Genre: Mystery / Drama
Speelduur: 113 minuten / 133 minuten (director's cut)
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Richard Kelly
Met onder meer: Jake Gyllenhaal, Jena Malone en Patrick Swayze
IMDb beoordeling:
8,0 (904.183)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 20 juni 2002
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Videoland
Bekijk via Prime Video
Bekijk via meJane
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Zondag 1 maart in één bioscoop (Eindhoven)
Plot Donnie Darko
"28 days, 6 hours, 42 minutes, 12 seconds... that is when the world will end."
2 oktober 1988, een gewone dag in het leven van de verwarde 16-jarige Donnie Darko. Dan valt er vanuit het niets een vliegtuigmotor door het dak van z'n huis, recht in Donnie's kamer. Gelukkig ligt Donnie niet in bed, aangezien hij hiervoor in een visioen gewaarschuwd is door een 2 meter lang konijn. Terwijl Donnie het leven en de liefde begint te verkennen ontdekt hij de geheimen van het universum waardoor hij de mogelijkheid krijgt om de tijd en zijn lot te veranderen.
Externe links
Acteurs en actrices
Donnie Darko
Gretchen Ross
Frank
Karen Pomeroy
Kitty Farmer
Elizabeth Darko
Rose Darko
Eddie Darko
Prof. Kenneth Monnitoff
Dr. Lilian Thurman
Reviews & comments
chevy93
-
- 12754 berichten
- 1324 stemmen
Ja, dat wist ik. Maar door het bericht van lamalord ging ik twijfelen. Zich laten treffen door die vliegtuigmotor is de ultieme opoffering.
lamalord
-
- 83 berichten
- 127 stemmen
hmm ik snap het eigenlijk allemaal nog steeds niet, ik kijk hem morgen eens opnieuw.
Ceeda7
-
- 3544 berichten
- 1381 stemmen
De vraag blijft echter hoe Donnie in godsnaam die motor van de tangent time line naar de present time line krijgt.
Bardt1980
-
- 448 berichten
- 92 stemmen
Ik kan hier wel van alles blijven uitleggen, maar dat is denk ik voor vele ook een dooddoener. Maar ik denk wanneer iets niet helemaal duidelijk is en je een beetje googled, je zelf de antwoorden ook makkelijk kan vinden.
Bovendien is deze film voor een groot gedeelte ook gebaseerd op het boek van Roberta Sparrow (Grandma Death) "The Philosophy of Time Travel" Hier vind je ook veel antwoorden op vragen die de film oproept.
Jozz
-
- 205 berichten
- 204 stemmen
Wat een bijzondere film is dit. Ik snapte er helemaal geen hout meer van, en toch bleef ik geboeid kijken naar alle gebeurtenissen. Dat is de kracht van deze film. Je kunt zelf op zoek naar een verklaring voor alle bizarre zaken die je in deze film krijgt voorgeschoteld. Het is alleen wel flink hersenkraken voordat je ook maar in de buurt komt van een sluitende uitleg
.
Soms heb ik het idee dat er helemaal geen sluitend verhaal is. Er lijken teveel open eindes achter te blijven. Ik heb na deze film verschillende verklaringen gelezen op internet. In de ene kon ik me beter vinden dan in de ander, maar er was er geen één die volledig klopt en alles verklaart.
Ik vind het dan ook bijna onmogelijk om deze film te beoordelen, omdat ik niet kan zeggen of het verhaal nu echt zo geniaal in elkaar steekt
. Maar goed, er zijn natuulijk andere factoren aan deze film die eenvoudiger te beoordelen zijn. Zo vind ik de rol van de hoofdpersoon fantastisch vertolkt, dat had niemand beter gekund. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van zeer passende muziek en zit je ondanks het vage verhaal toch op het puntje van je stoel.
Als je deze film gaat kijken moet je voorbereid zijn. Je moet weten dat het nogal ongrijpbaar en voor meerdere interpretaties vatbaar is. Doe je dat niet, dan kom je van een koude kermis thuis want je blijft met een bak vol vragen zitten
.
Ik denk dat ik de kracht van deze film wel redelijk begrijp, maar ik kan me heel goed voorstellen dat er mensen zijn voor wie dit te ver gaat.
4*
Arbil
-
- 208 berichten
- 771 stemmen
Troll bericht? Ben al 5 jaar lid en mening geven mag blijkbaar niet meer.
chevy93
-
- 12754 berichten
- 1324 stemmen
Jouw bericht was totaal nutteloos. Je komt hier groots verkondigen dat je deze film nog een halfje lager doet, naar 0,5*. Zonder ook maar enig argument te geven waarom. En die 1,0* was al niet duidelijk. Dus... care?
Ruiter13
-
- 140 berichten
- 1117 stemmen
Bovendien is deze film voor een groot gedeelte ook gebaseerd op het boek van Roberta Sparrow (Grandma Death) "The Philosophy of Time Travel" Hier vind je ook veel antwoorden op vragen die de film oproept.
Nice
Dat verklaard een hoop meer. Ik denk dat ik hem met deze info voor de 5e keer ga kijken.
Aazhyd
-
- 640 berichten
- 305 stemmen
"The Philosophy of Time Travel" is natuurlijk geen echt boek. Het is bedacht voor de film. Wellicht een open deur. 
planet_of_death
-
- 3962 berichten
- 178 stemmen
Voor de mensen die uitleg willen, hier mijn bericht uit de oude doos:
Zodra de vliegtuigmotor door Donnies huis valt begint het alternatieve universum. Als Donnie de vliegtuigmotor niet in het wormgat gooit zal dit universum helemaal opnieuw beginnen. De flits op het begin wil zeggen dan het alternatieve universum gereset wordt. Daaruit kunnen we constateren dat het Donnie al meerdere keren niet gelukt is om de vliegtuigmotor in het wormgat te krijgen. Je ziet hem in de beginscene lachen (hij herrinerd zich vaag de avonturen in de voorgaande alternatieve universums). De personen om Donnie heen zijn de Manipuleted Living. Zij helpen Donnie door zijn reis in het alternatieve universum. Zonder dat ze het zelf weten. Was de vliegtuigmotor nog door het wormgat gegaan als die persoon niet zus had gedaan, en die andere persoon niet zo? En door dat 1 het ene doet volgt er weer een reactie van een ander die er dan weer voor zorgt dat er een andere gebeurtenis plaatsvind. Uiteindelijk zorgt deze ketting reactie ervoor dat die vliegtuigmotor in het wormgat beland. Donnie is vrijwel bij alle gebeurtenissen betrokken. Als die vliegtuigmotor nooit in dat wormgat belande zou het alternatieve universum zich voor altijd hebben herhaalt, en zou men dus nooit terugkeren naar het primaire universum (wat op het einde wel gebeurt).
canciser
-
- 938 berichten
- 558 stemmen
Heb vandaag de nieuwe dvd gekocht met die lelijke cover. Nu staat er op de achterkant: ''Donnie is een doodnormale jongen uit een doodnormaal gezin''. Volgens mij is Donnie geen normale jongen, ook niet aan het begin. Toch raar.
planet_of_death
-
- 3962 berichten
- 178 stemmen
Dat is inderdaad een erg vreemde editie. Ik wou die ene met de konijnenkop, maar die was nergens te vinden.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
En doodnormaal is het gezin ook niet
Maar ach, vind verder de QFC's wel leuk om op een rijtje te hebben staan. Heb er zelf 29 stuks nu.
kuk
-
- 641 berichten
- 674 stemmen
Zondra een film onduidelijk is en mensen met verklaringen als 'het alternatieve universum', 'manipulated living' en 'wormgat' komen, ben ik mn interesse verloren. Over die ongein wíl ik helemaal niet filosoferen, los van dat het ook nog eens nadenken over een halfslachtig verhaal is dat verder geen diepere lagen heeft maar vooral veel open laat. Knap gemaakt, goed gespeeld en sfeervol, maar totáal niet mijn kopje thee.
canciser
-
- 938 berichten
- 558 stemmen
Die moeder is een alcoholist
Ook niet in elk gezin voorkomend.
Anywayz, ik ga hem nu nog een keer kijken, lang geleden.
Bardt1980
-
- 448 berichten
- 92 stemmen
Die moeder is een alcoholist
Waar maak je dat uit op als ik vragen mag?
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Films als Donnie Darko zijn niet mijn ding, ik kijk ze omdat mijn vrienden blijven zeuren dat ik ze moet zien, maar ik zie tien keer liever iets anders. Ik hoef deze film dan ook nooit meer te zien. Heb ik me zo lopen ergeren aan deze film. Nee ik vond het allemaal best vermakelijk maar o zo ver gezocht.
Kom laten we de mensen eens nadenken tijdens de film dan krijgen we een hoge rating. Dit idee krijg ik altijd een beetje bij dit soort films. Ik vond deze trouwens wel beter dan Southland Tales.
Maar slechter dan Mulholland dr.
Het verhaal begin ik niet eens aan want dit topic telt 115 pagina's dus ik zal allemaal wel dingen vertellen wat allemaal al honderden keren is gezegd.
Al met al vermakelijke onzin maar niet mijn ding ik snap ook eigenlijk niet waarom iedereen zo lyrisch is om dit soort films, Ach ja ik heb mijn vrienden een dienst bewezen en ben blij dat ik er van af ben.
3 sterren voor het acteerwerk, het verhaal en ik heb me toch wel iet of wat vermaakt dus.
Threeohthree
-
- 5557 berichten
- 2934 stemmen
Ach sommige mensen hebben dit soort films gewoon nodig, kan me volledig indenken waarom iemand deze film niet zou kunnen waarderen. Maar ach, ieder z'n kopje thee. Of koffie natuurlijk 
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Liever koffie
,
Nee ik kan het opzich ook wel begrijpen maar eigenlijk is het toch allemaal niet zo moeilijk en dan omdat mensen dan zogenaamd na moeten denken vind iedereen hem geweldig. Ach ja ik snap sowieso niet hoe sommige films in de top 250 belanden. Niet mijn ding laten we het daar idd maar op houden inderdaad
.
TrickySmalls
-
- 607 berichten
- 782 stemmen
Je moet als kijker echt een gevoel hebben van "Woow, wat heb ik nu toch net gezien zeg." En dan vervolgens concluderen dat je gewoon een goed in elkaar gezette film hebt gekeken.
Dat het idd allemaal niet zo moeilijk is klopt wel, maar het is dan vaak de kunst om allerlei verbanden te leggen met alles en iedereen en dus op die manier de puzzelstukjes in elkaar leggen. Niet dat ik dat wil, maar ik kan me er iets bij voorstellen.
Q Jones
-
- 3525 berichten
- 2882 stemmen
Hahaha jij wilt dat juist wel. Ik had geen woow gevoel ik den dat het daaraan ligt
TrickySmalls
-
- 607 berichten
- 782 stemmen
Oh, pardon dat wil ik inderdaad wel ja. Hoe kan ik daat er nou neer zetten. 
canciser
-
- 938 berichten
- 558 stemmen
@Bardt1980
Director's cut, daar geeft Richard Kelly een verklaring op. Elke keer als zij in beeld komt lijkt het alsof ze gedronken heeft, of ze zit aan het drinken.
flipflop
-
- 215 berichten
- 284 stemmen
Geweldig. Een film die op bijna elk vlak uitblinkt. Acteerwerk is sterk, met name van Gyllenhaal, en de karakters en de sfeer zijn geweldig. Ook prachtig hoe de puzzel van het plot in elkaar valt op het eind. Verder een sterke Soundtrack en een toffe filosofische ondertoon. (Ook de details waren leuk; zo negeerde Donnie zijn psycholoog als ze over god begon)
Bardt1980
-
- 448 berichten
- 92 stemmen
@Bardt1980
Director's cut, daar geeft Richard Kelly een verklaring op. Elke keer als zij in beeld komt lijkt het alsof ze gedronken heeft, of ze zit aan het drinken.
Aha, is me niet opgevallen. Weer een goede reden om hem voor de zoveelste keer te bekijken 
tal1b
-
- 2596 berichten
- 2329 stemmen
damn, deze film doet wat, wat maar enkele hebben.
113 minuten top film!
het grappige is, is dat ik deze voor 't eerst gezien heb 
of ben ik ook door die wormhole gegaan? 
canciser
-
- 938 berichten
- 558 stemmen
En het mooiste is, is dat hij de 2e keer vaak NOG leuker is! Deze films blijft geniaal, perfecte film.
Pre- en sequels

S. Darko
2009
147 reacties
Gerelateerd nieuws

Volledig genegeerd en toen gestegen naar de top: Deze flops maakten een fantastische comeback

Vijf goed beoordeelde tienerdrama's met een duister randje

Films die je twee keer moet bekijken om ze echt te begrijpen

'Donnie Darko'-regisseur Richard Kelly hint naar vervolg
Bekijk ook

Fight Club
Komedie / Thriller, 1999
4.201 reacties

American Beauty
Drama, 1999
1.914 reacties

Into the Wild
Biografie / Drama, 2007
2.368 reacties

Requiem for a Dream
Drama, 2000
3.074 reacties

Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain
Komedie / Romantiek, 2001
1.837 reacties

The Shining
Horror, 1980
2.729 reacties
Gerelateerde tags
brandouder-kindrelatievandalismtherapistpresidential electionhalloweenvliegtuigtijdreizenschool presentation verliesmiddelbare schoolschool performanceimaginary friendsurrealismesuburbiavisionschoolmoralityarsonpsychologische thrillertienercultfilmgeestesziektevirginiasleepwalkingparanoidjaren 80parallel universe plot twistdepressing
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








