Genre: Thriller / Drama
Speelduur: 118 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten / Canada
Geregisseerd door: Christopher Nolan
Met onder meer: Al Pacino, Robin Williams en Hilary Swank
IMDb beoordeling:
7,2 (339.139)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 31 oktober 2002
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Insomnia
"A tough cop. A brilliant killer. An unspeakable crime."
Achtervolgd door een onderzoek van de dienst Interne Zaken over duistere zaken uit zijn verleden, wordt politiedetective Will Dormer naar een klein dorpje in Alaska gestuurd om de moord op een tienermeisje te onderzoeken. De lokale politie kijkt erg tegen hem op, maar door alle zorgen kost het Dormer moeite om naar die verwachtingen op te leven, zeker als hij door de middernachtszon ook nog eens meer en meer aan slapeloosheid gaat lijden. In een poging zijn werk toch zo goed mogelijk te doen, zet hij een val uit voor de moordenaar, maar in de verwarring en dichte mist begaat de oververmoeide agent een kardinale fout.
Externe links
Acteurs en actrices
Will Dormer
Walter Finch
Ellie Burr
Rachel Clement
Hap Eckhart
Fred Duggar
Chief Nyback
Kay Connell
Francis
Farrell
Video's en trailers
Reviews & comments
N811
-
- 1459 berichten
- 913 stemmen
Nee, het is een remake van een Noorse film (wat ook al geen verfilming was van het boek van King).
Warren Stantin
-
- 185 berichten
- 0 stemmen
Geen klassieker maar gewoon een erg mooie film. Al Pacino en Hillary Swank zijn weergaloos en Williams verrast me in positieve zin.
GinolaEHV
-
- 2127 berichten
- 2611 stemmen
Redelijke politiethriller.
Verhaal vond ik niet bijzonder; beetje middle of the road. Acteerprestaties zijn oke, Pacino heeft wel beter gedaan. Swank kan mij niet zo boeien.
3*.
mr. white
-
- 39 berichten
- 54 stemmen
Zeer sfeervolle film. Goed gespeeld door Al Pacino. Een aanrader..
ILDIB
-
- 3061 berichten
- 2378 stemmen
Traag en irritant. Wat me meest stoorde was dat ie niet eens een fatsoenlijk lapje voor het raam kon hangen.
Laatst was de originele noorse film op tv
noa1
-
- 45 berichten
- 268 stemmen
mooie, goede film.
niet zo heel veel spanning. maar goed acteerwerk en het bleef me boeien tot het einde.
dj79
-
- 35 berichten
- 712 stemmen
goede, boeiende thriller die door het acteerwerk net boven andere thrillers uitkomt. origineel plot alleen het einde is licht onbevredigend (net als bij de andere film van nolan, memento).
Film Pegasus (moderator films)
-
- 31152 berichten
- 5450 stemmen
Het regisseerwerk van Nolan heeft me nooit echt kunnen overtuigen en hier dus ook niet. Met momenten heb je mooi scènes (Pacino in het water, Pacino in de mist) maar op andere momenten lukt het hem toch niet echt. Gelukkig is het acteerwerk wel leuk. Swank en Pacino zijn zoals gewoonlijk op dreef, en vooral Williams speelt een aparte opvallende rol hier.
Het verhaal is niet bijster origineel en de plotlijnen worden ook niet altijd met veel enthousiasme weergegeven. Maar het geheel is toch nog een interessante politiethriller geworden. Ben wel benieuwd naar het origineel, want ik lees hier dat het een remake is.
wibro
-
- 11590 berichten
- 4098 stemmen
Matige slaapverwekkende thriller. Kon mij nu bij herziening absoluut niet meer boeien. Ik kon het in ieder geval niet opbrengen om deze film in een keer af te kijken. En op Al Pacino begin ik langzamerhand ook uitgekeken te raken.
Ik wist trouwens niet dat dit een remake was van een Noorse film. Voor mij des te meer een reden om deze film nog lager te beoordelen, want door het origineel te remaken toon je imo een gebrek aan creativiteit.
2,0*
Chimpz
-
- 158 berichten
- 188 stemmen
Zeer goede thriller die grotendeels draait rond hetgeen waar elke goede thriller rond draait: de personages en hun gedachtengang. Dit wordt allemaal heel goed uitgewerkt en gebracht, mede door een goede Al Pacino (die voor de verandering er niet over gaat), Hilary Swank (doch, vrij onopmerkbaar) en Robin Williams die daadwerkelijk acteert. Een lekker ouderwets verhaal waarbij elke gelegde link ook steek houdt. Toch spijtig dat het einde, na een hele film gedreven te zijn door psychologie en dialogen, het té Hollywood doet en op actie wil teren, maar verder zéér sterk.
killerfreak
-
- 846 berichten
- 1066 stemmen
geen bijzonder filmpje; acteerwerk is wel goed, maar er gebeurt te weinig in de film om 'm boeiend te houden. Desondanks toch nog een 3*
Rosicky
-
- 1436 berichten
- 1709 stemmen
Fijn sfeertje en een dikke sterrencast. Nolan zet zijn verhaal goed en realistisch neer. Dat verhaal is echter niet zo bijzonder en er gebeuren weinig onverwachte dingen, waardoor ik dit toch Nolan's minste film tot nu toe vind...
JDSsmetje
-
- 6568 berichten
- 2314 stemmen
Tamelijke goede film met een ijzersterke Pacino. Verhaal was makkelijk volgbaar maar spannend vond ik de film niet echt.
Reservoir Dogs
-
- 1393 berichten
- 819 stemmen
En op Al Pacino begin ik langzamerhand ook uitgekeken te raken.
Ik wist trouwens niet dat dit een remake was van een Noorse film. Voor mij des te meer een reden om deze film nog lager te beoordelen, want door het origineel te remaken toon je imo een gebrek aan creativiteit.
2,0*
Dat vind ik pure onzin. Al Pacino heeft wel al in betere films gespeeld dat klopt maar daar wil ik het nu niet over hebben.
Het is niet als je een remake maakt dat je dan geen creativiteit hebt of een gebrek aan creativiteit. Hoe zit het dan met Michael Haneke? Hij maakte van zijn eigen Funny Games een remake heeft hij dan ook een gebrek aan creativiteit? Neem nou Ocean's Eleven (1960) die alles behalve een perfecte misdaadkomedie is. Waarom zou jij op die film dan geen remake maken als je weet dat je er iets veel beter uit kunt halen zoals een elegante en stijlvolle film met leukere personages en een beter uitgewerkt verhaal?
wibro
-
- 11590 berichten
- 4098 stemmen
Het is niet als je een remake maakt dat je dan geen creativiteit hebt of een gebrek aan creativiteit.
Daar ik het Noorse origineel uit 1997 niet gezien heb, kan ik ook geen vergelijking maken en trek ik daarom mijn bewering inz gebrek aan creativiteit voor deze film van Nolan in. De waardering van 2,0* (wat staat voor matig) blijft echter staan, omdat deze film op mij geen enkele indruk heeft gemaakt.
Ja. Ik vond die re-make een overbodige film en ik ben niet de enigste die er zo over denk, gezien het zeer lage gemiddelde voor Funny Games USA. Een lager gemiddelde heeft Haneke alleen nog gehad voor "Le Temps du Loupe".
doodah
-
- 1538 berichten
- 1233 stemmen
Toen ik zag dat deze film geregisseerd was door Christopher Nolan, was dit voor mij al een reden om hem te zien. Geen enkele film die ik tot hiertoe van hem heb gezien, is me slecht bevallen.
Toen ik dan ook las dat Al Pacino en Robin Williams de hoofdrollen hadden, was de knoop helemaal doorgehakt. Deze film zou het die avond worden.
Toen ik dan begon te zien, vreesde ik even dat het zou uitdraaien op een klassieke politiethriller. Maar hier had ik het even mis.
Het gaat hem in deze film niet om het vinden van de moordenaar. Je komt zelfs al redelijk snel te weten wie de moord heeft begaan. Vanaf dan begint het verhaal pas echt, zou je kunnen zeggen. Vanaf die gebeurtenis begint het verhaal zich te ontwikkelen en begint een kat en muisspel tussen Al Pacino, hier de inspecteur, en de moordenaar, die beiden wel iets weten van de ander, wat het het daglicht niet kan verdragen...
Het acteerwerk zelf dan is van iedereen echt schitterend.
We kennen Robin Williams allemaal van de grappige, luchtige films, maar dat hij ook kan acteren als hij het niet van zijn grappen moet hebben, bewijst hij hier ruimschoots. Niet dat hij dat nog echt moest bewijzen, want in " Good Will Hunting" had hij ook een serieuzere rol, die hij ook prachtig vertolkte.
Hier doet hij het dus ook zeer goed, en hij wist me helemaal te overtuigen in zijn rol als rare, listige, en misschien ook wel wat gekke schrijver.
Ook Al Pacino doet het goed. Zoveel films heb ik nog niet gezien van hem, maar in degene die ik al wel heb gezien, acteerde hij toch altijd zeer goed. 'k Zou eens wat meer films van hem moeten gaan zien.
Als laatste hebben we dan nog Hilary Swank, de derde grote naam van deze film. In "Insomnia", vertegenwoordigd zij vooral de paatselijke politie. Ze is een onervaren maar enthousiaste agente die als grote voorbeeld Will Dormer (Al Pacino) heeft. Toevallig.
En net zoals de rest doet zij het ook zeer goed.
Het visuele van de film was, net zoals in alle werken van Christopher Nolan, die ik al gezien heb, echt goed.
Hij verstaat de kunst om de film, het verhaal duidelijk, maar toch in de passende sfeer weer te geven.
Die sfeer waar je zo makkelijk inkomt, is mede iets waardoor ik zijn films zo goed vind. Waardoor velen zijn films goed vinden, denk ik.
De filmlocatie vind ik ook, ,net zoals de meeste anderen hier, prachtig gekozen.
Ja, je leest het wel hè. Ik vond het een geslaagde film.
JDSsmetje
-
- 6568 berichten
- 2314 stemmen
@ doodah. Tamelijke goede rescentie maar het grootste deel is toch meer info over de film dan dat jij die film goed of slecht vond.
Bla
-
- 769 berichten
- 2146 stemmen
Al Pacino gewoon weer supergoed. Robin Williams doet zijn ding ook goed maar vind ik toch onderdoen voor Pacino. En wat een geweldige regisseur is die Christopher Nolan toch. 4*
gukker
-
- 343 berichten
- 819 stemmen
Al Pacino is verreweg de beste acteur. Hij weet zijn personage heel goed neer te zetten. Vooral de slapeloosheid vond ik erg knap. Robin Williams en Hilary Swank deden het ook erg goed. Vind het voor de rest een erg leuke en bijzondere film (Alle films van Nolan vind ik zoiezo bijzonder). De manier waarop Dormer vecht met zijn geweten is erg mooi uitgevoerd. Vond de actiescènes af en toe wel wat onoverzichtelijk.
engelse
-
- 62 berichten
- 1320 stemmen
Prachtige lokaties die heel verschillend in beeld gebracht worden. Qua regie en sfeerschepping veel gelijkenissen met Twin Peaks!
cinema.rex
-
- 307 berichten
- 232 stemmen
De rol van Al Pacino verpest voor mij de hele film. Deze vertolking van een politie-inspecteur hoort m.i. thuis in een hele slechte TV-serie. Ik zie alleen cliché's.
Maar de vraag blijft natuurlijk wel: was dit een fout van Pacino of van de regisseur, die had moeten ingrijpen?
Voor de rest geen onaardige film.
Kisje
-
- 970 berichten
- 1190 stemmen
Wat me meest stoorde was dat ie niet eens een fatsoenlijk lapje voor het raam kon hangen.
Hahahaha
, ik ga 'm zodadelijk nog eens bekijken, eens zien of ik me ook zo stoor aan het lapje
haha
yorgos.dalman
-
- 980 berichten
- 0 stemmen
Wat fijn dat Martin Donovan zich ook prima staande weet te houden buiten de films van regisseur Hal Hartley! Hij speelt met talent en persoonlijkheid en heeft recht op een serieuze carrière.
christophel
-
- 396 berichten
- 436 stemmen
****4
Heb me best vermaakt bij deze film, niet zo'n overdreven film, waarvan je het einde al weet.
mnrk
-
- 1876 berichten
- 1733 stemmen
Een uitstekende film van Christopher Nolan met een net zo'n sterke cast.
Pacino en Williams spelen ijzersterk en Swank houdt zich prima staande tussen deze twee.
Het verhaal is ook prima en kijkt prima weg, met daarbij een paar zeer sterke scene's ( mist en de drijvende boomstammen) en een mooie omgeving is dit een film die gewoon dik in orde is.
Awake78
-
- 1022 berichten
- 496 stemmen
Goed vermaakt met deze film, alleen er zit net iets te weinig venijn in om het een topper te laten zijn.
De potentie is er zeker, maar de uitwerking is net niet voldoende. Dat komt doordat het origineel (welke ik niet gezien heb) vast rete-spannend was, duister en 'anders' overkwam en dat is helaas niet altijd naar het Hollywoodse te vertalen.
Je ziet dat toch vaak bij dat soort Hollywood-remakes (Vanilla Sky, De Lift en het zou ook bij Loft gebeuren); in hun moerstaal superspannend en weer eens wat anders - in de standaard Amerikaanse actie zwaar tegenvallend.
Toch valt deze film niet tegen. De acteerprestaties houden het niveau hoog, het verhaal is goed en gaat net even iets onder de oppervlakte en bepaalde scenes zijn zeer behoorlijk (de boomstamscene was goed claustro gedaan). Vond de scene in de (plots opkomende) mist wat minder. Ook het mini-plotje met de receptioniste (wat overigens wel een aantrekkelijke dame is) is er een beetje met de haren bijgetrokken voor wat toegevoegde tekst en uitleg.
Ook minder vond ik dat er niet veel (meer) gedaan werd met zijn (Pacino's) mentale gesteldheid. Ok, hij zag er af en toe wat vermoeid uit en hij maakte daardoor de cruciale fout, maar een plotwending zoals in 'A Beautiful Mind' zat er helaas niet in, terwijl ik daar wel stiekem op hoopte. Met de hele 'insomnia' had veel meer gedaan moeten worden zeg ik. Nu was het niets meer dan een gimmick om een aanleiding goed te praten. Misschien wat makkelijk.
Als laatste vond ik Robin Williams gewoon niet serieus te nemen. Ik heb het sowieso niet zo op de beste man, maar dat is meer persoonlijk. Hadden ze beter iemand anders kunnen casten maar goed....
Concluderend vond ik alles net iets bovengemiddeld, maar bijvoorbeeld een 2e 'Heat' of 'Memento' zat er helaas geen moment in.
chevy93
-
- 12754 berichten
- 1324 stemmen
Deze DVD puur gekocht, omdat hij door Nolan geregisseerd is. Pacino heb ik het nooit zo op, maar aan de andere kant heb ik hem nog niet kunnen betrappen op een miscast. Ook hier deed hij het goed.
Ik heb een zwak voor dit soort films. En daarmee doel ik op politiefilms als deze. Ik kijk dan ook graag naar series als CSI, Criminal Minds en NCIS. Wat deze film zo goed maakt, is het feit dat het allemaal zo basic is. Kleine cast, weinig tot geen special effects. En toch is het een goede film. Het verhaal is waterdicht, het decor is schitterend en bij vlagen heb is er mooie muziek. Wat deze film anders maakt dan de doorsnee politiefilm zijn de achterliggende, morele gedachtes. Wat zou jij doen? Is het verantwoord?
Ik zit een beetje te twijfelen wat voor cijfer ik zal geven. Ik heb een zwak voor films die met weinig heel veel kunnen maken, dus een 4,0*
Al DeNiro
-
- 1664 berichten
- 105 stemmen
De laatste film van hoog niveau met Pacino.
Hierna heeft hij in weinig bijzondere films gespeeld.
Behalve de altijd geweldige Pacino, heeft Robin Williams ook een goede en verassende rol.
En Alaska ziet er natuurlijk weer ongelooflijk mooi uit.
moviemafketel
-
- 19752 berichten
- 2118 stemmen
Al scoort altijd wel een voldoende. Ik vond de omgeving van Alaska erg mooi en de muziek was ook pakkend.
Het verhaaltje vond ik wel veel te mager. Hij zal wel in de bios hebben gedraaid, maar ik vond het zoals hiervoor al werd gezegd meer een lange aflevering van CSI of zoiets. Daar heb ik dan weer wat minder mee.
Ik voelde ook niet echt mee met de slachtoffers of zo. En het einde, tsja je zag het wel aankomen eigenlijk. Leuke om eens mee te pakken voor tussendoor, maar verwacht geen hoogstaand werk.
hdehoon
-
- 373 berichten
- 328 stemmen
Heel mooie film, die lang blijft hangen, zelfs nu ik hem voor de tweede maal zie. Sfeervol verfilmd, prachtig acteerwerk van m.n. Pacino. Ik vond het verhaal juist ongewoon, met een thema waar je over blijft nadenken. De slapeloosheid als rode draad en metafoor voor een slecht geweten, was heel fraai uitgewerkt.
Gerelateerd nieuws

PlexTV is een klein gratis schatkistje vol nergens te streamen cultfilms
Bekijk ook

The Usual Suspects
Thriller, 1995
1.685 reacties

Heat
Misdaad / Thriller, 1995
2.021 reacties

Donnie Darko
Mystery / Drama, 2001
4.059 reacties

The Departed
Misdaad / Thriller, 2006
1.762 reacties

Prisoners
Thriller, 2013
682 reacties

Donnie Brasco
Misdaad / Drama, 1997
858 reacties
Gerelateerde tags
hoteldetectiveconfessionkleine stadfbihomicidechantagehallucinatiesuspectinsomniaonderzoekliefderemakemoordflashbackalaskaschietpartijlos angeles, californiëtienerschuldphone callneo-noirmidnight sunplanted evidencecrime writer
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








