Tron (1982)
Genre: Actie / Sciencefiction
Speelduur: 96 minuten
Alternatieve titel: Tron: The Original Classic
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Steven Lisberger
Met onder meer: Jeff Bridges, Bruce Boxleitner en David Warner
IMDb beoordeling:
6,7 (144.689)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 17 maart 1983
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Disney+
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Tron
"A world inside the computer where man has never been. Until now."
Als Flynn (Jeff Bridges) de belangrijkste computer van zijn voormalige werkgever kraakt om te bewijzen dat zijn werk is gestolen door een van zijn collega's, begint er voor hem een nog veel groter avontuur. Hij wordt de computer ingezogen door een hongerige macht - het Master Control Program - en raakt betrokken in een dodelijk gladiatorspel waarin gebruik wordt gemaakt van snelle racemotoren van licht. Samen met de held van het computerspel - Tron (Bruce Boxleitner) - bevechten ze het MCP in een alles beslissend gevecht. Hierbij zal zowel over het lot van de elektronische als de echte wereld worden beslist.
Externe links
Acteurs en actrices
Kevin Flynn / Clu
Alan Bradley / Tron
Ed Dillinger / Sark / stemrol of Master Control Program
Lora / Yori
Dr. Walter Gibbs / Dumont
Ram/Popcorn Co-Worker
Crom
Peter / Sark's Lieutenant
Warrior #1
Warrior #2
Video's en trailers
Reviews & comments
Leland Palmer
-
- 23785 berichten
- 4896 stemmen
Damn.
Ook maar even gezien voordat ik me aan 'TRON: Legacy' gewaagd heb. Vond dit niet altijd even boeiend. De film heeft best wat charme, met die ''goedkope'' / oude computerbeelden en de acteurs die daar ingefrommeld zijn, maar dat duurt even en dan is dat ook afgelopen.
Want ik vond dit gewoon niet echt interessant meer na een tijdje. Best een paar leuke scénes en wat vondsten voor de tijd waarin de film gemaakt is en leuk om gezien te hebben voor 'Legacy', maar dit zou ik niet snel nog een keer opzetten. De tand des tijds is helaas niet doorstaan.
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Toch zijn we allemaal redelijk gul ondanks dat het de tand des tijds niet heeft doorstaan. Hmm
Te gul?
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Toch zijn we allemaal redelijk gul ondanks dat het de tand des tijds niet heeft doorstaan. Hmm
Te gul?
Omdat ik het wel geinig vind dat zo'n computerfilm al in 1982 is bedacht en gemaakt. Erg origineel. Alleen is de uitwerking niet goed genoeg om een kleine 30 jaar later nog interessant te zijn. Dat is vaker bij films die teren op effecten.
skipy05
-
- 1676 berichten
- 2700 stemmen
Omdat ik TRON: Legacy wou zien heb ik toch maar eerst deze gezien. Ik wit wel niet goed wat ik er van moest verwachten. Film is goed, alleen nu ziet hij er wat verouderd uit. Ik denk dat in 1982 dit wel eens zeer speciale film was. Goed gemaakt voor in die tijd.
*film fan*
-
- 115 berichten
- 2960 stemmen
eerst deze film gezien.
dan pas tron legacy.
goede film voor de jaren 80 !
JakobFugger
-
- 145 berichten
- 1310 stemmen
Blij dat de film af is. Net als vele andere deze film gaan kijken omdat ik ook Tron: Legacy wel wil zien. Of wilde, ik weet eigenlijk niet of ik dit nog wel wil. De effecten zijn niet alleen gedateerd, de hele film is gedateerd. Door de effecten kan ik nog wel heenkijken als de film een beetje leuk is. Het verhaal is in mijn ogen gewoon zwak en het zal allemaal wel. Het acteerwerk vond ik zwak en dat met het flutverhaaltje en gedateerde effecten kwam het erg amateuristisch over. Gewoon saai of heel erg gedateerd, mooi effecten zouden inderdaad wat kunnen verzachten en een beetje spanning ook. Nou meer dan 1,5* vind ik het niet waard.
dominion
-
- 4062 berichten
- 0 stemmen
mooi effecten zouden inderdaad wat kunnen verzachten en een beetje spanning ook.
Dan is Legacy een aanrader 
Bélon
-
- 1795 berichten
- 0 stemmen
Vond dit eigenlijk wel wat hebben.
Een soort Star Wars for geeks. De dialogen zijn hilarisch (can I merge with this memory), de jokes erg flauw maar toch best grappig (dat bitje onder andere) en het verhaaltje erg dubieus.
Maar vooral visueel viel deze film me erg mee. Meer dan twintig jaar oud, maar omdat er sindsdien niks gelijkaardigs verschenen is nog steeds redelijk fris vond ik. T uurlijk is het wat campy geworden, maar het ziet er toch best speciaal uit, met enkele erg leuke effecten. Deed me trouwens ook vaak aan Rez denken, vooral Master Control zelf dan. Leek erg op een end-of-level boss van dat spel.
Doe daarbij een MC die geweldig klinkt, veel hilarisch gedoe, en ik heb me eigenlijk erg goed vermaakt. Meer dan 3.5* is wat overdreven, maar erg fijn filmpje.
Grotendeels eens. Vond dit vooral visueel echt érg leuk, nogal abstract ogend (door de primitieve CGI) maar vooral erg strak (heb een Blu-ray gezien). Echt een film voor designers en andere (visueel) creatievelingen om eens gezien te hebben. Het verhaal had zo veel beter kunnen zijn (jammer van de Disney-braafheid) maar al met al toch nog steeds een leuke zit. Verdiend de status van een cult film. Die "sequel" is maar een trieste bedoening. Al zullen velen de "sequel" qua entertainment-waarde hoger schatten is dat natuurlijk geen cult film maar exploitatie op groot budget.
james_cameron
-
- 7005 berichten
- 9790 stemmen
Op blu-ray gezien, was mijn tweede kennismaking met de film. Ooit in de jaren '80 op video bekeken, toen vond ik het allemaal al gedateerd aandoen en matig in elkaar zitten. Dat vond ik nu weer, helaas. De structuur van de film is ongelukkig bedacht; direct in het begin zit je al in de wereld van de computer, met die malle outfits, abstracte decors en rare kleurtjes. Het zou wellicht beter gewerkt hebben wanneer je als kijker langzaam wordt geïntroduceerd in die wereld. Spannender ook waarschijnlijk. Het blijft natuurlijk een revolutionaire film, maar qua entertainment is het behelpen. Tegen het einde wordt alles ook erg langdradig. Op blu-ray ziet één en ander er nog wel oké uit, maar visueel is de film zelden indrukwekkend. Zoals het gezegde gaat: you can't polish a turd.
Filmkriebel
-
- 9969 berichten
- 4656 stemmen
Zoals het gezegde gaat: you can't polish a turd.
Beetje bullshit natuurlijk. Zelfs verkeerd om de vergelijking te maken met nu. Je kunt niet hetzelfde soort special effects als nu verwachten van een film begin jaren '80. In die tijd was Tron best een succes.
Koek
-
- 84 berichten
- 2566 stemmen
Beetje bullshit natuurlijk. Zelfs verkeerd om de vergelijking te maken met nu. Je kunt niet hetzelfde soort special effects als nu verwachten van een film begin jaren '80. In die tijd was Tron best een succes.
Nouu... een succes? Los van het feit dat het destijds een flop was in de bioscopen, is het eigenlijk alleen een mijlpaal omdat het de eerste film is waarin er langdurige cgi-scenes inzitten (en zelfs dat valt nog wel mee vergeleken met nu, volgens mij zat er maar een kwartier full-cgi materiaal in).
Maar verder...? Vergelijk het voor de grap eens met de visuele kwaliteit van Blade Runner uit hetzelfde jaar. Ziet er op alle vlakken toch vele malen beter uit.
Karl van H.
-
- 2812 berichten
- 2256 stemmen
Natuurlijk ziet Blade Runner er beter uit - er zijn maar weinig films die er zo goed uitzien als Blade Runner, die overigens ook aanvankelijk flopte -, maar dat is niet helemaal een eerlijke vergelijking omdat de twee films in stijl echt totaal van elkaar verschillen. Juist het aparte stijltje van TRON zorgt ervoor dat de film, ondanks dat het inderdaad nogal gedateerd is, goed te doen is tegenwoordig.
Filmkriebel
-
- 9969 berichten
- 4656 stemmen
Nouu... een succes? Los van het feit dat het destijds een flop was in de bioscopen
Ik zou dit toch geen flop noemen :
Budget $17,000,000
Gross revenue $33,000,000
ErickZonderK
-
- 84 berichten
- 0 stemmen
Heb ik maar gekeken voordat Tron: Legacy uitkwam. Niet zo geweldig, tenminste in vergelijking met Tron: Legacy.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Ik heb me er ook maar aan gewaagd. Alleen niet omdat ik op korte termijn Tron: Legacy wil kijken (dat heeft niet zo'n haast), maar gewoon omdat ik dol ben op oude SF. Je mag best zeggen dat het van tevoren al een gewonnen wedstrijd was. Ik heb genoten van Tron, al komt dat voornamelijk vanwege alle nostalgie. Het zien van Tron neemt me terug naar de tijd waarin ik nog veel met de Commodore 64 speelde. Toegegeven, de CGI effecten zijn vreselijk slecht. Ik snap wel dat jongere kijkers hier weinig of niets mee kunnen. Het feit dat de CGI alleen maar in het gedeelte binnen het computersysteem voorkomt, maakt het 'geloofwaardig' en leuk genoeg voor me.
Jeff Bridges zet hier een leuke rol neer, alleen vind ik hem hier lang niet zo goed als later in bijvoorbeeld The Big Lebowski. Een wereldschokkende film is Tron allang niet meer. Het komt voor mij pas echt op gang wanneer de hoofdpersoon in het systeem geplaatst wordt. Ook dat is niet echt origineel meer, maar wel erg leuk gemaakt. Ik ontkom er niet aan door er een dooddoener tegenaan te gooien, maar om dit leuk te vinden, moet je er wel echt van houden.
tristanrc1
-
- 255 berichten
- 321 stemmen
Nu is de film misschien veroudert, maar zo'n 30 jaar terug was hij zijn tijd vooruit. En niet allen de special effects, de dialogen over bits en chips waren toen helemaal nieuw. Goed acteerwerk, met name Bridges, is goed.
606
-
- 23876 berichten
- 12267 stemmen
Redelijk leuke film en bijzonder gemaakt zeker in die tijd.
Maar je moet er van houden van dat soort films.
Leuk om een jonge Jeff te zien.
3 sterren
jipt
-
- 3461 berichten
- 3473 stemmen
Begint wel leuk, zeker in de echte wereld zijn de designs leuk. Eenmaal in de computer begint het ook wel tof, vooral hoe Flynn in de computer wordt gezogen ziet er mooi uit. Maar het begint na een tijdje wel te vervelen, het is allemaal wat gedateerd en komt helemaal niet meer zo sprankelend over, ook niet in blu ray. Ben benieuwd naar de nieuwe versie. Hiervoor in ieder geval een volle 2,5*
otherfool
-
- 18519 berichten
- 3403 stemmen
Ach ja, toch leuk dat zo'n (schijnbare) klassieker door het recente vervolg nog eens door het grote publiek, mij incluis, opgepikt wordt. Helaas is het bij nader inzien allemaal niet zoveel soeps, de oude effecten zijn geweldig maar het verhaaltje verzandt vrij snel in een standaard good vs evil plotje dat niet alleen gedateerd (niet zo erg), maar ook wat langdradig aanvoelt. Had eigenlijk best in het vergeten hoekje van de videotheek mogen blijven staan.
Een nipte 2*.
Dominootje
-
- 564 berichten
- 0 stemmen
Wat een hilarisch begin, even wennen aan de oude technieken..
Verder vooral gekeken vanwege het vervolg.. Geen vervolg kijken zonder deel 1 gezien te hebben!
Qua verhaal is het niet zo heel boeiend.. Vond het vooral interessant om te zien, manier van werken/filmen.. Nu op naar Tron II - Legacy
scorsese
-
- 13169 berichten
- 11078 stemmen
Matige film waarin een computerprogrammeur getransporteerd wordt in een computer. De film begint wel aardig, maar eenmaal in de computerwereld wordt het verhaal nogal eentonig en saai. De special effects zijn wellicht flink verouderd, maar visueel gezien is het erg strak en de film heeft een unieke look gekregen hierdoor.
dave
-
- 1079 berichten
- 885 stemmen
TRON moest bezinken als pulp in een trappist, maar kwam na geruime tijd smakelijker dan ooit tevoren bovendrijven. Een heerlijk tripje doorheen een computer mainframe. Extreem. De gecreëerde omgevingen, kleurenfilters en alle vormen van obstakels waren blits voor die tijd en thans charmant gedateerd. Samen met een formidabele Warner, geweldige geluidseffecten en het altijd ontspannen en geestige verhaaltje goed voor een dikke voldoende.
3,50
Gangleri
-
- 72 berichten
- 116 stemmen
Geen idee of ik 'm al ooit had gezien, maar het verhaal is goed en de kleurige uitwerking super. Echt een 'must-see' klassieker.
K. V.
-
- 4363 berichten
- 3768 stemmen
'k wist eigenlijk totaal niet waarover het verhaal zou gaan, maar 'k had al eens een paar fragmenten er van gezien.
Het was wel even wennen om in het verhaal te komen, zeker anno 2010, nu computers totaal anders werken dan dat men in de jaren tachtig dacht. Zo zijn bestanden en bits levende wezens, dus het komt wel wat vreemd over. Nu, eenmaal je de klik hebt gemaakt viel het eigenlijk wel mee.
Visueel is het een erg bijzondere film geworden, die er zeker uitspringt. De figuren hebben fluo pakjes aan, maar het komt wel niet zo schreeuwerig over als bv de tweede en derde Batmanfilm. Het is ook een soort mengeling geworden van live action en animatie. Desondanks dat de film dus uit de jaren tachtig komt, kwam het niet echt gedateerd over, eerder een speciale stijl.
Het verhaal wist wel te entertainen en de volledige speelduur te boeien. Voor de rest deed de cast het niet slecht.
'k vond het wel de moeite om eens gezien te hebben. Het is zeker geen standaard film geworden.
Masterbrain
-
- 409 berichten
- 1266 stemmen
O mijn triljoenen megapixels wat is dit toch een
grafische beuk.
tristanrc1
-
- 255 berichten
- 321 stemmen
Nou, nou... Voor die tijd was dit een baanbrekende film, zowel visueel als het taalgebruik over ''bits'' en ''chips''. Ik vind niet dat je een film moet afkraken omdat hij veroudert is.
pop
-
- 167 berichten
- 638 stemmen
Tja de film wereld heeft natuurlijk een vogelvlucht genomen qua effecten. Maar rond 1983 vond ik dit een meer dan te pruimen film. En ik blijf er een zwak voor hebben. Hoewel ik deze al een lange tijd niet meer gezien heb. Gister deel twee gezien en die vond ik dan weer tegenvallen
Lennert
-
- 2412 berichten
- 1400 stemmen
Onlangs heb ik bij vrienden Tron: Legacy gezien en ik kon toch niet anders dan concluderen dat ik meer achtergrond informatie nodig heb om deze film goed te kunnen beoordelen. Tron bleek op Blu-Ray niet al te duur, dus de koop geschiedde vrij rap. Allereerst wil ik toch zeggen dat ik me heel goed kan voorstellen dat deze film in 1982 een zelfde ervaring zou opleveren bij de meeste mensen als Jurassic Park bij mij deed qua special effects. Natuurlijk ziet het er nu verouderd uit, maar de kunde en charme zit er nog steeds zo overduidelijk zichtbaar in, dat ik alsnog bijzonder onder de indruk was. Daarnaast ben ik nu ook blij weer een referentie in South Park te begrijpen (mensen die Jewbilee gezien hebben begrijpen wat ik bedoel).
Het verhaal is redelijk standaard scifi, maar verveelt in ieder geval nergens. Daar komt ook bij dat zowel Bridges als Boxleitner (fijn hem ook eens in een bekende film te zien ipv Asylum zooi) en Warner behoorlijk goed acteren in de bizarre pakjes die ze moeten dragen. De film duurt daarnaast ook absoluut niet te lang, wat ervoor zorgt dat er praktisch geen verveelmomenten in zitten. Waar ik wat minder over te spreken ben is echter wel de soundtrack, die is erg mak voor een spektakel als dit.
namingway24
-
- 1117 berichten
- 1403 stemmen
Vetter dan Legacy in elk opzicht; Legacy was in feite een mindere remake van dit origineel, alleen met Flynn's zoon in de hoofdrol.
Vandaag de dag is het niet zo moeilijk om visueel overrompelende films uit een computer te toveren, maar bij Tron vroeg ik me soms echt even af hoe ze het gedaan hebben. Visueel heb ik zelden zo'n mooie film gezien. Ik wiol eigenlijk de extra's niet bekijken om de magie in stand te houden 
Jeff Bridges is geweldig leuk als Flynn, die in veel opzichten niet heel ver af staat van the Dude qua gedrag. de rest van de cast is ook goed, en David Warner geeft het geheel wat klasse mee.
De film was in 1982 ongetwijfeld zijn tijd vooruit. Als er toch eens games als bestonden! Af en toe was het technische jargon een beetje te veel van het goede, maar het klonk in elk geval wel goed. de muziek verschilde echt tussen de echte en de virtuele wereld. Vette 80's soundtrack weer!
Ah, 80's sci-fi en horror blijft toch ongeëvenaard, en dit is een heel fraaie...
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5983 stemmen
Vooral leuk uit nostalgisch oogpunt.
Deed me nostalgisch terugblikken naar de tijd waarin computerspelletjes op arcade en zgn. homecomputers nog lekker overzichtelijk waren, met simpele lijnen en sprites (de objecten).
Ook die simpele geluidjes erbij, die nu misschien wat lachwekkend zijn.
Er wordt een merkwaardige fantasywereld getoond, die met moeite te volgen is. De logica is tamelijk bizar, althans in ieder geval voor mij.
Jeff Bridges vind ik altijd een sympathieke acteur. Hier hoeft hij niet zoveel te doen behalve meegaan in de logica en fanatiek vechten voor het goede doel.
Gerelateerd nieuws

Bioscoopfilm 'Tron: Ares' dreigt gigantisch verlies te draaien voor Disney

De onuitputtelijke jaren 80 en hun extreem late sequels
Bekijk ook

Blade Runner
Sciencefiction / Thriller, 1982
2.424 reacties

Planet of the Apes
Drama / Sciencefiction, 1968
173 reacties

Kôkaku Kidôtai
Animatie / Sciencefiction, 1995
366 reacties

Playtime
Komedie / Drama, 1967
156 reacties

Never Cry Wolf
Drama / Avontuur, 1983
16 reacties

The Abyss
Sciencefiction, 1989
285 reacties
Gerelateerde tags
videogamesimulator hackersimulationsuper computerutopiasimulated reality virtuele realiteitdystopiecomputergamescomputer simulation computer animatiecomputer-generated imageryjaren 80arcade gamesci-fi cinemadistopia80ssci-filight cycle
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.










