X (2022)
Genre: Horror
Speelduur: 105 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Ti West
Met onder meer: Mia Goth, Brittany Snow en Kid Cudi
IMDb beoordeling:
6,5 (221.078)
Gesproken taal: Engels en Portugees
Releasedatum: 17 maart 2022
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Videoland
Bekijk via meJane
Bekijk via MUBI
Bekijk via Film1
Bekijk via CANAL+
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Plot X
"Dying to show you a good time."
Een filmploeg arriveert op een afgelegen boerderij in Texas om een pornofilm op te nemen. Hun gastheren, een teruggetrokken ouder echtpaar, hebben een speciale belangstelling voor hun jonge gasten. Als de avond valt, neemt de interesse van het echtpaar een gewelddadige wending.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (6,5 / 221078)
- X (MusicMeter)
- Kijk op Film1
- Pathé Thuis: vanaf € 5,99 / huur € 2,99
- Kijk op Videoland
- Kijk op MUBI
- Kijk op meJane
- Kijk op Canal Digitaal
Social Media
Acteurs en actrices
Maxine Minx / Pearl
Lorraine
Bobby-Lynne
Jackson Hole
Wayne
Howard
Sheriff Dentler
Televangelist
Deputy
Video's en trailers
Reviews & comments
rep_robert
-
- 27517 berichten
- 4085 stemmen
Beetje aanstelleritus van degene boven me. Ik snap waar hij op doelt, maar dat zit er natuurlijk bewust in en draagt bij aan de sfeer van de film. Ik heb het al veel viezer gezien met oude mensen.
X is overigens wel een film die een erg lange aanloop nodig heeft om tot de daadwerkelijke actie te komen. Op zich was het eerste uur niet eens zo verkeerd, maar binnen dit genre kan er wat meer tempo in zitten en weet je dat alles een opzet is naar een slachtpartij. Persoonlijk kon ik het wel waarderen.
De geile jongelui zijn natuurlijk ideaal slachtvee en als je dan een vergelijking trekt met de nieuwe TCM film zie je maar weer eens dat het niet zo moeilijk hoeft te zijn. Geen bubble tea drinkende yuppies, maar gewoon een film die zich in 1979 afspeelt zonder al te veel poespas met een stel hitsige jonge mensen. En toch doet elk personage hier meer dan de eerder genoemde film.
Nadeel is wel dat als het slachten eenmaal begint, ze ook in razend hoog tempo op de meest ranzige manieren geslacht worden. Alsof die opbouw er eigenlijk niet toe deed. En daar ontbreekt de balans heel erg, want een trage opbouw, het kennis maken met de personages en het creëren van een lekker hilbillie sfeertje zorgt ervoor dat het "moordtempo" van het laatste half uur enigszins geforceerd en gehaast aanvoelt. Daar had Ti West veel meer van kunnen profiteren betreft de opgebouwde spanning. Hier had hij beter kunnen doseren.
Wel fijn om een regisseur te zijn die de jaren 70 en 80 waardeert, want in The House of the Devil uit 2009 deed hij dit ook al perfect. Ook hier presteert hij het om precies de juiste feel te creëren en je als kijker ook echt terug in die tijd te wanen. Je zou zeggen dat het niet moeilijk is met deze setting, maar recente films bewijzen vaak toch het tegendeel. Ook audiovisueel doet hij het goed door de muziek op een luchtige manier te gebruiken en leuke visuele foefjes te gebruiken om de moorden net wat intensiever te maken dan gebruikelijk.
Liefhebbers van het slashergenre zullen vooral het laatste half uur aan hun trekken komen. Over het eerste uur zal de film qua tempo niet iedereen bekoren.
Wel blijft Ti West een regisseur met hits & misses en ontbreekt bij hem de finesse om een echte topfilm te maken.
3,0*
Shinobi
-
- 4305 berichten
- 2551 stemmen
"It's possible to make a good dirty movie."
Met Ti West heb ik niet zoveel, maar hij maakt altijd wel opmerkelijke films.
In 'X' neemt West je mee naar eind jaren '70. Hierin volg je een jonge filmgroep die op een afgelegen boerderij in Texas van plan is om een pornofilm op te nemen. Ze hebben echter geen rekening gehouden met de speciale belangstelling van de eigenaren, een ouder echtpaar.
De sfeer zit er vanaf het begin gelijk goed in. Op momenten deed het mij zelfs sterk denken aan 'The Texas Chain Saw Massacre'. Dit zorgt voor een intrigerende aanloop waarin er leuk gespeeld wordt met de montage. Het is alleen jammer dat de opbouw iets te lang duurt, waardoor de spanning enigszins verloren gaat.
Het scheelt dat er een solide cast aanwezig is die verscheidene typetjes neerzet. Hierdoor valt er genoeg te lachen. En wanneer het erop aankomt, dienen ze als perfect slachtvee. Wat dat betreft zitten er een aantal geslaagde kills in die overgoten zijn met de nodige gore. Qua pacing was het wel fijner geweest als het allemaal niet zo dicht op elkaar volgde.
Al met al een aardige hommage aan dergelijke horrorfilms uit die tijdsperiode. Bij de eindcredits was ik blijven zitten om een trailer te zien van de prequel, maar waarschijnlijk is dat alleen voor Amerika bedoeld.
Kleine 3,0 sterren.
Brendanh29
-
- 146 berichten
- 0 stemmen
Het is lang geleden en ze worden zelden meer zo gemaakt maar denk vooral aan ’ tarantino’ want veel elementen en invloed van zijn films kun je terug zien hierin. o.a ’grindhouse’ moet je aan denken. Lekker back to the basics en rond de jaren 70 als een enge film met sex en genoeg plot, prima cast en de sfeer uitstekend. k
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Behoorlijke horrorfilm met een lekker sfeertje, maar waar wel meer uit te halen was. Dat is toch wel mijn gevoel bij X. Ik hou sowieso van de setting, zo'n middle of nowhere gebied in zuidelijk Amerika waar het vol zit met vieze hillbilly-achtige typetjes die duidelijk niet van buitenstaanders houden. Genoeg horrorfilms die deze gebieden kiezen en niet onterecht, want er is alle ruimte om opnieuw een groep hitsige lui af te slachten.
Dat gebeurt overigens niet in het eerste uur, want daar neemt de film wel heel ruim de tijd om de personages en hun motieven te introduceren. Het was niet vervelend (er komen genoeg mooie blote tieten van de aantrekkelijke dames in beeld), maar had zeker wel 20 minuten korter gekund want eigenlijk is geen enkel personage interessant. Zo blijft er nog maar weinig tijd over voor het geweld van een oma met seksuele frustratie die zich schijnbaar sneller kan verplaatsen dan je denkt en die vooral is van eerst moorden en dan de rest. Het is allemaal vrij ongeloofwaardig, maar door de gore momenten nog wel leuk, al hadden ze best wel een paar kills wat uitgebreider met wat meer aanloop en spanning uit kunnen voeren. Het tempo ligt bij dat deel weer wat te hoog en daarbij stoort het ook dat er best wel weer een aantal domme dingen worden gedaan. Wie gaat nou bij zulke mensen de kelder vrijwillig in? En wie gaat nu dat oude mens vriendelijk helpen als ze weet dat haar vriendin net door haar is betast en ook onder het bloed ermee zit? Nouja, ik maak er maar geen groot punt van maar af en toe zijn zulke acties wel jammer.
En zo heb ik me best vermaakt, maar is X ook weer niet meer dan een gemiddelde horrorfilm die je over een jaartje vast op Netflix een keertje voorbij ziet komen bij de andere slashers.
3*
Moviegooner
-
- 214 berichten
- 1093 stemmen
Texas chainsaw massacre meets Boogie Nights
Hell yes Ti West met een nieuwe Horror film!
Dertien jaar geleden kwam hij met The House of the Devil, één van de beste, engste Horror, die ik in lange tijd had gezien.
Net als die film is ook X een ode aan slasher films van de jaren 70/80. Fantastisch gefilmd met gave compositie. Krokodil scene waar weinig over zullen praten was echt geweldig. West weet echt hoe je spanning moet opbouwen. Wat je veel ziet in hedendaagse horror (met name Amerikaanse) zijn veel schrikmomenten, met geluid, wat soms kan werken, maar te vaak is niet goed. Hij weet met een uitstekende arm je de rillingen te geven zonder clichés, zoals ze vroeger ook deden.
De acteurs zijn prima gecast, hebben goede personage ontwikkeling, doen vrij weinig domme acties. De paar Porno scenes komen realistisch en old school over. De oudjes zijn echt goed gecast, met name de seksuele gefrustreerde vrouw en geweldige make-up effect.En de gore is heerlijk Ti,make more Horror films, please!
UmbraVitae
-
- 4331 berichten
- 4039 stemmen
Heerlijke film dit, zeer mee vermaakt. En mét een lekkere Mia Goth
mrkos
-
- 1033 berichten
- 1807 stemmen
X
Ik had me niet echt verdiept in deze film. Ik wist alleen dat ze een pornofilm wilden opnemen en te gast waren bij een gezin. Ik had ook direct Texas Chainsaw vibes. Maar het ging dus om een geil omaatje en haar man die iedereen die haar afwijst uit de weg ruimt. De jaren 70 setting kwam perfect over. De heerlijke jaren 70 muziek, de filter over de film heen en het camera werk waren echt top. Qua gore valt het mee, al laten ze wel vrijwel alles zien.
Jaja dit was een leuke verrassing voor mij!
3,5 sterren.
james_cameron
-
- 7006 berichten
- 9791 stemmen
De beste film van regisseur Ti West tot nu toe wat mij betreft, met een fijn jaren '70 sfeertje en een luguber plot dat hier en daar wel wat aan The Texas Chainsaw Massacre doet denken. De personages worden leuk neergezet en er zijn veel memorabele (en bloederige) moordpartijen voor de liefhebber. Het lage tempo en een gebrek aan originaliteit doen wat afbreuk aan de pret, maar de film is spannend en intrigerend genoeg om dit door de vingers te zien.
joolstein
-
- 10841 berichten
- 8935 stemmen
Zucht...het was een A24-film...al snap ik nu wel beter de superlatieven van de recensies. Wat Ti West hier doet, is zich de slasher-elementen toe-eigenen en het vervolgens configureren in de bekende A24-metafoor-vermomming. Och die films zien er meestal verzorgt uit maar het is meer de slimme marketing dan goede horror waardoor de films aandacht krijgen. (enkele uitgezonderd) Bij deze is het de 'vibe' uit de jaren '70 en dat het om het opnemen van een pornofilm gaat, die de aandachttrekken. Het verhaal van X speelt zich in de voorgaande 24 uur af, en is vooral langzaam. Zoals ik de film beleefde was er nergens iets wat lang spanning opbouwde. Ja oké ze maken porno dus de dames tonen ontblote borsten maar is dat spanning? Wel is er een van bovenaf gefilmde scene van een meer. Wat tevens het beste van de film was en nog enigszins spannend ook. (kwam dat omdat de film toen onverwacht een ander kant opging?) Tja en verder één dode koe en... het engste van allemaal; een Afro-Amerikaan die Fleetwood Mac's "Landslide" op een gitaar speelt! En zo ga je dus door de eerste twee derde van de film heen en pas dan besluit de film dat het een slasher-film is. Maar van een bloederige geweldsuitbarsting is niet echt sprake. De kills waren redelijk uitgevoerd maar publiekvriendelijk waren ze ook! Misschien zal je de make-up van de jongere die verkleed zijn als oudere nog schokkend kunnen vinden? Vreemde keuze en niet eens heel goed gedaan! Vraag me ook af waarom men dit vergelijk met 'The Texas Chainsaw Massacre' Is dat omdat deze zich ook afspeelt in Texas? Want de film moet het namelijk doen zonder de lef, spanning of manie van die grindhouse-slasher uit de jaren '70.
FrankTheTank
-
- 14 berichten
- 57 stemmen
Naar aanleiding van een hoog IMDb cijfer voor een horror en veel positieve reviews, hebben we gisteravond X gekeken. Helaas vonden we (drie horror fans) het een matige film. Het verhaal is an sich origineel, alleen de opbouw duurde vrij lang, te weinig spanning/verrassing en de uiteindelijke climax viel ons tegen. De scène bovenaf bij het meer was veelbelovend, maar helaas bleef het daar bij. Jammer.
Alathir
-
- 2130 berichten
- 1636 stemmen
Best wel een goede film van A24 productiehuis. Meestal behoorlijk speciale (horror)films die zij maken, maar deze van Ti West valt nog mee. Het is zeker een wat bizar verhaal, maar ik vond het wel goed uitgevoerd. De kills zijn ook zeer behoorlijk, evenals de gore. Die dood van Wayne is wat belachelijk wel. Wat er zo speciaal is aan Mia Goth, geen idee, de twee andere meiden zijn veel knapper naar mijn mening. Beetje jammer van de titel, zegt behoorlijk weinig en is niet een titel die een klassieker zal krijgen.
perceived
-
- 1781 berichten
- 5601 stemmen
Nou...
De behoorlijk gedetailleerde seventies sfeer is leuk en mooi gedaan. Het kabbelende verhaaltje, met veel gekeuvel, ben ik wel gewend van Ti West en zie ik niet als minpunt. Maar, de scenes met de ouderen vond ik behoorlijk brak, onleuk en verpestten voor mij de film nogal.
Wat mij betreft de minste film, van de laatste vijf horrorfilms, van Ti West.
filmkul
-
- 2480 berichten
- 2252 stemmen
Redelijke horrorfilm, maar wel wat overgewaardeerd. Het verhaal is matig. De uitwerking maakt echter een hoop goed. De opbouw is wel wat lang, maar niet vervelend. Maar eenmaal op gang volgen er een aantal kills en vloeit het bloed aardig. Grootste pluspunt is het camerawerk. Er zitten een aantal mooi geschoten scènes in. Ook de hele seventies aankleding is echt goed gedaan. Deze twee laatste punten laten de film net boven het gemiddelde uitsteken. Het acteerwerk is verder in orde. 3.0/3.5
Collins
-
- 7301 berichten
- 4317 stemmen
Ti West meldt zich zes jaar na de komische western In a Valley of Violence (2016) weer met een heuse speelfilm. De komische western flopte en West richtte zich in de jaren daarna op tv-werk. De filmcarrière van West leek geëindigd te zijn. En opeens. Heel verrassend komt West met de film X. Een horrorfilm die een terugkeer naar zijn roots betekent. Een horrorverleden dat met hele matige films, maar ook met prima films als The House of the Devil (2009) en The Innkeepers (2011) nogal wisselvallig is. En waar past X? X is niet geweldig. X is niet heel slecht. X stelt enigszins teleur en is middelmaat.
De film is een slasher en heeft als bijzonderheid dat de groep mensen die centraal staat, zich bezig houdt met het maken van een pornofilm. Dat gegeven levert een paar aangename scènes op. In de kern vertelt de film echter gewoon een verhaal zoals dat in veel andere films wordt verteld. Een groep mensen is op de verkeerde tijd op de verkeerde plaats en ziet zich geconfronteerd met bloedig en bruut geweld. Aardig maar niet bijzonder.
In het begin verraadt West al dat de film niet voor ieder personage positief zal eindigen. Dat is geen verrassing in een slasher. Het duurt alleen erg lang voor de eerste moorden plaatsvinden. In recente slashers is dat ongewoon. Voordat zo’n film goed en wel op gang is, is er al flink gemoord. In X duurt het zeker een uur voordat het een beetje losgaat. Die tijd wordt gevuld met de introductie van de weinig interessante personages en met het creëren van een fijne onheilspellende sfeer.
X is stilistisch mooi. De beelden zijn korrelig en in lijn met de tijd waarin het verhaal is gesitueerd. De jaren 70. De cameraperspectieven zijn zeer wisselend en hebben zeker een aandeel in de verontrustende sfeer. Audiovisueel is de film best interessant en spannend. Verhaaltechnisch minder. Het acteerwerk is ok, waarbij Mia Goth in meerdere opzichten boven de rest uitsteekt.
De comeback van West heeft een krachtige sfeer, heeft weinig handeling en laat de kijker erg lang wachten op bloedig moordwerk. De film is af en toe spannend, maar meestal niet. X is midelmaat.
mrklm
-
- 11437 berichten
- 9929 stemmen
Het is 1979 en door de videorevolutie is er een vraag naar pornofilms explosief toegenomen. Wayne [Martin Henderson] rijdt met een kleine crew naar de afgelegen ranch van de bejaarde Howard [Stephen Ure], die vanwege zijn religieuze overtuigingen totaal niet te spreken is over wat Wayne van plan is. Hij betrekt met de cokesnuivende Maxine [Mia Goth], de platinablonde Bobby-Lynne [Brittany Snow] en de groot geschapen Jackson [Kid Cudi] het bijhuisje waar gedurende de opnameperiode vreemde verschijningen en bizarre gebeurtenissen elkaar opvolgen. Ti West liet zich inspireren door de visuele stijl van The Texas Chainsaw Massacre en weet snel een onbehaaglijke sfeer neer te zetten die hij flink weet op te bouwen zonder dat de meer humoristische scènes de spanningsboog doorbreken. En West beloont de kijker met een sterke laatste akte waarin hij je flink de stuipen op het lijf weet te jagen. Goth steelt de film met haar fraaie dubbelrol.
Theunissen
-
- 12273 berichten
- 5515 stemmen
Regisseur Ti West liet zich in "X" duidelijk inspireren door horrorklassieker "The Texas Chain Saw Massacre (1974)" en "X" speelt zich ook af in Texas en ook in de jaren 70. Maar X neemt zichzelf met al die blote lijven (dit is dus min of meer de "Texas Porn Massacre"), aangedikte Texaanse accenten en rondvliegende ingewanden een stuk minder serieus.
In 1979 reist een groep jonge pornofilmmakers, bestaande uit producer Wayne (Martin Henderson), zijn vriendin / muze Maxine (Mia Goth), acteurs Bobby-Lynn (Brittany Snow) en Jackson Hole (Scott Cudi) en de artistiek ingestelde regisseur RJ (Owen Campbell) en zijn stille vriendin en geluidstechnicus Lorraine (Jenna Ortega), in een busje af naar een afgelegen boerderij in Texas om daar een pornofilm op te nemen. Niks mis mee, alleen vertellen ze dit niet aan de oudere eigenaren van het huis, te weten Howard (Stephen Ure) en Pearl (eveneens gespeeld door Mia Goth). Het is immers beter om achteraf om vergeving te vragen dan vooraf om toestemming, vinden ze. De boel wordt echter al gauw grimmig als blijkt dat de bewoners daar toch anders over denken en zodra de avond valt, slaat hun nieuwsgierigheid al snel om in iets veel gruwelijkers en moet de wanhopige crew vechten voor hun leven.
Het verhaal van X speelt zich in 24 uur af, komt langzaam op gang maar ontwikkelt zich tot een bloederige geweldsuitbarsting die zijn weerga niet kent en het gevaar komt daarbij uit onverwachte en absurde hoek. In de eerste 60 minuten van het verhaal maken we kennis met de volledige cast in het verhaal en zien we Brittany Snow (in de rol van Bobby-Lynne) en Mia Goth (in de rol van Maxine) naakt tijdens het filmen van de pornofilm op de boerderij. In de eerste 60 minuten gebeurt er eigenlijk weinig en moet de film het vooral hebben van de sfeer en de spanningsopbouw. Wel zit daarin misschien wel de meest spannende scène (die eveneens zeer fraai gefilmd is) van de film, namelijk als Maxine naakt gaat zwemmen in een meertje in de buurt van de boerderij, waarin ook een krokodil blijkt te zitten.
Vanaf circa de 60e minuut barst de film eindelijk los in een explosie van geweld en is de film ook regelmatig shockerend en ongemakkelijk. Gedurende 30 minuten rekent dan het ouder echtpaar, en ook de krokodil, op gruwelijke wijze af met de groep jonge pornofilmmakers op Maxine na dan. En in de laatste 10 minuten zien we hoe Maxine het in een hilarische finale als enige weet te overleven en ook zien we op het einde hoe de film opende, namelijk met sheriff Dentler (James Gaylyn) die aankomt bij een nogal lugubere plaats delict. Oftewel de aankomst bij de boerderij, waarna de film zich 24 uur eerder afspeelt.
De film zit vol met heerlijk creatief uitgevoerde moorden en scènes, waarbij de engste scène misschien wel een seksscène is tussen het ouder echtpaar in hun bed (Maxine heeft zich dan onder hun bed verstopt) op het einde en waarbij er ook gezegd wordt:
"Fuck me, Howard. Fuck me."
Daarnaast wordt het verhaal ook best vernuftig gemixt met overduidelijk aanwezige tv-beelden van een predikant (er staat in de boerderij ook een tv op hoog volume aan), waarvan Maxine de dochter van blijkt te zijn, en zijn de schrikmomenten ook behoorlijk goed onverwacht geplaatst.
Ook de montage past speelse trucjes toe. De onheilspellende scène waar Maxine aan de keukentafel zit met de oude vrouw, wordt namelijk afgewisseld met scènes uit de pornofilm. De film legt zo een verband tussen horror en porno, en hoe beide genres om het lichaam draaien. Horror om het molesteren ervan en porno om het bevredigen. Gecombineerd met het contrast van de seksuele vrijheidsstrijd in die tijd, is "X" dus niet alleen een slasher, maar ook een horrorfilm met rode oortjes.
De cast doet het gewoon goed en de grote ster in de film is Mia Goth, die een zeer verrassende dubbelrol speelt als de coke snuivende (te zien na de opening met de sheriff) jonge Maxine en de oude Pearl, waarbij ze als de laatste totaal onherkenbaar is. Verder vond ik Brittany Snow een zeer mooie verschijning als Bobby-Lynne, die de vrouwelijke hoofdrol speelt in de pornofilm die opgenomen wordt en ze blijkt buiten neuken ook nog te kunnen zingen. Verder zijn de rollen van Kid Cudi als "stud" Jackson Hole, die regelmatig zijn broek laat zakken om aan het werk te gaan, en Jenny Ortega als geluidstechnicus, die net iets te verlekkerd naar alle seksscènes kijkt en uiteindelijk ook zelf gaat meedoen, zeker verdienstelijk.
Al met al is "X" gewoon een vermakelijke horrorfilm die het allemaal heeft. De film is namelijk shockerend, ongemakkelijk, opwindend, lachwekkend en bevat enkele slimme schrikeffecten. "X" bevat alles van wat je verwacht van een leuke horrorfilm, inclusief een paar goed gestolen horrorclichés. En de krokodillen scènes zijn geweldig.
P.S. de filmposter van "X" is niet bepaald origineel, want die is duidelijk grotendeels gejat van "X (2011)".
sinterklaas
-
- 11816 berichten
- 3317 stemmen
Ti West doet het weer.
Hij gaat net zoals met House of the Devil terug naar de roots van de jaren 70. In dit geval het laatste jaar van dat decennia. Misschien helemaal nog niet zo´n overbodige keuze omdat in die periode de pornofilms steeds toegankelijker werden. We volgen zo'n groepje jongeren die in de branch zitten en hebben een locatie gekregen waar ze hun sessies op film mogen vastleggen. Onderweg komen ze nog een uiteengereten koe tegen die door een vrachtwagen is geschept en eenmaal op het terrein komen ze erachter dat het hier om een schuur gaat op het landgoed van een overjarig boerenstelletje.
In het begin lijkt X echter nog niet zo boeiend te zijn. Het kabbelt wat voort zoals de meeste slasherfilms en je weet ook precies hoe het gaat eindigen... Eeehm... ja en nee...
Ti West weet bij deze een zeer uitgekauwd horrorverhaal met een heel klein nieuw elementje best rakend en interessant te maken... zelfs op een absurdistische manier. Wat dat oude stelletje in beraam heeft weet je als kijker allang al. Maar het is toch net ietsje meer dan dat.
Zo jong en zo schoon dat de acteurs zijn. En dan lekker spelen en experimenteren met de pornografische sessies in de schuur. En dat terwijl de verbitterde oude vrouw weet dat ze allang geen deelgenoot meer kan zijn van deze hitsige avonturen... en dat dan weer ter schaamte van haar man. De jaloezie borrelt op. Zij zijn jong, zij zijn oud. Zij zijn sexy en zij zijn uitgeleefd, verrimpeld en onaantrekkelijk. En dat pikken ze niet. Ze zinnen op wraak. Brute wraak!
En dan gaat het los, heb je je aandacht er weer vol bij en kan je concluderen dat de film toch wel uitstekend is. En de gore-liefhebber komt niet te kort.
En dan de twist op het einde. Erg leuk.
Ja, dit was wel weer een erg leuk slasherfilmpje dat knipoogt naar TCM. Standaard maar bij kleine wijlen ook best origineel.
4,0*
Film Pegasus (moderator films)
-
- 31152 berichten
- 5450 stemmen
X is een slasherfilm in de 70s met knipogen naar enkele klassiekers. Die zin kan slaan op veel films uit het genre. Origineel is het dus zeker niet. Maar de film mixt het met opnames van een porno-film en heeft vooral met Mia Goth alvast een grotere naam op de affiche dan de gemiddelde slasherfilm. Regisseur Ti West doet op zich niet veel meer dan er een 70s sausje over gieten, maar de sfeer zit best wel goed. Het duurt even voor de hel los barst, helaas zakt het dan wel wat in elkaar. Mia Goth trekt de film toch wel wat omhoog.
Filmkriebel
-
- 9970 berichten
- 4657 stemmen
Goede horror (een slasher) over een amateur-filmploeg die een "geile-boerendochter-porno" gaan draaien op de afgelegen boerderij van een bejaard koppel. Daar stuiten ze op iemand die mogelijks een nog hoger libido heeft dan het publiek waarvoor ze die film maken. X begint wat traag maar eenmaal het moorden begint is er geen ophouden meer aan. Toch éénmaal zo geschrokken dat ik een "aaaah fuuuuck" niet kon onderdrukken.
De makeup effecten zijn bijzonder goed, en dan met name de transformatie van Mia Goth in Pearl. De sappige gore deden mijn tanden knarsen. Ti West knipoogt naar zijn inspiratiebronnen door zijn film eind jaren "70 te laten afspelen. Maar hij voegt ook enkele gestoorde zaken toe die in die tijd ondenkbaar waren.
En ja, de evangelische kerk krijgt er ook nog eens van langs. In hun poging mensen op het rechte pad te houden met allerlei taboes bereiken ze net het tegenovergestelde.
Zeker een aan te raden film wat mij betreft. Een goede slasher moet het niet hebben van zijn originaliteit maar wel van de manier waarop hij in elkaar wordt gestoken. En dat was hier best geslaagd. X kent ook enkele oprecht akelige scènes.
filmfan0511
-
- 1094 berichten
- 1124 stemmen
Leuke genrefilm, zonder meer. X doet niet al te veel om zich te distantiëren van andere films uit het genre, maar is verder wel gewoon oerdegelijk in de uitwerking. Ook een stuk beter en kundiger gefilmd dan je van de gemiddelde slasher mag verwachten. De jaren '70 esthetiek is een keuze waar duidelijk op ingezet wordt, en die de film wel een leuk sfeertje geeft. Al zou een werkelijke jaren '70 horror veel groezeliger en grauwer zijn; dat alles er hier dan desondanks zo gelikt en modern uitziet is een klein zwaktebod. Voor de rest al de gebruikelijke en gekende elementen; hitsige (jong)volwassenen, seks, en veel bloederige afslachtingen. Het gore-aspect steekt goed in elkaar; de moorden zijn best wel bruut. De seksuele frustratie-invalshoek van de perverte oude vrouw is een gewaagde keuze als reden voor de moorden, en komt in meerdere scènes walgelijk en heel onsmakelijk over. Wat het bedoelde effect is natuurlijk. De seksscène tussen oma en opa ging er misschien zelfs wat over. In ieder geval is er aan choquerende beelden geen gebrek in de tweede helft van de film. Al geef ik toch de voorkeur aan de sfeervolle en trage opbouw in het eerste uur. Bovendien valt de cast niet op in de negatieve zin, wat toch al veel is in een slasherfilm. Het ene 'brave' meisje kwam me de hele tijd bekend voor, dat bleek dus van Scream 5 te zijn. Op zich een leuke actrice in dit soort films.
Ruime 3*.
Corcicus
-
- 2809 berichten
- 3912 stemmen
Weinig verheffende horrorfilm weer van Ti West. Het eerste uur kan je bijna volledig overslaan. Saai en van geen waarde voor de ontknoping. Het laatste deel valt dan weer wel in goede aarde. Deftige, gore kills, een enge killer en voldoende actie. Origineel motief ook. Maar dat maakt het voorgaande stuk natuurlijk niet ongedaan.
Kondoro
-
- 11521 berichten
- 2865 stemmen
“We're gonna be rich! Feel how hard my cock is!”
Oef, hier had ik toch wel iets meer van verwacht dan ik voorgeschoteld kreeg. Ik was eigenlijk vrij benieuwd naar deze prent, zeker omdat hij toch een berg aan lovende recensies en reacties heeft gekregen en doorgaans ‘TI West’ mij altijd bevalt, ik vind het een prima regisseur. Maar, hier laat hij toch de nodige zaakjes liggen waar ik erg van baalde. De film begint in mijn ogen toch te langzaam, het concept is leuk maar het script is gewoon niet echt boeiend te noemen. Tuurlijk worden we als kijker meegesleurd in een typisch jaren zeventig setting, en ‘West’ zorgt daarmee voor de nodige details waar we zeker niet over mogen klagen, het laat wel wat te wensen over aan de daadwerkelijke aanpak voor deze film, want de uitkomst is echt matig.
De film begint nogal slapjes en duurt behoorlijk voordat er daadwerkelijk wat gebeurt in de film aan horror, het is héél veel gepraat en dat is soms wat minder. Het gedeelte waar men vervolgens die pornografische film maken is natuurlijk onwijs interessant om te zien, en plezier maar, alsnog duurde alles wat te lang. De film wist hierdoor nauwelijks een bepaalde spanningsboog op te bouwen wat eigenlijk best jammer was. Dit kwam immers nergens in deze film terug en daar baalde ik wel een beetje van, dit kwam om dat ‘West’ nogal slappe moordenaars heeft bedacht in deze film, die gewoonweg niet eng genoeg waren en je eigenlijk alle acties die werden uitgehaald al van best ver zag aan komen.
Qua cast vond ik het wel prima. Weinig grote namen, wel hele mooi dames waar ik dan wel weer blij van werd
! ‘Mia Goth’ was de enige die ik ook wel een beetje kende (voornamelijk door haar voormalige liefde) en haar prachtige lichaam, haar acteerkunsten waren ook wel te doen, gewoon wat je verwacht bij een horrorfilm als dit. Net zoals ‘Jenna Ortega’ en ‘Brittany Snow’ die hun kunstje met hun lichaam prima deden maar daar ook alles mee is gezegd. Ook wel leuk dat ‘Kid Cudi’ de rol van grootmeester ‘Jackson’ heeft (dit zeg ik omdat de grootte van zijn penis regelmatig werd aangekaart
)
Ja, ik vond het overigens ook wel leuk bedacht hoe de oudjes aan het moorden waren geslagen. Duidelijk een vorm van jaloezie maar ook een moeite dat men ouder werd en graag wou meedoen (vooral de dame) tijdens het seks avontuur van de jongeren. Het besef van tijd is ook een moeilijk iets voor de mens, waar we uiteindelijk allemaal last van gaan hebben en de realiteit daarvan dicht bij ons staat. Daarnaast werd er door ‘West’ speels gebruik gemaakt van de shots die hij heeft gemaakt, waardoor de film de nodige spanning toch wist op te bouwen waar het moest, helaas pakte dat te weinig en te slecht uit.
De gore was overigens wel van goed niveau, waar er zeker niet zuinig werd gedaan met het bloed en de ingewanden en we, wanneer het allemaal eenmaal was begonnen, de horror om de oren zagen vliegen met name op het einde van de film maar, nogmaals wat ik al eerder zei; te laat! Vooralsnog een redelijk leuke horrorprent, die helaas de nodige steekjes liet vallen. De porno maakte overigens veel goed
.
rickromero
-
- 27 berichten
- 23 stemmen
Ik vond het erg lang duren voordat de moorden begonnen! Maar toen het eindelijk los ging, ging het los!
Een film die je zeker gezien moet hebben en niet snel zal vergeten!
scorsese
-
- 13171 berichten
- 11079 stemmen
Goeie film waarin een filmploeg een huisje op het platteland huurt om een pornofilm op te nemen. De eerste helft waarin de pornofilm wordt opgenomen is het beste. Deze horrorfilm is dan ook op zijn best als het geen horrorfilm is. Desalniettemin valt er tijdens de tweede helft nog genoeg te genieten. Ook ziet het er geheel er goed uit. Een kleine 3.5 sterren.
K. V.
-
- 4363 berichten
- 3768 stemmen
Toch een opmerkelijk filmpje is dit geworden.
Visueel natuurlijk opvallend, door de jaren 70 look, maar er zitten ook nog wat andere dingetjes in die het toch dat ietsje meer bieden.
Qua verhaal is het vooral in het begin meer xxx (maar het wordt nooit te), maar naar het einde toe is het toch meer horror.
De film verveelde voor de rest niet en had verder nog een toffe soundtrack.
John Milton
-
- 24229 berichten
- 13395 stemmen
Eerder dit jaar was ik tien jaar op MovieMeter en vanavond plaats ik met deze film mijn tienduizendste stem. Dankzij Theunissen besefte ik dat er maar 1 toepasselijke titel was om de vannacht beginnende horrorchallenge mee te openen, en dat is uiteraard X, ook wel het Romeinse getal tien. Al betekent het hier wat anders.
Enkele weken geleden ging de in het geniep gelijktijdig opgenomen prequel Pearl (2022) op Venetië in premiere, en een paar dagen terug werd opeens bevestigd dat er met Maxxxine een derde deel aankomt; wat zich wel weer na de gebeurtenissen van X afspeelt. Dit eerste deel speelt in 1979, het jaar dat een filmploeg arriveert op een afgelegen boerderij in Texas om een pornofilm op te nemen. Want dat doe je bij voorkeur tussen de diepgelovige, zwaarbejaarde en al decennia droogstaande rednecks!
Horrorliefhebbers kennen regisseur Ti West van The House of the Devil en The Innkeepers. Het is goed om nu weer een stapel horrorfilms van deze regisseur te krijgen, na de andere dingen die hij heeft gedaan, zoals de western In a Valley of Violence. Net als The Innkeepers is X een throwback naar films van weleer. De liefde voor The Texas Chainsaw Massacre is duidelijk aanwezig, al heeft Wests film een eigen sausje.
Niet alle deelnemers zijn fanatieke pleitbezorgers van de horrors die productiehuis en distributeur A24 uitbrengt, maar ik ben er wel een van. En ook deze film komt weer heerlijk op gang door te bouwen op sfeer, vakkundige montage en een goed sound design. Mia Goth en Jenna Ortega zijn uitstekend gecast en ik heb me geen moment verveeld, ook al duurt het een uur tot de eerste kill. Maar vanaf dan zorgt West ook dat ik deze met een gerust hart kan registreren voor het themaklassement met het labeltje ‘slasher’. Het geweld is rauw, bloederig en geduldig in beeld gebracht; het naar aan je eind komen, is niet perse snel voorbij. Daar moet soms flink voor worden gestoken, gehakt en wat nog meer.
Kom maar op met die andere 2 films.
3,7*
Fisico
-
- 10039 berichten
- 5398 stemmen
Nog eens een slasher, al moeten we hier toch even geduld hebben. Maar zo gaat het vaak: eens het eerste bloed druppelt, is er geen houden meer aan. Vond het al bij al wel sfeervol daar op de Amerikaanse countryside, deed me in dat opzicht wel een beetje denken aan Texas Chainsaw Massacre (Film, 2022).
Wat een eigenaardig motief of trigger ook om aan het moorden te slaan. Ik had toch niet de indruk mocht het geen pornocrew geweest zijn, dat de stoppen van de oudjes zouden doorgeslagen zijn. Blijkbaar handelde het omaatje in een onweerstaanbare razernij van jaloezie en afgunst. Waarom niet eigenlijk? Bewerkstelligt ze wat later indirect de dood van haar vent doordat die een hartaanval krijgt (al zat er nog wat tijd tussen). Fijn wel om op te merken dat dood dood is. Ik ben niet zo voor die koppige hardnekkige semi-doden met te veel energie. En bij deze ook geen jump scares, maar dat stoorde me niet.
Wel veel bloed met al dat gehak en gesteek. Niet meer dan in een andere slasher, maar toch voldoende om met de nodige weerzinwekkendheid te bekijken. Het slachtvee stelt zoals zo vaak niet zo heel veel voor, maar daar malen we niet om. Dat betalen ze met gepaste munt onmiddellijk terug...
Noodless
-
- 10044 berichten
- 6180 stemmen
Toch wel minder enthousiast dan de score en bepaalde recensies laat vermoeden. Het eerste gedeelte ( liefst een uur) is gewoon wat kennismaken met de cast en redelijk met wat seksscènes gezien de plotomschrijving. Allemaal vrij saai en ook niet zo onder de indruk van de vrouwelijke personages. Nadien gelukkig wat beter door een paar degelijke geslaagde gore scènes en de nare aanwezige sfeer rond het ouderlijk echtpaar. 5/10
Boneka
-
- 2724 berichten
- 1398 stemmen
Geen absolute topper, maar zeker zeer vermakelijk om naar te kijken. Ook het jaren 70 sausje doet het wel goed. We moeten wel bijna een uur wachten voordat de eerste slash een feit is. Echt vernieuwend is dit alles niet, maar op e.o.a. manier blijf je wel kijken. En de moorden zijn verder wel goed uitgebeeld. Inmiddels is er ook al een vervolg op gekomen. Pearl en nog gekker MaXXXine ligt ook al in de pijplijn. Kan niet op. Of deze films beter zijn valt nog te bezien. In ieder geval vond ik X zeker wel een voldoende waard. Een nette 7.
Film 3.5
Beeld 4.0
Geluid 4.0
Duke Nukem
-
- 1788 berichten
- 1986 stemmen
Altijd leuk een film die zich afspeelt in de jaren '70. De trage opbouw gedurende de eerste pakweg 55 minuten is heel geslaagd te noemen. Alle personages zijn interessant en niet vervelend, zoals ze wel vaak in horrorfilms zijn. De porno scènes zijn grappig en luchtig gefilmd. Zelfs het brave meisje Lorraine (Jenna Ortega) besluit om mee te doen. Mia Goth ziet er schattig en sexy uit in haar overall waarbij de borstjes zijdelings te zien zijn. Ook leuk dat zij een dubbelrol speelt. Eens het bloed rijkelijk begint te vloeien, wordt de film een beetje een standaard slasher. De kills zijn niet bijster origineel te noemen, behalve dan die van het oud pervers koppeltje zelf. Ik moest wel even lachen toen de oma meters achteruit vloog toen ze de shotgun afvuurde.
Ik moet eerlijk zeggen dat ik de hele film dacht dat de verrassing zou zijn dat Maxine en Pearl familie zijn, maar blijkbaar zijn het alleen maar look-alikes.
De finale twist waarbij we een jonge Maxine op het tv-scherm zien als de dochter van de dominee, is maar weinig schokerend. Ook lijkt het een andere actrice te zijn, want behalve de sproetjes op het gezicht lijkt ze niet op haar. Of zie ik dat verkeerd?
Het laatste nieuws

Avonturenfilm 'Seven Years in Tibet' is binnenkort te vinden in het Netflix-aanbod

Mysteryklassieker 'The Da Vinci Code' met Tom Hanks vrijdagavond op televisie

Mysteryfilm 'Identity' van James Mangold verdwijnt binnenkort van Netflix

Heb jij de Netflix-docu 'The Man With 1000 Kids' al gezien? 'Maag draaide om'
Bekijk ook

Riget
Horror / Mystery, 1994
70 reacties

Riget II
Horror / Mystery, 1997
34 reacties

White Christmas
Drama / Sciencefiction, 2014
14 reacties

Experiment in Terror
Misdaad / Thriller, 1962
25 reacties

La Belle Noiseuse
Drama, 1991
20 reacties

Noche de Fuego
Drama, 2021
11 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.










