanden in allerlei chaotische en spannende situaties op prachtige locaties waardoor de film van begin tot eind doordendert en vermaakt.

Eigenlijk kan ik geen enkel minpunt opnoemen aan deze film. Er zit geen slechte of saaie scène in, de scènes met de zeppelin of tank vergeet je nooit meer en de soundtrack is wederom fantastisch.

Verhoging naar de maximale score, vijf dik verdiende sterren.


avatar van Basto

Basto

  • 9655 berichten
  • 6699 stemmen

Deze dan ook maar weer eens herzien. Het is op zich een prima avonturenfilm, maar haalt wat mij betreft nergens het niveau van z’n voorgangers. Enkel de tankscene kreeg mij op het puntje van mijn stoel.

Daarbij komt dat, voor velen, de grootste troef, de pa-zoon relatie mij weinig doet. Al heb ik me er ditmaal ook niet aan geërgerd. Het maakt dat de film voor een groot deel beetje voortkabbelt. De cameo van Hitler had ook van mij niet gehoeven. Het haalt enkel het tempo uit de film. Dat is dan ook de voornaamste reden dat ik deze minder vind. Het is allemaal veel minder enerverend dan Raiders of Doom. Iets wat ook tot uiting komt in de actieloze eindscene. Zo’n puzzelscene past prima ergens in het begin, maar een dergelijk avontuur heeft een explosieve eindscene nodig wat mij betreft.

Maar goed, verder was het allemaal best vermakelijk en brengt Spielberg het weer met verve in beeld.

Krappe 4*


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 58158 berichten
  • 3829 stemmen

Haha je bent echt totaal ongeloofwaardig geworden Basto. Na je tirade van de week over deze film.


avatar van Basto

Basto

  • 9655 berichten
  • 6699 stemmen

The Oceanic Six schreef:

Haha je bent echt totaal ongeloofwaardig geworden Basto. Na je tirade van de week over deze film.

Hoezo? Mijn argumenten zijn niet anders. Heb me enkel dit keer minder gestoord aan het kluchterige gehalte van de pa zoon relatie. Maar hij haalt het in de verste verte niet bij de eerste twee.

Wat zeg ik dan verder nu anders dan toen?


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 58158 berichten
  • 3829 stemmen

Je geeft 4 sterren, is gewoon predicaat topfilm.

Zeg gewoon dat je je weer eens aan hebt zitten stellen in dat andere topic. Over een week ga je vast nog een keer naar Dial en dan deel je ook 4 sterren uit ofzo.


avatar van Basto

Basto

  • 9655 berichten
  • 6699 stemmen

The Oceanic Six schreef:

Je geeft 4 sterren, is gewoon predicaat topfilm.

Zeg gewoon dat je je weer eens aan hebt zitten stellen in dat andere topic. Over een week ga je vast nog een keer naar Dial en dan deel je ook 4 sterren uit ofzo.

Nee dat is gewoon goed. Daarbij is het een krappe 4. Dus net niet goed eigenlijk.

Topfilms scoren bij mij een 4,5 of 5.

De kans dat ik binnen een week of maand weer naar Dial ga is nihil. Ben nu Skull aan het herzien. Heeft 15 jaar geduurd. Blijft zwak.


avatar van Timothyvdmeer

Timothyvdmeer

  • 1483 berichten
  • 2231 stemmen

Duidelijk de minste van het stel. Vond Connery maar vervelend overkomen.

Gerelateerde tags

duitslandsaving the worldvenice, italyholy graillibraryriddleouder-kindrelatiewhip schatnazientrapmentcrusader brotherhoodzeppelinbook burning vaderschattenjachtontsnappentanknazi officerboat chaseorder of the templars gestapowoestijnalleenstaande vadertraveling circusarchaeologistbible quotemiddeleeuwsboy scoutsadventurerindiana jonesarcheologygerman soldiermotorcycle chasehindenburggerman agent jaren 30biblical archaeology vader-zoon-relatieadolf hitlergerman languageknights templarnazi germanygerman soldiersmotorcycle-car chaseartifactsthe crusadesarcheologistreligious artifactsmotorbike with sidecarpetra, jordanarches national park, moab, utahcircus traingerman castle