Tarnation (2003)
Genre: Documentaire
Speelduur: 88 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Jonathan Caouette
Met onder meer: Jonathan Caouette en Rosemary Davis
IMDb beoordeling:
7,1 (6.871)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 9 februari 2005
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Tarnation
"Your greatest creation is the life you lead"
Autobiografische documentaire waarin regisseur Caouette een beeld geeft van zijn jeugd in een disfunctionele familie in Texas en de relatie met zijn schizofrene moeder. Zij, een voormalige schoonheidskoningin, werd door haar ouders in een psychiatrische inrichting geplaatst. Na twee jaar shock-therapie is ze voor altijd getekend en vindt alleen hoop in haar zoon Jonathan.
Externe links
Video's en trailers
Reviews & comments
neo
-
- 15435 berichten
- 10038 stemmen
Werkte nogal vervreemend. Zo werd ik vaak gegrepen door de mooie combinatie van muziek, beeld, montage en geluid, terwijl ik mij soms ook nogal irriteerde. Vreesde vantevoren dan ook een ''om koppijn van te krijgen'' mtv achtige stijl. Bij stukjes met een ware drugstrip en dramatische wendingen in de levens van de familie bleven dan nog het meest overeind. Echter de over het geheel geziene sfeer is vaak wel erg indringend. De vertelde stukken door zinnen begonnen mij soms ook op de zenuwen te werken door steeds een kort stukje van een zin te laten zien. Komt natuurlijk ook in andere docu's voor, maar hier gaat het soms een minuut of 10 door.
Dit klinkt nu toch wel redelijk negatief allemaal, maar ik vond het wel degelijk een zeer aardig experiment. 3.5 sterren
james_cameron
-
- 7006 berichten
- 9791 stemmen
Visueel indrukwekkend, vooral door de briljante montage, maar de nadruk op stijl forceert de inhoud vaak naar de achtergrond. Jammer, want er is genoeg interessant materiaal. De indringende soundtrack en de nachtmerrie-achtige beelden zorgen voor een haast psychedelische ervaring. Nadeel is echter dat het niet bijster interessant is. Misschien had het geheel beter gewerkt als een 'normale' documentaire.
Yak
-
- 4950 berichten
- 829 stemmen
Een indringend en fascinerend uitgangspunt om een film te maken van eigengeschoten filmbeelden uit een behoorlijk verknipte jeugd, maar de uitwerking vond ik toch maar halfgeslaagd. Wel fijne muziek van oa. Low, Iron & Wine, Red House Painters en Cocteau Twins. 2,5*
starbright boy (moderator films)
-
- 22407 berichten
- 5077 stemmen
Op mij maakte het indruk. Zelden een film gezien die zo schaamteloos over de maker gaat. Balanceert ergens tussen ijdel narcisme en een film die gemaakt moest worden omdat Caouette anders gek was geworden. Ingetogener dan ik vooraf verwacht had eigenlijk.
Fascinerend en bij vlagen ontroerend, zowel door de vorm als door het verhaal dat verteld wordt. Totaal uniek ook, ik ken geen film die hier ook maar een beetje op lijkt. Geweldig mooie muziek ook inderdaad.
4.0*
otherfool
-
- 18519 berichten
- 3403 stemmen
Remorz heeft hierboven werkelijk exact mijn gedachten neergepend...
Jammer dat de film lijkt te lijden onder het feit dat incidentele momenten puur aan elkaar gemonteerd zijn en dat veel (op zichzelf sterke) fragmenten moeilijk een plek in het geheel vinden.
Ik ben het met name hiermee erg eens. Er zitten 2 prachtige scenes in waarin een jonge Jonathan, met make-up op, tegen de camera acteert. Indrukwekkende scenes, maar hoe en wat heeft dit nu exact met de relatie met zijn moeder te maken? Het blijven losse fragmentjes.
Ook van mij 3*.
Mug
-
- 13981 berichten
- 5969 stemmen
Bijzonder en aangrijpend 'project'. Caouette experimenteert er een beetje op los qua montage en stijl, waarin hij zelf het grootste experiment is.
Lekker snotteren maar dan anders. De pompoen-scene ging bij mij door merg en been. Verder sluit ik me aan bij de review van Silvio Dante, ook ik had zo mijn bedenkingen omtrent de waarheidsgetrouwe beelden en ideeen.
Geen 5 sterren, wel 4,5*. Ik stoorde me (net als Redlop) aan de wannabe ik wil horen bij de underground scene momenten, met de links naar Gus van Sant, David Lynch en Andy Warhol. Stick to your subject, young man.
gotti
-
- 14075 berichten
- 5889 stemmen
Erg leeg vooral. Een film vertel je met beelden, niet met woorden. Hobbygepruts op een zolderkamertje van een ontspoord jochie...
1*
Drs. DAJA
-
- 4355 berichten
- 4515 stemmen
Vond Tarnation niet denderend, film liet me achteraf toch zitten met wat vragen, zoals wat zijn visie is op wat er precies met zijn moeder is gebeurt. Dat plus het toch wel heel erg pretentieuze karakter van filmen en vooral monteren was toch wel een storende factor. Als product opzich is de film echter absoluut uniek en hij was best uit te zitten, vandaar een voldoende.
Baggerman
-
- 10839 berichten
- 8284 stemmen
Ik vond de 'oude' Jonathan toch redelijk normaal, haast 'gewoontjes'. Stabiel, zeker als je hem afzet tegen de Jonathan van 20 jaar eerder.
Ik ook. Knap dat hij nog zo goed op zijn pootjes terecht is gekomen.
Wat betreft de film: het verhaal is indrukwekkend, maar ik heb het niet zo op 'gestoorde' figuren in films en helemaal al niet op stroboscopisch gemonteerde beelden. Met beiden zit de film vol, dus geen plusjes in dat opzicht.
Het ontroerende gebaar van Jonathan t.o.v. zijn slapende moeder (even op het plekje onder haar neus drukken! (hoe heet dat plekje eigenlijk?)), deed de film toch nog naar een voldoende tillen.
The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen
Net als Starbright Boy kan ik ook geen film bedenken die lijkt op Tarnation. Het is een bizar uitgevoerde documentaire. Een soort autobiografie in underground-stijl. Er worden nogal wat overdreven stilistische elementen gebruikt. Deze hadden de film kunnen verpesten, maar het gevoel van verwarring en schizofrenie wordt er sterker door. Tarnation is een hypnotiserende ervaring die tevens heftig emotioneel is. Het knappe is dat zelfs de geloofwaardigheid ondanks de kunstmatige aanpak niet verloren gaat. Sommige momenten in het heden zijn duidelijk opgezet voor de documentaire, maar over de oprechtheid van de wat oudere momenten twijfel ik niet.
Toegegeven, soms is de combinatie van heftige emotionele momenten met virtuoze filmische trucs wat teveel van het goede. Maar ander momenten zal ik niet snel vergeten, zoals de 11-jarige Caouette die voor de camera een toneelstukje opvoert waarvan je hoopt dat je kinderen op hun elfde levensjaar nooit zullen uitvoeren. Of het moment met de pompoen, die inderdaad te lang doorgaat, maar die juist daardoor zo pijnlijk wordt.
4*
Co Jackso
-
- 21924 berichten
- 2791 stemmen
Tarnation is zeker een unieke film. Maar het kwam op mij over als een mislukt experiment. Ik kon ook vrij weinig met de karakters in de film, wat toch wel essentieel is bij een dergelijk werkje. Ik heb grote waardering voor de moeite die hierin is gestoken, maar geslaagd als film vind ik dit helaas niet.
kos
-
- 46695 berichten
- 8852 stemmen
Uiterst merkwaardig document.
Aan de ene kant een nogal amateuristisch ego-pamflet van iemand die duidelijk een uitlaatklep nodig heeft voor al zijn (begrijpelijke) frustraties), aan de andere kant een op z'n zachtst gezegd verontrustend kijkje in de psyche van een kind uit een probleemgezin.
Met name inderdaad de beelden op jonge leeftijd hakken er aardig in. Later is hij gelukkig behoorlijk evenwichtig, deed me nogal veel aan Dexter denken ook
.
Denzz
-
- 533 berichten
- 590 stemmen
Op zich wel een knap idee, een jongen die zijn jeugd filmt en de beelden later monteert tot een film. De scènes waarin de jongen op een leeftijd van ongeveer 11 jaar een dame speelt die wordt geslagen en mishandeld zijn natuurlijk erg aangrijpend.Toch kon de film me ondanks enkele van die goede scènes, niet boeien. De film zag er nogal rommelig en goedkoop uit qua montage (iMovie). Ook was de film erg onsamenhangend. Maar het grootste punt van kritiek op deze film, is toch wel dat er weinig voeling was met Jonanthan zelf. De film ging meer over het leven van diens moeder en familie die constant in beeld kwamen. In het midden van de film waren er wel een paar foto's en filmpjes van hem als puber, maar echt meeleven met hem heb ik niet gedaan. Spijtig daarvan.
2.5*
Donkerwoud
-
- 8672 berichten
- 3944 stemmen
Ik ben er nog niet helemaal over uit wat ik ervan vind. Die jongen is duidelijk een ontzettend getalenteerde filmmaker in hoe hij filmische procédés gebruikt om oud beeldmateriaal om te zetten in iets dat zijn eigen subjectieve beleving van de werkelijkheid kleurt. Tegelijkertijd heeft het ook iets irritants, want hij maakt zichzelf en zijn eigen leven wel tot vervelens toe belangrijk. Hij zit dan ook zo te schmieren en de aandacht naar zich toe te trekken. Mijn gemengde gevoelens maken dat ik niet helemaal onder de indruk ben van de film, maar ik raad hem zeker aan als je een fan bent van documentaires. Trouwens, net als Kos moest ik ook de hele film aan Dexter denken.
Vinokourov
-
- 3143 berichten
- 2909 stemmen
Bijzondere docu van Jonathan Couette, die zichzelf als onderwerp heeft gebombardeerd. Zijn hele geschiedenis en die van zijn moeder wordt uit de doeken gedaan. Daaruit blijkt dat zijn moeder door elektroshock-therapie verknipt is geworden. Ook hijzelf heeft het nodige meegemaakt. In tussenstukjes met wat beelden van zijn leven en chille muziek spreekt hij ove zichzelf in de derde persoon. Je zou denken dat het een grote zelfverheerlijkingstoer is, maar ik vond het wel meevallen. Zijn liefde voor zijn moeder speelt ook een grote rol en voelt oprecht aan.
De film is niet overal altijd heel interessant, maar best aangrijpend en verontrustend zo nu en dan. Dit wordt versterkt door de manier waarop Couette de film in elkaar gezet heeft. Het zit vol psychedelische shizzle, flitsende montage, vertroebelde beelden en ga zo maar door. Het ziet er heel cheapy uit, maar ik vond zijn stijl wel tof om te zien. Al met al is het een erg unieke docu geworden.
Het laatste nieuws

Mysteryklassieker 'The Da Vinci Code' met Tom Hanks vrijdagavond op televisie

Mysteryfilm 'Identity' van James Mangold verdwijnt binnenkort van Netflix

Heb jij de Netflix-docu 'The Man With 1000 Kids' al gezien? 'Maag draaide om'

Maker 'The Abandons' is boos op Netflix: 'Destructief voor Hollywood en Wall Street'
Bekijk ook

The Doors
Biografie / Muziek, 1991
219 reacties

Mass
Drama, 2021
17 reacties

Nothing Is Private
Drama, 2007
122 reacties

Palindromes
Drama / Komedie, 2004
120 reacties

Murderball
Documentaire / Sport, 2005
20 reacties

Last Days
Drama, 2005
211 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
