• 15.837 nieuwsartikelen
  • 178.522 films
  • 12.249 series
  • 34.035 seizoenen
  • 647.800 acteurs
  • 199.141 gebruikers
  • 9.380.100 stemmen
Avatar
 
banner banner

Matterhorn (2013)

Drama / Komedie | 88 minuten
3,37 503 stemmen

Genre: Drama / Komedie

Speelduur: 88 minuten

Oorsprong: Nederland / België

Geregisseerd door: Diederik Ebbinge

Met onder meer: Ton Kas, René van 't Hof en Porgy Franssen

IMDb beoordeling: 7,1 (2.003)

Gesproken taal: Duits en Nederlands

Releasedatum: 7 februari 2013

  • On Demand:

  • NPO Start Bekijk via NPO Start
  • NLZIET Bekijk via NLZIET
  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Matterhorn

Fred is een eenzame man van 54 die sinds de dood van zijn vrouw alleen in het dorp woont. Hij heeft buren, gaat naar de kerk, maar verder gebeurt er bitter weinig in zijn leven. Tot hij op een dag toevallig kennismaakt met de zwerver Theo die in het dorp ronddoolt. Het contact met Theo doet Fred helemaal openbloeien.

logo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Gemeente ambtenaar

Vader kinderpartijtje

Moeder kinderpartijtje

Autowasser

Jongen op voetbalveld

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van John Milton

John Milton

  • 24233 berichten
  • 13405 stemmen

Ik heb Adams Apples al paar maandjes klaarliggen, ben benieuwd.


avatar van eRCee

eRCee

  • 13443 berichten
  • 1980 stemmen

Robi schreef:

Ik heb toevallig Adams Apples op dezelfde dag bekeken. En dat heeft niets met jouw recensie te maken Maar ik zie niet zo veel overeenkomsten tussen de twee films eerlijk gezegd. OK, een kerk. Maar die komt in veel meer films voor. Sprookjesachtige vormgeving? Herken ik eigenlijk in beide films niet. Maar daar heb jij wellicht een ander beeld van. Absurdistische humor zie ik in Matterhorn wel. In Adams apples in aanzienlijk mindere mate.

A. De kerk. Het is natuurlijk wel wat meer dan de kerk als gebouw. Het gaat om de hele religieuze thematiek, waarin in beide gevallen een 'schlemiel' voorkomt die in al z'n belachelijkheid toch een bepaalde messiaanse kracht bezit (Theo en Ivan respectievelijk). Daarnaast wordt er een geloofscrisis getoond met uiteindelijk voor meerdere mensen een verlossing, in het geval van Matterhorn gesymboliseerd in een plek die volgende hoofdpersoon de plaats is waar hij in zijn leven het dichtst bij God is geweest.

B. Sprookjesachtige vormgeving. Wat ik daarmee bedoel is dat de films overgestileerd zijn en contrasten aanzetten. De extreme onweersbui in Adam's Apples en de plenzende regen van Matterhorn, in beide gevallen tijdens een kerkscene, zijn hiervan een voorbeeld. Alleen al de vormgeving plaatst beide films buiten het directe realisme en meer in het "sprookjes-achtige".

C. Absurdistische humor. In Adams Apples in mindere mate dan in Matterhorn? Pardon? Veel meer in eerstgenoemde zal je bedoelen...


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8673 berichten
  • 3946 stemmen

Ben ik trouwens de enige die het wel een beetje gehad heeft met die overdreven aandacht voor religieus fundamentalisme? Het lijkt wel alsof er elke reeks telefilms wel weer iets tussen moet zitten dat de aandacht vestigt op die religieuze excessen. Kom op, we kunnen toch wel meer issues bedenken die de moeite waard zijn om onder de aandacht te brengen?!


avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

Nee, er mag van mij van alles aangehaald worden, en als het op deze manier ('fris', surreëel, enigszins emotioneel - maar in ieder geval werkend, vooral mede dankzij Ton Kas en Ebbinge) gedaan wordt, ben ik helemaal voor! -edit- maarrrr: ik ben benieuwd naar jóuw suggesties instead, Donkerwoud.

Het wordt ook nog eens op Nl.2 prime time uitgezonden, dus dan heb je meteen een breed publiek te pakken dat normaal gesproken toch meer de uitgemolken clichés voorgeschoteld krijgt. Niks mis mee!


avatar van eRCee

eRCee

  • 13443 berichten
  • 1980 stemmen

Ik ben het wel eens met Donkerwoud, is een beetje een Nederlands verschijnsel volgens mij, in de literatuur heb je Siebelink, 't Hart en nog een paar die hetzelfde doen.


avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

Religieus fundamentalisme is dan ook een blijvend Nederlands verschijnsel, niet raar (noch overbodig) dat dat in de kunsten gespiegeld wordt...


avatar van eRCee

eRCee

  • 13443 berichten
  • 1980 stemmen

Het probleem is natuurlijk dat telkens dezelfde kleine randgroepen in beeld worden gebracht, waarvan er misschien nog geen 50.000 in Nederland zijn (of iets ruimer gerekend wellicht zo'n 100.000 als je de zetels van SGP in ogenschouw neemt, dus dat is minder dan 1% van de bevolking). Het is ook niet een groep die erg invloedrijk is in Nederland, dus de aandacht ervoor lijkt eerder uit verzuurde en persoonlijke sentimenten voort te komen dan uit maatschappelijke relevantie.

Matterhorn komt er overigens wat mij betreft wel mee weg omdat het deels binnen het absurdistische kader valt waarin alles wat meer zwart-wit is dan in de werkelijkheid.


avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

Dan heb je het over die kleine groep in de Nederlandse 'bible belt'? Hervormde, Gereformeerde en Katholieke gemeenschappen in Nederland tellen toch ook gewoon mee? Maar het kan best zijn dat er naar verhouding teveel boeken en films over gaan. Matterhorn is in ieder geval niet van de hand van iemand met de sentimenten die jij noemt, want Ebbinge heeft zo'n achtergrond niet, heb ik begrepen.


avatar van eRCee

eRCee

  • 13443 berichten
  • 1980 stemmen

Meneer Bungel schreef:

Dan heb je het over die kleine groep in de Nederlandse 'bible belt'?

Klopt, Gereformeerde Bond en Hersteld hervormd en dat soort kerkgenootschappen. Donkerwoud kaartte immers het in beeld brengen van " religieuze excessen" aan, en het zijn juist dit soort kerken die in films/boeken figureren (met altijd het gebruik van de Statenvertaling van de Bijbel uit 1600 nog wat).


avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

Dan nog zul je gelijkaardige religieuze sentimenten (zij het in mindere mate) tegenkomen bij veel andere kerkelijke gemeenschappen in Nederland. En de lang lopende vete tussen de buurmannen, de homohaat e.d. in Matterhorn zijn daarbij dingen die niet per se gebonden zijn aan religieuze excessen.


avatar van Torval

Torval

  • 6 berichten
  • 0 stemmen

"'Dogma's en principes helpen je in de shit."

Lees hier meer over Matterhorn en de maker, Diederik Ebbinge.


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8673 berichten
  • 3946 stemmen

Meneer Bungel schreef:

Dan nog zul je gelijkaardige religieuze sentimenten (zij het in mindere mate) tegenkomen bij veel andere kerkelijke gemeenschappen in Nederland. En de lang lopende vete tussen de buurmannen, de homohaat e.d. in Matterhorn zijn daarbij dingen die niet per se gebonden zijn aan religieuze excessen.

Eerlijk is eerlijk, Matterhorn is origineel en ondefinieerbaar genoeg om breder te zien dan veel andere werken. Het gaat naar mijn idee meer over intolerantie en kleinburgerlijkheid dan over de religie zelf.

Mijn irritatie gaat meer uit naar hoe dat idee van religieus fundamentalisme zo zijn weg weet te vinden naar onze populaire cultuur, terwijl het hier gaat om relatief onbeduidende gemeenschappen. Het onderwerp weet zelfs zijn weg te vinden naar populistische werken als De Storm en Bride Flight.


avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

Tsja, concluderend: Matterhorn ontspringt hier de dans (lees: jouw kritiek). En het is hier allemaal wel zo'n beetje uitgesproken denk ik, misschien is dat nog iets om hier eens aan te zwengelen: Film >> Genres en landen >> De Nederlandse film?

P.s.: Films als De Storm en Bride Flight heb ik bij voorbaat al geen zin in, maar eerlijk gezegd had ik het daar niet in verwacht.


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8673 berichten
  • 3946 stemmen

Meneer Bungel schreef:

Tsja, concluderend: Matterhorn ontspringt hier de dans (lees: jouw kritiek)

Niet helemaal, maar bij Matterhorn begon ik er pas bij stil te staan.

Maar inderdaad andere discussie die hier niet thuishoort.


avatar van bjerik76

bjerik76

  • 2359 berichten
  • 1807 stemmen

jeetje wat een verandering van TON KAS !

ik zat de hele film, die stem...die stem... en dat blijkt dus Arie Balk te zijn uit 'T Schaep !

onherkenbaar gewoon.

Een iets mindere telefilm die is uitgezonden in 2013.

ik vond de rol van de "zwerver" vond ik eigenlijk bagger slecht.

het verhaal is iets eentonig en langdradig en saai worden.

er gebeurt bar weinig.

het thema homosexualiteit wat de film een wending deed opslaan was ook het enigste.


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22413 berichten
  • 5077 stemmen

Enorme tegenvaller. Ik kon hier eigenlijk bijna niks mee. Ik vond dit niet tragisch en niet komisch genoeg. Niet realistisch en ook niet surrealistisch. Niet ontroerend en niet grappig. Het was vooral maf om het maf zijn. Soms erg irritant zoals de trouwscene. Vooral de rol van Van 't Hof was niet te pruimen. Het was allemaal te geforceerd, te veel een aaneenschakeling van matige sketches en het liet me vooral volkomen koud.

2.0*


avatar van kos

kos

  • 46702 berichten
  • 8857 stemmen

. exact mijn gevoel.


avatar van djkoelkast

djkoelkast

  • 193 berichten
  • 207 stemmen

Beetje rare film, maar zaten wel aardige stukken in. Heel mooi camerawerk, volgens mij opgenomen in België.

Het is trouwens Theo en niet Leo zoals in de tekst staat.


avatar van Robi

Robi

  • 2528 berichten
  • 2526 stemmen

Bij goede films is het helemaal niet erg als je ze pas nog gezien hebt. Het blijft genieten.


avatar van boozebelly

boozebelly

  • 1428 berichten
  • 1908 stemmen

Best een aangenaam wegkijkend filmpje dat zeker zijn grappige momenten kent, maar meer vond ik het ook niet. Het dramagedeelte wist mij helaas totaal niet te overtuigen waardoor de film uiteindelijk vrijwel geen impact op mij heeft kunnen maken.

Visueel en qua droge sfeerschepping is het allemaal wel geslaagd en ook het acteerwerk kan er mee door.

Kleine 3,0*


avatar van Koen87

Koen87

  • 437 berichten
  • 1244 stemmen

Inderdaad een aangenaam filmpje die moeilijk op gang komt. Al komt in het laatste gedeelte van de film alles mooi samen, ik ben positief verrast!


avatar van Movie-Addicted

Movie-Addicted

  • 2221 berichten
  • 3435 stemmen

Droog filmpje met vrij slappe humor. Overigens ook niet echt eigentijds. Je moet er maar van houden.

Matig.

*2.5


avatar van gauke

gauke

  • 9852 berichten
  • 13069 stemmen

Een ongemakkelijke, droge tragikomedie, vol met Hollandse cliché's en kneuterigheid en met twee meer dan uitstekende hoofdrolspelers . Het verhaal speelt zich af in een verstikkend bekrompen streng gereformeerd gehucht, een wereld vol beperkingen met de kerk als enig houvast. Het tempo is laag, de sfeer beklemmend en de muziek van Bach kan bijna niet toepasselijker klinken. Het knappe van deze productie is dat de ontroering het wint van de hilarische beelden.


avatar van Jolanda1304

Jolanda1304

  • 10 berichten
  • 9 stemmen

Bijzondere film!

In het begin meende ik dat dit niet ''mijn soort film'' zou zijn, de muziek, christendom.. Begrijp me niet verkeerd, ik waardeer ieder geloof.

Maar naderhand begreep ik wat ze bedoelde te zeggen, en dat vond ik érg goed in elkaar gezet!

Top acteurs, prima geacteerd: Ja hoor, complimenten.


avatar van james_cameron

james_cameron

  • 7013 berichten
  • 9796 stemmen

Veelbelovend droogkomisch regiedebuut van ex-Vliegende Panter Diederik Ebbinge. De film bevat te veel symboliek en is sporadisch nogal dik aangezet, een euvel waar veel nederlandse films aan lijden, maar het verhaaltje zit uiteindelijk wel sterk in elkaar en het akteerwerk van de twee hoofdrolspelers is top. Mooi vormgegeven ook. Halverwege zakt de boel een beetje in en dreigt de film doelloos rond te gaan dobberen, maar het einde is dan weer prachtig.


avatar van mcdaktari

mcdaktari

  • 7318 berichten
  • 0 stemmen

Dit vind ik nou een echte Nederlandse film, en daar bedoel ik helemaal niks verkeerds mee, want ik ben best wel een liefhebber van NL films. "Matterhorn" is nou niet meteen m'n favorieten Nederlandse film maar wel een aparte met af en toe best wel komische scene's.

Rene van 't Hof had niet veel tekst maar dat beetje tekst wat hij had vond ik nou juist het leuke aan die film. Ja, was zo'n beetje het enige wat hij zei, maar de manier waarop was wel leuk.

Ik vind 2,5 ster toch genoeg voor deze NL film. Ik vond hem wel aardig maar een topper vond ik het niet.


avatar van Pazmaster

Pazmaster

  • 2781 berichten
  • 5887 stemmen

Best nog een leuke film met een leuk verhaal en aardig acteerwerk. Heb zelfs een paar keer dubbel gelegen. Prima, voor een Nederlandse film dan. 3,5 ster


avatar van vranque

vranque

  • 937 berichten
  • 3926 stemmen

gauke schreef:

Een ongemakkelijke.

Precies Gauke.

Vandaag niet . Morgen niet. Geen zin om de laatste vijf minuten te kijken. (Mag dus wel stemmen)

2.0*


avatar van gauke

gauke

  • 9852 berichten
  • 13069 stemmen

vranque schreef:

(quote)

Precies Gauke.

Vandaag niet . Morgen niet. Geen zin om de laatste vijf minuten te kijken. (Mag dus wel stemmen)

2.0*

??????


avatar van vranque

vranque

  • 937 berichten
  • 3926 stemmen

Sorry Gauke. Er ging wat mis met mijn pc. De warmte zullen we maar zeggen. Ik kan het ook niet meer verwijderen.Afijn. Ik blijf bij mijn 2* en we laten het dan maar hierbij. Nogmaals excuses voor de foute quote.